SPANISH SUNSHINE TOUR 1 Vejer de la Frontera, 15-20 February

5-y-o table A 1, 42 tied inc Cyrianus Z (D McPherson), Thor Van Veecaten (R Pearson), Cartier (J Kirk), Triton M (A Cove), Celtic 9 (G Goosen), Azellie Van Den Bisschen (D Charles) & Cocheese (T Burchmore). 6-y-o table A 1, 50 tied inc Tallulah & Shinto (G Goosen), Sylvana (T Mallin), Wonderboy III (A Cove) & Special Graf (C McCarthy). 7-y-o table A 1, 28 tied inc Quarterback D (D McPherson). 5-y-o 2-phase 1, Ideal (A Ysasi), SPA; 2, Celtic 9; 3, Qualan (J Ysasi), SPA; 9, Cartier. 6-y-o 2-phase 1, Tio Pepe Life Style (A Garcia), SPA; 2, Saffier (P Maestre), SPA; 3, Walber’s Caletta (K Svaboe), NOR. 7-y-o 2-phase 1, Cash H (J Hanulay), SVK; 2 & 3, Roland & Courcheval J Rojo), ARG; 5, Viala De Reve (D Charles), GB. 5- y-o jump-off 1, Captain Satt (P Maestre); 2, Talent (M Forsten), FIN; 3, Championesse (E Rytterborg), SWE; 14, Azellie Van Den Bisschen. 6-y-o jump-off 1, Let’s Fly (A Knippling), GER; 2, Tio Pepe Life Style; 3, Vila Vita Wieland (F Rocha), Por. 7-y-o jump-off 1, Carolando (J Hanulay); 2, Vanity (M Forsten); 3, Vendetta Daisy (A Ysasi). sml tour 2-phase 1, Tender Moment (T Pearson), GB; 2, Downtown James (K Grimster), GB; 3, Chalin 4 (M Dethloff), GER; 7, Zero Wattage (T Pearson); 11, Major Van Het Lindehof (T Burchmore); 19, Dekorat (A Abrey), GB. sml tour jump-off 1, Narla (T Mallin); 2, Silver King (K Jahre), NOR; 3, Karisma 16 (E Rytterborg). sml tour speed 1, Idylle (J West), SWE; 2, Penny Lane (S Voelker), GER; 3, Medeo R (J Kirk); 4 & 5, Landini & Lexikon (T Mallin). big tour 2-phase 1, Histoire (G Arroyo), VEN; 2, Rocky (C Ribas), BRA; 3, Latania Z (P Andersin), FIN; 11, Urani (M Armstrong), GB; 16, Rambo III (S Price), GB; 17, Prima Vera (R Whitaker), GB. big tour speed 1, Hobby De Benville (F da Costa), POR; 2, Grandola 5 (D Solis), SPA; 3, Landgold (K Offel), GRT; 17, Cassiano Z (D McPherson). big tour 2-phase 1, Corinessa (R-Y Bost), FRA; 2, Gustav M (L Raaholt), NOR; 3, Acordo (D Sollis), SPA; 5, Hugo De Heup (D Charles); 10, Arri (D McPherson); 15, Graf Gold (M Armstrong). big tour jump-off 1, VDL Groep Allure (F Fervers), GER; 2, Lou Bega (J Hanulay); 3, Vila Vita Quick (F Rocha); 5, Rex (M Armstrong); 8, Hermes De Bruyeres (A Rident), GB. sml tour jump-off 1, Tender Moment; 2, Little Miss Evee; 3, Major Van Het Lindehof; 6, I’m Back (R Pearson); 11, Retreats Walkabout (E Smallman), GB; 21, Monica III (R Griffiths), GB. sml tour relay 1, Katmandu (C Cimolai), ITA & Noblesse (J West); 2, Linda’s First (R Pearson) & Ocean (J Kirk); 3, Picolino (D Bernal), COL & Kevin J (H Cabral), POR; 4, The Dusty Miller II (L Wylde), GB & Silver King. sml tour 2-phase 1, Lexikon; 2, Flammabyggets Akilles (J Hulthen), SWE; 3, Chanel (M Dethloff); 4, Medeo R; 5, Landini. big tour table C 1, Heureka De La Loge (P Geryl), BEL; 2, Richie Rich (T Fruhmann), AUT; 3, Principal (B Mandli), SUI; 9, Urani. big tour 2-phase 1, Profox (J Whitaker), GB; 2, Horizon De Rix (F Dumartin), FRA; 3, Napoleon D (F Fervers), GER; 4, Red Dawn (D McPherson). big tour jump-off 1, Ideo Du Thot (B Mandli); 2, Favoritas (N Johnsen), NOR; 3, Ivoire De Rouet (F Mathy jnr), BEL. big tour 2-phase 1, Kentaur Wiener Wald (J Hanulay); 2, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 3, Over Time (T Coyle), IRE; 8, Dody De Chalusse (A Rident); 10, Thesaura (M Armstrong). sml tour 2-phase 1, Tender Moment; 2, Serendipity (C Kelly), SPA; 3, Lord Carnute (M Legout), FRA; 16, First Edition (E Smallman). sml tour jump-off 1, Chalin 4; 2, Noblesse; 3, Le Soleil (S Kludt), GER; 6, Ocean; 13 & 14, Lexikon & Narla. sml tour grand prix 1, Landini; 2, Kouros Du Pachis; 3, LB Leon (E Jonqueres D’Oriola), FRA. big tour speed 1, Richie Rich; 2, Lolita (R Rodriguez), SPA; 3, Crocket 18 (O Lazarus), SA; 9, Presley (D McPherson). sml grand prix 1, Rocky; 2, Gadget Du Banney (J Bonnet), FRA; 3, Tio Pepe High Dream (A Garcia), SPA; 8, Nepos Van Limbo (J Whitaker); 11, Dody De Chalusse; 15, Canter De Lodon (D Charles). big tour speed 1, Cassiano Z; 2, Nike (C de Mazza), BRA; 3, Utopia (F Fervers); 6, Graf Gold. grand prix 1, The Sixth Sense (T Fruhmann); 2, Thesaura; 3, Over Time; 4, Hermes De Bruyeres; 6, Gem Of India (J Whitaker).

