BARCELONA CSIA Spain, 13-16 June

BOURG EN BRESSE CSIA France, 7-9 June

CALGARY NATIONAL Canada, 5-9 June

CANNES CSIA France, 13-16 June

CONTINENTAL MEETING, Spruce Meadows, Canada, 20-23 June

EINDHOVEN CSI-A Netherlands 9-12 May

FREUDENBERG CSIOP Germany, 21-23 June

GREFRATH CSIV Germany, 6-9 June

HAMBURG CSI-A Germany 9-12 May

KARLSRUHE CSIVB, Germany, 20-23 June

LINZ CSIO Austria, 13-16 June

LISBON CSIO Portugal, 6-9 June

LONS LE SAUNIER CSIA, France, 21-23 June

LUCERNE CSIO Switzerland, 30 May-2 June

MADRID CSIA Spain, 30 May-2 June

MUNICH CSI-A Germany 9-12 May

NORTEN-HARDENBERG CSIA,Germany, 20-23 June

SAN REMO CSIB Italy, 14-16 June

WIERDEN CSIPJY, Holland, 20-23 June

LUCERNE CSIO Switzerland, 30 May-2 June

speed 1, Glenwood Springs (T Stockdale), GB; 2, Charlottenhof’s Charisma (S von Ronne), GER; 3, Figaro’s Boy (L Beerbaum), GER. jump-off 1, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 2, Tinka’s Boy (M Fuchs), SUI; 3, AK Caridor Z (J Lansink), BEL; 4, Abbervail Dream (D Lampard), GB; 10, Grand Marnier (R Davenport), GB. yng horse 1, Capitana G (M Diederichsmeier), GER; 2, Sylver II (R Raskin), AUT; 3, Cosima R (T Muff), SUI. yng horse 1, Broere Newton (W-J van der Schans), HOL; 2, Capitana; 3, Sylver II. jump-off 1, Anka (M Ehning), GER; 2, May (L Kraut), US; 3, Landed Gentry (T Stockdale); 13, Luc (R Davenport). grand prix 1, For Pleasure (M Ehning); 2, Nabab De Reve (P Lejeune), BEL; 3, AK Caridor Z; 8, Grand Marnier. speed 1, Glenwood Springs; 2, Verelst ROI (L Philippaerts), BEL; 3, Figaro’s Boy. speed 1, Burning Fedor (H Bourdy); 2, Broere Loreas (W-J van der Schans); 3, Glenwood Springs. masters 1, Charlettenhof’s Charisma; 2, Figaro’s Boy; 3, LB Pompidou (B Mandli), SUI.jump-off 1, Anka; 2, Coolman (P Schwizer), SUI; 3, Cantaro (S von Roenne); 4, Carlucci (D Lampard). pairs 1, Lord William (C Bronfman), US & Allegiance (L Kraut); 2, Fleur XI (T Muff), SUI & Larino (E Weetstein), SUI; 3, Tell The Difference (P Freimuller), SUI & Grand Soso (M Fuchs); 5, Carlucci & Landed Gentry. yng horse grand prix 1, For Fun (M Ehning); 2, Capitana G; 3, BB LB Liquido (W Melliger), SUI. Nations Cup 1, GER (L Beerbaum; M Ehning; S von Roenne; M Diederichsmeier) team total 4 in 216.15; 2, BEL (L Philipparts; J Lansink; M van Dijck; P Lejeune) = 4 in 219.11; 3, USA (L Kraut; R Texel; C Bronfman; F Steinwell) = 16; 4, GB (D Lampard; T Stockdale; R Davenport; M Armstrong) = 20; 5, HOL; 6, ITA; 7, SUI; 8, FRA; 9, SWE.

