HANNOVER CSIA Germany, 1-3 November

Audi ch jump-off 1, Gandilot (O Becker), GER; 2, ABC Charleston (J Heyer), GER; 3, Candela (H-H Engemann), GER. yng horse speed 1, Raphaela (M Beerbaum), GER; 2, Donnerlitchen (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, May Amaire (H-H Engemann). speed 1, Don Oskar (C Ahlmann), GER; 2, Quick Flash (S McIntosh), BUL; 3, Giorgio (L Nieberg), GER. yng horse speed 1, Princes Z (MWhitaker), GB; 2, Calvaro Star (S McIntosh); 3, Cyrano De Bergerac (F Sloothaak), GER. speed 1, Diabolo D’Ysieux (F Fervers), GER; 2, Falcon Internet Gismo (R Jurado), SPA; 3, For Pleasure (M Ehning), GER. jump-off 1, Gogo Girl (L Gripshover), GER; 2, Royal Charmer (M Fuchs), SUI; 3, Grandilot. yng horse ch 1, Cyrano De Bergerac; 2, May Amaire; 3, Donnerlitchen. grand prix 1, Dobel’s Cento (O Becker); 2, Gladdys S (L Beerbaum), GER; 3, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum).

LIEGE CSIA Belgium, 1-3 November

speed 1, Irnita (K Clleren), BEL; 2, Idame Du Mury Marais (P McEntee), BEL; 3, Watch Me II (M Armstrong), GB. 2-phase 1, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 2, AK Queen Z (W Lelie), BEL; 3, Verelst Roxanne Van De Zuuthoeve (M van Dijck), BEL; 4, Graf Gold (M Armstrong). jump-off 1, O De Pomme (S van Paesschen), BEL; 2, Parco (L Philippaerts), BEL; 3, Lugano XI (W Muff), SUI. 2-phase 1, Hamilton De St Druon (S Lambre), MEX; 2, Singular Joter II (B Alves), BRA; 3, Aster (F Mathy), BEL; 5, Pandur (N Skelton), GB. jump-off 1, Van Schindel’s Kris (P Raymakers), HOL; 2, Quidame Van De Wolfsakker (S Detheux), BEL; 3, Warren (S Lambre); 8, Arko II (N Skelton). table C 1, O D’Avontuur (D Hendricks), BEL; 2, Alligator Fontaine (E Navet), FRA; 3, Envoye Special; 7, Fresh Direct Marleen (T Stockdale), GB. speed 1, Elisca Galatne (J-M Nicolas), FRA; 2, Davidoff (G Wathelet), BEL; 3, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale); 7, Watch Me II. grand prix 1, Parco; 2, Verelst Iceberg (M van Dikck); 3, Eldorado (V Whitaker), GB; 6, Arko II; 9, Fresh Direct Parcival (T Stockdale).

LIEGE CSIPA Belgium, 1-3 November

speed 1, Layka (B Schatteman), BEL; 2, New York Skyline (L Pavitt), GB; 3, Galibot D’Enfer (P Devos), BEL; 4, Island Greengrass (H Paul), GB; 7, Spottie Dot Com (S Broome), GB.2-phase 1, Rapido (N Janssen), BEL; 2, Cote D’Or (P Devos); 3, Kiltormer (J Dieckell), GER; 5, Kerrymount (S Broome). jump-off 1, New York Skyline; 2, Picobello’s Skylight (G Ruant), BEL; 3, Promisses De Bruyeres (N Janssen); 10,Spottie Do Com. speed 1, New York Skyline; 2, Spottie Dot Com; 3, Island Greengrass. grand prix 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Machno Carwyn (J Schoch), SUI; 3, Rapido; 7, Mr Amontilano (H Paul).

