BLACKDYKE FARM WINTER CHAMPS Cumbria, 27 May

THE COLLEGE EC, Keysoe, Beds 23 May 2001

FIELD HOUSE Uttoxeter, Staffs 24-25 May

FOREST STABLES RC, Bishop’s Stortford,Herts, 22 May

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 23-24 May

KNIGHTS END FARM, Cambs, 27 May

NORTON HEATH EC Essex, 24 May

RADWAY, Warwickshire, 21 May

RIBBLE VALLEY RC, Blackburn, Lancs, 27 May

UNDER-21 Holt, Wilts, 25-27 May

RADWAY, Warwickshire, 21 May

med 74Q (G Leverett) 1, Fultime (E Hawley); 2, Nimnerod (J Watson); 3, Broadstone Desdemona (J Batesl). rest1, Just Bob (T Cherry); 2 , Monks Oscar (S Westley); 3 , Luciento (T Cherry) 60. adv. Med. 95(W Luke) 1, Nimnerod (J Watson); 2, Muschamp Korsakoff (S Hamilton); 3, Callow Trader(B Lambie). adv 100 (W Luke) 1, The Otter (C Green); 2, Dwyfor Ariel (B Williams); 3, Balans (F Harter). psg 2000 (R Herbert, M Newall) 1, Waldminor (U Molgaard); 2, Lucca (D Thurman-Baker); 3, Balans(F Harter).inter 1 2000 (R Herbert, M Newall) 1, Widows Might (C Shand); 2,The Otter (C Green); 3, Forester 111(R Bowley).

FOREST STABLES RC, Bishop’s Stortford, Herts, 22 May

Prelim 18 qual (A Scott) 1= Indian Dreams (M Glen); 1= BlackKnight (D Green); 3, Cloudy Bay (N Harland). nov 21 (S Darken) 1, Brownhill Handsome Harry (S Morgan); 2, Laredo (E Forge); 3, Pookanook (A Scott). rest. 1, Indian Dreams; 2 Forest Martini Bianco (S Glen); 3 Adamfield Marksman (A Stubbings). nov 32 (E Saunders) 1, Laredo; 2, Brownhill Handsome Harry; 3, Valhalla V1 (E Hazlewood). rest. 1, Adamfield Marksman; 2, Forest Martini Bianco; 3, Wookelder 11 (L Cost-Sa).

