BSJA AREA 14A Crooklands, Cumbria, 19 July

128/138cm 1, Lyncourt Desperado (S Borthwick); 2, Kerry’s Boy (S Farrell). Blue Chip Jnr Newcomers/1.10m jnr 1, The Man From Clare (E Bell); 2, Lyncourt Desperado. JD/JC/JA 1, Kerry’s Boy; 2, Jamiroqui (S Borthwick). British novice 1, Diamond Seville (E Cottam); 2, Border Spice (J Clark); 3, Ruby Gold Dust (K Higgs). Equissage Discovery 1, Rilenie (M Powell); 2, Sarfaraw (P Bunting); 3, Woodstock Bowman (L Wood). newcomers 1, Original Prankster (L Creighton); 2, Warrior Van Dingershof (S Bickley); 3, Michigan (K Bowman). 1.10m 1, Plassey Cavalier (L Creighton); 2, LS Assasi (R Cottam); 3, Woodside Miss Chatterbox (L Wood). Horse & Hound Foxhunter 1, Little Ryan (L Cottam); 2, Willownook Celtic Star (M Kendall); 3, Quayside Cobble Beach (A Hadwin). 1.20m 1, Blackford Cavalier (L Creighton); 2, Kellys Romany Princess (K Shaw); 3, JC Prince Amour (J Bell). 1.25m 1, Diamond Deal (D Wicks); 2, Blackford Cavalier.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 21 July

sml jnr open 1, Topline Lad (J Shears); 2, Irish Rose III (P Green); 3, Dynamite Diggy (J Mendoza). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Vanilla Cruise (M Webb); 2, Danny Diamond (J Butler-Smith); 3, Blue Skyliner (J Caudle). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Danny Diamond; 2, Kenmore Queen (K Castle); 3, Ultimate Chaos (C Chamberlain). jnr members cup 1, Blue Calling (E Ashworth). jnr intermediate 1, Girls Knight (H Webster). BEIB Jnr British Novice 1, Dear Prudence (C Surtees-Chapman); 2, Lemon Zest (C de Verteuil); 3, Oliver Larkin (A Dance). Prograde Jnr Novice 1, 14 tied. jnr intro 1, Diego III (J Reynolds); 2, Irish Rose II (P Green); 3, Charlies Angel (J Mendoza). national 128cm 1, Charlies Angel. national 138cm 1, Mosstown Teddy ( J Reynolds); 2, Diego III.

DRIFFIELD Kellythorpe, Humberside, 21 July

IT 1, Temple Guess What (P Barker); 2 & 3, Jalisco & Amandalear (R Robinson). Charles Douglas Land Rover Open 1, Temple Ryefield (P Barker); 2 & 3, Randi’s Gold & Prince Ashok (C Curtis). jnr stakes 1, Cat Blue (H Usher); 2 & 3, Thorndell Carrowbaun Kilmore & Smart’N’Well (D Moseley).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 21 July

novice 211,Isis (E De Nieffe) 73; 2, Pauldarys Jetlag
(J Waters) 70; 3, Digital Four Beat (S Dale) 67.5. novice 32 qual 1, Pauldarys Jetlag (J Waters) 68.6; 2, Digital Four Beat (S Dale) 68.2; =3,Tango (S Brabrook) 63.9; =3, Cally II (S Leonard) 63.9. elementary 44 1, Cotterall Goldcrest (E Jenkinson) 66.8; 2,Deejay (T Grantham) 65.6; 3, Just Champagne (S Tuckett) 64.8. elementary 51 qual 1, Deejay (T Grantham) 64.3; 2, Cotteral Goldcrest (E Jenkinson) 64; 3, Off The Latch (K Mathers) 63.4.

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 21 July

British novice 1, Image III (S O’Neill); 2, Murphy’s Miss Match (R Collins); 3, Fleetwater Valour (M Pimblett). 95cm 1, No Fear (C Gibbs); 2, Fallowfield Montgomery (R Collins); 3, Diamond Lady (E Kimber). Equissage Discovery 1 & 2, Paprika & Orbit Dancer (J Crowson); 3, Diamond Lady. 1.05m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, No Fear; 3, Orbit Dancer. newcomers/1.10m 1, Warmington Harrier (H Eaton). 24 Jul: 1.15m 1, Yabbadabbadoo (L Renwick); 2 & 3, Nienke & Dauntless Princess (C Shepherd). newcomers 2nd round 1, Rolex (J Reed Stephenson); 2, Pionier II (C Nicol); 3, Romanov II (P Spivey). 1.25m 1, Lucky Moon 2 (P Howard); 2, Hargate Cavalier (L Godber); 3, Orka C (J Charlesworth). 25 Jul: British novice 1 & 2, Sorocco IV & Wixstones Alpina (A Botham); 3, Taibos (L Huzzey). 95cm 1, Apple Pip Jack (M Russell); 2, Fallowfield Montgomery; 3, Charlotte’s Pride (Y Fletcher). Equissage Discovery 1, Sienna Siminac (P Spivey); 2, Roxette (A Botham); 3, Wixstones Pretty Penny (C Vale). 1.05m 1, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 2, Lummell (A Heath); 3, Taragon (K Nurm). newcomers/1.10m 1, Grandioso Lad (E Hunter); 2, Gold Market (P Spivey); 3, Magic Miss (E Hunter).

