PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 3 February

Charles Owen British Novice 1, Galan De Rhetoric; 2, Royal Brook Blue Breeze (N Pirie); 3, Gold Rush (J Chapman). Equimax Discovery 1, Galan De Rhetoric; 2, King Gondolier (J Crippen); 3, Calida XVI (E Brook). Great Leighs Newcomers 1, Firedance II (S Livsey); 2, Grand Centaur (P Miller); 3, Merry Cruise (N Pirie). 1.10m 1, Colorado (J Renwick); 2, Golden Pele (J Spivey); 3, Masterlock (P Miller). Horse & Hound Foxhunter 1, Powerball (P Spivey); 2, Crisp Bred (C Cawdron); 3, Charming Touch (P Cornish). 1.25m 1, Corrado II (L Phillips); 2, Oakhill Supreme (P Cornish); 3, Lanson (E Brook). 1.30m 1, Coeur (J Renwick); 2, Booco (C Nash); 3, Waylands Playboy (R Prater).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 3-4 February

85cm 1, Nark (R Hooper); 2, Dennis The Menace (R Hooper). Charles Owen British Novice 1, Nark; 2, William’s Rainbow (P Stephens). 1m 1, Talini’s Bellini (N Murphy). Equimax Discovery 1, My Little Secret (K Swabey);2, Mountain Maid (L Edwards). 1.15m A4 1, Living Colour (B Dove); 2, Castlebin Boy (B Martin). Great Leighs Newcomers 1, Melson G (B Dove); 2, Tallini’s Bellini. NDS Members Cup 1, Cassandra Of Bellhouse (S Allen); 2 & 3, Brookend Raphael’s Boy & Watussi (J Biddle). 4 Feb: Charles Owen British Novice 1, Nark; 2, Mr Frosty II (J Horton); 3, Joy De Gamet (Z Bates). Equimax Discovery 1, William’s Rainbow; 2, Royal Tournament (B Ensten); 3, Delirious (C Gleeson). 1.05m 1, Chardonnay (J Randall); 2, Salmon Pink (K McGladdery); 3, Troublesome (K de Graaff). Great Leighs Newcomers 1, Noir Et Blanc (R Buck); 2, Westpoint Ryan (I Aguado); 3, Troublesome. 1.15m 1, La Clochette (L Abraham); 2,Odine (S Lane). Horse & Hound Foxhunter 1, Think Pink II (S Allen); 2, La Clochette; 3, Lola Cruiso (J Randall).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 4 February

Charles Owen British Novice 1, Private Lady (S Green); 2, Darco Special (A Boyce); 3, Valjor (E Sender). 1m 1, Lets Take It Easy; 2, The Beacon Horse (D Clarke); 3, Duca Star. 1.05m 1, Harmony Dawn; 2, Jakarta (D Clarke); 3, Tobermory Too (J Elgey). Great LeighNewcomers 1, Carnival Spell (R Pen); 2, Elle II (M Dorgan); 3, Clover Miz. 1.15m 1, Lydmar; 2, Lord Rudi (G Cashmore); 3, Southerns Major (M Dorgan).

OSBALDESTON SNR PREMIER Blackburn, Lancs, 7-9 February

1.15m 1, Ricochet Rex (J Billington); 2, Riviera Reg (M McCourt); 3, Temple Flash Harry (D Duffin). 1.20m 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Diamond Dealer (M McCourt); 3, Aventurine (S Babes). Blue Chip Performance/Horse & Hound Foxhunter 1, Millenium (T Newman); 2, Baileys Opium (J Reed-Stephenson); 3, Elysees Paolo (A Bell). 1.30m 1, Casyopaya (J Billington); 2, Bentley Master (A Owens); 3, Capello (T Newman). 1.35m/ladies’/gents’ masters 1, Celtic Manor Euphoria USA (G Cranton); 2, Cortaflex Mondriaan (W Funnell); 3, Colour Of Life (E Whitaker). 8 Feb: Horse & Hound Foxhunter/DMS Blue Riband 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Paradis (T Newman); 3, Medaille D’Or (J Shaw). Blue Chip Dynamic 1, RH Double Eclipse (W Funnell); 2, Kingston De Morzaine (K Douglas); 3, La Touche (S Pharo). URL/Stable Express 1.25m 1, Waterford Lad; 2, Ephesia (R Whitaker); 3, Aventurine. 1.40m 1, Colour Of Life; 2, Timbucktoo (G Billington); 3, Jerome (C Hanley). 9 Feb: Horse & Hound Foxhunter 1, Westbrook Diamond (D Quigley); 2, Furious Whisper (V Lynden); 3, Nevada (R Hill). 1.25m A4 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Teddy Bear (A Hamilton); 3, Sarah’s Pride (C Curtis). Osborne Refrigerators Grade C 1, Hadden House Cool Flo (J Reed-Stephenson); 2, Temple Phoenix (P Barker); 3, Othello’s Retreat (V Lynden). winter A&B grand prix 1, Kanselier (E Whitaker); 2, Celtic Manor Euphoria USA; 3, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 8 February