CAVAN CSIB Ireland, 6-10 November

Gain Horsefeeds Speed 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Rodrigo (C Hanley), IRE; 3, Woodend Teb (D Doyle), IRE; 6, It’s Cool (L Scullion), GB; 21, Koridon (G Turner), GB. Bridge House Stud Jump-off 1, Zara’s Pride (P Smyth), IRE; 2, Dark Flight (C McMahon), IRE; 3, Kildare (P O’Shea), IRE; 9, Candy Lupe (N Benterman), GB; 20, Feeling Fine Too (S Quigley), GB. 1.10m ch 1, Thornhill (C O’Connor); 2, Express Yourself (C McMahon); 3, Belvidere (E Little). Irish Sport Horse Agents Table C 1, Erne Touch (F Connors), IRE; 2, Ballycumber (Lt S Carey), IRE; 3, Pakko (H Marshall), IRE; 11, It’s Cool. Cavan Co Council Jump-off 1, ABC Landliebe; 2, Gelvin Clover (C McMahon); 3, Millstreet Miss (F Connors); 5, Candle Queen (S Quigley). Isuzu 2-Fence Challenge 1, Giacomo (R Maguire), GB; 2, Noblesse (N Benterman); 3, Marinus (S Breen), IRE; 4, Anytime (G Turner). Glenbourne Developments 1.20m ch 1, Calanda (C O’Connor); 2, Shalom Valentino (M Clarke); 3, Alfred K (S Wright); 6, Polleke (G Turner). Peninsula Building Society 1.30m ch 1, Transmission (M Hughes); 2, Quicksand (S Trent); 3, Servant’s Clover (N Fearon). Equi Promotions 4-y-o ch 1, Ard VDL Douglas (R Wright); 2, Rinka Deas (F Connors); 3eq, Miss Spot On (L Buchanan) & Clinton (P O’Shea). WKD Power & Speed 1, Ballycumber; 2, Diamond Cliff (R Splaine), IRE; 3, My Little Soldier (D Quigley), IRE; 9, It’s Cool. 6/7-y-o ch 1, Transmission; 2, Boeing (J Kernan); 3, Polo Sport (P O’Shea). 128cm ch 1, Sparkling Tiger Lily (J Coyle); 2, Bawnea Dolly (V Byrne); 3, Chomba Womba (M McIntyre). Aer Rianta Grand Prix 1, Splendido (H Marshall); 2, Jerome (C Hanley); 3, Coolcorran Cool Diamond (R Splaine); 4, Two Mills Showtime (R Maguire).

VIENNA CSIA Austria, 7-11 November

speed 1, BB Nithard (W Melliger), SUI; 2, Landato (C Rather), US; 3, Gamble (A Davies), GB; 12, Karina (R Whitaker), GB. jump-off 1, Laurino (A-M Bauer), AUT; 2, JPC Modesto (J-M Nicolas), FRA; 3, Preisshammer (J Kurten), IRE; 9, Lord Z (J Whitaker), GB; 12, Limbo V (A Davies). team 1, LB (LB Scutt/W Melliger: LB No Mercy/M Marschall, GER; LB Pozitano/B Mandli, SUI); 2, GER (Bockmanns California/G Bockmann; Kasting Horses Gavi/H Weinberg; Potsdam/J-W Johannsmann); 3, AUT (Vasco Da Gama/A Woss; Remus Racing/A-M Bauer; Explosiv/H Simon). speed 1, Coco Chanel (H Simon); 2, Sylver (R Raskin), AUT; 3, Gamble. knock-out 1, BB Nithard; 2, Killaloe Clover (U Domaingo), AUT; 3eq, Armani (R Englbrecht), AUT & Charisma (J Schwarz), AUT; 5eq, Gamble. 2-phase 1, Quick Flash (S McIntosh), BUL; 2, LB Laccorado (B Mandli); 3, Limbo V. Derby 1, Preishammer; 2, Quinten II (R Whitaker); 3, Filou Landais (A Debany), US; 7, Lord Z. topscore 1, Remus Racing; 2, Aster (F Mathy jnr), BEL; 3, Electra D’Amaury (M Piaseicki), ARG; 8, Carmen (J Whitaker). grand prix 1, LB Positano; 2, Delon VA (C Irujo de Martinez), SPA; 3, Laurino.

