BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 8-9 Dec

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 9 Dec

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 6 Dec

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 7 Dec

MARKFIELD EC Markfield, 6 Dec

MARKFIELD EC Markfield, 9 Dec

NORTHALLERTON EC, Yafforth, 9 Dec

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 9 Dec

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 Dec

PENCOED COLLEGE Bridgend, Mid-Glam, 8-9 Dec

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 9 Dec

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 8-9 Dec

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 8-9 Dec

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 9 Dec

SWEC Bridgend, Glamorgan, 9 Dec

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 7-9 Dec

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 6 Dec

11 & under 1 & 2, Bubbles Galore & Tullibards Major Trick (J Pinchen); 3, Watermans Cartier (J Emblem). jnr newcomers 1, Silent Gun (C-A Chapman); 2, Clarendon Prince Russel (A Morris). winter JC 1, The Frisky Copper (A Stevenson); 2, Simply William (E Llewellyn). jnr Foxhunter 1, Woodside Millenium Dollar (C-A Chapman).

MARKFIELD EC Markfield, 6 Dec

mini grade C 1, Princes Wood Maestro (N Morris); 2, Lady’s Man Spirit (D Lampard); 3, Retreats First Class (C Robertson). Great Leighs Newcomers 1, Lago Du Quesnoy (B Twomey); 2 & 3, Another May Day & Retreats Double Take (C Robertson). 1.15m 1, Retreats Double Take; 2, My Time II (M Jones); 3, Elmside Orlando (M-J Crawford). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Leo Z (C Frazer); 2, River Lady (D Lampard); 3, Jalisco II (S Smith).

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 7 Dec

British Novice 1, Angelica (J Thompson); 2, Soley James (T Hedges); 3, Molly Shambles (D Dick). Hadrian Equine Discovery 1, Forward Lady (A McKeowen); 2, Gurraun Crescendo (C Hanley); 3, Minero (R Jacobson). Gt Leighs Newcomers 1, Star Turn (K Doyle); 2, Sir Walter (A McKeowen); 3, Joe Keogh (L Fogarty). 1.10 Members 1, Businesslike (A Austin); 2, Elle Va (J Maslin); 3, Killarney Hero (T Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Rex (M Armstrong); 2, Highlife (K Doyle); 3, Mercury (B Dunning). 1.30 Open 1, Olysa (M Armstrong); 2, Smooth Contender (B Dunning); 3, Impact (C Hanley).

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 7-9 Dec

British novice 1, Gone For A Burton (S Burton); 2, Woodland Black Bear (A Beeson); 3, Good Times Mission To Mars (A Vincent). discovery 1, Pjort (C Moyce); 2, Jamecho Jack (A Cullingham); 3, La Vie (L Wrigley). newcomers 1, Just Another Buck (T Liddle); 2, La Rochelle (G Williams); 3, Forest Hope (A Williams). Foxhunter 1, Fleurione (J Egmore); 2, Arctic Cruise (A Clutterbuck); 3, Concordedor (B Johnson). A/B/C1, Prince Termie (C Frazer); 2, Abalone Cracker (M Kyle); 3, Coronne (R Hill). 1.30m 1, Rinaldo (A Lewis); 2, Euphoria (D Mattock); 3, Toy (L McLachlan). sml open 1, Galina (H Stennett); 2, Apple Pip Jack (J Russell); 3, Lawyer (L Fitch). BEIB Star 1, Konselia (G Strutton); 2, Evangelista (S Atkin); 3, Ducatti (P Colgate). newcomers 1 & 3, Helios De Gouy & Leagan Cruise (P Kelly); 2, Creevagh High Flyer (L Crook). Foxhunter 1, Fleurione (J Egmore); 2, Plesk (G Werth); 3, The Bing (P Kelly). sml open 1, Abalone Cracker (M Kyle); 2 & 3, Brookend Fuehrer & Temple What A Flash (J Renwick). 1.30m 1, Lorenz (D McPherson); 2, Millbrook (J Renwick); 3, Coronne. 1.10m 1, Zerro (M Russell); 2, Adam’s Chantonnay (C Brayshaw); 3, Carnaval Son (N Charles). winter novice 1, Moonlight Raider (H Watchorn); 2, Kushdi (E J Slater); 3, Temple Phoenix (J Russell). British novice 1, Rip Rap II (E Cross); 2, Top Tiah (R Manning); 3, Postcard From Paris (S Hobbs). discovery 1, Vanilla Typhon (S Hobbs); 2, Rip Rap II; 3, Star Of Sorrell (S Gristwood). newcomers 1, Twice As Nice (V Farr); 2, Kings High Noon (Sgt R Benson).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 8-9 Dec