Charles Owen British Novice 1, Walter Pepper (C Lay); 2, Remillion (L Huzzey); 3, Mister Misfit (C Baron). Equimax Discovery 1, 2 &3, Parkmore Ed, First Noel & Gamblers Lad (T Owers). 1.05m 1, Parkmore Ed; 2, French Gypsy (M Kyle); 3, Royal Tournament (B Ensten). Great Leighs Newcomers 1, French Gyspy; 2, Cecily (D Rhodes); 3, Toss Burns (S Morris). 1.15m 1, Phoenix Ostrov (G Barton); 2, Princess Cleo (M Kyle); 3, Velsk (G Barton).

EXETER EC Poltimore, Devon, 8 February

80cm jnr 1 & 2, Fairlands Star & Jack The Lad (C Mills); 3, Zander Klein (A Cole). Scope Jnr Novice 1, 4 tied. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Skybourne (M Grose); 2, Gaelic Prince (P Wonnacott); 3, Frankie’s Ace (A Cole). Scope Jnr Adventurer 1, Bowcastle Mendip (L-J Dale); 2, Chantilly Cloud (D Glynn); 3, Zander Klein. jnr members cup 1, Zander Klein.

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 8 February

British novice 1, Lenette (A Gordon); 2, Jacobine (A Austin); 3, Ballybrack (A Austin). discovery 1, Miss Motivator (E Wallace); 2, Royal Jocker (A McKeowen); 3, Dane Dreckley (L Lockwood). 1.10m open 1, Catbalou (J Rosewell); 2, Adams Marisco (C Baker); 3, Hello Tosh (J Cassan). newcomers 1, Indian Summer (S Crippin); 2, Anglique (K Doyle); 3, GG Orpheus (K Doyle). 1.20m open 1, Elvis III (B Dunning); 2, Finns Flight (L Pavitt); 3, Animation (J Rosewell). Foxhunter 1, Archers Johnimo (E Edwards); 2, Henry All Day (R Beecroft); 3, Angelique. 1.25m Open 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Lara (P Crago); 3, Go (A Austin).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 8 February

BEIB Jnr British Novice 1, LJ’s Pride (L Bunker); 2, Kimber Lad (C Ambrose); 3, Lily II (V Sivak). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Herbie Is Bananas (R Underhill); 2, Amberleigh (L White); 3, Baltic Prince (J Burley). 1.10m jnr 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2, Bobby Bracken (L Sims); 3, Mister Bushbuck (H Craven). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Baltic Prince; 2, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 3, Amber Tiara (S Sutton). jnr members cup 1, Mister Bushbuck; 2, Colin’s Pride (M-A Parkin). 10 & under 1 & 2, Wedgewood & HR’s Maverick (R Offord); 3, Little Telly Tubby (B Blake). 128cm 1, Foxfarm Jammy Dodger (L Ratcliff). 138cm 1, Fizz Pop Bang (C Hanson); 2, Finnigan’s Fancy Fred (T Page).

WEST WILTS EC Holt, Wilts, 8 February

85cm jnr 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Tollerhayes Bonxie (N Baker); 3, Millroad Mustang (R Walters). Kitt Jnr Discovery 1, Rapps Romeo (E Akers); 2, Tyson II (J Arnold-Jones); 3, Heathercombes Last Chance (S Birch). Kitt Jnr Sapphire 1, Grovely’s Slam Dunkin (D Dunne); 2, Bowhaylands Painted Lady (H Webster); 3, Tyson II. 1.05m jnr 1, Billy Don’t Be A Hero (S Oliver); 2, Little Irish Amber (E Ashworth). Kitt Jnr Coral 1, MVF Supreme (S Frost); 2, Simply Rosie (E Ashworth); 3, Miss McCauley (LRoberts). 1.10m jnr 1, Heineken Hill (J Davis); 2, Belfly (G Plumley); 3, AJ’s Dibberford Irish (J Davis). Blue Chip Sparkle JA/JC 1, It’s Shananiggans (A Williams); 2, Little Babushka (A Williams); 3, Trebo Willowbrook (J Davis).

