BLEWBURY, Didcot, Oxon, 13 June

BSJA AREA 17, Merseyside, 16-17 June

CHEQUER FARM STABLES, Elvington, York, 14 June

CHEQUER FARM STABLES, Elvington, York, 17 June

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 12 June

CRANBERRY FIELDS, Wigan, Lancs, 16-17 June

CRESSWELLSHAWE EC Alsager, Cheshire, 13 June

DABBS EC Ladybank, Fife, 15-17 June

EAST OF ENGLAND Cambs, 15-17 June

GRACELANDS Droitwich, Worcs, 17 June

HAND EC Clevedon, Avon, 16 June

BSJA AREA 35 Llandow, South Glamorgan, 16-17 June

NORTHALLERTON EC Yafforth, North Yorks, 16 June

OXFORDSHIRE AREA Oxon, 17 June

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 13 June

REDPOST Totnes, Devon, 17 June

RICHMOND EC Richmond, Yorks, 17 June

RIDGEWOOD, Sidlow, Surrey, 15-17 June

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 13 June

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 17 June

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 12 June

British Novice1, Malikas Jazzman (R Gordon); 2, Koko Z (B Ensten); 3, Villiers Florence (A Austin); 4, Whirlwind (T Price). 95cms Open 1, Flashbiker (R Deardon); 2, Midnight Miracle II (C Crwys Williams); 3, Everhopeful Millie (S Washer); 4, Capitol K (L Burger); 5, Millers Bridge (S Lupson) 6, Diggerbarns (R D Wick). Discovery 1, Midnight Miracle (C Crwys Williams); 2, Kempster Joshua (S Turner); 3, Two Step III (S Turner); 4 Herbert James (R Gordon). 1.05cms Open 1, Flash Biker (R Deardon); 2, Millers Bridge (S Lupsome); 3, My Artic Gold (P Ricketts); 4, Kantara VH (H Treadwell). Newcomers 1, Temple Retina (K Sharman); 2, Star Turn II (P Seul); 3, Stilson (C Price). 1.10 Members Cup 1, Jerome (R Deardon); 2, Smartie Sometime (J Runiewicz). Foxhunter/1.20M Open 1, Sumas Oscar (H Tredwell); 2, Red Daydream (H Tredwell).

BLEWBURY Didcot,Oxon, 13 June

warm-up. 1, Seacat (C Foreman); 2, Foxcombe Lad (P Delahay); 3, Viceroy (C Foreman). Members Cup 2nd round. 1, Jazzed Up (EJ Slater); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Jaffeur (L Junak). British Novice. 1, Nalida(C Millard); 2, Z For Zara (R Grove); 3, Nettleton Dark Lady (J Robertson). Discovery. 1, Viceroy; 2, Hera V (B Smith); 3, Cavalero (B Smith). 1.05m Adventurer. 1, Ridgeside Elite (EJ Slater); 2, Haunting (C Foreman); 3, First Edition VI (D Thomas).

CRESSWELLSHAWE EC Alsager, Cheshire, 13 June

Discovery 1, Betty’s Hot Shot (S Lane); 2, Alfie B (M Pugh); 3, Ishmena (T Newman). newcomers 1, Pure Shores (H Colwell); 2, Longford Irmino (C Passey); 3, Oh Lucky Jim (S Pountain). Foxhunter 1, Degusa (T Newman); 2, Broadstone Destiny (I Wynne); 3, NI Touch (S Handley). 1.25m select 1, Cuddly Coachman; 2, Princess Jade (C Collins); 3, Ashdale Jackpot (E Staveley).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 13 June

British Novice 1, Lucky Man (A Rollins); 2, Chibley Vis a Vis ( T Lewis); 3, Abbefields Spindle (J Abbott). Discovery 1, Bragio (N Price); 2, Grey Light (V Schaverien); 3, Clarisse(E Brook). Newcomers 1, Kildalton Fox (P Adams); 2, Ipanema (S Davies); 3, Katies Girl (J Crippen). 1.10m Open 1, High Deposit (E Brook); 2, Dangermouse (J Renwick); 3, What A Game (S Aston). Foxhunter 1, mamora (M Dorgan); 2, Delta (P Miller); 3, Magic Mikado (C Ross-Taylor). 1.20m A4 Open 1, Milbrook (J Renwick); 2, Brookend Ruehrer (J Renwick); 3, Early Riser (J Crippen). 1.30m Open 1, Sourthern Major (M Dorgan); 3, Monique (T Vance).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 13 June

