ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 25 March

Charles Owen British Novice 1, 2 & 3, Dutch Treat, Speciality & Sebastian III (J Clee). 1m 1, Katinvias Revenge (CRicca); 2, Lord Timothy (P Tozer); 3, Duca Star (M Dorgan). 1.05m 1 & 2, Elle II & Ballymena (M Dorgan); 3, Ballin Queen (I Bonev). Great Leighs Newcomers 1, 2 & 3, Ani Alme, Caretino Glory & Hamilton Tropics (J Clee). 1.15m 1, Hamilton III; 2, Lydmar; 3, Mandrian (B Dunning). 1.25m 1 & 3, Belvo Boy & Naf Naf II (D Charles); 2, Paola (H Turrell).

ADDINGTON MANOR EC Winslow, Bucks, 27 March

90cm 1, Towns Talk (D Phillips); 2,Jazzed Up (E-J Slater); 3, Odam (J Whinnett). 1m 1, Jazzed Up (E J Slater); 2, Jungle Drum (J Crippen); 3, I’m A Corker (K Blevin). 1.10m 1, Kiss & Tell II (H Tredwell); 2, Pharlap (C Grime); 3, Ewerbys Rio II (S Bardell). Horse & Hound Foxhunter 1, Crispbred (C Cawdron); 2, Cassiano Z (J Burger); 3, Vinca (J Hogg). 1.20m 1, Laughton James (C Baker); 2, Antoinette II (G Luckett); 3, Shebeen (J Hogg). 1.30m 1, Radiant C (S Rawding); 2, Java (J Hogg); 3, Opportunity B (H Tredwell).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 27 March

BEIB Jnr British Novice 1, Partons Pride And Joy (K Campbell Higgins). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Birdwood Brannigan (O Ravenhill). jnr members cup 1, Highfield Sir Hugo (L Whitehouse). Charles Owen British Novice 1, Dunley Distinction (G George); 2, Rye Guy (A Dawes); 3, Super Ted III (A Summerville). Equimax Discovery 1, Kingsland Gold (R Faulkner); 2, Wisbech Crystal Maze (L Tilley); 3, Classic Affair (T Blake). NDS Members Cup 1 & 2, Sonne Van De Holie & Call My Bluff (S Broome); 3, Touch Of Clover (R Faulkner). Horse & Hound Foxhunter 1, Who’s Dilemma (M Broome); 2, Haarlem Knight (H Alison).

HURSTBOURNE EC Hurstbourne Priors, Hants, 28 March

Discovery 1, Digi Man (B Dunning); 2, Rambo Total Eclipse (R Moss); 3, Byriel (Y Holloway). Newcomers 1, GG Orpheus (K Doyle); 2, Carnavel Character (T Fletcher); 3, Flash Captain (R Moss). 1.10m Open 1, Barons Graphite (B Dunning); 2, Overture (B Dunning). Members Cup 1, Knightly Mist (N Charles); 2, Amoray (B Ford); 3, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins). Foxhunter 1,Knightly Belle (N Boulter); 2, Angelique (K Doyle); 3, Orlander (C Corke). 1.20m Open 1, Pipit (B Dunning); 2, Knightly Mist; 3, Elvis III (B Dunning). 1.30m Open 1, Yours Forevermore (B Dunning); 2, Olona (B Dunning).

ADDINGTON MANOR SENIOR PREMIER Winslow, Bucks, 28-30 March

1.20m 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Temple Guess What (P Barker); 3, Kiss & Tell II (H Tredwell). Scope 1.25m/YR B&C 1, Croft Little Doll (A Pacheco); 2, Shebeen (J Hogg); 3, Omiro (J Clee). 1.30m 1, Ge Tou (G Lovegrove); 2, Prinses Z (A Pacheco); 3, Make Haste (L Pavitt). Blue Chip Performance 1 & 2, Baileys Calippo & Baileys Opium (J Reed-Stephenson); 3, Qudos (P Cornish). 29 Mar: 1.20m 1, Spotless (P Spivey); 2, Quina (R Doostdar); 3, Longmeads Latina (N Price). Blue Chip Dynamic 1, Fresh Direct Brisante (T Stockdale); 2, Tripoli (M Watson); 3, Hula Hoop (C Frazer). URL 1.25m 1, Daninos (L Pavitt); 2,Randi (R Whitaker); 3, Houpy Du Torte (N Phillips). Scope 1.35m 1, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 2, Arko (N Skelton); 3, Radiant C (S Rawding). 30 Mar: 1.20m 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Croft Little Doll; 3, Dominic II (G Williams). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Occalado (N Channing-Williams); 2, Otage (P Miller); 3, Tirian (M Watson). 1.30m 1 & 2, Daninos & Finns Flight (L Pavitt); 3, Will E Squeak (K Bosworth). Winter A&B Grand Prix 1, Blue Chip Kildalton Lad; 2, Leo Z (D Lampard); 3, Flueron De St Gil (S Lynch).

