KUALA LUMPUR CSI Malaysia 2-5 October

trophy qual 1, Lentini (S Mohsin), MAL; 2, Red Cloud (Q Ambak), MAL; 3, Copyright (L Tan), MAL. jump-off 1, Red Cloud; 2, Copyright; 3, Calano (Q Ambak), MAL. YR 1, Gallium II (M Barrera), PHI; 2, Penrose Witchety Grub (Q Nur), MAL; 3, Watzi P (M Barrera). speed Derby 1, Katie Riddle (L Nieberg), GER; 2, Potofino (M Whitaker), GB; 3, Calvaro Star (S McIntosh), BUL. speed 1, Granie (M Fuchs), SUI; 2, Mynta (H Lundback), SWE; 3, Al Riyadh (K Al Eid), KSA. YR 1, Air Asia Grazie (C Vortmann), GER; 2, La Bonita (H Jamaluddin), MAS; 3, Air Asia Little Tin (L Tan). jump-off 1, Kentucky (H Gabrielsson), SWE; 2, Red Cloud; 3, Copyright. accumulator 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, Afra B2 (H Weinberg), GER; 3, Calvaro Star; 6, Lactic (J Whitaker), GB. jump-off 1, Portofino; 2, Mynta; 3, Audi’s Jikke (E van der Vleuten), HOL. YR 1, Air Asia Grazie; 2, La Bonita; 3, Air Asia Little Tin. speed classic 1, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 2, Renzerin VD Rampaarden (M Whitaker); 3, H&M Tamina (M Baryard), SWE; 7, Carlsson (G Billington), GB; 9, Lactic. team trophy 1, J Whitaker & Q Ambak; 2, J Dubbeldam & L Rangsit; 3, M Ehning & S Mohsin; 5, G Billington & H Gabrielsson. grand prix 1, Al Riyadh; 2, Lord Z (J Whitaker); 3, Van Schijndel’s Kris (P Raymakers), HOL.

BREMEN EUROCLASSICS Germany, 16-19 October

yng horse speed 1, Lenny Boy (C Ahlmann), GER; 2, Checkmate (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, Fit 3 (H Wulschner), GER. yng horse speed 1, Zandor (M Stevens), GER; 2, Landor B (R Moormann), GER; 3, Illusion D’Amours (J-M Nicolas), FRA. jump-off 1, Mr President (C Ahlmann), GER; 2, Opus Sept (S Riley), US; 3, LB Calvano (S Behring), GER. speed 1, Larius W (F Meyer Zu Hartum), GER; 2, Donnerlitchen (M Michaels-Beerbaum); 3, Cromwell 21 (J Heyer), GER; 14, Abrisca (M Whitaker), GB. jump-off 1, Sternstunde (B Garez), FRA; 2, Dublin (H Wulschner); 3, Qerly Chin (C Barbeau), SUI; 8, Fleur Z (M Whitaker). puissance 1eq, Wilanka (O Mezger), GER & Galliano P (M Visser), GER; 3, Van Schijndel’s Patrick (P Raymakers), HOL. Audi ch 1, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 2, Candy (A ollmann-Schweckhorst), GER; 3, LB Calvano (S Behring), GER. Euroclassics individual 1eq, LB Calvano, Eurocommerce Montreal, Gladdys S (L Beerbaum), GER, Candy & Eurocommerce Geneve (G Schroder), HOL. yng horse jump-off 1, Harry Potter (R Pessoa), BRA; 2, Couleur Rubin (L Beerbaum); 3, Checkmate. jump-off 1, Diamond’s Daylight (A Pollmann-Schweckhorst); 2, Eurocommerce Fortaleza (G Schroder); 3, Van Schijndel’s Cindy (P Raymakers). accumulator 1, Glenn (A Pollmann-Schweckhorst); 2, Audi’s Dolce Vita (H Ankacrona), SWE; 3, Lord William (C Bronfman), US. team 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa); 2, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum); 3, Fidji D’Evordes (R Breul), FRA. table C 1, Alley Rose (H-T Ruder), GER; 2, Landos (D Lynch), IRE; 3, Chip Chap (J Heyer), GER.

