AREA 51, SCORRIER, Redruth, Cornwall, 20 May

ARENA UK Grantham, Lincs, 18 – 20 May

BIRCHINLEY MANOR EC, Milnrow, Lancs, 19 – 20 June

BLUE BARN EC, Ashford,Kent, 20 May

BOLD HEATH EC, Warrington, Cheshire, 20 May

CHEQUER FARM STABLES, York, 17 May

DABBS EC Giffordtown, Fife, 18 – 20 May

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 19 May

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 20 May 2001

HAND EC Clevedon, Avon, 19 May

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 18 May

LORDSBRIDGE SJC, Barton, Cambs, 16 May

NORTHALLERTON EC, North Yorks, 19 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 16 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 19-20 May

PRESCOTT EC Baschurch, Shropshire, 20 May

RICHMOND EC Richmond, North Yorks, 20 May

WALES & THE WEST, Crick, 17 – 20 May

WEST WILTS EC, Holt, Wilts, 15 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 May

Charles Owen British Novice1, Whistling Dixie (A Bywater); 2, Rianna Fame (M Lockhart); 3, Re-Apply (T Collis). Hadrian Equine Discovery1, Jadalco (B Wright); 2, Koris (P James); 3, EMS Obi Won Kenobi (M Haggerty). 1.05m open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Cavey’s Smash N Grab (L Pimblett); 3, Toscogo (N Tinworth). newcomers 1, Nicky Lord (N Channing-Williams); 2, Soupson (S Butchart); 3, Idle Wild (J Lister). 1.15m A41 & 2, Temple What A Flash & Shamu II (J Renwick); 3, Night Tide (K Moore). Horse & Hound Foxhunter1, Mr Naughty (N Channing-Williams); 2, Handley Barns Bambee (K Phillips). Select 1.25m 1, Temple What A Flash; 2, Gunners Magic. 1, Helio (H Watchorn); 2, Mainstream Madrid (H Wright); 3, Miss Altitude (M Harris). Hadrian Equine Discovery 1, Mainstream Madrid; 2, Whistling Dixie; 3, Joy De Gamet (R Power). 1.05m open 1, Flying Tiger (A Bywater); 2, Marks & Sparks (B Martin). newcomers. 1, Easy Business (R Ockendon-Day); 2, Olympic Dream (S Coughlan).Horse & Hound Foxhunter. 1, Graine De Manger (J Egmore); 2, Fancy Footwork (L Pimblett);3, Perdix Little Gem (H Stennett). 1.20m open. 1, Shamu II; 2, Vinnie (A Lewis). 1.30m open. 1, Temple What A Flash; 2, Concordville (A Lewis). 19 May: Charles Owen British Novice. 1, Take A Chance VIII (J Harris); 2, Harlequin Supanova Heights (E Bird); 3, Rapidash (K Roberts). 1m open. 1, Derby Duchess (J Thelwell); 2, Abbey Oaks Otto (S Cooper); 3, Mandai Road (S Thelwell). Hadrian Equine Discovery. 1, Whistling Dixie; 2, Our Man Montgomery (L King); 3, Grovehill Hubert Spackman). .05m open 1, Ete Fleur (L King); 2, Glenhawk Frazer (C-L Dubbin); 3, Sly Harry (L King BEIB Members Cup. 1, Bluebell Merlin (S Cleal); 2, Little Touchdown (M Buck); 3, Ete Fleur. 20 May: 128/138cm. 1, Beechway Delight (L Fitch); 2, Dawn Flame (E Davies); 3, Brillent Cut (S Butchart). national 128cm. 1, Here Comes Hettie (G Talbot); 2, Pepsi Girl (L Mantel). national 138cm. 1, Dawn Flame; 2, Goldies Welsh Flyer (L Fitch); 3, Celtic Wysteria (J Shackleton). jnr British novice.1, Ravensmere Floral Dance (A Sharp); 2, Temple Santino (F Loveman); 3, Wooton Blackthorn (A Butler). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Dancing Dolly II (H Hensler); 2, Cappuchino Ice (A Hanson); 3, Smudge (S Ballard). Squibb &Davies Jnr Foxhunter. 1, Girl’s Knight (J Dent); 2, Helena’s Golden Tears (K Mead); 3, Ballyfin Clover (H Bohringer). 1.10m jnr open. 1, Foxlynch Nice & Easy (K Butchart); 2, Kiss (C Godden-Street); 3, Koll N Clam (L Louden). jnr intermediate open. 1, Master Bill (J Marshall); 2, Telstar Snapshot (L Maybin); 3, Hawkswood Madrid (L Louden). 22 May: Charles Owen British Novice. 1, Kensit (J Renwick); 2, Maple Pollards Bete Noir (T Marsh); 3, Miss Altitude. Hadrian Equine Discovery. 1, Milldow; 2, Wicked Indulgence (C Hopper); 3, The FX Image (A Adair Springett). 1.05m open.1, Inspector Clover (J Hill); 2, Maricotts Tanika (M Lockhart); 3, A Better By Far (K Ford). newcomers. 1, Soupson; 2, Handley Barns Lassee (L Pimblett); 3, Huit De Coeur (R Power). 1.15m A4. 1, Move Closer (M Lockhart); 2, Shamu II; 3, Question Me (D Mattock). Horse & Hound Foxhunter. , Idle Wild; 2, Jalisco III (R Gradley).