DORSET AREA 49 West Stour, 23-25 July

Scope 1.15m 1, Kartouch (B Ford); 2, Raleigh’s Major Red (T Guppy); 3, Unicorn D’o (J Marshall). Milton 5-y-o 1, Retreats Watch This (K Doyle); 2, Lasco Des Bouyers (P White); 3, Nastase (A Austin). Horse & Hound Foxhunter 1, Passe Par Tout (C Corke); 2, Nastase; 3, Mendip Clover (A Valentine). Scope 1.25m 1, Cantanova (J Harris); 2, No Nonsense (C Anderson); 3, Olanar (C Corke). Scope B&C 1, Archie (J Harris); 2, Mrs Springer (S Evans). British novice 1 & 2, Lady Larino & Osken Tedward (T Hill); 3, Gran Charisma (L Leathem). Equissage Discovery 1, Auburn Delight (C Fox); 2, Prince Of Thieves (R Bowles); 3, The Lively Lizard (T Dorse). 1.05m novice 1, Ally GG (S Damment); 2, The Lively Lizard; 3, Fritzwilliam (K Stock). 1.10m members cup 1, Ewerbys Rio II (S Bardell); 2, L’Amor (Z Trim); 3, Cruaghs Choreographer (H McKee). 1.05m Adventurer 1, Cassiopeia (J Francis); 2, Royal Regal (L Sperring); 3, Santhos (K Neath). 1.10m Members Cup 1, Sundrum (B Bick); 2, Raleigh’s Major Red; 3, First Newton (L Rendle). Pavo Yng Horse 1, Sandpiper II (A Edwards); 2, Mr Willoughby (T Dunn); 3, Tarco (R Willis). 1.15m 1, Lady Sapphire (A Edwards); 2, Amoray (B Ford); 3, Jimbo Van Het Provahof (J Francis). 1.20m/members cup 1, Pauldarys Majenta (J Kenny); 2, Penny Market (J Douglas); 3, Who’s Dilemma (J Wembridge). open 1, Cantanova; 2, Pauldarys Majenta; 3, Archie. British novice 1, Blonde On Blonde (L Rendle); 2, Just An Illusion II (M Brake); 3, Silver Clover (R Neave). Equissage Discovery 1, Shalamar Prince (V Clements); 2, Master Splash (R Kingscote); 3, Rocky Bunny (J Spiller). BEIB Jnr British Novice 1, Patricks Pocheen (E Belcher); 2, Oakfield Henry (N Workman); 3, Diamond Diva II (N Lockyer). 95cm jnr 1, Solcum Donatella (J Cotton); 2, Bagheera Flashman (A Hall); 3, Mayfair (G Broughton Pipkin). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Solcum Donatella; 2, Walmore Maverick (G Broughton Pipkin); 3, Mayfair. 1.10m members cup 1, Ewerby’s Rio II; 2, Panella (Z Trim); 3, Cruaghs Choreographer. Scope 1.20m/members cup 1, Kartouche; 2, Caola Du Domain (S Reeves); 3, Royal Recruut. BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Solcum Donatella; 2, Seafield Silver Jet (G Talbot); 3, Ella Malla Mou (E Belcher). open 1, Pauldary’s Majenta; 2, Oscar IV (J Tuff); 3, Belsford Spirit (B Tuff). 95cm jnr 1, Bagheera Flashman (A Hall); 2, Marshall Cherry Pie (C Gregg); 3, Patricks Pocheen. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Patricks Pocheen; 2, Carrowmore Gemstone (C Harris); 3, The Irish Pistol Man (M Cawley). British novice 1, Ominkus (C Speid-Soote); 2, Umax (L Elkins); 3, Groveleys Cracker (M Bishop). jnr open 1, Elwood (K Brummitt); 2, Trinity Gold Rush (J Arnold-Jones); 3, Bagheera Flashman. Equissage Discovery 1, Looks as If (P Urch); 2, Black Market (C Lee); 3, The Lively Lizard. 1.05m novice 1, E’s A Dude (K Newbury); 2, Springhill Free Spirit (S Jesse).