British Novice 1, What A One (J Schofield); 2, Ice Pop (C Walker); 3, Proud Heart (M Baker). Discovery. 1, Revel Z (C Curtis); 2, Park Pilot (M Wright); 3, Youngs Sundance (I Bennett). 1m open 1, Hilly Billy Boy (A Bell); 2, Rocket Roddy (G Rose); 3, Santa Monica (A Bell). Members Cup 1, Santa Monica; 2, My Harvest Gold (A Bell); 3, Baydale Court Case (A Garner). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Nebel & Nijinsky (A Bell).

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 14 June

British Novice 1, Time Flies By (T Heaps); 2, Muscadet Iii (B Pullan); 3, Brigmour (J Kerr). Discovery 1, Hassells Ever Ready (R Shields); 2, Magics Bright Spark (L Thompson-Storr); 3, Dooly (M Grey). 1m Open 1, Abbey Jack (V Flemming); 2, No Mour Fooling (J Kerr). Newcomers 1, Abbey Jack (V Flemming); 2, Paxford Patrick (A Good). 1.10 Members Cup 1, Hamilton Poppet ( R Shields).

DABBS EC Ladybank, Fife, 15-17 June

British Novice 1, Ballinkirk Bushman (J Storrie); 2, Pitmedden Wilco (L Waters); 3, Amber V (S Church). Discovery 1, Roan Diamond (D Da Silva); 2, Madmarston Wispa (K Leak); 3, Gazette Mancaise (D Taylor). 1.10m open 1, Compact Gold (L Jamieson); 2, Scottish Monarch (H Aird); 3, Bertie Boo (M Irving). newcomers 1, Lios Mor (G Gillespie); 2, Precious Promise (B Whiteford), 3, Ominous (S Low-Mitchell). Foxhunter 1, Hisopanie (N Warwick); 2, Highland Princess (A Botham); 3, Abrisca (N Gillespie). 1.15m open 1, Meadowhead Megan (M Irving); 2, Ludicrous (A Botham); 3, Meadowcroft Midget (A Mills). 1.25m open 1, Travis Roma (L Johnstone);2, Meadowhead Athlete (M Irving); 3, Wish For A Chance (L Jamieson). 1.35m open 1, More Than Life (L Johnstone); 2, Hectique (S Low-Mitchell); 3, Piccolo (L Johnstone). 1m open 1, Kidalton Lyon (D Da Silva); 2, Dolly Dee (F Burgoyne); 3, Maruka Bay (A Gordon). 16 Jun: 1.20m members cup 1, Lingmoor (S Holland); 2, Anique Duty Calls (A Bonneli- Baird); 3, DJA’s Soft Touch (D Mewse). 1.30m Open 1, Dauntless Prince (D Duffin); 2, Kelso Billabong (L Jamieson); 3, B Dynamic (R Brady). British Novice 1, Kilknow Lass (I Warnock); 2, Arden Joe (T Carruthers); 3, Maximum Mollins (L Craigie). Apprentice Stakes 1, Time Out (D Duffin); 2, Double Gold (J Aird); 3, Iris Du Boulanger (A Bonelli Baird). members cup 1, Coral Gold (J Aird); 2, Solar Flight II (S McTaggart); 3, Nethermuir Magnum (B Savage). grade C 1, Silvo (S Low-Mitchell); 2, Marika (A Barr); 3. Here’s Jack (D Duffin). Be Quick & Careful 1, Kelso Billabong (L Jamieson); 2, I Believe (A Craig); 3, Temple Flash Harry (D Duffin). 17 Jun: novice grand prix 1, Madmarston Whispa (K Leak); 2, Anion (A Botham); 3, Austin Q (L Johnstone). 1.15m open. 1, Blue Siam (F Reid); 2, Okey Cokey (S Coull); 3, Gibside Sarleen (A Mills). Members Cup 2nd round 1, Okey Fanokey (S Coull); 2, Winwood Master Class (H Ross); 3, Checkmate Charlie (S Proudfoot). Foxhunter 1, Wild Boar (K Argo); 2, Duneane (L Scott); 3, Inshalisco (A Bisset). star of the future 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Burn Frenchie (N Warwick); 3, Kelso Billabong. British Novice 1, Bruno Boy (A Gilbert); 2, Maximum Mollious (L Craigie); 3, Felix (R Gilchrist). B&C 1, Silvo; 2, Here’s Jack; 3, Domini (C Doonan). 1.25m open 1, Kelso Billabong; 2, Airdrie Silver King (R Brady).

