Click on the coloured links below to view the results in full

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 11 November

Charles Owen British Novice 1, Tanglewood Mooky (N Pirie); 2, Abbeyfield Caramac (J Chapman); 3, Rosgan Irco Lara (S Darnbrough). Equimax Discovery 1, Clarissa’s Liquid Gold (K Varley); 2, Grand Centaur (P Miller); 3, Jungle Drum (M Tye). Great Leighs Newcomers 1, Waylands Lady Warrior (L Junak); 2, Pimosa (J Davies); 3, Vahagn de Lozana (P Miller). 1.10m open 1, Booco (C Nash); 2, Chalice II; 3, Masterlock (P Miller). Horse & Hound Foxhunter 1, Puidam (J Davies); 2, NC Miss Mischief (M Gatland); 3, Diamond Abbey (N Pirie). 1.25m Select Open 1, Fresh Direct Ayra (T Stockdale); 2, Finn’s Flight (L Pavitt);3, Magic Man (S Aston). 1.30m Open 1 & 2, Make Haste & Daninos (L Pavitt); 3, Bullands La Dalco (T Stockdale).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 12 November

Charles Owen British Novice 1, Balinakill Joker (V Boys); 2, TLC Brandy Snap (K de Graff); 3, Bolero III (G Izzard). Equimax Discovery 1, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth); 2, New Beginnings (M Underwood); 3, Troublesome (K de Graff). 1.05m 1, Fleurione (J Renwick); 2, Castlebin Boy (B Martin); 3, Magical Merlin (A Harris). Great Leighs Newcomers 1, Zinzan (J Armstrong-Small); 2, Ukinda (J Burgess); 3, Sasso (A Hanson). 1.10m 1, Colorada IV (j Renwick); 2, Odine (A Clutterbuck); 3, Mandana (L Louden). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Colorado IV; 2, Toy (L McLachlan); 3, Braveheart (A Clutterbuck).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 13 November

Charles Owen British Novice 1, Silver Hawley (S Wilkinson); 2 , Guidam Unique (M Barratt); 3, Pauldrys Two Tone Tiger (C Collison). Hadrian Equine Discovery 1, Lamirco G (S Ferdinandson); 2, Bouran (J Bedford); 3, Quidam Uinique (M Barratt). Gardiner 1.10m M’Cup/Newcomers 1, Charlies Gaelic Gamble (L Stevenson); 2, Cavalo (B Lear); 3, Carnival Love Affair (K Pheasant).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 14 November

mini grade C 1, Bally Che Guevera (E Portas); 2, Retreats O’Lady (C Robertson); 3, Spot On Jazz (M Fox). Great Leighs Newcomers 1, Wykeham (J Arkley); 2, Tudor Onyx (T Mallin); 3, Spot On Jazz. 1.15m 1, Landini (T Mallin); 2, Woodcroft Holm Park Konig (C Frazer). Horse & Hound Foxhunter/open 1, Jurius (S Heaven); 2, Pomein II (J Richardson); 3, Oroness (H Korenika).

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 15 November

Disc 1, Just Playing the Game (A Austin); 2, GG Orpheus (K Doyle); 3, Major Impulse (AM White). Newcomers 1, Just Playing the Game; 2,Overture (B Dunning); 3, Flash Captain (R Moss). 1.10 Open 1, Professional Playgirl (R Moss); 2, Aladdins Dream (K Doyle); 3, Hetoile Platiere (D Powell). Members Cup 1, Allday Henry (A Austin); 2, Carnival Dream (J Fry); 3, Custer (A Edwards). Foxhunter 1, Allday Henry; 2, Overture (B Dunning); 3, Raol Von Raphael (A Austin). 1.20m Open 1, Finns Flight (L Pavitt); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Kanicco(C Read). Open 1.30m 1, Finns Flight; 2, Going to America (R Hook); 3, Hallo Mossey (A Edwards).

