ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 14 January

Charles Owen British Novice 1, Downtown Dreamer (E Sender); 2, Irish Promise (A Roberts); 3, PUK Balia. 1m 1, Orion’s Unique Comet (S Pemble); 2, Lord Concorde (A Boyce); 3, Mou Tou (J Lloreda). 1.05m 1, Connie V (J Slade); 2, Harmony Dawn (J Martina); 3, Animation III (E Rhodes). Great Leighs Newcomers 1, Acapulco Z & The Cointreau Challenge (S Pemble). 1.15m 1, Lydmar; 2, Castlequinn Clover (D Baker); 3, Ridout Rose (S Frankland). 1.25m 1, The Megabyte (C Baker); 2, Lydmar.

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 14 January

BEIB Jnr British Novice 1, Tweedle Dum (K Hill). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Drunken Sailor (C Dell’Orro). jnr members cup 1, Drunken Sailor. Charles Owen British Novice 1, What’s This (B Verning); 2, Quiz Time (R Dimbylow); 3, Wisbeach Crystal Mare (T Rilley). NDS Members Cup 1, Brook Lane (N Coles); 2, One Way (J Loffett); 3, VIP Power Day (B Verning). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, One Way; 2, 3 tied.

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 16 January

British Novice 1, Castle Rock Fun Time (S Worker); 2, Just Ben (V Ashworth); 3, Vgabe Vanlt Groenhof (J Mould). Discovery 1,Wahine Rose (D Dick); 2, Castle Rock Fun Time (S Worker); 3, Royalbrook Blue Breeze (N Pirie). 1m Open 1, Happiness (K Green); 2, Habsburgs Othello (V Schaverien); 3, Ewerbys Rio II (S Bardell). Newcomers 1, Floribunda (R Gilsenan); 2, Corporate Image (B Bradley); 3, Habsburgs Othello (V Schaverien). Foxhunter 1, Caha Sting (J Crippen); 2, Chamonix (M Cartmell); 3, Longmeads Latina (M Cartmell). 1.20m Open 1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Downtown James(K Grimster); 3, Capitola (G Plumley). 1.30m Open 1, Mercurius (B Maher); 2, Cantanova (J Harris); 3, Quick De Darman (L King Salem).

MEDSTEAD GRANGE EC Hants, 17 January

open 1.10m 1, Indian Summer(S Crippin); 2, Snow Bunting (S Evans); 3, Pipit (B Dunning). newcomers 1, Overture (B Dunning); 2, Orrina (S Cooper); 3, G Gorpheus (K Doyle). open 1.20m 1, China Drum (N Boulter); 2, Montreal VDL (N Channing Williams); 3, Daninos (L Pavitt). Foxhunter 1, Baileys La Rigo (S Crippen); 2, Presco (J Burger); 3, Mandriaan (B Dunning). B & C Handicap 1, Saxony (P Crago); 2, Just Josh (K Doyle); 3, Cantanova (J Harris).Festival Q 1.30m open 1, Olona (BDunning); 2, Lebertina (A Luke); 3, Carnavelli (P Charles).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 18-19 January

95cm 1, Lonora (J Whinnett); 2, Streetwise Sienna (A Clarkson); 3, Sucre D’Orge (C Gibbs). 1.05m 1, Applepip Jack (M Russell); 2, Galina (H Stennett); 3, Latimers Sunshine (C Dolan). BEIB Star 1, Key Defendant (R Beecroft); 2, Hot Ice (M Gatland); 3, Parkmore Ed (T Owers). Horse & Hound Foxhunter 1, Oroness (M Korenika); 2, Campostello (S Burriss); 3, Petite Du Taillon (K Brown). B&C 1, Cutlers Jewel (M Lockhart); 2, Charming (L Fitch); 3, Oroness. Charles Owen British Novice 1, Autumn Fall (S Grimes); 2, Park Principle (T Eastwood); 3, Bella Giola (N Maxted Massey). Equimax Discovery 1, Park Principle; 2, Simonside (S Morris); 3, Get In The Pink (D Rhodes). 1.05m 1, Nocturnal (Z Day); 2, Luna De Terrine (V Pepper); 3, Boy Bruno (R Bruce). Great Leighs Newcomers 1, Cecily (D Rhodes);2, The One And Only (P Buckley). NDS Members Cup 1, Derry II (G Trundle); 2, Sin City (R Simpson).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 18-19 January