TOWERLANDS AMATEUR INTER-NATIONSBraintree, Essex, 28-30 March

Phoenix Enterprises 1.05m 2-phase 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins ); 2, Mytice Minding Time (J Egmore); 3, Hometime (R Pearson). Paton & Lee 1.10m grand prix qual 1, Temple More What (J Egmore); 2, Watermans Hench (N Dowson); 3, Mytice Minding Time. Magister Consulting 1.10/1.15m team/grand prix qual 1, Candy Time (C Ellis); 2, Pelgrim K (J Egmore); 3, Cado De Leuze (A Buthe). 29 Mar: Breeze 1.10-1.15m team qual 1 & 2, Pelgrim K & Mytice Minding Time; 3, Hometime. David Brown 1.05m 2-phase 1, Mytice Minding Time; 2, Fallowfield Mr Plod; 3, Georgefields Amber Diamond (F Christian). Magister Consulting Grand Prix 1, Oprah II (Z Day); 2, Twice As Nice (V Farr); 3, Oyster (N Mahoney). 30 Mar: Breeze 1.05m 2-phase 1, Nocturnal (Z Day); 2, Derry II (G Trundle);3, Dexter II (D Ross). Towerlands Inter-Nations Team Cup (sec A) 1, GB (Curvette/C Ellis; Hometime; Saxon Ben Noire/A Lewis; Oprah II; 2, IRE (Mytice Minding Time; Spring Eclipse/N Healey; Mottelino/D Glynn; Call Me Simpson/G Corless). secb 1, Anglo German (FI Gallini/N Boulter; Melton/C Beecroft; Living Colour/B Dove; Cado De Leuze; 2, Cheeky Girls (Delta/S Butchart; Kinvara Bay/K Butchart; Reflex Diamond King/J Wilkins; Twice As Nice). Horsit Power & Speed 1, Mytice Minding Time; 2, Down Town James (K Grimster); 3, Watermans Hench.

DABBS EC Giffordtown, Fife, 29-30 March

Charles Owen British Novice 1, Caledonian Twist (E Gilbert); 2, Wing Commander (S Walker); 3, Ellen II (J Cloggie). SAIS amateur qual 1, Mystical Magic II (J Smith); 2eq, Toyboy Town (L Cecchini) & Monkton Star (K Ritchie). Great Leighs Newcomers 1, Anique Silvatec (D Brown); 2, It’s Another (V Winter); 3, Dolly Dee (A Black). 1.10m 1, Linton Livewire (N Ferguson); 2, Austin Q (L Johnstone). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Sinbhsuil (A Black); 2, Lakota Lady (J Cross); 3, Nethertowns Kiss (D Duffin). B&C 1, Ngauruhoe (S Low Mitchell). 1.30m 1, Nethertowns Kiss; 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, B Dynamic (R Brady). 30 March 75cm jnr 1, Reet Petite (R Haynes); 2, Crawel Royal Garland (L Cormack); 3, Westerton Top Secret (L Smith). new recruits 1, 8 tied. jnr newcomers 1, Share A Dream (L Watson); 2, Ashes Cool Dude (H Haig); 3, Richies Gypsie (J Raeside). 1m jnr 1, It’s Showtime (J Raeside). sml pony 1, Master Spring (H Haig); 2, Willbound (J Drummond); 3, Captain Flipper (A Cormack). RHS/national 128cm 1, Willow The Wisp (J Smith). RHS/national 138cm 1, Help Ma Bob (E Proudfoot); 2, Willbound; 3, Beechway Delight (A Johnstone). 1.10m jnr 1, Sparkling Special Edition (L Hutt); 2, It’s Showtime; 3, Stainsby Top That (L Hutt). RHS JC1, Ceefax (C McNaughton); 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Extra Bound (J Kirk). 1.20m 1, Stainsby Top That (L Hutt); 2 & 3, She’s Elastic & Street Angel (J Kirk).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 29-30 March