WELSH JNR SJ SUPPORTERS Pembs, 16 November

85cm Rest 1, My Mr Barney B (E Jenkins); 2, Regency Gold(L Evans); 3, Wishmaster (L Roberts). 128/138cm Rest 1, Dapper Dee (S Dunwell); 2, Penmorfa Farm Lara (L Bettinson); 3, Regency Gold. 95cm Rest 1, Waterstone Star (A Davies); 2, Misty Jazz (C Roworth); 3, Devil’s Dancer (J Roworth). 128/138 handicap 1, Ballyclough Tess (H Thomas); 2, Fortridge Napoleon (H Thomas); 3, Welsh Wonder (H Griffiths). Winter 128/138cm h’cap 1, Fortridge Napoleon; 2, Loughnatousa Star (O Griffiths); 3, Ballyclough Tess. BEIB Jnr British Novice 1, Pentyparc Sir Galahad (K Bushen); 2, Knightsford Challenger (A-C Graves); 3, Folly Jo Mr Chips (L Bettinson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Penmorfa Farm Lara; 2, Devil’s Dancer; 3, Pentyparc Sir Galahad. Squibb& Davies Jnr Fox/1.10m Open 1, African Gnu (A-C Graves); 2, Tuscan Raider (S Noott); 3, Trench Cassanova (E Griffiths). Winter JC/Jnr Members Cup 1, What’s The Story (S Evans); 2, Trench Cassanova; 3, African Gnu. Equimax Discovery/1m rest 1, Kensi (G Evans); 2, Astral Express (G Evans); 3, Samuel (C Jones). 1m rest 1, Astral Express; 2, Waterstone Girl (A Prettyman); 3, Bow and Arrow (T Hawker). Great Leighs Snr Newcomers/1.10m Open 1, Drover’s Way (B Moore); 2, Bow and Arrow; 3, Half a Penny II (H Evans). NDS Equine Members Cup 1, Lord Gilabee (D Clapp); 2, Ballinteskin Review (M Butcher); 3, Mexico Bay (T Hawker). 1.15m Open 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Lord Gilabee; 3, Mexico Bay. Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Zacharias John; 2, Ballinteskin Review; 3, Lord Gilabee.

ABERDEEN JNR SJC Loanhead, Aberdeen, 16-17 November

60cm jnr 1, Kestral King (S Martin); 2, Bally Arnott Belle (D Dreelan); 3, Clan Ross Cabaret (S Webster). future star 1, Dalgan Express (K Spalding); 2, Debbies Dream (K Splading); 3, Arkensfield (K Spalding). BEIB Jnr British Novice 1, Debbies Dream; 2, Golden Grove Sunshine (W Melville-Smith); 3, Norton Van De Steegeind (J McKay). 12 & under 1, Arkensfield; 2, Silver Wonder (C Miller); 3, Lacy Indiana (G Taylor). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1 & 2, Allegro Non Trotto & Tshakanni (W Melville-Smith); 3, J’s Dream (Y Geddie). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Allegro Non Trotto; 2, Street Angel (J Kirk); 3, Rose Of Sligo (A McDonald). winter JC 1, Extra Bound (J Kirk); 2, Bishopston No Limit (Y Geddie); 3, Miss Inferno (T Shearer). 1.15m jnr 1, Weaver’s Legacy (T Shearer); 2, Street Angel; 3, Rose Of Sligo. 17 Nov: 60cm jnr 1, Hocus Pocus (S Martin); 2, Partly Cloudy (L Little); 3, Share A Dream (L Watson). future star 1, Ballycawley Lad (S Martin); 2, Silver Shadow Of Lesmahagow (J McHattie); 3, Bally Arnott Belle. BEIB Jnr British Novice 1, Debbies Dream; 2, Chilli Peppercorn (R Reilly); 3, Master Spring (H Haig). 128/138cm 1, Master Spring; 2, Dalgan Express; 3, Highland Star (L Lorimer). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Osca’s Paragon (L Latham); 2, Chilli Peppercorn; 3, Allegro Non Trotto. mini grand prix 1, Tshakanni; 2, Debbies Dream; 3, Bishopston 2nd Episode (Y Geddie). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Stainsby Top That (J Raeside); 2, Treasure Cookie (A McDonald); 3, Extra Bound (J Kirk). grand prix 1, Street Angel; 2, Weavers Legacy; 3, Stainsby Top That.

