BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 29-30 Sept

BSJA AREA KA Ayrshire, 29-30 Sept

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 27 September

EXETER EC Exeter, 29-30 Sept

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 28 September

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 30 September

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29-30 Sept

ROCKHAMPTON EC Rockhampton, Berkeley,29 Sept

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 29-30 September

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 30 Sept

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 27 September

11 & under 1, Tullibards Finisk Aero (J Emblem); 2, Fairlight Soft Spot (K M Rabdall); 3, Hot Shot Crackers (A Pierce). small pony 1, Silverlea Rozen Cavalier (E J Moore); 2, Major Hurry (L Bunn). 128cm 1, Major Sharpe (G Talbot). 138cm 1, Silverlea Rozen Cavalier; 2, The Renegade Master (E J Moore). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Eurostyle (L Pheasant). JC 1, Floating Change (B Penny); 2, Scarlett Adventure (C Saunders). Jnr intermediate open 1 & 2, P J Barcelona & Okehurst Showman (E J Moore).

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 28 September

British Novice 1, Grafik (M Reid); 2, Herngate Oliver (A McKeowen); 3, Barni Boy (M Bone). Discovery 1, Dali (A McKeowen); 2, Grafik; 3, Herngate Oliver. Newcomers 1, Lara II (P Crago); 2, Calypso Bay (C Harris); 3, Catherston Sorcinite (C Halim). 1.10 Members 1, Retreats First Class (K Doyle); 2, Ewerbys Rio II (S Bardell); 3, Mahoney (B Dunning). 1.25 Open 1, My Legoman (P Crago); 2, Pipit (P Crago); 3, Gambler (N Charles).

ROCKHAMPTON EC Rockhampton, Berkeley, 29 Sept

128 Championship 1, Playmate Whizz (J Swambo); 2, Icicle (S Williams); 3, Spilt Milk (S Williams). 128/138 Championship 1, My Godfather (L Mantel); 2, Icicle; 3, Pepsi Girl (L Mantel). Jnr A4 Open 1, Coconut Creek (J Kington); 2, Colombo X (E Davies); 3, Polly Flinders (B Mantel). Jnr Small Open 1, My Godfather; 2, Village Gossip (F Stone); 3, R Joe (AHammond). JD.JC/JA Handicap1, ERM Cateto (K Neath); 2, Up and Coming (G Plumley); 3, Playmate Buzz (J Swambo). Jnr Foxhunter 1, Bury’s Golden Harmony (S Lloyd); 2, Dun With Style (J Bilbre). Open 1. ERM Cateto (K Neath); 2, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 3, Kerrymount (S Broome).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 29-30 Sept

128/138cm 1 & 2, Lakeland Little Star & Lakeland Little Cracker(R Cottam); 3, Mystic Starlight Express (W Whitaker). winter 128cm 1, Lakeland Little Cracker; 2, Mystic Starlight Express; 3, Little Logic (A Mizon). 90cm jnr 1, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Houdini’s Flaxen Flyer (S Locker). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bold Kelly (S Needham); 2, Rockhey Robin (N Sayer); 3, Millersford Rocket Rose (B Morris). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Applejax Solitaire (D Smith); 2, Peggy Patch (L Cliburn); 3, Baskin Durango (K Forsyth). jnr intermediate 1, Willowpark Skywalker (E Darnbrough); 2, Cavalcade (K Bowman); 3, Chocs Away Ginger (B Valks). jnr open 1, Timothy II (N Bampton); 2, Ryans Touch (K Allison). 30 Sep: BEIB Jnr British Novice 1, Little Micary (S Locker); 2, Again & Again (S Needham); 3, Painted Pip (N Ellithorn). 90cm jnr 1, Lynwood Gem (A Derbyshire); 2, Mystic Starlight Express; 3, Thorneycroft Misty Blue (K Farragher). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Thorneycroft Misty Blue; 2, Miss Wobbiegang (S Twist); 3, Millersford Rockets Rose (B Morris). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Timothy Bear (S Graham); 2, Herbies Way (J Bullock). jnr members cup 1, Little Logic; 2, Spot The Lady (L Ferguson); 3, Alternate Jazz (S Lincoln).