Golden Bear Tiny Tots 1, 5 tied. national 128cm 1, Proud Flyer (D Whittaker); 2, Powtan (R Connor). Smiths of Whiteinch Primary 1, 3 tied. 90cm jnr 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Lynwood Gem (A Darbyshire); 3, Mystic Starlight Express (G Whitaker). jnr progressive 1, Casper Go Faster (C Lowther); 2, He’s Just Jasper (D Burrows); 3, Little Gangster (T Redfern). jnr members cup 1, Lynwood Gem; 2, Foxmill Montana (W Whitaker); 3, Bilko Lad (A Darbyshire). jnr open 1, Bilko Lad; 2, Ocean Colour Scene (D Smith); 3, Foxmill Montana. 30 Mar: 90cm jnr 1, Little Logic (W Whitaker); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). national 128cm 1, Again & Again (S Needham); 2, Little Logic. Scope Jnr Novice 1, 8 tied. Scope Jnr Adventurer 1, He’s Just Jasper; 2, Cassie Blue Lady (W Whitaker); 3, Blue Whistler (A Mizon). Credit & Business 1.15m jnr 1, Bilko Lad; 2, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 3, Touch Of Rust (W Whitaker). jnr open 1, Bilko Lad; 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Germanie (C Smith).

DEVON LEISURE CENTRE, Clackmannanshire, 29-30 March

new recruits 1, 13 tied. 10 &under 1, 4 tied. 90cm jnr 1, Silver Wonder (C Miller); 2, Live Sparks (E Proudfoot); 3, Hillcrest Nightingale (L Cormack). 1.05cm jnr 1, Little Bobby (S Lithgow); 2, Master Spring (H Haig); 3, Willbound (J Drummond). RHS/national 138cm 1, Lois Dubh (H Haig); 2, Little Bobby; 3, Master Spring. jnr newcomers 1, Slipknot (M Murdoch); 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Irish Cracker Jack (C McDonald). 1.10cm jnr/jnr Foxhunter 1, C’s Surprise (C McNaughton); 2,Stainsby Hot Spot (H McLaughlin); 3, Street Angel (J Kirk). 1.20cm jnr 1, She’s Elastic (J Kirk); 2, Street Angel; 3, Overnight Sensation (K Scott). 30 Mar: British novice 1, Shawhill Jacko (K Fitzgerald); 2, Mr Majenta II (S Penman); 3, Stella (M Marsson). discovery 1, Vesuvio (J Brogan); 2, Silverado (J Higgins); 3, Sawadee (I McGeoch). newcomers 1, Uptown Girl (T Nicholson); 2, Its Hogmanay (I Warnock); 3, Connelly (D Shaw). 1.10m 1, Tanamara III (D Duffin); 2, Volano (A Craig); 3, Vinnie The Villain (K Fitzgerald). RHS B&C 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Highland Paganini (K Fitzgerald). 1.30m 1, Teddy Bear II (A Hamilton); 2, Hunter’s Level (J Brogan); 3,Stainsby Carlos (L Frame).

EXETER Poltimore, Devon, 29-30 March

Charles Owen British Novice 1, Star Of Devon (B Wilmer); 2, Dibberford Cognac (J Gregory); 3, Gran Marnier (S Oakley). Equimax Discovery 1, Gerrards Akklaim (T Kuszek); 2, Master Wassel (J Lee); 3, Churchill Vine (J Vamoukakis). 1.05m 1, Mr Burlington Bertie (E Gawler); 2, Wickhams Fancy (P George); 3, Limestone Lass (C Fox). NDS Members Cup 1, Ramon (A James); 2, Kojak (V Done); 3, Up The Road (J Horne). 1.15m 1, Shantung II (C Sheldon-Smith). 30 Mar: Charles Owen British Novice 1, Toby’s Lass (V Hawkins); 2, Delta Drift (M Page); 3, Wisecrack (L Rendle). Equimax Discovery 1, Ramon; 2, Thibault (E Hawes); 3, Grey Foal (K Spiller). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Vague Impression (K Spiller); 2, De Beers Dominic (C Wilson); 3, Exfold Horace (J Douglas). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Gianni (K Spiller); 2, Kestor (M Scarr); 3, Larichter (B Wilmer). 1.25m 1, Gianni; 2, Larichter.

