DEAN VALLEY EC Woodford, Cheshire, 25 May

British novice 1, Realism (R Evans); 2, State Business (A Burgess); 3, Millbrook Palachi (D Morphet). Equissage Discovery 1, Bella Lou (H Hadfield); 2, Wanette H (C Robson); 3, Just Biggles (J Kirby). newcomers 1 & 2, Quick Du Domaine & Croft Camptra (M Marsh); 3, Emilier (J Lea). 1.10m 1, Handels Oriodante (K Astall); 2, Broadstone Destiny (I Wynne); 3, Macieta (C Collins). Smarter Builders 1.15m 1, Timbuctoo (L Henderson); 2, Rhubarb Royal (C Farnsworth); 3, Idem De Ronfort (L Broxup). Horse & Hound Foxhunter/Sport Horse Classic 1, Who’s That Lady (A Bratt); 2, Senator Feverland (J Mustoe); 3, Vivaldi Van Het Dinglhoeve (M Marsh). 29 May: Equissage Discovery 1 & 2, Just Sally & The Director (L Barratt); 3, I’m Randi Too (D Carpenter). newcomers 1, Anogram (K Shore); 2, Sealiet (P Simms); 3, Rudestski (R Bevis). 1.10m 1 & 2, Montera & Noiliet (N Jennings); 3, Minowa (J Lea). Smarter Builders 1.15m 1, Count Bellair (S Drake); 2, Mr Marnix (D Ryder); 3, Elegant C (S Clarke). Horse & Hound Foxhunter/Sport Horse Classic 1, Macieta; 2, Playboy (P Simms); 3, Rudestski. 1.20m 1, Touchwood (V Jeffries); 2, Sporting Charisma (L Redfern); 3, Timbuctoo.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 25 May

British novice 1, Jaysali Optimist (A Wicken); 2, Dragonfly II (L Burton Taylor); 3, Doctor Jazz II (D Palmer). Equissage Discovery 1, The Illuminator (E-J Slater); 2, Vodka (S Dean); 3, Jaysali Optimist. 1.05m 1, No Fear (C Gibbs); 2, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 3, Lola Cruiso (J Randall). newcomers 1, Rolien (P van den Heever); 2, Downtown B (T Priest); 3, Winorada (J Burgess). A4 1, Nightshift II (J Mincher); 2, Cedria (S Pavey); 3, Imperial Flight (A Hanson). Horse & Hound Foxhunter 1, Papillon Noir (J Renwick). 1.25m 1 & 2, Atlanta Z & Noble House III (H Bohringer). 1 Jun: British novice 1, Jaysali Optimist; 2, Ladantus (J Harris); 3, Doctor Jazz II (D Palmer). Equissage Discovery 1, Fairhand Lady (L Renwick); 2, Bee Spinner (F Jones); 3, Ladantus (J Harris). 1.05m 1, Lola Cruiso; 2, Darwin (S Hunt); 3, Llertta’s Cher Delight (J Attrell). newcomers 1, My Fair Flicka (I Iguado); 2, Darwin; 3, Another Jackson (W Taylor). A4 1, Good Sport (S Hunt); 2, Semi Sonic (L Parnham); 3, Oriental (F Semon).

ROWALLAN 25 May

British Novice 1, Aprils Gold (P Williams); 2, Dazed and Confused (T Black); 3, Victors Quest (P Williams). Equissage Discovery 1, High Five (J Reid); 2, Zonoa (R Dunlop); 3, Welsh Royal Gold (P Williams). Newcomers/1.10m Open 1, Clyde Coaster (R Chassels); 2, Chipie GPZ (M Smith); 3, Gainesboro (K Piggott).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 26 May

British novice 1, Little Stuart (J Halim); 2, Dee Jays Gunner Boy (J Halim); 3, Delboys Diamond (E Rodney). intro 1, Romein II (G Shears); 2, Regal Dolly (D Standbridge). 95cm 1, Certain Privilege (J Halim); 2, Peebles Bronwyn (A Derbyshire); 3, Little Stuart (J Halim). 1.05m 1, AC April Fair (V Ashworth); 2, RS Thriller II (E J Slater); 3, I’m Foot Perfect (K Farr). 1.15m 1, Moneymaker II (C Robbins); 2, It’s a Miracle (T Arnold); 3, Hinton Harry (H Ronaldson). 1.20m 1, Hinton Harry; 2, Landarro (N Browne). 29 May: BEIB Jnr British Novice 1, My Apply Dapply (L Blackburn); 2, Malthouse Mad Gamble (L Tamburro); 3, Limited Edition Yaris (V Wearing). PSOA sml pony 1, Lemon Zest (C de Verteuil); 2, Jammy Dodger (L Causer). PSOA jnr 95cm 1, Ultimate Chaos (C Chamberlain); 2, Mr Broom (K Brummitt); 3, Diamond Doris (C de Verteuil). Blue Chip Jnr Newcombers/1m 1, Kosmic Moon (L Ratcliffe); 2, Topline Lad (J Shears); 3, Nettleden Dark Lady (L Tamburro). PSOA jnr 1.05m 1, Little Craft (D Standbridge); 2, Kosmic Moon (L Ratcliffe); 3, Snittles Rollo (D Rutter). PSOA jnr 1.10m 1, Machu Pichu (J Shears); 2, Mr Magic (L Tate); 3, Danny Diamond (J Butler-Smith).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 26 May

