SNOWBALL FARM EC Burnham, Bucks 2 August

British Novice 1, Bonnie Flight (C Hawkins); 2, Flandora (L Kitzing); 3, Tribal Dance (K Griffita). Discovery 1, Corabell (I Crippen); 2, Galant (C Hopper); 3, Just Lex (S Moss). 1m Open 1, Thameside Pinzala (N Saunders); 2, Ionic (B Wright); 3, It’s Oliver (G Byrne). Newcomers 1, Ione Gold (I Crippen); 2, Walesca de Loupe (L Junak); 3, Izzadora Gold
(J Crippen). 1.15m Open 1, Emmetts Animoss (T Stokes); 2, Retreats Show Off (S Mileham); 3, Thameside Pinzala (N Saunders).

WESTON LAWNS Bulkington, Warks 2 August

British Novice1, Siroko IV (A Botham); 2, Iodor (M Dunne); 3, Tequila Sunrise (L Charley). 1.05 Open1, Wixstone Papillon (A Botham); 2, Rhythm Divine (H O’Rourke); 3, Bally Cheguvara (E Portas). Newcomers 1, Wixstone Supa Pilot (A Botham); 2, Golden Overlord (A Little); 3, Bergan Of Redhill Farm (H O’Rouke). 1.15 Open 1, Kiln Double Take (A Little); 2, Lady Saphire (A Edwards); 3, Silent Running (A Little). Foxhunter/ 1.20 Open 1, Lady Sapphire (A Little); 2, Escape II (M Lanni); 3, President Utopia (M Lanni). 1.25 Open 1, Sandpiper (A Edwards).

CARTMEL Cartmel, Cumbria, 4 August

open 1 & 2, Onarco & Cemtavo Z (M Marsh); 3, Kelly’s Romany Princess (K Shaw). Horse & Hound Foxhunter 1, Croft Compton (m Marsh); 2, Royal III (N Springer); 3, Quayside Cobble Beach (A Hadwin). British novice 1, Foxwood Hawkwind (R Nicol); 2, Woodstock Bowman (L Wood); 3, Billy The Kid (L Turvey).