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 16-17 November

Charles Owen British Novice 1, QT II; 2, Pleunic (S Harrison); 3, Omega Brown (A Brown). Equimax Discovery 1, Pleunic; 2, Safir (C Kenyon). 1.05m 1, Rimke (R Garvey); 2, Rosina Royal (J Martin); 3, Tanner Smith Irish Boy (S Ballard). Great Leighs Newcomers 1, Summer Breeze II; 2, Mr Moonraker (R Barnes); 3, Lexus Ohio (N Coupe). 1.10m 1, J’Ippie; 2, Crack Malone (K Phillips); 3, Risley Gold (C Rushell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Townhead Robbo; 2, Licamma (N Coupe); 3, Niolet (N Jennings). 1.25m 1, Ramisimme De La Cour (N Coupe); 2, Europe K. 17 Nov: Charles Owen British Novice 1, Alteo (H Lindsay); 2, Moorhey Tomahawk (R Mason); 3, Omega Moon (A Brown). Equimax Discovery 1, It’s Serious (J Martin); 2, Atlantic Breeze (M Grant); 3, Snittles JDA (E Tough). 1.05m 1, Bowlers To Chesnik; 2, J’Ippie; 3, Rosina Royal. Great Leighs Newcomers 1, Popillion Zeidin Rust (T Davin); 2, Sky Classic (N Jennings); 3, Gambarda. 1.10m 1, J’Ippie; 2, Huntingtown (N Martin); 3, Ryelands Sea Master. Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Montero & Remember Me (N Jennings); 3, Cassi Limelight (S Lowther). 1.20m 1, Niolet; 2, Way Too Cool. 1.25m 1, Way Too Cool; 2, Ramissimme De La Cour; 3, Ashdale Jackpot.

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 16-17 November

10 & under 1 & 2, HR Maverick & Wedgewood (R Offord); 3, Little Anglezark (M James). small pony open 1, Magic Choice (J Sawyer); 2, Magical Miss (J Wratten); 3, Kachanski (M Freeman). BEIB Jnr British Novice 1, Its Dynamo Digby (J Mears); 2, Woodys Express (E Bushe); 3, Galicores Memphisbeue (S Frost). jnr small open 1, Jordy My Destiny (E Belcher); 2, PJ St Tropez (E J Moore); 3, Clewbay Pearl (E Belcher). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sunkist Lad (K Stewart); 2, Top That Now (L Card); 3, She Devil (G Tippett). 17 Nov snrs: British Novice 1, Mon Petit Fille (A Thompson); 2, Delta Lady (C Filtch); 3, Antaeus (A Thompson). Equimax Discovery 1, Fervous (S Stevens); 2, Prince Monterau (J Fairway); 3, Knock Fin (L Hooper). 1m 1, Omega II (N Boorman); 2, unlisted; 3, Rookhill Star (N Boorman). midway open 1, Cruaghs Choreographer (K Wratten); 2, Country Minstrel (N Tinworth); 3, Briggstock Lad (A Ewing). 1.10m/Great Leighs Newcomers 1, O’Shaungnessy (M Jones); 2, Country Minstrel.

PENCOED COLLEGE Bridgend, Glamorgan, 16-17 November

jnr novice 1, Tara’s Frost (L Dowding); 2, Mr Perky Perkins (M Thomas); 3, Super King (R Rowswell). BEIB Jnr British Novice 1, Tiger May (R Rowswell); 2, Route Two (R George); 3, Royal Court (K-A Dunn). 1m jnr 1, Brofiskin Flying Colours (D Parsons); 2, Jungle Jim (M Edwards); 3, Greenvale Dream Weaver (V Best). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Greenvale Dream Weaver; 2, Ellie Acteef (R Rowswell). Charles Owen British Novice 1, Lyndelly Flying Colours (L Head); 2, Captain Bompy (J Harris); 3, Portius (T Hill). Equimax Discovery 1, Brook Lane (N Coles); 2, Henry Harris (S Harris); 3, Katie’s Son (G Smith). 1m 1, Dakota Royale (A Davies); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, Pokemon (G Allen). Great Leighs Newcomers 1, Petite Papoose. Charles Owen British Novice 1, Kerry Blue Flyer (N Parsons); 2, Tiger Fly (R Thomas); 3, Megan V (H Rees). Equiline Novice 1, Turbo Ladd (K Grimster); 2, Abi’s Eternal Flame (C Morris); 3, Holly’s Clover (K Grimster). Equimax Discovery 1, Coldbrook Tiger (A Brown); 2, If Ever (L Davies); 3, Brook Lane (N Coles). 1m 1, Hi Pal (G Griffiths); 2, KE First Diamond (K Bevan); 3, Shaab Moor (A Edwards). Great Leighs Newcomers 1, Coldbrook Trigger (A Brown); 2, Touch Of Clover (R Faulkner); 3, Maerdy Vencha (C Noble). NDS Members Cup 1, KE First Diamond; 2, JR Black Magic (C Morris); 3, Caladora (D Clapp). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, City Guy (A Davies); 2, Lord Gilabee (D Clapp); 3, Miss Ireland (A John). 1.25m 1, Medio R (A Davies); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Mr Whoppit (E Rodney). 1.30m 1, Medio R; 2, Hallo Mossy; 3, Montreux (M Edwards).

