We dig into the H&H archives to bring you pictures of the past 24 winners of the historic King George V Gold Cup

The historic King George V Gold Cup is one of the most prestigious prizes in British showjumping.

Held annually at the Longines Royal International Horse Show at Hickstead, the grand prix class was open to male riders only until 2008.  Lady riders became eligible to compete for the beautiful trophy in that year, but showjumping fans had to wait seven years before ​Beezie Madden became the first lady to lift the famous trophy aloft in 2014.

Whose name will be added to the hall of fame in 2015? Whoever they are, they will join an illustrious list of elite showjumpers reaching back to Russia’s Dimitri d’Exe, the class’s inaugural winner back in 1911.

King George V Gold Cup winners hall of fame

1911: Piccolo (Dimitri d’Exe) RUS
1912: Murat (Lt Delvoie) BEL
1913: Amazone (Baron de Maelon) FRA
1914: Amazone (Baron de Maelon) FRA
1920: Dignite (Auguste de Laissardiere) FRA
1921: Combined Training (Geoffrey Brooke)
1922: Bluff (Conte Giacomo Antonelli) ITA
1923: Grey Fox (Auguste de Laissardiere) FRA
1924: Don Chisciotte (Coonte Giulio Borsaelli di Riffredo) ITA
1925: Broncho (Malise Graham) GBR
1926: Ballymacshane (Fred Bontecou) USA
1927: Quinine (Xavier Bizard) FRA
1928: Forty Six (A G Martyr) GBR
1929: Mandarin (Hubert Gibault) FRA
1930: Chelsea (Jack Talbot-Ponsonby) GBR
1931: The Parson (Jacques Misonne) BEL
1932: Chelsea (Jack Talbot-Ponsonby) GBR
1933: Best Girl (Jack Talbot-Ponsonby) GBR
1934: Tramore Bay (John Lewis) IRE
1935: Limerick Lace (Jed O’Dwyer) IRE
1937: Honduras (Xavier Bizard) FRA
1938: Derek (John Friedberger) GBR
1939: Adigrat (Conte Alessandro Bettoni-Cazzago) ITA
1947: Marquis III (Pierre Jonquerer d’Oriola) FRA
1948: Foxhunter (Harry Llewellyn) GBR
1949: Tankard (Brian Butler) GBR
1950: Foxhunter (Harry Llewellyn) GBR
1951: Ballyneety (Kevin Barry) IRE
1952: Grecieux (Carlos Fiqueroa) ESP
1953: Foxhunter (Harry Llewellyn) GBR
1954: Meteor (Fritz Thiedemann) GER
1955: Brando (Luigi Cartasegna) ITA
1956: First Boy (William Steinkraus) USA
1957: Uruguay (Piero d’Inzeo) ITA
1958: Master William (Hugh Wiley) USA
1959: Nautical (Hugh Wiley) USA
1960:Sunsalve (David Broome) GBR
1961: The Rock (Piero d’Inzeo) ITA
1962: The Rock (Piero d’Inzeo) ITA
1963: Dundrum (Tommy Wade) IRE
1964: Sinjon (William Steinkraus) USA
1965: Fortun (Hans Gunter Winkler) GER
1966: Mister Softee (David Broome) GBR
1967: Firecrest (Peter Robeson) GBR
1968: Enigk (Hans Gunter Winkler) GBR
1969: Uncle Max (Ted Edgar) GBR
1970: Mattie Brown (Harvey Smith) GBR
1971: Askan (Gerd Wiltfang) GER
1972: Sportsman (David Broome) GBR
1973: Pennwood Forge Mill (Paddy McMahon) GBR
1974: Mainspring (Frank Chapot) USA
1975: Rex the Robber (Alvin Schockemohle) GER
1976: Chainbridge (Mike Saywell) GBR
1977: Philco (David Broome) GBR
1978: Claret (Jeff McVean) AUS
1979: Video (Robert Smith) GBR
1980: Scorton (David Bowen) GBR
1981: Mr Ross (David Broom) GBR
1982: Disney Way (Michael Whitaker) GBR
1983: Deister (Paul Schockemohle) GER
1984: St. James (Nick Skelton) GBR
1985: Towerlands Anglezarke (Malcolm Pyrah) GBR
1986: Next Ryans Son (John Whitaker) GBR
1987: Towerlands Anglezarke (Malcom Pyrah) GBR
1988: Brook St. Boysie (Robert Smith) GBR
1989: Next Didi (Michael Whitaker) GBR
1990: Henderson Milton (John Whitaker) GBR
1991: Lannegan (David Broome) GBR
1992: Everest Midnight Madness (Michael Whitaker) GBR
1993: Everest Limited Edition (Nick Skelton) GBR
1994: Everest Midnight Magic (Michael Whitaker) GBR
1995: Heather Blaze (Robert Splaine) IRL
1996: Cathleen (Nick Skelton) GBR
1997: Virtual Village Welham (John Whitaker) GBR
1998: Senator Mighty Blue (Robert Smith) GBR
1999: Hopes are High (Nick Skelton) GBR
2000: Ballaseyr Twilight (Cameron Hanley) IRE
2001: Glasgow (Norman Dello Joio) USA
2002: Champion du Lys (Ludger Beerbaum) GER
2003 Carling King (Keving Babington) IRE
2004: Farina (Rene Tebbel) GER
2005: Armani (Jeffrey Welles) USA
2006: Ideal de la Loge (Roger-Yves Bost) FRA
2007: Jubilee D’Ouilly (Aymeric de Ponnat) FRA
2008: Clausen (Holger Wulschner) GER
2009: Murka’s Pall Mall H (Peter Charles) GBR
2010: Fresh Direct Kalico Bay (Tim Stockdale) GBR
2011: Uceko (Kent Farrington) USA
2012: Cerona (Hendrik-Jan Schuttert) NED
2013: Tripple X III (Ben Maher) GBR
2014: Cortes C (Beezie Madden) USA