EAST OF ENGLAND Cambs, 15-17 June

newcomers 1, Mr Coolwater (R Robinson); 2, My Leading Lady (T Janion); 3, Matt A Dora (M Lanni). Foxhunter 1, Braunston Fandango (D Burnham); 2, Sin City (R Simpson); 3, Traxdata Singita (P Spivey). Grade C qual 1, Traxdata Kelly De La Roche (P Spivey); 2, Carlucci (D Lampard); 3, Flash Harry (K Doyle). A4 1, Brookend Fuhrer (J Renwick); 2, Mavis Davis (G Turner);3, Millbrook (J Renwick). 1.40m open 1, Colorado (J Egmore); 2, Nebel (A Bell); 3, Blue Chip Quinton (P Barker). A4 1, Temple Voyager (J Renwick); 2, Voodoo Man (S Hedges); 3, Nebel. 1.40m Open 1, Gramento Z (B Twomey); 2, Eperlan Du Fouquet (D Lampard); 3, Lord Cromwell (D Burnham). Grade C ch 1 Traxdata Singita; 2, Funny Deliere (V Young); 3, Market Mover (S Meyerding). A4 1, Heart And Soul (S Hedges); 2, Blue Chip Quinton; 3, Retreats She’s A Lady (V Young). Grade C qual 1, Traxdate Singita; 3, Graine De Manger (J Egmore); 3, Red Daydream (H Tredwell). newcomers 1, Daytona Boy (R Gardiner); 2, La Barbolita (L Abrahams); 3, Naldata (R Robinson). Foxhunter 1, Saradin (M Williams); 2, Traxdata Kelly De La Roche; 3, One Way (J Loffet). Grand Prix 1, Brookend Fuhrer; 2, Gramento Z; 3, Give Me Remus (B Twomey). Foxhunter 1, Here We Go (R Robinson); 2 & 3, Laureat D’Amour & Maram (M Williams). newcomers 1, Bilbo (H Cooke); 2, Monsignor (G Turner); 3, Coast To Coast (C Hoeg-Mudd).