THE COLLEGE EC, Keysoe,Beds 23 May 2001

Novice 26 (Roy Tipping)1, Don’t Forget JR (Ann Birch);2, Margron (Heather Holmes); 3, Wildwood II (Beverley Brightman); 4, The Don (Tahley Reeve-Smith); 5, Bryce Canyon (Ann Birch). rest. 1, Luckhhrst Weissmann (Julie Newell); 2, Top Gun VI (Teresa Curtis);3, Political Gem (Mrs Joy Lucas);4, Junker (Mette Peterson);5, Hollyacre Lovebug (Jenny Gudgeon); 6, Just June II (M. Sly).Novice 31 Q (Chris Porterfield)1, Tardi Rock (Tania Cherry);2, Don’t Forget JR (Ann Birch);3, Margron (Heather Holmes);4, Sharola Star (Tahley Reeve-Smith);5, The Don (Tahley Reeve-Smith);6, Bryce Canyon (Ann Birch).rest.1, Junker (Mette Peterson);2=, Top Gun VI (Teresa Curtis);2=, Savannah (Sara Thompson); 4, Marshall (Fiona Bull Red);5, Hollyacre Lovebug (Jenny Gudgeon);6, Political Jem (Joy Lucas).Elementary 46 (Jane Carter)1, Blithdale Kwizmaster (R Pring); 2, City Spring Jet (Beverley Brightman); 3, Fikus (Heather Holmes);4, Sharola Star (Tahley Reeve-Smith).rest.1, Charioteer (Sue Danby);2, Wickstone Oben (Alison Clarke);3, Mister Bertie (Rachel Murray).Elementary 56 Q (Chris Porterfield)1, Blithdale Kwizmaster (R Pring);2, City Spring Jet (Beverley Brightman);3, Fikus (Heather Holmes);4, Sharola Star (Tahley Reeve-Smith).rest.1, Charioteer (Sue Danby); 2, Chaitane (Rachel Stevenson); 3, Mister Bertie (Rachel Murray).Medium 68 (Ann Birch)1, Albert (Ruth Hurst);2=, Willows Masterpiece (Martin Greet);2=, Sunseeker II (Alex Lewis).rest.1, Aunt Nell (Shirley Douglas);2, Parsons Allegory (Kirsty Beer); 3, Indian Ink II (Alexandra Jenny);4, Churchill II (Geraldine Emmins); 5, Lucientio (Tania Cherry);6, Bachante (Margaret Benson). Medium 74 Q (Rosemary Herbert)1, Sunseeker II (Alex Lewis); 2, Chagall (Lizzie Barnicoat); 3, Albert (Ruth Hurst); 4, Willows Masterpiece (Martin Greet).rest.1, Just Bob (Tania Cherry);2, Lucientio (Tania Cherry);3, Parsons Allegory (Kirsty Beer);4, Bachante (Margaret Benson);6=, Indian Ink II (Alexandra Jenny);6=, Churchill II (Geraldine Emmins). Advanced Medium 86 (Ann Birch)1, Martini Maybe (Carole Malyon);2, Drabant (Steven Moore);3, Elitaer (David Steans);4, Cranswick Surprise (Mark Townsend);5, Eisenhower (Anne-Mette Browne);6, Second Thoughts (Anne Thomson). Advanced Medium 95 Q (Rosemary Herbert)1, Chagall (Lizzie Barnicoat);2, Elitaer (David Steans);3, Weltmeyers Jewel (Vanessa Leaver);4=, Just Bob (Tania Cherry);4=, Eisenhower (Anne-Mette Browne);6, Martini Maybe (Carole Malyon).

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 23-24 May

prelim 10 (Mrs V Mace). 1, Jazmatazz (A Adams) 62.7; 2, Sheepcote Whistle (E Freezer) 70; 3, The Pimpernel (V Pugh) 69.2. nov 21 (Mrs C Weston). 1, Sianwood Star Turn (S Manning) 70.4; 2, Sheepcote Whistle 70; 3, The Pimpernel 69.2. nov 21 (Mrs C Weston). 1, Watch Me Now (U Mulgaard) 77.5; 2, Dick Turpin (H Anderson) 71.5; 3, Don Romano (S Glennie) 71.5. rest. 1, Sianwood Starturn (S Manning) 69; 2, Whitehall Napoleon (C Self) 68; 3, Park Lane (C Holman) 66.5. nov 32Q (Mrs W Luke). 1, Watch Me Now 71.7; 2, Dick Turpin 69.6; 3, William Tell (L Katam) 66.1. rest. 1, Whitehall Napoleon 71.7; 2, Arkon (V Pugh) 63.5; 3, Park Lane 63. med 68 (Mrs Scrimegeour). 1, Kudi (C Shand) 75; 2, Escapado (S Wilton) 70; 3, Fios Beau (E Watson) 68.6. rest. 1, Der Rosenkavalier (J Strange) 68.6; 2, Haphazard III (M Lucey) 65.7 ; 3, Annies Song (S Wilson) 65. med 75Q (N Burton). 1, Equilibra Mazzeltov (A Wilson) 69.2; 2, Escapado 68.4; 3, Kudi 65.9. rest. 1, Woodlander Ivor (C Creamer) 66.2; 2, Gardeur (E Winter) 65.9; 3, Penelope II (Y Murray) 63. adv med 86 (J Wyckham-Musgrave). 1, Astonish (H Anderson) 73.3; 2, Okaku (T Thorne) 62.7; 3, Ferdi Berryman (E Bray) 62.1. adv med 94 (Mrs Tucker). 1, Astonish 69.1; 2, Woodander Igor 68.8; 3, Okaku 66.2.

