BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 9 September

FIELD HOUSE Uttoxeter, Staffs, 6 September

HORSLYX CHAMPIONSHIPS, College EC, Beds, 8-9 September

HUNTERS DRESSAGE Cirencester, Glos, 4 September

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 3 September

KINGSTON MAURWARD Dorchester, Dorset, 9 September

LOEWE LEISURE Preston, Lancs 9 September

RADWAY DRESSAGE 3 September

SCOTLAND U21 CHAMPS Clackmannanshire, 9 September

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 7 September

WEST WILTS EC Holt, Trowbridge, Wilts, 8-9 September

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 3 September

prelim 18Q (Mrs M Robley) 1, Prussian Prinz (M Hoare) 71.7; 2, Very Happy (E Moss) 70.8; 3, Belzonie (R Lovell) 64.6. nov 35Q (Miss L Oppe) 1, Pelithius (K Waterman) 67.5; 2, Good as Gold (E Peerless) 57.9; 3, Dundrum II (S El-Khazen) 57.1. rest 1, Ilkhan (S Martel) 60.8; 2, Carnaval Knight (L Hargreaves) 59.6; 3, Two O Two (A McKeowen) 58.8. elem 56Q (Mrs D Wilson). 1, Jeddien (KBrown) 64.7; 2, For Sure (H Richards) 63.3; 3, Dundrum II 59.7. rest 1, Tristan Boy (S Fabian) 71.3; 2, Catherston Daybreak (C McManus) 68.0; 3, Yogi II (P Drew) 65.7.

RADWAY DRESSAGE 3 September

prelim 12 (F Scott) 1, Concordia (J Boswell) 64.6; 2, Brookmead Benjamin (J Bentley) 64.2; 3, Noble Charles (C Young) 62.9. prelim 16Q (A Birch) 1, Wulston High Flyer (C Hicks) 66; 2, Radway Casanove (A Cave) 65; 3, Wadacre Alana (L Walker) 64.5. nov 33 (V Knowles) 1, Dex (R Fryer) 72.4; 2, Santina (P Friday) 65.2; 3, Ramova (Metcalf) 62.1. rest 1, Jungle Jim (S Bullock) 65.9; 2, Broadstone Drambuie (M Rigg) 64.5; 3, Wisecrack 11 (R Delves) 63.4. nov 39 Q (R Johnson) 1, Santina (P Friday) 65.9; 2, Ramova (M Metcalf) 63; 3, Solcum Calypso (T Hickman) 61.5. rest 1, Gobbledegook (L Sams) 63.7; 2, Quelle Jolie (T Smythe) 61.5; 3, Inish Bofin (E Truran) 60.7. elem 56 (W Bell) 1, Endeavour (P Friday) 72.7; 2, Moreton Hall Go For Gold (L Fellows) 71; 3, Brio 11 (Z Sleigh) 66. rest 1, Nordic Mayflower (A Theide) 69.3; 2, Quelle Jolie (T Smythe) 61.7. elem 58Q (C Hogg) 1, Bart and Neckar (P Alvin and C Robson) 65.8; 3, Brio 11. rest 1, Nordic Mayflower(A Theide) 67.5; 2, Marsix (A Brown) 66.3; Louie B (A Brown) 65.4.

HUNTERS DRESSAGE Cirencester, Glos, 4 September

elem 41 1, Dick Turpin (H Anderson) 69.6; 2, Redpath Maid Marion (S Eardley) 62.4; 3, Donner Dancer (J Beaven) 62. rest 1, Miss Sparks (S Hordern) 60.4; 2, Bushwood Scooby Doo (S Deeley) 60.4. elem 52 Q 1, Dick Turpin 67.1; 2, Donner Dancer 65.4. rest 1, Donnerbrando (K Alexander-Jones) 63.4; 2, The Giraffe (P Bunter) 61.7. med 64 1, Dolendo (S Wilton) 66.9. rest 1, Pagan Legend (L Christiansen-Webster) 57.2. med 71 Q 1, Dolendo 72.3. rest 1, Haphazard II (M Lucey) 66.1. adv med 95 1, Broadstone Dancelot (E Wardle) 64.1; 2, Escapado (S Wilton) 63.8.