ARENA UK JUNIOR PREMIER Grantham, Lincs, 8-9 February

national 128cm 1, Flinor Songbird (E Stoker); 2, Tom The Bomb (J Whittaker); 3, Get Ready Freddie (O Liley). winter 128cm 2nd round 1, Tom The Bomb; 2, Echo Wold (Z Wilson); 3, Flinor Songbird. national 138cm 1, Strawberry Fair III (M Sampson); 2, Grey Palace (J Whittaker); 3, Midnight Man (G Horsley). 148cm warm-up 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2 & 3, Air Force One & Tigerwood (P Dobby). August Silk Jnr Rest 1, Saving Grace (D Moseley); 2, Applejax Red Stripe (D Smith); 3, Rainbow Times (W Whitaker). JA 1, Walmore Diamond Quest; 2, Air Force One; 3, Loobeen Shamrock (A Mizon). 9 Feb: national 128cm 1 & 3, Spring Disney & Get Ready Freddie (O Liley); 2, Tiger Tim (J Whittaker). national 138cm 1, Royal Declan (A Valks); 2, Sannan Valley Piccolo (M Townshend); 3, Captain Sam (A Kelly). winter 138cm 2nd round 1 & 2, Miss Congeniality & Strawberry Fair III (M Sampson); 3, Campus (Z Adams). 148cm warm-up 1, Savy Mill (J Whittaker); 2, Bobby Bracken (L Sims); 3, Rainbow Times. AK Horseboxes Jnr Winter Classic 1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, Colton Maelstrom(N Sewell); 3, Expression (P Dobby). winter JC 2nd round 1, Okehurst Crackerjack (G Spence); 2, Keelings Phoenix (C Keeling); 3, The Harrier (A Evans).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, E Sussex, 8-9 February

jnr 85cm 1, PJ Scooby Do (K M Randall); 2, PJ St Tropez (E J Moore); 3, Princess Kya (A Adams). BEIB Jnr British Novice 1, Riff Raff (B King); 2, Brandy Star (K Wood); 3, Willy Wonka (R Marston). 10 & under/Golden Bear Tiny Tots 1eq, Moon Jumper (K Ford) & Legally Blond (K M Randall). jnr novice 1, Ayres Red Rock (H Mason-Pearson); 2, Woody’s Express (E Bushe); 3, Murphy’s Export (A Davidson). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, My Destinee (C A Chapman); 2, Little Tiggywinkle (H Mason-Pearson); 3, Sir Gethin (B Posgate). jnr 1.05m 1, Perryman’s Impeccable (C A Chapman); 2, PJ St Tropez; 3, Radient Kismet (A Morris). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr adventurer/ 1.10m 1, PJ Grease Lightning (E J Moore); 2, Radient Kismet; 3, Ballyduff Rusty (E Llewellyn). 128/138cm 1, Forever Penny (S Gunn); 2, Moon Jumper (K Ford). 138cm 1eq, Moon Jumper & Indian Boy (K Ford). 9 Feb: 10yrs & under 1, PJ Scooby Do. jnr 85cm 1 & 3, PJ Picachue & PJ St Tropez, 2, Forever Penny. Kitt Jnr Nov 1, Hillfield Charlie Owen (A Page); 2, Mr Bojangles (E Harris); 3, The Cobra (S Gray). jnr nov 1, 5 tied. Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, Puzzle It Out (K Tippett); 2, Diego Flow (E Palmer); 3, Shannon D’or (K Stewart). jnr 1.05m 1, Radient Kismet; 2, PJ St Tropez; 3, Diego Flow. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr adventurer/1.10m 1 & 2, Okehurst Showman & PJ St Tropez; 3, Diego Flow. 128/138cm 1, Mini Madam (A Windsor).