PORTUGUESE SUNSHINE TOUR Vilamoura, 21-27 February

5-y-o table A 1, 18 tied incl Mr Majestic (D Morton), GB, Athos (L Hales), GB & Turboko (C Edwards), GB. 6-y-o speed 1, Fine Filly (C Edwards); 2, Kevin II (H Methqal), MAR; 3, Largo Du Gravant (N Leemans), BEL; 7, As Good As it Gets (L Hales); 11, Lavito (G Plumley), GB. 7-y-o speed 1, Ricson (M Viana), POR; 2, Viktor K (H Smolders), HOL; 3, Kinette D’Herbiers (N Leemans), BEL; 8 & 10, Little Miss & Najed (M Watson), GB. 5-y-o 2-phase 1, Anelka Delersen (J Reed-Stephenson), GB; 2, Mr Majestic; 3, Lorbas (D Uson), SPA; 4, It’s Charlie (D Morton); 9, Turboko. 6-y-o jump-off 1, Diademe (R Raitchev), BUL; 2, Sebastian (M Ventura), POR; 3, Red La Grannus (D Morton); 7, Dire Straits (H Stennett), GB; 11, As Good As It Gets. 7-y-o jump-off 1, Viktor K; 2, Kricket Du Hequet (N Fearon), IRE; 3 & 9, Rolex & Raymond (J Reed-Stephenson). 5-y-o jump-off 1, Quiere Me Mucho (G Pateet), BEL; 2, Anelka Delersen; 3, Lorbas (D Uson), SPA; 4, Turboko. 6-y-o jump-off 1, Angelina (W Clarke), GB; 2, Castillo Z (H Smolders); 3, Largo Du Gravant; 8, As Good As It Gets; 9, Cotton Candy (C Edwards); 10, Lavito. 7-y-o 2-phase 1 & 2, Little Joe VIII & Kricket Du Hequet (N Fearon); 4, Raymond. 1.15m 2-phase 1, Grenat De Langers (A Derber), POR; 2, Felix De La Loisne (V Pinto), POR; 3, Baileys Calippo (V Kirby), GB. 1.25m speed 1, Zlatan (L Argelashka), BUL; 2, Joyce De Presenne (A Engisch), SUI; 3, Bioman De Mone (M Fernandes), POR. 1.30m speed 1, Skerne Skyetality (D Morton); 2, Rockburren (A Thomas), GB; 3, Hera D’Osmoy (H Jabri), MAR; 6, Tripoli (M Watson). 1.35m 2-phase 1, Osta Rugs Sire Major (S van Greenberg), BEL; 2, Ranome Z (J Reed-Stephenson); 3, Brickfield Boy (M Watson); 5, Ali (G Lovegrove), GB. 1.45m speed 1, Nabobo (M de Melo), POR; 2, Salopian Inschello (W Clarke); 3, Fleur De Fontaine (B Selva), FRA. 1.15m speed 1, Grenat De Langers; 2, Blue Lagoon (M Oliveira), POR; 3, Danita (N Kjorven), NOR; 7, Baileys Calippo. 1.25m speed 1, Waterford Lad (R Jenkinson), GB; 2, Bioman De Mone; 3, Parigo (P White), GB. 1.30m 2- phase 1, Skerne Skyetality; 2, Liberace (M de Melo); 3, Puidam Van Bureveld (O Guillon), FRA; 6, Candy’s Man (C Edwards); 14, Zyprius (W Clarke). 1.35m jump-off 1, Hello Darcy (O Guillon),; 2, Osta Rugs Que Sera (J-C van Geenberghe), BEL; 3, Cloud Nine (A Thomas); 6, Niagra B (D Morton); 13, Corona (T Priest), GB; 18, Cajou (E Rust), GB. 1.45m 2-phase 1, Rockstar (P Charles), IRE; 2, Ali; 3, Oh Jessie (M Hughes), IRE; 7, Ranome Z; 8, Continue B (G Plumley); 14, Falko (K-A Riches), GB. 1.15m speed 1, Moreno (A Mello), POR; 2, Blue Lagoon; 3, Felicie De Jade (K Rozan), FRA; 4, Melia (C Shubrook), GB. 1.25m speed 1, Quiba Dos Fidalgos (M Oliveira), POR; 2, Prinses D’Amour Erperhof (J Texeira), POR; 3, Calibre (F Brasil), POR; 9, Waterford Lad. 1.30m speed 1, Inchala D’En Haut (L Gonzalves), POR; 2, Larissa (J Reed- Stephenson); 3, Liberace (M de Melo); 10, Quinto III (E Rust); 13, Napardie (H Stennett); 14, Othello III (L Hales); 20, Iris Du Tilleul (G Lovegrove). 1.30m speed 1, Dirak Du Donjon (G Lovegrove); 2, Joal De Madame (O Guillon); 3, Cloud Nine. grand prix 1, Istar De Vesquerie (O Guillon); 2, Tristan (H Smolders); 3, Odile (E Smits), HOL; 12, Salopian Inschello.