HOLLINGWORTH LEISURE Milnrow, Lancs, 4-8 August

BEIB Jnr British Novice 1, Brookside Black Jack (C Moreton); 2, Foxfield Lottie (C Duggan). 80cm jnr 1, Whistlewood Warrior (C Moreton); 2, Robe Ranger (F McSharry). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Whistlewood Warrior; 2, Yukon Sioux (S Wade); 3, Apache Craze (R Westmoreland). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Little Darco (D Massarella). 8 Aug: BEIB Jnr British Novice 1, Oakhouse Linnet (S Gardner); 2, R Kellys Dream (K Rhodes); 3, Flash Jack (S Staples). 90cm jnr 1, Dinky Dynamite (L Mitchell); 2, Kentucky Blue (S Bowler); 3, Raison D’Etre (G Hilton). 128/138cm 1, Reighill Little Gem (E Woodburn); 2, Jackanory II (A Prime); 3, Stainsby So What (A Prime). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Stainsby So What; 2, Milano (S Staples); 3, Golden Piper (A Prime). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, R Kelly’s Dream (K Rhodes). 1.15m jnr 1, Flash Jack (S Staples). 12 Aug: newcomers 1, It’s Monkey Business (A O’Neil); 2, Bartaville (E Tough); 3, Vasco (L Ryan). 1.10m 1, It’s Billy The Kid (A O’Neil); 2, The Osca M (S Jimmison). Horse & Hound Foxhunter 1, Vasco; 2, Delixan (S Jimmison); 3, Tabasco Van Erpecon (T Newman). 1.20m 1, Rafiki (T Janion); 2, Ricochet Rex (P Dobby); 3, Way Too Cool (N Bampton). 1.25m 1, Sporting Charisma (L Redfearn); 2, Way Too Cool; 3, Storyteller (T Davin). British novice 1, Pabique (N Jennings); 2, Redcotts Crusade (N Jennings); 3, Roscoes Promise To Be (H Colwell). Equissage Discovery 1, Major Taz (G Sugden); 2, Acrobatic (S Rhodes); 3, Spyros (J Hartley). 1m 1, Ricoh (S Rhodes). 14 Aug: Equissage Discovery 1, DC’s Miss Molly (D Clark); 2, Polka B (K Clarkson); 3, DC’s Classic Lady (D Clark). 1.05m 1, Mr Dexter (G Crook); 2, Fabritzio (C Richardson); 3, Jezu (T Newman). newcomers 1, Parlinus (E Tough); 2, Medaille D’Or (J Shaw); 3, Mr Bizzy (D Mewse). 1m 1, It’s Supergirl (J Greenwood); 2, Bartaville (E Tough); 3, Veni Vedi Vici (T Newman). 1.15m 1, Eddystone (A Darbyshire); 2, Tannique (C Shepherd); 3, Majestic (N Bampton). Horse & Hound Foxhunter 1, Majestic; 2, Tannique. 1.20m 1, Rebecca Z (T Davin); 2, Way Too Cool; 3, Eddystone. 15 Aug: British novice 1, Boost II (J Cairns); 2, Marianne II (R Lawson); 3, Ricardo Gold (S Brooksbank). Equissage Discovery 1, Brunibiol (D Washington); 2, Avalons Oyster (C Richardson); 3, Haddon House Precious (N Ward). 1.05m 1, Athletik (R Ledford); 2, Little Ryan (R Cottam); 3, Revanche Landzicht (T Newman). newcomers 1, R Pilot (G Goodwin); 2, Warrior Van Dingeshof (S Buckley); 3, Revanche Landzicht. 1.10m 1, Freigraf (D Smith); 2, It’s Fresco (R Carter); 3, Royale III (S Jimmison). 1.15m 1, Nienke (C Shepherd); 2, Digital Diamond (L Baxter); 3, Gambarda (S Jimmison). Horse & House Foxhunter 1, Fine Painting (J Shaw); 2, Oscar M; 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Ward).

