LOANHEAD EC Aberdeen, 14 November

early riser 1, Harry Hooley (S Callan); 2, Pioneer’s Gold (V Polson); 3, She’s All That (R Byrnes). British novice 1, Prinses (J McHattie); 2, Diamond Light (M Quenell); 3, Joe II (J Gourlay). Equissage Discovery 1, Prinses; 2, Craigmancie April (J Johnston); 3, Nuska (J Connelly). 1m 1, Megamix Limited Edition (m Bee); 2, Independent Archie (A Johnston); 3, First Clover (C Hall). newcomers 1, Independent Archie (A Johnston); 2, Ticket Chic De Heers (M Bee); 3, Lomond High Flyer (J Lyon). 1.10m 1, Oliver IV (N Ferguson); 2, Newpark Gevani S (A Field); 3, Flagmount Valentine (A Davidson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Oliver IV; 2, Newpark Gevani S.

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 14 October

British novice 1, Gaelic Inspiration (T Goodall); 2, Mason (S Garry); 3, Pauldarys Titania (J Birch). discovery 1, Aire D’Darc (M Dorgan); 2, Katy De Brix (L Dye); 3, Noble II (A Evans). 1.05m 1 & 2, Lucky Step & Jance (J Whibley); 3, Ozatown (L Long). newcomers 1, Yew Too (A Evans); 2, Paris Prince (H Turrell); 3, Crest Of A Wave (E Rhodes). 1.15m 1, Castle Quinn Clover (D Baker); 2, R King Billy (J Annett); 3, Lucky Step. Foxhunter/1.20m 1, Skipjack (J Annett); 2, Royal Recruut (G Talbot); 3, Cavalier Belle (H Broad).

BAYFORD HALL Bayford, Herts 15 October

adv med 86 1, Phoenix Arizona (G Fuller); 63; 2, Loriens High Spirits (J Williams); 57.5; 3, LA La Leviticus (N McHugh); 53.3. adv med 95 Q 1, Avots (L Beckett); 66.2; 2, Phoenix Arizona 58.7; 3, Loriens High Spirits 56.5. adv 102 1, Avots 62.4. adv 106 1, Anastasia (J Binks); 64.1; 2, Jah Jah Binks (S Hamilton); 63.5; 3, Fleetwater Sandpiper (C Knowles); 57.4. PSG 2000 1, Anastasia & Sionic (D Sherriff); 66.7; 3, Aldemar (S Williams); 63.2.c

SYKEHOUSE SHOW Sykehouse arena, Doncaster 15 October

Charles Owen British Novice 1, Farrouge (S Roe); 2, Ixopo (S McNaughton); 3, Charlie (A Bell). Discovery 1, Lord Tennyson (S Roe); 2, Retsina II (J Hughes); 3, Old Springfield Zamaan (L Goodall). 1.0m Open 1, Richo (D McNulty); 2, Start From Scratch (S Drake); 3, Esperance (J Pullen). 1.10m Members Cup 1, Parcival Van Hetmere (M Stubbs); 2, Ricoh (D McNulty); 3, Port Benedict (K Lodge). Horse & Hound Foxhunter 1, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 2, Elysee Paolos (A Bell); 3, Tom Collins (F Davison).

ADDINGTON MANOR EC 16 October

British Novice 1st Rd 1, Stanhopes Chavali (J Crippen); 2, Izzadora Gold (J Crippen); 3, Zimtec (S Aston). Dicsovery 1st Rd 1, Secret Partner (F Bergendorff); 2, Vacaro (H Tredwell); 3, Rolita (R Prater). 1m Open 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Edenside Cavallado (V Ashworth); 3, Idem De Banfort (S Aston). Newcomers 1st Rd 1, Alika (P Crago); 2, Gothic Storm (R Wolverton); 3, Bajan Blue (S Davies). 1.20m Open 1, Knave Of Diamonds (M Cartmell); 2, Suma’s Oscar (H Tredwell); 3, Lanique (S Davies).