ARENA UK Grantham, Lincs, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Remy Martin (A Coulson); 2, Beamish III (D Bartram); 3, Maxima (G Burton). Equimax Discovery 1, Beamish III; 2, Maxima; 3, Uptons Marnix (K Jackson). Arena Novice 1, Galley Hill (M Canter); 2eq, Candy Time (C Ellis) & The Short Straw (N Smith). Great Leighs Newcomers 1, Galley Hill; 2, Silver Curtis (R Canter); 3, Maggie II (A Foster). NDS Members Cup 1, Don’t Cry (A Botham); 2, Nikita J (G Evans); 3, Corlea Paddy (R Bennion). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Croft Little Doll (A Pacheco); 2, Roshais Last Tango (J Sizer); 3, Palermo II (M Lanni).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 17 November

grassroots restricted open 1, Gothic Storm (R Wollerton); 2, Kingswell Kitty Fisher (A de Verteuil); 3, Georgous (L Bentley). Great Leighs Newcomers 1, Langdale Alvina (E Baillie); 2, Qudos (F Hedges); 3, Market Review (C Nichols). NDS Members Cup 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil);2, Wildfire (K Pullen); 3, Hinton Harry (H Ronaldson). 1.15m amateur 1, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 2, Mid Nadini (C Tregisch); 3, Ile Blanche (C Grime). Charles Owen British Novice 1, Casio Glen (L Griggs); 2, Zim Zam Saddam (D de Verteuil); 3, Sobranie (A de Verteuil). Equimax Discovery 1, Casio Glenn; 2, Molly Shambles (D Dick); 3, Stephanie Anne (B Goddard).

BRYN DERW Brydefail, Carnarvon, 17 November

10 & under 1 & 2, Tickety Boo & My Little Hero (N Jude); 3, Dai The Spy (O Evans). BEIB Jnr British Novice 1, My Little Hero; 2, Dai The Spy; 3, My Misty Blue (S Bream). 90cm jnr 1, Bederi Boy (C Jamieson); 2, Black Fancy (D Hughes); 3, Andersons Grey Guy (C Roberts). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Pepperpot (N Tidswell); 2, My Finbar McCoul (Y Allen); 3, My Misty Blue. 1m jnr 1 & 2, Top Gun & The Harrier (A Evans); 3, Bally Golden Girl (K Chambers). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, The Harrier; 2, Bally Golden Girl; 3, Double Bluff (S Leach). Charles Owen British Novice 1, Razzle Basil (H Williams); 2, Holly’s Emperor (M O’Connor); 3, Jacaman (C Davies). Equimax Discovery 1, Dragonette’s Damita (D Jones); 2, Birthday Girl (J Gough-Roberts); 3, Razzle Basil. Great Leighs Newcomers 1, Birthday Girl; 2, Noble Rosina (S McLean); 3, It’s Rock On Tommy (C Owen). NDS Members Cup 1, Juliette Silver (J Matthews); 2 & 3, Celtic Mischief & Simpson Too (J Gough-Roberts).

FIELD HOUSE EC Marchington, Staffs, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Big Deal (K Ford); 2, Odin (K Watson); 3, Clover Hills Teddy (A Hoyland). 1m 1, Woodentop Valentine (E Portas); 2, Kilcarrol Diamond (S Russell); 3, C’Est Mon Affaire (K Marsh). Equiline Discovery 1, Well I Never (J Mitchinson); 2, Mia Tia (E Portas); 3, Cavalier’s Casual Touch (C Healey). Great Leighs Newcomers 1, Highwell Raconteur (J Powell); 2, High Hill (A Forster); 3, My Special K (N Atkin). NDS Members Cup 1, Millbrook Esquire (T Davison); 2, Mr Ed’s Challenge (M Hawkins): 3, I’m Oscar (S Rammell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Kinara (S Scott); 2, Izadora (T Davison); 3, Leabrook Gem (C Freeman).

