• AACH CSI Germany, 23-25 May
  • BALMORAL CSI Ireland, 14-16 May
  • CSIO LA BAULE France 8-11 May
  • CSIO ROME Italy 21-24 May
  • CERVERA CSI Italy, 9-11 May
  • CSI*** MODENA ITALY 1-3 May
  • CERVERA CSI Italy, 9-11 May
  • GRENOBLE JARRIE CSI France, 23-25 May
  • LA BAULE CSIV France, 16-18 May
  • LA COURNEUVE CSI France, 23-25 May
  • LE TOUQUET CSIYJP France, 9-11 May
  • LINZ CSIO Austria, 15-18 May
  • MAUBEUGE CSI France, 2-4 May
  • MOORSELE CSI Belgium, 16-18 May
  • PONTEDERA CSI Italy, 16-18 May
  • ROME CSIO Italy, 22-25 May
  • SACHENDORF CSI Austria, 9-11 May

    CSI*** MODENA ITALY 1-3 May

    Class 51, I Know It (Gerfried Puck) AUT; 2, Caliente II (Willi Melliger) SUI; 3, Windgates Sensation (Conor Swail) IRL. Class 6 1, Askoll Q’Leos Faire (Vincenzo Chimirri) ITA; 2, Nabucco Verdi (Juan Carlos Garcia) COL; 3, Windgates Paragon (Conor Swail) IRL. Class 9 1, Windgates Sensation (Conor swail) IRL; 2, Topic van’t Coorho (Alberto Vitali Marrani) ITA; 3, Queen (Emanuele Gaudiano) ITA. Class 12 1, Collezione Cesaro La Perla (Rob Eras) INED; 2, Loro Piana Havinia (Gianni Govoni) ITA; 3

    MAUBEUGE CSI France, 2-4 May

    7-y-o 1, 25 tied, inc Ogicky (J Whitaker), Fresh Direct Brisante (T Stockdale), Pamon (R Whitaker) & Flaretime & Iago Du Quesnoy (M Whitaker). speed 1, Epode De La Rose (G Wathelet), BEL; 2, Graziana (T Hassmann), GER; 3, Burning Fedor (H Bourdy), FRA; 9, Lord Liberty W (R Whitaker), GB. 2-phase 1, Fistoul (L Le Vot (FRA); 2,Bamboula Du Thot (G Wathelet); 3, Fastourel Du Cap (H Godignon), FRA. speed 1, Dobel’s Frechdachs (M Whitaker), GB; 2, Landstreicher (T Hassmann); 3, clair Des Bois (G Wathelet); 5, Qualite (R Whitaker); 10, Carmen (J Whitaker), GB. 7-y-o2-phase 1, Isis De La Mare (J Epaillard), FRA; 2, Mic Mac Du Dieu Demon (O Desutter), FRA; 3, Olaf (L Thijssen), HOL; 4, Flaretime. table C 1, Epode De La Rose; 2, Robin Z (P Le Jeune), BEL; 3, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale); 4, Ephesia (J Whitaker). sml grand prix 1, High Valley Z (J Lansink), BEL; 2, Clinton (D Demeersman), BEL; 3, Anastasia III (B Twomey), IRE; 7, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale). 6=bar 1, Ella Du Moulin (P Delaveau), FRA; 2, Camaro (D Oeuvray), SUI; 3, Corrada (P Charles), IRE. speed 1, Epode De La Rose; 2, Karina (R Whitaker); 3, Ella Du Moulin. 7-yo grand prix 1, Power Point (J Piedra), MEX; 2, Inoux De Mesille (T Anciaume), FRA; 3, Rockstar (P Charles);8eq, Flaretime & Iago Du Quesnoy. grand prix 1, Granie (M Fuchs), SUI; 2, Exploit Du Roulard (N Delmotte), FRA; 3, Luidam (B Twomey); 7, Qualite.