10 & under 1, 4 tied. jnr novice 1, 6 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Willow Park Skywalker (L Mantel); 2 & 3, Okehurst Showman & PJ Grease Lightning (E-J Moore). JC 1, PJ St Tropez (E-J Moore); 2, CK (G Talbot); 3, Killusty Prince (E Llewellyn). jnr 1.15m 1, 2 & 3, Okehurst Showman, PJ Grease Lightning & PJ St Tropez. JA 1 & 2, PJ Grease Lightning & Okehurst Showman; 3, Prize Lady (L Mantel). 95cm jnr 1, Perryman’s Impeccable (C-A Chapman); 2, PJ Picachue (E-J Moore); 3, Irish Hot Shot (W Windsor-Luck). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, Midnight Imp (K Norman); 2, Gables Highflying Filco (C McKee); 3, My Destinee (C-A Chapman). 19 Jan: 10 & under 1eq, PJ Scooby Do (K-M Randall) & Greenlinks Little Nell. jnr novice 1, 4 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1 & 3, PJ St Tropez & Okehurst Showman; 2, Diego Flo (E Palmer). jnr 1.15m 1, Quayside Caution (D Dunn); 2 & 3, Okehurst Showman & PJ St Tropez. JA 1, Okehurst Showman; 2 & 3, Quayside Caution & Foxlands With A Splash (D Dunn). jnr 95cm 1, PJ Picachue; 2, Rolling Rock (L Card); 2, Nobody’s Blues But Mine (L Haynes). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Bojangles (E Harris); 2, Kachanski (M Freeman); 3, Splash Out (T Pearson).

EXETER EC Poltimore, Devon, 18-19 January

Charles Owen British Novice 1, Mullagh Flower (H West); 2, Bowdens Sapphire (E Cotterell); 3, Take A Chance Maggie (D Lane). Equimax Discovery 1, Druid Bean (H West); 2, Devon Flagship (S Rogers); 3, Mullagh Flower. 1.05m 1, Limestone Lass (C Fox); 2, Up The Road (J Horne); 3, It’s Fred The Red (J Blackburn). NDS Members Cup 1, De Beers Dominic (C Wilson); 2, Brimleys Fedora (J Maslin); 3, Makita II (M Lilley). Scope 1.15m 1, Makita II; 2, Shantung II (C Carter); 3, It’s Fred The Red. Charles Owen British Novice 1, Lilly Langtry (K Driver); 2, Maybe Legal (D Lane); 3, Springtime Bunny (M Hobbs). 1m 1, JR Just William (A Mills); 2, Fading Grey (S Wakeham); 3, Shortridge Mayday (R Gardner). 1.05m 1, Charlie Kymberlyte (C Wilson); 2, Mendips Gold (H Scott-Smith); 3, Triple Flight (M Marino). Great Leighs Newcomers/1.10m1, Oryssa (P George); 2 & 3, Musafa & Triple Flight (M Marino). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Oryssa; 2, Longdean Linguist (B Wilmer); 3, Glencarrick (R Kempe).

FIELD HOUSE EC Marchington, Staffs,18-19 January

BEIB Jnr British Novice 1, Apache Prince (A Hollier); 2, Mr Snoopy (L Swinnerton); 3, Supreme Poppet (C Pytches). Scope Jnr Novice 1, 6 tied. Scope Jnr Progressive 1, Just Freddie (J Ingham); 2, Hedgefield Chancer (D Markham); 3, Diamond Lad (H Stevens). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maelor Danby Lad (E Crowley); 2, 3 tied. Scope 1.15m Jnr Select 1, Meretown Mischief (L Apperley); 2, Hidden Extra (R Seals); 3, Impression (S Heathcote). jnr members cup 1, Meretown Mischief. 19 Jan: Scope Jnr Novice 1eq, On Red Bull (N Bamford), Solo Artist (S Kemp) & Murphy’s Girl (C Roe). Scope Jnr Progressive 1, Top Spec (L Saywell); 2, Colwyn Active (H Evans); 3, Marshall’s Domain (H Patchett). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Hedgefield Chancer; 2, El Toreador (M Elliot); 3, Silver King (L Saywell). Kitt Jnr Coral 1 & 2, Smart And Well & Saving Grace (D Moseley); 3, Silver King. Blue Chip Pro JC/JA Sparkle 1, Ryan’s Touch (P Shaw); 2, Raskelf’s Mull Of Kintyre (D Moseley); 3, El Toreador.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 18-19 January