SPANISH SUNSHINE TOUR 2 Vejer de la Frontera, 22-27 February

5-y-o table A 1, 29 tied incl Artista & Cyprianus Z (D McPherson), Cocheese (T Burchmore), Golden Star & Celtic 9 (G Goosen), Triton M (A Cove) & Azellie Van Den Bisschen (D Charles). 6-y-o table A 1, 41 tied incl Shinto (G Goosen) & Sylvana (T Mallin). 7-y-o table A 1, 34 tied incl Quarterback D (R Whitaker) & Viala De Reve (D Charles). 5-y-o 2-phase 1, Coeur De Lion (T Bahr), GER; 2, Nabateo (L Espinosa), COL; 3, Ideal (A Ysasi), SPA; 6, Artista; 7, Celtic 9; 10, Azelli Van Den Bisschen; 17, Cocheese. 6-y-o 2-phase 1, Tio Pepe Life Style (A Garcia), SPA; 2, Storm (K Espedal), NOR; 3, Let’s Fly (A Knippling), GER; 8, Elle Milani (D cPherson); 9, Tallulah (G Goosen); 13, Sylvana. 7-y-o 2-phase 1, Rolls Royce (C Ribas), BRA; 2, Cash H (J Hanulay), SVK; 3, Ruby (F Schoch), SUI; 6, Viala De Reve. 5-y-o speed 1, Qualan (J Ysasi), SPA; 2, Tango (P Maldonado), SPA; 3, Chambering (J Hanulay); 7, Cocheese; 8eq, Thor Van Veecaten (R Pearson), GB. 6-y-o speed 1, Let’s Fly; 2, Vila Vita Wieland (F Rocha), POR; 3, Color Line (J Hanulay); 4, Shinto; 5, Elle Milani. 7-y-o speed 1, Kire Royal Star (R-Y Bost), FRA; 2, Rolls Royce; 3, Ruby; 7, Tinkas Son (G Goosen); 17, Viala De Reve.sml tour 2-phase 1, Tender Moment (T Pearson), GB; 2, Downtown James (K Grimster), GB; 3, Majestic Gera (A Ramirez), SPA; 5, I’m Back (R Pearson); 10, Divine Comedy (C Jones), GB. sml tour jump-off 1, Chalin (M Dethloff), GER; 2, Infinie Rivage (N Paillot), FRA; 3, Narla (T Mallin); 15, Ocean (J Kirk). sml tour speed 1, Eloi Triolais (I Villette), FRA; 2, Kouros Du Pachis (J Kirk); 3, Lexikon (T Mallin). big tour 2-phase 1, Ingres II (P Levy), SPA; 2, Loro Piana Imperium (J Ligresti), ITA; 3, Lolita (R Rodriguez), SPA; 17, Rambo III (S Price), GB. big tour table C 1, Profox (J Whitaker), GB; 2, Killy Jones (B Twomey), IRE; 3, Pandora II (B Mandli), SUI; 6, Rex (M Armstrong), GB; 10, Canter De Lodon (D Charles). big tour 2-phase 1, Adhesives Millennium (T Fruhmann), AUT; 2, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 3, Cassiano Z (D McPherson); 9, St Honore’s Liquido (D Charles). big tour jump-off 1, Inedite De Balme (S Delestre), FRA; 2, Dusty Star (T Rozier), FRA; 3, Gem Of India (J Whitaker); 5, Thesauri (M Armstrong); 11, Ublesco (R Whitaker). sml tour jump-off 1, Downtown James; 2, Tender Moment; 3, Jived (M Paiva), POR; 14, Filine (G Peat), GB. sml tour team 1, Jalinca (M Kulkas), Fin, Baron Benz (C Gundersby), FIN & Nanna Z (M Ehrnrooth), FIN; 2, Bonaparte VH Bovenshoekshof (A Chambaud), FRA; 2, Moira (N Paillot), FRA & Hony Du Bois Solac (A Paillot), FRA; 3, Chamaco (P Zobel), PHI, La Cabana Hegemone (A Rodicio), SPA & Jojau De La Love (A Martinez), SPA. sml tour 2- phase 1, Infinie Rivage; 2, Majestic Loutiano (H Ramirez), SPA; 3, Totour Will Wall (R De Rozas), SPA; 5, Springfield Neoliet (A Cove); 8, Kouros Du Pachis. big tour speed 1, Melansa (M Forsten), FIN; 2, Creeva GM Express (P Maldonado); 3, Meautry’s Pleasure (A Knippling); 18, Urani (M Armstrong). big tour 2-phase 1, Aber Hallo (T Rozier); 2, Loro Piana Bilitis (J Ligresti); 3, Contino (F Fervers), GER. big tour jump-off 1, Igor De Fontenis (P Levy), SPA; 2, Killy Jones; 3, Only You (S Endresen), NOR. big tour 2-phase 1, Qualite (R Whitaker); 2, St Honore’s Liquido; 3, Cassiano Z; 4, Graf Gold (M Armstrong); 9, Dody De Chalusse (A Rident), GB. sml tour two-phase 1, Tender Moment; 2, Lord Canute (M Legout), FRA; 3, Moira; 7, First Edition (E Smallman), GB; 8, Downtown James; 10, Rue Royal (E McBeath), GB. sml tour P 1, Flammabyggets Akilles (J Hulthen), SWE; 2eq, Rambo (J Rosbach), BEL, Iscariote (F da Costa), POR, Gold Crown (R Corkery), IRE & Gregorian (N Dumartin), FRA; 6, Kouros Du Pachis. big tour 2-phase 1, Inquitomea (R-Y Bost); 2, Napoleon L (F Mathy jnr), BEL; 3, Qualite; 5, Dody De Chalusse; 11, Hugo Du Heup (D Charles). sml GP 1eq, Histoire (G Arroyo), VEN, Rex, True Illusion (K Offel), GER, Jalna Du Defey (P Rident), FRA & Whinnie Jackson (B Twomey).

PORTUGUESE SUNSHINE TOUR 2 Vilamoura, 28 February-6 March

5-y-o table A 1, 23 tied inc Athos (L Hales), GB, Anelka Delersen (J Reed-Stephenson), GB, Turboko (C Edwards), GB, Mr Majestic (D Morton), GB & TNK (G Plumley), GB. 6-y-o table A 1, 24 tied inc Red La Grannus & Red Wind (D Morton), Fine Filly & Cotton Candy (C Edwards), Lavito (G Plumley), As Good As It Gets (L Hales) & Santa Fe (P White), GB. 7-y-o 2- phase 1, Kingfield (N Talbot), IRE; 2, One Star In Avillon (F Moura), POR; 3, Viktor K (H Smolders), HOL; 10, Raymond (J Reed-Stephenson). 5-y-o 2-phase 1, Anelka Delersen; 2, Quiere Me Mucho VH Waterschoot (G Patteet), BEL; 3, Mr Majestic; 9, Turboko. 6-y-o 2- phase 1, Red Wind; 2, Castillo Z (H Smolders); 3, Lord Des Ifs (R Raitchev), BUL; 4, Angelina (W Clarke), GB; 5, Red La Grannus; 11, As Good As It Gets. 7-y-o speed 1, One Star In Avalon (F Moura), POR; 2, Little Miss (M Watson), GB; 3, Viola VH Smishof (B Mathias), POR. 5-y-o jump-off 1, Alloween DB (N Leemans), BEL; 2, Quiere Me Mucho VH Waterschoot; 3, Mr Majestic. 6-y-o jump-off 1, Red La Grannus; 2, Castillo Z; 3, Cocknito (E Smits), HOL; 11, Lavito. 7-y-o jump-off 1, Viola VH Smishof; 2, Little Joe VIII (N Fearon); 3, Kinette D’Herbiers (N Leemans); 9, Rolex (J Reed-Stephenson); 11, Little Miss. 1.30m speed 1, Skerne Skyetality (D Morton); 2, Onyx (A Duran), SPA; 3, Hera D’Osmoy (H Jabri), MAR; 10, Quinto III (E Rust), GB. 1.35m 2-phase 1, If You Want Du Loup (A Duran), SPA; 2, Impression (J Mota), POR; 3, Any Way (L Russell), CAN; 5, Ranome Z (J Reed-Stephenson). 1.40m jump- off 1, Rockstar (P Charles), IRE; 2, Fortunus Z (E Mathe), FRA; 3, Nesette (A Duran); 5, Dirak Du Donjon (G Lovegrove), GB. amateur 2-phase 1, Danita (N Kjorven), NOR; 2, Indiana Daudaie (E Pottie), IRE; 3, Sardenha (T Peres), POR; 9, Yobo (K Stock), GB. amateur speed 1, Kino (R Jenkinson), GB; 2, Zlatan (L Argelashka), BUL; 3, Katleen Vergoignan (M Mello), POR; 9, Larigo (P White). 1.30m 2-phase 1, Fantasia Des Bois (T Goffinet), BEL; 2, Llavaberas Only Love (M Juncadella), SPA; 3, Garibaldi Du Desir (A Braamcamp), POR; 5, Quinto III. 1.35m jump-off 1, Wildcat Clover King (N Fearon); 2, Osta Rugs Que Sera (J-C vangeenberghe), BEL; 10, Edesa’s Fanfare (K-A Riches), GB. 1.40m 2-phase 1, Hello Darcy (O Guillon), FRA; 2, Salopian Inschello (W Clarke); 3, Fleur De Fontaine (B Selva), FRA; 7, Continue B (G Plumley). amateur jump-off 1, Danita; 2, Idomeneo (l Faue), FRA; 3, Glorietta (C Carmo), POR. amateur speed 1, Kino; 2, Calibre (F Brasil), POR; 3, Joyce De Presenne (A Engisch), SUI; 7, Larigo. 1.30m speed 1, Inchala D’En Haut (L Gonzalves), POR; 2, Hobby Du Trimbolot (N Talbot); 3, Quinto III; 7, Reoccurred (A Thomas), GB; 9, Raja II (H Stennett), GB. 1.325m speed 1, If You Want Du Loup; 2, Brickfield Boy (m Watson); 3, Onyx; 4, Lindsay (G Plumley); 10, Edesa’s Fanfare. grand prix 1, Peanuts VI (N Fearon); 2, Iston (E Couperie), FRA; 3, Jamal De Juraire (J Dagut), FRA; 10, Niagra B (D Morton). amateur speed 1, Moreno (A Mello), POR; 2, Blue Lagoon (M Oliveira), POR; 3, Grenat De Langers (A Derber), POR; 5, Melia (C Shubrook), GB; 10, Waterford Lad (R Jenkinson). amateur grand prix 1, Calibre; 2, Kino; 3, Molivia (L Argelashka).