    LA BAULE CSIO France, 8-11 May

    2-phase 1, Itot Du Chateau (M Hecart), FRA; 2, Tauber Van Het Kapelhof (L Philippaerts), BEL; 3, Ivory Star (E Levallois), FRA; 19, Flaretime (M Whitaker), GB. speed 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Bioagrico Joyau HTbos (S van Paesschen), BEL; 3, Farceur Du Haul (R Breul), FRA. 2-phase 1, Lotus XV (P Delaveau), FRA; 2, Filias (O Becker), GER; 3, Balkan (E Couperie), FRA; 15, Elise (M Armstrong), GB. jump-off 1, Olympia (M Robert), FRA; 2, Australe (B Chimirri), ITA; 3, Irish Independent Caspar (C O’Connor); 7, Graf Gold (M Armstrong). grand prix 1, Luidam (B Twomey), IRE; 2, For Pleasure (M Ehning), GER; 3, Dileme De Cephe (B Broucqsault), FRA. 2-phase 1, Intrepide Du Valon (A Chenu), FRA; 2, Okidoki (G-J Bruggink), HOL; 3, Tauber Van Het Kapelhof; 20, Iago Du Quesnoy (M Whitaker). 2-phase 1, Equito Du Houssel (T Masui), JAP; 2, Cezar De Dieudonne (E Mathe), FRA; 3, ABC Landliebe. speed 1, Horizon Du Vallon (O Guillon), FRA; 2, Safran De Gravelotte (R-Y Bost), FRA; 3, Filias (O Becker), GER; 16, Elise. jump-off 1, Isatis D’Lherbage (F Angot), FRA; 2, Larrisa (S Guerdat), SUI; 3, Ionesco Du Moulin (R Breul). Derby 1, Double O Seven (P Lejeune), BEL; 2, Irish Independent Caspar; 3,Cool Man (S Guerdat); 15, Dobel’s Frechdachs (M Whitaker). jump-off 1, Galet D’Auzay (M Robert), FRA; 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 3, Eve Des Etissiers (H Bourdy), FRA; 13, Landfurst FC (M Whitaker); 14, Landwind (S Smith), GB. Samsung Nations Cup 1, FRA (Diamant De Semilly/E Levallois: 4+0; Tlaloc M/R Angot: 4+0; Quilano De Kalvarie/M Hecart: 0+0; Crocus Graverie/G-B de Balanda: 0+NP) team total 4; 2, GER (For Pleasure: 4+0; Montender/M Kutscher: 12+0; Grandilot/O Becker: 4+4; Gladdys S/L Beerbaum: 4+0) = 12; 3, GB (Cabri D’Elle/S Smith: 0+0; Elise: 8+12; Grand Marnier/R Davenport: Handel II/M Whitaker: 1+1) = 18; 4eq, IRE & SWE; 6, HOL; 7, BEL; 8, ITA.

    CERVERA CSI Italy, 9-11 May

    jump-off 1, Galine Platiere (P Zani), ITA; 2, Wango (D Etter), SUI; 3, Fitzkeria Guernica (P Zani), ITA. speed 1, Lismore Clover (D O’Brien), IRE; 2, Gaugin De Guildenboom (I Philips), BEL; 3, Larissa (K El Zoghby), EGY. 2-phase 1, Ihorn (J-C Garcia), COL; 2, Just For You D’Hof Ten Bos (B Garez), FRA; 3, Windgates King Koal (C Swail), IRE; 9, Two Mills Showtime (R Maguire), GB. 6/7-y-o speed 1, Odierike (A Zoer), HOL; 2, Ospardie (I Philips); 3, Oliver Q (HSmolders), HOL. speed 1, Wango; 2, Lucrezia (P Martinelli), ITA; 3, Rodrigo III (C Hanley), IRE. accumulator 1, Flurry D (O Baldo), ITA; 2, Windgates King Koal; 3, Lugano IX (W Muff), SUI; 6, Pandur (N Skelton), GB. jump-off 1, Insolente (P Rozier), FRA; 2, Rincoola Abu (G Flynn), IRE; 3, Broere Maroen (W-J van der Schans), HOL; 4, Hosire Des Chaines (R Bevis), GB; 5, Russel (N Skelton). 6/7-y-o 2-phase 1, Nostradamus Bois Madame (L-F de Azevedo), BRA. 2-phase 1, Windgates Mystique (C Swail); 2, Granni G (Y Houtackers), HOL; 3, Killside Court (G Palmizi), ITA. table C 1, VDL Kalusha (J Vrieling), HOL; 2, Koncorde (W Muff), SUI; 3, Kashmire De St Hermelle (H Smolders). grand prix 1, EloiseDe Semilly (H Smolders); 2, Cinderella (M Gretzer), SWE; 3, Gsarset (C Pitzianti), ITA. 6/7-y-o jump-off 1, Ospardie; 2, Oliver Q; 3, Odierike (A Zoer), HOL.