GLENEAGLES EC Auchterarder, Perthshire, 8-9 February

Charles Owen British Novice 1, Tell Tarragon (S Mayberry); 2, Connelly (D Shaw); 3, Perfect Gentleman (M Greaves). Equimax Discovery 1, Connelly; 2, Navarro (A Grant); 3, Double Standard (G Muirhead). Great Leighs Newcomers 1, Navarro; 2, Sea Cat Sally (E Carroll); 3, Pengelly Sudini (H Forster). 1.15m 1, Ballycathro (C Evans); 2, Ataura (S Neads); 3, Galantus (G Gillespie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, LA Obsession (L Yeoman); 2, Ibrox Secret (G Copeland); 3, Tylers Vivien (K Connor). 1.25m 1, Lendel (S Neads); 2, Fior (K Connor); 3, Marika II (A Barr). 9 Feb: Charles Owen British Novice 1, Rodo (J Raeside); 2, Connelly; 3, Amarone (J Higgins). Equimax Discovery 1, Clover Diamond (K Ritchie); 2, Diamond Rose III (S Tothill); 3, McCallum (D Shaw). Great Leighs Newcomers 1, Kilooney Diamond (E Carroll); 2, The Eulogy (C Lindsay); 3, Diamond Rose III. 1.15m 1, Dun Olaf III (M Young); 2, Just A Tick (S Lennox); 3, JP Eclipse (M Forrest). Horse & Hound Foxhunter 1, Galantus; 2, It’s Hogmanay (I Warnock); 3, Universal (M Young). 1.20m 1, True Cavalier (M Young); 2, Tylers Vivien; 3, Gavinson (L Power). 1.25m 1, Le Monopoly (S Hamilton); 2, Marika II; 3, Fior.

THE HAND EC Clevedon, Avon, 8-9 February

CharlesOwen British Novice 1, Malachi (J Hobbs); 2, Highlands Joker (H Woodgate); 3, Cavalier Grey (J Bragg). Equimax Discovery 1, Malachi; 2, Hather Lennox (B Moore); 3, Symetric (D Crossman). 1.05m. 1 & 2, Magoury Staf & Rocky V (L Trendell); 3, Millie Knox (N Young). Great Leighs Newcomers 1, Rocky V; 2, Symetric; 3, Shortridge Mayday (R Gardner). 1.15m 1, First Edition (A John); 2, Haarlem Knight (H Avison); 3, Cavallo (P Tuckwell). West of England grade C 1,Haarlem Knight; 2, Gift Wrapped II (S Bowen); 3, First Edition. 9 Feb: Horse & Hound Foxhunter 1, First Edition; 2, Move Over (V Eklov); 3, Diamond S (S John). 1.20m 1, Kartouch (B Ford); 2, Orphee De Laubry (B Verning). Bath & West open 1, Jurius (S Heaven); 2, Cavallo; 3, Flash For Cash (K Bloomfield). 1.30m 1, Jurius; 2, Lominard L (A John); 3, Ravella (S John). 90cm 1, The Grey Horse (P Baber); 2, Cappercaille II (K Peates); 3, General Leev-ee (J Spiller). 1m 1, Just Whispa (H Buffin); 2, KE First Diamond (K Bevan); 3, Shimmering Ice (C Edwards). 1.10m 1, Crystal Blue (B Verning); 2, Shimmering Ice; 3, Mendip Quinto (L Maynard).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 8-9 February

Charles Owen British Novice 1, Down Town Dreamer (E Sender); 2, Tsunami (G Brice); 3, Little Earthquake (C Robinson). Equimax Discovery 1, Ballantynes Pirate (K Manville); 2, Oharmeta; 3, Mr Magic (TEdwards). 1.05m 1 & 2, Moonlight Raider & Praetorian Guard (H Watchorn); 3, Hamilton (J Clee). easibed Novice 1, Welton Vivat (E Baldwin); 2, Cisco (H Turrell); 3, Magic Blue (J Mincher). 1.15m open 1, La Rochelle (G Williams);2, Magic Man (S Aston); 3, Nicky Lord. 1.25m 1, Blackstuff Clover Story (G Williams); 2, Lancelot V (D Charles); 3, Thornavons Microlight (N Tinworth). 9 Feb: Charles Owen British Novice 1, Chocadun (S Skillin); 2, Kepi Vert (C Crowder); 3, Cilbran Caradog (A Wright). Equimax Discovery 1, Harry J (D Gill); 2, Cilbran Caradog; 3, Apollo’s Witness (S Gates). 1.05m/Scope Adventurer 1, Rivendell Kavaliet (K Willard); 2, Hamilton III; 3, Concordedor. Great Leighs Newcomers 1, Riogiovanna (S Frankland); 2, Nikkita (I Bonel); 3, Hamilton Magic (J Clee). 1.15m 1, Southerns Major; 2, Lady Tropics (L Thirlwell); 3, Brindisi (H Morris). 1.25m 1, Maestro Magic (C Ellis); 2, Royal Recruut (G Strutton);3, Lady Tropics.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 9 February