PYECOMBE Pyecombe, West Sussex, 5-8 August

JB Arenas Newcomers 1, Radzersky (C Howell); 2, Rayben (J Popely); 3, Naturella (R Watkins). Glebe Farm Stud Pyecombe 5-y-o ch 1, Limelight Du Breve (L Renwick); 2, Schmeikel (J Popely); 3, Sander J Neal). Harris & Bailey 1.15m/South of England YR 1 & 2, Templetrine’s Lady & Carnaval Dance (L Renwick); 3, Cyrano (T Priest). Chase Fencing & P Garnet 1.25m 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Genette Kervec (J Crippen); 3, Brookend Fuhrer (J Renwick). Intershipping 1m Derby 1, Phoenix Joy (A Lewis); 2, Linda’s First (T Pearson); 3, Okehurst Deel Lady (G Talbot). Tuffa Footwear British Novice 1, Gran Si Read (G Talbot); 2, Superman II (J Price); 3, Hucknall (D Kent). Scope 1m/Stoner Jewellers under-18/1m 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Wild Buck (L Long); 3, DMS Classic (D Knight). Creature Comforts Equissage Discovery 1, Mount Cashell Lear (G Talbot); 2, Rondo II (S Garry); 3, Sophie II (S Smith). Scope 1.05m/1.05m 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Tender Moment; 3, In A Spin II (K Ruff). Blackstone Stables South of England YR 1, Billy’s Gin Sling (M West); 2 & 3, Calvalac & Riaan (K Willard). 6 Aug: S Cooper 1.20m A4 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Ominous (S Low-Mitchell); 3, Aspen Gold (R Hill). Leonardo Collection Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Pionier II (C Nicol); 2, Riley II (T Stockdale); 3, Kepi D’Elle (J Neal). C Belton Redhouse Millennium Speed Derby 1, Nicky (J Crippen); 2, Phoenix Joy; 3, Neander (B Dalton). Owners Elite Prestige 1.30m 1, Rex (M Armstrong); 2, Tedechin Sept (J Popely); 3, Renkum L’Attitude (J Annett). Team GBR Challenge & Mrs J Lee Pyecombe Amateur ch 1, The Black Number (L Long); 2, Retreats She’s A Lady (L Louden); 3, Battlecruiser (F Patty). Equissage British Novice 1, Fine Line II (J Cassan); 2, Gran Si Read; 3, Another Jacob (J Taylor). Scope 1m/1m 1, Tender Moment; 2, DMS Classic; 3, Ridgeside Dilemma (F Garrett). Equissage Discovery 1, Rondo II; 2, Wereld (J Price); 3, Darco One (G Talbot). Scope 1.05m/1.05m 1, Applejack (D Jenkinson); 2, Another Elmero (M Fursedonn); 3, Quasar IV (S Thomas). Stoners Jewellers under-18/over-40 1, Argus VDT (S Gardner); 2, DMS Classic; 3, Okehurst Deel Lady. 7 Aug: Mr & Mrs Thompson Sandrock 1.20m 1 & 2, Oakhill Supreme & Brookend Fuhrer (J Renwick); 3, Phoenix Joy. Radical Equine Health Newcomers 2nd round 1, Guidam Panache (C Ellis); 2, Jools Holland (J Kenny); 3, Riley II. Select Hospital Services Stanley Powell Memorial Ladies’ ch 1, Carnaval Dance; 2, Gold Crown (R Corkery); 3, Prince L (T Jose). JB Arenas Open ch 1, Tender Moment; 2, Brookend Fuhrer; 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). Owners Elite Prestige 1.30m 1, Cappuchino 18 (J Renwick); 2, Nederland F (H Turrell); 3, Prinses Z (J Popely). Scope 1m/1m 1, Diamond Dalmation (S Brotherton); 2, Pepe V (T Jose); 3, Knockrath Spring (N Tinworth). Scope 1.05m/1.05m 1, Pepe V; 2, Irish Darco (S Gardner); 3, Swift Alliance (J Martin). Stoners Jewellers under-18/over-40 1, Battlecruiser; 2, Another Jackson (W Taylor); 3, Limes Play It Again (H Broad). 8 Aug: B Morelli Newcomers 1, Sky Hawk (S Butchart); 2, Tarco (S Crippen); 3, Cathargo Z (P Millbank). B Morelli 1.10m 1, Black Number; 2, Peter IV (S Reeve-Young); 3, Pamina Van Het Heidehof (C Brayshaw). C Watlin 4-y-o ch 1, Rabotas BZ (H Luck); 2, Thallot K (C Ellis); 3, Gallicores Apollo (N Tinworth). Harris & Bailey YR ch 1, Rebellious (H Penny); 2, Uline (L Louden); 3, Billy’s Gin Sling. 1.20m A4 1, Solace (D Wise); 2, Linda’s First; 3, Pinnochia (J Crippen). Owners Elite Grand Prix 1 & 2, Rex & Watch Me II (M Armstrong); 3, Nabab Forever (C Ellis). Carl Duggan British Novice 1, Valeisha (M Williams); 2, Gran Si Read; 3, Irish Fee II (J Howes). Scope 1m/1m 1, Petite Heur (R Baker); 2, DMS Classic; 3, Wild Buck. S Dunsdon Novice ch 1, Tosco III (S Howes); 2, Winnitou (S Butchart); 3, Takeray (C Lamb). sml open ch 1, Walton Bombadier; 2, Okehurst Deel Lady; 3, Wild Buck.