SPANISH SUNSHINE TOUR 3 Vejer de la Frontera, 1-6 March

5-y-o table A 1, 30 tied, inc Cartier (J Kirk), GB & Celtic 9 (G Goosen), GB. 6-y-o table A 1, 41 tied inc Shinto 3 & Tallulah (G Goosen), Sylvana (T Mallin), GB. 7-y-o table A 1, 26 tied inc Tinka’s Son (G Goosen). 5-y-o 2-phase 1, Quo Vadis Chavannais (J Guery), BEL; 2, Ideal (A Ysasi), SPA; 3, Caramelo (W Camacho), COL; 13, Cocheese (T Burchmore), GB. 6-y-o 2-phase 1, Shinto 3; 2, Saffier (P Maestre), SPA; 3, So Gentle (J Salvador), SPA. 7- y-o 2-phase 1, Kire Royal Star (R-Y Bost), FRA; 2, Valfee Des Hazalles (F Guinato), BRA; 3, Chiara Van Colen Z (A Yasasi); 14, Viko (C McCarthy), GB. 5-y-o speed 1, Caramelo; 2, Talent (M Forsten), FIN; 3, Chambering (J Hanulay), SVK. 6-y-o speed 1, Queen T (S Kludt), GER; 2, Vila Vita Wieland (F Rocha), POR; 3, AK Warco (S Girrbach), GER. 7-y-o speed 1, Cash H (J Hanulay); 2, Valfee Des Hazalles; 3, Relance (C de Mazza), BRA. sml tour 2-phase 1, Fersen Mail (O Cantu), MEX; 2, Jerzy Hogue (M Legout), FRA; 3, Cosmic (K Stenius), FIN; 4, Monica III (R Griffiths), GB; 5, Market Force (L Wylde), GB; 7, Retreats Walkabout (E Smallman), GB. sml tour jump-off 1, Eloi Triolais (I Villette), FRA; 2, Flower De Semilly (P Muinelo), SPA; 4, Zero Wattage (T Pearson), GB. sml tour speed 1, Lexikon (T Mallin); 2, Cool Man (E Rytterborg), SWE; 3, Ramina (H Parikka), FIN; 9, Landini (T Mallin); 10, Kouros Du Pachis (J Kirk). big tour 2-phase 1, Ingres II (P Levy), SPA; 2, Hony Du Bois Soulac (S Delestre), FRA; 3, Jalis De Riverland (R-Y Bost); 4, Rex (M Armstrong), GB; 13, Canter De Lodon (D Charles), GB; 15, Red Dawn (D McPherson), GB. big tour speed 1, Sir Graditz (A Davies), GB; 2, Richie Rich (T Fruhmann), AUT; 3, Porn Star (P Levy). big tour 2-phase 1, Igor De Fontenis (P Levy); 2, Rocky (C Ribas), BRA; 3, Lomitas (K Offel), GER; 6, Ublesco (R Whitaker), GB; 9, Hugo De Heup (D Charles); 13, Profox (J Whitaker), GB; 14, For Future (D McPherson). grand prix 1, Ideal De La Loge (R-Y Bost); 2, Billy Orange (R Bril), HOL; 3, Thesaura (M Armstrong); 11, Platinum (A Davies); 15, Dody De Chalusse (A Rident). sml tour jump-off 1, Downtown James (K Grimster), GB; 2, Picolino (L Lopez), COL; 3, I’m Back (R Pearson), GB; 7, Filine (G Peat), GB; 11, Dekorat (A Abrey), GB. sml tour speed 1, Ocean (J Kirk); 2, Iltschi (J Rosbach), BEL; 3, Chalin (M Dethloff), GER; 5, Narla (T Mallin). sml tour 2-phase 1, Gold Crown (R Corkery), IRE; 2, Rambo (J Rosbach); 3, Landini; 4, Kouros Du Pachis. big tour jump- off 1, Ingres II; 2, Popcorn (M Forsten); 3, Richie Rich; 7, Only You (J Whitaker); 19, Urani (M Armstrong). big tour 2-phase 1, Odette (C Ribas); 2, Laguna Bay (T Fruhmann); 3, Cassiano Z (D McPherson); 18, Canter De Lodon. big tour speed 1, Loro Piana Imperium (J Ligresti), ITA; 2, Majestic (A Escassi), SPA; 3, Landbaron (K Offel); 11, Platinum; 18, Nepos Van Limbo (J Whitaker); 20, Ublesco. big tour 6-bar 1, Vila Vita Gedeon De L’Herbage (F Rocha); 2, Fleron (T Couve), CHI; 3, Lou Bega (J Hanulay); 4, Profox; 7eq, St Honores Liquido (D Charles). Sml tour 2-phase 1, Lord Canute (M Legout), FRA; 2, Bonaparte VH Bovenhoekshof (A Chambaud), FRA; 3, Cosmic; 4, Rue Royal (E McBeath), GB; 9, Filine. sml tour speed 1, Ocean; 2, Chalin; 3, Lexikon; 6, Narla. sml tour grand prix 1, Majestic Silwald (H Ramirez), SPA; 2, Kouros Du Pachis; 3, Shevchenko (A Onishchenko), UKR; 8, Springfield Neoliet (A Cove), GB. big tour speed 1, Ingres II; 2, Creeva GM Express (P Maestre); 3, Santana Van Tabeelke (A-J Luaces), SPA; 17, Quilt Hopeful (R Whitaker); 25, Maibrit (G Goosen). sml grand prix 1, Tinello Capella (M Saro), SPA; 2, Whinnie Jackson (B Twomey), IRE; 3, Frivole Des Roches (T Couve); 4, Hugo De Heup. big tour speed 1, Profox; 2, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 3, Napoleon L (F Mathy jnr), BEL; 7, Rex; 8, Cassiano Z. grand prix 1, Majestic; 2, Galoubette Mondain (R Latham); 3, Melansa (M Forsten); 4, Thesaura; 5, Hermes De Bruyeres; 17, Gem Of India (J Whitaker).

