Equiline Horseboxes Novice Championship 1, Cavallo (Philip Tuckwell); 2, Jazzed Up (Emma Slater); 3, C B Madness (Amy Sharman); 4, Frankton (Toni Potts); 5, Little Teddy (Nicola Brown); 6, Cruise Along (Sue Pountain).

Equiline Horseboxes Discovery Championship 1, Furious Whisper (Victoria Lynden); 2, Marlborough of Haynes (Christina Berger); 3, Dock Star (Carol Richardson); 4, Delholme Delight (Sophie Cuthbert); 5, Kiss & Tell (Helen Tredwell); 6, Bilbo (Henrietta Cook).

Fordyce Curry Winter Young Riders A & B Championship 1, Harlequin Sunset (Aileen Craig); 2, Two Mills Show Time (Robert Mcguire); 3, Ephesia (Louise Whitaker); 4, Macepark Valhalla (Grace Barton); 5, Cassanova V (Gemma Hill) ; 6, Djidda II (Lucy Scullion)

Blue Chip Performance Championship 1, Corleon Two (Victoria Young); 2, S Para D (Lianne Brennan); 3, Spring Clean (Tina Fletcher); 4, My Little Soldier (John Shaw); 5, Traxdata Kelly De La Roche (Philip Spivey); 6, Norlando (Lisa Hayles).

Blue Chip Power Championship 1, Yours and Mine (Derrick Morton); 2, The Viking (Brian Smith); 3, Lakeland Gold Diamond (Emma Shaw); 4, Norlando (Lisa Hales); 5, Quina (Anna Austin); 6, Cavalla (Philip Tuckwell).

Blue Chip Energy A&B Championship 1, Mill Laraugh (Karen Bosworth); 2, Ballinar (Joanne Pay); 3, Shannon Shore (Laura Newman); 4, Jerina II (Joanna Andrews); 5, Red Wharf Clover Light (Steven Gee); 6, Red Salutation (Helen Treadwell).

Blue Chip Grand Prix 1, Ephesia (Louise Whitaker); 2, Lugarna Beach (Shaun Wild); 3, Its Magic Max (Keith Shaw); 4, Cobretti (Lynne Van Heyningen); 5, Give Me Reamus (Billy Twomey); 6, Joyride (Geoff Billington).

Blue Chip Pro B&C Championship 1, Blue Chip Quinton II (Paul Barker); 2, Its Magic Man (Keith Shaw); 3, In The Black II (Paul Barker); 4, Retreat Shes A Lady (Victoria Young); 5, B Nimble II (Susie Gibson); 6, Foxglen Ballyboffy (Anna Reece).

Blue Chip Sparkle JC/JA Championship 1, Loobeen Shamrock (Katy Shaw); 2, Patience (Michaela Gale); 3, Forever Rosie (Sophie Ryan); 4, Gleneaskey Flight (Rebecca Ash); 5, Mavericks Chance (Joanne Bailey); 6, Major Angel (Charlotte Graham).

Kraiburg Junior Novice Championships 1,Little Atom (D Joliffe); 2, Taylor Reid (C Platt); 3, Top Line Lad (R Prater).

Kraiburg Junior Discovery Championships 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Wallnook Anonymouse (K Shaw); 3, Midnight Mandarin (A Measor).

Kraiburg Junior Sapphire Championships 1, New York Skyline; 2, New York Blues (L Pavitt); 3, Desert Secret (S Upton).

Kraiburg Junior Coral Championships 1, New York Skyline; 2, New York Blues; 3, Menumenum (S Heaven).

NON CHAMPIONSHIP CLASSES

Equiline Horseboxes Grade C 1, Ridgeside Elite (E Slater); 2, Tosca Too (T Potts); 3, Milette II (P Crann).

Equiline Horseboxes Grade C 1, Pembridge Rascal (A Edwards); 2, Fritz Luke (J Helm); 3, Hollyfield (C Richardson).

Blue Chip B&C 1, Jazzed Up; 2, Move On (R Fernyhough); 3, O’Reilly (A Craig).

Blue Chip Open 1, Voodoo Man (S Hedges); 2, Red Salutation (H Tredwell); 3, Equity (C Frazer).

Blue Chip JC/JA 1, Riverside Dream (S Ryan); 2, Dusty Road (E Darnborough); 3, Garlands Cashman (S Upton).

Blue Chip Open. 1, Shellman Simon (D Tssatsos); 2, Equity; 3, My Enigma (S Hedges).

Equiline Horseboxes Superdog Challenge 1, Robocop (A Strawson); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Laura Lady (G Strutton).

Kraiburg JC/JD 1, Doveka (S Oliver); 2, Little Cransley Kilifi (V Clements); 3, Sannan Valley Piccolo (M Townshend).

Kraiburg JC/JD 1, Simply Madonna (S Ballard); 2, Mr James Blond (J Russell); 3,Sparks Can Fly (H Swailes).

Kraiburg JC/JD 1, Okehurst Crackerjack (V Gower); 2, Sparks Can Fly; 3, Killycarmp Apache (B Penny).

Kraiburg Junior Small Open 1, Moniar (C Brown); 2, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 3, Ruby Reflection (R Beecroft).