PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 20 January

Charles Owen British Novice 1, Ballyhoo Bertie (J Hanson); 2, Royal Brook Blue Breeze (N Pirie); 3, Ugabe Van’t Groenhof (J Mould). Equimax Discovery 1, Calida XVI; 2, Blue Collar (K Varley); 3, Mr Heinstein (P Miller). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Franklin’s Promise & Odessa (G Cashmore); 3, Habsburgs Othello (V Schaverien). 1.10m 1, Colorado; 2 & 3, Bunting & Diamond Abbey (N Pirie). Horse & Hound Foxhunter 1, Crisp Bred (C Cawdron); 2, Royal Vialli (G Cashmore); 3, Sir Saigon IX (K Jackaman). 1.25m 1, Colorado; 2, TitusVan Euverbraeke (G Williams); 3, Oakhill Supreme (P Cornish). 1.30m 1, Lora Piano Hamlet (G Williams); 2, Coeur (J Renwick); 3, Quick De Darmen (L King).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 21 January

95cm1, Sucre D’Orge; 2, Mymwood Princess (A Clarkson); 3, Chibley Vis A Vis (T Lewis). 1.05m 1, Malaga II (J Crowson); 2, Prince Rockaway (Y Oiwa); 3, Royal Tournament (B Ensten). 1.15m 1 & 2, Malaga II & It’s Star Quality (J Crowson); 3, Brooks Diamond (P Price).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 21 January

Charles Owen British Novice 1, Stonetown Gold (J Renwick); 2, Mr Frosty II (J Horton); 3, Raffaella (J Mincher). Equimax Discovery 1, Delirious (C Gleeson); 2, Tiddles (J Hill); 3, Hello Popsie (J Renwick). 1.05m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 3, La Clochette (L Abraham). Great Leighs Newcomers 1, Melson G (B Dove); 2, Ukinda (J Burgess); 3, Hunters Pride (I Aguado). 1.15m 1, Mulloghdrin Diamond (S Lane); 2, La Clochette; 3, Opposition GB (L Louden). 1.20m 1, Opposition GB; 2, Noble House III (H Bohringer); 3, Watussi (J Biddle).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 21 January

Charles Owen British Novice 1, Mystic Breeze (G Talbot); 2, My Little Secret (K Swabey); 3, Pico (L Squibb). 1m 1, Mamora (B Pobjoy); 2, Stantons Mickey Finn (T Turloway); 3, Derrygolans Hero (A Boyle). 1.05m 1, Belhams Gadfly (J Ford); 2, Nikita (I Bonev). Great Leighs Newcomers 1, Nikita. 1.15m 1, Ace Korral (L Long); 2, Lydmar . 1.25m 1, Lydmar; 2, Omiro.

SYKEHOUSE ARENA, Doncaster, Yorks 22 January

TB 85CM 1, Priamiss (K Hufton); 2, Fizz (N Bell); 3, Lancaster Dancer (R Wheeldon). Charles Owen British Novice 1, Castello II (T Barratt); 2, Ab’s Cool Prospect (R Dickins). 1.0m Open 1, Ab’s Cool Prospect (R Dickins). Equimax Discovery 1, Avril (A Bedford); 2, Monkstown (Z Carver).

ADDINGTON JUNIOR PREMIER Winslow, Bucks, 24-26 January

1.10m jnr 1, Maxton Hi-Jack (R Prater); 2, Its Sky (P Neill); 3, Little Irish Amber (E Ashworth). jnr open 1, Floating Change (L Wade); 2, Short Step (H Arnold); 3, Tiger Wood (P Dobby). 25 Jan: 128/138cm 1, Magic Choice (J Sawyer); 2, My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Finnegans Fancy Fred (T Page). winter 128cm 2nd round 1 & 2, Flinor Songbird & Skibbereen Girl (E Stoker); 3, Hollyoaks (D Willett). jnr open 1, Vuitton (S Parsons); 2, Another Dollar (N Pavitt); 3, Air Force One (P Dobby). winter JC 2nd round 1, Knockbeg Westbury (L Pheasant); 2, Kinetic II (K Lister); 3, Ooh La La (S Parsons). August Silk Jnr Open 1, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 2, Floating Change (L Wade); 3, Mirah Samson (H Penny). 148cm 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, Maxton Hi-Jack; 3, Colton Maelstrom (N Sewell). 26 Jan: jnr open 1, Maxton Hi-Jack; 2 & 3, New York Skyline & Another Dollar (N Pavitt). AK Horseboxes Winter JA Classic 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3eq, Gold Harvest (L Whitehouse) & New York Skyline. 128/138cm 1, Spring Disney (J Whittaker); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Magical Miss (T Wratten). winter 138cm 2nd round 1, Wanda Bewitched (S Frost); 2, Again And Again (S Needham); 3, Colour Code (C Mowbray). 1.10m jnr 1, Spot The Lady (J Ward); 2, Midlands Boy (E Davies); 3, Sheridans Archangel (S Pirie). Blue Chip Sparkle JC/JA 1, Darraks Tonto (E Davies); 2, It’s Chelsea (K Smith); 3, Patchwork Warrior (H Webster).