WALES AND THE WEST HPI Crick, Gwent, 23-26 July

NAF 1.05m Challenge 1, Titanic (K Blake); 2, Little Dazzler (G Evans); 3, So Hot Why Not (V Buller). members cup 1, Little Dazzler; 2, Zacharias John (M Butcher); 3, Spring Showers (J Price). Jump4Joy 1.15m 1, Ballin Teskin What A Girl (M Butcher); 3, Ocean (S Aston). Sportsman 1.25m 1, Rockburren (A Thomas); 2, Britney (M Broome); 3, Jelmer (M Sampson). jnr Derby trial 1, Devlin (W Whitaker): 2, Totem Dancer (C Drain); 3, Kerrymount (K Haines). Oakley 148cm 1 & 2, Caramel II & Expression (P Dobby); 3, Girls Knight (H Webster). 138cm 1, Some Kinda Mr Wonderful (P McDonagh); 2, Ballyclough Brisco (D Willett); 3, Mystic Starlite Express (G Whitaker). 128cm 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Show Me Again (C Drain); 3, Show Me Heaven (S Jenkins). NAF jnr training 1, 34 tied. BEIB Jnr British novice 1, Misty Moonlight (D Blake); 2, Ballendarry Zac (M James); 3, Lady Indiana (F Bentley). 24 Jul: British novice 1, High Jumper Z (K Bevan); 2, Waun Fawr Bugsy (J Legge); 3, Carlingford Honeypot (S Tagoe). Equissage Discovery 1, Manor D (L Hastings); 2, Major Attitude (J Hobbs); 3, Panama PC (B Moult). newcomers 1, Hot Gossip IV (G Evans); 2, Tudor Romance (V Tuffs); 3, Rekkeds Jamacoma (E Eynon). Horse & Hound Foxhunter 1, Bold Colours (J Priest); 2, A Touch N Go (W Whitaker); 3, Pentonville Lodge (N Ward). Dodson & Horrell 1m 1, Vuitton (L Maybin); 2, Kings Ride Diamond (V Swinnerton); 3, Clonterm Clover (M Calder-Matthews). Jump4Joy 1.15m 1, So Hot Why Not; 2, Regents (H Shepherd); 3, Spring Time (C Tetlow). under-18 1, Daninos (N Pavitt); 2, Ricochet Rex (P Dobby); 3, Only Lucy (K Blake). B&C 1, Rock Star (L Whitehouse); 2, Udally Van Overis (K Jackaman); 3, Dream On Again (N Hirosaki). Sportsman 1.25m 1, Lakeland Gold Diamond (A Mizon); 2 & 3, Cynfig Showtime & Hilton (E Eynon). HOYS 128cm 1, Tiger Tim (D Whittaker); 2, Mosstowns Action Man (H Millican); 3, Flinor Songbird (E Stoker). HOYS 138cm 1, Ballindooley Queen (N O’Sullivan); 2, My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Royal Declan (A Pownall). Kraiburg Jnr Showjumper of the Year 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, New York Skyline (S Frost); 3, Knockbeg Westbury (L Pheasant). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1 & 2, Lakeland Little Atlas & Woodside Entertainer (A Derbyshire); 3, Flame Of Tara (J Reveley). jnr members cup 1, Killtiera Fionn (A Killeen); 2, Atlantic Lady (A Killeen); 3, The Miller’s Daughter (A Latta). NAF jnr training 1, 18 tied. Cushionride Jnr 1.05m 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Magic Choice (M James); 3, Toleman Five Star (S Harthill-Winkle). Thurlestone Jnr 1.1m 1, Mavericks Chance; 2, Clover Dash (M Sampson); 3, Sannan Valley Top Tier (M Townsend). BEIB Jnr British novice 1, White Water (L Bullock); 2, Mullaghloss Larry (A Clements); 3, New Year’s Day (J Sawyer). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sebastian Dundee (E O’Sullivan); 2, Sparkling Mount Royal (E Turkington); 3, Misty Moonlight. NAF Jnr Challenge 1, Little Dazzler; 2, Lord Of Maykey (K Keen); 3, Swanky Lady (M Lilley). 