ROYAL LEISURE Henfield, Sussex, 11 March

Charles Owen British Novice 1, Red Cloud (V Kerry); 2, Prince Charming (E Lovett); 3, Bugsy. 1m 1, Lucky Step (J Whibley); 2, The Chairman (T Goodall); 3, Dutch Treat. 1.05m 1, Ace Rollo (A Crane); 2, Due Diligence (M Etherington); 3, Marmora (B Pobjoy). Great Leighs Newcomers 1, Nobel Krasnee (M Wilson); 2, Derrygolans Hero (A Boyce). 1.15m 1, Brindisi; 2, Montana Springs (D Baker). 1.25m 1, Candy Lupe (G Strutton); 2, Favourite (G Talbot).

THE COLLEGE EC SNR PREMIER Keysoe, Beds, 14-16 March

1.15m 1 & 3, Zircon II & Arielka (A Saywell); 2, Pelgrim K (J Egmore). under 21’s open 1, Thornavons Microlite (N Tinworth); 2, Jurius (S Heaven); 3, Salie Van Corde (I Hofschroer). Blue Chip Performance Qual 1, Baileys Calippo (J Reed-Stephenson); 2, Prince (G Williams); 3, Roscoes Gillimy (J Reed-Stephenson). 1.25m qual 1, Domini II (G Williams); 2 & 3, Qutie & Quartz (T Davies). national 1.30m 1, Othello III (B Twomey); 2, Loro Piana Hamlet (G Williams); 3, Back In Business II (M Watson). 15 Mar: under 21’s open 1, Crown Rhodonite (E Shaw); 2, Zerro II (M Russell); 3, Summertime Molly (A Thompson). Foxhunter 1, Brickfield Boy (M Watson); 2, Move Over (V Eklov); 3, Osiris (G Paternoster). 1.25m qual 1, Landini (V Mallin); 2, Decoded (M Watson); 3, True Grit III (G Paternoster). B&C 1, Saffier Van De Brnadkreek (B Twomey); 2, Zircon II; 3, Filiena (N Jennings). national 1.40m 1, Othello III; 2, Leo Z (C Frazer); 3, Back In Business II. 16 Mar: under 21’s open 1, Zerro II; 2, Crown Rhodonite; 3, Hot Two Step (N Tinworth). 1.25m qual 1, Cushty (J Renwick); 2, Zerro II; 3, Colorado VI (J Renwick). grade C 1, Flaretime (M Whitaker); 2, Slyguff Gold (E Shaw); 3, Taittinger (D Burnham). grade A&B grand prix qual 1 & 3, Tornedo & Abrisca (M Whitaker); 2, Ramero B (E Doyle). Foxhunter 1, Wave (R Hook) 2 & 3, Rapkyns Echelon & Bunting (N Pirie).

NORTON HEATH EC JNR PREMIER Blackmore, Essex, 14-16 March

1m jnr 1, Campus (Z Adams); 2, Lakeland Little Star (S Lithgow); 3, Dawn Flame (Z Adams). 1.10m jnr 1, Willowpark Skywalker (L Mantel); 2, C’s Surprise (C McNaughton); 3, Prize Lady (L Mantel). 15 Mar: 1.10m jnr 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Okehurst Crackerjack(G Spence); 3, Patchwork Warrior (H Webster). August Silk Jnr Restricted open 1, Blue Amber (H Penny); 2, Applejax Red Stripe (D Smith); 3, Kinetic II (K Lister). 128cm 1, Ballyclough Tess (H Thomas); 2, Get Ready Freddie (O Liley); 3, Watermans Cartier (J Emblen). winter 128cm second round 1, 2 & 3, Proud Flyer, Tiger Tim & Just Talk Atlanta (J Whittaker). 138cm 1, Campus; 2, Dawn Flame; 3, Dreamtime Outlaw (Z Wilson). winter 138cm second round 1, FortridgeNapolean (H Thomas); 2, My Bugsy Malone (J Sawyer); 3, Strawberry Fair III (M Sampson). 16 Mar: 1.10m jnr 1, Willowpark Skywalker; 2, Dawn Flame; 3, Girl’s Knight (H Webster). national 128cm 1, Proud Flyer; 2, Metric (H Smallwood); 3, Get Ready Freddie. national 138cm 1, My Bugsy Malone; 2, Bowes Ricochet (D Willett); 3, Just Be OK (O Liley). 1.15m jnr 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2, Bobby Bracken; 3, New York Skyline (N Pavitt). winter JC second round 1, Midland Boy (E Davies); 2, Kinetic II; 3, Okehurst Crackerjack. jnr winter classic 1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, Hopala (H Paul); 3, Spottie Dot Com (S Broome).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 14-16 March