MADRID CSIA Spain, 30 May-2 June

table C 1, Filou de Cardi (R Breul), FRA; 2, Glenn Ross (C Benedicto), BRA; 3, Prometeus (A Arango), SPA; 4, Marius Claudius (R Smith), GB; 11, Lancelot (D Charles), GB. speed 1, Caprice D’Elle (R Breul); 2, Dandy Du Bourg (L Astolfi), SPA; 3, Mr Springfield (R Smith); 4, Steps Helsinki (J Whitaker), GB. 2-phase 1, Kalusha (R Smith); 2, Fidji D’Evordes (R Breul); 3, Tialoc (R Angot), FRA; 6, Cortaflex Kristel (W Funnell), GB. speed 1, Patchouli’t Kesterbeekbos (R Angot), FRA; 2, Kalusha; 3, Landjuweel (R Raitchev), BUL; 4, Lactic Two (J Whitaker). 2-phase 1, Henzo II (D Etter), SUI; 2, Alkazaro (J Kurz), GER; 3, Hildon Excellent (S McIntosh), NZ. puissance 1, Lorina II (D Etter); 2eq, Steps Helsinki, Van Schijndel’s Fabienne (P Raymakers), HOL & Patchouli’t Kesterbeekbos. grand prix 1, Cabri D’Elle (S Smith), GB; 2, Tialoc; 3, Mafa’s Libero (B Steurer-Collee), GER; 10, Marius Claudius; 12, Lactic Two. Speed 1, Enio De Moks (P Levy), FRA; 2, Landata (C Raether), US; 3, Cartaflex Machiavelli (W Funnell). table C 1, Filou De Cardi; 2, Kalusha; 3,Gipsy D’Adriers (C Stauffer), SUI. 2-phase 1, Filou De Cardi; 2eq, Steps Helsinki & Enio De Moks; 6, Cortaflex Kristel. speed 1, Cygne Moussure (F Sarasola), SPA; 2, Falcon Internet Piz Palu (R Jurado), SPA; 3, Odine VH Goor (J Meulemans), BEL. King’s Cup 1, Daboulet D’Evordes (C Stauffer); 2, Kor II (R Bril), HOL; 3, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell); 6, Cabri D’Elle; 12, Canter De L’Odon (D Charles).

CALGARY NATIONAL Canada, 5-9 June

Ensign 1.30m 1, Lancelot (J Anderson), CAN; 2, Novalis (L Kraut), US; 3, Elle Carrera (L Innes), CAN; 6, Grandas (C Collins), GB. Akita Drilling 1.40m 1, Lazuli (S Riley), US; 2, Authentic (B Madden), US; 3, Gracia (S Riley); 11, Candle Queen (S Quigley), GB. Coral Energy 1.45m 1, Aquardiente (H Olson), US; 2, Yaeger (J Gorsline), CAN; 3, Hunter’s Level (C Collins); 4, Feeling Fine Too (S Quigley). IUSI 1.50m 1, Conquest II (B Madden); 2, El Campeons Jo Jo(N Shahanian-Simpson), US; 3, Chica Bay (P Rassas), US; 11, Halifax II (C Collins). ATB Financial 1.60m 1, Clover Leaf (L Howard), US; 2, Casita (K Bahamdan), KSA; 3, Miss Montana (E Tacken), HOL. Chevron 1.40m 1, Green Pearl (K Pessoa), BRA; 2, Authentic; 3, Youp (L Howard). Dow Chemical 1.45m 1, Petranella (G Mancuso), US; 2, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Leona (K Cudmore), US; 5, Candle Queen. Zeidler Financial 1.50m 1, Baccarat (M Tyng), US; 2, Stardust (R Pessoa); 3, Liberty (J Gatlin), US. AON Reed Stenhouse 1.60m 1, El Campeons Ado Annie (W Simpson), US; 2, El Campeons Cirka Z (N Shahanian-Simpson); 3, Karolus K (M Brown), CAN. Atco I-Tek 1.30m 1, Grandas; 2, Hasta La Vista(M Ashe), US; 3, Windshadow (M Tyng). Atco Pipelines 1.40m 1, Desilvio (B Madden); 2, Youp; 3, El Campeons Falcone (N Shahanian-Simpson). RBC Captial Markets 1.45m 1, May (L Kraut), US; 2, Paloma (L Howard); 3, Spanish Parade (S Ballou), US; 8, Hunter’s Level; 11, Candle Queen. Atco Midstream 1.50m 1, S’Blieft (L Howard); 2, Miss Flo (E Hasbrouck), US; 3, Harry Potter (L Howard); 8, Feeling Fine Too.