128/138cm 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Diego III (J Reynolds); 3, Another Spider (M Sampson). Jump4Joy 12 & Under 1, 20 tied. 25 Jul: 128cm team 1, Wales (B Gould/Indian Luck: E+NP; Show Me Heaven: 0+0; E Scholes/My Little Pumpkin: 0+0; D Plumley/My Little Tinker: 0+0+0); 2, England (D Whittaker/Proud Flyer: 0+0+8; J Drea/Rapkyns Just Bob: 0+0; H Mosier/Go Mandingo: 8+8; Get Ready Freddie: 0+0); 3, Ireland (E Turkington/Matthews Girl: 9+4; J Burke/Croneybeg Milly 12+0, Show Me Again: 8+0; E O’Sullivan/Sebastian Dundee: 0+8). 138cm team 1, England (My Bugsy Malone: 0+0; J Sawyer/Mr Blue: 0+4; Z Wilson/Dreamtime Outlaw: 8+0; A Pownall/Grange Sandy: 0+0); 2, Ireland (D Blake/Anaghmore Boomerang: 0+4; Ballindooley Queen: 0+0; C Drain/Kingsland Fergal: 0+4; Some Kinda Mr Wonderful: 4+0); 3, Scotland (F Tague/Highly Flammable: E+NP; C Miller/Guinness Special: 8+8; A Johnston/Beechway Delight: 0+4; S Lithgow/Little Bobby: 4+8). 148cm 1, England (Girls Knight: 0+4; M Thompson/Attrory Grey Mist: 0+4; D Willett/Gold Harvest: 0+4; New York Skyline: 0+4); 2, Scotland (L Beattie/Colourwaves: 16+12; J Thompson/Mr Nice Guy: 0+8; J Stephen/Blue Icicle: E+0; J Kirk/Street Angel: 4+0); 3, Ireland (J Burke/Bean Alaining: 4+4; S Agnew/Diamond Calypso: 12+5; J Chawke/Dark Galaxy: E+8; A Latta/Cappagh Supreme: 4+0). British novice 1, The Joker (G Wannacott); 2, Kandu (J Moult); 3, Boyze (M Hobbs). Equissage Discovery 1, Mr Diablo (B Smith); 2, Boyze; 3, Torlando (H Webb). newcomers 1, Kent Panache (P Neill); 2, Playboy Jewel (B Smith); 3, Panama PC (B Moult). Jump4Joy 1.15m 1, Ballin Teskin What A Girl; 2, Knave Of Diamonds (H Tredwell); 3, Tiffcrum Lady (V Douglas-Jones). Oakley 148cm 1, Caramel (P Dobby); 2, Ballybur Blake (M Bryan); 3, Atlantic Lady (A Kileen). Jump4Joy 12 & Under 1, 29 tied. Horse & Hound Foxhunter 1, Victor (M Broome); 2, Awesome Spark (G Evans); 3, Cruising Mickey Finn (J Maslin). jnr members cup 1, Clover Dash (M Sampson); 2, Sorrell Night (N O’Sullivan); 3, Irish Chocabloc (H Berryman). NAF Jnr Training 1, 18 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Cambrai Fenman (H Berryman); 2, Wacko Jacko (A O’Connor); 3, Darragh King (J Chawke). NAF 1.05m Challenge 1, Only Lucy (K Blake); 2, King’s Ride Diamond (V Swinnerton); 3, Just Whispa (H Buffin). Dodson & Horrell 1m 1, Zanimo (P Knight); 2, Maple Syrup (H Wells); 3, C Murdoch BZ (N Tate). Horseware 1.35m Grand Prix 1, Hilton (E Eynon); 2, Orion II (S Tobin); 3, Rockburren (A Thomas). Paul Fabrications 128cm Debut 1, Little Anglezark (R Barton); 2, Star Spangled Banner (A Buller); 3, Supersonic (A Buller). DO, 138CM 1, Frodo Baggins (D Blake); 2, RB Gentleman Jim (H Haig); 3, A Step In Time (E West). BEIB Jnr British Novice 1, Westside Menlough (L Bullock); 2, Trevallions Little Comet (V White); 3, Candas (J Williams). under-18 1, April Star (W Whitaker); 2, Mister Maxi (D Harland); 3, Medio R (J Kirk). B&C 1, April Star; 2, Mister Max (D Harland); 3, Dream On Again. jnr restricted open 1, Outrath Prince (J Chawke); 2, Atlantic Lady; 3, Killtiera Fionn (A Killeen). Destra Lighting 1.05m team 1, Team Hugo (V Best/Greenvale Dreamweaver: 0+0; B Evans/Langarth Caroline: 8+0; K Grimster/TS Risky Business: 0+0; H Lacie/Golden Celebrations 0+4); 2, Team Neil (B Mantel/Willowpark Skywalker: 0+0; A Harding/Shady Fox: 16+0; C Frisby/Top Of The Spots: 0+4; Toleman Five Star: 4+4); 3, Team Sandra (R Denton/Pop Tart: 8+4; A McKain/Snorter: 8+4; M Grose/Skybourne: 0+0; L Wingrove/Wayside It’s A Buzz: 0+4). do, 1.10m 1, Team Art (J Brennan/Kiltagorna Cliff: 0+0; A Cole/The Whisperer’s Touch: 8+4; J Wingrove/Murphy’s Flight: 0+0; A Derbyshire/Applejax Solitaire: 0+0+0); 2, Team James (M Russell/Maxton Hijack: 4+0; J Clayton/Kingfisher’s Tarantella: 0+0+4; H Windsor/Riversdale Master Blaster: 0+4; A Plowman/Irish Hot Spot: 0+0); 3, Team Matthew (E Akers/Heineken Hill: 0+0+0; S Ward/Island Greengrass: 0+12; G Taylor/Lakeland Little Classic: 0+36; A Platts/Jack’s Fortune: 0+0). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sebastian Dundee (E O’Sullivan); 2, Sparkling Mount Royal (E Turkington); 3, Misty Moonlight (D Blake). 26 Jul: Thurlestone Hotel Jnr 1.10m 1, Maxton Hijack; 2, Mr Polo Bear (A Valk); 3, Ossie Bear (H Jenkins). Jump4Joy 1.15m final 1, Pokemon (S Broome); 2, Awesome Spark; 3, Lamiro (H Webster). BEIB Jnr British Novice 1, Westside Menlough (L Bullock); 2, Cherokee (A Pierce); 3, KE Touchdown (S Pugh). jnr 1m Derby 1, Clover Dash; 2, Bella Star: 3, Woodlouse (E O’Dwyer). Horse & Hound Foxhunter 1, Summit W (M Broome); 2, Vangelis S (H Tredwell); 3, Senorita O (J Kirkby). Jump4Joy 12 & Under 1, 27 tied. CBS Jnr Derby 1, Loobeen Shamrock (A Mizon); 2, Devlin; 3, Street Angel. 128cm 1, Get Ready Freddie; 2, My Little Tinker; 3, Sparkling Mount Royal. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Misty Moonlight (D Blake); 2, Pop Tart (R Denton); 3, Tixylix (E Akers). British novice 1, The Joker III (G Wannacott); 2, Ballybur Harley (C Bryan); 3, Swanky (M Arnott). under-18 1, Ricochet Rex (P Dobby); 2, Pokemon; 3, Kouros Du Pachis (J Kirk). 128/138cm 1, Supersonic; 2, Anaghmore Boomerang; 3, Another Spider. jnr members cup 1, Mr Polo Bear (A Valks); 2, Hedgefield Riverdance (J Swambo); 3, Midwest Star (C Bailey). jnr intermediate 1, Little Irish Lad (M Kent); 2, Cappagh Supreme (A Latta); 3, Airforce One (P Dobby). B&C 1, Cognac Mury Marais Z (M Edgar); 2, Dream On (L Edgar); 3, Kestor (M Frost). Toggi 1.30m Grand Prix 1, Danger Mouse (E Eynon); 2, Orlando (M Edgar); 3, Hilton. NAF Training 1, 7 tied. newcomers 1, Hot Gossip (G Evans); 2, Unbreakable (E Eynon); 3, Calvida Z (H Tredwell). Dodson & Horrell 1m 1, Titanic (K Blake); 2, Zanimo (P Knight); 3, Qurioso (J Swift). Cushionbed Jnr 1.05m 1, Tolman Five Star; 2, Ballybur Blake; 3, Greenvale Dreamweaver. NAF 1.05m 1, Tiffcrum Lady (V Douglas-Jones); 2, Only Lucy (K Blake); 3, Ballin Teskin Crackerjack (D Christafaro). Equissage Discovery 1, Kandoo (J Moult); 2, Gilbert (K Yeo); 3, Torlando (H Webb). 138cm 1, Anamoragh Boomerang; 2, Drumloughra Pelly (J Burke); 3, Paddy’s Day (J Drea).

