AREA 43A Little Kennerley Farm, Godshill. 21 April

AREA 51 OWNERS AND RIDERS Gwithian Cornwall 20 April

AREA KA Fenwick, Ayrshire. 20-21 April

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 17 April

BSJA REGION F Aldenham, Herts, 20-21 April

DEVON EC Clackmannanshire, 20-21 April

EXETER EC Poltimore, Exeter, 20-21 April

HAND EC Clevedon, Somerset, 19 April

FARAWAY RIDING CENTRE Aberdeenshire, 20 April

LINCOLNSHIRE RAC, Louth, Lincs, 21 April

LRAC Louth, Lincs, 21 April

MORETON STABLES Dorset, 21 April

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 21 April

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 16 April

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 17 April

PONDEROSA EC Newport, Gwent, 21 April

RICHMOND EC Breckenbrough, N Yorks, 21 April

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 16 April

Charles Owen British Novice 1, Forge Away (S Hunt); 2, Caretion Glory (J Clee); 3, Forest Lad (L Maddams). Equimax Discovery 1, Kojak (J Clee); 2, Helio (H Watchorn); 3, Hello Duncan (B Watson). 1.05m open 1, Phoenix Prestige (J Renwick); 2, G Boy (D Wise); 3, Moonlight Raider (H Watchorn). Great Leighs Newcomers1, Non Stop Royale (B Johnson); 2, Carnaval Dance (L Pimblett); 3, Ridgewood Four Square (K Mason). 1.15m open A4 1, Toy (L McLachlan); 2, Qutie (T Davies); 3, Think Pink II (Sj Allan). Horse & Hound Foxhunter 1, Unbelievable Derco (J Clee); 2, Orpa (L McLachlan); 3, Graidy (A Lewis). National 1.35 Select Open 1, La Clouchette (L Abraham); 2, Toy; 3, Noble House (J Renwick).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 17 April

Oxfordshire Mini Grade C.– 1, Willy Wonka (K Davis); 2, That’s Minnie (N Chammings); 3, Speckled Hen (S Dutton). sml open.– 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 2, Orky ll (A Thompson); 3, Langdale Alvina (E Baillie). Milton 5-y-o.– 1eq, Promise (A Thompson) & Snowleaf (A de Verteuil). Great Leighs Newcomers.– 1, If Only (V Ashworth); 2, Orky ll; 3, Promise. BEIB Members Cup.– 1, Little Teddy (N Browne); 2, Goresbridge (M Burnett); 3, Vogue ll (C Halim). 1.25m Select Open.– 1,Lucky Girl (A Thompson); 2, Vogue ll; 3, Supercharge (E Baillie).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 17 April

1m Open 1, Lonora (J Whinnett); 2, Rondoo (S Sayers); 3, Luxor II (J Whinnett). Great Leighs Newcomers 1, Miss Ireland (J Renwick); 2, Blakeney Castle (P Kelly); 3, Busters Folly (C Allen). Horse & Hound Foxhunter 1, Business Girl (T Burchmore); 2, Mr Cawley (J Renwick); 3, Anarnie (P Kelly). 1.25m Open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, JGE Nenagh (P Kelly). 1.30m Open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Halifax (J Renwick); 3, Millbrook (J Renwick).

HAND EC Clevedon, Somerset, 19 April

Charles Owen British Novice 1, Lightning Strikes Twice (B Burbidge); 2, Dibberford Socks (J Peake); 3, Skips (L Chapman). Equimax Discovery 1, Killclooney (J Bowman); 2, Jakarat (S Patch); 3, Oberon III (L Stokes). 1.10m 1 & 2, Quiz’s Son & Rodeo Star (J Peake); 3, Dyscoed Dominator (P Parker). Great Leighs Newcomers 1, Springfield Harlequin (M Hobbs); 2, Morrend Lad (P Tuckwell); 3, Cuesta (A Edwards). 1.15m 1, Springfield Harlequin; 2, Kartouch (B Ford). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Cuesta; 2, Kartouch.