1m jnr 1, Master Spring (H Haig); 2, Skibbereen Girl (E Stoker); 3, Forever Katie (S Locker). 1.10m jnr 1, Highling Flash Of Fortune (E Galbraith); 2, Arjay (R Walker); 3, Johnty’s Lad (J Spence). Smith of Whiteinch 128/138cm 1, Bishopston Total Eclipse (L Lorimer); 2, Fantasia (L Lorimer); 3, Sligo Lucky (C Miller). jnr open 1, Papadacus (S Babes); 2, Highling Flash Of Fortune; 3, Street Angel (J Kirk). 15 Mar: Golden Bear Tiny Tots 1, Green Darrow Gossamer (E McIntosh); 2, Bally Red Wharf (E Stoker); 3, Yankee Blaze (L Templeton). 90cm jnr 1, Lara Jane (R Haynes); 2, Willow The Wisp II (J Smith); 3, Sligo Lucky (C Miller). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Total Chaos (S Babes); 2, Slip Knot (V Murdoch); 3, Lexus Duo (S Babes). 1m jnr 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Forever Katie; 3, Beechway Delight (A Johnstone). Scope Jnr Adventurer/1.10m jnr 1, Highling Flash Of Fortune; 2, Papadacus; 3, Irish Freestyler (J Bell). GBabes RHS JC 1, Arjay; 2, Western Andy (H Davies); 3, Lexus Duo. Baillie family national 138cm 1, Help Ma Bob (E Proudfoot); 2, Lois Dubh (H Haig); 3, The Shady Lady (N Dingwall). jnr intermediate 1, Street Angel (J Kirk); 2, Papadacus; 3, Honey Honey (S Babes). Parklands Country Club Restricted Sml Pony 1, Fourmerk Jeremy Fisher (F Tague); 2, Lara Jane; 3, Green Darrow Gossamer. Scope Jnr Novice 1, Little Miss Dream Catcher (E McFarlane); 2, Jazzy Tazzy (G Mitchell); 3, Golden Grove Sunshine (W Melville Smith). Scope Jnr Progressive/1m jnr 1, The Shady Lady; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Jacaranda Prince (K Scott). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Slip Knot (V Murdoch); 2, RS Sky High (R Walker); 3, Western Andy. RHS/national 128cm 1, Willow The Wisp II; 2, Skibbereen Girl; 3, Flinor Songbird (E Stoker). RHS/Baillie family national 138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Willbound (J Drummond); 3, Lois Dubh. jnr open 1, Honey Honey; 2, Street Angel; 3, Papadacus.

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 15 March

Small Pony Open 1, Cappagh Misty (P Allen); 2, Bowes Misty Grey (J Flannigan). Nat 128cm Q 1, Cappagh Misty (P Allen); 2, Duncrynes Jungle (P Allen); 3, Golden Bonito (M Robinson), Natl 138cm Q 1, Royal Declan (A Valks); 2, Golden Fortune (A Valks); 3, Stainsby So What (R Tidd). BEIB Jnr British Novice 1, Casper Go Faster (C Lowther); 2, Bowes Sindy Kate (M Martin); 3, Red Hot Little Madam (V Green). Scope Jnr Novice Q 1, Casper Go Faster (C Lowther); 2, Aklah Dark Princess (C Lowther); 3, Pemshaws Part Time (K Vayro). Scope Progressive Q 1, September Lady (R Atkinson); 2, Alizan (L Jewitt); 3, Misty Dame (L Mellor). Blue Chip Jnr Newcomers/1m Open 1, Earnies Keep (M Heath); 2, Diana’s Memory (H Webb); 3, Melissa’s Magical (M Heath). Squibb and Davies l Foxhunter/1.10m Open 1, Forge Freeway (J Pringle); =2, Baskin Ilex (S Adams); =2, Buckley Boy (K Chevin).