1.15m Open 1, Brookend Fuehrer (L Renwick); 2, Carnival Dancer (L Renwick); 3, Genius (P Spivey). 1.25m Open Scope Qualifier 1, Carnival Dancer (L Renwick); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Scarlet III ( R Hill). 1.35m Open Scope Qualifier 1, Egalisca de Ruiere (J Davies); 2, Nouska (J Davies); 3, Compliment II (R Hill). 1.25m Open 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Chalice (S Reeve-Young); 3, Golden Pele (P Spivey).

CITY OF SWANSEA West Glamorgan, 29-31 May

1.25m 1, Cynfig Showtime (E Eynon); 2, Zacharias John (M Butcher); 3, Chakotay (E Eynon). 1.40m 1, Gamble (A Davies); 2, Barrister QC (C Webley); 3, Continue B (G Plumley). Milton 5-y-o/Olympic Starspotters 6-y-o 1, Whisper Magic (A Thompson); 2, Summit W (M Broome); 3, Visby van de Halle (A Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Butcher’s Boy (M Edwards); 2, Don’t Matter (V White); 3, Glanwern Guinness (L Yeo). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Greenvale Dream Weaver (V Best); 2, Ballybin (R Kirk); 3, Rusty Rock (K Haines). jnr 1.25m 1, Rusty Rock; 2, Butcher’s Boy. 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Vouvray (L Bevan); 2 & 3, Ballinteskin What A Girl & Zacharias John (M Butcher). 30 May: JSJ Ladies’ ch 1, Graceful (C Webley); 2, Orlando (M Edgar); 3, Opportunity B (H Tredwell). Oneida Viviers B&C 1, Borodino D (M McCourt): 2, Arizona (C Webley); 3, Cognac Mury Marais Z (M Edgar). 1.25m 1 & 2, Skerne Skyetality & It’s Mine (D Morton); 3, Cynfig Showtime. Brangwyn Stakes 1, The Aviator II (M McCourt); 2, Celine (A Davies); 3, Oksana W (A Thompson). power & speed 1, Attorney General (C Webley); 2, Medio R (A Davies); 3, Knightsford Diamond (R Tillson). British novice 1, Labello (S Hedges); 2, Whiddy Solo (C Mills); 3, Maestro Junior (C Sergison). newcomers 1, Comeragh Lad (E Eynon); 2, Whisper Magic; 3, Pelican’s Brief (M Edwards). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Magic Light (M Edwards); 2, Reddeds Jamacomo (P Scandrett); 3, Vangelis S (H Tredwell). 31 May: Happy Home Furnishers 1.20m Members Cup 1, Ballin Teskin What A Girl; 2, Zacharias John; 3, Millstreet Sir (G Evans). Happy Home Furnishers B&C ch 1, Arizona; 2, Knightsford Diamond; 3, Cognac Mury Marais Z. 1.35m 1, Opportunity B; 2, Hopes Are High (M Broome); 3, Hilton (A Davies). Singleton Stakes IT 1, Barrister QC; 2, The Aviator II; 3, Mon Line (L Bevan). JR & EM Edwards Table C 1, Medio R; 2, Voodoo Man (S Hedges); 3, Ballin Teskin What A Girl. British novice 1, Skipper (M Edwards); 2, Cwmbont Fenton’s Star (P Evans); 3, Jinkis Gold (Z Llewellyn). Benson Watkins Members Cup 1, Miss Ellie Golightly (P Miles); 2, Megan V (S Thomas): 3, The Faer Deal (R White). newcomers 1, Lady Rose (S Price); 2, Picton Quest (G Watkins); 3, Pelican’s Brief. 1.25m 1, FI Orlando K (R Tillson); 2, Piper Dora (M Orzazewska); 3, Leonardo (S Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Magic Light (M Edwards); 2, FI Olympic K (R Tillson); 3, Reddeds Jamacomo.