AREA 51 OWNERS AND RIDERS Gwithian Cornwall 20 April

Charles Owen British Novice 1, CR Star Turn (C Jones); 2, Tomoh The Toff (J Thomas); 3, Kernick (B Facey).discovery 1, Start A Fresh (C Tiffin); 2, Parkmoor Coleen (M Farnworth); 3, Tomoh The Toff. 1.10m Open 1, Pendarves Churchill (L Heywood); 2, Crosswinds Knight Rider (S J Coffin). newcomers 1, Master Blaster (A Walters); 2, ThisTime (R Moore); 3, Kermits Lover (B Facey). 1.20 Open 1, Rise High (B Facey); 2, Matcho S (M Gadsdon); 3, Morning Cloud (S Williams). Foxhunter 1, Rosemaber Lass (C Jones); 2, SeafieldDiamond (J Shore); 3, Kell’s Tinker (G Semmens). Jnr Open/Blue Chip Feed Balancer Newcomers 1, Rosie O’Shea (H Pascoe); 2, Hillside Drummer Boy (J Lindfield); 3, Godolphin Harvester (M Harris).

FARAWAY RIDING CENTRE Aberdeenshire, 20 April

early riser 1, Rosies Lucky Dream (J Ronald); 2, Shady Lady (K Donald); 3, Canus Lad (F Menzies). Charles Owen British Novice 1, Prospect Hill (C Cumming); 2, Rhannoch Glencoe (J Parker); 3, Balhagan Mister Fox. Equimax Discovery 1, Knights Legacy (F Reid); 2, Ballymayo (W Forbes); 3, Outburst B (S Brownie). 1.05m 1, Just A Toff (J Young); 2, Vienna V (T Craigie); 3, Annie Oakley (S Sinclair). Great Leighs Newcomers 1, Knights Enigma (F Reid); 2, Anique Harrison (S Butler);3, Lhanna (L Buchan). BEIB Members Cup 1, Rosies Pride (J Ronald); 2, Rascal S (S Sinclair); 3, Winwood Master Class (H Ross). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Lhanna; 2, Winwood Master Class; 3, Rascal S. A/B/C 1, Lamall (N Slater); 2, Le Monopoly (S Hamilton); 3, Far Away Pizzazz (L Craigie).

AREA KA Fenwick, Ayrshire. 20-21 April

jnr 85cm 1, Sparkling Santa Fe (R Imrie); 2, Rosevale Silver Buttons (S Harvey); 3, Midnight Gelignite (H Haig). 11 & under 1, Red Wharf Bobby (R Modlin); 2, Paintball (A Kelly); 3, Rosevale Silver Buttons. jnr newcomers/1m jnr 1, Sparkling Special Edition (L Hutt); 2, Miss Jones (J Stirling); 3, Highling Flash Fortune (E Galbraith). national 128cm 1, Little Bounce (A Kelly); 2, Dickens (A Kelly); 3, Corralass (E Bell). national 138cm 1, Penny Farding (J Stirling); 2, Wizadoras Dream (C McNaughton). jnr intermediate 1, Byron Ferrari (M McLeish); 2, FinbarMcCoull (E Doherty); 3, Mr Rubix (L Thomson). RHS JC 1, Essadin (S Babes); 2, Langton’s Lights (L Robertson); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). 148cm 1, Finbar McCoul; 2, Byron Ferrari; 3, Top Knotch III (E Docherty). 21 Apr: jnr 90cm 1, Merrygo Zita (L Ferguson); 2, Holly Hedge Hopper (J Drummond); 3, Rosevale Silver Buttons. 11 & under ch 1, Merrygo Zita; 2, Superstar A Touch Above (L Ferguson); 3, Holly Hedge Hopper. jnr newcomers 1, Orphan Abbie (N Devlin); 2, Lakeland Little Classic (R Cottam); 3, Hillandale Aero (J Bowman). 1m jnr 1, Hocki (J Bowman); 2, Jollie (R Imrie). RHS 138cm 1, Wizzadoras Dream; 2, Penny Farding; 3, Loisdubh (H Haig). 1.10m jnr 1, Stainsby Top That (J Raeside); 2, Mr Rubix; 3, Bowes Centex (N Robb). 148cm 1, Stainsby Top That; 2, C’S Surprise (C McNaughton); 3, Top Knotch III. British novice 1, Dolphaz Ruby (K Bowman); 2, O Pee Chee (E Smith); 3, Nightshade (D Rodwell). discovery 1, King Cobbler (K Bowman); 2, Original Prankster (L Cattan); 3, Daniel S (M Smith). newcomers 1, Hallo Butterfly (L Babes); 2, September Secret (S Lennox); 3, Badgerdale (K Bowman). 1.10m 1, Shelley Beach (M Young); 2, CoralGold (A Craig); 3, Burn Frenchie (C Fitzgibbon). 1.20m/ Foxhunter 1, Sea Saga (K Bowman); 2, Highland Chablis (A Craig); 3, Summerdale Sir Harry (T McNaughton). B&C 1, Kanderosa (S Dinning); 2, Hi Regard (G Bryan); 3, Business Link (A Craig). 1.30m 1, Silver Sir (L Babes); 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Kanderosa.