PORTUGUESE SUNSHINE TOUR 3 Vilamoura, 7-13 March

5-y-o table A 1, 21 tied inc Turboko (C Edwards), GB, Athos (L Hales), GB & TNK (G Plumley), GB. 6-y-o jump-off 1, Pisano (E Little), IRE; 2, Largo Du Gravant (N Leemans), BEL; 3, Cover Page (A de Lemos), POL; 5, Dire Straits (H Stennett), GB; 7, Santa Fe (P White), GB; 9, Lavito (M Watson), GB; 11, Cha Cha Cha S Z (A Thomas), GB. 7-y-o 2-phase 1, Viola Van Het Smishof (B Mathias), POR; 2, Kinette D’Herbiers, BEL; 3, Ricson (M Viana), POR. 5-y-o 2-phase 1, Quiere Me Mucho Van Het Waterschoot (G Patteet), BEL; 2, Mr Majestic (D Morton), GB; 3, Quintus De L’Othain (N Leemans); 7, Turboko; 8, TNK. 6-y-o 2-phase 1, Cover Page; 2, Angelina (W Clarke), GB; 3, River Bird (E Little); 4, Santa Fe; 5, As Good As It Gets (L Hales); 6, Red Wind (D Morton). 7-y-o 1, Neverland (A Dunlop), IRE; 2, One Star In Avillon (F Moura), POR; 3, Kricket Du Hequet (N Fearon), IRE. 5-y-o speed 1, Lorbas (D Uson), SPA; 2, Mr Majestic; 3, Quiere Me Mucho Van Het Waterschoot; 10, TNK. 6-y-o speed 1, Lord Des Ifs (R Raitchev), BUL; 2, Largo Di Gravant; 3, Fine Filly (C Edwards); 5, Dire Straits; 6, Lavito; 7, As Good As It Gets; 8, Santa Fe. 7-y-o jump-off 1, Rolex (J Reed-Stephenson), GB; 2, Little Miss (M Watson); 3, Kanelle Du Perron (F Lyon), LBA. amateur 2-phase 1, Waterford Lad (R Jenkinson), GB; 2, Galand De L’Enclos (J Provost), FRA; 3, O Jumper (J Barbosa), POR; 5, Baileys Calippo (V Kirby), GB; 6, Larigo (P White). amateur speed 1, Joyce De Presenne (A Engisch), SUI; 2, Pannamarenca (G Campbell), IRE; 3, Capri (M Viana), POR. amateur speed 1, Zlatan (L Argelashka), BUL; 2, Blue Lagoon (M Oliveira), POR; 3, Literat (L Pereira), POR; 4, Baileys Calippo. amateur speed 1, Kino (R Jenkinson); 2, Bioman De Mone (M Fernandes), POR; 3, Joyce De Presenne). amateur jump-off 1, Waterford Lad; 2, Blue Lagoon; 3, Danita (N Kjorven), NOR; 7, Baileys Calippo. amateur grand prix 1, Kino; 2, Quickstern (G Moura), BRA; 3, Marchionesse (M Bravo), POR. big tour speed 1, Boggs (J Marmelada), POR; 2, Calibre (R Ramires), POR; 3, Omara (S Sergent), MAR; 8, My Miss Saigon (A Thomas); 13, Zyprius (W Clarke). big tour 2-phase 1, Hobby Du Trimbolot (N Talbot), IRE; 2, Wildcat Clover King (N Fearon); 3, Osta Rugs Que Sera (J C Vangeenberghe), BEL; 6, Brickfield Boy (M Watson); 8, Ranome Z (J Reed-Stephenson); 12, Othello (L Hales); 16, Corona (T Priest), GB; 17, Pappenheimer (E Rust), GB; 21, O Grand (J Reed-Stephenson); 22, Cavalier Diamond (H Stennett). big tour jump-off 1, Echo De Lessay (A Carneiro), POR; 2, Impressiondeg (J Mota), POR; 3, Nesette (A Duran), SPA; 8, Galisco D’Or (G Lovegrove), GB. big tour 2-phase 1, Yakamo (D Uson); 2, Igor De Marquts (S Sergent); 3, Vilamours Revelry (F de Lima), BRA; 6, My Sir Saigon; 17, Quinto III (E Rust). big tour jump-off 1, Onyx (A Duran); 2, Medoc II (R Raitchev); 3, Ideal Du Pichoux (D Ouvray), SUI; 8, Pappenheimer; 9, Othello III; 11, Zyprius; 13, Ali (G Lovegrove); 15, Norlando (L Hales); 16, Sodexco Vanessen (E Rust); 18, Niagra B (D Morton). big tour 2-phase 1, Impressiondeg; 2, Tristan (H Smolders), HOL; 3, Vilamours Picasso (L Gonzalves), POR. big tour speed 1, Liberace (M de Melo), POR; 2, Valentin (J Mota); 3, Ungaro (E Smits), HOL; 4, Skerne Skyetality (D Morton); 5, Quinto III; 6, My Miss Saigon; 7 & 12, Cantanova & Archie (J Harris), GB. big tour accumulator 1, Onyx; 2, Tripoli (M Watson); 3, Jamess Clivia (R Raitchev); 14, Ugandi (K-A Riches), GB; 15, Cavalier Diamond; 19, Norlando. big tour grand prix 1, Osta Rugs Quintus (J-C Vangeenberghe); 2, Paddington (E Smits); 3, Galisco D’Or; 11, Continue B (G Plumley).