    LE TOUQUET CSIYJP France, 9-11 May

    pony 2-phase 1, Celebrated (E Vetker), HOL; 2, Miss Jetson (P Suger), SUI; 3, Picobello Skylight (G Ruant), BEL; 5, Garlands Cashman (L Whitehouse), GB; 8, Kerrymount (S Broome), GB; 9, CJ’s Kemosabi (A Mizon), GB; 11, Up And Coming (G Plumley), GB;13, Another Dollar (N Pavitt), GB; 15, Bobby Bracken (L Sims), GB. jnr 2phase 1, Frisomat Nelke (G Patteet), BEL; 2, Pimpernel (M Quintellier), BEL; 3, Corrado II (L Phillips), GB; 9, Oscar II (P Howard), GB; 13, Selectra (R Hook), GB; 16, Noblesse (G Strutton), GB. YR 2-phase 1, Cisco Kid (C Fries), AUT; 2, Easter Star (W Vos), HOL; 3, Britney (M Broome), GB. jnr speed 1, Giroflee D’Isle (C Defives), FRA; 2, Gramento Z (L Pavitt), GB; 3, Hardy Platiere (S Debonnet), BEL;10, Pauldarys Tigers Flight (C Platt), GB. YR speed 1, Elodie D’Aursaye (A Malandain), FRA; 2, Le Bon (W Greve), HOL; 3, Efle De B’Neville (M Jeandel), FRA; 4, Hopes Are High (M Broome). pony speed 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, Espoir De La Bigne (M Mabille), FRA; 3, Bel Fly (G Plumley); 7, New York Spritzer (L Sims); 12, Master Bill (L Hutt), GB; 14, Bowes Gunsmoke (L Wade), GB. pony speed 1, Ella De Leuitrelle (C de Moussac), FRA; 2, Baloubet Du Rouet (M Vetkler), HOL; 3, Rani De Regor (E Quintelier), BEL. jnr speed 1, Ixia De L’Hermitage (R Potin), FRA; 2, New Mexico (L Berghauser Pont), Hol; 3, Frismat Nelke; 6, Vetiver De Gamet (M Beaumont), GB; 7, Daninos (L Pavitt); 10, Corrado II; 12, Bullands Ladalco (R Prater), GB; 14, Temple Navigator (M Russell), GB. YR speed 1, Dune D’Aunis (T Goffinet), BEL; 2, Cisco Kid; 3, Van Schijndels Jassy (P Raymakers jr), HOL; 7, Mercurius (B Maher), GB. pony sml GP 1, Hors Pair (A Azolino), FRA; 2, Garlands Cashman; 3, Bobby Bracken; 4, CJ’s Kemosabi; 6, Floating Change (L Wade); 8, Kerrymount; 15, Quaysider (N Sewell), GB. jnr GP 1, Crocodile Dundee (J Vetker), GB; 2, Tequi D’I (F Schock), SUI; 3, Marinko (L Berghauser Pont); 6, Medrano (T Gredley), GB; 7, Zerro (M Russell); 11, Continue B (G Plumley); 12, Pauldarys Tigers Flight. pony GP 1, Walmore Diamond Quest; 2, New York Skyline; 4, Loobeen Shamrock (A Mizon); 4, Mid West Star (H Penny), GB; 5, Spottie Dot Com (S Broome); 8, Bel Fly; 15, Master Bill. YR GP 1, Alfredo (B Maher); 2, Ishan Du Cerisier (S Chiecchi), SUI; 3, Marciano (D Tolboom), NEL; 12, Hopes Are High. jnr 2-phase 1, Pimpernel; 2, Blue River (J Vetker); 3, Abba Z (J-A Melchior), BEL; 4, Bullands Ladalco; 5, Gramento Z; 9, Daninos; 15, Waylands Playboy; 16, Oscar II; 17, Selectra. YR 2-phase 1, Nairobi (I van den Bosch), HOL; 2, Van Schijndels Jassy; 3, Pallas Buttons (W Greve); 16, Olita (J Gate), GB. pony 2-phase 1, Hors Fair; 2, Citadelle Du Bunot (G Emeric), FRA; 3, Layka (B Schatteman), BEL; 7, Floating Change; 8, Another Dollar; 11, Blue Amber (H Penny); 13, Derwen Red Lion (S Frost), GB. pony team 1, GB (Spottie Dot Com; Mid West Star; Bowes Gunsmoke; New York Skyline) team total 0; 2, HOL; 3, FRA. jnr team 1, SUI; 2, BEL; 3, HOL; 4, GB (Bullands Sensation; Pauldarys Tigers Flight; Continue B; Medrano). YR team 1, HOL; 2, BEL; 3, SUI; 4, GB (Peanuts/K Mead; Filibustier De Val/R Walker; Crown Rhodonite/E Shaw; Mercurius).