BEIB Jnr British Novice 1, LJ’s Pride (L Bunker); 2, Irish Dream II (K Mackness); 3, Highfield Charlie Owen (A Page). jnr discovery 1, My Chelsea Girl (S Pollard); 2, Moonblade (L Bunker); 3, Pembroke Gold (T James). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Lucky Two Times (M Sapsford); 2, Up And Up (H Craven); 3, Snatch(N Sewell). 1.10m jnr 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2, RS Blackjhack (H Arnold); 3, Ballykissangel (N Pavitt). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Stambrook Miss Golightly (M-A Parkin); 2, Up And Up; 3, Snatch. jnr members cup 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Kinetic II (K Lister); 3, New York Skyline (N Pavitt). winter JC 1, Ooh La La (S Parsons); 2, Quaysider (N Sewell). 128/138cm 1, Foxy Basil Brush (K Smith); 2, Wanda Bewitched (S Frost); 3, Campus (Z Adams).winter 138cm 1, Mr Blue (J Sawyer); 2, Mr Polo (J Loader); 3, Dawn Flame (J Loader). winter 128cm 1, Hollyoaks (D Willett); 2, Little Anglezark (M James); 3, J’s Junior (D Willett). 19 Jan: jnr discovery 1, Abacus Flamingo (K Evans); 2, Moonblade (L Baker). Blue Chip Jnr Newcomers 1, LJ’s Pride (L Bunker); 2, Baltic Prince (J Burley); 3, She Devil (G Tippett). Kitt Jnr Coral 1, Carrsbrooke Special Edition (K Evans); 2, Baltic Prince; 3, Hamilton’s Manner. Blue Chip Pro Sparkle JC/JA 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Nethertowns Air To Spare (N Pavitt); 3, Catmando (C Keeling). winter JC 1, Sheridans Archangel (S Pirie); 2, Wave Rebel (M Goddard). 128cm warm-up 1, Watermans Cartier (J Emblem); 2, Hollyaoks. winter 128cm 1 & 2, Pepsi Girl & Ariel (B Mantel). 138cm warm-up 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Fizz Pop Bang (C Hanson); 3, Bowes Ricochet (D Willett). winter 138cm 1, Kosmic Moon (C Bailey); 2, Ashbrook Lad (Z Adams); 3, Finnigans Fancy Fred (T Page).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 18-19 January

Charles Owen British Novice 1, Royal Gossip (J Easton); 2, Springbok (N Jones); 3, Dance Again (F Frankland). Equimax Discovery 1 & 3, Footsie & Miss Quick Silver (M Dorgan); 2, Reflection (M Bellinger). 1.05m 1, Ben Nevis (K Leadbetter); 2, Harmony Dawn (J Martina); 3, Diamond Rose (C Luckyx). Great Leighs Newcomers 1, Oingy Boingy (N Wilson); 2, Springfield Neoliet (J Streeter); 3, Lady Aimee (J Clee). 1.15m 1, Riaan (K Willard); 2, Frogshill (J Piper); 3, Lydmar (M Dorgan). 1.25m 1, Cavallo (C Luckyx); 2, Omiro (J Clee); 3, Lydmar. 19 Jan: Charles Owen British Novice 1, Springbok; 2, Funny Boy (D Gerard); 3, Gaellic Inspiration (T Goodall). Equimax Discovery 1, Charlie B (M Tremmil); 2, By George It’s Good (E Connor); 3, Icicle Crisp (A Martin). 1.05m 1, Eurogold (K Pheasant); 2, Crystal Blue (C Baker); 3, Lidia II (S McKay). Great Leighs Newcomers 1, Lord Cadre Noir Z & Rolex (H Luck); 3, Licara (J Popely). 1.15m 1, Belvo (D Charles); 2 & 3, Omiro & J’Espaire (J Clee). 1.25m 1, Mauritius V (J Popely);2, Royal Recruut (J Clee); 3, Naf Naf II (D Charles).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 18-19 January