RIDGEWOOD Sidlow, Surrey, 15-17 June

1.20m open. 1, Franklins Lady (G Cashmore); 2, Just Cruising (J Russell); 3, Ruby Haze (R Kenny). newcomers 2nd round. 1, Genette Kervec (S Crippen); 2, Landmark Legacy (P Crago); 3, Skip Two Ramero (W Funnell). 1.35m open. 1, Fino S (R Hoekstra); 2, Shearwater Gambit (D McPherson); 3, Amber Du Montois (P Charles). Walsham Bros Ladies’. 1, Tomboy (K Brown); 2 & 3, Magna Carter & Bullands Extrovert (N Boulter). 148cm. 1, Batman II (L Whitehouse); 2, CJs Kemosabi (S Jefferies); 3, Quayside Caution (G Plumley). Foxhunter. 1, RH Double Eclipse (A Austin); 2, Cedria (T Priest); 3, Percussion Bird (A Winter). B&C. 1, TW (C Hamilton); 2, Madner Retto (J Hill); 3, Cedria. 1.25m. 1, The Riddler (J Draper); 2, True Grit (B Smith); 3, Krakatowa II (S Marsh). YR. 1, Lawyer (E Whitaker); 2, Early Riser (J Crippen); 3, La Touche (S Pharo). August Silk jnr star of the future. 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, B For Beatrix (C Platt); 3, Coppershell (A Walker). Discovery. 1, Kilcagar (M Dorgan); 2, Opportunity B (H Turrell); 3, Quarry Lane (N Boulter). 1.05m Adventurer. 1, Lyfords Lidia (P Filer); 2, Terminal Velocity (B Dunning); 3, Aspen Gold (J Hill). newcomers. 1, Uptons Gazelle (F Bergendorff); 2, Coolea Bank (J Haney); 3, Dirchsen (A Cullingham). 1.10m open. 1, Lhotsie (J Whitaker); 2 & 3, Carlisle & N-Fenomeen (P Nisbett). jnr A4. 1, Miami Bound (E Whitaker), 2, Another Dollar (G Paternoster); 3, Willowpark Skywalker (E Darnbrough). Jnr Foxhunter 2nd round. 1, Little Irish Clover (J Clark); 2, Floating Change (B Penny); 3, New York Skyline (L Pavitt). 1.30m open. 1 & 2, Antoinette & Broadstone CH (G Luckett); 3, GW To Be Precise (A Guildford). IT. 1 & 2, Amber Du Montois & Carnavelly (P Charles); 3, St Hondre Liquid (R Hoekstra). star of the future. 1 & 2, The Riddler & Alaway (J Draper); 3, Crystal (W Funnell). British Novice. 1, Look Sharp (E Rhodes); 2, Lukas (V Gache); 3, Calvalac (K Willard). Discovery. 1, Starlight Graffite (A Wildish); 2, Morgan De Toi (C Ellis); 3, Oppermann (C Moyce). 1.05m open. 1, Count Bellair (V Jefferies); 2, Waltons Bombadier (Long); 3, Traveller II (P Whitehouse). 1.10m open. 1, Count Bellair; 2 Superbrat (N Boulter); 3, Harry Hopkins (R Baker). jnr open. 1 & 3, Miami Bound & Kentucky Blue (E Whitaker); 2, Dusty Road (E Darnbrough). 5yr old. 1, 16 tied. .Foxhunter. 1, Candle Queen (S Wild); 2, Ban Diamond (J Annett); 3, Great Graf (N Heal). power & speed. 1, Redhouse Ellie (P Colgate); 2, La Touche; 3, Lhotsie. 1.25m. 1, Flashdance II (R Willis); 2, Temple Navigator (J Russell); 3, Cashmira (S Holland). 6/7-y-o. 1, Going To America (E Whitaker); 2, Neander (C Nicol); 3, Madner Retto. Jnr A4. 1, Willowpark Skywalker; 2, Okehurst Showman (E J Moore); 3, Bobby Bracken (L Pavitt). jnr showjumper of the year. 1, Colton Maelstrom (M Beaumont); 2, New York Skyline (L Pavitt); 3, Another Dollar. 1.25m A4. 1, Sensation (T Priest); 2, Calle Carson (D Inglis); 3, Touchwood (V Jefferies). Foxhunter 2nd round. 1, Geoffrey D’Anglin (D McPherson); 2, Frogshill (J Piper); 3, Ard Leila (J Annett). 1.40m open. 1, Alaway; 2, Shearwater Gambit (D McPherson); 3, Skyfly (R Hill). British Novice. 1, Wickhams Fancy (H Knowles); 2, Ibraham III (H Kenny); 3, Chinnor Kimera (C Steel). Discovery. 1, Cherry Imp (A Austin); 2, Eau de Vie (S Jennings); 3, Oakwood (P Bursby). 1.05m open. 1 & 2, Apple Pip Jack & Ridout Rose (J Russell); 3, Lhotse. jnr adventurer. 1, Quaysider (N Sewell); 2, Tally Ho Twiglet (F Patty). Jnr Foxhunter. 1, Tinkers Maid (G Strutton); 2, New York Blues. 1.15m jnr select. 1, Golden Extra (G Strutton); 2, Crystal Storm (A Bravington). newcomers. 1, N-Fenomeen; 2, Chinnor Enigma (C Steel); 3, Althea (S Franks). 1.10m open. 1, Count Bellair; 2, What A Chance (P Crago); 3, Mandingo X (R Hook). Foxhunter. 1, King Otano (S Clark); 2, Catalan (P Crago); 3, Qui Vive (J Draper). ladies’ open. 1,Gold Horizon (A Lewis); 2, Temple Navigator; 3, La Touche. 1.25m. 1, Zaboi (H Turrell); 2, Velvisto (N Boulter); 3, TW.

HAND EC Clevedon, Avon, 16 June

British Novice 1, Master Saracen (T Hill); 2, Microlite (M Crossman); 3, Rapps Fair Deal (A Brake). 1m open 1, Wentworth (N Francis); 2, Celtic Cracker (M Hobbs); 3, Country Collection (J Price). 1.05m Adventurer 1, Cuesta (A Edwards); 2, Simson (V Eklov); 3, Hercorose (T Warren). newcomers 1, Idira (C Keevil); 2, Celtic Cracker; 3, Big Bertha (R Wottge). 1.15m open 1, Lydonna (M Brake); 2, Overton Sunrise (S Elliott); 3, Spring Showers (J Price). 1.20m open/ Foxhunter 1, Joli Baron (K Pearce); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Rydam De Revel (M Orzazewska). Bath & West open 1, Great Expectations (R Wottge); 2, Hallo Mossy; 3, Gottlieb (J Webb).