LEEUWARDEN CSI Holland, 16-18 October

yng horse jump-off 1, Utah (R Bril), HOL; 2, Thesaura (M Armstrong), GB; 3, Broere Platini (W-J van der Schans), HOL. 2-phase 1, HBC Nena (M Houtzager), HOL; 2, Askoll Carroir Des Ajon (A Marioni), ITA; 3, Heaudine (E Tacken), HOL. speed 1, Miss Montana (E Tacken); 2, Larthago (M van Asten), HOL; 3, Elfi (L Diniz Knippling), BRA; 7, Compliment 2 (R Hill), GB; 8, Gem Of India (J Whitaker), GB. jump-off 1, Labor’s VDL Montreal (J Vrieling), HOL; 2, Minka’s Diamond (E Tacken); 3, Skybreaker (J Stenfert), HOL; 11, Prince Of Wales (R Hill). yng horse jump-off 1, Oki Doki (A Zoer), HOL; 2, BCO VDL Oranta (A Hoorn), HOL; 3, Ozanne (L Diniz Knippling); 4, Thesaura. accumulator 1, Pontifex (L Gripshover), GER; 2, Russel (N Skelton), GB; 3, Landjuweel St Hubert (D Etter), SUI. table C 1, Candela NRW (H Engemann), GER; 2, Landjuwel St Hubert; 3, Polyfee (L Gripshover); 5, Lactic Two (J Whitaker). groups 1, Aboyeur W (H Engemann); 2, Graf Gold (M Armstrong); 3, Nairobi (L Thijssen), HOL. 2-phase 1, Robin VDBH Z (P Le Jeune), BEL; 2, Heaudine; 3, Polyfee; 7, Tibor (W Funnell), GB. sml grand prix 1, Pontifex; 2, Aster (F Mathy), BEL; 3, Labor’s VDL Montreal; 9, Pandur (N Skelton). grand prix 1, Arko (N Skelton); 2, Aboyeur; 3, Warren NRW (L Gripshover); 11, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell).

HELSINKI CSIW Finland, 17-19 October

2-phase 1, Marius Claudius (R Smith), GB; 2, Lismore Clover (Lt D O’Brien), IRE; 3, Isabella Hojrimmen (C Enemark), DEN. World Cup pre-qual 1, Meurer’s Le Patron (T Hassmann), GER; 2, Karina (R Whitaker), GB; 3, Kalusha (R Smith), GB. grand prix 1, Meurer’s Le Patron; 2, Hooligan De Rosyl (B Broucqsault), FRA; 3, Richebourg (J-C vangeenberghe), BEL; 14, Marius Claudius. speed 1, Lismore Clover; 2, Sundance K (F Sloothaak), GER; 3, That’s Life (M Hecart), FRA. puissance 1eq, Cruise Hill (Lt D O’Brien) & Levithan (M Aabo), DEN; 3, Kastello (G Rolli), ITA. World Cup qual 1, Audi’s Jikke (E van der Vleuten), HOL; 2, Kasting Horses Gavi (H Weinberg), GER; 3, Dileme De Cephe (B Broucqsault); 14eq, Qualite (R Whitaker) & Marius Claudius. sml grand prix 1, Classic H (H Persson), SWE; 2, Richebourg; 3, Joris (E van der Vleuten); 6, Karina.

SAINT LO CSI France, 17-19 October

speed 1, Dollar’s Boy (F Boudant), FRA; 2, Gare A Elle (B Pignolet), FRA; 3, Magic Johnson (C Huis In’t Veld), HOL; 4, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB. 2-phase 1, Cabri D’Elle (S Smith), GB; 2, O’Jessie (M Hughes), IRE; 3, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale). speed 1, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 2, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 3, Fresh Direct Jerome (T Stockdale); 9, Romulus 16 (D Charles), GB. speed 1, Aume De La Lande (H Prudent), FRA; 2, Jarum Du Val Tibermont (G Wathelet), FRA; 3, Fresh Direct Glenwood Springs. 2-phase 1, Clinton (D Demeersman), HOL; 2, AK Peanuts Z (J Lansink), BEL; 3, Ephebe Forever (C Hermon), FRA. 6-bar 1, Envoye Special; 2, O’Jessie; 3, Nostradamus (S Johansson), SWE; 7, Naf Naf II (D Charles); 11, Fresh Direct Landed Gentry. sml grand prix 1, Landjuwel (R Raichev), BUL; 2, Fresh Direct Landed Gentry; 3, Heritiere D’Adreiers (P Rozier), FRA; 12, Naf Naf II; 17, Landwind (S Smith); 21, Racal B. grand prix 1, Flipper D’Elle; 2, Heritage Fortunas (M Hughes); 3, First De Launay (F Angot), FRA; 6, Fresh Direct Jerome.

