BURTON
Market Rasen, Sunday, 26 February (Good to Soft Soft in places)

314. Hunt Members, 12st

1 Fine Times (Timeless Times (USA)) (Milson Robinson), 3x, fav R Armson
2 Energy Man (Joy Parr) T Parr

. 2 ran. 20l. 7min 11.0s. SP: 1-4. (Burton).

315. Confined, 12st

1 Henry Pearson (USA) (Distant View (USA)) (John Kent), fav N Kent
2 The Vintage Dancer (IRE) (Nicola Pollock), 5x R Barrett
3 Bengal Boy (Margaret Knight) M Walford

Also: Phar Glory (IRE) (4), Snizort (USA) (5), 10x, Highlands II (FR) (6), Coonogue (IRE) (pu), Forsail (IRE) (pu), Free To Run (IRE) (pu), Motcomb Jam (IRE) (pu), Near And Phar (IRE) (pu), 3x, 7a, Nightwatchman (IRE) (pu). 12 ran. 2l, 5l, 25l, 4l, 10l. 6min 39.0s. SP: 2-1. (Brocklesby).

316. Ladies Open, 11st

1 Claire’s Nomad (Nomadic Way (USA)) (Liz Clark) Miss Rachel Clark
2 Physical Force (Ralph Fife), fav Miss F Hartley
3 Aunt Gladys (IRE) (Sally Ireland), 7a Miss S Ireland

Also: Left Bank (IRE) (4), Creative Time (IRE) (ro), Del Trotter (IRE) (ro), Ridgeway (IRE) (pu). 7 ran. 1l, 35l, 15l. 6min 34.0s. SP: 9-4. (York & Ainsty South).

317. Volkswagen Touareg Mens Open, 12st

1 Skew Whip (Primitive Rising (USA)) (Charles Brader), fav R Wakeham
2 Major Shark (FR) (Mary Sowersby) G Brewer
3 Gola Cher (IRE) (Caroline Bailey), v R Hunnisett

Also: Silver Streak (IRE) (4), Scenic Storm (IRE) (5), Midnight Coup (ro), Stoney River (IRE) (pu). 7 ran. 4l, 5l, nk, 4l. 6min 38.0s. SP: 7-4. (Middleton).

318. Restricted, 12st

1 Sadler’s Lamp (IRE) (Pierre) (John Kent), fav N Kent
2 Supreme Vintage (IRE) (Chris Pimlott) S Walker
3 Moscow Tradition (IRE) (John Docker) J Docker

Also: All Alight (IRE) (4), Chestnut House (IRE) (5), 7a, Sajomi Rona (IRE) (6), Alias (IRE) (pu), Colonial Gunner (pu), Don Rio (IRE) (pu), Willing Whip (pu), 14a. 10 ran. 3l, 4l, 3l, 15l, runin. 6min 45.0s. SP: 5-4. (Brocklesby).

319. Open Maiden (Div 1), 12st

1 Irish Prince (IRE) (Fresh Breeze (USA)) (Michael Lurcock) M Lurcock
2 Myoss (IRE) (Jane Makin) Miss F Hartley
3 Ballards Boy (FR) (Laura Pomfret) M Mackley

Also: Beau Jake (IRE) (4), Ballyclement (IRE) (5), 7a, Luke Lively (IRE) (6), 7a, fav, Toms Party (7), Archenko (pu), Buachaill Haze (IRE) (pu), Roebucks Way (pu), 16ow, Whitfield Warrior (pu). 11 ran. 5l, 4l, 1l, 2l, 3l, 2l. 6min 55.0s. SP: 12-1. (Celtic Bloodhounds).

320. Open Maiden (Div 2), 12st

1 Rare Presence (IRE) (Sadler’s Wells (USA)) (Mary Sowersby) G Brewer
2 Hot Coals (Louise Allan) N Kent
3 Izzuthefox (IRE) (William Moore) Miss U Moore

Also: Smart Thinker (4), 14a, Banners Flying (IRE) (pu), Shannahyde (IRE) (ur), fav, Stirrup Cup (pu). 7 ran. 4l, 10l, 20l. 6min 56.0s. SP: 4-1. (Holderness).

321. Open Maiden (Div 3), 12st

1 Karantaka (IRE) (Warcraft (USA)) (Roger Marley), fav R Tierney
2 Magicastle (Tim Tarratt) R Armson
3 Star Prize (IRE) (Ralph Fife) R Clark

Also: Protecting Heights (IRE) (4), 7a, Broadband (5), Harwood Dale (ur), Irene Kate (pu), 7a, Missile (FR) (ro), Monkeynuts (ur), Old King Coal (pu). 10 ran. 4l, 2l, 1l, 15l. 7min 19.0s. SP: 5-4. (Middleton).