HARGATE ARENA Hilton, Derbyshire, 24 July

1m 1 & 2, Lugano & Frou Frou D’Anchin (R Minton); 3, Odilon Van Het Wolske (T Coppola). 4-y-o style & performance 1, Athletico Van Dableendreef (T Pritchard); 2, Mabo Mouse (D Quigley); 3, Penhaligon Indoneisa (C Freeman). 5-y-o style & performance 1, It’ll Be Me (E Shaw); 2, Love Me (C Collins); 3, Sjoni (A Duncan). 1.20m members cup 1, Cash Back II (J Coleman); 2, Woodentop Valentine (E Portas); 3, Dale Park Jongleur (S Pountain). 1.25m 1 & 2, Skerne Skytality & It’s Mine (D Morton); 3, Udamo Van’t Hagehof (A Trickett). British novice 1, DC’s Miss Molly (D Clark); 2, All Bright (M Thompson); 3, Just For Fun (S Pountain). Equissage Discovery 1, Miss Array (Z Wilcox); 2, Vienna III (E Portas); 3, Bahrain Elegance (R Spedding). Kent Beeston int novice 1, Sandra NW (L Newman); 2, Totally Committed (N Butterworth); 3, Vienna III. under-21 grade C 1, O Celano (A Thompson); 2, Mystic Spot The Dot (R Lowe); 3, Odolf (J Barker). 28 Jul: British novice 1, Classy Chassis (S Pountain); 2 & 3, More Joy Generosity & All Bright (M Thompson). Equissage Discovery 1, Simply Flash II (C Healey); 2, Orleine (E Tideswell); 3, Perle D’Or (V Coburn). newcomers 1, Mississippi (J Hassell); 2, Gold Finger (M Thompson); 3, Errigal Bay (P Arthers). 1.10m 1, Arabba (A Hunter); 2, Havana Royal (T Davison). Horse & Hound Foxhunter 1, Antoinette II (J Richardson); 2, William’s Promise (M Potter); 3, Egano Star (T Davison).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 24-25 July

mini jnr 1, 7 tied. sml pony 1 & 2, The Highwayman & My Girl’s Over The Moon (R Connor). BEIB Jnr British Novice 1, Free Spirit II (L Reily); 2, Master Bright Spark (V Derbyshire); 3, Ping (J Drewery). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Irish Pegasus (S Higgins); 2, Little Big Man (N Pedrosa); 3, Miss Goody Two Shoes (J Spence). 1m jnr 1, The Highwayman; 2, Billy Grey (F Fowler). jnr members cup 1, Ashton Number One (H Noakley); 2, Rhapsody Lad (S Needham); 3, Spancel Hill Express (X Gill). 1.05m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Greenbank Dessie Dee (C Gleave); 3, Gozo (G Pollard). newcomers 1, Makka (T Barker); 2, Tinirota (C Richardson); 3, Picasso VII (C Wainwright). 1.10m 1, Gozo; 2 & 3, April Affair & Pionroos. Horse & Hound Foxhunter 1, Ashley Cavalier (C Wainwright); 2, Mabanera (N Coupe); 3, Majestic (N Bampton). 1.20m 1, Callao (T Davin); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Audi’s Magic (T Knox). 1.30m 1, Newman (D Ryder); 2, Callao; 3, Centrado (M Marsh). British novice 1, Umdomie (C Gleave); 2, Lilacs Peggoty (E Fletcher); 3, Silver Shadow (T Boothman). Equissage Discovery 1, Roseanne III (R Kenyon); 2, Gizmo (Y Edwards); 3, Colleen (N Wainwright). 1.05m 1, Mr Marnix (D Ryder); 2, Second Hand News (T Newman); 3, Paydi (P Bunting). newcomers 1, Avalons Oyster (C Richardson); 2, Monover Dream (S Magee). 1.10m 1, Gozo; 2, Mr Marnix; 3, Oaldermie (T Davin). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Cool Impression (N Bampton); 3, Majestic. 1.30m 1, Hectique (L McCafferty); 2, Callao.

PENRITH Penrith, Cumbria, 24 July

newcomers 1, Crackenthorpe Lady J (C Cjapelhow); 2, Willownook Celtic Star (M Kendall); 3, Woodlands Path (F Ellwood). 1.10m 1, FS Supreme (L Creighton); 2, Lakeland Masquerade (S Fox); 3, Oldlands Calypso (L Creighton). Horse & Hound Foxhunter 1, Royal III (N Springer); 2, Altea (J Andrews); 3, Rosita II (K Shaw). 1.20m 1 & 2, Quayside Crack On & Castle Natqiue (J Dixon); 3, Ingrid (S Fox). 1.25m 1, Diamond Deal (D Wicks); 2, Oakadee (N Springer); 3, Frasers Boy (S Skelton). 128/138cm 1, Kerrys Boy (S Farrell); 2, Mosstown Mister (J Roomey); 3, Texas Gold Dust (T Fisher). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Another Level II (R Storey); 2, Irish Freestyler (E Bell); 3, Applejax Sky High (E Wilson). 1.20m 1, Lochladen (M Heath); 2, Applejax Sky High