FIELD HOUSE Uttoxeter, Staffs, 6 September

adv med 86 1, Patriot (S Cooper) 64.2; 2, Boris Norris (J Grace) 58.2; 3, Just The Job (K Sleath) 58. med 75 Q 1, Girl Power (J Green) 61.9; 2, Monserrat (C Fearnley) 55.1. rest 1, FI Don Juan (J Yardley) 65.4; 2, Oran (J Dickson) 64.3; 3, Boris Norris 61.9. elem 56 Q 1, Samuel Chatterbox (C Haq) 63.37. rest 1, Medina (C Leigh) 62.33. elem 51 1, Samuel Chatterbox 66; 2eq, Joli Coeur van Hertenrode (D Bonnell) & Alderney Lysander (J Grace) 62.4. rest 1, Medina 62.4; 2, Panama Hattie (T Brean) 62; 3, Darley Dancer (J Boothroyd) 60.4.

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 7 September

elem 46 1, Sheepcote Diorissama (S Pincus) 74.29; 2, Hassles Montreaux (S Inglut) 68.57; 3, Moortje (L Seal) 58. rest 1, Master Mick (S Ford) 66.5; 2, Summerhouse Cruiseman (A Brown) 62; 3, Trust Me IV (C Djivanovic) 58.57. elem 56 1, Sheepcote Diorissama 67.67; 2, Whitehouse Hansel (S Whitehouse) 65.3; 3, Moortje 63.3. rest 1, Master Mick 68.67; 2, Summerhouse Cruiseman 54.33; 3, Summerhouse Irish (L Smith) 54.33. adv med 1, Escapado (S Wilton); 2, May Belluci (ABarrett) 65.79; 3, Glamour II (L Bysouth) 63.68. PSG 1, Escapado 68.5; 2, May Belluci 65.25; 3, Klister (L Strijk) 65.

WEST WILTS EC Holt, Trowbridge, Wilts, 8-9 September

med 74 1, Spinnaker (K Bell) 61.9. rest 1, Marston Moor III (K Waterman) 65.6; 2, Derwens Dark Turriff (R Chambers) 62.2; 3, Kevoc Diamond (H Charter) 59.4. med ch 1, Legacy (J Bredin) 70.8; 2, Donatello II (Y Nailor) 69; 3, Lanciano (M Doel) 67. adv med 98 ch 1, Legacy 68.8; 2, Fein Thyme (A Harris) 65.4; 3, Worokh (R Anderson) 62.09. prelim 14 1, Maid By Design (S Miflin) 61.3; 2, Grianagh Anya (B Davy) 61.3; 3, Napoleon (V Nash) 58.3. prelim 14 1, Hinton Vital Spirit (C Keevil) 68.3; 2, Lily (N Parnell) 67.4; 3, Blue Jasper (J Doherty) 66.1. prelim ch 1, Talland Camilla (S Fisher) 331; 2, Godsfield Diaghilev (D Twine) 324; 3, New Year’s Resolution (A Bennie) 322. nov 32 1, Duhonw Rhys (W Miflin) 63.9; 2, Hinton Vital Spirit 57.8. rest 1, Think Pink (A Todd) 63.9; 2, Arkon (V Pugh) 57.4. nov ch 1, Florentin (D Hammond) 67.6; 2, Matfield (C Keevil) 67.2; 3, Faersferre (S Kozuba-Kozubska) 65.2. elem 52 1, Hassage Harry (J Leighton) 67; 2, Broadstone D’Or (JC Ferrand)66.3. rest 1, Kastanie (D Prince) 59.2; 2, Bay Connection (T Morton) 58.5. elem ch 1, Dutch Puzzle (S Newcomb) 71.3; 2, Don Romano (S Glennie) 67.8; 3, Riccine (D Hammond) 67.

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 9 September

prelim 12 1, Count D’Arcy (B Wilkinson) 70; 2, Antizipation (J Leslie) 65.83; 3, Strollmore Caledonia (R Pope) 64.17. nov 33 1, All The Action (G Ranshaw) 67.24; 2, Lochearne (S Chappelhow) 63.45; 3, Mary’s Miraculum (S Chappelhow) 63.1. rest 1, Balaguer (M Sinkinson) 62.07; 2, Strollmore Caledonia 60; 3, Count D’Arcy 58.28. elem 56 1, Toomyvara II (P Harrison) 60.33; 2, Crackenthorpe Four Square (S Chappelhow) 57.67. rest 1, The Reiver (A Hallam) 64; 2, Father Ted (V Williams) 60.67; 3, Balaguer 57.67. med 74 1, Reppin St James (A Thompson) 61.39; 2, Sibelius III (P Hamilton) 59.72; 3, Crackenthorpe Four Square 59.44. adv med 95 1, Vivaldi IV (P Marriner) 59.06; 2, Tiger Lily IV (H Sanderson) 56.25.