GREFRATH CSIV Germany, 6-9 June

sml speed 1, Zenital (H Tonges), GER; 2, Leon Royal (H Aldinger), GER; 3, Dr Doolittle (B Engelke), GER. big speed 1 & 2, Nero & Sam Z (J-A Souveryns), BEL; 3, Liris R (K Rodde), GER; 7 & 8, Milette & Jasper (P Crann), GB. sml 2-phase1, Jody (P Melotte), BEL; 2, Liberti G (W Burmeister), GER; 3, Palma De Mallorca (R Freese), GER; 6, Harry’s Dream (A Berry), GB. big 2-phase 1, Milette; 2, The Publisher (L Birke); 3, Elios (P Charon), BEL; 5, Jasper. sml accumulator 1, Leon Royal; 2, Casty I (K Rodde); 3, Harry’s Dream. grand prix 1, Milette; 2, Palma De Mallorca; 3, The Publisher; 10, Harry’s Dream. big accumulator 1, Frederic DB (G Embourg), BEL; 2, Sam Z; 3, Donna (G Brauer), GER. sml grandprix 1, Celino (M Villmann), GER; 2, Polyphonic (L Birke); 3, Araino III (A Eberle), SUI; 10, Peninsula Lad (L Howes), GB. sml speed 1, Leon Royal; 2, Aylin (D Krohn), GER; 3, Charlyn (J Vollersen), GB; 5, Harry’s Dream. big speed 1, Sam Z; 2, Frankie (W Raabe), GER; 3, Celino; 4, Milette; 10, Peninsula Lad. Nations Cup 1, GB (P Crann/Jasper; L Howes/On Que; L Birke/The Publisher; L Evans/Quintera) team total 0; 2, BEL = 8; 3, GER 1 = 12. speed 1, Jasper; 2, Winzer S (W Josel), GER; 3, Grandessa (L Louven), GER; 6, Peninsula Lad.

BOURG EN BRESSE CSIA France, 7-9 June

7-y-o 1, Lord Ritter Do Eldorado (L de Azevedo), BRA; 2, Help Daviere (T Pommel), FRA; 3, Haida DuCastillon (D Robert), FRA. 2-phase 1, Cruiseline (H Marshall), IRE; 2, Gebel Du Moulin (P Gautherat), FRA; 3, Honnie (C Hanley), IRE. speed 1, Insolente (P Rozier), FRA; 2, Loughtown Atlanta (M Robert), FRA; 3, Gabelou Des Ores (S Lafouge), FRA. 1.45m 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Brustor J’Aime La Vie (K Cleeren), BEL; 3, Major Bubbles (E Alexander), AUS; 5, Fosbury (M Kelly), GB; 6, All Frosty (L van Heyningen), GB. 7-y-o 1, Help Daviere; 2, Fape Lord Ritter Do Eldorado; 3, Aumee De La Lande (F Dumartin), FRA. jump-off 1, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 2, Quilano De Kalvarie (M Hecart, FRA; 3, Cruiseline. table C 1, Felix De Vialonne (S Lafouge); 2, Oline Delisse (M Robert); 3, Premier Des Hayettes (V Roycroft), AUS. 6-bar 1, Feeling Du Mortier (J-P Martinot), FRA; 2, Fucson De Granlieu (M Hecart); 3, Jarnac De La Bonnette (D Jobertie), FRA. 7-y-o 1, Nenetra (F Goubard), FRA; 2, Fape Lord Ritter Do Eldorado; 3, Heritiere D’Adriers (P Rozeir). 2-phase 1, Oline Delisse; 2, Cruiseline; 3, Quasimodo Van De Molendreef (D Jobertie). grand prix 1, Loverboy (K Cleeren), BEL; 2, Eve Des Etisses; 3, King (P Rozier); 12, Strenstunde (M Kelly).

CSI-A EINDHOVEN Netherlands 9-12 May

Audi Prize, 1m35 1) Aaudi’s Impression (E van der Vleuten) NED; 2, Marius Claudius (R Smith) GBR; 3, Karioka Des Follee (J Peeters) BEL; 4, Lismore Clover) (Lt. D O’Brien) IRL. HBG Prize, 1m50 1, Liscalgot (D Lennon) IRL; 2, Broere VDL Atlantic (W.vd Schans NED; 3, Livorno (F Martin) GER. NRE Prize, 1m40 1, Ivoor (F Mathy JR) BEL; 2, Broere VDL Atlantic (W.vd Schans NED; 3, Killossery (Lt. S CAREY) IRL; 4) Brusttor J’Aime La Vie (K Cleeren) BEL; 5, Cruise Hill (Lt. D O’Brien) IRL; 7, Ginger Watt (D Lennon) IRL. GRAND PRIX, 1m50 1, St Honore’s Liquido (J Guerra) MEX; 2, Stapp’s Aerobic (W Schellekens) NED; 3, Isabella (G Remmen) NOR; 5, Liscalgot (D Lennon) IRL. Last Chance, 1m40 1, VDL Labor’s Mississippie (J Vrieling) NED; 2, Anthem (D Lennon) IRL; 3, Aster (F MATHY JR) BEL.