VERONA CSIW Italy, 8-10 November

speed 1, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 2, Icamorka (J Smit), ITA; 3, Frontline (M Fuchs), SUI. jump-off 1, Quifilio (F Sloothaak), GER; 2, Goldfever (L Beerbaum), GER; 3, Lucky Boy (P Martinelli), ITA. World Cup pre-qualifier 1, Mobilcom Landstreicher (T Hassmann), GER; 2, Mr Springfield (R Smith), GB; 3, Tinka’s Boy (M Fuchs). 2-phase 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Collin (M Merschformann), GER; 3, Kamea (A Lindelow), SWE. puissance 1eq, Abacco (V Sozzi), ITA & Quick (P Bucci), ITA; 3, Gambe (M Merschformann). topscore 1, Granie (M Fuchs); 2, Edo M (K Kristensen), DEN; 3, Broere VDL Maroen (W-J van der Schans), HOL. World Cup qual 1, Lianos Z (R Pessoa); 2, Tinka’s Boy; 3, For Pleasure (M Ehning), GER; 27eq, Mr Springfield. table C 1, Filias (O Becker), GER; 2, Edo M; 3, Gandini Bianca D’Amaury; 5, Lucky Sky (R Smith).

VERONA CSIOP Italy 8-10 November

two phase 1, Nelly Kim (U Bruns) GER; 2, Shalom Outlaw (M Mcauley) IRL; 3, Gazelle Des Telier (C Roblin) FRA. Qualify Grand Prix 1, Espoir De La Bigne (M Mabille) FRA; 2, Sabra (J Delaporte) SUI; 3, Cuffesgrange (O Sheehan) IRL.

TORONTO CSIW Canada, 8-17 November

speed 1, Audi’s Castana (E van der Vleuten), HOL; 2, Rosina (E Lamaze), CAN; 3, Aftershock (I Millar), CAN; 10, Landfurst FC (M Whitaker), GB. jump-off 1, Catch 22 (A Vince), CAN; 2, Alibi (E Ballard), CAN; 3, Aftershock. speed 1, Amica 62 (M Deslauriers), CAN; 2, Arriscraft Rocca (K White), CAN; 3, Haddon House Carlson (M Whitaker). jump-off 1, Kilian (G Rolli), ITA; 2, Landfurst FC; 3, Conejo (K Cudmore), CAN. jump-off 1, Audi’s Goldenbridge (E van der Vleuten); 2, Kathleen (M Deslauriers); 3, Van Schindels Kris (P Raymakers), HOL; 5, Haddon House Carlson. speed 1, Espresso Thyme (Y Candele), CAN; 2, Clover Leaf (L Howard), US; 3, Amica. WorldCup qual 1, Rio (M Ward), US; 2, Audi’s Castana; 3, Loreana (A von Buchwaldt), GER; 9eq, Landfurst FC. topscore 1, Hidden Creek’s Lorenz (M Engle), US; 2, Nicos (I Millar); 3, Polyfax (E Ballard); 7, Haddon House Carlson. speed 1, Conquest II (B Maddon), US; 2, Millcreeks Raphael (E Lamaze); 3, Ilian (S Riley), US. speed 1, Puma (B Madden); 2, Ingmar (A von Buchwaldt); 3, Hidden Creek’s Levity (M Engle); 4, Haddon House Carlson. grand prix 1, Landfurst FC; 2, Rosina; 3, Audi’s Castana.