NORTON HEATH EC Essex, 24 May

nov 24. 1, Wild Card (K Burge) 70; 2, TempleAccolade (S Josling) 66.67; 3, The Ringmaster (K Burge) 60.74. rest. 1, Top Gun VI (T Curtis) 62.59; 2, It’s A Mystery (W Fry) 60.74; 3, Oscar (E Belloy) 59.63. nov 35Q. 1, Its No Sweat (T Atkins) 69.58; 2, Kings Consort (A Gover) 67.5; 3, Wild Card II 67.08. rest. 1, Oscar 68.33; 2, Quickstep VP Potaarde (A Goodwin) 67.5; 3, Top Gun VI 65. elem 52Q. 1, Sambrertino (A Stanley) 64.29; 2eq, Little Jack (J Stoyell) & Three In One (P Hayler) 63.71. rest. 1, The Riverman (T Curtis) 63.14; 2, Little Owl (J Musto) 61.14; 3, Golden Street (J Musto) 60.86. med 74Q. 1, Sambertino; 2, Little Jack; 3, Longdean St Val (J Belloy).

FIELD HOUSE Uttoxeter, Staffs 24-25 May

nov 27 (E Hadfield). 1, Joli Madame II (C Smithers) 62; 2, Aimbry Annastasia (A Crane) 56.6; 3, Myristica (K Morrisey) 55.4. rest. 1, Godetia (P Price) 64.5; 2, Darley Dancer (J Boothroyd) 60; 3, Just A Spirit (H Tate) 56.2. Dodson & Horrell Nov 31 (S Cooper). 1, Durfee Arcturist (L Barrowcliffe) 66.4; 2, Amber Oscar (J Taylor) 66.1; 3, Aimbry Annastasia 65.8. rest. 1, Gazateer (P Price) 67.1; 2, Darley Dancer 66.1; 3, Just A Spirit 61.9. Kraiburg Elem 54 (E Hadfield). 1,Catherston Dynamite (A Weiss) 65; 2eq, Vennstream Gazelle (P Bartram) & Lotus II (J Green) 64.6. rest. 1, Lostock Dream On (V Irlam) 60.3; 2, Panama Hattie (T Brean) 56.9; 3, Alderney Lysander (J Grace) 56.1. HorseHage Med 75 (S Cooper). 1, Fultime (E Hawley) 64.8; 2, Lotus II 64.5; 3, Girl Power (J Green) 63.5. rest. 1,Boris Norris (J Grace) 61.3; 2, Rococo II (A Wheeler) 59.7; 3, De Dannan (N Copestake) 58.6. Winergy Adv Med 98 (T Downes). 1, Billy B (B Lachner) 65.5; 2, Vennstream Gazelle 64.4; 3, Lotus II 64.2. KBIS/Sheepgate Prelim 14 (P Morten). 1, Starfleet II (J Davies) 68.2; 2, Night Life (H Bennett) 66.9; 3eq, Class Act IV & Prime Suspect (W Parrott) 66.5. Dodson & Horrell Nov 25 (D Jones). 1, Monarch’s Prima Donna (K Homer) 63.8; 2, Joli Madame II 61.5. rest. 1, Gazateer 63.4; 2, Yoxmoor Anna (D Cooper) 62.3; 3, Class Act IV (M Crawford) 56.5. Kraiburg Elem 52Q (D Jones). 1, Metric McCoy (C Freeman) 59.1; 2, Metric Masai (C Freeman) 58.5. rest. 1, Jean Baptiste (A Young) 61.4; 2, Realto Miss (S Gibson) 58.2; 3, Alizar (H Tidmarsh) 58.2. Spillers Q (J Carter). 1, Frisbee (T French) 155,5=150; 2, Pebble Crescent (T Canton) 148,0=148; 3, Haddon Rooster (J Taylor) 150,5=145. Spillers Open Q (J Carter). -1, Manitoba (J Clarke) 161,5=156; 2, Pebble Crecent 160,10=150; 3, Fritz Viva (J Clarke) 147,0=147.