CSI-A HAMBURG Germany 9-12 May

Preis der Vereins- und Westbank 1, Charlottenhof’s Iberio (S von Ronne) GER: 2, Arturo jun (C Ahlmann) GER; 3, Polyfax (L Gripshover) GER; 9, Corrada (P Charles) IRL; 15, Dream Point Clover (D Coakley) IRL.

CSI-A MUNICH Germany 9 – 12 May

Audi Cup,1m40 1, Liberty (M Gude) GER; 2, Ontario 70 (M Kuhner) GER; 3, Finesse 176 (P Weishaupt) GER; 4, Gipsy D’Ask (L Pedersen) DEN; 5, Reguengos C Howley) IRL. Audi Cup, 1m55 1, Looping 33 (J Krackow) GER; 2, Georgenhof’s Lausejunge (H-Thorben Ruder); 3, Contendra 2 (M Beerbaum) GER; 5, Reguengos (C Howley) IRL.

LISBON CSIO Portugal, 6-9 June

2-phase 1, Follow Me Cocktail (J Mota), POR; 2, Lorina (D Etter), SUI; 3, Van Schijndel’s Fabienne (P Raymakers), HOL; 6, Landwind (S Smith), GB; 9, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell), GB; 11, Marius Claudius (R Smith), GB. jump-off 1, Koncorde (W Muff), SUI; 2, Fetiche De Boheme (L Gonzalves), POR; 3, Petropolis (J Meulemans), BEL; 4, BitMore Candy (J Whitaker), GB; 5, Cortaflex Machiavelli (W Funnell). speed 1, Henzo (D Etter); 2, Kalusha (R Smith); 3, Etincelle De Moens (J Bonnet), FRA; 8, Lancelott (D Charles), GB. table C 1, Cortaflex Kristel (W Funnell; 2, Piroshka (J Kurz), GER; 3, Luacar Z8 Bioman (J Chuva), POR; 7, Sunny Top (J Whitaker). speed 1, Igor I De Viango (A Duran), SPA; 2, Erotic De L’Ajoux (J Mota); 3, White King (P Bucci), ITA. Audi Grand Prix 1, Falcon Internet Gysmo (R Jurado), SPA; 2, Hot Shot (J Bonnet); 3, Cabri D’Elle (S Smith); 10, Marius Claudius. jump-off 1, Kardo (B Grandjean), SUI; 2, Amina (J Rojo), ARG; 3, Dunboyne (C Benedicto), BRA. 2-phase 1, Mr Springfield (R Smith); 2, Lorina; 3, Mohicano (L Astolfi), SPA. table C 1, Duc De Vermont (D Etter); 2, Kalusha; 3, Lactic Two (J Whitaker); 5, Lancelott. power & speed 1, Amina (J Rojo); 2, Quick Brown (L Gonzalves), POR; 3, Eglante (J Mota); 4, Lactic Two; 7, Briscar (D Charles); 17, Sunny Top. Samsung Nations Cup 1, GB (Cabri D’Elle: 16+0; Canter De L’Odon/D Charles: 12+4; Marius Claudius: 4+12; Cortaflex Amber Du Montois: 4+NP) team total 36; 2, HOL (Kor II/R Bril: 12+0; Collezione Cesaro La Perla/R Eras: 9+12; Dayade II/E van der Vleuten: 16+8; Van Schijndel’s Kris/P Raymakers: 8+4) = 41; 3, BEL (Dino/M Blaton: 8+8; Oxford/C Francois: 12+4; Porche/C Vanderstraten: 16+8; Petropolis: 14+20) = 44; 4, POR; 5, FRA; 6, GER; 7eq, SUI & BRA; 9, BUL; 10, SPA; 11, ITA.

CANNES CSIA France, 13-16 June

speed 1, Verelst Roi (L Philippaerts), BEL; 2, Burning Fedor (H Bourdy), FRA; 3, Ivoor (F Mathy jnr), BEL. jump-off 1, Enjoleuse De L’Eaugrenee (R Davenport), GB; 2, EveDes Etisses (H Bourdy); 3, Cincaba Rouge (A Gautier), FRA; 5, Parcival (T Stockdale), GB. table C 1, Landata (C Raether), US; 2, Ivoor; 3, Fleur XI (T Muff), SUI; 8, Glenwood Springs (T Stockdale). speed 1, Parcival; 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 3, Thor Des Chaines (T Pomel), FRA. relay 1, Opstalans Medline (R-G Bengtsson), SWE & VDL Groep Mistiek (L van Asten), HOL; 2, Granie (M Fuchs), SUI & Fleir XI; 3, Eurocommerce (G Schroder), HOL & Eurocommerce Montreal. Longines Grand Prix 1, Calypso (H Godignon), FRA; 2, Grande Dame (J Tops), HOL; 3, For De La Hardiere (E Couperie), FRA.