PONTIVY CSIYA France, 9-11 November

speed 1, Espoir Premier (A Serre), FRA; 2 & 3, Chanel De La Cote & Heritiere D’Adriers (I Baillet), FRA; 6, Fleuron De St Gil (S Lynch), GB. jump-off 1, Digne Saint Lois (R Marteau), FRA; 2, Firmament II (S Benvenuti), FRA; 3, Eskil (A Malandain), FRA; 9, Lavinda (S Lynch). jump-off 1, Elfe Des Peux (J Daunat), FRA; 2, Lavinda; 3, Ebene (I Baillet). speed 1 & 2, Chanel De La Cote & Ebene; 3, Fleuron De St Gil. 2-phase 1, Heritiere D’Adriers; 2, Fleuron De St Gil; 3, Caloubet Du Rouet (A Malandain), FRA. grand prix 1, Elfe Des Peux; 2, Eskil; 3, Ebene; 5, Lavinda.

MEPPEL CSIC Holland, 14-16 November

speed 1, Nomograaf (P Koopmans), HOL; 2, Nieuw Delhi (M Brusse), HOL; 3, Koddtimes (A van de Berg), HOL; 8, Rodac (S Rust), GB. jump-off 1, First Lady D’Elle (H Smolders), BEL; 2, Couberg’s Rafinesse (M Greeve), HOL; 3, Ofichems Klaus Bar (W Oldenziel), HOL; 9, Quinto (E Rust), GB. puissance 1, Navro (D van Geel), HOL; 2eq, Volvo’s Coolgirl (H Stegeman), HOL & Key West (P Hokse), HOL. speed 1, Lidameir (D Caubergs), BEL; 2, Dustin (M Heckman), GER; 3, Ocean T (L Jonczyk), POL. grand prix 1, Couberg’s Rafinesse; 2, Lifestyle (I Hickman), GER; 3, Mazeppa (M Bokma), HOL; 6, Quinto; 11, Rodac.

BERLIN CSIW Germany,14-17 November

jump-off 1, Cyrenaika FRH (T Hassmann), GER; 2, Nino V (M Kutscher), GER; 3, VDL Groep Spiga (L van Asten), HOL; 8, Luc (R Davenport), GB. Audi ch 1, Candela NRW (H Engemann), GER; 2, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Leena (M Beerbaum), GER. speed 1, Leena; 2, Eurocommerce Deauville (W Schroder), HOL; 3, Espadon V (C King), US. speed 1, Candela NRW; 2, Arthemis (M Diederichsmeier), GER; 3, Eurocommerce Napels (G Schroder), HOL. World Cup pre-qualifier 1, VDL Groep Think Twice II (L van Asten); 2, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, Fein Cera (P Wylde), US. yng horse speed 1, Katie Riddle (L Nieberg), GER; 2, May Amaire (H Engemann); 3, Cyrano De Bergerac (F Sloothaak), GER. group 1, Gandini Bianca D’Amaury; 2, Denver (R Tebbel), GER; 3, Lanitop (F Fervers), GER; 15, Luc. puissance 1, Sambo (C Ahlmann), GER; 2eq, Bamboula Du Thot (O Guillon), FRA & Danton Du Manoir (I Philips), BEL. speed 1, Calaro (A Ripke), GER; 2, Espadon V; 3, Eurocommerce Deauville. Audi ch 1, Leena; 2, Goldfever (L Beerbaum), GER; 3, Giorgio (L Nieberg). Audi Yng Horse ch 1, Quifilio (F Sloothaak); 2, Cyrenaika; 3, Farina (R Tebbel). jump-off 1, Championesse D’Amazones (M Diedrichsmeier); 2, Figaro’s Boy (L Beerbaum); 3, Caliskan (C King). speed 1, Espadon V; 2, Danton Du Manoir; 3, Get Even (K Potter-Pessoa), BRA. World Cup qual/grand prix 1, Shutterfly; 2, Goldfever; 3, Coster (C Ahlmann); 10, Grand Marnier (R Davenport).