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONAL Winsford, Cheshire, 16-19 October

fledglings sml pony 1, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 2, Mighty Flyer (A Valks); 3, Playmate Whizz (A McKain). 128/138cm 1, Mighty Flyer; 2, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Golden Fortune (A Valks). winter 128cm 1, Mathew’s Girl (J Coyle); 2, Magic Shadow (C Evans); 3, Proud Flyer (D Whittaker). 138cm 1, Strawberry Fair (M Sampson); 2, Grey Palace (J Whittaker); 3, Finnegans Fancy Fred (M Sampson). welcome stakes 1, View Spot On (D Kenny); 2, Foxmill Montana (W Whitaker); 3, CJ’s Kemosabi (L Saywell). jnr classic 1, Another Dollar (N Pavitt); 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, CJ’s Kemosabi. fledglings 1, Tremenyn Flyaway ; 2, Cheeky Chester (J Smith); 3, HR Owen (L Gee). 128/138cm 1 & 2, Emmersbrook Rosella & Mystic Starlite Express (G Whitaker); 3, Hillcrest Nightingale (L Cormack). Paul Fabrications 128 Debut ch 1, Nat’s Lass (N Colclough); 2, His Nibs (S Costello); 3, Tommy Tee (A Tate). do, 138cm 1, Shady Fox (A Harding); 2, Whisper (C Hill); 3, Bowes Ricochet (D Willett). 1.20m jnr 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Bobby Bracken (L Sims); 3, Germanie (C Smith). 1.25m jnr classic 1, Lakeland Little Wonder; 2, Dibberford William (E Nuttall); 3, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver). 128/138cm 1, Cheeky Chester; 2, Spirit of Bodecia (J Reveley); 3, Forever Penny (R Gunn). 128cm team 1, England (Hollyoaks/D Willett: 0+0, Magic Shadow/C Evans: 0+0, WSP Oh Boy/E Scholes: 0+0, Flinor Songbird/E Stoker:0+NP) team total 0; 2, Scotland (Sligo Lucky/J Smith: 4 + 0, Green Barrow Gossamer/E McIntosh: 4 + 8, Echo Wold/Z Wilson: 0+0, Lara Jane/R Haynes: 0+0) = 4; 3, Wales (Indian Luck/B Gould: 4+4, Metric/H Smallwood: 0+0, Show Me Heaven/S Jenkins: E+4, Bwlfa Pie/E Farr: 0+4) = 12. 138cm team 1, England (Grey Palace/J Whittaker: 4+4, Diego/S Needham: 0+0, Lakeland Little Cracker/C Mowbray: 0+0, Strawberry Fair/M Sampson: 0+0) = 0; 2, Wales (Mr Checkmate/B Gardner: E + 0, Dapper Dee/S Dunwell: 0+0, Guinness Special/D Neilson: 0 + 0, Fortridge Napoleon/H Thomas: 0 + 4) = 4; 3, Ireland (Try To Hit Me/S Meegan: 0 + 12, Mystic Starlite Express/G Whitaker: 0 + 4, Glencoes Trick or Treat/J Reveley: 0 + 0, Glenkeen Golden Wonder/J Coyle: 0 + 0) = 4. 148cm team 1, England (A Touch of Rust/W Whitaker: 0+0, New York Spritzer/L Sims: 0+4, Prize Lady/L Mantel: 0+0, Loobeen Shamrock/A Mizon: 4+NP) = 4; 2, Ireland (Mystery Music/S Meegan 0+0, Lakeland Little Wonder/R Cottam E+0, Loughnatousa Carlos/A Cariad-Graves: 12 + E, My Miss Kay/D Kenny 0+1) = 13; 3, Scotland, (Mulberry Big Ben/J Kirk: 12 + 4, Highling Flash Of Fortune/C Craig: 4+4, Bobby Sparrow/H McLaughlin: 8+0, Master Bill/L Hutt: 0 + 0) = 16. 1.20m jnr 1 & 2, Another Dollar & New York Skyline (N Pavitt); 3, Micklow Madness. fledglings ch 1, Finnegans Fancy Fred; 2, Playmate Whizz; 3, Power Up Borolla (M Gair). 128cm grand prix 1, Skibbereen Girl (E Stoker); 2, Magic Shadow; 3, Sligo Lucky. 138cm grand prix 1, Guinness Special; 2, Mighty Flyer; 3, My Bugsy Malone (J Whittaker). 148cm grand prix 1, Hopala (H Paul); 2, New York Skyline; 3, Mr Amontilano.

