BUCKMINSTER RC Great Ponton, Lincs 16 September

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 13 September

HULLAND DRESSAGE Derbyshire, 16 September

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 11 September

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 16 September

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 15-16 September

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 16 September

NORTHALLERTON EC, Northallerton, Yorks 12 September

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 15-16 September

WARWICKSHIRE COLLEGE, Moreton Morrell, Warks, 15 September

HUNTERS DRESSAGE Cirencester, Glos, 11 September

elem 44 1, Kilandini (L Farrer) 67.6; 2eq, Highlander V (L Farrer) & Langdale Axel (S Rahmatalla) 66.8. rest 1eq, Donnerbrando & Blackdown Donahue (P Cuff). 63.2. elem 58 Q 1, Reuters La Preima Vera (D Greenwood) 72.9; 2, Langdale Axel 72.1; 3, Hghlander V 70.8. rest 1, Master Mick (S Ford) 65; 2, Park Lane IV (C Holman) 60.4. med 65 1, Adario (C Hester) 77.4; 2, Overstones Isadora (K Atlee) 71.5; 3, Escapado (S Wilton) 70.4. rest 1, Riccine (D Hammond) 66.7; 2, Flamenco (R Moreton-Deakin) 65.6; 3, Haphazard III (M Lucey) 64.8. med 74 Q 1, Overstones Isadora 73.3; 2, Escapdo 71.1. rest 1, Riccine 71.7; 2, Haphazard III 60.3; 3, Penelope II (Y Murray) 58.9.

NORTHALLERTON EC, Northallerton, Yorks 12 September

prelim 12Q (I Brown) 1, Picture This (S Elles) 77.08; 2, Blamire Boca Chica (D Kaye) 75.83; 3, Oscar Nominee (W Wilde) 67.5. nov 39Q (S Caley) 1, Maximum (S McNarmara) 62.22; 2, Lucia (H Lancaster) 51.85; 3, Hollings Frost (G Quinn) 51.85. rest. 1, Oscar Nominee (W Wilde) 63.33; 2, Nordwind (T Faggan-Waddell) 58.88; 3, Pipe Major (J Bearsdall) 58.51. elem 58Q (G Sackville-Hamilton) 1, Wania (J Caley) 72.08; 2, Alderney Lysander (J Grace) 63.75; 3, Wikefield Midnight Murphy (E Williams) 62.5. rest. 1, Nordwind (T Faggan-Waddell) 60.41; 2, Maximum (S McNarmara) 59.58; =3, Laydecker Lady (M Kay) 50.75; =3, Hostile (L Catlin) 58.75. med 75Q (G Lewis) 1, Spledour (A Blundell) 69.18; 2, Jasmin (A Wilkie) 63.24; 3, (D Cockcroft) 61.08. rest. 1, Smugglers Bay (E Needham) 65.13; 2, Don Juan (B Harrison-Bland) 64.86; 3, Dansker (S Grimes) 62.97. adv med 98 (G Lewis) 1, Jacobs Well (J Fern) 64.73; 2, Phor (C Dugdale) 63.68; 3, Jasmin (A Wilkie) 61.05.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 13 September

Prelim 18Q (Mrs Velten) 1, Rocky Light (A Meredith) 57.9; 2, Klindt (M Carroll) 55.8. nov 26 (Mrs Velten) 1, Midsummer Pokey (F Cardrick) 65.3 ; 2, Chamrock (F Cardrick) 60.1; 3, Longdean Brandenburg (S Tuckett) 58. rest. 1, Declan (S Smart) 63.4; 2 , King Creole (A Wilbourn) 63.4; 3, Mr Bun (A Goodson) 58.4. nov 31Q (Mrs Beckvar) 1, Hojvanes News (S Finch) 72.5; =2, Chamrock and Daylight Dancer (S Edwards) 69.6. rest 1, Welten Blackjack (D Nettell) 71.6; 2, Lady Penelope Snow (S Jennings) 65.1 3, Vice Versa (A McCracken) 62.5 elem 52Q (Mrs Becvar) 1, Rinegold Felix (S Dale) 61.7; 2, As Victor (J Cannon) 58. rest. 1, Hojvanes News 65.7; 2, Lady Penelope Snow 54.