STUTTGART CSI-A Germany 20-24 November

jump & drive 1, Aboyeur W (H Engemann), GER; 2, Haddon House Carlson (M Whitaker), GB; 3, Kenwi (L Howard), US. speed 1, Preishammer (J Kurten), IRE; 2, Balaboeska (J Dubbeldam), HOL; 3, Fersen Mail (GB de Balanda), FRA; 5, Carmen (J Whitaker), GB. speed 1 & 2, Candela & Aboyeur W (H Engemann); 3, Grono G (M Diederichsmeier), GER. speed 1, Goldika (T Hassmann), GER; 2, Albfuhren’s Ramonus (H Weinberg), GER; 3, Equest Carnute (T Velin), DEN. speed 1, Candela; 2, Bioagrico Joyau Hoft (S van Paesschen), BEL; 3, Fighting Alpha (L Nieberg), GER. speed 1, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 2, Cantaro (S van Ronne), GER; 3, Leena (M Beerbaum), GER. masters 1, For Pleasure (M Ehning), GER; 2, Crocus Graverie (GB de Balanda); 3, Goldika. jump-off 1, Giorgio (L Nieberg), GER; 2, LB Omar (M Marschall), GER; 3, Del Mar (R Pessoa), BRA. knockout 1, Loro Piana Ildefonso (G Govoni), ITA; 2, Quinten (J Whitaker); 3eq, Grono G & Calvaro Star (S McIntosh), BUL. ladies’ masters 1, Donnerlitchen (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Morfee (A Hoorn), HOL; 3, Irco Sun (M Baryard), SWE. topscore 1, Cyrenaika (T Hassmann); 2, Royal Discovery (M Beerbaum); 3, Fersen Mail. grand prix 1, Gladdys S (L Beerbaum); 2, Fein Cera (P Wylde), US; 3, Crocus Graverie; 4, Handel II (M Whitaker); 11, Lord Z (J Whitaker).

BOIS LE ROI CSIC France, 22-24 November

speed 1, Hameau D’Arville (G Wathelet), BEL; 2, Sampson (K Levy), US; 3, Loriot II (C Barbeau), SUI. 2-phase 1, Melton (G Luckett), GB; 2, Ganache L’Amandour (P Rozier), FRA; 3, Corlay De Labrade (C Barbeau). jump-off 1, Filou Landais (A Debany Clero), US; 2, Kartouche (P Veniss), BRA; 3, Joyce De Presenne (A-L Gautier), FRA; 9,Caprigode (C McCarthy), GB. 2-phase 1, Demie Lune (M Thirouin), FRA; 2, First Lady (H Smolders), HOL; 3, Coucou Des Vivreau (M Billot), FRA; 11, Hermes De Bruyeres (A Newsham), GB. speed 1, Dody De Chalusse (A Newsham); 2, Henzo II(D Etter), SUI; 3, Cezar De Dieudonne (E Mathe), FRA. puissance 1, Insolante (P Rozier), FRA; 2eq, Jarun Du Val Tibermont (G Wathelet), Goldfinger Gerbaux (H Bourdy), FRA, Gismo (N Fagerstrom), FIN, Lorina (D Etter) & Hello De Dampiere (P Jarry), FRA. jump-off 1, Que Fougere (N Fagerstrom); 2, Gracieux Ardent (J Bonnet), FRA; 3, Dragee Vert (P Rozier), FRA; 8, Hermes De Bruyeres. grand prix 1. Fidji D’Evordes (R Breul), FRA; 2, Dauranger (M Pellegrin), FRA; 3, Clarck De Bacon (I Pomel), FRA; 15, Dody De Chalusse.