HOLLINGWORTH LEISURE PK Milnrow, Lancs, 16 October

newcomers 1, Electra (R Barton); 2, Thornwick Ring Of Kerry (L Redfern); 3, Russian M (S Ryan). Foxhunter 1, Foxfield Flintstone (R Barton); 2, Jubilene (D Richards); 3, Intuition (L Stephenson). 1.25m 1, Mr Crawley (R Maguire); 2, Adamo America (T Davin). British novice 1, Another Yankie (F Norman); 2, Amorilla (R Barton); 3, Orpheus D’Lesur (D Richards). discovery 1, Palermo (R Evans); 2, It’s Mick (J Parkinson); 3, The Kingsman (K Wright). 1m 1, Shriani (L Manning); 2, Thibaldi (S Rhodes). 1.10m 1, Janski Blue (D Richards); 2, Cheekie Half (L Stephenson); 3, Private Pleasure (T Davin). 1.20m 1, Let’s Go (J Knox); 2, Bally Rose (J Daly). 23 Oct: newcomers/1.10m 1, Archers Leigh Queen (L Redfern); 2, Bailey’s Paluska (J Reed-Stephenson); 3, Lummel (A Heath). Foxhunter 1, Miss Debutante (L Redfern); 2, Private Pleasure (T Davin); 3, Wexford (R Maguire). 1.25m 1, Sublime (M Bunting); 2, Salopian Inchshallah (W Clarke); 3, Neolette (N Jennings). British novice 1, Vivaldi De Reve (D Birtwistle); 2, Idaho (I Tibbs); 3, Palermo (R Evans). discovery 1, Delfach Bracken (J Short); 2, Harryman (K Phillipson); 3, Dun The Business (S Boden). 1m 1, No Regrets (M Cooper); 2, Thibaldi (S Rhodes). 1.15m 1, Panama Frankie (A O’Neill); 2, Almera (C Shepherd); 3, My Leading Lady (J Davenport). open 1, Filiana (N Jennings); 2, Lakeland Gold Diamond (A Mizon); 3, Karinga Bay (M Marsh).

NORTON HEATH EC Essex, 16 October

nov 24 1, Priamos (S Hardwick); 70.69; 2, Don Oscar (S Appleton); 69.26; 3eq, O’Shaunessey (J Horton); & Handley Barns Jolly Dee (S Weymouth); 66.67. nov 36 Q 1, Priamos 67.31; 2, Lord Smokey (P Brooks); 63.85; 3, Billy Whizz II (E Wakefield); 63.85. elem 41 1, Billy Whizz II 70.4; 2, Florrie II (J Binks); 64.8; 3, Burywood Briar (L Vandervleit); 64.4. elem 53 Q 1, Miss Wales (P Brooks); 70; 2, Florrie II 64.29; 3, Zada (C Lee); 58.57. med 73 1, Gift Star (J Nevard); 60.65; 2, Mac’s Showgirl (D Mc Avoy); 59.33. med 71 Q 1, Pas Ce Soir (A Brooksmith); 62.58; 2, Mac’s Showgirl 61.29.

BADGWORTH ARENA Nr Axbridge, Somerset 18 October

Snr British Novice 1, Strawberry Maybe (N Blythe); 2, Ricochet (J Mannion); 3, Mrs Doubtfire (B Watt). Snr Discovery 1, Alpheus (J Hobbs); 2, Highstyle (A Edwards); 3, Mrs Doubtfire (B Watt). Snr 1.05m Open 1, Alpheus (J Hobbs); 2, Cuesta (B Watt); 3, Diamond Lady II (L Atherton). Snr Newcomers/1.10m Open 1, Wickhams Fancy (P George); 2, The Grey Horse (P Baber); 3, Odette (A Collins). Snr 1.15m Open 1, Lady Sapphire (A Edwards). Snr Foxhunter/1.120m Open 1, Dragon Kiss (A Edwards); 2, Musafa (M Marino).