BARTON EC Bilsbarrow, Lancs, 15-16 March

Charles Owen British Novice 1, Millrowes Say No More (J Rowe); 2, Kerry Blue (K McKenna); 3, Neopolitan II (D Hayes). Equimax Discovery 1, Millrowes Say No More; 2, Little Mains Hill (R Archibald); 3, Rush On M (S Ryan). DMS Adventurer 1, Ulana (P Lamb); 2, Hello Susan (D Austin); 3, Pim Town (S Ryan). pro-am 1, Count Belair (S Jefferies); 2, Diamond Candy (K Bowman); 3, Larcos (C Wainwright). DMS Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Its Santa Monica (N Coupe); 2, Ulana; 3, Larcos. A/B/C 1, Mrs Magic (C Richardson); 2, Townhead Robbo (N Martin); 3, Roscoes Meadow View (M Lucas). 1.25m 1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Ashdale Jackpot (L Cliburn). 16 Mar: DMS Novice 1, Strinesdale Zambuka (M Coupe); 2, Cruising Chick (K Bailey); 3, Midnight Hot Spot (K Phillips). Equimax Discovery 1, Mr Oliver (R Friend); 2, Patricia III (C Birch); 3, Its Serious (J Martin). 1.05m 1, Lickle Ted (A Millin); 2, Country Harvest Chamoncke (V Jefferies); 3, Ben De Lis (A Millin). Great Leighs Newcomers 1, Panama Killarney (C Richardson); 2, Safir (C Kenyon); 3, Rikinsta (N Springer). 1.10m 1, Ballyflame (M Kendall); 2, Huntingtown (N Martin); 3, Marlbury Classic (C Shepherd). 1.15m 1, Krekor (N Springer); 2, Leonardo (J Powell); 3, Kyros Crystal Spirit (C Shepherd). Scope B&C 1, Mr Carley (R Maguire); 2, Leonardo; 3, Janet (K Tsang). Scope 1.25m 1, San Bonito (T Davin); 2, J’Ippee (N Martin); 3, Krekor.

BSJA AREA 35 Pencoed College, Wales, 15-16 March

Jnr Starter Novice 1, Danny’s Dream (V Best); 2, Don’t Matter (V White); 3, Back in a Flash (R James). Jnr British Novice 1, Quality Time (M Browning); 2, Mr Perky Perkins (M Thomas); 3, Box of Tricks (M Browning). Jnr 1m Open 1, Clarenville (B Griffiths); 2, Glanwern Guiness (L Yeo); 3, Jungle Jim (M Edwards). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mohurry Jack (R Anstee); 2, Little Missteq (N Button). Charles Owen British Novice 1, Breinton Bezique (M Edwards); 2, Cockney Music (J Price); 3, Triple X (G Allen). Equimax Discovery 1, Rosagallica (A Franklin); 2, Captain Bompy (J Harris); 3, Can It (E Eynon). 1m open 1, Myrddin (M Edwards); 2, Bartonfield Duet (J Price); 3, Tresigin Trev (M Edwards). Great Leighs Newcomers 1, Ballinteskin Laughtons Flyer (E Eynon); 2, Another Quest (M Edwards). 16 March: Newcomers 1, Chakolay (E Eynon); 2, Vouvray (L Beaven); 3, Another Quest (M Edwards). NDS Equine 1.10m Members Cup 1, Myrddin (M Edwards); 2, Ashroe Clover (Z Phillips); 3, Pen-Y-Bryn Diamond (C Morris). Horse & Hound Foxhunter 1, Millstreet Sir (C Morris); 2, Ballinteskin Hallo (J Bailey). 1.20m open 1, Picton Prema Donna (E Eynon); 2, Rockburren (A Thomas); 3,Dawson (A John). 1.30m open 1, Dawson (A John); 2, Ravella (S John); 3, Rockburren (A Thomas). Charles Owen British Novice 1, Dann D (H Smith); 2, Tiger Filli (R Thomas); 3, Gold Rakarn (N Band). discovery 1, The Hobbit (N Court); 2, Triple X (G Allen); 3, Clovers Gold (J Bailey). 1m open 1, Black Money (P Fido); 2, The Hobbit (N Court).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 15-16 March