GERMAN CLASSICS Hannover, 23-26 October

speed 1, Aboyeur W (H-H Engemann), GER; 2, Waitaki (H Hetzel), GER; 3, Locando (J Ehning), GER. Audi ch 1, Fleur Z (M Whitaker), GB; 2, Van Schijndel’s Cindy (P Raymakers), HOL; 3, Eurocommerce Berlin (W Schroder), HOL. yng horse speed 1, Contendra (M Beerbaum), GER; 2, For Fun (M Ehning), GER; 3, Mr President (C Ahlmann), GER. riders tour speed 1, Aboyeur (H-H Engemann); 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder); 3, Adlantus As (L Nieberg), GER; 10, Abrisca (M Whitaker). team trophy 1, Baloubet Du Rouet/R Pessoa; Dobel’s Cento/O Becker; Abrisca; 2, Gralshuter/H-W Johannsmann; Warren NRW/L Gripshover; Lincolm L/T Hassmann; 3, Countess G/M Diedrichsmeier; Coster/C Ahlmann; Gladdys S/L Beerbaum. yng horse speed 1, Papparazzi (A Knippling), GER; 2, Contendra; 3, Van Schijndel’s Curt (P Raymakers). Hannover ch 1, Larius (F Meyer zu Hartum), GER; 2, Del Mar (R Pessoa), BRA; 3, Fambus (C-O Nagel), GER. yng horse GP 1, For Fun; 2, Couleur Rubin (L Beerbaum), GER; 3, Champion (F Meyer zu Hartum). grand prix 1, Gladdys S (L Beerbaum); 2, Van Schijndel’s Now (P Raymakers); 3, Mynta (H Lundback), SWE.

CAEN CSI France, 24-26 October

speed 1, Jux (K Cleeren), BEL; 2, Gazelle De Madame (J-M Nicolas), FRA; 3, Grain De Voltaire (J Epaillard), FRA; 5, Jalisco (S Smith), GB; 13, Compliment (R Hill), GB; 21, Naf Naf II (D Charles), GB. stallion jump-off 1, Éclair Des Bois (G Wathelet), BEL; 2, Helios De La Cour II (A Gautier), FRA; 3, Give Me Remus (B Twomey), IRE. 2-phase 1, Flipper D’Elle (l Goffinet), FRA; 2, Heritage Fortunas (M Hughes), IRE; 3, Elan De La Cour (L le Vot), FRA. 6-bar 1, Quita VD Heffinck Z (D Demeersman), BEL; 2, Just For You D’Hof Ten (B Garez), FRA; 3eq, Harlay L’Echenau (R Angot), FRA, Jente (J Guerra), MEX & Landwind 19 (S Smith). speed 1, Oh Jessie (M Hughes); 2, Mamoucha (C Huis In’t Veld), HOL; 3, Jumper (M Goodman), US; 6, Naf Naf II. stallion jump-off 1, Balisto Z (J-A Melchior), BEL; 2, Fidelio Du Donjon (J-M Martinot), FRA; 3, Guarana Champeix (R Latham), SPA. speed 1, First De Launay (F Angot), FRA; 2, Romulus 16 (D Charles); 3, Fee D’Helby (E Mathe), FRA; 7, Prince Of Wales (R Hill). knockout 1, Quiapal (F Cattebeke), BEL; 2, Compliment; 3eq, Quattro (D Demeersman) & Oh Jessie; 5eq, Jalisco; 9eq, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale), GB. sml grand prix 1, Gentleman Platiere (E Navet), FRA; 2, Jumbo (E Debanay Clero), US; 3, Mr Acrobat (m Goodman); 13, Naf Naf II. grand prix 1, Diagonal (D Meech), NZ; 2, First De Launay; 3, Jente.