MUNICH CSIA Germany 28 November-2 December

speed 1, Cheer (L Nieberg), GER; 2, Indigo (A Brenner); 3, Cyrenaika FRH (T Hassmann), GER. yng horse speed 1, Classic Man (T Hassmann); 2, Ontario (M Kuhner), GER; 3, LB Liquido (W Melliger), SUI; 6, Princes Z (M Whitaker), GB. 2-phase 1, Candela (H Engemann), GER; 2, Camirez B (M Merschformann), GER; 3, Coco Chanel (H Simon), AUT. jump-off 1, Irco Sun (M Baryard), SWE; 2, Cantaro (S von Ronne), GER; 3, Prosario NRW (H Johannsmann), GER. yng horse speed 1, Contendra (M Beerbaum), GER; 2, Melina (R Pessoa), BRA; 3, Classic Man. Audi ch 1, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Diabolo D’Ysieux (F Fervers), GER; 3, Dobel’s Cento (O Becker), GER; 15, Handel (M Whitaker). riders tour team ch 1, Buddelei ladies’ (Gitania/E van Dyke, US; Albfuhren’s Ramonus/H Wenberg, GRER; Hildon Fleche Rouge/S McIntosh, BUL); 2, PSI (Dobel’s Cento; Handel; Camirez B). speed 1, Candela NRW; 2, Adolf D (F Sloothaak), GER; 3, Lincolm L (M Merschformann). jump-off 1, Life Is Paradise (H Wenz), GER; 2, Figaro’s Boy (L Beerbaum), GER; 3, Prosario NRW. yng horse ch 1, Contendra; 2, Gordon (C Ahlmann), GER; 3, Acajou (M Merschformann). grand prix 1, For Pleasure (M Ehning), GER; 2, Coster (C Ahlmann), GER; 3, Hildon Fleche Rouge.

PARIS PORTE DE VERSAILLES CSIA, France, 29 November-1 Dec

speed 1, Epode De La Rose (G Wathelet), BEL; 2, Alligator Fontaine (E Navet), FRA; 3, Banboula Du Thot (O Guillon), FRA; 6eq, Fresh Direct Marleen (T Stockdale), GB; 9, Lactic Two (J Whitaker), GB. 2-phase 1,Banbouls Du Thot; 2, Gazelle De Madame (J-M Nicolas), FRA; 3, Loro Piana Dime De La Cour (R Arioldi), ITA; 8, Carmen (J Whitaker). jump-off 1, Tinello Corona (A Voorn), HOL; 2, Fresh Direct Parcival (T Stockdale); 8, Lord Z (J Whitaker); 9, Grand Marnier (R Davenport), GB. table C 1, Elisca Galante (J-M Nicolas); 2, Alligator Fontaine; 3, Mr Blue (K Prudent), FRA. 2-phase 1, Platina (D Demeersman), BEL; 2, Galopin Du Boele (E Navet); 3, Zypria (C Raether), US; 4, Lactic Two. 2-phase 1, Bonne Espoire (R-Y Bost), FRA; 2, Mr Springfield (R Smith), GB; 3, Jumbo (A Debany-Clero), US; 6, Fresh Direct Parcival. speed 1, Patchouli’t Kesterbe (F Angot), FRA; 2, La Toya III (M Fuchs), SUI; 3, Platina; 5, Carmen (J Whitaker). grand prix 1, Baladine Du Mesnil (O Guillon), FRA; 2, Olympia (M Robert), FRA; 3, Tinella Corona; 4, Fresh Direct Parcival.

STOCKHOLM CSIB Sweden 29 November-1 December

1m40 jump-off1,Ginger Watt (D Lennon) IRL;2, Flyinge Quite Easy 958 (P Eriksson) SWE;3, Lassergut Contour (S Van Paesschen) BEL.

1m40 speed1, Make A Joke (R Zetterman) SWE;2, Lassergut Contour (S Van Paesschen) BEL;3, Sigane Vd Grundeval (M Sundberg) SWE.Grand Prix1, VDL Cardento 933 (P Eriksson) SWE;2, Classic H (H Persson) SWE;3, Carlot 3 (M Sundberg) SWE.Top Score 1m451, Millar (K Vereecke) BEL;2, Oleander (P Postelmans) BEL;3, Carlot 3 (M Sundberg) SWE. 1m40Two Phase1, Richmond Park (R Zetterman) SWE;2, Lady Pachat (C Hanley) IRL;3, Saffier (B Twomey) IRL.1m50 jump-off1, Jerome (C Hanley) IRL;2, Millar (K Vereecke) BEL;3, VDL Cardento 933 (P Eriksson) SWE;4, Luidam (B Twomey) IRL.