HARBOROUGH RACE CLUB
Dingley, Sunday, 4 June (Good to Firm)

1503. Harborough Race Club Members, 12st5lb

1 Fami (FR) (Le Nain Jaune (FR)) (Patrick Hutchinson), fav Miss Gemma Hutchinson
2 Motcomb Jam (IRE) (Caroline Bailey), bl R Cope
3 Ungaretti (GER) (Patrick Hutchinson) Sam Hutchinson

Also: Judge Reilly (IRE) (4), v, Gangster (5), Society Scandal (IRE) (6), Donrico (IRE) (7), bl, Mount Kimble (IRE) (8), Murphymeboy (IRE) (f). 9 ran. nk, 25l, 8l, 1l, 10l, 4l, runin. 6min 21.2s. SP: 4-7. (Fernie).

1504. Restricted, 12st

1 Cashari (IRE) (Shardari) (Bill Warner), bl S Morris
2 Lance Toi (FR) (Gary Hanmer), jfav M Murphy
3 Victor One (IRE) (John Wade), jfav C Dawson

Also: Mackoy (IRE) (4), Newnham Baby (5), 7a, Twin Bay Cruiser (6), Ron Miel (IRE) (7), On The Day (IRE) (8), Protecting Heights (IRE) (pu), bl, 7a, Treble Trouble (pu), Velvet Skye (pu), 7a, jfav, Vic’s Last Chance (IRE) (pu). 12 ran. 8l, hd, 7l, 2l, 15l, 5l, 4l. 6min 23.7s. SP: 5-1. (Pytchley).

1505. Ladies Open, 11st

1 Father Tom (IRE) (Mazaad) (Dick Baimbridge), fav Miss C Allen
2 Quarter Masters (IRE) (Nick Kent) Miss Rachel Clark
3 Trooper (Tony Woodward), bl Miss E Burton

Also: Southbay (IRE) (4), Hadeqa (5), Alias (IRE) (6), Brass Razoo (7), Militaire (FR) (ur), Porlock Hill (pu), Ridgeway (IRE) (pu), bl, Sing High (pu), 7a. 11 ran. 3l, 4l, 7l, 1/2l, 11/2fncs, runin. 6min 20.2s. SP: 1-2. (Cotswold Vale Farmers).

1506. Mens Open, 12st5lb

1 Derrintogher Yank (IRE) (Lord Americo) (Rachel Reynolds), fav D Mansell
2 Cape Stormer (IRE) (Carolyn Gorman) M Gorman
3 Good Vintage (IRE) (Simon Andrews) S Morris

Also: Be My Dream (IRE) (4), Another Chance (5), Well Ted (IRE) (6), Major Shark (FR) (7), bl, Dare (8), Tourniquet (IRE) (9), Amptina (IRE) (pu), Flat Stanley (pu), bl. 11 ran. 11/4l, 1l, 15l, 6l, 5l, 1l, 8l, 15l. 6min 16.7s. SP: 6-4. (North Herefordshire).

1507. Intermediate, 12st

1 Les The Lizard (Crested Lark) (Jimmy Tarry) L Hicks
2 Lisnagar Hide (IRE) (Nigel Padfield), bl C Gordon
3 Teeton Prince (Joan Tice), bl, fav R Cope

Also: Rakatia (4), bl, Almenara (pu), 7a, Rare Presence (IRE) (pu), Wondering Star (IRE) (ur), Wood Colony (USA) (pu). 8 ran. 21/2l, 4l, 10l. 6min 27.0s. SP: 11-4. (Pytchley).

1508. Open Maiden (Div 1), 12st5lb

1 Milljaz (Karinga Bay) (Dick Baimbridge), 7a, fav G Barfoot-Saunt
2 Miss Bobsleigh (Robert Wale), 7a S Morris
3 Breathoffreshair (IRE) (Ann Ivall) D Mansell

Also: Red Snow (4), 7a, Gilded Palace (5), Springwood Lady (6), 7a, Just In Front (IRE) (7), 7a, Beechbrook Gale (IRE) (pu), Commanche’s Charm (pu), 14a, Dickensbury Way (pu), Dromin (IRE) (ur), bl, Forest Bell (IRE) (pu), bl, 7a, Market Banter (IRE) (pu), Mem Octavia (pu), 7a, Solar Missile (pu), The Grey Optimist (pu). 16 ran. 12l, 6l, 7l, 1l, 1l, 15l. 6min 35.6s. SP: 7-4. (Ledbury).

1509. Open Maiden (Div 2), 12st5lb

1 Tuareg (IRE) (Ashkalani (IRE)) (Di Grissell), 7a P Hall
2 Thegeordieduchess (IRE) (Nick Kent), 14a N Pearce
3 Foxton Brook (IRE) (Bill Warner) S Morris

Also: Fulwell Hill (4), 7a, fav, Cyrium (IRE) (5), Maddie’s Dream (IRE) (6), 7a, No Options (IRE) (7), Classey Lady (pu), 7a, Fiery Dipper (pu), Master Fox (pu), Mid Point Park (pu), 7a, Padamul (pu), Pride of The Oaks (ur), 7a, The Queen’s Fool (pu), 14a. 14 ran. 11/2l, 3l, 3/4l, 10l, 2l, 25l. 6min 28.2s. SP: 14-1. (East Sussex & Romney Marsh).