MOORSELE CSIP/J/Y Belgium, 24-26 October

pony speed 1, Classic Roxy (W Devos), BEL; 2, Mister Abel Boy (J Hermans), BEL; 3, Irish Jumper (C Schou), DEN. jnr speed 1, Picobello’s Otrichta (J-P Ruant), BEL; 2, Ulbra (C Deraidt), BEL; 3, Maureen (A Said), EGY; 7, Lucky (H Paul), GB. YR speed 1, Fakir De Kreisker (J Daunat), FRA; 2, Loucaibo (V Voorn), HOL; 3, Up To Date II (F Kistler), SUI10, Fleuron De St Gil (S Lynch), GB. pony 2-phase 1, Mr Amontilano (H Paul); 2, Dexter Leam Pondi (A Chambaud), FRA; 3, Reape’s Pride (M Vestergaard), DEN; 4, Hopala (H Paul). jnr 2-phase 1, Loncorde (S Kuyten), HOL; 2, Galopin D’Aiguilly (J Champailler), FRA; 3, Audi’s Impression (M van der Vleuten), HOL. YR 2-phase 1, Armani (V Lambrecht), BEL; 2, Piquette (V Voorn); 3, Ochka (D Tolboom), HOL. jnr 2-phase 1, Romina (P Devos), BEL; 2, Trini (G Plumley), GB; 3, Galopin D’Aiguilly. pony 2-phase 1, Picobello’s Skylight (G Ruant), BEL; 2, Bonaparte VH Bovenhoeske (A Chambaud); 3, Love Me (T Hermann), BEL. YR 2-phase 1, Loucaibo; 2, B Navarro (K Peeters), BEL; 3, Kobalt (P Veniss), BRA. jnr jump-off 1, Continue B (G Plumley); 2, Royal Ramira (S Rhyner), SUI; 3, Imperatrice De Clerfayt (D Falciana), BEL. pony jump-off 1 & 2, Mr Amontilano & Hopala; 3, Kiltomer (J Dieckell), GER; 7, New York Spritzer (l Sims), GB. YR jump-off 1, Ivoire De Blagny (E Alvarez), SPA; 2, Ochka; 3, Good Life D’Elle (j Richard), SUI; 4, Fleuron De St Gil. pony accumulator 1, Ella De Lhuitrelle (E De Moussac), FRA; 2, Frou Frou IV (T Laurent), FRA; 3, Indi (J Rosbach), BEL. YR accumulator 1, Petrolina K (S Cubitt), IRE; 2, Cassino (T Debel), BEL; 3, Irco Polo (J Motmans), BEL. jnr accumulator 1, New Mexico (L Berghauser Pont), HOL; 2, Lysimaque (M Vestergaard), DEN; 3, Prestige (A Kreutzer), GER. pony GP 1, JS Magic (E Juul Thorup), DEN; 2, New York Spritzer; 3, Black Devil (J Dallamano), FRA; 9, Mr Amontilano. jnr GP 1, Zeno (S Kuyten); 2, Hop De La Violle (R Leyenecker), FRA; 3, Niko (T Gredley), GB; 7, Continue B. YR GP 1, La Matinata (S Cappellin), SUI; 2, Tequi D’I (F Schoch), SUI; 3, Gestion Priamus Z (V Voorn); 7, Fleuron De St Gil.

OSLO CSIW Norway, 24-26 October

2-phase 1, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 2, Gerry Maguire (R Smith), GB; 3, Tibor (W Funnell), GB. World Cup pre-qual 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Calimbo (K Wechselberger), ITA; 3, Quilano De Kalvarie (M Hecart), FRA. accumulator 1, Kalusha (R Smith); 2, Lismore Clover (D O’Brien), IRE; 3, Qualite (R Whitaker), GB. jump-off 1, Horizon De Valon (O Guillon), FRA; 2, Gaugin De Guldenboom (I Phillips), BEL; 3, Miss Speed (S Numminen), FIN. grand prix 1, Hooligan De Rosyl (B Broucqsault), FRA; 2, Richebourg (J-C Vangeenberghe), BEL; 3, Charlottenhof’s Chandra (S von Ronne), GER; 7, Kalusha. table C 1, Karina (R Whitaker); 2, T&M Tamina (M Baryard), SWE; 3, That’s Life (m Hecart), FRA; 5, Cortaflex Machiavelli (W Funnell). 1.40m ch 1, Audi’s Sisi VH Gravenhof (E van der Vleuten), HOL; 2, Conterno Grande (M Kutscher), GER; 3, Perro Z Hillock (L Ericsson), DEN; 5, Gerry Maguire. knockout 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, Gaugin De Guldenbloom; 3, Victoria (P Flamm), NOR; 9eq, Karina. World Cup qual 1, Marius Claudius; 2, AK Zandor Z (J Lansink), BEL; 3, Luc (R Davenport), GB; 10, Qualite.

