AREA 28 Mousehold Farm, Norfolk, 23 September

BARTON EC, Bilsborrow, Lancs 22-23 September

CROCKSTEAD EC, Halland E Sussex, 20 September

GOLDEN CROSS EC Hailsham,E.Sx, 19 September

HAND EC Somerset, 21-22 September

LORDSBRIDGE EC, Barton, Cambs 22-23 September

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 18 September

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 22-23 September

SCOTTISH PRE-WEMBLEY Perthshire, 21-23 September

STAINSBY GRANGE EC, Thornaby, Cleveland, 23 September

TALL TREES Camelford, Cornwall 23 September

THAME & OXFORDSHIRE COUNTY Thame, Oxon, 20 September

WARWICKSHIRE COLLEGE, Moreton Morrell, Warks 22 September

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 18 September

Charles Owen British Novice 1, Hello Again (N Ward); 2, Mainstream Madrid (H Wright); 3, On A Secret Mission. Hadrian Equine Discovery 1, Broadstone Dingle Dell (A Sladden); 2, Allure (T Page); 3, Trojan Warrior (W Alred). 1.05m 1, Temple What A Flash; 2, Hot Two Step; 3, Artic Cruise. Great Leighs Newcomers 1, Miss Kiss (J Bradley); 2, This Time; 3, Dolands Green Hill (B Wright). open 1, Galina; 2, Temple What A Flash.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 19 September

British Novice 1, Minirca G (J Blonquist); 2 , Sandalls Grey Mist (T Perrin); 3, Alvira G (S Ekfeldt). Discovery 1, Comely Starwalk (G Tattersall); 2, Womblin Free (E Leary); 3, See More Tricks (G Tattersall). 1.10m M’Cup 1, Oklahoma City (F Cardrick); 2, Sir Glide (P Purnell); 3,Mossfort (S Lewes).

CROCKSTEAD EC, Halland E Sussex, 20 September

jnr 1m1 & 2, Forever Katie & C’Est La Vie (L Sims); 3, PJ Barcelona (E J Moore). D Randall Paul Fabrications 128cm debut1, Willow The Wisp (L Pheasant); 2, Gingers Choice (M Sapsford); 3, Little Anglezark (M James). D Randall 138cm debut 1 & 3, Silverlea Rozen Cavalier & Maelog Warrior (E J Moore); 2, Highling Greenacres Blueprint (O Loader). jnr Newcomers1, Eurostyle (L Pheasant); 2, For A few Dollars More (H Berryman); 3, MVF Surprise (N Clark). 128cm1, Willow The Wisp; 2, Rockfield Charm (J Loader); 3, PJ Picachue (K M Randall). 138cm1 & 2, Dreamtime Outlaw & Marskyfe Jake (G Spence); 3, Lion King (O Loader). jnr Intermediate1, Skybourne (C Spence); 2, Okehurst Showman (E J Moore); 3, Harry Ragg (J Burley). JC1, Ballyfin Clover (H Bohringer); 2, Little Ruby Red (L Wade); 3, She¨s A Cracker (L Clark). jnr Foxhunter1, Little Ruby Red; 2, For A Few Dollars More. 1.35m jnr1, Lansdown Threes Are Wild (H Bohringer). 23 Sept: 1m jnr1 & 3, Kiss & Telstar Highflyer (L Maybin); 2, Silverlea RozenCavalier. Apex Home Improvements Jnr British novice1, Mr Jingles (E J Randall); 2, The Irish Pistol Man (C Meins); 3, Little Tiggy Winkle (H Mason-Pearson). jnr Newcomers1, Pippit II (M Cowley); 2, Luvya Longtime (L Bunn); 3, Wrightly Ho (L Card). 128cm1, Willow The Wisp; 2, Pepsi Girl (L Mantel). 138cm1, Dreamtime Outlaw; 2, Malt St Special (L Bunn); 3, Celtic Wisteria (J Shackleton). Jnr Intermediate1, Okehurst Showman; 2, Mr Polo (O Loader); 3, Skybourne II. JC1, Dancing Doly (H Hensler); 2, My Godfather (L Mantel). 1.35m jnr1 & 2, New York Spritzer & New York Skyline (L Pavitt); 3, Okehurst Showman.