    SACHENDORF CSI Austria, 9-11 May

    speed 1, Coco (A Martin Bauer), AUT; 2, Let’s Go V (K Olsmeijer), HOL; 3, Locato S (W Gabathuler), SUO. speed1, Jurante (K Olsmeijer), HOL; 2, Contino (A Martin Bauer; 3, Granada XXI (N Rutschi), SUI. speed 1, Laurino (A-M Bauer); 2, Millennium (T Fruhmann), AUT; 3, Candyman (D Kofler), AUT. accumulator 1, Granada XXI; 2, Elite De Fontaine (PLevy), SPA; 3, Pin Chin De Bioagrico (D Hendrickx), BEL. jump-off 1, Alcatraz J (H van de Pol), HOL; 2, Pin Chin De Bioagrico; 3, Nice To See You (E Willemsz Geeroms), HOL. speed 1, Jumping Jack (W Annet), HOL; 2, Contino; 3, Liefhebbers Manet (L Thijssen), HOL. speed 1, Igor Des Fontenis (P Levy); 2, Pepperoni (A Martin Bauer); 3, O Cor D’Emilion (H van der Pol). speed 1, Van Schijndels Cindy (P Raymakers), HOL; 2, Igor Des Fontenis; 3, Liras Van De Kleine Roost 3 (R Raskin), AUT. 1.50m jump-off 1, Phin Phin (R Bril), HOL; 2, Collin B (C Schranz), AUT; 3, Edesa’s Fanfare (K-A Riches), GB. speed 1, Van Schijndels Optical (P Raymakers); 2, Pepperoni; 3, O Cor D’Emilion. grand prix 1, Billy Orange (R Bril); 2, Pikeur Pepsi (R Loache), GER; 3, Duke Of Lando (T Metzger), AUT.

    BALMORAL CSI Ireland, 14-16 May

    P&O European Ferries 6/7-y-o ch 1, Sanvella (T Bartlett); 2, Boeing (J Kernan); 3, Mansfield Cruise (E Lyttle). Janseen Animal Health 5-y-o ch 1, Revelation (T Bartlett); 2, Belfast Knight (C Lennon); 3, Shanroe Royale (L Courtney). WKD 1.30m ch 1, Double Jeopardy (K Howard); 2, All Shook Up (J Kernan); 3, Quicksan (C Swail). Mitsubishi Welcome Stakes 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Cruz Forever (A Dunlop), IRE; 3, Hermes De Reve (C McMahon), IRE; 8, Back In Business (M Watson), GB. Mitsubishi Speed Stakes 1, Dark Flight (C McMahon); 2, Parlando (C Swail), IRE; 3, Jalisco (S Smith), GB. Giltspur Scientific Topscore 1, Hermes De Reve; 2, Cor D’Alme Z(E Doyle), IRE; 3, ABC Landliebe; 6, Jalisco; 8, Cortaflex Lucy May (A Saywell), GB. Powers Irish Whisky Spectacular 1, Ginger Watt (D Lennon), IRE; 2, Mahon Point (C O’Connor); 3, Junior (A Saywell); 4, Captain Wellington (A Davies), GB; 6, Back In Business. AON McMillen Power & Speed 1, Cor D’Alme Z; 2, ABC Landliebe; 3, Western Fairway (P Smyth), IRE; 4, Celine (A Davies); 8, Junior. Safeway Grand Prix 1, Gelvin Clover (C McMahon); 2, Irish Independent Caspar (C O’Connor); 3, Out Of Touch (J Kernan); 6, Atlantis (P Murphy), GB; 8, Cortaflex Lucy May.