South View Novice 1, Fengel (N Baird); 2, Ashdale Rain Fox (M Grobeleny); 3, Spartan Clover (C Bossons). Great Leighs Newcomers 1, Ushie K (P Lamb); 2, Gold Cid (N Proffitt); 3, Pleunie (S Ryan). Horse & Hound Foxhunter 1, Islander (D Quigley); 2, Notting Hill (A Davies); 3, Sir Graditz (S Gee). 1.15m/Stable Express Select 1, Reesh (C Membury); 2, Croft Latifia (J Garton-Pope); 3, Claremorris (A Turner). URL/Stable Express 1.25m 1, Granada 232 (L Williams); 2, Gamble (A Davies); 3, Reesh. DMS Novice 1, Shadowfax (C Membury); 2, Who’s That Lady (A Bratt); 3, Overtons Rhonda’s Pride (K Shore). DMS Adventurer 1, Shadowfax; 2, Justin The Spirit (L Johnson); 3, Regency Beau (N Shipp). 1.05m 1, Haddon House Two Step (N Ward); 2, Panama Franco (A O’Neil); 3, Revitalised (D Richards). Great Leighs Newcomers 1, Bally Miss Cruise (N Chadwick); 2, Vyrnwy Marmite (S Stokes); 3, Ronetta (E Davies). 1.15m/Stable Express Select 1, Fair Actress (J Billington); 2, Crosslanes Lenny (K Shore); 3, Grand Classe (J Daly).

TALK OF THE NORTH Milnrow, Lancs, 18-19 January

12 & under 1, Powtan (R Connor); 2, Mystic Starlite Express (G Whitaker); 3, Skibereen Girl (E Stoker). 90cm jnr 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Marshkyfe Jake (E Snape); 3, Miss Moon (C Jolliffe). winter 128cm 1, Atlanta (O Liley); 2, My Girl’s Over The Moon (R Connor). winter 138cm 1, Colour Code; 2, Ballyclough Brisco (W Whitaker); 3, Miss Congeniality (M Sampson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Buckley Bay (K Chevin); 2, Only Time Will Tell (L Hill); 3, Woodside Way (K Chevin). 1m jnr 1, Cider Sue (L Saywell); 2, Devlin (K Chevin); 3, Kentucky Blue (T Whitaker). JC/JA 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Raskelfs Mull Of Kintyre (D Moseley); 3, Expression (P Dobby). jnr open 1, Airforce One (P Dobby); 2, Kahola Maestro (J Whitaker). JC/JA 1, Gems Pure Genius (V Thornley); 2, Tiger Wood (P Dobby); 3, CJ’s Kemosabi (A Mizon). Blue Chip Sparkle JC/JA 1, Kays Fancy (P Sims); 2 & 3, Tiger Wood & Expression (P Dobby). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Vivachi Hip Hop (R Garner); 2, Only Time Will Tell; 3, My Prince William (R Evans). jnr open 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, That’s A Thing (D Jolliffe); 3, Akala Dark Princess (C Lowther). 90cm jnr 1, Lynwood Gem; 2, Cathrose Golden Dream (R Connor); 3, Get Ready Freddie (O Liley). 12 & under 1, Mystic Starlite Express; 2 & 3, Cathrose Golden Dream & The Rug Rat (R Connor).