SYRACUSE INVITATIONAL USA, 29 October-2 November

1.20m 1, Hidden Creek’s Charlie Brown (M Engle), US; 2, Rollercoaster (T Minikus), US; 3, Royal Future (A Firestone), US; 4, Dobels Frechdachs (M Whitaker), GB. gambler’s choice 1, Dobel’s Frechdachs; 2, Sampson (K Levy), US; 3, Gotier Macais (E Lamaze), US. open 1, Authentic (B Madden), US; 2, Limbo V (A Davies), GB; 3, Korina (C Kappler), US; 4, Portofino (M Whitaker). 1.40m 1, Dobel’s Frechdachs; 2, Hidden Creek’s Charlie Brown; 3, Pulque (K Levy); 5, Gamble (A Davies). 1.35m 1, Korina; 2, Snepts (C Phibbs), US; 3, E-Ticket (C Kappler). jump-off 1, Profox (C Kappler); 2, Peace Train (N dello Joio), US; 3, Fanny De Latour (D Raposa), US. grand prix 1, Cocu (L Howard), US; 2, Profox; 3, Portofino.

ZUIDLAREN CSI Holland 30 October-2 November

2-phase 1, Jux (K Cleeren), BEL; 2, Danaos Du Theillet (T Hoster), GER; 3, Madonna (J Paterson-Robinson), AUS. jump-off 1, VDL Oranta (A Hoorn), HOL; 2, Santorin F (T Hoster); 3, Cat’s Charly (K Olsmeijer), HOL. yng horse 2-phase 1, Orpan (R Bril), HOL; 2, Oscar (E Tacken), HOL; 3, BCO Olymp (A Hoorn); 10, Ublesco (J Whitaker), GB. jump-off 1, Shin Shin (J Kayser), AUT; 2, Graefin Dubarry (D Jobertie), FRA; 3, VDL Jupiter (J Vrieling), HOL. yng horse jump-off 1, BCO Olymp; 2, Oscar (J Paterson-Robinson); 3, Cor D’Emilion (H van de Pol), HOL; 8, Ublesco. stallion jump-off 1, Nassau (J Dubbeldam), HOL; 2, Lincoln (A Zoer), HOL; 3, No Limit (M van Asten), HOL. 2-phase 1, Lincoln; 2, Norman Wells (T Hansen), NOR; 3, Marome NW (G-J Bruggink), HOL. jump-off 1, Machiavelli (W Funnell), GB; 2, Jarum Du Val Tibermont (G Wathelet), BEL; 3, Audi’s Candle Light (H Ankacrona), SWE. 2-phase 1, No Limit; 2, Lavendel (S Riley), US; 3, Lowina (A Zoer). yng horse final 1, Odierike (A Zoer); 2, Van Schijndel’s Optical (P Raymakers), HOL; 3, Cashflow (W Greve), HOL; 6, Ublesco. accumulator 1, LB Omar (B Mandli), SUI; 2, Stapp’s Aerobic (W Schellekens), HOL; 3, Lactic Two (J Whitaker); 6, Naf Naf II (D Charles), GB. jump-off 1, MacKinley (R-G Bengtsson), SWE; 2, VDL Oranta; 3, Gem Of India (J Whitaker); 10, Romulus 16 (D Charles). 2-phase 1, Larthago (M van Asten); 2, VDL Montreal (J Vrieling); 3, Nouvelle (W-J van der Schans), HOL; 7, Lactic Two; 9, Naf Naf II. grand prix 1, Norit Joint Venture (P Geerink), HOL; 2, VDL Groep Spiga (L van Asten), HOL; 3, Rolex Van Berkenbroeck (S Guerdat), SUI; 5, Romulus 16.

LIEGE CSI Belgium 31 October-2 November

speed 1, Jumper (M Goodman), US; 2, Verelst Roi (L Philippaerts), BEL; 3, Bioagrico Joyau D’Hof Ten Bos (S van Paesschen), BEL. 2-phase 1, Sarah De St Pierre (K Vereecke), BEL; 2, Millar (J Peeters), BEL; 3, Queen Z (L Philippaerts); 6, Thesaura (M Armstrong), GB. jump-off 1, Dollar De La Pierre (R Angot), FRA; 2, Domino De Fel (N Bruynseels), BEL; 3, Kingchem (P Le Jeune), BEL. 2-phase 1, Ramon (D Hendrickx), BEL; 2, Lami Cell Alco (J Peeters); 3, Landjuwel St Hubert (D Etter), SUI; 4, Russel (N Skelton), GB. jump-off 1, It’s Magic Max (P Charles), IRE; 2, Cacique (M Goodman); 3, AK Cellano Z (J Lansink), BEL. table C 1, Atom (B Goodin), NZ; 2, Phin Chin (D Hendrickx); 3, Flex (P Wylde), US. grand prix 1, Dollar De La Pierre; 2, AK Zandor Z (J Lansink); 3, Lami Cell Le General (J Peeters).