HERTS COUNTY Redbourn, Herts, 29-30 May

1.25m 1, Holstud Z (P Miller); 2, Kelly De La Roche (J Whibley); 3, Genius II (P Spivey). BEIB HOYS Grade C 1, Otto (G Williams); 2, President Utopia (M Lanni); 3, Tinkerbell (M Jones). Martin Grant Homes IT 1, Panama Avoca (G Werth); 2 Cullawn Diamond (J Annett); 3, Animation (G Luckett). 1.35m 1 & 2, Cushty & Temple Voyager (J Renwick); 3, Socks (D McPherson). 30 May: Equissage Discovery 1, Royalton (J Crippen); 2, Ivanna (S Aston); 3, Meyer (S Crippen). newcomers 1, Granite III (N Pirie); 2, Maverique (T Pool); 3, Ivanna (S Aston). Horse & Hound Foxhunter 1, Romanov II (P Spivey); 2, R Tyson (N Fiddes); 3, Una III (T Lewis). 1.25m 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Pert (J Rothstein); 3, Holstud Z .

KENYON EC Warrington, Cheshire, 29-31 May

1.25m jnr 1, Saving Grace (D Moseley); 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, Rockin Morris (E Davies). Kraiburg Jnr Show Jumper 1, Walmore Diamond Quest (E Davies); 2 & 3, Hopala & Mister Amontilano (H Paul). 128/138cm 1 & 2, Emmersbrook Rosella & Mystic Starlight Express (G Whitaker); 3, Sligo Lucky (J Smith). HOYS 128cms 1, Magic Shadow (C Evans); 2, Flinor Songbird (E Stoker); 3, Show Me Heaven (S Jenkins). national 138cm 1, Mr Blue (J Sawyer); 2, Double Dominic (J Clayton); 3, Take Your Time (E Stoker). 1.15/1.25m jnr 1, Clover Dash (M Sampson); 2, Laken Shaft (J Whitaker); 3, Applejax Solitaire (A Derbyshire). European pony trial 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Spot The Lady (J Ward); 3, Hopala. jnr restricted 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 2, Lucky Lady Jane (L Saywell); 3, Lakeland Little Atlas (A Darbyshire). Charles Owen HOYS 138cm 1, My Bugsy Malone (J Whittaker); 2, Shady Nook (M Sampson); 3, Bowes Ricochet (D Willett). 1.15/1.25m jnr 1, Caramel (P Dobby); 2, Chocks Away Ginger (H Thomas); 3, Bella Star (A Darbyshire). European pony trial 1, Colton Maelstrom (N Sewell); 2, Walmore Diamond Quest; 3, Spot The Lady. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Willoway Dreamer (S Frost); 2, Murphy’s Flight (J Wingrove); 3, Lakeland Little Atlas. 128/138cm 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Mystic Starlight Express.

MILTON KEYNES EC, Milton Keynes, Bucks 29-31 May

Class 1 Section A 1, Majestic Chief (J Hardy); 2, Oakenwood Dionysus (N Gurden); 3, Mostrim Lady (L Browne). Class 1 Section B 1, It’s Himself (A Ward); 2, B Aware (Z Potts); 3, The Entertainer (D Millar). Class 2 Section A 1, Bare Necessity (S Scott); 2, About Time IV (B Hobday); 3, Final Performance (L Wiseman). Class 2 Section B 1, Boris Better Head (V Impey); 2, Voyager (J York); 3, Llanwnen Deio (J Taggart). Class 2 Section C 1, Tomorrow’s Promise (G Bower); 2, Hough Commando (H Hunter); 3, Marble Quest (J Ladd). Class 3 1, Master Ploy (S Wirdnam); 2, Jackari (E Rodford); 3, Howards Hopscotch (N Champion).

DRYMEN SHOW 30 May

British Novice 1, Zermath (K Mathieson); 2, Aspen (K Matheson); 3, Llorena (S McKay). Discovery 1, Llorena; 2, Bluerisk Sir Carlos (S McKay); 3, Piroc (J Aird). Newcomers 1, Rumala (D Duffin); 2, Diamante 11 (G Hutton); 3, Baxter (V Christie). Horse and Hound Foxhunter 1, Heathcliff 11 (D Duffin); 2, Record (M Arnott); 3, Wetherroschen (S Neads). Gordon Bbriant Memorial A4 Open 1, The Auctioneer (K Fitzgerald); 2, Iver (K Argo); 3, Culinane Diamond (K Fitzgerald). Central Scottish Open Championship 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Pall Mall H (A Hamilton); 3, Tornado (S Neads).