LONGWOOD EC 18 October

Small 128/138cms Handicap 1, Grovely Just Marmite (D Maybin); 2, Carsbrook Special Edition (K Evans); 3, Little May (Y Dimick). 85cms Open 1, Hr Maverick (R Offord); 2, Cleopatra IV (D Maybin); 3, Little Meg (Y Dimick). Junior British Novice 1, Tipperary Tic Toc (N Frisby); 2, Top Of The Spots (C Frisby); 3, Northern Lightning Phantom (X Somerville). 90cms Open 1, Foxlynch Bay Rum (J Cocksedge); 2, Carsbrook Special Edition (K Evans); 3, Mister Spec (J Cocksedge). Kitt Junior Discovery 1, Tipperary Tic Toc (C Frisby); 2, Billie Bobbin (R Kirby); 3, The Irish Pistolman (C A Chapman). 95 Cms Open 1, Foxlynch Bay Rum (J Cocksedge); 2, Wayside Its A Buzz (A Measor). Junior Newcomers 1, Roan A Friend (R Hendry); 2, Splash Out (T Pearson); 3, Ultimate Chaos (C Chamberlain). Junior Affiliated Sunday 19th October – 12yrs & Under 9 Tied. 85cms Open 1, Fair Surprise (C Ellis); 2, Carsbrook Special Edition (K Evans); 3, Woodbridges Simply Red (C Dodd). Junior British Novice 1, Caramel Twist (C Ransby); 2, Northern Lightning Phantom (X Sommerville); 3, Bakeburn Silver Nymph (K Shrimpton). 95cms Open 1, Snowstorm (T Gosling); 2, Foxlynch Bay Rum; 3, Perrymans Impeccable (C A Chapman). Kitt Sapphire/Jun Newcomers 1, Northern Lightning Phantom (X Somerville); 2, Reflex Rashell (C Ransby); 3, Boby Pacino (Z Cookson). Jc/Ja Handicap 1, Heritage Softail (G Phelan); 2, Perrymans Impeccable; 3, Mvf Surprise (C Bailey). Foxhunter/1.10 Open 1, Mvf Surprise; 2, Hilltop Baby Blue (R Underhill); 3, Pocket Sprung (J Cocksedge).

MYERSCOUGH COLLEGE Bilsborrow, Lancs 18-19 October

British novice 1, It’s Monkey Business (Z Stringer); 2, Elan Cherokee (S Magee); 3, Primitive Instinct (S Jagger). Equissage Discovery 1, Westways Sun (T Green); 2, Mr Dexter (C Birch); 3, Macieta (C Collins). 1.05m 1, Dynamike (V Swambow); 2, Miss Dominique (M Wood); 3, Gambarda (G Pollard). newcomers 1, Passion M (P Morris); 2, Metropolitan II (W Clark); 3, Feverland (J Mustoe). Horse & Hound Foxhunter 1, Zyprus (W Clark); 2, Miss Debutante (L Redfearn); 3, Cool Impression (N Bampton). 1.20m 1, Pinocchio II (W Clark); 2, Retreats Okey Dokey (R Maguire); 3, Way Too Cool (N Bampton). 1.30m 1eq, Ashley (J Davenport) & Salopian Inschallah (W Clark); 3, Sandro’s Whisper (J Davenport). 19 Oct: 90cm jnr 1, Del Boy II (E Woodburn); 2, Blue Da Ba Dee (M Vaux); 3, Whinfield Red Penny (G Turner). 128/138cm 1, Forever Katie (S Locker); 2, Tamanso (E Woodburn). BEIB Jnr British Novice 1, Just Trio II (J Ainsworth); 2, Ocean Midnight Night (A Cooper); 3, It’s Sugar Ray (M Breen). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Okey Dokey (L Round); 2, Miss Marmalade (E Mollart); 3, Rotherleigh Tuppence (K Cubley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Hi Ho (L Holmes); 2, Vivachi Hip Hop (R Garner); 3, Tinker Two (S Druggan). jnr members cup 1, Ashton Bachelor Boy (H Noakley); 2, Hawkswood Madrid (S Duggan). jnr 1.20m 1, Elan Mr Charles (S Magee); 2, Ashton Bachelor Boy. 1 Nov: British novice 1, Polite Polly (J Hirst); 2, The Waffler (S Latham); 3, A Touch Of Candy (W Whitaker). Equissage Discovery 1, Candice K (S Low-Mitchell); 2, Old Springfield Firecracker (L Goodall); 3, Rosie Sunset Serenade (C Shepherd). 1.05m 1, Marbury Classic (C Shepherd); 2, Amanda Lear (J Greenwood); 3, Magna Dee (A Paley). newcomers 1, Purple Mhor (S Low-Mitchell); 2, Fabienne P (M Lucas); 3, Dolphaz Ruby (J Bowman). 1.10m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Panama O’Hec (C Richardson); 3, Gambarda (G Pollard). Horse & Hound Foxhunter 1, Furisto Bob (C Smith); 2 & 3, Papillon Zeldenrust & Private Pleasure (T Davin). 1.20m 1, Bentley Master (A Owens); 2, Oakadee (N Springer); 3, Sublime (M Bunting). 1.25m 1, Way Too Cool; 2, Oakadee; 3, Gozo (G Pollard).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 18 October