UNDER-21 Holt, Wilts, 25-27 May

FEI YR ind (Dr E Woodward, C Llewellyn-Palmer). 1, Torque O’ The Devil (C Edmonds) 69.2; 2, Lebensmann (S Carter) 68.4; 3, Westwell Jem (K Attlee) 67.6. FEI YR team (I Wessels, H Webber). 1, Torque O’ The Devil 68.6; 2, Ludo II (S Millis) 68.2; 3, Westwell Jem 67.8. Broomford Stud FEI Jnr Prelim (S Merrison, D Scrimgeour). 1, Enfant (P Hodges) 70.7; 2, Kardinale (L Bechtolsheimer) 69.2; 3, Prince Heinrich (M Eilberg) 68. Broomford Stud FEI Jnr Team (I Wessels, Dr E Woodward). 1, Kardinale 69.7; 2, Lavett (L Bell) 67.9; 3, Enfant 67.6. Equisense Pony Prelim (B Amos, D Scrimgeour). 1, Manitu N (L Edmonds) 75; 2, Nurejew (S Makin) 73.1; 3, Joop (G Hamblin) 67.6. Equisense Pony Team (Dr E Woodward, IReid). 1, Manitu N 74; 2, Nurejew 73.7; 3, Joop 70.2. B squads prelim 18 (Mrs B Amos). 1, Tealeaf (E Cousins) 71.7; 2, Midoak Marroccan Gem (Z Styles) 69.6; 3, Barkway Prince Regent (L Woollen) 65.4. nov 24 ponies (Miss S Buttenshaw). 1, Chiddock Hebe (C Edwards) 70.4, 2, Daylesford Blythe Spirit (M Deville) 70; 3, Greenlaw Hot Chocolate (H Boswell) 68.1. jnrs/YR (Dr E Woodward). 1, Atlantic Prospect (J Bennett) 73, 2, Lucky Lunar (P Gregson) 73; 3, My Charming Valentine (V Weaver) 69.3. nov 32 jnrs (Mrs V Clarke). 1, Bulgari (N Thompson) 76.1, 2, My Charming Valentine 73.5; 3, Willerups Ruderknaegt (N Patrick) 72.6. ponies/YR (Miss T Thorne). 1, Greenlaw Hot Chocolate 72.6, 2, Sianwood Starturn (S Manning) 71.7; 3, The Mission (J Warman) 70.9. elem 41 (Mrs C Gardiner). 1, Gauzis (C Oakley) 68.4, 2, Symondsbury Empire (A Wortley) 67.6; 3, Kenilwood Tolstoy (E Goodfellow) 67.2.

KNIGHTS END FARM, Cambs, 27 May

nov 21 (J Lywood) 1, Tigger Too III (M Duer); 2, Poetic Justice (L Fielder); 3, Morgena (E Cooper-Reade). rest. 1, Star Celebrity (M Burton); 2, Homeway Black Flash (E Rodford); 3, Smurf (M Burton). nov 31Q (J Lywood) 1, Poetic Justice; 2, Ofontaine (A Eastwood); 3, Wildwood II (B Brightman). rest. 1, Star Celebrity; 2, Homeway Black Flash; 3, Feasgar (S Eversman). elem 45 (B Angel) 1, City Spring Jet (B Brightman); 2, Lambert (E Cooper-Reade); 3, Resolut (C Gordon). Rest. 1, Outstanding (H Trivett); 2, Danes Catalina (N Lushington); 3, Guarded Question (R Smith). elem 52Q (B Angel) 1, Lambert; 2, Libertine (J Ingleton-Beer). rest. 1, Wolf’s Habitat (S Eversman); 2, Resolut; 3, Mister Bertie (R Murray). med 68 (J Carter) 1, Albert (R Hurst). rest. 1, Torrent (P Childerhouse); 2, Phoenix Arizona (G Fullen); 3, Sambertino (A Stanley). med 74Q (J Carter) 1, Albert. rest. 1, Torrent; 2, Churchill II (G Emmins); 3, Sambertino.