WEST WILTS EC, Holt,Wilts, 15 May

British novice 1, Ever So Irish (S Bassett); 2, Bally Blazeaway (H Cole); 3, Master Miller (K Miller). discovery 1, Duargy William (M McConechy); 2, Way To Go (J Wilson); 3, Wicked Time (P Williamson). members cup 1, Griffin (J Wilson); 2, Dragons Dream (L Lockwood); 3, Arctic Del (R Collett). 1.20m open 1= Rolled Gold II; 1= Opal Princess (L Down).

LORDSBRIDGE SJC Barton, Cambs, 16 May

1.15m open. 1, Jagassi V (K Nelson); 2, Longmeads Latina (L Barton). Blue Chip Performance. 1, Maximillian Memphis (S Shimmons); 2, Longmeads Latina; 3, Jagassi V. DMS 1m Novice. 1, Quidam De Pomme (L McMahon); 2, Vistec Express (K Harman). DMS 1.05m Adventurer. 1, Hall Of Mirrors (R J Harlock); 2 & 3, Fyri & Polivers Harold Spirit (N Dixon). Stable Express 1.15m Open. 1, Reine Du Chene (D Rhodes); 2, Habask Aggersborg (F Christian); 3, Quidam De Pomme. URL/Stable Express 1.25m Open.1, Blake Seal (R Neal); 2, Reine Du Chene; 3, Busker (N Dixon).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 16 May

Charles Owen British Novice. 1, Mardi Page Boy (L-J Street); 2, Celano (S Davies); 3, Grey Light (V Schaverian). Hadrian Equine Discovery. 1, Cross Flight (S Reeve-Young); 2, Tor Two (J Gray); 3, Strathmore Harley (R Snaddon). newcomers. 1, O’Leary (T Priest); 2, Vida Loca (N Price); 3, Thameside Pinzala (N Saunders). 1.10m open. 1, Rupert Two (T Priest); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, Brookend Fuehrer (J Renwick). Horse & Hound Foxhunter. 1, O’Leary; 2, Aim For The Top (M Dorgan); 3, Genius III (R Snaddon). 1.20m A4. 1, Brookend Fuehrer; 2, Temple What A Flash (J Renwick); 3, Reet Petite. 1.30m open. 1, Coffee Royale (M Dorgan); 2, Chief Trooper (S Reeve-Young); 3, Millbrook (J Renwick).

CHEQUER FARM STABLES, York, 17 May

Charles Owen British Novice 1, Muscadet III (B Pullan); 2, Hassels Ever Ready ( R Shields); 3, The Boy George (M Gee). Hadrian Equine Discovery 1, Santa Monica II (A Bell); 2, Snopye (R Marley); 3, Namur (D Cox). 1.00m Open 1, Hilly Billy Boy (A Bell); 2, My Millienium Bug (J Tierney); 3, Spring Time Honey (V Young). BHF Newcomers 1, Hamilton Popet (R Shields); 2, Santa Monica (A Bell); 3, Abbey Jack (J Thornton).