BARCELONA CSIA Spain, 13-16 June

2-phase 1, Oline Delisse (M Robert), FRA; 2, Darius Du Murier (E Navet), FRA; 3, Van Schijndel’s Fabienne (P Raymakers), HOL; 9, Briscar (D Charles), GB; 11, Sunny Top (J Whitaker), GB. accumulator 1, Djlaisco Du Guet (E Navet); 2, Galet D’Auzay (M Robert); 3, Canter De L’Odon (D Charles). speed 1, Crocus Graviere (G-B de Balanda), FRA; 2, Olympia (M Robert); 3, Daloubet D’Evordes (C Stauffer), SUI. speed 1, Caluma De Rhuys (J-M Nicolas), FRA; 2, Kargo D (B Grandjean), SUI; 3, Cortaflex Kristel (W Funnell), GB; 6, Briscar; 9, Landwind (S Smith), GB; 11, Lactic Two (J Whitaker). 2-phase 1, Kalusha (R Smith), GB; 2, Amina (J Rojo), ARG; 3, Fetiche De Boherme (S-L Goncalves), POR; 9, Sunny Top. Queen’s Cup 1, Olympia; 2, Bretzel (R Latham), SPA; 3, Oxford (C Francois), BEL. jump-off 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Mohicano (L Astolfi), SPA; 3, Loughtown Atlanta (D Robert), FRA; 8, Cortaflex Kristel. accumulator 1, Oline Delisse; 2, Cassini (B Steurer-Collee), GER; 3, Fersen Mail (G B de Balanda), FRA. jump-off 1, Hildon Cacharel (S McIntosh), BUL; 2, Gazelle De Madame (J-M Nicolas); 3, Lorina (D Etter), SUI. table C 1, Caluma Du Rhys (J-M Nicolas); 2, Sunny Top; 3, Cortaflex Kristel; 10, Landwind. Chrysler Grand Prix 1, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell); 2, Dollar Du Murier (E Navet); 3, Gisowat Pilot High Flight (V Sozzi), ITA.

LINZ CSIO Austria, 13-16 June

1.30m speed 1, Helios Du Banney (S Delestre), FRA; 2, Safran De Gravelotte (R-Y Bost), FRA; 3, Hidalgo Du Bois (P Delaveau), FRA. 1.40m speed 1, Candela (H Engemann), GER; 2, JPC Attila (S Delestre), FRA; 3, Galina (H Wulschner), GER; 9, Rex (M Armstrong), GB. 1.50m speed 1, Explosiv 2 (H Simon), AUT; 2, Gralshuter (H-W Johannsmann), GER; 3, Australe (B Chimirri), ITA; 4, Lafite (D McPherson), GB; 8, Elise (M Armstrong). speed 1, Lismore Clover (D O’Brien), IRE; 2, Remus Racing (A-M Bauer), AUT; 3, Ragazzo (MRenzel), GER; 4, Captain Wellington (A Davies), GB; 17, Rex. Nations Cup 1, Landknecht/B Chimirri: 1+4; Defi Platiere/V Chimirri: 8+4; Jamiro/J Smit: E+0; Loro Piana Havinia/G Govoni: 0+0) team total 13; 2, GER (Carara L/M Renzel: 8+0; CabrolAmicor/H Wulschner: 0+16; Gralshuter/H-W Johannsmann: 8+0; Iris/H Engemann: 0+12) = 20; 3, BEL (Neron De La Tourelle/G Derook: 8+12; Platina Van De Cumul/D Demeersman: 0+4; Oleander/P Postelmans: 4+4; Bioagrico Joyau D’Hof/S van Paesschen: 8+4) = 24; 4, IRE; 5, FERA; 6, JAP; 7, AUT; 8, SWE; 9, SUI; 10, BRA; 11, GB (Athletico/D McPherson: 11; Elise: 8; Limbo V/A Davies: 16; Landfurst FC/M Whitaker: 17) = 35; 12, DEN; 13, UAE. speed 1, Hidalgo Du Bois (P Delaveau), FRA; 2, Safran De Gravelotte; 3, Tibaldi (D Demeersman). speed 1, Lismore Clover; 2, Killosery (S Carey), IRE; 3, MacKinley (J Smit); 7, Captain Wellington. jump-off 1, Lotus XV (P Delaveau), FRA; 2, Dowson (G Cattapan), ITA; 3, Laughton’s Lass (S Carey); 10eq, Lafite & Limbo V. two-phase 1, Hidalgo Du Bois; 2, Kurage (J Fredricson), SWE; 3, That’s Life (M Hecart), FRA. sml grand prix 1, Killosery; 2, Olympic (G Puck), AUT; 3, Pasadena Grande (L Bratt Fredricsen), SWE; 6, Captain Wellington. grand prix 1, Oleander; 2, Polarwind (E Yaniv), ISR; 3, Ddiam De La Ressee (S Delestre), FRA; 9, Elise.