SPANISH SUNSHINE TOUR 4 Vejer de la Frontera, 8-13 March

5-y-o table A 1, 24 tied inc Cocheese (T Burchmore), GB, Cartier (J Kirk), GB, Celtic 9 (G Goosen), GB & Cyprianus Z (D McPherson), GB. 6-y-o table A 1, 39 tied inc Tallulah (G Goosen), Elle Milani (D McPherson), Wonderboy III (A Cove), GB & Sylvana (T Mallin), GB. 7-y-o table A 1, 17 tied inc Viko (C McCarthy), GB. 5-y-o 2-phase 1, Tango (P Maestre), SPA; 2, Ideal (A Ysasi), SPA; 3, Amethist Van De Noordheuvel (F Mathy jnr), BEL; 2, Azellie Van Den Bisschen (D Charles), GB; 8, Cartier; 11, Thor Van Veecaten (R Pearson), GB; 14, Golden Star (G Goosen). 6-y-o 2-phase 1, AK Laurazur (S Girrbach), GER; 2, Leo (S Endresen), NOR; 3, Lamborghini (C Benedicto), BRA; 8 & 17, Shinto & Tallulah (G Goosen). 7-y-o 2-phase 1, Valfee Des Hazalles (F Guinato), BRA; 2, Allisson (R Bril), HOL; 3, Vanity (M Forsten), FIN; 10, Viko. 5-y-o jump-off 1, Amethist Van De Noordheuvel; 2, Chambertino (J Hanulay), SVK; 3, Tango; 5, Cocheese; 8, Cyprianus Z. 6-y-o jump-off 1, Saffier (P Maldonado); 2, El Tombo Z (J Vlemmix), BEL; 3, Tio Pepe Life Style (A Gutierrez), SPA; 9, Sylvana. 7-y-o jump-off 1, Kolmobo De Semilly (R-Y Bost), FRA; 2, Allisson; 3, Cash H (J Hanulay); 7, Viala De Reve (D Charles). sml tour 2-phase 1, Appendiz CG (L Espinosa), COL; 2, Pazilna (J Cobas), ARG; 3, Fersen Mail (O Cantu), MEX; 4, Retreats Walkabout (E Smallman), GB; 7, Market Force (L Wylde), GB; 7, Jasmijn (C Milner), GB; 11, Filine (G Peat), GB. sml tour jump-off 1, Bijou Belle (C-C Rahlf), GER; 2, Zero Wattage (T Pearson), GB; 3, Jojau De La Love (A Maldonado), SPA; 5, Major Van Het Lindehof (T Burchmore); 18, Narla (T Mallin). sml tour speed 1, Chanel (M Dethloff), GER; 2, Rambo (J Rosbach), BEL; 3, Piton (L Espinosa). big tour 2-phase 1, Histoire (G Arroyo), VEN; 2, Creevagh Express (P Maldonado); 3, Ban Diamond (M Burke), IRE; 14, Prima Vera (J Whitaker), GB; 25, Naf Naf II (D Charles), GB. big tour table C 1, Ted Dawn (D McPherson); 2, Carrington (M Diedrichsmeier), GER; 3, Iceberg Des Forets (S Delestre), FRA; 7, Sir Graditz (A Davies), GB; 15, Maibrit (G Goosen). big tour 2-phase 1, Rex (M Armstrong), GB; 2, Napoleon L (F Mathy jnr); 3, Contino (F Fervers), GER; 8, Cassiano Z (D McPherson); 10, Dawson (A Davies); 13, Hugo De Heup (D Charles). big tour jump-off 1, Inquitomea (R-Y Bost), FRA; 2, Anastasia III (B Twomey), IRE; 3, Gracieux Ardent (J Bonnet), FRA; 5, St Honore’s Liquido (D Charles); 10, Hermes De Bruyeres (A Rident), GB; 15, Platinum (A Davies). sml tour jump-off 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Appendiz CG; 3, Emili (P Della Nave), ITA; 4, Market Force. sml tour accumulator 1, Bonita (S Kludt), GER; 2, Ocean (J Kirk); 3, Zero Wattage); 4, Narla; 12, First Edition (E Smallman). sml tour 2-phase 1, Medeo R (J Kirk); 2, Indy Du Fonds De La Biche (J Rosbach); 3, Landini (T Mallin); 4, Kouros Du Pachis (J Kirk). big tour speed 1, Make Believe Lohnro (B Mandli), SUI; 2, Porland (C Benedicto); 3, Richie Rich (T Fruhmann), AUT; 9, Urani (M Armstrong). big tour 2-phase 1, Rocky (C Ribas), BRA; 2, Ghiorsal B (K Offel), GER; 3, Iceberg Des Forets; 5, Sir Graditz. big tour jump-off 1, Ivoire De Rouet (F Mathy jnr); 2, Olinoeska (J Philippaerts), BEL; 3, Carrington; 4, Graf Gold (M Armstrong); 8, Dawson; 10, Hugo De Heup. big tour 2-phase 1, For Future (D McPherson); 2, Ideal De La Loge (R-Y Bost); 3, Hymen Pierville (A Poels), HOL; 9, Dody De Chalusse (A Rident). sml tour 2-phase 1, Downtown James (K Grimster), GB; 2, Lord Carnute (M Legout), FRA; 3, Chief De Revel (J Calvo), VEN; 5, Market Force; 8, Monica III (R Griffiths), GB. sml tour speed 1, Bonita (S Kludt), GER; 2, Bijou Belle (C Rahlf), GER; 3, Embrun De La Scie (J Calvo); 20, Ocean. sml tour grand prix 1, Pandur (D Schroder), GER; 2, Piton; 3, Iscariote (F Da Costa), POR; 11, Little Miss Eevee (K Grimster). big tour speed 1, Ingres II (P Levy), SPA; 2, Ban Diamond; 3, Majestic Lifestyle (A Munoz), SPA; 18, Urani. sml grand prix 1, Jalis De Riverland (R-Y Bost); 2, Julia De Brumes (R Jurado); 3, Ghiorsal B; 11, Nepos Van Limbo (J Whitaker); 18, Maibrit. big tour speed 1, Profox (J Whitaker); 2, Killy Jones (B Twomey); 3, Prima Vera (R Whitaker), GB; 7, Graf Gold; 9, Mabelle (D Charles); 14, Red Dawn. grand prix 1, Anastasia III; 2, Galet D’Auzy (M Robert); 3, Gem Of India (J Whitaker); 14, Thesaura (M Armstrong); 17, Qualite (R Whitaker).