WALES & THE WEST, Crick, 17 – 20 May

17 May: newcomers 1, Crown Derby (A Trickett); 2, Nicky Lord (N Channing-Williams); 3, Overa (R Whitaker). Foxhunter 1, Yours & Mine (D Morton); 2, Cloud Nine (A Thomas); 3, Hermes De Bruyers (P Spivey). 1m open 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Aprilas Starlight (M Edwards); 3, Ashgrove Diamante (A Trickett). members cup 1, Quandelero (S Aston); 2, Tallulah B (J Loffet); 3, Drover’s Way (B Moore). 1.25m open 1, Chain Reaction (D Morton); 2, Charles The Bold (M Edwards); 3, Leona (P Kelly). under-18 1.30m 1, Thornavons Microlite (N Tinworth); 2, Loheky Helios De Bornival (S Handley); 3, Virtual Village Randi (R Whitaker). 18 May: Young Showjumper Award. 1, Honeybourne (L Whitaker); 2, Silver Sir (L Babes); 3, Playboy (E Rust).British novice 1, Captain George (J Russell); 2, Malida (E Frew); 3, Ile Blanche (C Grime). discovery 1, Fair Isle Girl (J Maslin); 2, Helios De Guoy (G Burchmore); 3, Gently Bentley (S Bosher). newcomers 1, Telling Tales (D Kenny); 2, Indie Gold (G Allen); 3, White Moose (P Colgate). Foxhunter 1, Opposition GB (C Nathan); 2, She Is The Rose Of Tralee (M Edgar); 3, Britney (M Broome). 1m open 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Garden Delight (G Cranton); 3, Archers Dynamo (P Kelly). members cup 1, Early Riser (J Crippen); 2, Seacat (C Foreman); 3, The Overmoon (D Ryder). B&C 1, Medio R (A Davies); 2, Jompie (J Bowman); 3, Roena (P Kelly). 1.25m open 1, Provincial Broker (J Daley); 2, Retreats She’s A Lady (V Young); 3, Traxdata Golden Pele (P Spivey). 1.30m open 1, Royal Deer (L Whitaker); 2, Stable Express Barry Bug (G Glazzard); 3, Carnaval King (B Dunning). under-18 1.35/1.40m 1, Ryelands Sea Master (L Stephenson); 2, Loheky HeliosDe Bornival; 3, Lavinda (S Lynch). under-21 1, Two Mills Showtime (R Maguire); 2, Hopes Are High (M Broome); 3, Liberty (S Neads). 128/138cm 1, Show Me Heaven (D Plumley); 2 & 3, Bally Clough Brisco & Magic Choice (D Penny). Derby1, The Ginger Bug (J Davies); 2, Dom’s Choice (E Akers); 3, Pedrog Barton Lad (S Broome). 148cm 1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, Mr Swampy (G Kaye); 3, Vikings Irish Taggy (T Dunn). small jnr open 1, Mr Swampy; 2, B For Beatrix (C Platt); 3, Airforce One (K Forsyth). jnr members cup 1, Dom’s Choice; 2, Holywell Humble Pie (K Shaw); 3, Doveka (S Oliver). 19 May: British novice 1, Oneida Chief (E Smith); 2, Eatonfields Just Fran (K Shore); 3, Captain George. discovery 1, Arctic Cruise (A Clutterbuck); 2, Captain George; 3, Thor (K Shore). newcomers 1, Diamond Lady (J Bowman); 2, Fair Isle Girl; 3, Countess Fabiola (J Bowman). Foxhunter sec 1 1, Flash Harry (A Thomas); 2, Cloud Nine; 3, She Is The Rose Of Tralee. sec 2 1, Rosstowner (P Colgate); 2, Katlin (P Crago); 3, Tekken (R Maguire). 1m open 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Apple Pip Jack; 3, Aprilas Starlight. members cup 1, FI Lucky Lips (A Brown); 2, Spring Storm (JPrice); 3, Solid State (R Wottage). 1.15m open 1, Zompie; 2, I’m Oscar (S Rammell); 3, Cappola (G Burchmore). 1.25m open 1, Chain Reaction; 2, Medio R; 3, Pipit (P Crago). 1.35m open 1, Sandro’s Whisper (D Morton); 2, Traxdata Glenwood Springs (T Stockdale); 3, Latouche (R Whitaker). under-18 grand prix 1, Hotline (E Whitaker); 2, Skyfly (R Hill); 3, Tougardens Joshuan (S Willsone). under-21 grand prix 1, Just Jerry (J Reed-Stephenson); 2, Macepark Valhalla (G Barton); 3, Virtual Village Randi. 128cm 1, Fontmel Rasputin (H Skelton); 2 & 3, Spring Disney & Proud Flyer (J Whittaker). Golden Bear Tiny Tots138cm 1, Dreamtime Outlaw (G Spence); 2, Campus (C Saunders); 3, Lion Kin (O Loader). jnr Derby 1, The Ginger Bug; 2, Jack’s Game (K Bloomfield); 3, Dom’s Choice Chocolate Stakes 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 3, Kerrymount (S Broome). jnr British novice 1 & 2, Goldie Hocks & Clearwater Crystal (S Richards). jnr newcomers 1, Glynbourne Sorrel (G Griffiths); 2, Cransley Little Kalifi (V Clements); 3, Goldie Hocks. jnr members cup 1, Kandalar II (R Beecroft); 2, Patience (M Gale); 3, EMR Cateto (K Neath). jnr Foxhunter 1, Doveka; 2, Princetown Lad (S Payne); 3, Spottie Dot Com (S Broome). 20 May: 148cm ch1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Mr Swampy; 3, Kerrymount. 1.30m Grand Prix 1, Vetiver Du Gamet (E Hunt); 2, Jalisco II (S Smith); 3, The Showgirl (V Young). 1.40m grand prix 1, Feeling Fine Too (A Austin); 2, Ballaseyr Twilight (C Hanley); 3, Traxdata Parcival (T Stockdale). 1.20m open 1, Miniature Quickstep (A Davies); 2, Columbin CH (D Mattock); 3, Traxdata Golden Pele (P Spivey). jnr newcomers 1, Cransley Little Kalifi; 2, Tyn-y-Coed Lady (J Bailey); 3, AJ Dibberford Showtime (J Davies). British novice 1, Saffitta (J Halim); 2, Cor Goch (A Parry-Jones); 3, Questo (J Holland). Foxhunter 1, Retreats Okey Dokey (K Doyle); 2, Quinna (A Austin); 3, Retreats Class Act (K Doyle). discovery 1, Tangled Up In Blue (C Foreman); 2, Eatonfields Just Fran; 3, Helios Du Guoy. newcomers 1, Countess Fabiola; 2, Barons Graphite (T Fletcher); 3, LaBorbaleta (L Abraham). 1m open final 1, Apple Pip Jack; 2, Telling Tales; 3, Archer’s Dynamo. B&C 1, Who’s Dilemma (M Broome); 2, Alley Cat (A Davies); 3, Quick Roxanne (R Willis). 128cm 1, Rockfield Charm (O Loader); 2, Fontmel Rasputin; 3, My Little Pumpkin (E Davies). 128/138cm 1, C’Est La Vie (L Sims); 2, Campus. small jnr open 1, New York Spritzer; 2, Bobby Bracken (L Pavitt); 3, Prince Khan (G Plumley). jnr British novice 1, Grovely’s Never Say Dai (D Dunne); 2, Fronarth Duchess (L Ashton); 3, CB Sam (C Butler). jnr Foxhunter 1, Rock Dragon (K Bloomfield); 2, New York Blues (L Pavitt); 3, Dara Express (K Baggott). jnr members cup 1, Lily The Pink (S-J Cotterall); 2, Scarlet Adventure (C Saunders); 3, The Ginger Bug. members cup 1, Royal Elegance (H Rees); 2, Spring Showers (J Price); 3, Mississippi B (K Sims). Derby 1, Seacat; 2, Alywin (R Pearson); 3, Spring Storms (J Price).