SOUTH VIEW SENIOR PREMIER Winsford, Cheshire, 24-26 January

IT Business Centre 1.25m 1, Medio R (A Davies); 2, Pakko (K Shore); 3, Gamble (A Davies). Scope 1.25m B&C 1, Skerne Skytality (D Morton); 2, Crown Rhodanite (E Shaw); 3, Frederick (O Lazarus). Scope 1.35m 1, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 2, Kanselier (E Whitaker); 3, Limbo (A Davies). Blue Chip Performance 1, Remember Me (N Jennings); 2, Cordia 7 (J Billington); 3, Ulana (P Lamb). Scope B&C 1, Fabritzio (J Billington); 2, Frederick; 3, Black Prince (G Cranton). Blue Chip Dynamic 1, Oneida Bally Pride (R Tillson); 2, Newman (D Ryder); 3, Black Prince. IT Business Centre 1.25m 1, City Guy (A Davies); 2, Beachcombe Edy (S Price); 3, Sunorra’s Son (J Billlington). Scope 1.35m 1, Granada 232 (L Williams); 2, Blue Chip Quinton (P Barker); 3, Celtic Manor Euphoria USA (G Cranton). IT Business Centre 1.25m 1, Hunter’s Level (C Collins); 2eq, Cynfig Showtime (E Eynon) & Graceful (C Webley). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Pagena (B Twomey); 2, Cordia 7; 3, Retreats Double Take (E Dillon). Winter A&B Grand Prix 1,Silk (J Reed-Stephenson); 2, Limbo; 3, Carmen (J Whitaker).

FARAWAY RC Aberdeenshire, 25 January

early riser 1, Padua S (P Gilbert); 2, Hillside O’Neil (J Walker); 3, Duke Of Earl (L Walker). Charles Owen British Novice 1, Apache Spurs (S Forsyth); 2, Just Luna (K Harper); 3, Crown Duke Dougster (H Burton). Equimax Discovery 1, Shady Lady (K Donald); 2, Murphys Toddie (E Gilbert); 3, Solar System (T Smith). 1.05m 1, Just Flyte (L Barclay); 2, Colombin CH (M Maher); 3, Anique Duty Calls (A Bonelli Baird). Great Leighs Newcomers 1, Bravecourt (A Bonelli Baird); 2, Flagmount Valentine (A Davidson); 3, Just Flyte. 1.10m 1, Colombin CH; 2, Blue Siam (C Mackinnon); 3,Mr Bizzy (A Bonelli Baird). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Le Monopoly (S Hamilton); 2, Quilly Rose (E Gilbert); 3, Lamall (N Slater). 1.25m select 1, Gazette Manciase (D Taylor); 2, Le Monopoly.

ABERDEEN JNR SJC Loanhead, Aberdeen, 26 January

60cm jnr 1, Sheba’s Gold (N Webster); 2, Libby (K McLean); 3, Second Look (W Melville-Smith). future stars 1, Dalgan Express (K Spalding); 2, Shah Of Persia (M Watt); 3, Fintona Grey (W Melville-Smith). BEIB Jnr British Novice 1, Godsfield Goodnight (H Baird); 2, Kincraig Sparticus (H Ross); 3, Tinka Taylor (G Taylor). 12 & under 1, Dalgan Express; 2 & 3, Highland Star & Fantasia (L Lorimer). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Marocco (A McDonald); 2, Godsfield Goodnight; 3, Barmekin Mist (L Barclay). 1m jnr 1, Help Ma Bob (E Proudfoot); 2, J’s Dream (Y Geddie); 3, Emerald Crystal Clear (L Bradford). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Bishopston No Limit (Y Geddie); 2, Snittles Just Jim (W Melville-Smith); 3, Dream Flight (E Proudfoot). 1.15m jnr 1, Bishopston No Limit; 2, Dream Flight; 3, Ceefax (C McNaughton).