NORTON HEATH EC, Blackmore, Essex, 29-30 March

British novice 1, Zero Flight (P Brooks); 2, Wothin D’Ive (J Bunting); 3, Race Against Time (A Heads). discovery 1, Tequila Sunrise IV (A Hoffman); 3, Lady Karlien (C Rumens). 1.05m 1, Willowpark Fantasy (A Brannon); 2, Pandora III (J Mincher); 3, Castlebin Boy (B Martin). newcomers 1, Noir-Et-Blanc (R Buck); 2, Big Mystery (M Fursedonn); 3, Delano (J Renwick). Foxhunter 1, Majic Blue (J Mincher); 2, Noir-Et-Blanc; 3, Pandora III. 1.20m 1, Colorado IV (J Renwick); 2, Hot Two Step (N Tinworth); 3, Noble House III (H Bohringer). 1.30m 1 & 2, La Clochette & Braveheart (L Abraham); 3, Colorado VI. 30 Mar: British novice 1, Mo-Jo C (J Mincher); 2, Narc (R Hooper); 3, Loch Hoy (C White). 1m 1, Miss Kiss (J Bradley); 2, Secret Surprise (K Swabey); 3, Willowpark Fantasy. discovery 1, Let’s Dance (C White); 2, Keldawyth (K Hollick); 3, Irco Malarky (V Atwood). 1.05m A4 1, Majic Blue; 2, The Beacon Horse (D Clark); 3, Boy-C (J Bosley). newcomers 1, Big Mystery; 2, Mo-Jo C; 3, Luna Bailer (D Garner). members cup 1, Pandora III; 2, The Beacon Horse; 3, Glen Gold (N Tinworth). 1 Apr: British novice 1, Hello Popsie (L Renwick); 2, Scotch Mist (J Morris); 3, Golden Circle (M Redford). discovery 1, Darwin II (S Hunt); 2, Stonehill Gold (L Renwick); 3, Molly-Ashe (M Gilmour). 1.05m 1 & 2, Applepip Jack & Rampuns (M Russell); 3, La Borbolette (L Abraham). newcomers 1, Stonehill Gold; 2, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth); 3, Euro Queen (K Andrews). 1.15m A4 1, Orthos (B Dove); 2, Glen Gold; 3, Carnival Dance (L Renwick). Foxhunter 1eq, Glen Gold, Melson G (B Dove), Lola Cruiso (J Randall) & Twice As Nice II (V Farr).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 29-30 March

South View Novice 1, Beechwood Bianca (K Shannon); 2, Master Ben (N Lawrence); 3, Ashdale Rainfox (M Grobeley). Great Leighs Newcomers 1, Mr Sinatra (G Billington); 2, Chatain (L Williams); 3, Newton St Elthere (K Mould). Horse & Hound Foxhunter 1, Heart Throb (S Scott); 2, Linaro 18 (L Williams); 3, Little Lucie (J Mustoe). 1.15m 1, Notting Hill (A Davies); 2, Fabritzio (G Billington); 3, Our Blue Boy (J Powell). 1.25m 1, Celine (A Davies);2, Kalando (V Bevan); 3, Parade V (P Morris). DMS Novice 1, Carnival Castanet (J Kirkby); 2, Cascada (P Lamb); 3, Little Benjamin (S Mantle). DMS Adventurer 1, Flagmount Junior (C West); 2, La Finesse (K Shore); 3, Cheshire Charm (L Rose). 1.05m 1, Bradmoor Killeen (S Mantle); 2, It’s Showgirl (G Williamson); 3, Spartan Sure (C Bossons). Great Leighs Newcomers 1, Dymara (C Freeman); 2, Exandella (K Shannon); 3, Leonardo Van De Helle (K Shore). 1.15m 1, Pakko(K Shore); 2, Addy The Eagle (J Billington); 3, Silvo (K Shore).

WESTFIELD PARK Barnsley, S Yorks, 29-30 March

Golden Bear Tiny Tots 1, 3 Tied. Scope Primary 1, Guiness Special (D Neilson); 2, Bowes Springbok (J Flannigan); 3, Bowes Richocet (D Willett). Nat 128cms 1, Ballyglass Rose (S Charlie); 2, Spring Disney (O Lilley); 3, Midnight Dynamite (P Allen). Nat 138cms 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2&3, Again & Again & Diego III (S Needham). Scope Jnr Novice Q 1, 4 Tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Silver King (L Saywell); 2, Cool Oss (S Jimmison); 3, Thorndell Killkolta Lad (D Moesley). 1m open 1, Baskin Ilex (S Adams); 2, Weavers Legacy (J Ward); 3, Grange Sandy (A Pownell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Cool Oss; 2, Silver King; 3, Cappagh Crusader. 1.10m open 1, Kentucky Blue (T Whitaker); 2, Cider Sue (L Saywell. 30 Mar: Golden Bear Tiny Tots 1, 5 Tied. Scope Primary 1, Spirit of Bodecia (J Reeveley); 2, Grange Sandy; 3, Get Ready Freddie (O Lilley). Nat 128cms 1, Bowes Springbok; 2&3, Flinor Songbird & Skibberean Girl (E Stoker). National 138cms 1, Bowes Richocet; 2, Glencoes Trick or Treat (J Reeveley); 3, H R Owen (Lucinda Gee). Scope Jnr Novice Q 1, 5 Tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Silver King; 2, Western Andy (H Davies); 3, That’s the Way (J Whitaker). 1m open 1, Kerry’s Kate (V Kerry); 2, Gems Pure Genius (P Dobby); 3, Kentucky Blue. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m open 1, That’s The Way; 2, Gems Pure Genius; 3, Silver King.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 30 March