HORSLYX CHAMPIONSHIPS, College EC, Beds, 8-9 September

Nov 39 (B Angel) 1, Knight Time (L Farrer) 63.7; 2, Don Perignon (J Hyman) 63.0. rest 1, Broadstone Highlander (P Thorne) 56.7; 2, Guild House Fraser (A Wilkinson) 56.3; 3, Lady Jones (W Phillips) 48.9. elem 46 (B Angel) Open 1, Guild House Fraser 58.0. rest 1, Storm On (E John) 63.1; 2, McCririck (J Rogers) 60.0. elem 56Q (M Brown) rest 1, Storm On 65.0; 2, Bold Venture Graduate (R Garvin) 58.7; 3, Louie B (A Brown) 56.7. med 65 (J Carter) Open 1, Madison County (D Thickitt) 67.0; 1, Mr. Ricard (FScott) 67.0; 2, City Spring Jet (B Brightman) 65.6; 3, Miss Sylvie (D Thickitt) 65.6. rest 1, Edale Ballad (N Bushell) 63.0; 2, Marsix (A Brown) 62.2; 3, Crowns Candlelight (P Lee) 61.5. med 74Q (M Brown) 1, Miss Sylvie 67.2; 2, Mr. Ricard 61.7. rest 1, Edale Ballad 63.9; 2, Paradise Road (H Payne) 60.0; 3, Marsix 54.7. inter II (M Robins, M Brown) 1, Arlequin (B Brightman) 63.4; 2, Vedonau (LBlair) 58.5. adv med 95 (J Carter) 1,Madison County 64.4; 2, Galeone (J Betterman) 59.1; 3, Crowns Candlelight 57.2. PSG 110 (M Robins) 1, Broadlands Wendeguard (T Fielder) 61.3; 2, Tannenbaum (JWhitbread) 60.9; 3, Waitahanui (B Marshall) 59.4. nov 33Q (K Ratcliffe) 1, Don Perignon 69.7; 2, Ofontaine (A Niemeyer Eastwood) 68.3; 3, Purple Oscar (M Brown) 66.2. nov 33Q (O Davies) rest 1, Broadstone D’Amour (H Elms) 68.6; 2, Ludo IV (K Dutton) 66.6; 3, Henrys Firefly (T Smith) 65.9. Novice 39 Horslyx Championship (A Nicell) 1, Wenica (S O’Reilly) 71.5; 2, Knight Time (L Farrer) 68.5; 3, Monopolis (L Hopkins) 68.1. PSG 2000 (O Davies) 1, Padington (K Maxted) 62.8; 2, Absolute (L Jenkins) 61.8; 3, Marco III (E De Launay) 61.0. Grand Prix 2001 (J Kidd, M Robins) 1, Baszo (L Farrer) 62.0; 2, Arlequin 61.9; 3, Master Doruto (B Brightman) 60.5. elem 50 (J Kidd) 1, Merenius (H Leighton) 68.1; 2, Danes Catalina (N Lushington) 64.4; 3, Marksquerade (F Kipping) 64.4. rest 1, Crowns Candlelight (P Lee) 66.7; 2, Nordic Mayflower (A M Thiede) 64.1; 3, Marsix 63.7. Elementary 58 Horslyx Championship (S Howard) 1, Martleaves Sparkling Gem (R Cowderoy) 74.2; 1, Yogi (A Barington) 74.2; 3, Three in One (P Hayler) 73.8. prelim 12 (J Lywood) 1, Sir Barnaby II (B Porter) 61.3; 2, Concordia (J Boswell) 58.8; 3, Dutch Noblesse (J Page) 54.2. prelim 16Q (J Lywood) 1, Sir Barnaby II 64.5; 2, Concordia 60.5; 3, Dutch Noblesse 54.5.