WARWICKSHIRE COLLEGE, Moreton Morrell, Warks, 15 September

prelim 18Q (DCarpenter) 1, The B.F.G (C Robinson) 70.42; 2, Blamire Boca Chica (D Kaye) 66.67; 3, Magic Moment (K Randle) 65.83. nov 27 (F Scott) 1, Uillem (D Carpenter) 68.75; 2, Bremen (A Phazey) 65: 3, Appledore Cheyenne (N Frnklin) 62.08. rest 1, Henry?s Firefly (T Smith) 65; 2, Gobbledegook (L Sams) 64.58; 3, The B.F.G (C Robinson) 64.17. nov 35 Q (Mrs Rose) 1, Uillem (D Carpenter) 73.75; 2, Appledore Cheyenne (N Frnklin) 68.33; 3, Tynyfid Merryman (G Edwards) 66.67. rest 1, Trehelig Racheal (S Conway) 71.25; 2, Jungle Jim (S Bullock) 67.92; 3, Henry?s Firefly (T Smith) 67.08. elem 54Q (R Stanier) 1, Dennis the Menace (P Kippex) 69.23; 2, Soloist (S Pearson) 68.08; 3, Moreton Hall Go For Gold (L Fellows) 65.77. rest 1, Bushwood Scooby Dou (S Deeley) 62.69; 2, Haddopn Trust the Bugler (N Franklin) 61.15; 3, Tynfid Merryman (G Edwards) 60. med 68 (J Robinson) 1, Dutch Puzzle (S Newcomb) 72.5; 2, Norbury Crackerjack ( J Edwards) 68.57; 3, Van De Hawk ( D Hamer) 67.14. rest. 1, Kings Jester II (P Bartlett) 65.36; 2, Tullamore II (Liz Every) 61.43; 3, Westhils Lucy (S Johnson) 57.5. Adv Med Freestyle to Music Q (J Robinson) 1, Norbury Crackerjack (J Edwards) 71.15; 2, Van De Hawk (D Hamer) 70.38;3, Rijecroft Eclipse (N Mcperson) 67.69.

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 15-16 September

nov 32 (Mrs R FitzGerald) 1, Krystyannas Jetset VII (C Kemp) 66.5; 2, Synod Rory (R Seagrave) 65.7; 3, Trefeinon Siriol (S El-Khazen) 65.2. elem 48 (Mrs A Dicker) 1, Magic Moment (R FitzGerald) 78; 2, Buzz Light Year (B Herbert) 75.6; 3, Lady Tulip (S-J Prew) 75.2. 16 Sept: Prelim 18Q (Mrs D Gordon) 1, Catherston Halexandra (I Bradley) 69.6; 2, Jester’s Owen (N Mellors) 66.3; 3 eq, Musica Cadenza (K du Barry) & Marstacre Playgirl (M Johnston) 65.4. Nov 35Q (Miss J Patchett)1, Moondancer III (D Barley) 70.0; 2, Kingpin II (J Evans) 65.0; 3, Pelithius (K Waterman) 64.2. rest. 1, Fibonarchi(J Lee) 73.3; 2, Ilkhan (S Martel) 68.8; 3, Marstacre Playgirl (66.3). Elem 56Q (Miss J Patchett) 1, Jeddien (K Brown) 67.3; 2, Renoir V (E Clapcott) 65.0; 3, Donna Mia (T Goddard) 64.3. rest. 1, Fibonarchi (64.7); 2, Snettisham Gold (L Hall) 61.3; 3 eq, Ballymac Wren (S Connell-Smith) & Solo VIII (L Dowling) 59.7.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 15-16 September

Prelim 12 (J McGarel-Grove) 1, Argent Brindle (C Alcock); 2, European Extra (K Field); 3, Golly Miss Molly (R Torrome). Horsesense Saddlers prelim 16 (A Scott) 1, Abba’s Queen Silk (A Ross); 2, Klassik (G Hoult); 3, Sebastian XV (E Nichols). rest. 1, Caledonian Odyssey (E Adams); 2, Kingsley Masterpiece (M Peterson); 3, Cloudy Bay (N Harland). nov 23 (Liz Saunders) 1, Glenarn Top Of The Morning (J Bailey); 2, Berrifield Molly (D Childs); 3, Dilly Dilly (S Coker). rest. 1, Cranwood Maverick (L Smith); 2, Highest Of Hopes (A Howsden); 3, Parkwood Silver Spring(K McArdle). Blue Chip Feed Balancer nov 35 (S Darken) 1, Dilly Dilly; 2, Clonown Hero (K Hill); 3, Cranswick Dexterity (G Ashman). rest. 1, Cranwood Maverick; 2, Peregrine III (L Dyett); 3, Swingtime (L Compton). 16 Sept: elem 46 (S Williams) 1, Hofnar Navarone (L Hopkins); 2, Zilli’s Fiorella (G Hoult); 3, Dr Seuss (J Howard). rest. 1, Amazon II (K Gregory); 2, Three Times Tara (K McArdle); 3, Red Marshall (F Bull). Blue Chip Pro elem 56 (N Goodman) 1, Hofnar Navarone; 2, Dr Seuss; 3, Zilli’s Fiorella. rest. 1, Red Marshall; 2, Amazon II; 3, Benedetto (P Lock). med 65 (S Rowlands) 1, City Spring Jet (B Brightman); 2, Zilli’s Holme Park Korasik (G Hoult); 3, Wisniew (D Jones). rest. 1, Bluewood Trocadero (L Hopkins); 2, Smooth Talker (T Whipps); 3, Mr Bojangles (A Ross). Cliff Barnsby med 74 (J Firmston-Williams) 1, Zilli’s Holme Park Korasik; 2, City Spring Jet; 3, Zilli’s Holme Park Internist (G Hoult). rest 1, Smooth Tallker; 2, Mr Bojangles; 3, Leonidas (C. Garnett).