ARENA UK Grantham, Lincs, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Santana’s O’Tinka (J Hill); 2, Apache Craze (K Bennion); 3, Tie Breaker (A Staley). Equimax Discovery 1, Avril (A Bedford); 2, Santana’s O’Tinka (J Hill); 3, Rumonia 52 (G Tiles). Arena Novice 1, Stanhopes Little Man (S Upton); 2, Santana Pa Ti (R Hill); 3, Braunston Udarca (M Williams). Great Leighs Newcomers 1, Silver Curtis (Rosalind Canter); 2, Chiwago (L Brennan); 3, Polleke (G Turner). NDS 1.10m Members Cup 1, Galley Hill (M Canter); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Monarch’s Jewel (J Holland). Horse & Hound Foxhunter 1, Take Time (K Fuller); 2, Cappeash (R Williams); 3, O’Grand (GTurner). 1.20m Open 1, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 2, Jamel (L Brennan); 3, Summertime Molly (A Thompson). National Select 1.25m Open/Open 1, Jelmar (S Brady); 2, Matt A Dora (P Warmoth); 3, The Cullinan (K Fuller).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 19 January

Equiform Grass Roots 1, Orange Pipkin lll (L Edwards); 2, Streetwise Sienna (A Clarkson); 3, Brevity (A de Verteuil). Oxon mini/maxi open 1, Streetwise Sienna; 2,Mymwood Princess (A Clarkson); 3, Spirit Of Kilkee (P Ashworth). Oxon mini open 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 2, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 3, Orky ll (A Thomson). Oxon maxi open 1, Kantara VH (H Tredwell); 2, Le Bon Esprit; 3, Osiris (G Paternoster). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, True Grit (G Paternoster); 2, Promis (A Thompson); 3, Ashley Wilkes (G Paternoster). 1.30m 1, True Grit; 2, Hennessy (C Grime); 3, Hello Tosh (J Cassan).

GATE INN RC Solihull, West Mids, 19 January

mini grade C 1, Supersonic Soz (C Foley); 2, King’s Archer (H Jackson); 3, Kadans (J Jones). Charles Owen British Novice 1, Smokie (S Bortston); 2 & 3, Helm’s Calibro & Helm’s March One (J Helm). Equimax Discovery 1, Lord Of The Dance II (C Bennett); 2, Abdaba (J King); 3, Top Secret GT (J Jones). Great Leighs Newcomers 1, Smarty Party (J Andrew); 2, La Tengo (J Leonard); 3, Quick II (J Ford). NDS Members Cup 1, Secret Rumour (N Proffitt); 2, Trinity Sunday (D Austin); 3, My Boy (S Hooper).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Dancing Queen (F Patty); 2 , Venus DeMylo (E Michel); 3, Scariff Blossom (A Raymond). Wrens Horseboxes Small Open 1, Network Blue (F Breach); 2, Spin Doctor (F Cardrick); 3, See More Tricks (S Penn). BEIB 1.10m/Newcomers 1, Jet Away (C Lewis); 2, Network Blue G (F Breach); 3, Midnight Beach (K Yeattes). eQuest Midway Open 1, Just a Face (F Patty); 2, Perfect (A Harris); 3, Jeraboam (G Tattersall). Horse & Hound Fox/1.20m Open 1, Perfect; 2, Jeraboam; 3, Stay Cool (J Martin).

THE HAND EC Clevedon, Somerset, 19 January

jnr 80cm 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Rosemounts Ultimate Challenge (K Treasure); 3, Rocco (C Hughes). Kitt Jnr Novice 1, Rosemounts Ultimate Challenge; 2, Rapps Romeo (E Akers); 3, Just Billy (J Rudge). jnr 90cm 1, Snorter (L Fishwick); 2, Timberhill Flame (C Bacon); 3, Diamond Ace (H Anderson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Tollerhays Bonxie (N Baker); 3, Red Jed (P Bailey). jnr adventurer 1, Curragh Blaze (T Salway); 2, Burys Golden Harmony (S Lloyd); 3, Mayfair (G Broughton-Pipkin). jnr 1.15m 1, Oakhurst Crackerjack (G Spence); 2, Curragh Blaze; 3, Snorter.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 19 January