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 24- 25 July

90cm 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Fallowfield Montgomery (R Collins); 3, Emett’s Animos (T Stokes). 1m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Ciao Bella (A Inceman); 3, One Lady R (M Aitken). 1.05m 1, Ciao Bella; 2, Noir Et Blanc (M Russell); 3, Picco Colour (E Volk). 1.10m 1, Noir Et Blanc; 2, Omar (M Russell); 3, Laddie (A Lillicrapp). 25 Jul: British novice 1, Indie Rose (E King); 2, Miss Diablo (N Roff); 3, Stihl (L Webb). Equissage Discovery 1, Indie Rose; 2, Moonlight Dazzler (L Rodgers); 3, Auburn Spark (R Musson). 1.05m 1, Mojo C (K Howell); 2, Wright Decision (J Birch); 3, Keesa Touch & Go (S Mercer). 1.15m 1, First Date (D Scott-Garrett); 2, Royal Pilot (K Fitzgerald); 3, Omar V (J Birch). 1.25m 1, Crossways Sylvester (L Street); 2, Paulien (C Platt). 28 Jul: newcomers 1, Walesca De Loupe (L Junak); 2 & 3, Elina & Waikiki (P Miller). 1.10m 1 & 2, Chief Trooper & Peter IV (S Reeve-Young); 3, Qudos (F Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Elmdale Extrovert (C Sadler); 2, Grenoble (C Platt); 3, Limelight de Breve (L Renwick). 1.25m 1 & 2, Yabbadabbadoo & Templetrine’s Lady (L Renwick); 3, Lanique (C Platt). 1.30m 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Nobu II (C Platt); 3, First Love (S Davies). British novice 1, Marco’s Destiny (C Ambrose); 2, Maid From Ireland (G Sayers); 3, Rufus (S Symons). Equissage Discovery 1, Tullibards Finnigan (G Sayers); 2, Papillion (T Arnold); 3, It’s Oliver (G Byrne).

PENSHAW EC Houghton-le-Spring, Co Durham, 24-25 July

Kevin Vayro Memorial sml pony 1, Midnight Dynamite (P Allen); 2, Bowes Springbok (J Flannigan); 3, Just Rhona (E Douglas). national 128cm 1, Silver Wonder (P Allen); 2, Bowes Springbok; 3, Midnight Dynamite. national 138cm 1, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 2, Power Up Barolla (M Gair). BEIB Jnr British Novice 1, Hassels Boomerang (G Robson); 2, Capital Magic (K Paxton); 3, Just Rhona. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Power Up Barolla; 2, Capital Magic; 3, Spirit Walker (L Stephenson). Kevin Vayro Memorial jnr novice ch 1, The Only Way Is Faster (R Knowles); 2, Power Up Crystal (M Gair); 3, Penshaws Party Time (K Vayro). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Cavan Piper (R Tidd); 2, Crystal Canyon (A McCullogh); 3, Potland Lad (R Knowles). jnr members cup 1, Penshaws Party Time; 2, Crystal Canyon; 3, Tyreos Victoria (J Lamb). 25 Jul: British novice 1, Rocktops Isabel (A Lines); 2, Sno Justice (J Hadley); 3, Dunkeld Dandy (S McNicholas). Equissage Discovery 1, Insomniac (J Lishman); 2, Orbital (D Grieves); 3, Geisha Girl (L Welsh). Kevin Vayro Memorial novice ch 1, Tockas True Colours (H Swailes); 2, Spitfire (G Watchman); 3, Soligette (V Tulloch). newcomers/1.10m 1, Keep Ticking (C Bowlam); 2, Ringfort Diva (C Dennis); 3, Penshaws Parsons Advocate (A Mills). 1.10m members cup 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Keep Ticking (C Bowlam); 3, Lord Bertram (E Mould). Kevin Vayro Memorial 1.15m 1, Lord Bertram; 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Mr Bizzy (D Mewse). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Crievestone (J Brannan); 2, Goulton Layla (E Denton); 3, Deadly Diamond (G Watchman).

AREA 21 25 July

Newcomers 1, Gold Finger (M Thompson); 2, Prince Georges Destiny (E Guest); 3, On The Cruise (S Ratcliffe). Ken Beeston Final 1, Mystic Spot The Dog (R Lowe); 2, Lexington Ghost (M Thompson); 3, Collooney (C Healey). Hargate Under 21 Championship 1, O Celano (A Thompson); 2, Tudor Onyx (V Mallin); 3, Retreats Simone (D Foster). B & C Handicap 1, Uir De Campion (D Quigley); 2, Vinca (M Cartmell); 3, Uber De Carmel (D Quigley). National 1.25m inc Grooms Choice Qualifier 1, skerne Sketality ( D Morton); 2, Narla (V Mallin); 3, Elegant C (S Clark). 1.30 Open 1, Opus Van Teikof (L Newman); 2, Elegant C (S Clark); 3, Cuddly Coachman (S Pountain). 1m Open inc Scope Q 1, Riddler (The) (G Goodwin); 2, Bellona (G Goodwin); 3, Arabba (A Hunters). British Novice 1, Just For Fun (S Pountain); 2, Follys Fiasco (P Winn); 3, Midlands So What (J Steels). Discovery 1, Janniro (L Preece); 2, Sylvana II (V Mallin); 3, Reingold R (A Walker). Fox and Hound 1, Dutch Classic (G Goodwin); 2, Rock (The) (R Seals); 3, Orval Du Houssoit (E Carrol).