HOLMSIDE PARK Edmondsley, Co Durham, 17 November

1m 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 3, Alpine Marc (DLillie). Equiline Novice 1, Hale Bop (S Russell); 2, Highling Peppercorn (S Dew); 3, Tom Tom (R Shields). Equimax Discovery 1, Landcruiser II (J Taylor); 2, Dovecote Just A Prudence (A Cowan); 3, Little Kat (L Dodds). Great Leighs/Neil Hill Memorial Newcomers 1, Netherland (P McKeever); 2, Clover Diamond (S Cuthbert); 3, Vander Mere (P Dodds). members cup 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Lingmoor (S Holland); 3, Ferndale Cleo. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Kelvedon First Edition (K Fletcher); 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Broken Rule (J Picken). 1.25m 1, Kelvedon First Edition; 2, DJA’s Soft Touch (D Mewse).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Front Page (S Hoysley); 2, A Touch More Magic (I Marklew); 3, The Ballyglass Kid (C Robbins). 1.20m 1, The Fox (A Brady); 2, Fine Painting (J Shaw); 3, Cardeleas (C Smith). Blue Chip B&C1, Magic Prince (A Brady); 2, Athena T (M Thompson); 3, No Nonsense (I Cart). mini grade C 1, Percolando (T Stockdale); 2, Tyler (I Cart); 3, CRB (A Foley). Great Leighs Newcomers 1, Brooklands Jack The Lad (C Brown); 2, Pomein II. Horse & Hound Foxhunter/open 1, Elmside Orlando (C Brown); 2, Strictly Ballroom (J Brotherton).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 17 Nov

11 and Under 1, Euroflash (L Neilson); 2, Echo Wold (Z Wilson); 3, Bowes Sleeping (J Flannagan). Small Pony Open 1, Royal Declan (A Valks); 2, Grey Guy (J Harland); 3, Ultimate Challenge (J Harland). Jnr British Novice 1, Kirby High Flyer (K Hardisty); 2, Honeywell Boy (L Jewitt); 3, Red Hot Indian (B Valks). Jnr 95cm Open 1, Royal Declan; 2, My Twylight Star (E Radcliffe); 3, Kirstens Touch of (K Thorby). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Devlin (K Chevin); 2, Honeywell Boy; 3, Santa Fe (B Valks). Foxhunter/1.10m Open1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Orkney Prince (D Harland); 3, Forge Freeway (J Pringle). Jnr 1.15m Open 1, Orkney Prince; 2, Little Irish Lad.

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Strawberry Maybe (N Bingham); 2, Sheer Diamond (I Roger-Nash); 3, Colourful Lad (J Gibbs). 1m 1, Button Oak (T Hill); 2, Good Egg (A Biltcliffe); 3, Penrose Dancing (K Tudge). 1.05m 1, Honey Bazaar (A Payne); 2, Bardino Gold (A Dawes). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Golden Sapphire (J Bingham); 2, Bartonfield Duet (J Price); 3, Stargazers Saucy Sox (J Tilsley). 1.15m 1, Bartonfield Duet; 2, Stargazers Saucy Sox.

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Woodlands Sir Thomas (L Portillo); 2, Yet Another Story (M Wynne); 3, Sioux (G Hurst). 1.05m 1, Muscovite (A Done); 2, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 3, Gaelic Harmony (L Riley). Great Leighs Newcomers 1, Jokers Diamond (C Spencer); 2, Digital Diamond (L Baxter); 3, Elite (C Collins). Equimax Discovery 1, Ushi K (P Lamb); 2, Smiths Farm See You (C Neilson-Hansen); 3, Simply Simon (C Metcalfe). 1.15m 1, Bally Rose (J Daly); 2, Ricochet Rex (J Billington); 3, Landini (T Mallin).

WIX EC Manningtree, Essex, 17 November

Charles Owen British Novice 1, Lucky Kilcullen (L Stovell); 2, Radford Navigator (E Gray); 3, Master Royale (B Dove). Equimax Discovery 1, Nice And Easy (E Carvey); 2, Hairos Way (L Newson); 3, True Steel (I Locke). 1.05m 1, Tennessee Silver Jazz (E Volk); 2, Sharp Opinion (D Edmundson); 3, Eastminster Sailor (D Scott Garrett). Great Leighs Newcomers 1, Diamant Shadow (A Knight); 2, True Steel; 3, Tangible Asset (S Wilson). NDS Members Cup 1, Grange Guest (C Keeling); 2, Symphony Red (A Peruzzi-Smith); 3, Quartz (T Davies). 1.20m 1 & 2, Quartz & Qutie (T Davies).