British novice 1, Watt A Diamond (C Wisby Brown); 2, It’ll Do (S Northwood); 3, Simply Sam (A Cooper). 95cm 1, No Fear (C Gibbs); 2, Upton Hill Billy (S Newman); 3, Granmo (P McMahon). discovery 1, Upton Hillbilly (S Newman); 2, Eurostar Van Het Hagenhof (L Trundley); 3, Dee Diamond (G Simpson). 1.05m 1, Golden Talisman (C Buck); 2, Total Phoenix (L Trundley); 3, Vacches (T Vance). newcomers 1, Cottage Prince (D Harrison); 2, Private One ((C Richards). 1.15m 1, Beechline (L Huzzey); 2, Java De Besneville (C Buck).

WEST WILTS EC 18 October

Charles Owen British Novice 1, Robin the Thunderball (K Pink); 2, Gift of Gold (L Down); 3, Merely a Man (R Moss). Discovery 1, April Folly (J Collings); 2, Gift of Gold (L Down); 3, Merely a Man (R Moss). Great Leighs Newcomers 1, April Folly (J Collings); 2, Royal Pilot S (A Samuels); 3, Bolebec Orpheus (L Langlands). 1.10m Members Cup 1, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 2, Kartouche (B Ford); 3, My Zebedee (S Evans). Foxhunter/1.20m Open 1, Begonia De Lisle (R Gonzalez); 2, Kings Archer (H Jackson); 3, Omar Du Pomme (N Heaney).

ARENA UK Grantham, Lincs, 19 October

British novice 1, Glidawn Eddie (R Parrott); 2, Withcote Bailey (J Higgs); 3, Remy Martin (A Coulson). discovery 1, The Short Straw (N Smith); 2, Carneby (J Barker); 3, Regal Storm (D Doyle). Arena novice 1, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 2, Ashley D (A McVeigh); 3, Flagmount Red Diamond (K Ferrier). newcomers 1, Rabella (C Robertson); 2, Squareform Lad (M Lanni); 3, Flagmount Red Diamond. 1.10m members cup 1, Darius D (M Stubbs); 2, President Utopia (M Lanni); 3, Fountaindale (K Grant). Foxhunter/1.20m 1, Carneville (M Lanni); 2, Croft Little Doll (A Pacheco); 3, Nikita (K Grant). 26 Oct: British novice 1, RJ’s Afroman (C Johnson); 2, Santana’s O’Tinka (J Hill); 3, Mr Jinks (J Butler). discovery 1, Spur Of The Moment (E Szplit); 2, Maxima (G Burton); 3, Radina (C Robertson). Arena Novice 1, Fairview Elite (K Grant); 2, Uppercut (M Williams); 3, Ott Oscar (M Foley). newcomers 1, Independence III (C Johnson); 2, Its Tutti Frutti (K Hall); 3, Flagmount Red Diamond. 1.10m members cup 1, Fountaindale (K Grant); 2, Lexa (M Potter); 3, Nikita. Foxhunter 1, Amadeous (A Bedford); 2, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 3, U Bet (M Potter). 1.20m 1, Croft Little Doll (L Whitaker); 2, The Fox (A Brady); 3, Nikita.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 19 October