Equiform Grass Roots Intro 1, Touch Of Reality (E Newman); 2, My Matilda (J Williams); 3, Cymran Sands (G Bray). Oxon mini/maxi qual 1, Spotless (P Spivey); 2, Singita (M Spivey); 3, My Matilda. 1.05m 1, Magic Man (S Aston); 2, Singita; 3, Granchino (S Aston). 1.15m 1, Kantara VH (H Tredwell); 2, Spotless; 3, Granchino.

COOMBE PARK EC Totnes,Devon. 9 February

Charles Owen British Novice 1, Moorhaven Molly Malone (E Baker); 2, Pauto Sun (S Wakeham); 3, Southdown TJ (K Rogers). Equimax Discovery 1, Tyne Valley Gladiator (C Friend); 2, Wild Wind Trump (A Turner); 3, Church Hill Vine (J Vamvoukakis). Newton Abbot Paint Centre 1.05m Open 1, Tyne Valley Gladiator (C Friend); 2, Arrowans Irish Cracker (C Jones); 3, Voltaire (J Headford). Great Leighs Newcomers/1.10m Open 1, Arrowans Irish Cracker (C Jones); 2, Penny Market (J Douglas); 3, Redcross Rainman (P Done). Horse & Hound Foxhunter/1.20 Open 1, Penny Market (J Douglas); 2, Prince Farn (V Done); 3, JD Breakpoint (C Jones).

GATE INN RC Solihull, Warks, 9 February

Equimax Discovery 1, Murray Diamond (R Mayne); 2, Querido (M Braithwaite); 3, Just Lucie (S Edwards). 1.10m A4 1, JP Inspiration (C Creasey); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Downtown James (K Grimster). BEIB Star 1,Dalepark Jongleur (S Pountain); 2, Gitan d’Incoville (H van Heyningen); 3, Cuddly Coachman (S Pountain). NDS Members Cup 1, Gold Sid (N Proffitt); 2, Kelton’s Dolly (C Metcalfe); 3, Jober (R Nortly). Great Leighs Newcomers 1, Twilight Tracker (K Blandford); 2, Ireland’s Hope (C Metcalfe); 3, No Nonsense (I Cart). Horse & Hound Foxhunter 1, Paldato (J Loffett); 2, Ireland’s Hope; 3, Tarina N (M Bunting).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 9 February

Scope Tiny Tots 1, 12 tied. 128/138cm 1, Midnight Dynamite (P Allen); 2, Pendini (A Green); 3, Jim’s Jest (K Walker). Scope Jnr Novice 1, 13 tied. Scope Jnr Primary 1, HR Owen (L Gee); 2, Pendini; 3, Go Mandingo (F Moiser). Scope Jnr Progressive 1, Blackberry Whirl (T Armstrong); 2, Western Andy (H Davies); 3, Dunswell Dynamite (L Hutchinson). 1.10m jnr 1, Diana’s Memory (H Webb); 2, Cavalcade (J Bowman); 3, Canteeny (H Webb). 1.15m jnr select 1, Cavalcade; 2, Mittenhill Classic (D Smith); 3, Diana’s Memory.

WIX EC Manningtree, Essex, 9 February

Charles Owen British Novice 1, Claydons Nom De Plume (S Gardner); 2, Nilera (T Wicks); 3, Nark (R Hooper). Equimax Discovery 1, Nilera; 2, Minnsmere (L Clover); 3, Riley (S Lane). 1.05m 1, Sharp Opinion (D Edmundson); 2, Donna Bonita III (L Phillips); 3, Ferndale Cockahoop (J List). Great Leighs Newcomers 1, Parola (L Phillips); 2, True Steel (I Locke). NDS Members Cup 1, Sharp Opinion; 2, Ferndale Cockahoop; 3, Rebel H (L Louden). 1.15m 1, Rebel H; 2, Truro Gold (E Hunter); 3, Findon Innocence (L Phillips).