SAN REMO CSIB Italy, 14-16 June

6/7-y-o 1, Gauguin De Guldenboom (I Phillips), BEL; 2, Nature (S Nogara), ITA; 3, Windgates Sensation (C Swail), IRE. 1.30m 1, San Patrignano Kyrah (F Fourcade Lopez); 2, Linz (S Trinelli), ITA; 3, Windgates Mystique (S Swail); 5, Napoleon (M Kelly), GB. 1.40m 1, Remanso Z (L Fontanella), ITA;2, Windgates Mystery (C Swail); 3, San Patrignano Lancerina (F Fourcade Lopez); 9, Cobretti (L van Heyningen), GB. 1.45m 1, Windgates Cruise West (C Swail); 2, Shannon (J-C Meily), BEL; 3, Cabri Du Hequet (P Guichard), FRA. 6/7-y-o 1, Windgates Sensation; 2, Nature; 3, Original Di San Patrignano (M Botta), ITA. 1.30m 1, San Patrignano Kyrah; 2, Ellie De Vesquerie (A Cheronnet), FRA; 3, Ginger Cookie (T Couve Correa), CHI; 6, Napoleon. 1.45m 1, Windgates Mystery; 2,Cool Man (A Krieg), GER; 3, Merlijn (M Pellegrin), FRA. 1.40m 1, Luxemburg (A Krieg); 2, San Patrignano Carelie IV (F Fourcade Lopez); 3, Cruiseline (H Marshall), IRE. 6/7-y-o 1, Nature; 2, Windgates Sensation; 3, Hiro Pomme (M Grossato), ITA; 10, Cycan (L van Heyningen). 1.30m 1, Pakko (H Marshall); 2, Brigand D’Etenclin (l Porcile), ITA; 3, Kelvin De St Hermelle (J van Roosbroeck), BEL. grand prix 1, Dollar Boy III (G Colantuano), FRA; 2, Ferville (H Lugge), GER; 3, San Patrignano Lancerina; 6, Cobretti. 1.40m 1, La Belle De Guldenbloom; 2, Ginger Cookie; 3, Carthago’s Sohn (A Krieg).

CONTINENTAL MEETING, Spruce Meadows, Canada, 20-23 June

Cana 1.45m Classic 1, Chappie (D Stephens), US; 2, Carlow Clover (R Sweely), US; 3, Ilian (S Riley), US; 4, Feeling Fine Too (S Quigley), GB; 6, Hunter’s Level (C Collins), GB. ATCO 1.20m Classic 1, Excaliber (K Kelley), US; 2, Ingaletta (R Quitana), ARG; 3, Online (F Steinwedell-Carvin), US; Devon 1.45m Classic 1, Edgar (J Fargis), US; 2 & 3, Gandini Lianos & Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; Nexen 1.20m Classic 1, Ingaletta; 2, Chagall (F Steinwedell-Carvin); 3, Insulanerin (E Hasbrouck), US; 1.45m Classic 1, Gandini Bianca D’Amaury; 2, Jaguar (H Hansen), US; 3, Jamison (S Burke), US; 7, Feeling Fine Too.

KARLSRUHE CSIVB, Germany, 20-23 June

sml speed 1, Charlyn (J Vollersen), GER; 2, Morena (A Spring), SUI; 3, It’s A Life (W Trauth), GER; 10, Polyphonic (L Birke), GB. big speed 1, Carmen (M Villmann), GER; 2, Corde (R Koch), SUI; 3, Donna Carolina (O Quack), GER; 7, Milette (P Crann), GB. sml 2-phase 1, Urbino Du Thot (P Bleiker), SUI; 2, Morena; 3, Baron D’Aurevilly (A Tourbier), FRA; big 2-phase 1, Donna (G Brauer), GER; 2, Jody (P Melotte), BEL; 3, Cordoba III (H Buob), GER; 9, Peninsula Lad (L Howes), GB. sml speed 1, It’s A Life; 2, Baron D’Aurevilly; 3, Morena. big speed 1, Jasper; 2, Urbino Du Thot; 3, Celino (M Villman); grand prix 1, Liris R (K Rodde), GER; 2, The Publisher; 3, Royal Destiny (E Ernst-Bauhofer), SUI; 9, Milette. sml accumulator 1, LeonRoyal (H Aldinger), GER; 2, Morena; 3, Canella (E Mayer), GER. big speed 1, Milette; 2, Urbino Du Thot; 3, Quality Van De Helle (H Buob). Nations Cup 1, GER II; 2, SUI; 3, GER I; 7, GB.