SCOTTISH HPI Lanark Racecourse, 5-8 August

128/138cm 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Finnegans Fancy Fred (M Sampson); 3, Bowes Ricochet (D Willett). HOYS 128cm 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Flinor Songbird (E Stoker); 3, Silver Wonder (P Allen). HOYS 138cm 1, Grey Palace (J Whittaker); 2, Midnight Man (O Hilliard); 3, Strawberry Fair III (M Sampson). 148cm 1, Lobeen Shamrock (A Mizon); 2 & 3, Tigerwood & Expression III (P Dobby). Scottish Jnr Scurry ch 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Clover Dash (M Sampson); 3, Caramel II (P Dobby). 1m jnr 1, Finnegans Fancy Fred; 2, Willow Park Skywalker (K Chambers). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Ashby Surprise (J Mears); 2, Watson & Thornton Shrewsbury (P Thornton); 3, Mrs Midas (N Tidswell). 1.10m jnr 1, Caramel II; 2 & 3, Silver King LS & Dunwoody LS (L Saywell). jnr intermediate 1, Mr Swampy (A Derbyshire); 2, Clover Dash; 3, Air Force One (P Dobby). 80cm jnr 1, Jims Jet (K Walker); 2, West Flight (H McCaie); 3, Dynamite (J Mendoza). Scope jnr Progressive 1, Condor Lady (R Roe); 2, Amber Zante (N Jude); 3, In Deep (L Scott). Scope jnr Adventurer 1, Mr Spot Me (D Susans); 2 & 3, Bowes Look Sharp & Power Up Crystal (M Gair). new recruits 1, 34 tied. Golden Bear Tiny Tots 1, 22 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Mosstowns Misty (H Millican); 2, Claggan Supreme (C Wylie); 3, Crailyn Celtic Dream (L Christie). 6 Aug: Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Woodside Way (A Derbyshire); 2, Highly Flammable (F Tague); 3, Bella Star (W Whitaker). Kraiburg JA 1, Tigerwood (P Dobby); 2, Ballybin (J Kirk); 3, CJ’s Kemosabi. jnr restricted 1, Mr Polar Bear (A Valks); 2, Kingfishers Tarantella (J Clayton); 3, Mr Nice Guy (J Thomson). 128/138cm 1, 13 tied. national 128cm 1, Get Ready Freddie; 2, Tiger Tim (D Whittaker); 3, Mosstowns Action Man (M Rooney). new recruits 1, 14 tied. Golden Bear Tiny Tots 1, 12 tied. 11 & under 1, 15 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Red Fox (O Evans); 2, Smart Sam II (H Haig); 3, Bowes Look Sharp. 80cms jnr 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, Jims Jet; 3, The Highwayman (R Connor). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Thornbrook Dan The Man (G Gilmour); 2, Muirsland Heather Belle (G Anderson); 3, Mr Broom (K Brummit). Scope jnr novice 1, Where’s My Socks (T Stewart); 2, RB’s Gentleman Jim (H Haig); 3, Claggan Supreme (C Wylie). 7 Aug: 148cm 1, Air Force One; 2, Mr Swampy; 3, She’s Elastic (J Kirk). national 128cm 1, Get Ready Freddie; 2, Silver Wonder; 3, Spring Disney (D Whittaker). national 138cm 1, Double Dominic (J Clayton); 2, My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Chestnut Wonder. Scope jnr select 1 & 2, Lynwood Gem & Bella Star (A Derbyshire); 3, Mavericks Chance (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Condor Lady (R Roe); 2, Muirsland Heather Belle; 3, Robot Stepper (K Aird). 80cms jnr 1, Chestnut Wonder; 2, West Flight (H McCaie); 3, Amber Zante (N Jude). Paul Fabrications 128cm Debut 1, Dovecote Delight (S Gunn); 2, Charleys Angel (J Mendoza); 3, Doune (G Anderson). do, 138cm 1, Mosstowns Teddy (J Reynolds); 2, Roundknowe Pop Diva (R Haynes); 3, The Highwayman. 128cm team 1, England (Tiger Tim: 0+0; P Allen/Stainsby Starbust: 4+0; R Massarella/Coco Can: 0+0; Flinor Songbird: 0+0); 2, Scotland (J Smith/Sligo Lucky: 0+0; E McIntosh/Green Darrow Gossamer: 0+8; Mosstowns Action Man: 0+4; L Lorimer/Grange Dynamite: 0+4); 3, Ireland (S McKenzie/Sligo Weekender: E+E; N Adrain/Little Rusty: E+E; J Bright/M Dun: 4+0; C Crawley/Parkmount Blue Boy: 4+8). 138cm team 1, England (Grey Palace: 0+0; Midnight Man: 4+8; G Whitaker/Mystic Starlite Express: 0+0; Bowes Ricochet: 8+0); 2, Scotland (Highly Flammable: 8+4; C Miller/Guiness Special: 0+0; E Proudfoot/Help Ma Bob: 20+4: S Lithgow/Little Bobby: 0+8); 3, Wales (E Farr/Malt Street Special: 0+8; O Evans/The Night Hawk: 8+13; C Rowarth/I’m A Firestarter: 8+20; H Thomas/Fortridge Napoleon: 8+0). 148cm team 1, England (Tigerwood: 0+0; C Mowbray/Up And Coming: 11+0; D Moseley/Saving Grace: 4+12; W Whitaker/Touch Of Rust: 0+4); 2, Scotland (L Beattie/Colourwaves: 4+0; J Thompson/Mr Nice Guy: 0+4; T Cassells/K Kathay: 4+17; Street Angel: 0+0); 3, Wales (P Thornton/Watson & Thornton Emerson: 4+8; S Leach/Double Bluff: 8+0; H Thomas/Mountain Ghost: 17+8; K Haines/Rusty Rock: 0+0). 8 Aug: 128cm grand prix 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Silver Wonder; 3, Tiger Tim. 138cm grand prix 1, Strawberry Fair III; 2, Gwaun Benjamin (O Hilliard); 3, A Step in Time II (E West). JC/JA 1, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 2, Clover Dash; 3, Lakeland Little Atlas (A Derbyshire). 148cm grand prix 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, Mr Polar Bear (A Valks); 3, CJ’s Kemosabi. 1.15m jnr grand prix 1, Bella Star; 2, Hi Ho (R Holmes); 3, Applejax Solitaire (A Derbyshire). 80cms jnr grand prix 1, Chestnut Wonder; 2, Forever Penny; 3, Banana Daiquri (B Blake). 10 & under grand prix 1, 16 tied. new recruits grand prix 1, Amber Zante; 2, Sparkling Mr Barrow Top (T Stewart); 3,Charleys Angel (J Mendoza). national 128cm 1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 2, Silver Wonder; 3, Skibbereen Girl. national 138cm 1, Royal Declan (A Pownall); 2 & 3, Shady Nook II & Another Spider (M Sampson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Condor Lady (R Roe); 2, Sparkling Mr Easdale (S Grier); 3, Sparkling Mr Barrowlad (T Stewart). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Ashby Surprise (J Mears); 2, Watson and Emerson Shrewsbury; 3, Chilli Peppercorn (R Reilly). 1.05m jnr grand prix 1, Bella Star; 2, Tioren (A Derbyshire); 3, Willow Park Skywalker.