BSJA REGION F Aldenham, Herts, 20-21 April

Scope jnr novice 1, 8 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maytime Springs (A Carter); 2, Quaysider (N Sewell); 3, Dun Enough (S Parry). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Dooley (H Arnold); 2, Quaysider (S Parry); 3, Town End Oliver (N Mady). 1.15m jnr 1 & 2, New York Spritzer & New York Skyline (L Pavitt); 3, Maxton Hi-Jack (R Prater). Dunglenn 148cm 1, New York Spritzer; 2, Mister Amontilano (H Paul); 3, Belfly (G Plumley). 21 Apr: JGE Commercials Bucks Beginners 1, 15 tied. Great Leighs Newcomers 1, Graidy (A Lewis); 2, Olivier II(J Davies); 3, Strathmore Harley (R Snaddon). Scope 1.15m select 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Daninos (L Pavitt); 3, Dagobert (E Brook). URL Ltd & Stable Express 1.25m 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Daninos; 3, Golden Pele (P Spivey). Scope 1.35m/ladies & gents masters 1, Panama Avoca (G Werth); 2, Make Haste II (L Pavitt); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young).

DEVON EC Clackmannanshire, 20-21 April

Charles Owen British Novice 1, Say So (F Burgoyne); 2, Zanzibar B (M Rae); Ghofar (J Lamont). Equimax Discovery 1, Say So; 2, Imperial Wizard (I Drummond); 3, Midnight Dancer (J Aird). Scottish amateur qual 1, Sinbhsuil (A Black); 2, Orkellos Limited Edition (VLogan); 3, Meadowhead Cavalier (J King). 1.10m 1, Meadowhead (M King); 2, Chippendale Lark Of Tornaveen (S Thom); 3, Duncryne Silver (M Doyle). Great Leighs Newcomers 1, Anique Jemelia (L Bonthrone); 2, Fahills Top Gun (J Brogan); 3,Calvello (J Watson). Horse & Hound Foxhunter 1, Night Lux (D Duffin); 2, Midnight In Paris (L Frame). 1.25m 1, Airdrie Silver King (R Brady); 2 & 3, B Dynamic & Dauntless Prince (D Duffin). 21 Apr: Charles Owen British Novice 1,Double Standard (G Muirhead); 2, Hillview Corrdula Star (L Morton); 3, Broadbrook (G Turnbull). Equimax Discovery 1, Keltic Eyre (C Cousar); 2, It’s Another Dollar (D Shaw); 3, Queens Caleb (D Duffin). 1.10m 1, Spinola Creek (D Duffin); 2, Linton Lavado (L Brash); 3, LA Country Clover (R Gilchrist). Great Leighs Newcomers 1, Lomondside Geronimo (C Cousar); 2, Knocknagrove Rose (A Malcolm); 3, Midnight Dancer (J Aird). Horse & Hound Foxhunter 1, Night Lux; 2, AniqueJemelia; 3, Arden Joe (R Bothwell). 1.20m 1, Father Ted Too (R Bothwell); 2 & 3, Luigi Armani & Lendel (S Neads). 1.30m 1, Domini (C Doonan); 2 & 3, Temple Flash Harry & Here’s Jack (D Duffin).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 20-21 April