LONGWOOD EQUESTRIAN CENTRE, Basildon, Essex,18 May

Median Novice 1= Maybrooks Paladin (K Tuppen); 1= Brandy Snap (C Fletcher). 75cms Jnrs 1, Major (H Whybrow). Snrs 1, Woddside’s Solitaire. 85cms Jnrs 1: Heathrose Posy (N Outen); 2, Highfields Royale (C Ellis); 3, Major. Snrs 1, John (S John); 2, Rickstones To Predict (J Westgate); 3, Moonlight Blue (D Read). 95cms 1, Book Of Kells (D Read); 2, Crockett Medical Falco (J Crockett).

ARENA UK Grantham, Lincs, 18 – 20 May

Equine UK ladies qual. 1, Shannon Shore (L Newman); 2, Townhead Karibundi (J Andrews); 3, Ballinar (J Pay). Charles Owen British novice. 1, Golden Spirit (J Antliff); 2, Tyler II (R Barton); 3, Lucca (J Barton). B>Clarksteel East of England Grade C. 1, Northern Magic B (P Murphy); 2, Leidi (A Saywell); 3, My Gigolo (J Pay). Harian Equine Discovery. 1, Bobby Joe (M Lockhart); 2, It’s Bumble Bee (R Robinson); 3, Lottie (C Healey). newcomers. 1, Uptons Griffine (A Saywell); 2, Natana II (S Rawding); 3, S Para D (L Brennan). Festival Star of the Future. 1, Libra K (C Collins); 2, Francesco de Georgio (J Whitaker); 3, Quattro (K Fuller). Olympic Star Spotters. 1, Nicole III (L Murphy); 2, Classico II (J Davies); 3, Largo (M Boddy). 1.30m open, Breeders Cup/Blue Chip A&B. 1, Razmataz (C Collins); 2, Jerina II (J Andrews); 3, Virtual Village Welham (J Whitaker). Mr & Mrs M Pyrah Horse & Hound Foxhunter. 1, Priory Partytime (J Whitaker); 2, Here We Go (R Robinson); 3, Nicolette (J Whitaker). 19 May: Mr & Mrs M Pyrah/Horse &Hound Foxhunter. 1, Nozem M (K Nelson); 2, Here We Go; 3, Jerez (M Campbell). BEIB Members Cup. 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Sin City (R Simpson). Olympic Star Spotters. 1, Any Time II (D Lampard); 2, Wansford (J Roberts); 3, Nozem II. Charles Owen British novice. 1, Symondsbury Came O (D Quysner); 2, Dovecote Dippy (J Cowan); 2, DJ Junior (J Ward). 1.20m members cup. 1, Equity (C Frazer); 2, Jagssi V (K Nelson); 3, Dunhil du Cothil (K James). Hadrian discovery. 1, Goulton Crack On (N Robinson); 2, Matt A Dora (M Lanni); 3, Stella Girl (S Crespin). Equine UK Ladies’. 1, Abbervail Dream (D Lampard); 2, Opus Van I Eikhof (L Newman); 3, Bambuk (C Collins). newcomers. 1, Diamond Magna (M Miles); 2, Bobby Joe (M Lockhart); 3, Leap Frog (L Brennan). 1.30m open. 1, It’s Chico (P Murphy); 2, Leonardo (P Murphy); 3, Different Class FC (B Twomey). 20 May: Charles Owen British Novice. 1, Always In The Red (L Bath); 2, Touchdown Blackjack (M Potter); 3, Toledo (L Sanderson). Mr &Mrs M Pyrah 1.20m open. 1, Razmataz; 2, Blue Chip Quinton II (PBarker); 3, Classic Queen (A Thompson). Chattertons Solicitors Hadrian Equine Discovery. 1, Coppice Sandpiper (E Cox); 2, Holmsley Mill (M Lanni); 3, Retreats Uppercut (C Robertson). HOYS Grade C 1, Magic Darco (A Saywell); 2, Carlucci (D Lampard); 3, Nicolette II (J Whitaker). Star of the Future. 1, Opus van T Eikhof (L Newman); 2, Dazzal (J Whitaker); 3, Arko (A Saywell). 1.20m members cup. 1, Retreats Hanky Panky (C Robertson); 2, Keshi (L Poxon); 3, Broken Rule (J Picken). Equine UK Ladies’. 1, Bambuk (C Collins); 2, Cobretti (L Van Heyningen); 3, Abbervail Dream. newcomers. 1, Braunston Fandango (D Burnham); 2, Saladin II (M Williams); 3, S Para D. 1.30m Breeders Cup. 1, Give Me Remus (B Twomey); 2, Lorenz II (L Van Heyningen); 3, Red Salutation (H Tredwell).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 18-20 May