NORTHALLERTON EC Yafforth, North Yorks, 16 June

11 & under 1, ProudFlyer (J Whittaker); 2, Shreddar (M Sampson); 3, Bally Red Wharf (A Valks). small pony open 1, Little Bobby (H Arnold); 2, Flyaway Peter (D Smith); 3, Bally Red Wharf. national 128cm 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 3, Micklow Rapidash (D Nielson). national 138cm 1, Ashbrook Lad (H Arnold); 2, Rockchay Robin (J Ward); 3, Moelgwyn Cavalier (M Elliott). jnr British novice 1, My Honey Monster (D Smith); 2, Twilight Star (K Kerr); 3, Celtic Fusion (S Robinson). 90cm jnr open 1, Proud Flyer; 2, Shelley’s Sandstorm (B Valks); 3, Stainsby Hotspot (E Denton). Jnr Newcomers 1, Castles Libra (L Orton); 2, Little Irish Frost (R Walker); 3, Cairo Gold (W Whitaker). 1.10m jnr open 1, Bowes Cemtex (R Farmer); 2, Bowes Look Sharp (H Swailes); 3, Zeemax (S Martin). Foxhunter. 1, Bowes Smoke Signal.

BSJA AREA 35 Llandow, South Glamorgan, 16 – 17 June

small 128cm 1, Tremenyn Dusky Bay (H Thomas); 2, Two Tone Express (B White); 3, My Little Tinker (D Plumley). 128/138cm 1, My Little Tinker; 2, Snaffles (D Kenny); 3, Little Barney Bear (B White). jnr members cup 1, Lilly The Pink (S Catterall); 2, Coconut Creek (J Kington); 3, Short Step (Z Phillips). jnr open 1, Paddioco (L Lewis); 2, Short Step; 3, Mavericks Chance (J Bailey). mini major relay 1, Rockburren (A Thomas) & Paddioco; 2, Oneida Bally Promise (H Evans) & Magic Choice (D Kenny); 3, KE First Diamond (K Bevan) & Rhapsody Lad (J Bailey). 1.40m 1eq, Rambo (S Price) & Laughton James (C Baker); 3, Charles The Bold (M Edwards). 1.25m select 1 & 2, Hopes Are High & O¨Harry (M Broome); 3, JSJ Lux Bay (S Arkell). Horse & Hound Foxhunter 1, Telling Tales (D Kenny); 2, Cloud Nine (A Thomas); 3, Montreaux (M Edwards). B&C 1, Iroko (M Edwards); 2, Rambo; 3, Wye Valley (M Haines). Charles Owen British Novice 1, Standby (C Morris); 2, Homeward Brown (H Evans); 3, Pembrey Reveille (C Morris). Hadrian Equine Discovery 1, Dryscoed Davy (R Parker); 2, Oakdale Lady III (N Griffiths); 3, Ballyconnell Gold (S Williams). Dodson & Horrel Newcomers 1, Standby; 2, Clares Crusader (C Grossmith); 3, Tellin Tales (D Kenny). BEIB Members Cup 1, Royal Elegance (H Rees); 2, Iroko; 3, Oneida Bally Promise. jnr novice 1, Jungle Jim (M Edwards); 2, Taffs Well (N Hendry); 3, Cwmdy Cockney Rebel (L Bissmire). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Jungle Jim; 2, Temeryn Flyaway (H Thomas); 3, Tyn Y Coed Lady (J Bailey). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Tyn Y Coed Lady; 2, Alacrity Lad (S Hackere); 3, Mr Lister (Z Phillips). 1m open 1 & 2, Aprilas Starlight & All Alone (M Edwards); 3, Bartonfield Duet (J Price).Charles Owen British Novice 2nd round 1, Home From Home (C Morris); 2, J B Casino (J Britten); 3, Camper (J Grassik). 1.40m open 1, Carantina (R Lewis); 2, O¨Harry; 3, JSJ¨s Lux Bay. 1.25m select 1, Classic Vision (A Smith); 2, Night Shadow (C Metcalfe); 3, Killkenny Diamond (P Taylor). veterans¨ accumulator with joker 1, Hampton (H Evans); 2 Castletown Flight (A Parry Jones); 3, Wye Valley. do, jnr 1, Mavericks Chance; 2, Short Step; 3, Claronville (G Griffiths). jnr open 1, Kerrymount (S Broome); 2, Short Step; 3, Spotty Dot Com (S Broome). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Camouflage (K Pike); 2, Mr Lister; 3, Tyn Y Coed Lady. national 128cm 1, My Little Pumpkin (E Davies); 2, Miss Nancy (O Griffiths); 3, My Little Tinker. jnr British novice 1, Miss McCauley (L Roberto); 2, Stacato (C Tobin); 3, Mount Cahill Delta (K Downs). Blue Chip Jnr Newcomers 1, I¨m A Firestarter (L Lain); 2 & 3, Busy Body & Prince Rudolf (C Williams). Paul Fabrications 128cm Debut 1, OK Mick (H Thomas); 2, Bwllfa Bonnie (E Farr); 3, Paddys Delight (O Griffiths). do, 138cm 1, Bracon Country Boy (H Thomas); 2, Finnegans Fancy Fred (R Davies); 3, Dapper Dee (S Evans). Charles Owen British Novice 1, Oneida Chief (E Smith); 2, Dryscoed Davy; 3, Bagatelle (R Fryer). Hadrian Equine Discovery 1, Ruperra Dawn (A Downs); 2, Oakdale Lady III; 3, Cathael Defender (C Grossmith). Dodson & Horrell Newcomers 1, Iberian Decision (C Grossmith); 2, Homewood Brown; 3, Maerdy Vencha (C Noble). Horse & Hound Foxhunter 1, Montreaux; 2, Jupilo II (N Purchase); 3, Iberian Decision.