THAME & OXFORDSHIRE COUNTY Thame, Oxon, 20 September

IT1, Antoinette (G Luckett); 2, Wiston Bridget (T Stockdale); 3, Just Jerry (J Reed Stephenson). A41, Glennwood Springs (T Stockdale); 2, Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Arctic Dromin (S Pharo). 1.30m1, Bullands Ladalco (T Stockdale); 2, Popsocks (S Gill); 3, Bullands Extrovert (N Boulter). discovery1, Paddy The Dandy (T Davis); 2, Mr Jooster (N Pirie); 3, Talleberg Prince (P Arnold). Great Leighs Newcomers1, One War (J Loffet); 2, Poe (G Luckett); 3, Patricks Diamond (N Pirie).

HAND EC Somerset, 21-22 September

British novice 1, Godsfield Leading Lady (L Sperring); 2, Timeless Classic (A James); 3, Geometric (D Crosman). discovery 1, Brandee Too (C Sheppard); 2, Solar Shadow (B Field); 3, Clevedon Just Maybe (S Manners). members cup 1 & 2, Royal Elegance & Lady Lord (H Rees); 3, Manhattan Skyline (C Williams). 1.15m open 1, Rolled Gold (J Downe); 2, Flicona (S Jarman); 3, Opal Princess (L Down). 1.20m/Foxhunter 1, Rolled Gold; 2, Blackacre Fushi Jama (J Smart). 22 Sept: British novice 1, Xplode (J Bowman); 2, Timeless Classic; 3, Just Austin (J Holland). 1m open 1, O’Belle (C Neath); 2, Moorhill Granite (D Crossman); 3, Sir Freddie (C Freeman). newcomers 1, Xplode; 2, Lovely Boy (J Holland); 3, Laughtons Lad (L Sperring). 1.15m open 1, Ashroe Clover (N Palmer); 2, Lady Lord (H Rees); 3, Silver Moonshadow (N Palmer). 1.20m/Foxhunter 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Spring Showers (J Price); 3, Fair Silk (Z Howse). 1.25m open 1, Darcline (T Dunne); 2, Rainbow Harvest (G Allen); 3, Cornish Quest (C Baker).

SCOTTISH PRE-WEMBLEY Perthshire, 21-23 September

British novice1, JD¨S Solitaire (J Duffy); 2, Hairshaws Karousel (A Hamilton); 3, Aqua Di Gio (C Blackburn). discovery1, Lomondside Geronimo (C Cousar); 2, Du Monde (V Stewart); 3, Cadonna (T Nicholson). 1.10m1, Anique De Luca (A Bonelli Baird); 2, Miniature Freeflow (D Duffin); 3, Meadowhead Diamond (A Bonelli Baird). 128cm ch1, Loughnatusa Star (S Lithgow); 2, Drysgoed Timmie (H Haig); 3, Midnight Dynamite (H Haig). 138cm ch1, Guinness Special (J Kirk); 2, Wizadoras Dream (C McNaughton); 3, Hazel The Nut (S Lithgow). 1m jnr 1, Top Knotch (E Docherty); 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, Heather Queen (S Babes). jnr open1, Master Roscoe (E Docherty); 2, Toleman Five Star (K Ferrie); 3, Mystery Music (E Docherty). 22 Sept:10 and under1, Highland Star (S Lithgow); 2, Buckie Bubbles (L Lorimer); 3, Micropop (M Baillie). 128/138cm1, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 2, Grey Guy (D Harland); 3, Micropop. 1m jnr1, Bowes Charlie Brown; 2, Sparkling Special Edition (S Hutt); 3, Weavers Legacy (T Shearer). British novice1 & 2, Nazime & Pandora (A Wilson); 3, Lizzies New Beginning (C Cumming). 1.10m1, Linton Lavado (L Brash); 2, Anique Jemilia (A Bonellie Baird); 3, Niolet (N Jennings). Scottish Leading Showjumper of the Year1, Toleman Five Star; 2, Master Roscoe Docherty; 3, Weavers Legacy (T Shearer). 1.20m1, Dauntless Prince (D Duffin); 2, Wish For A Chance (L Jamieson); 3, Castlehill Reiver (L Brash). 23 Sep British novice1, Pengelly Sudini (H Forster); 2, JD¨S Solitaire; 3, Debutante ch1, Spinola Creek (D Duffin); 2, Ominous (S Low-Mitchell); 3, Quilley Rose (T Nicholson). newcomers1, Ominous; 2, Exion (A Spalding); 3, Lucinda Moesgard (M Arnott). 1.20m1, Hidden Agenda (A Hamilton); 2, Sambuca Baby (A Craig); 3, Kelso Billabong (L Jamieson). 1.40m1, Ludwig H (A Hamilton); 2, B Dynamic (R Brady); 3, Lochlaiden (J McGeoch). jnr puissance1eq, Dream Flight (S Brash) & Master Roscoe; 3, Ballyhampton (S Babes). puissance1, Hidden Agenda; 2, Silver Sir (L Babes); 3, LA Obsession (D Duffin).