PORTUGUESE SUNSHINE TOUR 4 Vilamoura, 14-20 March

5-y-o table A 1, 15 tied inc Mr Majestic (D Morton), GB. 6-y-o table A 1, 24 tied inc Angelina (W Clarke), GB, Fine Filly & Cotton Candy (C Edwards), GB, Red Wind & Red La Grannus (D Morton) & Lavito (M Watson), GB. 7-y-o table A 1, 10 tied inc Little Miss (M Watson) & Rolex (J Reed-Stephenson), GB. 5-y-o speed 1, Alloween GB (N Leemans), BEL; 2, Anelka Delersen (J Reed-Stephenson); 3, Mr Majestic; 4, Turboko (C Edwards). 6-y-o speed 1, Largo Du Gravant (N Leemans); 2, Lord Des Ifs (R Raitchev), BUL; 3, Red La Grannus; 5, Angelina; 8, Dire Straits (H Stennett), GB; 9, Santa Fe (P White), GB; 11, Fine Filly. 7-y-o speed 1, Kricket Du Hequet (N Fearon), IRE; 2, Libero Boy (N Talbot), IRE; 3, Afrika (J da Silveira), POR; 6, Little Miss. 5-y-o ch 1, Bonfire (M Viana), POR; 2, Mr Majestic; 3, Montana D’Horset (L Goncalves), POR; 4, Anelka Delersen; 6, Turboko. 6-y-o ch 1, Castillo Z (H Smolders), HOL; 2, Lavito; 3, Red La Grannus; 4, Fine Filly; 8, Angelina. 7-y-o ch 1, Kinette D’Herbiers (N Leeman); 2, Viola Van Het Smishof (B Mathias), HOL; 3, Viktor K (H Smolders); 4, Little Miss; 5eq, Rolex. amateur 2-phase 1, Grenat De Langers (A Derber), POR; 2, Cybele De Nuit (M Oliveira), POR; 3, Baileys Calippo (V Kirby), GB; 9, Roscoes Excell (M Reeder), GB. amateur speed 1, Danita (N Kjorven), NOR; 2, Calibre (F Brasil), POR; 3, Bioman De Mone (M Fernandes), POR. amateur jump-off 1, Zlatan (L Argelashka), BUL; 2, Melia (C Shubrook), GB; 3, Grenat De Langers. amateur speed 1, Blue Lagoon (M Oliveira); 2, Rico Da Torre (J Abreu), POR; 3, Milot (L Faye), FRA. amateur jump-off 1, Baileys Calippo; 2, Blue Lagoon; 3, Cybele De Nuit; 6, Waterford Lad (R Jenkinson), GB; 8, Melia. amateur jump-off 1, Pannamarenca (G Campbell), IRE; 2, Bioman De Mone; 3, Felix De La Loisne (V Pinto), POR. big tour speed 1, Hera D’Osmoy (H Jabri), MAR; 2, In Chala D’En Haut (L Goncalves); 3, Liberace (M de Melo), POR; 10, My Miss Saigon (A Thomas), GB; 13, Cajou (E Rust), GB; 16, Archie (j Harris), GB. big tour 2-phase 1, Wildcat Clover King (N Fearon); 2, Hobby Du Trimbolot (N Talbot); 3, Cloud Nine (A Thomas); 7, Niagra B (D Morton); 10, Othello III (L Hales); 11, Tripoli (M Watson); 19, Baileys Pion (J Reed-Stephenson). big tour 2-phase 1, Nababo (M de Melo); 2, Eglantine Des Vaux II (S Pinto), POR; 3, Rockstar (P Charles), IRE; 4, Dirak Du Donjon (G Lovegrove), GB; 9, Pappenheimer (E Rust). big tour speed 1, Yakamo (D Uson); 2, Valentin (J Mota); 3, Narah (M Bonomi), SA. big tour jump-off 1 & 2, Joal De Madame & Hello D’Arcy (O Guillon), FRA; 3, Lord II Z (J Melchior), BEL; 8, Gitan D’Incoville (M Watson); 11, Cloud Nine. big tour speed 1, Istar De Vesquerie (O Guillon); 2, Niagra B; 3, Balisto Z (J Melchior). big tour speed 1, Cloud Nine; 2, Liberace; 3, Ungaro (E Smits), HOL; 4, Larisa (J Reed-Stephenson); 7, Skerne Skyetality (D Morton); 10, Cantanova (J Harris); 12, Cajou. big tour accumulator 1, Jamess Clivia (R Raitchev); 2, Belvidere (E Little), IRE; 3, Onyx (A Duran), SPA; 15, O Grand (J Reed-Stephenson). big tour grand prix 1, Oliver Q (H Smolders); 2, Rockstar; 3, Euforia (D Flannelly), IRE.

SPANISH SUNSHINE TOUR 5 Jerez de la Frontera; 15-20 March

5-y-o 2-phase 1, Chambertino (J Hanulay), SVK; 2, Amethist Van De Noordheuvel (F Mathy jnr), BEL; 3, Cocheese (T Burchmore), GB; 7, Cartier (J Kirk), GB; 9, Cyprianus Z (D McPherson), GB; 15, Golden Star (G Goosen), GB. 6-y-o 2-phase 1, Saffier (P Maestre), SPA; 2, Lamborghini (C De Mazza), BRA; 3, No Joker (P O’Shea), IRE; 13, Elle Milani (D McPherson); 18, Shinto (G Goosen). 7-y-o 2-phase 1, Valfee Des Hazalles (F Guinato), BRA; 2, Elle Cleopatra (N Johnsen), NOR; 3, Tinka’s Son (G Goosen). sml tour 2-phase 1 & 2, Wokina Van’t Holeinde & Latina II (R Normuratov), UKR; 3, Retreats Walkabout (E Smallman), GB; 7, Callatina (N Whitehouse), GB. sml tour jump-off 1, Narla (T Mallin), GB; 2, Hamilton De Survil (G Gelleni), VEN; 3, Kevin J (H Cabral), POR; 13, Little Love (K Grimster), GB. sml tour C 1, Kouros Du Pachis (J Kirk); 2, Piton (L Lopez), COL; 3, Medeo R (J Kirk); 4 & 5, Landini & Lexikon (T Mallin). big tour 2-phase 1, Ban Diamond (M Burke), IRE; 2, Tenderbird Volo (S Endresen), NOR; 3, Lottofee CJ (T Metzger), AUT; 11, Rambo III (S Price), GB; 12, Urani (M Armstrong), GB. big tour speed 1, Utopia (F Fervers), GER; 2, Adhesives Millennium (T Fruhmann), AUT; 3, Epsom Pierreville (G Ornat), SPA; 4, Sir Graditz (A Davies), GB; 8, Red Dawn (D McPherson). big tour jump-off 1, Jalis De Riverland (R-Y Bost), FRA; 2, Killy Jones (B Twomey), IRE; 3, Kesberoy De Saint Aubert (C de Irujo), SPA; 10, Hugo De Heup (D Charles), GB; 15, Rex (M Armstrong). big tour speed 1, Indira (M Forsten), FIN; 2, Kentaur Wiener Wald (J Hanulay); 3, Giacomo (M Saro), SPA. 5-y-o jump-off 1, Arcadien (P O’Shea); 2, Ideal (A Ysasi), SPA; 3, Qualan (J Ysasi), SPA; 6, Cocheese; 7, Cyprianus Z. 6-y-o jump-off 1, Let’s Fly (A Knippling), GER; 2, Parnas (H Punt), HOL; 3, Caliro (A Nyagolov), BUL. 7-y-o jump-off 1, Vanity (M Forsten); 2, Vendetta Daisy (A Ysasi); 3, Carolando (J Hanulay). sml tour jump-off 1, Major Van Het Lindehof (T Burchmore); 2, Tender Moment (T Pearson), GB; 3, Linadur (S Sletteboe), NOR; 7, Market Force (L Wylde), GB. sml tour team 1, Narla, Ocean (J Kirk) & Zero Wattage (T Pearson); 2, Bijou Belle (C Rahlf), GER, Alluvion (L Fernandez), SPA & Faccia Tosta (V Carrassi), ITA; 3, Fellagha Ediajhons (M Izquierdo), SPA, Cortina III (M Kolind), DEN & Etna De Guinfard (K Seaquist), SPA. sml tour 2-phase 1, Landini; 2, Emir D’Olympe (B Valdenebro), SPA; 3, Acapaella (S Kludt), GER; 4, Lexikon. big tour jump-off 1, Joyan Du Manoir (F da Costa), POR; 2, Presley (D McPherson); 3, Rusedski II (A Davies); 16, Moellegaardens Ballerina (R Whitaker), GB. big tour 2-phase 1eq, Ghiorsal B (K Offel), GER & Histoire (G Arroyo), VEN; 3eq, Katinka-H (N Golding), SPA & Nepos Van Limbo (J Whitaker), GB; 9, Maibrit (G Goosen); 15, Urani. big tour speed 1, Red Dawn; 2, Landlady (N Johnsen); 3, Hasard Du Gisors (F Dumartin), FRA; 13, Profox (J Whitaker). grand prix 1, Franklins Flyte (G Cashmore), NZ; 2, Killy Jones; 3, Calmero Orion (F Mathy jnr); 4, Hermes De Bruyeres (A Rident), GB; 14, Qualite (R Whitaker). sml tour two-phase 1, Tender Moment; 2, Downtown James (K Grimster); 3, Retreats Walkabout; 5, Market Force (L Wylde); 6, Monica III (R Griffiths), GB. sml tour speed 1, Marla; 2, Bijou Belle (C Rahlf); 3, Zero Wattage; 11, The Dusty Miller (L Wylde); 17, Filine (G Peat), GB. sml tour grand prix 1, Kouros Du Pachis; 2, Dark Flight (A Aznar), SPA; 3, Discovery (P del Rey), SPA; 8, Lexicon. big tour speed 1, Creevagh Express (P Maldonado), SPA; 2, Izmir (N Johnsen); 3, Jani De Blondel (J Bonnet), FRA; 14, Urani. sml grand prix 1, Indira; 2, Epsom Pierreville; 3, Rex; 14, Nepos Van Limbo. big tour two-phase 1, Narcotique De Muze IV (J Phillipaerts), BEL; 2, Meautry’s Pleasure (A Knippling), GER; 3, Frivole Des Roches (T Couve), CHI; 5, Graf Gold (M Armstrong); 12, Presley. big tour 2-phase 1, Laura HB (M Robert), FRA; 2, Fleron (T Couve); 3, Landbaron (K Offel); 10, Dody De Chalusse (A Rident). sml tour invitational 1, Filias (E de Rothschild), FRA; 2, Champ-Champion (M Garcia-Delg), SPA; 3, Pandur (B Kapp), GER; 6, Landini. big tour invitational 1, Anastasia III (B Twomey); 2, Majestic Solalala (A Escassi), SPA; 3, Clarion Hotels Coolcorran Cool Diamond (R Splaine), IRE; 13, Hermes De Bruyeres.