128/138cm 1 & 2, Little Logic & Mister Blue (A Mizon).winter 138cm 1 & 2, Little Logic & Mr Blue. 90cm jnr 1 & 2, CJ’s Kemosabi & Justa Nuther Fred (A Mizon). newcomers 1, Devlin (J Jacks); 2, Applejax Red Stripe (D Smith). jnr Foxhunter 1, Applejax Red Stripe; 2, Applejax Sky Eye (D Smith). pair 1, Applejax Glory Be (D Smith) & Lynwood Gem (A Derbyshire). winter JC 1, Langton Lights (L Robinson); 2, Applejax Sky Eye. jnr open 1, CJ’s Kemosabi; 2, Herbie’s Way (J Bullock). 9 Dec: jnr British novice 1, Swen Erin (N Rigby); 2, Wynscala Magic (L Chadwick); 3, Mystic Angel (D Jolliffe). jnr 90cm 1, Miss Moon (D Jolliffe); 2, Mister Blue; 3, Baydale Velvet (S Magennis). jnr newcomers 1, Applejax Red Stripe; 2, Impression (T Davison); 3, Springbank Top Notch (A Derbyshire). winter 138cm 1, Necta Peebles (J Davison); 2, Miss Moon. jnr Foxhunter 1 & 2, Applejax Sky Eye & Applejax Red Stripe; 3, Miss Wobbegong (S Twist). jnr members cup 1, Bowes Watchout (P Shaw); 2, Miss Wobbegong; 3, Spot The Lady (L Ferguson). jnr open 1, Spot The Lady; 2, Justa Nuther Fred; 3, Foxmill Montana (N Bampton).

PENCOED COLLEGE Bridgend, Mid-Glam, 8-9 Dec

novice 1, Deeper In Debt (M Butcher); 2, Millstreet Sir (C Morris); 3, Eli’s Accolade (J Smith). Equiline Discovery 1, Fenfarrow (N Lewis); 2 Deeper In Debt; 3, Nanette B (A Thomas). Great Leighs Newcomers 1, Ballinteskin Minstral (S John); 2, Pen-y-Bryn Diamond (C Morris); 3, Waterston Girl (M Butcher). BEIB Members Cup 1, Jurius (S Heaven); 2, JSJ’s Takanara (S Arkell); 3, Lord Gilabee (D Clapp). 1.20m 1, Lady Lord (H Rees); 2, Rockburren (A Thomas); 3, Ballinteskin Tomo (E Eynon). 1.25m 1, Oneida Alley Cat (A Davies); 2, Kruger’s Diamond (H Rees); 3, JSJ’s Lux Bay (S Arkell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Jungle Jim (M Edwards); 2, Otto’s Encore (J Shears); 3, Dallaglio (S Heaven). Kraiburg Jnr Coral 1, Dallaglio; 2, Otto’s Encore; 3, Greylands Contrary Mary (R Thomas). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Rusty Rock (K Haines); 2, Arthur’s Comet (N Tate); 3, Go Girl (H Moore). jnr members cup 1, Canteeny (Z Phillips). jnr starter novice 1, Duke Of Cyllan Pepper Pot (H Liddiard); 2, Shady Fox (K Cox); 3, Mr Sanco (E Farr). BEIB Jnr British Novice 1, Daylight Dancer (E Farr); 2, Greylands Contrary Mary; 3, Shady Fox.

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 8-9 Dec

BEIB Jnr British Novice 1, Jazzy Tazzy (G Mitchell); 2, Royal Flash (S Hutt); 3, Miss Jones (J Stirling). jnr 90cm 1, Lakeland Little Star (S Lithgow); 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, Mr McGregor (M Buchanan). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Fast Ed (A Christie); 2, Essadin (A Christie); 3, Kate Cathay (E Galbraith). winter JC 1, Highline Flash Fortune (E Galbraith); 2, Essadin; 3, Lakeland Little Jackpot (S Babes). jnr 1.05m 1, Alpine Jet (L Thomson), 2, Guinness Special (J Kirk); 3, Bowes Charlie Brown (L Hutt). winter 128cm 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 2, Midnight Dynamite (M Baillie); 3, Loughnatousa Star (S Lithgow). winter 138cm 1, Alpine Jet; 2, Guinness Special; 3, Bowes Charlie Brown. jnr intermediate 1, Top Knotch III (E Docherty); 2 & 3, Street Angel & She’s Elastic (J Kirk). 9 Dec: Parklands 11 & under 1 & 2, Bowes Charlie Brown & Captain Flipper (H Haig); 3, Highland Star (N Dingwall). jnr 90cm 1, Barbarian Black Boy; 2, Mr McGregor; 3, Brush Strokes ( M Brown). jnr 1m 1, Barbarian Black Boy; 2, Little Miss Baileys (J Newnham); 3, Kate Cathay. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, C’s Surprise (C McNaughton); 2,KC’S Superstar (K Connor); 3, Highline Flash Fortune (E Galbraith). 128cm/138cm 1, Alpine Jet; 2, Guinness Special; 3, Lakeland Little Star. winter 128cm 1, Another Chance III (N Dingwall); 2, Midnight Dynamite; 3, Duncrynes Jungle Bunny. winter 138cm 1, Guinness Special; 2, Bowes Charlie Brown; 3, Milano (L Thomson). jnr intermediate 1, Stainsby Top That (J Raeside); 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, Toleman Five Star (K Ferrie). 148cm 1, Mystery Music (E Docherty); 2, Top Knotch III; 3, Street Angel.