AREA 43A Brickfields, 26 January

warm-up 1, Sky High Sunday (K Hinds); 2, Khan II (A Wright); 3, Galloway Bay (E Ashwell). Equimax Discovery 1, Carnival Spell (R Penn); 2, Nutkin Feather Duster (K Begley); 3, Sky High Sunday. 1m 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Duncaring (A Henderson); 3, Lucky Girl II (S Begely). 1.05m 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Mirabella (R Booth); 3, Carnival Spell. Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Riverwood (R Booth); 2, Ramiro Star (K Begley); 3, Lucky Girl II. 1.25m select 1, Riverwood; 2, Lucky Girl II. BEIB jnr British novice 1, Salty’s Grey Storm (P Green); 2, My Best Buddy (L Tate); 3, My Mr Mercury (J Bircham). jnr progress stakes 1, Irish Rose II (A Miller); 2, Teen Spirit (J Vaughn); 3, Thornton Midnight Sun (P Green). Blue Chip Jnr newcomers 1, Irish Rose II; 2, My Best Buddy; 3, Willoway Dreamer (L Tate).

ARENA UK Grantham, Lincs, 26 January

Charles Owen British Novice 1, Apache Craze (K Bennion); 2, Rolette (M Boddy); 3, Mr Bogus (A Allen). Equimax Discovery 1, Topeka II (T King); 2, Toss Burns (S Wynne Morris); 3, Bertie Bubble (A Marris). Arena Novice 1, Retreats Top That (C Robertson); 2, UtahGirl (M Lanni); 3, Tzigane De Muze (L Van Heyningen). Great Leighs Newcomers 1, Retreats O Lady (C Robertson); 2, Laughtons Lad (S Robertson); 3, Nababs Quest (J Miller). NDS 1.10m Members Cup 1, Lord Winthrop (M Boddy); 2, Robo Cop (S Strawson); 3, Desert Queen (S Upton). Horse & Hound Foxhunter 1, Roshais Last Tango (J Sizer); 2, Cycan (Chuckie Englesman); 3, Power Boy (T Gredley). 1.20m open 1, Narina (T Gredley); 2, Carneville (M Lanni); 3, Retreats Uppercut (CRobertson). national select 1.25m open/open 1, Retreats Uppercut (C Robertson); 2, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 3, Koridon (G Turner).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 26 January

BEIB Jnr British Novice 1, Sprattsdown Jetsam (K Brown); 2, Summertime (E Ashworth); 3, Coldharbour Thistle (L King). jnr discovery 1, My Godfather (J Reynolds); 2, Celtic Wisteria (C Surtees-Chapman); 3, Pippit ll (M Cawley). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Treepartridge Goa Supreme (D Hilton); 2, Srattsdown Jetsam; 3, Harvey HB (E Ashworth). sml jnr open 1, What A Mess (C Henderson); 2, Three Dog Night (C de Verteuil); 3, Irish Rosebud (K Brooks). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Ballyfin Clover (M Sapsford); 2, What A Mess; 3, Baby Bomber (S Birch). jnr members cup 1, Baby Bomber; 2, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton); 3, Murty’s View (A Measor). jnr intermediate 1, Landown Three’s Are Wild; 2, Irish Angel Delight (A Measor).

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannashire, 26 January

Charles Owen British Novice 1, Bob The Cob (D Duffin); 2, Amarone (J Higgins); 3, Connelly (D Shaw). Equimax Discovery 1, Uptown Girl (T Nicholson); 2, Freedom Spirit (K Hedley); 3, Monkton Star (K Ritchie). Great Leighs Newcomers 1, Uptown Girl; 2, Rose’s Double (F Muirhead); 3, JP Nevada (M Forrest). 1.10m 1, Just A Tick (S Lennox); 2, Dun Olaf (M Young); 3, LA Obsession (L Yeoman). Horse & Hound Foxhunter 1, Ballycathro (C Powell); 2, Now Be Dazzled (J Cross); 3, It’s Hogmanay (I Warnock). 1.20m 1, Night Lux (D Duffin); 2, Lendel (S Neads); 3, Gavinson (L Power). 1.30m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Lendel; 3, Gavinson.

EXETER EC Poltimore, Devon, 26 January

80cm jnr 1, Toyd Zeppy (H Rowcliffe); 2, Bracon Country Boy (G James); 3, Billabong (A Bleekman). BEIB Jnr British Novice 1, Boilmore Mr Bizzier (H Rowcliffe); 2eq, Bay Dove (K Moore) & Windwillow Princes Feather (A Sharp). Kitt Jnr Discovery 1, Otto’s Encore (J Sharps); 2, My Little Dancing Brave (G Halley); 3, Irish Squibbs Dream (C Graham). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bradwood Cream Cracker Jack (D Gunn); 2, Summer Rows (L Corney); 3, Chantilly Cloud (D Gunn). 1m jnr 1, Mr Meldrew II (L Clarke); 2, Cavendish (G Hann); 3, Tomadachi II (H Wells). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Riversdale Clicquot (R Jinks); 2, Tomadachi II; 3, Cavendish.