TOSCANA TOUR 1 Arezzo, Italy, 23-27 March

5-y-o table A 1, 21 tied inc Agropoint Crossmill (J Wingrave), GB. 6-y-o 2-phase 1, Sir Neel (W Greve), HOL; 2, Hari (N Surtenberger), SUI; 3, Sjapoo (W Greve). 7-y-o 2-phase 1, Hitchcock (F Franco), ITA; 2, Kenzo De Kreisker (D Kaini), ITA; 3, Genesis IV (P Schwizer), SUI. 5-y-o table A 1, 11 tied. 6-y-o jump-off 1, Hari; 2, Sjapoo; 3, Amos (H Engemann), GER. 7-y-o jump-off 1, Ramo (A Clero), US; 2, Longherina Call Me (D Kaini); 3, Roletta (J Kayser), AUT. sml tour speed 1, Sabanero (F Mazzarella), VEN; 2 & 3, Flash D’Arros & Monsieur (E de Moussac), FRA. sml tour 2-phase 1 & 2, Duc D’Argent & Halsens Choice (E Lang), IRE; 3, Hullander (L Gredley), GB; 7, Top Rainbow Lady (J Slade), GB. medium tour 2-phase 1, Lou De Xhierfomont (E Giron), BEL; 2, Genius Di Sangiorgio (B Mascenti), ITA; 3, Jouvencelle De Thurin (J Popely), GB. medium tour 2-phase 1, Confetti (G Carta), ITA; 2, Menkide (E Varagnolo), ITA; 3, Hanky-Panky (G Bockmann), GER. medium tour speed 1, Minneavera (P van der Schans), HOL; 2, Anorman (G Bockmann); 3, Pirolino (P Mencolini), ITA. big tour 2-phase 1, Candela NRW (H Engemann); 2, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 3, Kimoni Du Chat Belle Vue (F Crotta), SUI; 10, Billy Autumn (W Funnell), GB. big tour speed 1, Nouvelle (W-J van der Sans), HOL; 2, Hariane D’Authieux (N iaudani), ITA; 3, Queen Z (K Pessoa), BRA. big tour 2-phase 1, Aboyeur (H Engemann); 2, Broere VDL Atlantic (W-J van der Schans); 3, Coolman V (P Swizer). sml speed 1, Susanna (L Foley), IRE; 2, Joshua D’Anjou (J-C Gayat), FRA; 3, Jumper (E Venturelli), ITA. sml 2-phase 1, Halsens Choice; 2, Flash D’Arros; 3, Carlanda III (S van Kesteren), HOL; 4, Hullander; 6, Top Rainbow Lady. medium speed 1, Ashwood Princess (L Page), CAN; 2, Lou De Xhierfomont; 3, Ulrike Van Het Lambroeck (W Heijdens), HOL. medium speed 1, Jouvencelle De Thurin; 2, Broere Pacific (P van der Schans); 3, Colette B (B Duff), IRE. medium 2-phase 1, Isola D’An (F Fourcade), SPA; 2, Minneavera; 3, Anorman. big speed 1, Candela NRW; 2, Prima Donna (P Veniss), BRA; 3, Lecomte (G Martinengo), ITA; 9, Nureev (L Whitaker), GB. sml grand prix 1, Fandango X (G Cinti), ITA; 2, Hofland’s Minanda (G Puck), AUT; 3, Partytime (J Dubbeldam), HOL. big speed 1, Illinois II (N Chiaudani); 2, Issis Du Marais (S Guerdat), SUI; 3, Napoleon D (F Fervers), GER; 4, Sunkist (D Inglis), GB. sml jump-off 1, Eurostar (A O’Rourke), IRE; 2, Joshua D’Anjou; 3, Fidget (F Collm), ARG. sml grand prix 1, Hullander; 2, Jessica D’Anglin (J-C Gayar); 3, Monsieur. medium jump-off 1, Flower Lady (L Segovia), ARG; 2, Oxbow (J Hicks), US; 3, P-Pilot (P van der Schans); 4, Jouvencelle De Thuron; 7, Cord’Alou (C Inglis), GB. medium 2-phase 1, Genius Di San Giorgio; 2, Menkide (E Varagnolo), ITA; 3, Princes Z (J Popely). medium grand prix 1 & 2, Tymoon Caloo Meeren & Double O Seven (E Giron), BEL; 3, Minneavera; 6, Feeling Fine Too (S Quigley), GB. big jump-off 1, Askoll Carrior Des Ajoncs (A Marioni), ITA; 2, All Shook Up (H Marshall), IRE; 3, HBC Dancing Queen (J Kayser). big 2-phase 1, Tibor (W Funnell); 2, Pretty Pearl (A Safer), GER; 3, Iris (H Engemann); 8, Fleuron De St Gil (S Lynch), GB; 10, Pamone (L Whitaker), GB. grand prix 1, Olona (C Rivetti), BRA; 2, Aboyeur W; 3, Paramount (U Fah), SUI.