BSJA AREA 17 Merseyside, 16-17 June

small jnr A4 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Layton Inspiration (P Sims); 3, Thorneycroft Misty Blue (K Farquhar). 128/138cm 1, Little Logic (A Mizon); 2, Thorneycroft Misty Blue; 3, Shady Nook (A Mizon). 1.10m Open 1, What A Knight (A Evans); 2, Sorceror’s Apprentice (S Oliver); 3, Ocean Colour Scene (D Smith). jnr team 1, Area 17; 2, Area 19; 3, Area 22. 1m Open 1, Lane Ends Lad (K Douglas); 2, Ontario (M Feeley); 3, Saddleside Larkhill (S Simmonds). Newcomers 1, Odins Legal Precedent(O Robinson); 2, Cool Kate (K Mercer). 1.10m Open 1, Rustic Gent (J Kaye); 2, Maximum III (J McGlory). 1.20m open/ Foxhunter 1, Juni’s Girl (J Andrews); 2, Kilcarroll Diamond (B Stephen); 3, Rockhill Shannon (K Douglas). B&C 1, Norwegian Wood (D Perez); 2, Maximum III; 2, Northern Magic B (P Murphy). 1.30m open 1, 2 & 3, Valiants Pride N Joy, Connaught & D Magician (J McGlory). 17 Jun: 1.10m open 1, Biddulph Royal Boxer (K Stuart); 2, Miss Dominique (M Wood); 3, Ontario. A4 1, Lane Ends Lad; 2, Poundstretcher (K Douglas); 3, Kilcarroll Diamond. 1.25m Open 1 & 2, It’s Chico & Different Class (P Murphy); 3, Kingston De Morzaine (K Douglas). 1m open A4 1, Miami Diamond (L Mansfield); 2, Millbrook Cleo (D Morphet). British Novice 1, Butler (L Peters); 2, Gretna Gamble (R Sargent); 3, Touch Of Silver (J Woodend). Discovery 1, Amaretto; 2, Andersons Free Spirit (B Stephen). 90cm jnr open 1, Sharpshooter (C Smith); 2, Mr Blue (A Mizon); 3, Ella May (B Sharratt). 128/138cm 1, Little Logic; 2, Mr Blue; 3, Sharpshooter. 1.10m Open 1, Little Logic; 2, Oakdale Rogo (A Smith); 3, Bilko Lad (J Whittingham). 1.20m Open 1, Statham Shalako (N Bampton); 2, Bilko Lad; 3, Loughnatousa Carlos (C Smith).