FIELD HOUSE EC Marchington, Staffs, 26 January

Charles Owen British Novice 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Kilcullen Lad(A Eardley); 3, Smiths Farm Cei Hou (C Hanson). Equimax Discovery 1, Nickelback (S Pountain); 2, Little Harvey (S Dix); 3, Buzz For Action (S Pountain). members cup 1, Dollar Bay (T Wright); 2, Mid Opaal (C Brown); 3, Well I Never (JMitchinson). Blue Chip Power 1, U Bet (M Potter); 2, DTM (N Marmont); 3, Mid Palermo (V Coburn). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Coney King (K Forsythe); 2, Slyguff Gold (K Shaw). 1.25m select 1, Crown Rhodonite (E Shaw); 2, Bonfire (C Spanner).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 26 January

12 & under 1, 7 tied. 90cm jnr 1, Fizz Pop Bang (C Hanson); 2, HR Maverick (R Offord); 3, Foxmill San Diego (E Hilton). Scope Jnr Novice 1, 6 tied. 95cm jnr 1, Fizz Pop Bang; 2, Perrymans Impeccable (C-A Chapman); 3, Carrbrook Special Edition (K Evans). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Jnr Progressive 1, Mini Madam (H Windsor); 2, Top That Now (L Card); 3, She Devil (GTippett). 1.05m jnr 1, Carrbrook Special Edition; 2, Millhouse Magic (H Windsor).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 26 January

Charles Owen British Novice 1, Silver Spark (K Bloor); 2, Hawthorn Splash (E Gray); 3, Wadacre Alpha (T Baloer). Equimax Discovery 1, Pleunie (S Ryan); 2, Little Interactive (S Twist); 3, Sorbet (B Kenyon). Great Leighs Newcomers 1, It’s Santa Monica (N Coupe); 2, Orlando B II (K Phillipson); 3, Diamond Parks (N Wainwright). 1m 1, Birchwood Belle (S Magennis); 2, Rare Team (G Pollard); 3, John Lang (D Birtwhistle). NDS Members Cup 1, Gambarda (G Pollard); 2, Leonardo II (J Powell); 3, Kelly’s Romany Princess (K Shaw). 1.25m 1, Moonlight Heroine (N Coupe); 2, Kelly’s Romany Princess; 3, Fighter Vader (N Coupe).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 26 January

90cm 1, Rivendell Kavaliet (K Willard); 2, Brigstock Miss B (J Pike); 3, Limes Play It Again (H Broad). Equline Novice 1, PUK Balia (G Strutton); 2, Warco (J Clee); 3, Ultimate Hero (N Gaskin). 1.05m 1, Living Colour (B Dove); 2, Concordedor (K Willard); 3, Hollywood (S Lamb). Great Leighs Newcomers 1, Corco (N Miller); 2, Sadie Sparks (F Patty); 3, Quidam Panache (C Ellis). Horse & Hound Foxhunter 1, Elmdale Extrovert (L Fisher); 2, Papachico (C Nicol); 3, In A Mo (M Tomlinson). 1.20m 1, Nicky Lord (J Lloreda); 2, Riaan (K Willard); 3, No Problem (L Long). B&C 1, Omiro (J Clee); 2, Calvalac (K Willard); 3, In A Mo.

TALL TREES EC Camelford, Cornwall, 26 January

Charles Owen British Novice 1, Little Gem II (H Franklin); 2, Trenear (J Hoskin); 3, Isle Of Sky (C Vinnicombe). DMS 1m 1, Little Gem II; 2, Trenear; 3, Rise & Shine (J Tuff). 1.05m 1, Miss Harmony (A Bean); 2, Sweet William (R Neave); 3, Pendarves Raffles (L Heywood). 1.10m 1, Bodrigan (C Daniels); 2, Broadstone Balmoral (K Deithrick); 3, Parkmoor Coleen (M Farnworth). BEIB Star 1, Flash For Cash (K Bloomfield); 2, Prince Farn (V Done); 3, Desert Ruler (A James). Bath & West Grade C 1, Prince Farn; 2eq, Desert Ruler & Poplars Present.