Charles Owen British Novice. 1, Beyond Question (N Jennings); 2, Cappuchino (G Gillespie); 3, Lismor (P Fraser). 1m novice. 1, Gazette Monciose (D Taylor); 2, Riverstown Queen (M Casey); 3, Anique Jemelia (L Bowthrone). Hadrian Equine Discovery. 1, Double Gold (J Aird); 2, Nebraska (S Low-Mitchell); 3, Summerhill Let’s Dance (A Botham). newcomers. 1, Bertie Boo (M Irving); 2, King Hussar (J Cross); 3, Precious Promise (B Whiteford). members cup. 1, Coral Gold; 2, Diamond Hills. 1.15m open. 1, Meadowhead McGann (M Irving); 2, Burn Triple Crown (N Warwick); 3, Burn Frenchie (N Warwick). Horse & Hound Foxhunter. 1, Rowanlea Ringo Star (I Conchie); 2, HS Jack In The Box (H McGowan); 3, Nethermuir Anastasia (M Irving). 1.30m open. 1, 4 tied. Scope 6/7-y-o. 1, La Bonita (G Gillespie); 2, HS Jack in the Box; 3, Meadowhead Diamond (A Bonelli-Baird). 19 May: Charles Owen British Novice. 1, Nethermuir Touchline (V Christie); 2, Anique Rikkoshea (A Bonelli Baird); 3, Hughie (J Davidson). Hadrian Equine Discovery. 1, Nethermuir Touchline; 2, King Hussar; 3, Summerhills Let’s Dance (A Botham). 1.05m open. 1, Sheldrake II (D Duffin); 2, Bandrum Sorrelman (L Yeoman); 3, Double Gold (J Aird). BEIB Members Cup. 1, Shelley Beach (M Young); 2, Gold Island (I Warnock); 3, Hastings Fox (S Lindop). 1.20m speed. 1, Airdrie Silver King (R Brady); 2, More Than Life (L Johnstone); 3, LA Obsession (L Yeoman). South-East Open ch. 1, Dauntless Prince (D Duffin); 2, B Dynamic R Brady 3. Meadowhead Megane M.Irving. Horse & Hound Foxhunter. 1, Hisopanie (N Warwick); 2, HS Sweet Talk (H McGowan); 3, HS Jack in the Box. Ballaseyr B&C. 1, Forrest Ridge; 2, True Cavalier (M Young); 3, Tyler’s Vivien (F Good). 20 May: Cushionside Apprentice Stakes. 1, Time Out (D Duffin); 2, Kubuku (A Richardson); 3, Big Surprise (L Yeoman). members cup. 1, Coral Gold; 2, Father Ted II (T Carruthers); 3, Luxhill Diamond (J Storrie). Ace Security Management Grade C. 1, Giro Tiller (J Storrie); 2, Iris Du Boulanger (A Bonelli Baird); 3, La Bonita. Be Quick and Careful. 1, More Than Life; 2, B Dynamic (R Brady); 3, Forest Ridge. 1.30m open. 1, B Dynamic; 2, Mega Chance (I Warnock); 3, Dauntless Prince. Golden Bear Tiny Tots. 1eq, Marsh Kyfe Rocky (A Kelly), Kosmic Kate (E Bell) & Lara Jane (R Haines). 128/138cm. 1, 4 tied. national 128cm. 1, Midnight Dynamite; 2, Coralass (C Mowbray); 3, Kosmic Kate. national 138cm. 1, Hazel The Nut (S Babes); 2, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 3,Bowes Charlie Brown (L Hutt). 1.05m jnr warm-up. 1, Ratina (L Morton); 2, Street Angel (J Kirk); 3, Stainsby Top That (J Raeside). JC. 1, Grand Gate (S Babes); 2, Pocket Buttons (H McLaughlin). Dunglenn 148 cm. 1, Guinness Special (J Kirk); 2, Mystery Music (E Doherty); 3, Ratina.