WARWICKSHIRE COLLEGE, Moreton Morrell, Warks 22 September

Jnr British Novice 1, Roger Rabbit (E Chamberlaine); 2, Harvey H.B. (E Ashworth). Blue Chip Jnr Newcomers 2, Carlotta (S Powel Brett); 2, Roger Rabbit ( E Chamberlane); 3, Cappa (E Ashworth). Charles Owen British Nov 1, Wynwood Grannex (K Jones); 2, Vella Queen (A Hardy); 3, Silvia (J Dixon). Hadrian Equine Discovery 1, Taldis Bay (Chris Hall); 2, Duplo (N Gittins); 3, Light Space (J Dixon). Great Leighs Senior Newcomers 1, Play On (C Webly); 2, Market Bouncer (C Hall); 3, Clause ( M Jones). Moreton Morrell 1.15m Open Sweep Stakes 1, Flash Byker (R Deardon); 2, Classic Queen (Thompson). National 1.25 Open/Open 1, Fritz Luke (J Helni).

BARTON EC, Bilsborrow, Lancs 22-23 September British novice1, Strike It Lucky (E Curran); 2, Perseus (A Bolton); 3, Horse Force Ursula IG (J Lloyd). Hadrian Equine Discovery1, Horse Force Ursula IG; 2, Desmond Million (C Kenyon); 3, Rosina Royale (J Martin). 1.05m1, Portsay William (S Simmonds); 2, Its Ocean Blue (KTsang); 3, Saddleside Larkhill (S Simmonds). Great Leighs Newcomers1, Clover Hilight (R Maguire); 2, Pogaar (N Coupe). foxhunter1, Rarisimmie De La Cour (N Martin). small open1, Cruising Tom (N Martin); 2, Surprise Package (N Coupe); 3, Corralo W (J Knox). 1.25M1, Killfera (T Davin); 2, Thornbank Hannah (T Newman). 23 Sep: British Novice1, Justa Diamond (J Barton); 2, Balysadare Lady (A Park); 3, Crown Curity (M Cliffe). discovery1, Garney Lass (R Barnes); 2, Rosina Royal; 3, The Bartender (K Lyons). 1.05m1, Its Eric (N Coupe); 2, High Flyer II (S Barnes); 3, Janet (K Tsang). newcomers1 & 2, Show Me & Ace Of Hearts (N Ward); 3, Caressa (E Fletcher). foxhunter1, Rarisimmie De La Cour; 2, Caressa; 3, Kattini (S Dillon). 1.20m1, It¨s Cool (R Maguire); 2, Miss Dominique (M Wood); 3, Labito (M Daniels). 1.25m1, It¨s Cool; 2, Townhead Robbo (N Martin).