Charles Owen British Novice 1, Fluta (F Pierce); 2, Mole (K Jenn); 3, Shimmer-E (J Clee). Equimax Discovery 1, Valenthieno (S Nicol); 2, Guidam Unique (M Barratt); 3, Oharmeta (J Annett). 1.05m 1, Blacklands Romulus (C Marsh); 2 & 3, Adams Chantonnay & Pamina Van Het Henehof (C Brayshaw). Great Leighs Newcomers 1, Royal Rose II (M Dye); 2, Hamilton Tropics (J Clee); 3, Another Magic (S King). 1.15m 1, Downtown Jazz (J Clee); 2, Adams Chantonnay; 3, Obleem (B Penny). 1.25m 1, Obleem; 2, Renkum L’Attitude (J Annett); 3, Hamilton III (J Clee). 16 Mar: Charles Owen British Owen 1, JR Lad (L Rummell); 2, Best Of Both (M Smith); 3, Ballinvella Giant (D Norman). Equimax Discovery 1, Jester Dream (L Von Kuhn); 2, Maximus (R Martin); 3,Prince Charming (E Lovett). Horsehealth 1.05m 1, Positively Cavalier (N Charles); 2 & 3, Walton Bombardier & Ace Korrall (L Long). Great Leighs Newcomers 1, Elle II (M Dorgan); 2, Octopus II (J Phillips); 3, Crystal Blue Z (C Baker).1.15m 1, Positively Cavalier; 2, Brindisi (H Morris); 3, Jeraboam (G Tattersall). 1.25m 1, China Drum (N Boulter); 2, Kelly De La Roche (J Whibley); 3, Volanus (J Phillips).

ARENA UK Grantham, Lincs 16 March

Charles Owen British Novice 1, Bandul (R Howell); 2, Castle Special Brew (L Brennan); 3, Spellbound (L Broxup). Equimax Discovery 1, Spellbound (L Broxup); 2, Diamond Valley (L Chilvers); 3, Beacon Abbi (H Dooley). Arena UK Novice 1, Walton Sure Thing (M Smith); 2, Chloe P (A Brady); 3, Clover Hill King (J Magill). Great Leighs Newcomers 1, Utah Van Het Westleven (M Lanni); 2, Bright Dragoon (F Peall); 3, Una II (M Williams). NDS 1.10m Members Cup1, Milton Only You (S Cawkwell); 2, Fountaindale (K Grant); 3, Danaos Du Mesnil (S Ward). Horse & Hound Foxhunter =1, Portofino II (M Lanni); =1, Chiwago (L Brennan); 3, Milton Only You (S Cawkwell). 1.20m Open 1, The Fox (A Brady); 2, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 3, Jamel (L Brennan). National 1.25m Open 1, Just Jerry (S Brady); 2, Cobretti (L Van Heyningen); 3, Muskateer (D Walsh).

BRYN DERW Bryndefail, Gwynedd, 16 March

11& under 1, 4 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Coldbar Arkaig (J Cowley); 2, Mr McSorley (S Leech); 3, Mrs Midas (N Tidswell). 90cm jnr 1, Black Fancy (D Hughes); 2, Lara Croft (N Jude); 3, Finn McCoul (Y Allen). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Black Fancy; 2, Lara Croft; 3, Brynteg Caramel Cream (K Chambers). 1.05m jnr 1, Black Fancy; 2, Go Large (R Evans); 3, Brynteg Caramel Cream. Charles Owen British Novice 1, Thistle Do Nicely (N Jones); 2, Esprite (F Martin); 3, Jackaman (C Davies). Equimax Discovery 1, Phantom Phenenomon (C Owen); 2, Oliver Royale (E Wagstaff); 3, Webster Himself (C Owen). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Andersons Song Of Norway (G Jones); 2 & 3, Chancers Choice & Raindance (S Roberts). NDS Members Cup 1, Noble Rosina (S McLean); 2, Chancers Choice; 3, Andersons Song Of Norway.