KINGSTON MAURWARD Dorchester, Dorset, 9 September

nov 33 1, Cavallino (J James) 73.79; 2, Bullaford Planet (L Hutchinson) 72.76; 3, Elvastons Echo (C Downting) 66.5. rest 1, Early Willow (K McCarthy 66.55; 2, Face Like Thunder (L Morris) 64.14; 3, Tinkers Tale (J Cobb) 62.76. nov 39 Q 1, Callavino 67.78; 2, Bullaford Planet 66.67; 3, Rhadamanthus (A Tezer) 64.44. rest 1, Tinkers Tale 67.04; 2, Ilkhan (S Martel) 67.04; 3, Royal Bracken (S Smith) 65.56. elem 58 Q 1, LJ (D Simpson-Price) 70; 2, Kensons Aragirn (D Chambers) 60.42; 3, Miss Firecracker (L Hutchinson) 59.58. rest 1, Stafford Teasel (E Halstead-Morton) 66.25; 2, Silver Molly (A Branfoot) 63.33; 3, Galviston (C Way) 62.08. elem freestyle to music Q 1, Micky (J Lister) 80.21; 2, Kensons Aragorn 67.7; 3, Figaro Mio (F Turner) 67.29. med 74 Q 1, Nicky 67.22; 2, Alexi (A Russell) 66.67; 3, Plush Manor Aragorn (K Gibson) 50.83. rest 1, Midnight Dazzler II (T Cross) 65.56; 2, Royalyn Floren (A Bryant) 63.89; 3, The Iron Duke (S Mason) 62.78. med freestyle to music Q 1, Rocher (F Turner) 74.62; 2, Midnight Dazzler 65.39; 3, Fire Coral (S Russell) 58.08.

LOEWE LEISURE Preston, Lancs 9 September

nov Q 1, Java Flow (K Chapman-Baker) 74.5; 2, Jashbee (F Hirst) 64.1; 3, Wheathill Be Frank 63.7. rest 1, Hot Stuff (A Robins) 69.1; 2, Paloma Picasso (A Todd) 65.8; 3, Bingham’s Kings Hussar (A McSawley) 64.1. elem Q 1, Grandee II (C Ronerts) 65.8; 2, BP (S Pimbley) 62.5; 3, Rox O’Gold (D Jones) 61.6. rest 1, Yarrow Zaldaw (K Jackson) 68.3; 2, Wembley (K Wallwork) 66.2; 3, Handsome Is (A Page) 65.3. med Q 1, Apatchy (R Kilroe) 66.4; 2, Grandee II 61.8; 3, Rox O’Gold 59.1. rest 1, Wheathill Sting (N Saynor) 64.8; 2, Oran (J Dickson) 64.8; 3, Fairway III (H Morgan) 64.

SCOTLAND U21 CHAMPS Clackmannanshire, 9 September

prelim 10 1, Porthill DJ (M Livingston) 72.27; 2, Trossach’s Hiker (S Fox) 70.91; 3, Duntarvie Catalan (P Morrison) 70. Scottish Championship Final/ Best of Scot U21 prelim 16 1, Trossach’s Hiker, 72.5; 2, Linka S (D Duffin) 72; 3eq, Duntarvie Catalan & Kappuchino (G Ling NG) 71. Best of Scot U21 1, S Fox; 2eq, P Morrison & G Ling NG. nov 27 WNO Q 1eq, Ramirez (E Taylor) & Brief Reunion (J Sim) 65; 3, Morning Sky (J Welsh) 64.17. Scot Champs Final Best of Scot U21 nov 39 1, G West Nibby Bright (J Barry) 74.07; 2, Vogel Diver (S Read) 67.78; 3, Melissa S (S Fichtner) 63.7. BOSU21 1, S Read; 2, E Gibson; 3, G Ling NG. elem 44 WEO Q 1, G West Nibby Bright, 72.8; 2, Red Jester (K Mieras) 66; 3, Passchendaele (L Love) 62.8. Scot Champs Final/ Best of Scot U21 elem 50 1, G West Nibby Brite, 72.96; 2, Northern Mareska (J Grant) 72.22; 3, Russetmore (K Gebbie) 65.56. BOSU21 1, Z Tucker, 2, J Kent, 3, S Read. med 68 WMO Q 1, Tribal Warrior (E McFadden) 72.14; 2, Pirate King II (A Sall) 63.93; 3, Highland Henry (J Kent) 61.78. Scot Champs Final/ Best of Scot U21 med 74 1, Northern Mareska, 70.28; 2eq, Leander (D Shawns) & Ben Oberon (S Dunlop)67.5. BOSU21 1, J Kent; 2, E McFadden. Scot Champs Final adv med 98 1, Firestone (D Gatherer) 67.63; 2, Leander, 65.79; 3, Jandor (K Hands) 63.15. champs warm up prelim 10 1, Snow Trouble (T Harvey) 70.9; 2, Georgie Girl V (C Cousar) 67.73; 3eq, Morlyn Prince Henry (J Maxwell) & Trust Tangle (S Targill Worth) 62.72. Scottish Champs prelim 14 1, Duntarvie Catalan (P Morrison) 73.04; 2, Linka S (D Duffin) 70.87; 3, Trossach’s Hiker (S Fox) 70.