BLACKDYKE FARM WINTER CHAMPS Cumbria, 27 May

prelim 14 (P Harrison). 1, Coedllyfn Ailsa (J Clark) 67; 2, Dovecote Tequila (L Kidd) 63.9. nov final (S Stewart). 1,Linden Country Bumpkin (V Camp) 74.8; 2, Towneley Tiger Feet (J Dalgliesh) 70.4; 3, Narcos II (H Hutchinson). nov 27 (M Tiffany). 1, Dovecote Tequila 66.7; 2, Level 49 (P Hahn) 64.6; 3, Ladyhawke (R Carrick) 59.2. rest. 1, Vicarage Mr Finnigan (L Moore) 65; 2, Vice Versa VI (W Strang) 64.2; 3eq, Balaguer (M Sinkinson) & Connor McCloud (A Miller) 62.5. nov 39 (S Stewart). 1, Linden Country Bumpkin 70.4; 2, Foxham Cracker (C Boyes) 68.1; 3, Level 49 (P Hahn). rest. 1eq, Morgan III (G Addison) & Balaguer (M Sinkinson) 66.3; 3, Vicarage Mr Finnigan (L Moore) 63. elem final (G Lewis) . 1, Linden Country Bumpkin 68.8; 2, Towneley Tiger Feet 67.1; 3, Crackenthorpe Four Square (S Chappelhow) 66.7. elem 44 (MTiffany). 1, Chase The Ace (K Semple) 66.4; 2, Narcos II (H Hutchinson) 64.4; 3, Tobias Too (R Carrick) 61.6. rest. 1, Peter Rabbit (S Barker) 64; 2, Goulton Oska (E Cox) 59.6; 3, Just Winston II (A Radford) 56.4. elem 58 (G Lewis). 1, Crackenthorpe Four Square 66.7; 2, Chase The Ace 66.7; 2, Lucky For Some (Y Brookes) 64.2. rest. 1, Linden Country Bumpkin 68.8; 2, Goulton Oska 66.3; 3, Peter Rabbit 64.4. med 74 (M Tiffany). 1, Rafaella (S Edmondson) 64.17; 2, Sweetness & Light (K Semple) 63.89; 3, Fellini V (S Edmondson) 60. rest. 1, Dobry (G Lewis) 61.67; 2, Towneley Tiger Feet 58.87; 3, Coedllyfn Baloo (G Lewis) 58.06. adv med 89. 1, Fellini V 62.06; 2, Dobry 61.18; 3, Rafaella 57.04.

RIBBLE VALLEY RC, Blackburn, Lancs, 27 May

Prelim 10 – Junior1, Shelmalier Silver Shadow (J Crook); 2, Ellarslea Brissas (F Perry); 3, Miss Ellie (K Taylor).Prelim 10 – Senior1, Joshua’s Dream (A Halpin); 2, Princess Ellouise (S Spencer); 3, Rowland Rye (J Berry).Novice 27 – Junior 1, Hammah (S Cooper); 2, Shelmalier Silver Shadow (J Crook); 3, Kangaroo (J Grimshaw).Novice 27 – Senior 1, Hot Stuff (A Robins); 2= Shelmalier Silver Shadow (B Holden); 2= Joshua’s Dream (A Halpin).Elementary 441, Sandingham (R Dugay); 2, Evedgar Two Steps (D Froggat); 3, Kangaroo (J Grimshaw).Medium 651, Evedgar Two Steps (D Froggat); 2, Ennnnjolras (S Boothman); 3, Hammah (SCooper).Prelim 161, Talisman IV (A Slack); 2, Shelmalier Silver Shadow (B Holden); 3, Princess Ellouise (S Spencer).Prelim 16 M & M only1, Toberdovey Urchin (G Collins); 2, Brockleton Prince (A Robins); 3, Hillgarth Zacchary (K Nield).Novice 321, Talisman IV (A Slack); 2, Shelmalier Silver Shadow (B Holden); 3, Evedgar Two Steps (D Froggat).