EXETER EC Poltimore, Exeter, 16 March

Charles Owen British Novice 1, Moorhaven Molly Malone (E Baker); 2, Lolly Pops (J Hore); 3, Nutmeg (S Kolowski). Equimax Discovery 1, Fergal Keen (T Kuszek); 2, Grannbel (L Harris); 3, Dalcotes Cothele (R Moore). 1.05m 1, Jimbo Van Het Proud Huff (J Frances); 2, Elljay (K Deithrick); 3, Fergal Keen. NDS Members Cup/1.10m 1, Penny Market (J Douglas); 2, Haarlem Knight (H Avison); 3, Vague Impression (K Spiller). 1.15m 1, Maestro Rossini (T Kuszek); 2, Vague Impression; 3, Haarlem Knight. 16 Mar: Charles Owen British Novice 1, Toby’s Lass (V Hawkins); 2, Portlaw Candy (K Martin); 3, Joliday Dream (L Hamlett). Equimax Discovery 1, Mathew Mead (E Wotton); 2, Rosy Rumour (S Childs); 3, Sir Leonardo (K Bloomfield). DMS Adventurer 1, Master Splash (S Berry); 2, Mr Burlington Bertie (E Gawler); 3, Lingot De Leagrererce. 1.20m 1, Flash For Cash (K Bloomfield); 2, Gianni (K Spiller); 3, Hallo Mossy (A Edwards). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Imperial Saluut (J Tuff); 2, Kienton(T Kneen); 3, Just Dan (K Bisson). Bath & West Open 1, Larichter (B Wilmer); 2, Gianni; 3, Uk De Port Brehay (J Tuff).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 16 March

Charles Owen British Novice 1, Brookfields Redfern (R Miller); 2, Nupilia (R Phillips); 3, Optimism (S Nicholson). mini grade C 1, Ballytarris Diamond (R Bennion); 2, Retreats O’Hara (D Foster); 3, Retreats Little Lennon (C Robertson). Great Leighs Newcomers 1, Retreats Oh Lady (S Robertson); 2, A Touch More Magic (I Marklew); 3, Retreats Look At Me (S Robertson). 1.15m 1, Ghost Buster (J Wingrave) 2eq, Ballaseyr Corsair (J Wingrave) & Retreats Upper Cut (C Robertson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ballaseyr Corsair; 2, Retreats Upper Cut; 3, Liberty V (T Davison).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 16 March

Charles Owen British Novice 1 & 2, Warco & Sebastian III (J Clee); 3, Otsem (S Reeve-Young). Equimax Discovery 1, Calida 16 (E Brook); 2, Sealiet (J Davies); 3, Quite Frankley Fidget (I Clark). 1.05m 1, Miss Modena (S Aston); 2, Belgium Waffle (C Chaplin); 3, Holmgrove Caesar (R Snaddon). 1.15m 1, Manhattan Skyline (C Williams); 2, Lemar (S Reeve-Young); 3, Super Girl (S Mercer). 1.25m 1, Unbelievable Darco (J Clee); 2, Spotless (P Spivey); 3, Magic Man (S Aston).

ROCKHAMPTON EC Yorkley, Glos, 16 March

128/138cm 1, Roseview Little Love; 2, Animated Star; 3, Rockfield Charm. Scope Primary 1, 7 tied. jnr A4 1, Roseview Little Love; 2, Snorter (L Fishwick); 3, Burys Golden Harmony (S Lloyd). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Burys Golden Harmony; 3, Donegals Lad (S May). 1.10m ch/Scope Jnr Adventurer 1 & 2, Midland Boy & Bulcain Eddie (E Davies); 3, Mr D. (H Shepherd). Thurlestone Hotel Jnr Open 1, Snorter; 2, Coconut Creek; 3, Dusty Road (S Lloyd).jnr members cup 1, Dusty Road. Charles Owen British Novice 1, Cockney Music (J Price); 2, Just For Ever (C Binnions); 3, General Maximus (S Cole). 1m 1, Golden Sapphire (J Bingham); 2, Maerdy Swoppitt (K Davey); 3, TC Murphys Girl (G Boardman). 1.05m 1, Maerdy Swoppitt; 2, County Collection (J Price); 3, Golden Sapphire. Great Leighs Newcomers 1, Golden Sapphire; 2, County Collection; 3, Issy Bell (K Pike). Stable Express 1.15m 1, Issy Bell; 2, SpringShowers (J Price); 3, Sea Biscuit (E Lucy).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 16 March