CRANBERRY FIELDS Wigan, Lancs, 16-17 June

newcomers 1, Freedom (H Price); 2, Clover Highlight (R Maguire); 3, Mr Yeltsin (H Price). 1.10m open 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 3, Revitalized (D Richards); 3, Lynn (M Dawes). B&C 1, Diamond Tutor (C Alredha); 2, Tekken (R Maguire); 3, Mr Marnix (D Ryder). 1.25m Open 1, Lord Faraday (C Richardson); 2 & 3, Coevers Diamond Blush & Tiargo (T Maguire). 1m novice 1, Leanardo (J Powell); 2, It’s Wendy (D Richards); 3, Black Bambouta (M Tracey). 1.05m open 1, Handels Oriodante (C Richardson); 2, Eugenie (T Newman); 3, Stunning Stuff (G Pollard). Discovery 1, Truman (T Newman); 2, Game Princess (L Smith); 3, Leanardo. 1.15m open 1, Degusa (T Newman); 2, Enchanted Princess (S Pountain); 3, Maid Of Kent (A Plewes). British Novice 1, Amber Gold (R Jones); 2, Country Playtime (K Raine); 3, Flagmount Red Diamond (A Thompson). novice 1, Wonderful One (A Pilling); 2, Touch Velvet (K Watson); 3, C Fantail (S Caplan). 1.05m open 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Celtic It’s Mischief (J Gough-Roberts); 3, Beckham (R Carter). newcomers 1, Muscovite (A Done); 2, Ballylarkin Jack (C Long); 3, Classic Golden Wave (M Marsh). 1.10m open 1, Dynamiek (V Swambow); 2, Western Justice (O Townend); 3, Andersons Song Of Norway (J Jones). Discovery 2nd round 1, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 2, State Occasion (O Townend); 3, Mondial (E Davies). B&C 1, Kilkenny Diamond (A Pilling); 2, Panama O’Hec (A O’Neil); 3, Virtual Village Frederick (J Billington). 1.25m open 1, Cuddly Coachman (S Pountain); 2, Virtual Village Niko (J Billington); 3, Wales Whisper (J Renada).

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 17 June

10yrs & Under 1, Mrs Bean (R Irland); 2, Tasmin Archer (S Ward). Small Open 1, Bay Street Blues (H Mccaie); 2, Tattle Tail (S Ward); 3, Tasman Archer (S Ward). British Novice 1, Kings Pyon (M Kent); 2, Indian Storm (A Morrison); 3, Mayfield Court Jester (G Ibbotson). Discovery1, Alpentac Chrystal Canyon (F Lymburn); 2, Linwood Misty Blue (S Jimmison); 3, Cosmic Times (E Denton). Newcomers 1, My Mate Monti Ii (S Vermont); 2, Definitely Dee Jay (N Skockill); 3, Rockchay Robin (J Ward). Foxhunter Defiatley Dee Jay (N Stockill); 2, What Complaint (D Moseley); 3, Oboe Beach (L Cawood). Members Cup 1, Copper Shell (A Walker); 2, Stainsby Hot Spot (E Denton); 3, Toleman Express (D Moseley). Open 1, Stainsby Hot Spot (E Denton); 2, Copper Shell (A Walker).

GRACELANDS Droitwich, Worcs, 17 June

small jnr open warm-up 1, The Great Houdini (J Wingrove); 2, Hedgefield Harmony (D Markham); 3, Forever Rosie Red (H Cartwright). jnr British novice 2nd round 1, Orlando King (C Neath); 2, Money’s Golden Quest (B Mason); 3, Irish Freestyler (E-J Rodney). JnrNewcomers 1, Orlando Magic (C Neath); 2, Playmate Buzz (J Swambo); 3, John’s Choice II (D Cuomo). Jnr Foxhunter 1, Orlando Magic; 2, Valeka (S Upton); 3, Little Miss Milton (K Baggott).