HAMBLETON DISTRICT Carlton Husthwaite, Yorks, 30 May

tiny tots 1eq, Danny Boy (A Douglas) & Priory Little Star (K Hardwick). 12 & under 1, 8 tied. sml pony 1, Grey Guy (J Harland); 2 & 3, Chestnut Wonder & West Flight (H McCaie). 128/138cm 1, Chestnut Wonder; 2, Bowes Springbok (J Flannagan); 3, Kay Jay (H Smallwood). Prograde jnr nov 1, 11 tied. British novice 1 & 2, Partytime & Seven Towers (D Cargary); 3, Corinnas Glow (C Ryan). Scope 1m 1, Tiny Todd (D Smith); 2, Lui Vuiton (R Williams); 3, Samburn (S Russell). Equissage Discovery 1, Goulton Lexley Fox (S Cuthbert); 2, Royal Razamatazz (A Kilburn); 3, Simply Sequente (T O’Hara).

HARTPURY COLLEGE Gloucester 30 May

British Novice 1, Cornish Cookie (D Callaghan); 2, Robertstown Lad II (N Tabor); 3, Galway Bay (Miss Weaver). Discovery 1, S La Carta (A Brown); 2, Shenandi Queen (S Garmer); 3, Mr Chips (E Grundy). 1m Open 1, Quiz’s Son (J Peake); 2, KE First Diamond (K Bevan); 3, Irish Chance (V Keith). Newcomers 1, Archers Johnimo (E Barker); 2, Kokopellie (K Bevan); 3, Just For Ever (J Peake). 1.10m Open 1, Dutch Whisper (P Baber); 2, DMS Classic (A Brown); 3, Kartouche (B Ford). Foxhunter/1.20m open 1, Amoray (B Ford); 2, Victor Van Eperkon (C Presley); 3, Twighlight Tracker (K Blandford).

MEDSTEAD GRANGE EC Hampshire 30 May

Elementary 41 (Joyce Head) Open 1, C.B. Panache (K Marsh) 66.00; 2, The Chesterfield (A-K Neal) 65.60; 3, Rombaire (A Hulse) 60.80. Rest 1, May Frizzante (O Oakeley) 70.00; 2, Foxham Bella (L Baldwin) 67.20; 3, Miners Bright Spark (K Blundell) 66.90. Elementary 56 (Pat Green) Open 1, Geisha (J Stolper) 68.33; 2, Kuno HB (S Evans) 66.33; 3, Penton Rhapsody (M Reid) 66.33. Rest 1, May Frizzante (O Oakeley) 68.33; 2, Foxham Bella (L Baldwin) 67.33; =3, Lightwood Dakota (S Bill) 65.33; =3, Gregonne Coco Chanel (E Duck) 65.33. Medium 75 (Wanda Grenville-Hill) Open 1, Geisha (J Stolper) 68.38; 2, European Merrioso (S-J Lanning) 64.05; 3, Woodlands Symphony (M. Hartman) 63.78. Rest 1, Prussian Prinz (M Hoare) 55.68; 2, Dutch Crystal (J Fields) 53.24.

OLDCOTES CHARITY SHOW Worksop, Notts, 30-31 May

Woodlands Training British Novice 1, Taffy Spot (N Roe); 2, Janneca (D Sanderson); 3, Samal Apollo (R Edwards). Sanders Equissage Discovery 1, Chapter One (D Clarkson); 2, Sapphire (S Whitney); 3, Sannania (K Fuller). Walker-Cooke Solicitors Newcomers 1, B Unique (M Pyrah); 2, Rumsin V (C Curtis); 3, Business Man (M Smith). Moxon Tours 1.10m Members Cup 1, Miss Debutante (L Redfearn); 2, It’s Otty (R Brewin); 3, Mig (A Nemeth). Tallyho Tack 1.15m 1, Reuben II (R Barton); 2, JC Calvaro II (T Meager); 3, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs). Horse & Hound Foxhunter/Stubbs Charnwood 1.20m Members Cup 1, Irco Pilot (T Meager): 2, Lars Chin G (L Whitaker); 3, Vaneena (P Curtis). 31 May: Attwood/College Pine Golf Club 1.15m 1, Elegant C (S Clark); 2, Oriental Roulette (G Elliot); 3, Jelmer (M Sampson). Howarth Wholesale 1.25m 1, Elegant C; 2, Man Of Means (D Clarkson); 3, Keelings Shippy (R Whitaker). Fresh Island Foods 1.40m 1 & 2, Blue Chip Quinton & Sunboy (P Barker); 3, Elmside Orlando (S Heaven). DFS Masserella Catering IT 1, Karina (R Whitaker); 2, Laconda 25 (M Whitaker); 3, Lacarno 62 (E Whitaker). Sheaf Motors A/B/C 1, Temple Phoenix (P Barker); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Mistrato (S Russell). Doncaster Farriers Association 1.30m 1, Princess Cleo (M Kyle); 2, AK Blaguer (E Whitaker); 3, Temple Guess What (P Barker).