    LINZ CSIO Austria, 15-18 May

    6/7-y-o 1, Qualite De Papignies (V Koen), BEL; 2, Olaf (L Thijssen), HOL; 3, Damhus Carlchen (U Kirchhoff), GER. 1.45m speed 1, LB Liquido (W Melliger), SUI; 2, Sarah De Saint Pierre (V Koen); 3, Stopke (H Simon), AUT. 1.50m speed 1, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker), GB; 2, Chamal Corubert (R Raskin), AUT; 3, Kartouche VD Watering (P Veniss), BRA; 4, Dody De Chalusse (A Rident), GB. 1.45m speed 1, Sarah De Saint Pierre; 2, Duc De La Lande II (H Smolders), HOL; 3, Richbourg (J-C Vangeenberghe), BEL. Samsung Nations Cup 1, GER: team total 27; 2, SPA, 33; 3, SUI, 38; 8, GB, 118. Linz ch 1, Albfuhren’s Romanus (H Weinberg), GER; 2, Richbourg; 3, Classic Pleasure (G de Roock), BEL. speed 1, Ninety Nine (K Al Eid), KSA; 2, Odiene VH Waaierhof (C Ribas), BRA; 3, Casaila (G-J Dahlmann), GER.6/7-y-o 1, Atlantica (P Veniss), BRA; 2, Indigo (B Mandli), SUI; 3, Panic (P Geerink), HOL. speed 1, Stopke; 2, Ladybird (J Smit), HOL; 3, Silvio (A Opatrny), CZE; 5, Hugo Du Heup (A Rident). 6/7-y-o jump-off 1, Igor Des Fontenis (P Levy), SPA; 2, Caliente (W Melliger); 3, Panic. grand prix 1, Gold Du Talus (W Melliger); 2, Swanky (T Hayashi), JAP; 3, S&L Manpower (G Puck), AUT.

    LA BAULE CSIV France, 16-18 May

    jump-off 1, Rico (B Engelke); 2, Elma (A Rodrigues); 3, Anisette D’Aurey (H Saladin); 6, Renkum Valentino (H Mindermann). jump-off 1, Enmaordo Infeliz (C Boyer); 2, Corde (R Koch); 3, Calamax (C Poppe). speed 1, Queen (E Geerards); 2, Giulah (W Burmeister); 3, First De Labarde (B Bloch); 5, Patsie’s Dream (A Berry); 10, Fait Vous Jour (L Howes); 16, Roman Numeral (L Evans). speed 1, Carmen II (M Villmann); 2, Dortmund (S Goffin); 3, Leon Royal 2 (H Aldinger); 8, Renkum Valentino; 10 & 11, Chinnor Enigma & My Diana (C Steel). Derby 1, Lauriston (H Mindermann); 2, Simoun (P Charon); 3, Carmen II; 6, My Diana; 7,Fait Vous Jour. speed 1, Askarino (C Poppe); 2, Carmen M (R Koch); 3, Queen. grand prix 1, Donnerfee (D Sporri); 2, Giry Du Saule (A-C Martel); 3, Quality Van De Helle (H Buob); 6, Chinnor Enigma; 7, Peninsular Lad (L Howes); 11, Renkum Valentino. jump-off 1, Dr Doolittle (B Engelke); 2, Faust De Saunay (S Desaunay); 3, Corlay De Labarde (L Baleri). jump-off 1, Nuit St George (S Goffin); 2, Laurel 7 (U Bomberg); 3, The Publisher (L Birke); 5, My Diana; 7, Fait Vous Jour. Nations Cup 1, FRA; 2, GER; 3, SUI; 4, GB (A Berry; C Steel; L Howes; H Mindermann).