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 8-9 Dec

South View Novice 1, Spartan Sure (C Bossons); 2, Dock Star (L Whitaker); 3, Spartan Clover (C Bossons). Great Leighs Newcomers 1, Grand Classe (J Daly); 2, Pure Shores (C Collins); 3, Two Mills Royale (M Jones). Horse & Hound Foxhunter 1, Pop Art (J Davenport); 2, Ille D’Amour (R Bevis); 3, Mondial (E Davies). 1.15m 1, Panama Franco (C Collins); 2,Provincial Broker (J Daly); 3, Keltic Fantasy (I Wright). 1.25m 1, Tattoo (R Davenport); 2, Nazarco (S Livesey); 3, CA Landlord (L Williams). Great Leighs Newcomers 1, Lacanda (L Williams); 2, Homer Alona (P Borthwick); 3, It’s OceanBlue (K Tsang). Easibed Winter Novice 1, Casopeya (J Billington); 2, Ballygowan (T Mallin); 3, Just Cruise (E Shaw). Charles Owen British Novice 1, Surprise Surprise (L Brown); 2, Donnahill Clover (A Bratt); 3, Hawthorn Lad (K Shore). Hadrian Equine Discovery 1, Just Sally (E Barratt); 2, Hawthorn Lad; 3, Magic Swap (J Daly).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 9 Dec

British novice 1, Snow Leaf (A de Verteuil); 2, Question Time (H Tredwell); 3, Another Sale Agreed (A de Verteuil). discovery 1, Freestyler (D Mackenzie); 2, Cherry Imp (L Daniels); 3, Murco (K Walsh). Oxon mini open 1, Vogue ll (J Halim); 2, Its Mighty Fine (V Ashworth); 3, Professional Playgirl (K Powell). members cup 1, Libro (H Tredwell); 2, Thameside Pinup (N Saunders); 3, Moonfleet Moll (D Wilson). newcomers 1, The Ambassador (B Smith); 2, Matt-a-Dorra (P Warmoth); 3, April Special Edition (R Gush). Foxhunter 1, Kiss &Tell (H Tredwell); 2, If Only (V Ashworth).

MARKFIELD EC Markfield, 9 Dec

Charles Owen British Novice 1, Quiginta Forever (C McCreery); 2, My Special K (N Atkin); 3, I Dunno (C Porter). mini grade C 1, Streets Apart (J Harrison); 2, Mid Nicole (M Boddy); 3, Kelso (C Dillon). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Retreats First Class & Retreats Double Take (C Robertson); 3, Rosewall Lannon (M Hodges). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Together Time (S Jacks); 2, Contendra (D Lampard); 3, Witches Touch Of Fleur De Lys (C Frazer).

NORTHALLERTON EC, Yafforth, 9 Dec

British Novice 1, Thinford Boomerang (A Thompson); 2, Grey Karisma (L Etheridge);3, Royal Nadine (B Thompson) Discovery 1, RagTrade (C Dennis); 2 Mrs Guiness (B Thompson); 3, Miss Sue (C Dennis) 1m Open 1, Bally Flame (M Kendall); 2, Winter Fair (S Murray); 3, Seribo (A Atkinson) Newcomers 1 Stringers (K Watson); 2 Great Northern Otis (R Shields); 3, Crakenthorpe (C Chappelhow) 1m10 Members Cup 1, Suzy’s first Choice (C Chappelhow); 2, Meadowcroft Midget (A Mills); 3, Gravure de la Mare (R Towers). Foxhunter/1.20m Open 1, Crieve Stone (J Brannen);2, Meadowcroft Midget (A Mills); 3, River Dipper (S Cuthbert).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 9 Dec

Charles Owen British Novice 1, Brookhouse Breeze (R Becconsall); 2, Millrowes Say No More (J Powell); 3,Border Playmate (D Wicks). Hadrian Equine Discovery 1, MS Charity (I Tibbs); 2, Okey Dokey III (A Clarke); 3, Millrowes Say No More. Great Leighs Newcomers 1, Remember Me (M Lucas); 2, Flightview Million (R Kenyon); 3, Mondi (C Shepherd). 1m 1, Ballacludish (A Pilling); 2, Hancocks Crusader (C Shepherd); 3, Rare Team (G Pollard). BEIB Members Cup 1, Ballacludish; 2, Marlbury Classic (C Shepherd); 3, Niolet (N Jennings). 1.25m 1, Ouzzo (J Andrews).