NORTEN-HARDENBERG CSIA,Germany, 20-23 June

1.45m speed 1, Chin Chin II (H Bormann), GER; 2, Destiny (A Schaefer jnr), GER; 3, Buddelei Grace (R Moormann), GER. yng horse speed 1, Katie Riddle (L Nieberg), GER; 2, Sprehe All The Best (R Tebbel), GER; 3, Degenhardt’s Caprisio (H Wulschner), GER. 1.45m speed 1, Indira (J Kreutzmann), GER; 2, Charett ASK (L Pedersen), DEN; 3, P Garonne Marco (J Holz), GER. 1.45m speed 1, Banboula Du Thot (O Guillon), FRA; 2, Mobilcom Cyrenaika (T Hassmann), GER; 3, Buddelei Grace; 5, Landfurst FC (M Whitaker), GB. 1.55m speed 1, Banboula Du Thot; 2, Fighting Alpha (L Nieberg), GER; 3, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 9, Landfurst FC. speed 1, Crazy Charly (F Bormann jnr), GER; 2,Gambe (M Merschformann), GER; 3, Royale Bonheur (J Kreutzmann). yng horse speed 1, La Corrada (I Bayer-Boveleth), GER; 2, Raphaela (M Beerbaum), GER; 3, Sprehe All The Best. Audi ch 1, Salieri (H Wulschner); 2, Jerome (P Charles), IRE;3, Controe (J Kreutzmann). 1.55m jump-off 1, Adolf D (O Krasuk), UKR; 2, Nikias (J Philippaerts), BEL; 3, Dobel’s Araconit (O Becker), GER; 6, Haddon House Carlson (M Whitaker). 1.45m speed 1, Mobilcom Cyrenaika; 2, Banboula Du Thot;3, Fighting Alpha. 1.55m speed 1, Figaro’s Boy (L Beerbaum), GER; 2, Gambe; 3, Mobilcom Cyrenaika. 1.45m speed 1, P Garonne Marco; 2, Ashley (S Abt), GER; 3, Goldika (F-W Koller), GER. grand prix 1, Potsdam (H-W Johannsmann), GER; 2, Cantara (S von Roenne), GER; 3, Seven Up (O Kraskuk); 7, Landfurst FC. yng horse final 1, Quifilio (O Krasuk); 2, White Socks (A Schaefer jnr); 3, Montedan W (M Wirths), GER.