Charles Owen British Novice 1, Le Panther (M Young); 2, Biggal Of Gorrigan (M Moore); 3, California Moore (A Andrews). Equimax Discovery 1, Ultimate Abigail (T Kuszek); 2, Sheer Jest (D Sibley); 3, Topic III (L Dodgson). 1.05m 1, General Leev-E (J Spiller); 2, Glencarrick (R Kemp); 3, Oiryan Himself (J Blackburn). Great Leighs Newcomers 1, Cuesta (A Edwards); 2, Poplars Present (M Hall). 1.10m 1 & 2, Emerald Spirit & Sativa (S Rosewell); 3, Riviera Reg (C Rushworth). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Maestro Rossini (T Kuszek); 2, Hasty Arrival (S Reeves); 3, Kestor (M Scarr). 21 Apr: Charles Owen British Novice 1, Rosy Rumour (S Childs); 2, Castle Blaney (L Leatham); 3, Little Budda (S Oakley). Equimax Discovery 1, Little Budda; 2, Shovern Masquerade (C Wakelwy); 3, Jimbo Van Het Prova Hof (J Francis). 1.05m 1, Carnival Fever (K Johnson); 2, Charlie Kymberlyte (C Wilson). 1.10m 1& 3, Emerald Spirit & Sativa; 2, Gianni (K Spiller). 1.15m 1, Grannex (S Williams); 2, Kinetic (B Wilmer); 3, Another Mayday (H Bishop).

AREA 43A Little Kennerley Farm, Godshill. 21 April

Snr warm up 1, Tyas Little Star (L Vale); 2, Buttercup (E Booth); 3, Harvest Prince (T Pitman). Snr British Novice 1, Bilbo Baggins (J King); 2, Tyas Little Star (L Vale); 3, Finnochio (D Webster). Snr Discovery 1, Pie in the Sky (T Furnell-Keetch); 2, Carnival Spell (F King); 3, Bilbo Baggins. Snr 1m Open 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Ashford Rock (D Webster); 3, Manhattan (J King). Snr1.05m Open 1, Khozaam Murphy (K Begley); 2, Olympus Aprils Quest (S Begley); 3, Mr. Felix (A Ridler-Lea). Snr Member’s Cup 1.10m/Newcomers 1, Four Seasons II; 2, Ramiro Star (K Begley); 3, Khozaam Murphy. Jnr British Novice 1, Longstone Choirmaster (L Tate); 2, Teen Spirit (J Vaughn); 3, Cameo Midnight Eclipse (T Hughes). Jnr Progress Stakes 1, Mr. Magic (L Tate); 2, Kangaroo Angel (H Webster); 3, African Gnu (L Wade). Jnr Newcomers 1, Sky High Sunday (K Hinds); 2, Kangaroo Angel. Jnr Members Cup/Foxhunter 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, African Gnu.

LINCOLNSHIRE RAC, Louth, Lincs, 21 April

Charles Owen British Novice 1, Bellatrix (K West); 2, R Gee (R Louis); 3, Asher Bas Obidiah (A J Esser). Equimax Discovery 1, General Gordon (S Dunnett); 2, Scarteen Bash (A Botham);3, Miss Illustrious (S Strawson). 1m 1, Robo Cop (S Strawson); 2, Bold Reality (J Sizer); 3, Indiana Blue (N Gent). Great Leighs Newcomers 1, General Gordon; 2, Coppice Sandpiper (E Cox); 3, Lemar Pacific (J Mountain). 1.10 Members Cup 1, Robo Cop; 2, Bold Reality; 3, I’m a Lady (L Pears). Horse & Hound Foxhunter/Open 1, Mountain Ember (J Cochrane); 2, Genuine Jack (L Pears).