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 6-8 August

Equissage Discovery 1, Funky Dory (A Brown). newcomers 1, Radancer (W Rennie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mr Brown (A McCartney). 7 Aug: British novice 1, Simply Ted (S Smillie); 2, Antonia (K Ritchie); 3, Tiger Feet II (S Tothill). Equissage Discovery 1, Grumpy’s Grain (N Devlin); 2, High Five II (J Reid); 3, Castlehill Southern Comfort (L Henderson). newcomers 1, Ambition (M Smith); 2, Vicky Van De Zuuthoeve (J Cameron); 3, Celebrity Z (D Shaw). 1.10m members cup 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, Vicky Van De Zuuthoeve. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Street Magic (I Warnock); 2, Fair Actress (J McLelland). 1.30m 1, Polydora (L Brash); 2, Castlehill Reiver (S Brash). 8 Aug: British novice 1, Big Mac (R Leonard); 2, Rigoletto 122 (S Middleton); 3, Plain And Simple (C Pearson). Equissage Discovery 1, Stirling Star (A Morran); 2, Scoubidou (M Irving); 3, Sterling (F McIntyre). newcomers 1, Acktiv (L Johnstone); 2, Burnelite (N Warwick); 3, Mr Stanley (M Smith). 1.10m 1, Shakira (R Leonard); 2, Its Hogmanay; 3, Clyde Coaster (R Chassels). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Burn Flight (N Warwick); 2, Shakira; 3, Suir Knight (M Irving).