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 9 Dec

Intro. 128/138 1, My Godfather (L Mantel); 2, Playmate Whizz; 3, Polly Flinders. 128 1, Oakhills Flashpoint; 2, Kay Jay (E Williamson); 3, Ballyglass Rose (S Charlie). W 138 1, My Godfather; 2, Sannan Valley Piccolo (M Townsend); 3, Finnigans Fancy Fred (E Davies). Jnr A4 Open 1, McCoist Cowboy (L Wingrove); 2, K.E. Little Wolf (C Parsons); 3, Rhapsody Lady (M Townsend). Kraiburg Jnr Novice 1, Jasperoo (G Morrisey); 2, Just Billy (J Rudge); 3, Odd Choice (A Williams). Jnr Newcomers 1, Grovely Catalyst (N Roszkaski); 2, McCoist Cowboy; 3, Jasperoo. JD/JC/JA 1, Foxlynch with a Splash (D Dunne); 2, Emerson Bay; 3, Anvil Lass (H Bee). Jnr 1.10 Open 1, Coconut Creek; 2, Lady Ashfield (J Kington); 3, Heineken Hill (S Broome).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 9 Dec

10 & under 1, 6 tied. sml pony 1, Grey Guy (D Harland);2, Sligo Lucky (D Neilson); 3, Double Whammy (A McCullagh). winter 128cm 1, Cappagh Misty (J Reveley); 2, Micklow Rapidash (L Neilson); 3, Double Whammy. winter 138cm 1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Diego III (A Valks); 3, Sir Benjamin Brown (D Smith). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Private Ryan (H Davies); 2, Wright Decision (E Wright); 3, Bowes Braveheart (N Pow). jnr members cup 1, Stainsby Hotspot (E Denton); 2, Kosmic King (S Adams); 3, Katz Hot Money (E Wright). winter JC 1, Definitely DJ (N Stockhill); 2, Northern Highlight (S Charlton); 3, Kosmic King. jnr intermediate 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Cavalcade (J Bowman); 3, Diana’s Memory (H Webb).

SWEC Bridgend, Glamorgan, 9 Dec

Equiline Novice 1, Ruzen (M Edwards); 2, Solar Eclipse (A John); 3, Touch Of Clover (R Faulkner). Hadrian Equine Discovery 1, Tarrow (P Miles); 2, Just Vienna (R Church); 3, Tarrust (P Miles). 1m 1, Royal Elegance (H Rees); 2, Spring Showers (J Price); 3, Sock It To Me (L Temple). 1.05m 1, Captain Ieaun (A Jones); 2, Bartonfield Duet (J Price); 3, Another Beauty (M Lloyd). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Pen-y-Bryn Diamond & Standby (C Morris); 3, Cor Goch (H Rees). members cup 1, Lady Lord (H Rees); 2 & 3, Caladorra & Lord Gilabee (D Clapp). 1.20m 1, Standby; 2, Pen-y-Bryn Girl (C Morris); 3, Lord Gilabee.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 Dec

British novice 1, The Peppermint Pig (S Broadribb); 2, Clarissa’s Liquid Gold (J Monnington); 3, Royal Heir (A Bettle). discovery 1, Doolan (R Reeve-Young); 2, Lord Protector (C Cawdron); 3, Abbeyfields Ceramic(J Abbott). 1.05m 1, To Be Frank (J Clark); 2, Tristan (M Spivey); 3, Postage Stamp (C Cawdron). 1.15m 1, Longmeads Moondust (C Berger); 2 & 3, Chief Trooper & Lemar (S Reeve-Young). 1.25m 1, Chief Trooper; 2, She’s Magic (J Jarvis); 3, Coeur (S Reeve-Young). 10 Dec: British novice 1, Abbeyfields Caramac (J Abbott); 2, Waylands Lady Warrior (L Junak); 3, Artist Fox (P Kelly). discovery 1, Just Maybe (L Junak); 2, Mini Market (C Aplin); 3, Kelfi Imp (T Priest).Newcomers 1, Just Maybe; 2, Anarnie (T Burchmore); 3, Major Van Het Lindehof (T Burchmore). 1.10m 1 & 2, Golden Pele & Little Miss Carnaval (P Spivey); 3, Corodino K (S Reeve-Young). Foxhunter 1, Celano (S Davies); 2, Booco (CNash); 3, Rabanna (R Willis). 1.20m 1, Reet Petite (N Fiddes); 2, Quick Roxanne (R Willis); 3, Quick De Darmen (L King). 1.30m 1, Bullands Ladalco (T Stockdale); 2, Make Haste (L Pavitt); 3, Clinton (T Stockdale).