WEST SOMERSET & MINEHEAD HARRIERS
Holnicote, Saturday, 25 February (Good to Soft Dead)

296. Hunts Members, 12st

1 Cool Wager (Arctic Lord) (Hilary Pudd), 5x D Alers-Hankey

Also: Slippery Friend (IRE) (dq), Quantock’s Return (f), 7a, Wave Rock (ur), v, fa v. 4 ran. . 7min 08.0s. SP: 6-4. (West Somerset (Minehead)).

297. Open Maiden (Div 1 Part 1), 12st

1 Ackhurst (IRE) (Anshan) (Gordon Edwards) D Edwards
2 Continental (IRE) (Aaron Bateman), fav J Guerriero
3 Charlie Chapel (Anthony Honeyball) Miss R Green

Also: Gunville (pu), Jack Sparrow (IRE) (pu), Jandal (pu), Moon Bear (pu), 7a, Queen Boudicca (pu), 7a, Thirtytwo Red (IRE) (pu), 7a. 9 ran. 1l, 15l. 7min 05.0s. SP: 3-1. (Devon & Somerset Staghounds).

298. Open Maiden (Div 1 Part 2), 12st

1 Dad Says Heazle (Midnight Legend) (Nicky Frost) D McKenna
2 Whats Up Maid (Jo Sleep), 7a M Munrowd
3 Lady Mercury (Jennifer Penn), 7a D Pick

Also: Onlybegoneanhour (4), Black Leopard (IRE) (pu), High Rocker (pu), Jafaro des Bois (FR) (pu), Popshot (pu), Simply Bert (pu), fav. 9 ran. 30l, 2l, 25l. 7min 13.0s. SP: 33-1. (Dulverton Farmers).

299. Open Maiden (Div 2), 12st

1 Fremantle Doctor (FR) (Gildoran) (Aaron Bateman) James Tudor
2 Chita’s Flight (Ron Treloggen), 7a J Barnes
3 Nesotho (FR) (Richard Barber), 7a, fav H Fry

Also: Commercial Express (IRE) (4), 7a, Try To Wyn (5), Dandooley (pu), 7a, Dungooly (ro), Gift of Life (FR) (pu), 7a, I’m Innocent (pu), 7a, Jovian Pond (pu), Louise’s Choice (IRE) (pu), 7a, Poolmoor Comet (pu), 7a, Ruling The Roast (pu), Shaabs Quest (pu), 14a, 3ow, Sweet Shooter (pu), 7a. 15 ran. nk, 4l, 11/2fncs, 11/2fncs. 7min 03.0s. SP: 4-1. (West Somerset (Minehead)).

300. Ladies Open, 11st

1 Sandy Duff (Scottish Reel) (Nicky Frost), 7x Miss M McCarthy
2 Rimpton Boy (Richard Barber), 7x, fav Miss R Green
3 King’s Travel (FR) (Sarah Robinson) Miss S Robinson

Also: Mr Woodland (4), 7x, Dunnicks View (5), Fanion de Neulliac (FR) (ur), Robyn Alexander (IRE) (pu), 7x, 7a, Soprano Lass (IRE) (pu), 7a. 8 ran. 11/2l, 15l, 25l, 6l. 6min 58.0s. SP: 2-1. (Dartmoor).

301. Mens Open, 12st

1 Oracle des Mottes (FR) (Signe Divin (USA)) (Richard Barber), 7x, fav H Fry
2 Pertemps Profile (Linda Blackford) W Biddick
3 Polka (Victor Greenway) D Edwards

Also: Leon Garcia (IRE) (4), 7x, 7a, Another Copper (pu), 4x, Blackwater Brave (IRE) (pu), Dun An Doras (IRE) (pu), 7x, Kingston Venture (pu), 4x, Lincoln Place (IRE) (pu), 7x, Polar Champ (pu), bl, 7x, Puzzleman (pu), Ready To Rumble (IRE) (pu), The Phair Crier (IRE) (pu). 13 ran. 12l, 8l, 4l. 6min 59.0s. SP: 2-1. (Cattistock).

302. Intermediate, 12st

1 Southwestern (IRE) (Roselier (FR)) (Jeremy Scott), fav N Harris
2 El Nombre (Richard Barber) Miss R Green
3 Fordham Glory (Linda Blackford) W Biddick

Also: King’s Hero (IRE) (4), 5x, Baldara (IRE) (bd), Coffee Morning (IRE) (pu), Deputy Fairfax (IRE) (pu), Euro Bob (IRE) (pu), My Whisper (IRE) (pu), 7a, Teach Altra (IRE) (pu), Wondering Star (IRE) (f). 11 ran. 25l, 4l, 12l. 7min 11.0s. SP: 4-5. (Devon & Somerset Staghounds).

303. Restricted, 12st

1 Nditlir (Lir) (John Heard), 7a C Heard
2 Annie Dipper (Philip Popham), 7a I Popham
3 Tyre Hill Lilly (Lucy Gardner), 7a Miss L Gardner

Also: Cape Teal (IRE) (pu), fav, Erics Way (pu), Howya Matey (IRE) (pu), Milldalus (IRE) (f), Milliners Guide (pu), 7a, 3ow. 8 ran. 15l, 8l. 7min 16.0s. SP: 7-1. (Eggesford).