KENYON EC Warrington, Cheshire, 7-8 August

Equissage Discovery 1 & 2, Silver Ray & Take Care (G Goodwin); 3, Repertoire (M Cliffe). newcomers 1, Macca (T Barker); 2, Fine Filly (A Edwards); 3, Love Me (C Collins). 1.10m 1, Jazzee (T Barker); 2, Greenside Amy (A Carpenter); 3, Monty’s Star (H Goodby). 1.25m 1, Elegant C (S Clarke); 2, Linarao (L Williams); 3, Priamos (T Newman). 1.30m 1, Casyopeya (G Billington); 2, Elegant C; 3, Rapier Vant Schurke (C Rossetti). Equissage Discovery 1, Staager (K Shore); 2, Just For Fun (S Pountain); 3, Hallstead Lad (D Warburton). Heathcroft Stud 1.15m 1, Medio R (A Davies); 2, Princess Jade (K Shore); 3, Liberty (H Williams). Horse & Hound Foxhunter 1, Connery (R Bevis); 2, Freygraf P (D Smith); 3, Little Emma (L Williams). 1.20m 1, Treasures Calder Mill (I Wynne); 2, Senator Raffinesse (J Mustoe); 3, Amanda Lea (S Stafford). ETM 1.20m ch 1, Celine II (K Shore); 2, Elegant C; 3, Platinum (A Davies). Esen 1.30m ch 1, Pure Shores (H Colwell); 2, Celine II; 3, Mr Cawley (R Maguire).

KINGSTON MAURWARD Dorset, 7 – 8 August

South West Regional Dressage Championships – NFU Mutual Prelim 17 (B Amos/S Petty/H Ashley) 1, Abira (A Gur) 73.61; 2, Amo (A Guy) 71.81; 3 Ricardo Too (69.17). Dodson & Horrell Restricted Nov 23 (G Drew/T Counsell/S Bartholomew) 1, Amo (A Guy) 70.51; 2, Donadoni (K Oakley) 69.74; 3, Vestergaards Manuell (D Skeates) 68.46. Dodson & Horrell Open Nov 39 (R Herbert/S Lidsey/C Gardiner) 1, Exhilaro (A Gregory) 70.99; 2, Lionheart II (L Straker) 69.14; 3, Orla (P Hole) 67.65. Equimax Restricted Elem 52 (N Williams/S Lidsey/L Hoad) 1, Master of Ceremonies (S Crouch) 67.29; 2, Maximillian Maxwell (M Smith) 66.67; 3, Devils Delight (N Harding) 64.58. Equimax Open Elem 56 (J Williams/S Bartholomew/M Horn) 1, Geisha (J Stolper) 72.00; 2, Brooks Rondeau (H Williamson) 69.22; 3, Sheepcote World of Optimism (C Speer) 68.33. Solid Gold Restricted Med 61 (J Williams/L Hoad/J Williams) 1, Ragusa (R Struel) 66.67; 2, Mac III (A Jacobs) 65.17; 3, Maximillian Maxwell (M Smith) 64.94. Solid Gold Open Med 75 (S Merrison/M Horn/L Baldwin) 1, Catherston Springsteen (J Lister) 70.54; 2, Korenbloem Rebel-G (A Gould) 68.56; 3, Nemo III (L Hopkins) 68.47. Woof Wear Adv Med 98 (S Merrison/B Amos/H Ashley) 1, Groove Jet (S Wilton) 70.44; 2, Frechdachs (D Greenwood) 69.47; 3, Donnerblack (V Peters) 68.68. Derby House PSG 2000 (R Herbert/L Baldwin/D Scrimgeour) 1, Nicky (J Lister) 71.25; 2, Giddy (C Parsons) 67.08; 3, Equilbra Mazzeltov (A Peternell) 65.33.