OXFORDSHIRE AREA Oxon,17 June

jnr British novice 1, Union Jack (K Brooks); 2, Woody (D Standbridge); 3, Gentle Breeze (E Ashworth). Jnr Newcomers 1, Midnight Mandarin (A Measor); 2, Blackhill Cleopatra (L Stanbridge); 3, Gentle Breeze. jnr small open 1 & 2, Midnight Mandarin & Frankly It’s Magic. British Novice 1, Just Jasper (C Webb); 2, Mr Goodtime (A de Verteuil); 3, Lilly’s Limelight (J Robertson). Discovery 1, Cool Deal (A Dudley); 2, Mr Goodtime; 3, Trinette (R Collett). newcomers 1, Young Brooky (C Grime); 2, Promised Land (G Fletcher); 3, Catherston Sorcinite (C Sweeney). small open 1, Flash Biker (R Dearden); 2, Secret Remove (A Richards); 3, Double Pride (V Smith). 1.20m members cup 1, Happiness (V Ashworth); 2, Su Garnet (A Dudley); 3, Pretty Woman (P Ashworth). 1.25m open 1 & 2, Jarratts GT & Ashworth (G Fletcher); 3, River Chase (J Loffet).

REDPOST Totnes, Devon, 17 June

jnr warm-up 1, Jack’s Game (K Bloomfield); 2, Little Tiger Lily (S Norman); 3, Vikings Irish Taggy (T Dunn). jnr members cup 2nd round 1, Bowhaylands Skylark (K Bloomfield); 2, The Ginger Bug (J Davis); 3, Little Tiger Lily. JA 1, Crosswinds Sunmist Condor (SJCoffin); 2, Vikings Irish Taggy; 3, Sweet Samson (K Bloomfield). jnr British novice 1, Little Blondie (F Ball); 2, Toy Story (V Cox); 3, Aptor Oceana (B Walker). Jnr Newcomers 1, Little Cransley Kilifi (V Clements); 2, AJ’s Dibberford Showtime (J Davis); 3, Hilltop Baby Blue (E Robson). Jnr Foxhunter 1, AJ’s Dibberford Showtime; 2 & 3, Hell’s Angel & It’s Jonjo (T Hutchins). jnr open 1, CR Operation Charlie (SJ Coffin); 2, Jack’s Game; 3, Cosmic Bubbles (L Fishwick). 1.30m open 1, Riviera Reg (C Rushworth); 2, Matcho S (M Gadsdon); 3, Morning Cloud (S Williams). Discovery 1, Kiwi Lad (B Payne); 2, Crosswinds Knight Rider (S J Coffin); 3, Ivan (D Dadd). Foxhunter 1, Monarch Of The Glen (D Rosewell); 2, Gew Vela (M Gadsdon); 3, Carnaval Chance (A Hutchins). open 1, Ganton Rufus (C Rushworth); 2, Chevron First Lady (A Wallis). British Novice 1, Dutch Lady II (V Brookes); 2, Kenza (V Hill); 3, Just Tommy (J Rogers). newcomers 1, Kiwi Lad; 2, Desert Ruler (A James); 3, Penblack IV (S Campbell). Members Cup 1, Penny Market (J Douglas); 2, It’s Fred The Red (J Blackburn); 3, Carnaval Chance.

RICHMOND EC Richmond, Yorks, 17 June

BritishNovice 1, Calypso Kate (J Lishman); 2, Irish Toddy (N Shuttleworth); 3, Foxmill Nevada (L Fox). Discovery 1, Hassells Ever Ready (R Shields); 2, Sandra Shark (S Russell); 3, Westbourne Everytime (A Cana). 1m open 1, Miss Inca (R Collinson); 2, Ferndale Cleo (A Wall); 3, Westbourne Easy Does It (A Cana). newcomers 1, Silver Shadow X (L Brougham); 2, Level 49 (P Hahn); 3, Gaelic Vanilla (S Nurse). Members Cup 1, Just Dominic (J Robinson); 2, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 3, Mandy’s Lad (J Lishman). Foxhunter 1, Howcroft Psammite (J Robinson).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 17 June

British Novice 1, Barbara’s Babe (S Clarkson); 2, Falco’s Girl (G Kersey); 3, Halmar Riberta (N Stoker). Discovery 1, Golden Spirit (J Antlipp); 2, Hector’s Law (P Lawn); 3, Ratina RBZ (H Matthews). 1m open 1, Rossa Amber (K Bingham); 2, Fir Trees Flint (I Bennett); 3, New Millenium (A Garner). newcomers 1, JC Cavaro Z (T Meager); 2, Gullalbe Gilbert (I Bennnett); 3, Glenwood Survival (C Curtis). Members Cup 1, Loch Moriston (R Dent); 2, Colourado (L Redfern); 3, Badger’s Drift (R Evans). Foxhunter/ 1.20m 1, Rafiki (C Curtis); 2, JC Prinz Amor (T Meager); 3 , Mr George (C Curtis).