BIRCHINLEY MANOR EC Milnrow, Lancs, 19-20 JuneScope Blue Riband. 1, Pure Shores (H Colwell); 2, Son Of A Gun (Gemma Knox); 3, Way Too Cool (N Bampton). Ballaseyr B&C. 1, Leandro (P Bevan); 2, Lois Lane (V Bevan); 3, Toodjay (S Russell). 6/7-y-o Sportshorse. 1, Parissime De La Cour (N Martin). 1.35m open/ladies’/gents’. 1, Capello (T Newman); 2, Gion (S Gibson). 1.25m open. 1, Scarlett O’Hara (R Barton); 2, Mendez (N Coupe); 3, Hawthorne Breeze (R Barton). 1m novice. 1, Karinga Bay (G Ferguson); 2, The Governor (N Coupe); 3, Wonderful One (A Pilling). 1.05m Adventurer. 1, My Leading Lady (T Janion); 2, Coldharbour Nip(M Bates); 3, Country Marksman (K Raine). 1.15m open. 1, Quando Blue (R Barton); 2, Kolando (V Bevan); 3, Degussa (T Newman).

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 19 May

Charles Owen British Novice. 1, Smart Performer (A James); 2, Meadowhead Blue (M King); 3, Marsella (V Stewart). Hadrian Equine Discovery. 1, Sandler (P Miller); 2, The Klondyke (J Brogan); 3, Orion’s Sun (M Arnott). newcomers. 1, Jurado (V Stewart); 2, MidnightIn Paris (I McGeoch); 3, Meadowhead (A Taghi). Horse & Hound Foxhunter. 1, Just The One (J Brogan); 2, Riverstown Queen (M Casey); 3, Garth Charisma (S Donaldson). 1.20m open. 1, Kaltaire (I McGeoch); 2, Jack The Lad X (A White); 3, FatherTed Too (T Carruthers). 1.30m open. 1, Fortalisa (S Dinning); 2, Garth Joseph (A White); 3, Jack The Lad X.

HAND EC Clevedon, Avon, 19 May

Charles Owen British Novice. 1, Night Nurse (S Jobbins); 2, O’Leary’s Oliver (J Gandy); 3, Good Egg (A Biltcliffe). DMS 1m Novice. 1, Timeless Classic (A Jones); 2, Amie De Dorothea (C McLaughlin); 3, Gina G (M Brake). 1.05m open. 1, Hampton (H Evans); 2, Oneida Bally Promise (G Evans); 3, KE One Of Time (K Bevan). newcomers. 1, Rendooz (K Johnson); 2, Can’t Touch This (C Binions). 1.15m open. 1, KE One More Time (K Bevan). Horse & Hound Foxhunter/1.20m open. 1, KE One More Time; 2, Overton Sunrise (S Elliott).