BARTON EC Preston, Lancs, 25 July

British novice 1, Roscoes Promise To Be (H Colwell); 2, Rye Hill (K Woodward); 3, Undomiel (A Gleave). Equissage Discovery 1, Sarlino (C Birch); 2, Nearly A Million (E Fletcher); 3, Safier VD Tojopehoeve (P Bunting). 1.05m 1, Lauracella’s Diamond Rose (C Richardson); 2, Gozo (G Pollard); 3, Lickle Ted (A Millin). newcomers/1.10m 1, Mr Macadamia (N Martin); 2, It’s Ocean Blue (R Baxter); 3, Deadly Diamond (G Watchman). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Jippie (N Martin); 2, Isotonic (D Ryder); 3, Tiny Tod (G Watchman). 12 & under 1, 4 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Ragtime Roo (H O’Connor); 2, Free Spirit (L Riely); 3, Twice As Spice (R Connor). 90cm jnr 1, Spancel Hill Express (X Gill); 2, Arizona (R Connor); 3, Hot Shot II (X Gill). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1 & 2, Spirit Of Bodecia & Arizona (R Connor); 3, Vivachi Hip Hop (X Gill). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Spancel Hill Express; 2, Vivachi Hip Hop; 3, Jamiraqui (S Borthwick). 1 Aug: British novice 1, Vento (R Crack); 2, Irish Grenadier (M Grant); 3, Barton Guiness (D Ryder). Equissage Discovery 1, Rimini II (P Bunting); 2, Rosanna III (R-M Kenyon); 3, Clovers Dream III. 1.05m 1, Abbeys Accolade (D McNulty); 2, Greenbank Dessie Dee (C Gleave); 3, Josie Wales (R Crack). newcomers/1.0m 1, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 2, Amanda Lear (S Stafford); 3, Mister Macadamia (N Martin). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, It’s Billy The Kid (A O’Neill); 2, Minstrel’s Air (R Nicoll). 12 & under 1, Free Spirit IV (L Reilly); 2, Kerrys Bay (S Farrell). BEIB Jnr British Novice 1, Free Spirit IV. 90cm jnr 1, Spancel Hill Express; 2, Wily Wizard (N Ellithorn); 3, Hot Shot II. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Vivachi Hip Hop; 2, Reigill Little Gem (E Woodburn); 3, Teddy Edward (K Whitters). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1 & 2, Spancel Hill Express & Vivachi Hip Hop.

BOWES MANOR EC 25 July

Scope Tiny Tots Qualifier 1, tied. Small Pony Open 1, Rolo (M Robinson); 2, Bowes Sprinbok (J Flannigan); 3, Little Jessie (E Douglas). Cope 128/138cms Smiths of WhiteInch Qualifier 1, Bowes Sprinbok (J Flannigan); 2, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 3, Mighty Flyer (E Douglas). BEIB British Novice 1, Capiral Magic (K Paxon); 2, Royal Dance (J Flannigan); 3, Just Roana (E Douglas). Scope Prograde Novice Qualifier 1, Royal Dance (J Flannigan); 2, CJ’s Indian Dancer (M Gair); 3, Capital Magic (K Paxon). Scope Progressive Qualifier 1, Bowes Milkshake (M Gair); 2, Just Roana (E Douglas); 3, Bowes Look Sharp (M Gair). Scope Adventurer Qualifier 1, Tyreos Victoria (J Lamb); 2, Bowes Look Sharp (M Gair); 3, Midnight Mercedes (E Gray). Cope 1.15m Select Qualifier 1, Debbies Dream (H Cooney); 2, Power Up Crystal (M Gair).

HECKINGTON Heckington, Lincs, 25 July

B&C 1, Promise (A Thompson); 2, Panacee (C Curtis); 3, Little Man Magna (L Brennan). Vauxhall Open 1, Baileys Larissa (J Reed-Stephenson); 2, Temple Ryefield (P Barker); 3, Oakhill Supreme (P Cornish). IT 1, Sun Boy (P Barker); 2, Lucy May (A Saywell); 3, Baileys Pion (J Reed-Stephenson).