DMS Novice 1, KC’s Sam (S Jones); 2, Treasures Madam Josephine (I Wynne); 3, Heritage Daydream (A Horan). DMS Adventurer 1 & 2, Flagmount Junior & Phoenix (C West); 3, Dark Dimension (L Cheetham). 1.05m 1, Secret Rumour (N Proffitt); 2, It’s Showgirl (G Williamson); 3, Northern Sky’s the Limit (N Lewis). Great Leighs Newcomers 1 , Juliette Silva(J Matthews); 2, Exandella (K Shannon); 3, Chatain (L Williams). 1.15m 1, Reesh (C Membury); 2, Hampton Court (N Proffitt); 3, Fabritzio (G Billington).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks 16 March

Nursery Stakes 1, Tommy Tee (A Tate); 2, Coco Can (R Massarella). Small Pony Open 1, Mystic Starlight Express (G Whitaker); 2, West Flight (H McCaie); 3, Emmers Brook Rosella (G Whitaker). 128/138cm Handicap 1, Emmers Brook Rosella (G Whitaker); 2, Lulu (L Saywell); 3, Tommy Tee (A Tate). Nat 138cm Q 1, Lulu (L Saywell); 2, Little Logic (W Whitaker); 3, Cassie Blue Lady (W Whitaker). BEIB Jnr British Novice 1, Llewellyn Lad (R Chapman); 2, Little Gangster (T Redfern);3, Sakama Chezni (H McCaie). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dunwoody (L Saywell); 2, Silver King (L Saywell); 3, Coal Beach Royal Fanfare (C Massarella). 1m Jnr Open 1, Cidar Sue (L Saywell); 2, Bowes Polland Lad (L Hutchinson); 3, Kingfisher Tarantella (F Atack). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Irish Top Cat (H Bramley); 2, Ryans Way (S Jimmison); 3, Smart’nWell (D Mosley). 1.10m Jnr Open 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Emerald Reward (G Teal).

WESTVIEW STABLES Edmondsley, Co Durham, 16 March

Charles Owen British Novice 1, Smiley Miley (D Herron); 2, Fenwick Picador (S Prowse); 3, Snettisham Celebration (M Richardson). Equimax Discovery 1, Kosmic Colours (S Russell); 2, Dollarville (P Dodds); 3, Ringfort Diva (C Dennis). 1.05m 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Dutch Melody (V Tulloch); 3, Rocktops Greeami (A Lines). Great Leighs Newcomers 1, Touch Of Frost (D Herron); 2eq, Wonderful Life (D Mewse) & Landcruiser (J Taylor). 1.10m 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Storm Alert (J Cowan); 3, Gibside Sarleen. Scope 1.15m 1, Ferndale Summer Breeze; 2, Stainsby Powerplay (V Allen); 3, Gamble On (S Russell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Toodjay (S Russell); 2, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield). 1.25m 1, Aninimo (S Russell); 2, Stainsby Don Edwardo.

WIX EC Manningtree, Essex, 16 March

Charles Owen British Novice 1, Etoile (J Reid); 2, Karlien (V Clarke); 3, Lucky Kilcullen (E Carvey). Equimax Discovery 1, Madonna IV (K French); 2, Claydons Nom De Plume (S Gardner); 3, Ben Nevis Boy (L Wrigley). 1.05m 1, Skibo (J Allinson); 2, Living Colour (B Dove); 3, Rhana (A Olliff). Great Leighs Newcomers 1, Skibo; 2, Crystal Breeze (K Coombs); 3, True Saying (S Cooper). 1.10m/NDS Members Cup 1, Parola (L Phillips); 2, Living Colour; 3, Harbour Lites (L Wrigley). 1.15m 1, Parola; 2, Nando II (T Wicks).