NORTHALLERTON EC, North Yorks, 19 May 2001

11yrs and under1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward);2, My Rupert Bear (E Snape);3, Royal Declan (A Valks).Small Pony Open1, My Autumn Affair (S Lincoln);2, Kosmic King (S J Adams);3, Mysic Starlight Express (W Whittaker).National 128cm.1, Shreddar (M Samson); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward).National 138cm.1, Blonde Bombshell (P Sims);2, Grey Guy (D Harland);3, Moelgwyn Cavilier (M Elliott).British Novice.1, Stewart Little (J Atha);2, Kitsmill Galaxy (E Harrison);3, Lord Caspian (K Kerr).Jnr Open 90cm.1, Alternate Jazz (S Lincoln);2, Just like Milton (P Sims);3, Stainsby Spot On (E Denton).Jnr Newcomers.1, One to One (P Sims);2, Tia For Two (C Thackwray);3, Thornycroft Misty Blue (P Sims).Jnr Members Cup 1.101, Alternate Jazz (S Lincoln);2, Darraks Tonto (J Taylor);3, Rainbow Times (J Barker).Jnr Foxhunter1, One To One (P Sims);2, Kayleys Jasper (P Sims);3, Bowes Look Sharp (H Swailes).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 19-20 May

newcomers. 1, Ipanema (S Davies); 2 & 3, Odam & Vida Loca (N Price). 1.15m A4. 1, Brookend Fuehere; 2, Grannus Lady (J Renwick); 3, Inspiration II (J Egmore). Scope 1.25m. 1, Temple What A Flash; 2, Grannus Lady; 3, Concordville (A Lewis). 1.35m open. 1, Millbrook; 2, Colorado IVI (J Egmore); 3, Nightshift II (N Price). 20 May: Charles Owen British Novice. 1, Grey Light; 2, Carlton Dynamite (J Brown); 3, Magic Dougal (A de Bearn). Hadrian Equine Discovery. 1, Landgraff Girl (L King); 2, Blue Collar (K Varley); 3, Cross Flight. 1.05m A4. 1, Knowle Park (N Price); 2, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 3eq, Ridgeside Destint (E-J Slater) & Odam. BEIB Members Cup. 1, Larius (G Dicens); 2, Chief Trooper; 3, Jaffeur (L Junak). 1.20m open. 1, Crodino K (S Reeve-Young); 2, Foxglen Bally Bofey (ARees); 3, Larius.

AREA 51, SCORRIER, Redruth, Cornwall, 20 May

Charles Owen Senior British Novice 1, My Girl Joker (C Phillips); 2, Crosswinds Night Rider (S J Coffin); 3, Money Penny Dot Com (C Rushworth).Hadrian Equine Senior Discovery 1, Killimore (L Bell); 2, Money Penny Dot Com (C Rushworth); 3, Fairplay II (S Wooding). National Select 1.15 Open 1, Foxy Arnie (B Facey); 2, Riviera Reg (C Rushworth); 3, Rise High (B Facey). Senior Newcomers 1, Rosewall Leading Lady (C Phillips); 2, Sancerre II (R Moore); 3, Seafield Diamond (J Shore). 1/20 Open/Horse & Hound Foxhunter 1, Seafield Diamond; 2, Lanarth Lass (B Facey); 3, Matcho S (M Gadsdon). Junior Starter Open 1, Jasper Of Gew (L Pascoe); 2, Tipperary Toff (A Aghdam); 3, Sir Watkin (H Gadsdon). Small Junior Open 1, Uncut Diamond (R Savill); 2, CR Operation Charlie (S J Coffin); 3, Why Not Hugo (E Culley). Squibb & Davies National Junior Foxhunter 1, Bobby’s Owen (A Glassonbury); 2, Crosswinds Sunmist Condor (S J Coffin); 3, Hilltop Baby Blue (E Robson).

BLUE BARN EC, Ashford, Kent, 20 May

British Novice 1, Lindesfarne Puppy (J Berry); 2, Get With The Wicked (L Taylor); 3, Foxglove Snap Into Action (S Anthony). Mike Hogg Memorial Discovery 1, Cruaghs Choreographer (K Wratten); 2, What Will Be (L Peacock); 3, BG (H Spence). Agents 1.05m 1, Twilight Surprise (G Williams); 2, Starlight Royal Mission (D Wildish); 3, Expression Kaynan (T Green). 1.10-1.15m 1, Toy Time (P Howard); 2, Alaway (J Draper); 3, Findon Fourleaf (J Bunyan). 1.25m Select 1, Against the Odds (G Williams); 2, Carlisle II (P Nesbett); 3, Cairo H (H Luck).