BUCKMINSTER RC Great Ponton, Lincs 16 September

Prelim 10 (H Westropp) 1, A Tigers Tale (S Bachand-Davies) 59.5; 2, Pink Panther (L Summers) 58.6; 3, Gizmo (S Booth) 52.7. prelim 12 (H Westropp) 1, A Tigers Tale (S Bachand-Davies) 64.1; 2, Pink Panther (L Summers) 63.3; 3, Paledo (S Dawe) 58.3. nov 21 (S Cooper) 1, Orion (J Heerbeck) 68.4; 2, Brigadier Magne (S Buntine) 67.4; 3, Durfee activist (L Barrowcliff) 58.4. rest. 1, Dorchester (C White) 63.5; 2, Quasar IV (K Townsley) 60.3; 3, Breezy Wood (J Gotham) 59.7. nov 35 (H Westropp) 1, Brigadier Magna (S Buntine) 74.6; 2, Orion (J Heerbeck) 69.6; 3, In the Black (N Golding) 63.7. rest. 1, Quasar IV (K Townsley) 60.8; 2, Dorchester (C White) 57.1; 3, Charmed Life (R Gilbert) 52.5. elem 48 (S Cooper) 1, Dutch Flow (N Golding) 67.6; 2, Orcos M (S Dawe) 62.8. rest. 1, Lady Jane (S Buntine) 67.6; 2, Carrera II (S Rovezzano) 62.8; 3, Brer Rabbit (L Williams) 58.8.

HULLAND DRESSAGE Derbyshire, 16 September

nov 21 (P Morten) 1,The President Elect (S Croxford)63.5; 2,Town End Wagner (S Carson) 61. rest 1, Golden Arius (APark) 61.5; 2, Hooray Henry V (E Goodall) 61; 3, Hulland High Stakes (R Myatt) 60. nov 32 Q (P Morten) 1, Loughnatousa Emerald Knight (I Stanton) 66.1; 2, The President Elect 65.2; 3, Town End Wagner 63.5. rest 1, Hulland High Stakes 66.5;2, Hooray Henry V 62.6; 3, Call Me Cerruti (A White) 54.3. elem 44 (S Carson) 1, Splashman (H Lowe) 64; 2, Prime Suspect (W Parrot) 57.6. rest 1, Chinwag (J Prestwich) 64.4; 2, Dylan IV (J Tomlinson) 62.8; 3, Cascade Enigma (S Jenkins) 62.elem 58 Q (P Morten) 1, Javario (E Harlow) 68.8; 2, Splashman 60.8. rest 1, Chinwag 64.6; 2, Dylan IV 60.4; 3, Cascade Enigma 59.6. med 65 (P Morten) 1, Mr President (S Croxford) 64.1; 2, Javario 63.3. rest 1, Hulland Pooh Bear (S Carson) 68.9. med 74 Q (P Morten) 1, Mr President 65.8; 2, Javario 63.3.

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 16 September

prelim 10 (Mrs C Weston) 1, Groove Jet (R Moreton-Deakin) 65; 2, DiamondTiger (M Griffin) 62.3; 3, Bartonfield Debonair (S Johnson) 60.5. Horsesense Saddlery Prelim 12Q (Mrs J Joel) 1, Thornecroft Dinnieka (S Davis) 64.6; 2, Oxton Swingalong (F Walker) 63.9. nov 21 (Mrs C Weeston) 1, Donner Dancer (J Beaven) 79; 2, Pro-Set (N Milner) 77.5; 3, Pass The Pilot (S Rahmatalla) 70.5. rest 1, fair Lady Finulagh (T Warren) 65; 2, Koonunga Hill (L Tromans) 64.5; 3, marsden Abigail (K Palmer) 64. Blue Chip Feed Balancer Nov 31Q (Mrs J Joel) 1eq, Donner Dancer & Kaergaardens Cantus (H Hodge) 66.5; 3, Candlelight (J Thorn) 62.9. rest 1eq, Valcazar (L Scammell) & Barnell Sir Galahad (J Keller) 64.5; 3, Asas Contessa (T Turner) 62.9.

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 16 September

prelim 6 (Miss J Kendall) 1, Lady Jade (C Bull) 62. prelim 14 Q 1, Lushun (R Attwood) 61.3; 2, Tag (D Weller) 61.3; 3eq, Frost King (K Russell) & Lady Jade 60.9. nov 26 (Dr W Jago) 1, Tyson II (S Booth) 61.5. rest 1, Dunlaoghaire (C Duffy) 60.7; 2, Chilliwack (J Kelvie) 60.3; 3, Brilliant Jasper (L Cunliffe) 60. nov 31 Q 1, Tyson II 64.8; 2, Tilden Torquil (S Rickards) 60.9. rest 1, Tealeaf (E Cousins) 65.2; 2, Valhalla IV (K Mayes) 64.1; 3, Brilliant Jasper 62.3. elem 45 (Miss J Wood) 1, Centaur Dandini (R Pegrum) 58.4. rest 1, Lord Mexico (H Stirling) 60.6. elem 52 Q 1, Rasputin (L Principe) 62.3; 3, Centaur Dandini 60.3. rest Cookstown (V Whittaker) 59.4.