1.05m 1, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 2, Bally Skylark (S Lunn); 3, Le Bon Esprit (A de Verteuil). newcomers 1, Lady Graaf (M Gatland); 2, Now Or Never (K James); 3, Tango (V Ashworth). British novice 1, Just Lizzie (M Potter); 2, Charlies Firecracker (C Kelleher); 3, Paddy’s Carisma (C Stibbs). discovery 1, Just Lizzie; 2, McEvoy (J Pyke); 3, Paddy’s Carisma. 26 Oct: jnr British novice 1, Timbuck Boo (A Leith); 2, September Promise (R Horn); 3, Mickey Finn (P Bailey). jnr discovery/12 & under 1, White Knights Tail (T Pearson); 2, Mickey Finn; 3, Its Crystal Clear (A Woodham). jnr newcomers/1m jnr 1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Convoy (Ha Bailey); 3, Frankly Its Magic (F Berry). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Ossie Bear; 2, Little YoYo (E Akers); 3, Bally Hampton (A Measor). jnr members cup/winter JC 1 & 2, Wayside Its A Buzz & Bally Hampton (A Measor).

BOLD HEATH EC Widnes, Cheshire, 19 October

prelim 10 1, Muscatelle (C Hinks); 67; 2, Oprah (N Cranshaw); 65.9. nov 32Q 1, Smartypants (B Hulme); 68.26; 2eq, Just Katie (R Hanson); & Avinius (L Wheble); 66.52. rest 1, Gilbert Grape (N Cranshaw); 61.74; 2, Bargain Flasky (N Thelwall); 61.74; 3, Muscatelle 60.87. elem 53 1, Wheathill B Frank (N Saynor); 67.43; 2, Kelly’s Daughter (L Vernon); 60.57; 3, Monserratt (A Woods); 58.86. rest 1, Wheathill B Sure (S Ho); 65.43; 2, Silent Lord (M Evans); 64.57; 3, Erik Van’T Zuid (R Hill); 62.57. med 74 1, Steinberger Accord (D Hogg); 66.94; 2, Rouge Moutard (J Baker); 62.22. rest 1, Icarus III (J Lloyd Clarke); 64.44; 2, Beuliegh (K Lewty); 62.22. adv med 98 1, Steinberger Accord 62.63; 2, Wheathill Sting (N Saynor); 61. adv 100 1, Bayford Hall Cossack (C Wood); 61.56.

EXETER EC Poltimore, Devon, 19 October

BEIB Jnr British Novice 1, Opposition Narla (N Schofield); 2, My Lady Grey (N Williams); 3, Spinningdale Sienna (F Thompson). 85cm jnr 1, Sparkling Opposition (N Schofield); 2, Seasons Hy Charm (J Peacock); 3, Woodhouse Captain (A Sharp). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Opposition Narla; 2, Woodhouse Captain; 3, Summer Rowes (L Corney). 1m jnr 1, Little Yo Yo (E Akers); 2, Skybourne II (M Grose); 3, Brofiskiin Flying Colours (N Lockyer). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Frankies Ace (A Cole); 2, Button Up (LJ Dale); 3, Maple Syrup (E Wells).

GLENEAGLES EC Auchterarder, Perthshire 19 October

British novice 1, High Priority (L Bell); 2, King Solitaire (K Thornburn); 3, Reo II (Z Coll). Equissage Discovery 1, Belville Charley (K Fitzgerald); 2, King Solitaire; 3, Overgold (J Brogan). newcomers 1, Distinctly Different (S Gilzean); 2, Stella (M Larsson); 3, Purple Mhor (S Low-Mitchell). 1.10m 1, Emotions (A Hamilton); 2, Trigamatic (K Fitzgerald); 3, Airdrie Silver King (R Brady). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Business Line (A Craig); 2, Little Miss Bridget (A Craig); 3, Amira (J Brogan). 1.20m 1, Corrado II (L Morton); 2, Airdrie Silver King; 3, Ominous (S Low-Mitchell). 1.25m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2 & 3, Castlehill Reiver & Linton Levado (L Brash).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 19 October