LRAC Louth, Lincs, 21 April

Charles Owen British Novice 1, Bellatrix (K West); 2, R Gee (R Louis); 3, Asher Bas Obidiah (A-J Esser). Equimax Discovery 1, General Gordon (S Dunnett); 2, Scarteen Bash (A Botham) 3, Miss Illustrious (S Strawson). 1m 1, Robo Cop (S Strawson); 2, Bold Reality (J Sizer); 3, Indiana Blue (N Gent). Great Leighs Newcomers 1, General Gordon; 2, Coppice Sandpiper (E Cox); 3, Lemar Pacific (J Mountain). BEIB Members Cup 1, Robo Cop; 2, Bold Reality; 3, I’m A Lady (L Pears). Horse & Hound Foxhunter/ open 1, Mountain Ember (J Cochrane); 2, Genuine Jack (L Pears).

MORETON STABLES Dorset, 21 April

Charles Owen British Novice 1, Limestone Lass (C Fox); 2, Double Mint (E Taylor); 3, Justice ( E Harris). Equimax Discovery 1, Pendarvies Liaison (S Norman); 2, Justice; 3, Carnival Atlantic (Z Hood). 1.05m Open 1, Main Beam ( S Evans); 2, Bicardi Breeze (J Newton). BEIB Members Cup 1, Brimleys Fedora ( J Maslin); 2, Just A Miracle (Z Hood); 3, My Zebadee (S Evans). 1.15m Open 1, Brimleys Fedora; 2, Orton Rigg (T Hammond); 3, My Zebadee.

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 21 April

11yrs and under1, Layton Johnny Cricket (M Reed-Stephenson);2, Grey Guy (J Harland);3, Double Whammy (A McCullagh).Small Pony Open1, Grey Guy (J Harland);2, Bowes Sleeping (J Flannigan).Jnr British Novice1, Knockmartin Boy (M Kent);2, It’s the Black Duke (K Watson);3, Touch of Spice (K Thorby).Scope Test 2002 Novice Champs1, Bowes Bombardillo (T Brown);2, Bowes Stormdance (T Brown);3, Ryans Way (S Johnson).Scope Jnr Progressive Champs1, Arjay (R Walker);2, Celtic Fusion (S Robinson);3, Private Ryan (H Davies).Squibb & Davies Foxhunter1, Esselle (S Robinson);2, Arjay (R Walker);3, Celtic Fusion (S Robinson).Jnr 1.15 Members Cup1, Little Irish Lad (S Robinson);2, Fear Snatcha (D Harland).Jnr Open1, Little Irish Lad (S Robinson);2, Fear Snatcha (D Harland).

PONDEROSA EC Newport, Gwent, 21 April

British novice 1, Tarcity Pride (P Miles); 2, Pencader McCawley (L Buckley); 3, Capercaille III (K Peates). discovery 1, Call Me Ellie (M Edwards); 2, Simply The Time Of Your Life (L Morgan); 3, Smugglers Run (J Williams). 1.05m 1, KE First Diamond (K Bevan); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, MaerdySwoppit (K Davey). Newcomers 1, Nanette B (A Thomas); 2, Stargazers Round The Corner (J Tilsley); 3, Cathael Defender (C Grossmith). 1.10m 1, Country Collection (J Price); 2, Stargazers Saucy Sox (J Tilsley); 3, Maerdy Swoppit. Foxhunter 1, Stargazers Saucy Sox; 2, Nanette B (A Thomas); 3, Foxhall Merrieman (A Smith). 1.20m 1, FI Lucky Lips (A Brown); 2, Pen Y Bryn Diamond (C Morris); 3, Classic Vision (A Smith). 1.25m 1, JSJ’s Lux Bay (S Arkell); 2, Classic Vision; 3, FI Lucky Lips.

RICHMOND EC Breckenbrough, N Yorks, 21 April

British novice 1, Mister Floppy (A Clark); 2, King Cocoa (R Collinson); 3, Varder (S Metcalfe). discovery 1, Don Lanf (D Birtwistle); 2, Anjelic Upstart (C Pryde); 3, Try Me (P Wilson). 1m 1, My Touch Of Velvet (A Larson); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Gravure De La Mare (R Howarth). newcomers/1.10m 1 & 2, Royal Blood & Just Flint (R Shields).