    MOORSELE CSI Belgium, 16-18 May

    speed 1, Le Concorde (Y Vanderhasselt), BEL; 2, Jalisco (P-M de Bruijn), HOL; 3, Classic Touch (L Devos), BEL; 11, Odina (C McCarthy), GB; 15, Peanuts (K Mead), GB. yng horse 2-phase 1, Van Schijndel’s Optical (P Raymakers), HOL; 2, Esther (C Hanley), IRE; 3, O Look At Me (J Lasuer), HOL. speed 1, Grand Coeur D’Elle (S Dumartin), FRA; 2, Fauve Kervec (P Vanderlynden) FRA; 3, Quiro vd Heffink (W Smet), BEL. 2-phase 1, Prudence De Bioagrico (D Hendrickx), BEL; 2, Carioca (P Le Jeune), BEL; 3, Harry Potter (P Wylde), US; 10, Pappenheimer (S Rust),GB. 2-phase 1, Omelli (P-M de Bruijn); 2, Ebert (P Vandelannoitte), BEL; 3, Giorgio De La Cote (C Sorg), SUI. table C 1, Aster (F Mathy jr), BEL; 2, Grace (J Paterson-Robinson), AUS; 3, Ivoor (F Mathy jr) yng horse 2-phase 1, O Look At Me; 2, Orage (N Vrins), BEL; 3, Mic Mac Du Dieu Demo (O Desutter), FRA. speed 1, Marboro (J Vinckier), BEL; 2, Karioka Des Follee (P Le Jeune); 3, Nolly Pret (J Lasuer), HOL; 8, Peanuts; 9, Pappenheimer. yng horse speed 1, Oklahoma (R Linssen), HOL; 2, Orage; 3, O Look At Me. M2-phase 1, Rodney’s Future (J Pais), HOL; 2, Le Concorde; 3, Van Schijndel’s Curtis (P Raymakers); 22 & 29, Sodexco Van Essen & Pappenheimer (S Rust). grand prix 1, Harry Potter; 2, Sultan (R Sarmento), BRA; 3, Ally McBeal (C Hanley); 13, Cajou (E Rust), GB. accumulator 1, Aster; 2, Hotesse Des Auviers (C Lauwers), BEL; 3, Orka (J Vinckier); 11, Halypsa (K Mead).

    PONTEDERA CSI Italy, 16-18 May

    6/7-y-o 2-phase 1, Peter Head (M Fantozzi), ITA; 2, Infante De Chaines (T Hauri), SUI; 3, Lingot Du Mury Marais Z (P McEntee), BEL. jump-off 1, Pandur (N Skelton), GB; 2, Retreats Oakie Doakie (R Maguire), GB; 3, Rathnew 9 (G Flynn), IRE. 2-phase 1, Rincoola Abu (G Flynn); 2, Loro Piana Aramis (R Arioldi), ITA; 3, Boherdeal Clover (D O’Brien). power & speed 1, VDL Kalusha (J Vrieling), HOL; 2, Lismore Clover (D O’Brien); 3, Loro Piana Lemato (R Arioldi). 6/7-y-o jump-off 1, Jackill Du Ty (E Ricocchi), ITA; 2, Odierike (A Zoer), HOL; 3, Infante De Chaines. 2-phase 1, Lord Ritter Do Eldorado (L-F de Azevedo jr), BRA; 2, Miro X (R Pisani), ITA; 3, Mayamie (M Fantozzi), ITA. Mgrand prix 1, Boherdeal Clover; 2, Audi’s Acke (H Ankarcrona), SWE; 3, Kuno II (B Grandjean), SUI; 7, Two Mills Showtime (R Maguire); 9, Arko II (N Skelton). 6/7-y-o speed 1, Odierike; 2, Sensation B (N Talbot), IRE; 3, Peter Head. speed 1, Loro Piana Paprika Della Loggia (J Vrieling); 3, Omonde (F Crotta), SUI. accumulator 1, Rincoola Abu; 2, Careful S (K Weder), SUI; 3, Daloubet D’Evordes (C Stauffer), SUI. jump-off 1, Black Lady (K Gielen), BEL; 2, Pandur; 3, Lismore Clover.