sml open 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Thameside Pinzala (N Saunders); 3, Ridgeside Montana (M Bowden). Equifiorm Grass Roots final 1, Another Sale Agreed (A de Verteuil); 2, Vangelis S (H Tredwell); 3, Sienna Renkum Shauna (A Clarkson). Charles Owen British Novice 1, Alice Springs (J Halim); 2, Mr Raffles (L Shipton); 3, River Child (D Wilson). Equimax Discovery 1, November Hope (H Lewis); 2, Eureka (H Offord); 3, December Calmead (H Lewis). Oxfordshire Mini/Maxi Open final 1 & 2, Kiss And Tell & Kantara VH (H Tredwell); 3, Edenside Cavalcado (V Ashworth). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Tender Emotion (J Halim).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 30 March

Charles Owen British Novice 1 & 3, Goodtimes Mis-Teeq & Kalypso Du Bois (J Eastwood); 2, Goodtimes Boy (J Rix). Equimax Discovery 1, Only Joking (M Williams); 2, Darius Of Ashan (L Nicholas); 3, Southerns Crusader (V Highland). 1.05m 1, Harry’s Dream (J Eastwood); 2, Sevilla II (B Dalton); 3, Comptessa L’Autre (C Hoare). Great Leighs Newcomers 1, Brookhurst Rona Lady (L Cook); 2, Olga III (C Hoare); 3, Castle Ashby (A Bilsland). 1.15m 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Friday Calibra (A Porter); 3, Romantis (Z Causer). 1.25m 1, Expressive Keanu (T Green); 2, Cairo (H Luck).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 30 March

Charles Owen British Novice 1, Little Big Man (R Kenyon); 2,Hawthorn Flash (M Gray); 3, Roscoes Zagana (S Troup). Equimax Discovery 1, Good Heavens (S Paget); 2, Quick Domaine Z (M Marsh); 3, Jovial (J Whittingham). Great Leighs Newcomers 1, Pleunie (S Ryan); 2, Institution (L Stephenson); 3,Gracios (P Murphy). 1m 1, Redcotts Hit The Spot (D McNulty); 2, Crack Malone (K Phillips); 3, Out In The Open (M Jagger). NDS Members Cup 1, Count Belair (D Ryder); 2, Panama Springbok (J Fletcher); 3, Panama Franco (A O’Neil). 1.25m 1, Adamo Animo (T Davin); 2, Gambardo (G Pollard); 3, San Benito (T Davin).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 30 March

Charles Owen British Novice 1, Delta Flyer (J Pike); 2, Take A Chance (K Norton); 3, Citterswood Senator (L Salisbury). Equimax Discovery 1, Take A Chance; 2, Hamilton’s Star (E McLelland); 3, Tanllwyth (H Betham). 1.05m 1, Quandolero (S Aston); 2, Waylands Lady Warrior (L Junak); 3, Peebles Capability (T England). 1.15m 1, Nando II (T Wicks); 2, King Murphy (G Burchmore); 3, Roxsy (L Fitch). 1.25m 1, Roxsy; 2, Chief Trooper (S Reeve-Young); 3, Hi Society Party (L Fitch).

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 30 March

Charles Owen British Novice 1, I Dun No (G Wright); 2, Diamond Valley (L Chilvers); 3, Sultan (D Smith). 1m 1, Simply a Diamond (L Chorlton); 2, J’s Mystique (K Jones); 3, Indiana (K Fox). Equimax Discovery 1, Diamond Valley; 2, All Round (A Rodgerson); 3, Just Azbach (E Norman). Great Leighs Newcomers 1, Play Girl (F Down); 2, Lemar Paris Spa (L Chilvers); 3, Jack Curtis (A Postolowsky). NDS MembersCup 1, Curtissy (A Oliver); 2, Genuine Jack (L Pears).