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 20 May

BEIB Members Cup. 1, Isabel (S Harrison); 2, Miami Playboy (L Mansfield). Blue Chip Explorer. 1, Miami Playboy; 2, Little Miss Alice (C Ward); 3, Kismet (R Hewitt). newcomers. 1, El Ninio (T Whitby); 2, Orlando (T French). Charles Owen British Novice. 1, Bold Anabelle (T Whitby); 2, Go Gesty (S Ballard); 3, Marius Socks (R Whalley). Hadrian Equine Discovery.1, The Troubleshooter (P Scott); 2 & 3, Royal Flo & Rossmore’s Cover Girl (T French). 1.05m open. 1 & 2, Celtic It’s Mischief & Celtic Dawn (J Goff-Roberts). jnr 1m open. 1, Ella May (B Sharratt); 2 & 3, Just Like Milton & Celtic Dawn (P Sims). Paul Fabrications 128cm Debut. 1, Wian Spicy Norma (C Sharratt); 2, Mystery Lady (R Connor); 3, Priory Drummer Boy (N Moores). do, 138cm. 1, Midnight Man (G Garside); 2, Night Hawk (A Evans); 3, Thorneycroft Midnight Blue (P Sims). national 138cm. 1, BlondeBombshell (P Sims); 2, Night Hawk; 3, Miss Moon (D Jollif). Scope Jnr Progressive. 1, Emmerson (S Walton); 2, Cassie Blue Lady (R Evans); 3, Oriel Savanah (S Hughes). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2eq, Kayleys Jasper (P Sims) & Kick The Clouds (S Gregory). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, The Wolfman (K Wright); 2, Diamond Trouble (A Smith); 3, Kayleys Jasper. jnr members cup. 1, Willowpark Skywalker (E Darnbrough); 2, Gems Pure Genius (V Thornley); 3, Diamond Trouble (A Smith). r open. 1, Bilko Lad (J Whittingham); 2 & 3, Dusty Road & Willowpark Skywalker (E Darnbrough).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 20 May 2001

Small Open. 1, Charlies Gaelic Gamble (B Lear); 2 , Riann (C Willard); 3, Wrens Skyrocket (S Moss). 1.10m M’ Cup. 1, Rideout Rose (S Frankland); 2, Castle Quinn Clover (D Baker); 3, Flash and Thunder (D Baird). Midway Open.1, Southern Maestro (N Miller); 2, Justa Face (J Patty); 3, Conspirator (L Fisher). Small Open 2. 1, Braxton Bragg (B Lear) ; 2, Sandalls Sunnyside Up (E Hinkley); 3, Charlies Gaelic Gamble. 1.25m Select. 1, Riann; 2, Rideout Rose; 3, Kings Vanguard. British Novice. 1, Southgate Sylvie (A Hempleman); 2,Malibu Dream (C Baker); 3, Coporetto (S Gosling). Open.1, No Grey Area (D Phillips); 2 , Spartacus (E Hinkley); 3, Final Reminder (A Hempleman).Discovery. 1, Moonmin (D Van Nes); 2, See More Tricks (M Barratt); 3, Boston Quay (S Pavey); Newcomers. 1, Aberaeron Prince (M Barratt); 2, Dynamic Girl (D Gandolfi); 3, Vallye Forge (P Swan)

PRESCOTT EC Baschurch, Shropshire, 20 May

Charles Owen British Novice.1, Castle Black (N Bennet); 2, Carlisca (A Bywater); 3, Darvills Amber Queen (D Price). Hadrian Equine Discovery. 1, Mr Baileys Irish Dream (P Harris); 2, Tilson (C Rathmill); 3, Felton Dove (D Carpenter). Alive Winter ch. 1, Vyrnwy Clover (S Stoker); 2, My Man Finigan (O Haydon); 3, Ynysalen Idris (S Mahn). newcomers. 1, My Man Finigan; 2, Broadstone Destiny (I Wynne); 3, Kilkenny King Henry (C Alderney). members cup. 1, Camdown Flight (D Carpenter); 2, Miss Mulberry Hill; 3, Prince Elliot (K Webster. 1.20m/Horse & Hound Foxhunter. 1 & 2, Fabian & Pop Sox (S Gill); 3, Miss Mulberry Hill (I Wynne). .25m open. 1, Will E Squeak (K Bosworth); 2, Fabian; 3, Pop Sox.

RICHMOND EC Richmond, North Yorks, 20 May

Charles Owen British Novice. 1, Ginger Connors (J Adams); 2, Baileys Comet (M Kendall); 3, Calypso Kate (J Lishman). Hadrian Equine Discovery. 1, Hassells Ever Ready (R Shields); 2, No Ifs Or Buts (D Carcary);3, Ginger Connors. 1m open. 1, Just Dominic (J Robinson); 2, Captain Nemo Fox (A Lowrie); 3, Touch Of Frost III (D Herron). newcomers. 1, Abbey Jack (J Thornton); 2, Pacesetter (L Holiday); 3, Double Luck (C Dennis). BEIB Members Cup. 1, Hamilton Poppet (R Shields); 2, Irish Skater (J Robinson); 3, Regal Bingo (K Meek). Horse & Hound Foxhunter. 1, Irish Skater; 2, Jessica Jazz (R O’Laney); 3, Abbey Jack.