EAST CORNWALL
Great Trethew, Sunday, 26 February (Good)

336. Hunt Members, 12st

1 Peejay Hobbs (Alhijaz) (Christine Gray) Miss S Gaisford
2 Kingsmill Creek (Jacqueline Du Plessis), 7a Miss E Noszkay
3 Austin Approved (Emely Thompson), fav R Woollacott

Also: Rush Job (pu). 4 ran. 6l, 25l. 6min 53.0s. SP: 6-4. (East Cornwall).

337. Open Maiden (Div 1 Part 1) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Liric Lady (Lir) (Mrs B Hooper), 7a T Dennis
2 Maxou des Brosses (FR) (Keith Cumings), fav N Harris
3 Ballyclare (IRE) (Emely Thompson), 7a R Woollacott

Also: Mr Bently (4), Holmwood Legend (pu), 7a, Qualicum (IRE) (pu), Sandy’s Way (pu), 7a, Wheal Buller Calis (pu), 7a. 8 ran. 10l, 20l, 10l. 5min 41.7s. SP: 3-1. (Eggesford).

338. Open Maiden (Div 1 Part 2) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Innocent Rebel (USA) (Swain (IRE)) (Colin Heard), 7a, fav C Heard
2 Loose Lips (IRE) (Ollie Jackson), 7a G Weatherley
3 Riteway Round (Deborah Treneer), 7a Miss A Mills

Also: Mind of My Own (4), 7a, Texas Red (IRE) (5), Early Rivers (pu), 7a, New Park (IRE) (pu). 7 ran. 15l, 2l, 3l, 4l. 5min 40.0s. SP: 15-8. (Eggesford).

339. Open Maiden (Div 2) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Alambique (IRE) (Alderbrook) (Tim Dennis) T Dennis
2 Merlin Meg (Susan Tanzer), 7a W Biddick
3 Friendly Affair (Emely Thompson), 14a R Woollacott

Also: Miss Morfire (5), 7a, fav, Days of Gold (6), 7a, Le Mans (IRE) (7), Height of Mendip (8), 7a, Baldhu Mynah (9), Fidgettfeet (0), 7a, Supraluna (0), 7a, McSolo (dq), Amber Brook (IRE) (ur), 14a, Into Mischief (pu), 7a. 13 ran. 3l, 12l, 2l, 1/2l, 1/2l, 3l, 5l, 1/2l, 2l. 5min 41.3s. SP: 6-1. (Lamerton).

340. Open Maiden (Div 3 Part 1) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Maloy (GER) (Neshad (USA)) (P R Weldhen) W Biddick
2 Alfie’s Connection (Leslie Jefford), 7a D Edwards
3 Final Deal (IRE) (Samuel Callow) J Barnes

Also: Joyce’s Presence (4), 7a, Oh So Naughty (5), fav, Karisaban (6), Romany Twister (pu), Travel Dehouche (f), 7a. 8 ran. 2l, 3l, 11/2l, 4l, 1l. 5min 52.0s. SP: 4-1. (Four Burrow).

341. Open Maiden (Div 3 Part 2) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Pushing Gold (Gold Dust) (Caroline Keevil), 7a D Alers-Hankey
2 I’m George (Michael Weir), 7a Miss V Shaw
3 Sigford’s Way (Janine Mills), 7a Miss A Mills

Also: Lir Rose (4), 7a, Barneys Prince (5), Great Game (6), fav, Molly O’Malley (pu), 14a. 7 ran. 3l, 8l, nk, 3l, 8l. 5min 52.7s. SP: 3-1. (Mendip Farmers).

342. Open Maiden (Div 4) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Junctiontwentyfour (Gildoran) (Mrs R J Newman), 7a N Wilmington
2 Claymills (IRE) (Philip Rogers) Richard Darke
3 Honourable Collins (IRE) (Tracey Barfoot-Saunt) G Barfoot-Saunt

Also: Bounce Again (FR) (4), Limogos (GER) (5), Any Justice (IRE) (pu), 7a, Faline’s Way (pu), 7a, Loup du Sud (FR) (pu), Nowhips (IRE) (pu), fav, Strugglin Man (pu). 10 ran. 8l, 3l, 3l, runin. 5min 37.5s. SP: 6-1. (Seavington).

343. Mens Open, 12st

1 Spuddler’s Dream (Michelozzo (USA)) (Richard Barber), fav H Fry
2 Jalons Star (IRE) (Nicky Frost) B Robarts
3 Finewood (IRE) (Emely Thompson) R Woollacott

Also: Sea Snipe (4), 7a, Murt’s Man (IRE) (5), Maximize (IRE) (6), 7x, Baldhu Jay Arr (pu), Bruthuinne (IRE) (pu), Croker (IRE) (pu), Dale Creek (IRE) (ur), Didifon (pu), Frontenac (IRE) (pu), Marquis Max (pu), Off The Hook (IRE) (pu), Procedure (USA) (pu). 15 ran. 11/2l, hd, 4l, 5l, 8l. 6min 35.0s. SP: 11-10. (Cattistock).

344. Ladies Open, 11st

1 Dragon’s Dream (Afzal) (Richard Barber), fav Miss R Green
2 Kestick (Becky Kennen) Miss T Cave
3 Lady Misprint (Rebecca Jordan), 7a Miss S Gaisford

Also: Karadin (FR) (4), Fanion de Neulliac (FR) (pu), Genereux (ur), Onmywayhome (IRE) (pu), 7a. 7 ran. nk, 6l, 8l. 6min 28.0s. SP: 6-4. (Cattistock).

345. Confined Maiden (Div 1) 8yo+, 12st

1 A Romp Too Far (IRE) (Eurobus) (Mark Ranger) W Biddick
2 Kingsmill Lake (Jacqueline Du Plessis), 7a Miss S Young
3 Bishlir (Stephen Elford), fav D Edwards

Also: Havabash (4), Pinston Times (5), Travellers Rest (6), Alney Island (f), Cook O’Hawick (IRE) (ur), Four of A Kind (pu), The Doorman (ro). 10 ran. 8l, 12l, 11/2fncs, 6l, 2l. 6min 54.0s. SP: 7-2. (Lamerton).

346. Confined Maiden (Div 2) 8yo+, 12st

1 Soldier of Rome (IRE) (Satco (FR)) (Jeremy Scott), fav N Harris
2 Little Apple Bay (Rebecca Welch), 7a A Holdsworth
3 Jaunty Janner (Tim Dennis) T Dennis

Also: Amarula (IRE) (pu), Bella’s Man (), Brandiron Bandit (IRE) (pu), Early Morning (pu), Jack Miller (pu), Tom Barry (IRE) (pu), Winter Brook (pu), 7a. 10 ran. 6l, 25l. 6min 46.0s. SP: 6-4. (Torrington Farmers).

347. Restricted, 12st

1 An Accordion (IRE) (Accordion) (Ollie Jackson), 7a, fav G Weatherley
2 Osokenda (Jeremy Scott), 7a N Harris
3 River Fields (Ashley Farrant) D Edwards

Also: Bexley (IRE) (4), Joli Christmas (5), Sunny Ways (6), 7a, Frankly Fear (7), Chita’s Flora (pu), 7a, Coral Bay (ur), Over The Weld (pu), 7a, Rouge Lady (pu), 7a, Sula Queen (f), 7a. 12 ran. 3l, runin, 3l, 6l, 3l, 30l. 6min 40.0s. SP: 6-4. (East Devon).