WIERDEN CSIPJY, Holland, 20-23 June

pony warm-up 1, Celebrated (L Vetker), HOL; 2, Mississippi (M Vetker), HOL; 3, Doeternietoe (G van Baalen), HOL. jnr warm-up 1, Crocodile Dundee (J Vetker), HOL; 2, Hertel’s Jorzieni (S Ubachs), HOL; 3, Lessly D (R Euverman),HOL. YR warm-up 1, Marnix (W Greve), HOL; 2, Dantana (S van der Lei), HOL; 3, Dane (R Haastrup), DEN. pony GP qual 1 & 2, Audi’s Super Brat & Audi’s Nikita (M van der Vleuten), HOL; 3, Tagerups Buachalan (A Schou), DEN; 5, Savy Mill (EWhitaker), GB. jnr GP qual 1, Granada (L Williams), GB; 2, Future (K Larson), SWE; 3, Leemhoeve’s Juska (D Kuipers), HOL. YR GP qual 1, Maverick Dica (K Rombouts), HOL; 2, Calino D’Oro (C Laborde), FRA; 3, Prosecco (A-M Jacobs), HOL; 5, Touchwood (V Jefferies), GB. YR 2-phase 1, Marnix; 2, Rozanne (M Palmer), SWE; 3, Eurocommerce Ma (T Brinkman), HOL. pony 2-phase 1, Baloubet Du Rouet (M Vetker); 2, Hertel Safari (F Ubachs), HOL; 3, Lex BB (A Nielsen), DEN. jnr/YR 1.40m 1, Isabel (M Brinkmann), HOL; 2, Anouk Bankers (J Kayem), HOL; 3, Loretta (R Hofmann), HOL. jnr table C 1, Phe (E Emanuelsson), SWE; 2, Discovery (F Guedes), POR; 3, Nomograaf (P Koopmans), HOL. pony GP qual 1, Balou (M Bruggink), HOL; 2, Edenside Sunshine (A Kjellerberg), SWE; 3, Queen (A Zetterman), SWE; 4, Crocodile Dundee (G Plumley), GB. jnr/YR team 1, BEL YR = 8 faults; 2, HOL YR = 12 in 218.42; 3, HOL jnr = 12 in 224.54. pony sml GP 1, Audi’s Nikita; 2, Tagerups Buachalan; 3, Brolotens Arpege (R Ingvansson), SWE. jnr/YR speed 1, Nomograaf (P Kopmans), HOL; 2, Phe; 3, Blue River (J Vetker). Akzo Nobel Intervet Jnr GP 1, Equineige De Aurs (S Kuyten), HOL; 2, Crocodile Dundee; 3, Tinello Capella (V Voorn), HOL; 5, Lindsay (G Plumley). pony GP 1, Audi’s Super Brat; 2, Edenside Sunshine; 3, HT The Future (W Heijdens), HOL; Nikon Digital Visions YR GP 1, Granini (T Leemans), BEL; 2, Lava (T Franssen), HOL; 3, Loretta (R Hofmann), HOL; 4, Lavinda (S Lynch), GB.

FREUDENBERG CSIOP, Germany, 21-23 June

speed 1, Casino (M Bundgaard), DEN; 2, Ben (M Szrajer), POL; 3, Nelly Kim (U Bruns), GB; 13, Master Bill (L Hutt), GB; 15, Mid West Star (H Penny), GB. speed 1, Casino; 2, My Mystic Lad (C Heymans), BEL; 3, Another Riot (A Condon), GB; 7, Master Bill. grand prix 1, Nelly Kim; 2, Loobeen Shamrock; 3, Top World Princess (R Suttas), SUI; Nations Cup 1, GB (Mid West Star; Bowes Gunsmoke; Master Bill; Loobeen Shamrock) team total 8; 2, IRE (H Purcell/Acapulco; Alias Tom/M McAuley; Poetic’s Girl/M Flynn; Another Riot) = 11; 3, BEL (S Poukens/Triassa; P Devos/Cote D’Or; My Mystic Lad; Randel/W Aegten) = 16. consolation 1, Top Knotch; 2, Bubble Gum (C Stenbach), GER; 3, Cushla (C Gerard), GER.

LONS LE SAUNIER CSIA, France, 21-23 June

7-y-o 1 & 2, Sylver II & Lissa Van De Kleine Roost (R Raskin), AUT; 3, That’s Life (M Hecart), FRA. 1.30m jump-off 1, Bizance D’Arbaz (C Lopez), COL; 2, Guys De Fougere (M Thirouin), FRA; 3, Bellone D’Ideale (K Monahan Prudent), US. table C 1, Jarnac De La Bonnette (D Jobertie), FRA; 2, Centaure Du Murier (H Sprunger), SUI; 3, Just For You D’Hof Ten Bos (B Garez), FRA. 1.40m speed 1, Fou Chin Trevira (M Thirouin), FRA; 2, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA; 3, Querly Chin (C Barbeau), SUI; 9, Cobretti (L van Heyningen), GB. 7-y-o 1, Sylver II; 2, Lisgri De La Fontaine (G Wathelet), BEL; 3, Hispide De Semilly (B Dewar), SA. 1.30m speed 1, Fou Chin Trevira; 2, Caluma Du Rhys (J-M Nicolas); 3, Bizance D’Arbaz. 1.40m accumulator 1, Cantaure Du Murier; 2, Idame Du Mury Marais (P McEntee), BEL; 3, Premier Des Hayattes (V Roycroft), AUS. 1.45m 2-phase 1, Jarnac De La Bonnette (D Jobertie), FRA; 2, Elisca Galante; 3, Luna Luna (V Roycroft). 7-y-o ch 1, Sylver II; 2, News (C Raether), US; 3, Helvi (J-M Nicolas). 1.40m 2-phase 1, Quasimodo Van De Molendreef (D Jobertie), FRA; 2, Landato (C Rather); 3, Elisca Galante; 7, Fossbury (M Kelly), GB. grand prix 1, Jarnac De La Bonnette; 2, Luna Luna; 3, Grandini.