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 7-8 August

1m jnr 1, My Little Munchkin (P-A Blosse); 2, Starsholme Chanelle (M Render); 3, Byron Ferrari (L White). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1 & 3, Mr Smartie & Boost (D Farnsworth); 2, Irish Lethal Weapon (A Page). jnr members cup 1, Keelings Phoenix (J Cocksedge); 2, Zero To Hero (P-A Blosse); 3, Prince Khan (M Sapsford). 85cm jnr 1, Jasperoo (S Charley); 2, Just Be OK (S Roe); 3, Little Twister (N Colclough). 128/138cm 1, Magic’s Choice (M James); 2, Jasperoo. 1.05m jnr 1, Jasperoo. BEIB jnr British Novice 1, Manhattan Fridays Fable (J Boyles); 2, Murvey McCoy (M Thomas); 3, Homelands Paddy (J Benson). 95cm jnr 1, Majestic Moments (J Caudle); 2, Hillfield Charlie Owen (Z Allen). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dickie Beau (C Williamson); 2, Hillfield Charlie Owen; 3, Little Miss Splash (R Foster). 1.05m jnr 1, Half Star (G Morrissey); 2, Colins Pride (J Cocksedge). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Its Funtime Frankie (J Buxton). jnr intermediate 1, Keelings Phoenix. 8 Aug: 90cm jnr 1, X Scream (F Bellm); 2, Highridge Newsflash (M Elliott); 3, Simply Flash (J Mitchell). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Manhatten Strider (T Burrows); 2, Sparklers Desert Star (J Mitchell); 3, 3 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Blue Skyliner (J Caudle); 2, T Risky Business (C Grimster); 3, Killyfassey Freddie (S Sutton). 1.05m jnr 1, Irish Abigail’s Dream (B Collier); 2, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 3, Prince Khan. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Bulcaun Eddie (R Pontin). jnr members cup 1, Prince Khan; 2, Bulcaun Eddie. 75cm jnr 1, Homelands Paddy (J Benson); 2, Kilafin Bay (M Howard); 3, Sammy (C Kendall). 85cm jnr 1, Homelands Paddy; 2, Little Gingerbread Man (J Watts); 3, Snowball (E Lloyd). 95cm jnr 1, Snowball; 2, My Sonny Blue (A Green); 3, Shamoohk (A Brookman).

SYKEHOUSE ARENA 8 August

BRITISH NOVICE 1, Viewfinder (A South); 2, Berliner Star (T J Timms); 3, T H Jordan (H Stinson). EQUISSAGE DISCOVERY 1, DC’S Miss Molly (D Clark); 2, Port Vital (D Steadman); 3, DC’S Classic Lady (D Clark). 1.0M OPEN 1, My Peeping Tom (T Janion); 2, Alpine Marc (D Lillie); 3, Ryans Way (S Jimmison). NEWCOMERS 1, Rianja (S Cawkwell); 2, Prisca Z (L Cutts); 3, Jenna de la Folie (C Curtis). 1.10M OPEN 1, Santos II (J Dougherty); 2, Delexan (S Jimmison); 3, Hot Spot (L Boardman). FOXHUNTER/1.20M OPEN 1, Fine Painting (J Shaw); 2, Porquois (S Cawkwell); 3, Nesquick (V Young).

WESTON LAWNS Bulkington, Warks, 8 August

warm-up 1, Diamond Girl (S Russell); 2, Gaelic Vanilla (H O’Rourke); 3, Simon (C Luckett). Equissage Discovery 2nd round 1, Handel’s Largo (A Bedford); 2, Harrison (S Richardson); 3, Country Princess (V Thornley). British novice 1, Tea Time (S Nicholson); 2, Norton Emblem (D Ridgeley); 3, Emelina (T Coppola). Equissage Discovery 1, Sylvester (A Botham); 2, Ballycoog Diamond Boy (L Charley); 3, Ahtiller Van De Riethoebe (L Rainer). 1.05m 1, Gaelic Vanilla; 2, Baileys Opium (A Botham); 3, Nupilia (M Munt).