BSJA AREA KA Ayrshire, 29-30 Sept

10 & under 1, 5 tied. 128/138cm 1, Alpine Jet (L Thomson); 2, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 3, Highland Star (S Lithgow). winter 128cm 1, Micropop (M Baillie); 2, Marsh Kyfe Rocky (A Kelly); 3, Highland Star (S Lithgow). winter 138cm 1, Bowes Charlie Brown; 2, Wizadoras Dream (C McNaughton); 3, Alpine Jet. 1.10m jnr 1, Top Knotch III (E Doherty);2, Essadin (A Christie); 3, Truemount Lady (J Ogg). JC/JA 1, Ballyhampton (S Babes); 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, Toleman Five Star (K Ferrie). 148cm 1 & 2, Mystery Music & Master Roscoe (E Doherty); 3, Mr Rubix. 30 Sep: Charles Owen British Novice 1, LP Sapphire (L Power); 2, Hairshaw’s Carousel (A Hamilton); 3, September Secret (S Lennox). Hadrian Equine Discovery 1, Hairshaw’s Carousel; 2, Hallo Butterfly (L Babes); 3, Aqua Di Gio (C Blackburn). Great Leighs Newcomers 1, Lucinda Moesgaard (M Arnott); 2, Highland Chablis (A Craig); 3, Miss Calella (M McShane). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Wright Or Wrong (L Babes); 2, Fortalisa (S Dinning); 3, Solo Flight II (S McTaggart). B&C 1, Abrisca (G Gillespie); 2, Castlehill Reiver (L Brash); 3, Nethermuir Aztec (J McGeoch). 1.30m 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, True Braveheart (M Young); 3, Silver Sir (L Babes).

EXETER EC Exeter, 29-30 September

Charles Owen British Novice 1, Saxtys Indian Summer (B Tuff); 2, Trendy Girl (M Wells); 3, Monteray Mouse (L Evans). Hadrian Equine Discovery 1, Master Impy (L Tootell); 2, Impudence (L Harris); 3, Miss Harmony (A Bean). 1.05m 1, Ballycash (A Bean); 2, Desmond Of Heathlynn (C Miles); 3, Glenkarma (R Kempe). Great Leighs Newcomers 1, Swirlyjig (S Walker); 2, Imperial Saluut (M Medcraff); 3, Crystal Blue (A Edwards). 1.10m 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Deli Sorella (S Gentle); 3, Nimmador Special (M Wells). 1.15m 1, Swirljig; 2 & 3, Crosswinds Knight Rider & Playboy V (S J Coffin). 30 Sep: Charles Owen British Novice 1, Saxtys Indian Summer; 2, Nuriznaya (C Wilson); 3, Contraband Ruler(A James). Hadrian Equine Discovery 1, Saxtys Indian Summer; 2, Dibberford PC Bob (J Gregory); 3, Fedora (J Maslin). 1.05m 1, Desmond Of Heathlynn; 2, Hollys Folly (J Rosewell); 3, O’Ryan Himself (J Blackburn). BEIB Members Cup 1, Get A Grip; 2, Cornish Quest (C Baker); 3, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins). 1.15m 1, Get A Grip; 2, Elle Va (J Maslin); 3, Vague Impression (J Rosewell).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29-30 Sept