LORDSBRIDGE EC, Barton, Cambs 22-23 September

British novice1, Maximum Effort (L Watson); 2, True Saying (S Cooper). discovery1, Maximum Effort; 2, Definite Possibility (A Barnes); 3, Coppervos (D Perry). newcomers1, Coppervos. members cup1, Orloff (S Handley). 1.25m select1, Orloff. 23 Sep: Great Leighs Newcomers1, Springtime (K Tropp); 2, Fallowfield Harlequin (R Collins). foxhunter1, Springtime; 2, Ranome Z (E Staveley). 1.25m select1, Calando (S Russell); 2, Hello Mossy (A Edwards); 3, Gasaya Knockout (J Wingrave). Olympia Young Show Jumper Award1 & 3, Fairymount Rebel & Gudok (R Robinson); 2, Macepark Velsk (G Barton). British novice1, Cecily (D Rhodes); 2, Herida (J Crippen). Discovery1, Definite Possibility (A Barnes); 2, Irco Lhee (H Tredwell).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 22-23 September

newcomers1, Ipanema (S Davies); 2, Azeri (P Spivey); 3, Madame Butterfly (N Fiddes). 1.15m speed1, Leona (P Kelly); 2, Azeri; 3, Kapaula (S Burchmore). foxhunter1, Jokers Girl (M Cartmell); 2 & 3, Naomi III & Aqua (S Davies). 1.25m1, Melissa C (S Rawding); 2, Singitta (P Spivey); 3, Reet Petite (N Fiddes). 1.35m1, Magic Man (S Aston); 2, Quick De Darman (L King); 3,Chief Topper (S Reeve-Young). 23 Sept: British Novice1, Baru (T Hawker); 2, Waylands Two In One (L Junak); 3, She¨s Out Of the Blue (E Knight). Discovery1, Doolan (R Reeve-Young); 2, Cuckoos Flight (C Randall); 3, Shaslan (L Osborne). 1.05m1, Magic Man; 2, Question Me (A Hardie); 3, Cross Flight (S Reeve-Young). Members Cup1, Corodino K (S Reeve-Young); 2, Strathmore Harley (R Snaddon); 3, She¨s Magic (J Jarvis). 1.20m1, Magic Man; 2, Fashion House (A Hardie); 3, Chief Trooper.

AREA 28 Mousehold Farm, Norfolk, 23 September

British novice 1, Which Way Is Up (K Nunn); 2, Mazarin (A Watchorn); 3, Danielles Half Measure (F Butler). discovery 1, Captain Corbett (L Parnham); 2, Gold Trader (M Mallett); 3, Sidney Ruff Diamond (S Feake). newcomers 1, Roman Numeral (S Gardner); 2, Stella Line (H Heaton); 3, Roys Oscar (M Wegg). members cup 1, Ferndale Cockahoop (S Gardner); 2, Marcus Jack (E Rolfe); 3, Rusedski (L Newson). Foxhunter 1, Semi Sonic (L Parnham); 2, Mr Right (J Armes); 3, Reubick Cube. open 1, Symphony Red (A Peruzzi-Smith); 2, Sky Prince (J Smith); 3, Marcus Jack

STAINSBY GRANGE EC, Thornaby, Cleveland, 23 September

British novice1, McCartney (K McVitie); 2, Ditton Comer (K Gatenby); 3, Ragtrade (C Dennis). Discovery1, Maguire Esquire (S Osborne); 2, Juste Millieu (K Baker); 3, Angelic Upstart (C Pryde). 1m1, Lord Bertram (E Armstrong); 2, Maguire Esquire; 3, King Gunner (S Etterson). newcomers1, Diamond Candy (M Kendall); 2, River Dipper (S Cuthbert); 3, Zindagis Red Alert (A Lowrie). Members Cup1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Ballyflame (M Kendall); 3, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield). 1.20m1, Donna Bonita (P Allen); 2, Gibside Sarleen; 3, Dovecote Jilly (A Cowan).

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall 23 September

British novice1, TroubledTimes (H Bishop); 2, Wringworthy Conwenna (K Nicholas); 3, Bubba Brown (P Hughes). discovery1, Bobby G (O Gwennap); 2, Elljay Beowulf (K Deithrick); 3, Tregleggan Flower (K Parker). 1.05m1, Ballycash (A Bean); 2, Millford Sound (H Wright);3, Bobby G. Members Cup1, Hawklands Princess Blue (S Payne); 2, Broadstone Balmoral (K Deithrick); 3, De Beers Dominic (C Wilson). 1.15m1, Charlie Kimberlyte (C Wilson).