    CSIO ROME Italy 21-24 May

    1.50 Mixed Competition 1, Hermes St Lois (R Pessoa) BRA; 2, Zero (H Ryuma) JPN; 3, Oberon (A Bernardo) BRA. Speed Group A 1, Landfurst FCS (M Whitaker) GBR; 2, Lanitop (F Fervers) GER; 3, Gogo Girl (L Gripshover) GER. Speed Group B 1, Carina (A Witzemann) GER; 2, Classic Jumping CK (B Honold) GER; 3, Royal Beach Cupid (B Sas-Jaworski) POL. Puissance 1, Andersons Free Spirit (K Shore) GBR; 2, Robber Van Ter Cauwenburg (C Rogiani) ITA; 3, Cantus (N Schyrtenberger) SUI. Accumulator 1, Killossery (S Carey) IRL; 2, Shadow Ter Putte (C Rogiani) ITA; 3, Poppy Van Steenerke (P Migliorini) ITA; Granp Prix 1, Dileme De Cephe (B Broucqsault) FRA; 2, Lord Piana Havinia (G Govoni) ITA; 3, Arko III (N Skelton) GBR.

    ROME CSIO Italy, 22-25 May

    speed 1, Askoll Q’Leos Faire (V Chimirri), ITA; 2, Windgates Mystique (C Swail), IRE; 3, Ricarda T (M Gretzer), SWE. jump-off 1, Shannon Dale (S Carey), IRE; 2, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Loro Piana Lemato (R Anoldi), ITA; 9, Pandur (N Skelton), GB. 2-phase 1, Olympia (M Robert), FRA; 2, Loro Piana Dime De La Cour (R Arioldi); 3, Windgates Paragon (C Swail); 6, Fresh Direct Parcival (T Stockdale). jump-off 1, Kobis (C Rogiani), ITA; 2, Platina Van De Cumul (D Dmeersman), BEL; 3, White King (P Bucci), ITA. Nations Cup 1, FRA (Dileme De Cephe/B Broucqsault: 4+0; Ephebe For Ever/C Hermon: 8+0; For De La Hardiere/E Couperie: 4+5; Galet D’Auzay/M Robert: 4+NP) team total 12; 2, IRE (Jerome/C Hanley: 4+0; Lismakin/S Carey: 8+12; Windgates King Koal/C Swail: 12+12; Carling King/K Babington: 0+0) = 24; 3, GB (Abbervail Dream/D Lampard: 4+9; Arko/N Skelton: 4+4; It’s Magic Max/K Shore: 4+24; Fresh Direct Parcival: R+0) = 25; 4, BEL = 28; 5, GER = 28; 6, SWE = 37; 7, HOL = 50; 8, ITA = 53. speed 1, Gandini Bianca D’Amaury; 2, Killossery (S Carey); 3, Shalom Pacino (B Chimirri), ITA. 2-phase 1, Western Union Gibus De Monts (E Fiorelli), ITA; 2, Ricarda T; 3, Renoir (C Potzianti), ITA. jump-off 1, Hermes St Lois (R Pessoa); 2, Zero (R Hirota), JAP; 3, Oberon (B Alves), BRA. puissance 1, Anderson’s Free Spirit (K Shore); 2, Robber Van Ter Cauwenburg (C Rogiani), ITA; 3, Cantus (N Schurtenberger), SUI. accumulator 1, Killosery; 2, Shadow Ter Putte (C Rogiani); 3, Poppy Van Steenkerke (P Migliorini), ITA; 4, Leo Z (D Lampard). grand prix 1, Dileme De Cephe; 2, Loro Piana Havinia (G Govoni), ITA; 3, Arko.