128cm 1, Willow The Wisp II (L Pheasant); 2, HR’s Maverick (C Hanson); 3, 3 tied. winter 128cm 1, Willow The Wisp II; 2, Little Anglezark (M Jones). 138cm 1, C’Est La Vie II (L Sims); 2, Broomfield Rainbow (R Holder). winter 138cm 1, C’Est La Vie II; 2, Sunnyside It’s It (R Holder); 3, Wanda Bewitched (S Frost). BEIB Jnr British Novice 1, Tin City Too (A Cowley); 2, Caspers Lady (L Louden); 3, Max Factor (L Maybin). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Master Atlas (S Emery); 2, Caspers Lady; 3, Charlies Angel (H Morgan). jnr members cup 1, Classic Henna (H Morgan); 2, Ballykissangel (N Pavitt); 3, Mister Speck (M Russell). jnr intermediate 1 & 2, New York Skyline & New York Spritzer (L Pavitt);3, Midwest Star (H Penny). 30 Sep: 128cm 1, Atlanta Blue (J Milczarek); 2, Wedgewood (R Offord); 3, Rockfield Charm (J Loader). winter 128cm 1, Little Anglezark; 2, Millersford Hugo (B Mantel); 3, Rockfield Charm. 138cm 1, WandaBewitched; 2, Rakewood Goldsmith (B Doostdar); 3, Celtic Wysteria (J Shackleton). winter 138cm 1, Campus (C Saunders); 2, Lion King (O Loader); 3, C’Est La Vie II. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Girls Knight (P Howard); 2, Dancing Dolly II (H Hensler); 3, Foxlynch Erika (J Marshall). 1.15m jnr 1, Midwest Star; 2, New York Blues (L Pavitt); 3, Snow Mule (G Evans). 1.25m jnr 1, Midwest Star; 2, Kahola Maestro (H Paul); 3, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 29-30 September

South View Novice 1, Oneida Bally Pride (B Moore); 2, Simpson Too (C Carnall); 3, Flambeau (L Hales). newcomers 1, Moonraker (A Bell); 2, Cassiopia (J Billington); 3, Anderson Free Spirit (C Collins). Foxhunter 1, Caloma Z (J Davenport); 2, Frankton (T Fowle); 3, Moonraker. 1.25m open 1, Decoded (M Watson); 2, Blue Chip Quinton (P Barker); 3, Princess Jade (C Collins). 1.35m open 1, Stable Express Jadoreike (D Morton); 2, Granada 232 (L Williams); 3, A Different Class (B Twomey). B&C 1, Rana Rabbit (K Shore); 2, Gitan DF Concordville (M Watson); 3, Cash Back (D Morton). 1.25m open 1, Rana Rabbit; 2, Kalando (V Bevan); 3, Fabian (S Gill). 1.35m open 1, True Hero (R Bevis); 2, Junior (A Saywell); 3, Bambuk (C Collins). Charles Owen British Novice 1, Spartan Shore (C Bossoms); 2, Kings Ride Diamond (V Swinnerton); 3, Lady Do (I Henderson). discovery 1, Treasurers Calder Mill (K Pugh); 2, Donna Hill Clover (A Bratt); 3, Presto M (A Bell).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 30 September

British novice 1, Happy As A Sandgirl (L Saunders); 2, She’s Out Of The Blue (E Knight); 3, Temple Phoenix (J Russell). discovery 1, Temple Phoenix; 2, True Aying (S Cooper); 3, Meadowbrooks Golden Dawn (S Skinner). open 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Otzivchevya (J Russell); 3, Tullulah (K Watts). newcomers 1, Ballin Rose (S Cooper); 2, Maelog Mayfair (L Evans). open 1, Eastmister Hilight (D Scott Garrett); 2 & 3, Olimor & Rohan (S Gorham). members cup 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, Shambahla (S Coughlan); 3, Chatbalou (L Evans).

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 30 Sept

jnr intermediate 1, Lady Millenium (D Smith); 2, Little Irish Lad (S Robinson); 3, Stainsby Hotspot (E Denton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1 & 2, Breamish Sunburst & Little Babuska (R Towers). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Picture This (R Cana); 2, Wright Decision (E Wright); 3, Emerald Reward (G Teal). BEIB Jnr British Novice 1, That’s Cool (B Tidd); 2, Wait For The Will (R Whitford); 3, Kitsmill Galaxy (E Harrison). 128/138cm 1 & 2, Cappagh Misty & Stainsby Starburst (J Reveley); 3, Sligo Lucky (D Neilson). small pony open 1, Flyaway Peter (D Smith); 2, Paradise Crackerjack (S Hardisty); 3, HR Owen (J Ward). 10 & under 1, Double Whammy (A McCullagh); 2, Echo Wold (Z Wilson); 3, Micklow Rapidash (Z Smith).