PENDLE FOREST & CRAVEN
Heslaker, Saturday, 29 April (Good to Firm)

1126. Hunt Members, 12st5lb

1 Victoria’s Boy (IRE) (Denel (FR)) (Wendy Wild), fav D Coates
2 Atlantic Crossing (IRE) (David Horton) N Bannister
3 Aughmor River (IRE) (Peter Foster) A McEntyre

Also: Rosdari (IRE) (4). 4 ran. 15l, 10l, 8l. 7min 31.0s. SP: 4-6. (Pendle Forest & Craven).

1127. PPORA Club Members (Nov Rdrs) 6yo+, 12st

1 Duchess Account (Mesleh) (Charles Brader), 7a, fav Miss E Brader
2 The Eens (Donald McCain) D Fitzsimmons
3 Hugo de Perro (FR) (Gordy Edwards), 7x L Johnson

Also: Hurricane Bay (4), Monsieur Tagel (FR) (5), Chadswell (IRE) (6), Involved (IRE) (7), 7x, Was A Drive (IRE) (8), 5ow, Port Salon (IRE) (pu). 9 ran. 7l, 5l, nk, 1l, 8l, 40l, 2l. 7min 24.0s. SP: 6-4. (Middleton).

1128. Ladies Open, 11st

1 Snizort (USA) (Bahri (USA)) (Philip Watson), bl Miss F Hartley
2 Sally Scally (Tina Jackson), 7a Miss T Jackson
3 Prominent (Gary Hanmer) Miss S Sharratt

Also: Rose Tea (IRE) (4), 7a, Mytimie (IRE) (5), Aunt Gladys (IRE) (6), 7a, Mister Bromley (ur), fav, Slaney Native (IRE) (pu). 8 ran. hd, 1/2l, 20l, hd, 15l. 7min 19.0s. SP: 7-2. (York & Ainsty South).

1129. Hiscox Intermediate, 12st

1 Gunner Royal (Gunner B) (Cherry Coward) Miss J Coward
2 Purple Jean (Mary Sowersby), 7a G Brewer
3 Ferryport House (IRE) (Richard Hewitt) A Wadlow

Also: Petrouge (4), Cmewin (IRE) (5), Rebel Lad (IRE) (pu), fav, Valley Rover (IRE) (pu). 7 ran. 11/2l, 12l, 11/2l, 15l. 7min 20.0s. SP: 6-4. (Middleton).

1130. Mens Open, 12st5lb

1 Ricky B (Rakaposhi King) (Richard Hewitt) A Wadlow
2 Major Shark (FR) (Mary Sowersby), bl C Cundall

Also: Ben From Ketton (ur), bl, Rebel Army (IRE) (pu), fav, Robber (IRE) (ur). 5 ran. 31/2l. 7min 27.0s. SP: 4-1. (Flint & Denbigh).

1131. PPORA Club Members Restricted, 12st5lb

1 Mile High City (IRE) (Welsh Term) (Wayne Burnell) M Morley
2 Shannahyde (IRE) (Cherry Coward) Miss J Coward
3 Shafts Chance (IRE) (Kelda Wood), 7a Miss K Wood

Also: Sound Advise (IRE) (4), Harwood Dale (ur), Kong King (f), fav, Sajomi Rona (IRE) (ro). 7 ran. 1l, 13/4l, 15l. 7min 35.0s. SP: 10-1. (Badsworth & Bramham Moor).

1132. Open Maiden, 12st5lb

1 Noble Persian (IRE) (Persian Bold) (Gary Hanmer) Miss S Sharratt
2 Young Claude (Stuart Beaumont), fav M Seston
3 Fair Doo (IRE) (Jane Makin) G Brewer

Also: Deux Bons Amis (4), Red Snow (5), 7a, Dunblair (6), Little Rebel (7), 7a, Another Bargain (IRE) (pu), Palmand (pu), 7a, Twin Bay Cruiser (pu). 10 ran. 7l, 4l, 30l, nk, 3l, 4l. 7min 44.0s. SP: 7-2. (Cheshire Forest).

Quorn P-to-P

QUORN
Garthorpe, Saturday, 29 April (Good to Firm)

1133. Hunt Members, 12st

1 Treble Trouble (Minster Son) (Patrick Millington), fav P Millington
2 Highlands II (FR) (Andrew Sansome) Miss R Mills
3 Beautiful Bird (FR) (Zoe Gibson) Mrs Z Gibson

Also: Jasons Hope (U) (4), Gillymoss (pu), 7a. 5 ran. 25l, 5l, 11/2fncs. 6min 18.0s. SP: 4-5. (Fernie/Quorn).

1134. Mens Open, 3m4f 12st

1 Noel’s Pride (Good Thyne (USA)) (Nick Bell) N Bell
2 Bengal Boy (Margaret Knight) R Barrett
3 Sadler’s Lamp (IRE) (John Kent), fav S Walker

Also: Croft Court (4), 3ow, Midnight Coup (5). 5 ran. 3l, 10l, 12l, 8l. 7min 24.0s. SP: 5-2. (Belvoir).

1135. Gerrard Ladies Open, 11st

1 Free (Gone West (USA)) (Patrick Hutchinson), fav Miss Gemma Hutchinson
2 Bloomfield Storm (IRE) (Sheila Mollett) Miss S Phizacklea
3 Quarter Masters (IRE) (John Kent) Miss Rachel Clark

Also: Tina’s Scallywag (4), v, 7a, Claret And Blue (5). 5 ran. 15l, 20l, 1l, 2fncs. 6min 08.0s. SP: 11-10. (Fernie).

1136. Intermediate, 12st

1 Letsgeton (Jupiter Island) (Andrew Sansome), 7a, fav S Peltell
2 Teeton Prince (Joan Tice), bl R Cope
3 Big Star (IRE) (Jane Froggatt) J Jarrett

Also: Border Farmer (IRE) (4), Noble Affair (5), 7a, Colonel Carats (6), 3ow. 6 ran. 8l, 15l, 3l, 11/2l, runin. 6min 09.0s. SP: 6-4. (Belvoir).

1137. Restricted, 12st

1 Clever Nora (IRE) (Topanoora) (Maxine Stirk), 7a R Morgan
2 Saundby Swordsman (Antonia Bealby), fav M Briggs
3 Coombs Spinney (Adair Pickering) R Armson

Also: Linlithgow Lad (5), Alias (IRE) (6), Guthrie (IRE) (dq), h, Ridware Pride (pu). 7 ran. 11/2l, 2l, 33l, 30l. 6min 07.0s. SP: 20-1. (West of Yore).

1138. Open Maiden, 12st

1 Beau Jake (IRE) (Jolly Jake (NZ)) (Patrick Hutchinson) Sam Hutchinson
2 Blazing Saddles (IRE) (Carly Goodall) J Jarrett
3 Impose (NZ) (Stephanie Hall) R Dobney

Also: Springwood Lady (4), 7a, Clonshire King (5), Grate Spark (IRE) (pu), Maconnor (IRE) (f), Mister Worthington (IRE) (pu), 7a, fav, Port Beano (IRE) (pu), Saxon Moss (pu), 3ow. 10 ran. 5l, 25l, 5l, 8l. 6min 21.0s. SP: 6-1. (Atherstone).