    AACH CSI Germany, 23-25 May

    yng horse speed 1, Itot Du Chateau (M Hecart), FRA; 2, Kustenfee (H Luther), GER; 3, Acajou (M Merschformann), GER. speed 1, Classic Jumping (B Honold), GWR; 2, Laramy (G Riehle), GER; 3, GK Helena (J Naeve), GER. speed 1, Quick Flash (S McIntosh), BUL; 2, LB Omar (M Marschall); 3, Charlottenhof’s Athletica (S von Ronne),GER. yng horse speed 1, Contendra (M Beerbaum), GER; 2, Acajou; 3, Itot Du Chateau. speed 1, Landfurst FCS (M Whitaker), GB; 2, Lanitop (F Fervers), GER; 3, Gogo-Girl (L Gripshover), GER. speed 1, Carina (A Witzemann), GER; 2, Classic Jumping; 3, Royal Beach Cupid (B Sas-Jaworski), POL. 2-phase 1, Stella VIII (D Oeuvray), SUI; 2, Richebourg (J-C Vangeenberghe), BEL; 3, Annahof’s Allesandro (M Marschall), GER. yng horse grand prix 1, Contendra; 2, Latoya (M Fuchs), SUI; 3, Acajou. sml grand prix 1, Royal Beach Cupid; 2, Allenstein (D Wellmann), GER; 3, Hauser’s Olympic Fritz (D Hauser), GER. grand prix 1, Tinka’s Boy (M Fuchs); 2, Adlantus As (L Nieberg), GER; 3, Handel (M Whitaker); 9, Florie Du Moulin (J Davenport), GB.

    GRENOBLE JARRIE CSI France, 23-25 May

    jump-off 1, Diabolo De La Cour (J-L Mourier), FRA; 2, Pinchin (D Hendrickx), BEL; 3, Dorylee II (J-L Mourier). speed 1, Fiona Des Champs (D Troussier), FRA; 2, Rebecca De Laubry (R Hemeryck), BEL; 3, Iretha (J-L Murier). jump-off 1, Highvalley (R Sendoz), SUI; 2, Bioagrico Lorrain (D Hendrickx); 3, Van Schinjdels Jassy (P Raymakers jnr), HOL; 5, Peanuts (K Mead), GB.jump-off 1, Pinchin; 2, Iretha; 3, Kloe (F Bossu), BEL; 10, Halypsa (K Mead). sml grand prix 1, Posilippo (J Johansson), SWE; 2, Marien (R Hemeryck); 3, Maxmilliam (J-F Gourtorbe), FRA. speed 1, Dorylee II; 2, Elium (V Norblin), FRA; 3, Emir Du Homeel (F Giffon), FRA. 2-phase 1, Diabolo De La Cour; 2, Lady Lolita (Y Martin), FRA; 3, Isky (C Lopez), COL. grand prix 1, Domani (P Kolly), FRA; 2, Kali De L’Espinette (F Bossu); 3, Lapagayo (Y Martin). puissance 1eq, Eh Baby (J Alves), POR, Casparis (C Vanderstraten), BEL & Dorylee II.

    LA COURNEUVE CSI France, 23-25 May

    7-y-o 1, 16 tied. 2-phase 1, Flash D’Arros (A Rodrigues), FRA; 2, Safran De Gravelotte (R-Y Bost), FRA; 3, Camelia (Q Ambak), MAL. speed 1, Odiene Van Het Waieerhof (C Ribas), BRA; 2, Dollars Boy (F Boudant), FRA; 3, Quidam VD Wolfsakker (K El Zoghby), EGY. jump-off 1, Rubin IX (P Freimuller), SUI; 2, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 3, Arielka (J Guerra), MEX. 7-y-o speed 1, Isiane (J-M Martinot); 2, Impala De Madame (J-M Nicolas), FRA; 3, Impala De La Roqie (G Doerr), FRA. speed 1, Flash D’Arros; 2, Birdy D’Opal (E Angot), FRA; 3, Hadj Des Bruyeres (J Bonnet), FRA. jump-off 1, clair Des Bois (G Wathelet), BEL; 2, Glenn Ross (C Benedicto), BRA; 3, Splendid Van De Heffinck (J Guerra). speed 1, Fidelio Du Thot (T Anciaume), FRA; 2, Cezar De Dieudonne (E Mathe), FRA; 3, Elan De La Cour (L Le Vot), FRA. 2-phase 1, Honnie (K McVean), NZ; 2, Heaudine (E Tacken), HOL; 3, Feofar De Rhodes (O Guillon), FRA; 9, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB. accumulator 1, Dollars Boy; 2, Miss Montana (E Tacken); 3, Hastings (B Rocuet), FRA. grand prix 1, Flipper D’Elle; 2, Diagonal (D Meech), NZ; 3, Fee D’Helby (E Mathe), FRA. 7-y-o jump-off 1, Idem Du Clos (B Rocuet); 2, Irish De L’Amandour (J Epaillard), FRA; 3, Ilostra Dark (P Rozier), FRA.