British Novice 1, Greenwood Nellie (H Singleton); 2, Tremels Mr Lievesley (T Wilson); 3, Miss Mistoffolees (S Evans). Discovery 1, Unforgettable (J Rosewell); 2, Touchstone Pacific (S Coombs); 3, Miss Mistoffolees (S Evans). Members Cup 1, Noble Max (L Pinney); 2, Darcline (T Dunn); 3, Rolled Gold II (L Down). Blue Chip Power 1, Quick Darco (J Tuff); 2, Issy Bell (K Pike); 3, Hope II (J Tuff). 1.15m 1, Rolled Gold II (L Down); 2, My Zebedee (S Evans); 3, Gleneaskey Flight (R Ash).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Finnistere (J Pyke); 2, Galan De Rhetoric (J Rothstein); 3, Valanski (E Mulberry). Equimax Discovery 1, Calida XVI (E Brook); 2, Royal Heir (A Bettle); 3, Calypso Cover Girl (A Coker). 1.05m 1 & 3, Little Miss Carnival & Lonora (J Whinnett); 2, Colorado (J Renwick). 1.15m 1, Colorado; 2, Corrado II (LPhillips); 3, Golden Pele (P Spivey). 1.25m 1, Diamond Dennis (J Renwick); 2, Jessica du Warchet (L Phillips); 3, Corodino K (S Reeve-Young).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Colourful Lad (S Hunter); 2, Master Pat (R Shellam); 3, Cockney Music (J Price). 1m 1, Master Felix (R Shellam); 2, Looks Familiar (P Urah); 3, Strawberry Maybe (N Blythe). 1.05m 1, Just Wispa (H Buffin); 2, Just T (L Skelton); 3, Good Egg (A Biltcliffe). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Just T; 3, Swedish Princess (J Tilsley). grade C 1, Rose A Bazzar (G Hannay); 2, Bally Ruane Sam (P Tuckwell); 3, Deltry Salite (L Ryder). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Kartouch (B Ford); 2, Bally Ruane Sam.

SOUTH WALES EC Bridgend, Mid-Glam, 19 January

warm-up 1, Madje (A Davies); 2, Llwyncelyn Fletcher (H Northway); 3, Belle Rouge(H Joshua). Charles Owen British Novice 1, Alygarn Allicio (Z Phillips); 2, Kerryblue Flyer (N Parsons); 3, Kokopelli (K Bevan). Equiline Discovery 1, Kerryblue Flyer; 2, Diamond Hill (C Anstee); 3, Alygarn Allicio. 1m 1, Diamond Hill; 2, Petite Papoose (H Griffiths). members cup 1, KE First Diamond (K Bevan); 2 & 3, Mylegoman & Silver Moon Shadow (Z Phillips). 1.20m 1 & 2, Mylegoman & Silver Moon Shadow; 3, Minstrel’s Heir (G Allen).

WEST VIEW STABLES Edmondsley, Co Durham, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Highling Peppercorn (S Dew); 2, Broughty Castle (K Richardson); 3, Rocktops Giggles (A Lines). Great Leighs Newcomers 1, Chadlich (J Atkinson); 2, Kedwick Julia (E Denton); 3, Regal Rock (J Atkinson). 1.10m 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2, Questis Inca (L Glendinning); 3, Lingmoor (S Holland). DMS Novice 1, Smiley Miley (D Heron); 2, Westwood Red Fox (R Shields); 3, Royal Razmataz (A Cliburn). DMS Adventurer 1, Kedwick Julia; 2, Lady Hawke (D Heron); 3, Kosmic Colours (S Russell). Scope B&C/YR 1, Tedsway (D Harland); 2, Aminimo (S Russell); 3, Crievestone (J Brannan). Select 1.25m 1, Tedsway; 2, Toodjay (S Russell); 3, Crown Alliance (P McKeever). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Toodjay; 3, Waterford Lad (P Barker).

WIX EC Manningtree, Essex, 19 January

Charles Owen British Novice 1, Nahajola (S Pollard); 2, Ben Nevis Boy (L Wrigley); 3, Barnum V (S Smith). Equimax Discovery 1, Barnum V; 2, Quixotic (T Davies); 3, Ben Nevis Boy. 1.05m 1, Quixotic; 2, Nice & Easy (E Carvey); 3, Crackerjack Poppy (V Sherry). Great Leighs Newcomers 1, Woodlands Black Bear (A Beeson); 2, Joshie B (T Davies); 3, Royal Velvet II (S Hazell). NDS Members Cup 1, Cassandra Of Bellhouse (S Allen); 2, Eastminster Hilight (D Scott-Garrett); 3, Nando II (T Wicks). 1.15m 1 & 2, Quartz & Qutie (T Davies).