LUDLOW
Bitterley, Saturday, 15 April (Good)

859. Confined, 12st

1 Captain Rawlings (Lancastrian) (Angie Murphy) Mrs S Myhill
2 Supreme Citizen (IRE) (Diana Williams), fav Miss J Williams
3 Fiesty Frosty (IRE) (Marilyn Scudamore), 7a M Scudamore

Also: Gebora (FR) (4), Sorrento King (5), Sharlom (IRE) (6), Major Reno (IRE) (7), Rufius (IRE) (8). 8 ran. 11/2l, 6l, 3l, 25l, 11/2l, 5l, 5l. 6min 24.0s. SP: 20-1. (Teme Valley).

860. Mens Open, 12st

1 Premium First (IRE) (Naheez (USA)) (Andy Hobbs), fav A Wintle
2 Which Pocket (IRE) (Alan Peachey) M Harris
3 Mister Felix (IRE) (William Humphreys), 7x D England

Also: Galway (IRE) (4), 7x, Ashgar (USA) (5), Huntersway (IRE) (6). 6 ran. 2l, 11/2l, 25l, 10l, 30l. 6min 20.0s. SP: 4-9. (Ledbury).

861. Open Maiden (Div 1) 56&7yo, 12st

1 Regal Storm (IRE) (Glacial Storm (USA)) (Sarah George) G Barfoot-Saunt
2 Brother Oscar (Caroline Walker), 7a N Oliver
3 Lucky This Thyne (IRE) (Catherine Goodinson), fav Julian Pritchard

Also: Iron Man Dan (IRE) (4), 7a, Pillar To Post (5), Get The Vet (pu), Give Me Strength (IRE) (pu), 7a, Jasu (pu), 7a, Lady Myfanwy (pu), 14a, Rafteryshill (IRE) (ur), Twocheckcharlie (pu). 11 ran. 1/2l, 10l, 15l, 6l. 6min 35.0s. SP: 3-1. (Berkeley).

862. Open Maiden (Div 2) 56&7yo, 12st

1 Selective Approach (IRE) (Bob Back (USA)) (Mark Doyle), fav N Williams
2 First Partner (IRE) (John Needham), 7a A Hanly
3 Shannonvale (IRE) (Sarah-Jayne Davies) Miss S Davies

Also: Beersheba (4), 7a, Patchpiece Tango (5), 7a, Edie McCredie (IRE) (pu), 7a, Lord Ashfordly (f), Mystery Boy (IRE) (ur), Poppy Lambert (f), 7a, Upton Legend (pu), 14a, Where’s Arnie (pu), 7a. 11 ran. 8l, 30l, 30l, 8l. 6min 27.0s. SP: 6-4. (Clifton-on-Teme).

863. Ladies Open, 11st

1 Watchyourback (NZ) (Watchman (NZ)) (Dick Baimbridge), v, fav Miss C Allen
2 Joris de Vonnas (FR) (Robert Hodges) Miss R Reynolds
3 Stormhill Stag (Stephen Griffiths) Miss K Cooper

Also: Search Party (FR) (4), I Tina (5), 7a, Mister Falcon (FR) (6), Harbour Bound (IRE) (7). 7 ran. 21/2l, 20l, 2l, 3l, 35l, 6l. 6min 22.0s. SP: 1-4. (Berkeley).

864. Restricted, 12st

1 Selassie (Alflora (IRE)) (Marilyn Scudamore) C Wallis
2 Sweet Citizen (IRE) (Diana Williams), fav Miss J Williams
3 Scallyweld (Geoff Evans) M Wall

Also: Son of Flighty (4), Montys Tan (IRE) (5), Waggy (IRE) (6), Slave’s Adventure (7), 7a, Jarod (FR) (8), According To This (IRE) (pu), Antonine (pu), bl, Arrows Gold (pu), Cotton On (pu), Paddy Bettalot (pu), Spicey Case (pu), 7a, Vero Beach (pu). 15 ran. 1/2l, 1l, 6l, 3l, 2l, 10l, 25l. 6min 23.0s. SP: 7-1. (South Herefordshire).

865. Open Maiden (Div 1) 8yo+, 12st

1 Brown Flyer (Baron Blakeney) (Caroline Walker) J Mahot
2 Ballyliffen Boy (IRE) (Susan Brooke) Miss L Brooke
3 Reynolds Orchard (Lawrence Whiston) L Whiston

Also: Tiger Ted (4), Alforenka (pu), Gunsmoke (f), jfav, Indian Trix (IRE) (ur), 7a, Mytabean (ur), 7a, jfav, Needwood Brave (pu), bl, Tuff Joint (IRE) (pu). 10 ran. 4l, 25l, 30l. 6min 26.0s. SP: 4-1. (Radnor & West Hereford).

866. Open Maiden (Div 2) 8yo+, 12st

1 Phatic (IRE) (Alphabatim (USA)) (Angela Aston) A Hanly
2 Astormydayiscoming (Kelda Wood) Miss K Wood
3 Euro Craft (IRE) (Caroline Robinson) A Wintle

Also: Churchills Narly (4), Coppice Lane (5), 7a, Galloping Home (IRE) (pu), fav, Perchcourt Steel (IRE) (pu), Portway Sorrel (f), 7a, Slaves Missile (pu), Stanley Island (pu). 10 ran. 4l, 4l, 5l, 25l. 6min 29.0s. SP: 6-1. (Worcester & West Farmers Drag).