nov 24 1, Mr Bill (C Smith); 70.7; 2, Carlotta (G Smith); 61.1; 3, Hindenberg (C Clulow); 57.7. rest 1eq, Tempo II (S Price); & Roxy Lady (C Hamilton); 65.5; 3, Cranswicck Monte Carlo (L Justesson); . nov 32Q. 1, Freeborough (M Moffett); 65.5; 2, Carlotta 61.7; 3, Hindenberg 60.8. elem 44 1, Jean Baptiste (A Young); 66.4; 2, Dan Dare V (C Dobney); 61.2; 3, Cowley’s Firefly (E Ellis); 57.6. rest 1, Donee (C Hepworth); 66.4; 2, Golden Arius (A Park); 62; 3, Hulland High Flyer (L Neill); 60. elem 54Q 1, Jean Baptiste 70; 2, My Boy Piper (D O’Reilly); 61.5; 3, Dan Dare V 56.9. rest 1, Golden Arius 65; 2, Woodsides Golden Dream (J Chan); 65; 3, Finnegan VII (H Parnham); 62.3. med 73 1, Prime Suspect III (W Parrott); 59.3; 2, Willowbay Carousel (D Frisby) 59. rest 1, Lenini (J Swift); 60.9;2, My Boy Piper 60.3. med 75Q 1, Frisby 61.8; 2, Prime Suspect III 53.2.

OSBALDESTON RIDING CENTRE Blackburn, Lancs, 19 October

British novice 1, Vivaldi De Revel (D Birtwhistle); 2, Orieus De Leau (D Richards); 3, Lady Blond (H Kelsall). Equissage Discovery 1, Pinball Wizard (T Green); 2, Picasso (C Wainwright); 3, Northern Star (A Aughton). newcomers 1, Vino (L Tough); 2, Spadocially Salopian (J Hardy); 3, Jackson 22 (R Smith). 1.10m members cup 1, Gambarda (G Pollard); 2, Bentley Master (A Owens); 3, Robertstown Blondie (N Bampton). 1m 1, Baileys Calippo (A Heath); 2, Besseka Red October (S Owens); 3, Lexus Ohio (N Coupe). Horse & Hound Foxhunter 1, Royale Flush (R Maguire); 2, Intuition (L Stephenson); 3, Robertstown Blondie. 1.20m 1, Oakadee (N Springer); 2, Lotto (N Pym); 3, Solitaire Sky (N Coupe). 2 Nov: British novice 1, Tidara Fairy (M Bowling); 2, Geneva (J Brookfield); 3, Townend Mr Pink (A Walsh). Equissage Discovery 1, Santa Fe (A Cowin); 2, Tia Time (H Walkden); 3, The Waffler (S Latham). newcomers 1, Vino; 2, Keaden Bonanza (G Parker); 3, Josey Wales (C Richardson). .1m 1, Degussa (N Pym); 2, Miss Debutante (l Redfearn); 3, R Pilot (C Birch). 1.10m members cup 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Lotto; 3, Magic Life (R Baxter). Horse & Hound Foxhunter 1, Larcos (N Wainwright); 2, Pavion (T Davin); 3, Cool Impression (N Bampton). .1.20m 1, Wexford (R Maguire); 2, Storyteller (T Davin); 3, Our Blue Boy.

SYKEHOUSE SHOW Sykehouse arena, Doncaster 19 October

Nursery Stakes 8 Tied. 128/138 Handicap 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, H R Owen (L Gee); 3, West Flight (H McCaie). Pairs Baton Relay 1, Tommy Tee (A Tate) & Beamish Sunburst (H McCaie); 2, Roger Rabbit (S Marshall) & Mini Muffin Man (C Angel). BEIB Junior British Novice 1, Back Before Dark (L Gee); 2, Roger Rabbit (S Marshall); 3, Bubbly Butterscotch (C Kinsley). Blue Chip Junior Newcomers 1, Aklah Dark Princess (C Lowther); 2, Hilltop Jasper (A Soar); 3, Manhatten Strider (T Burrows). Junior 1.0m Open 1, Western Andy (H Davies); 2, Little Darco (B Masserella). Squibb & Davies Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Gems Pure Genius (D Moseley); 2, Western Andy (H Davies); 3, Midnight Madam (J Thompson).