PSOA CHAMPIONSHIPS Stoneleigh Park, Warks, 9-10 August

95cm 1, Cavalier Attitude (C Clements); 2, Tinka’s Serenade (E-J Slater); 3, Rulenska (L Yeomans). 1.05m intermediate 1, Olympic (K Butchart); 2, Tinka’s Serenade; 3, Fast & Furious (R Murray). 1.15m 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Crocodile Bridge (G Elliott); 3, Dutch Whispa (P Baber). 1.20m 1, Handel’s Oriodante (K Astall); 2, Ridgeside Khalico (E-J Slater); 3, Pion Roos (J Powell). sml pony 1, Sutton’s Pride (N Broxup); 2, Little Twister (N Colclough); 3, Stormin Thru (G Neale). jnr 95cm 1, Rolly (M Reed-Stephenson); 2, Spirit Walker (L Stephenson); 3, Mr Broom (K Brummitt). jnr 1.05m 1 & 2, The Cyber Space Man & Amberleigh (L White); 3, Tupelo (E Illsley). jnr 1.10m 1, Homer J (H Gillott); 2, Gleneaskey Flight (L Martin); 3, Chocolate Supreme (R Hughes-French). 10 Aug: sml pony ch 1, Stormin Thru; 2, Skehana Girl (J Davies); 3, Spottie Lottie (D Miller). jnr 95cm ch 1, Rolly; 2, Miss Madrigal (G Phelan); 3, Marshall Cherry Pie (C Greep). jnr 1.05m ch 1, Tupelo; 2, Irish Abigail’s Dream (B Collier); 3, Billy Bobbin (R Kirby). jnr 1.10m ch 1, Homer J (H Gillott); 2, Snorter (A McKain); 3, Marshall Cherry Pie. 95cm ch 1, Tinka’s Serenade; 2, Silver Cloud (R Neave); 3, Rulenska. 1.05m ch 1, Wee Welsh Lady (E Shore); 2, Fast & Furious; 3, Lucy II (K Astall). 1.15m ch 1, Ferndale Summer Breeze); 2, Crocodile Bridge; 3, Dutch Whispa. 1.20m ch 1, Beechwood Sundance (K Shannon); 2, No Telling (F Burgoyne); 3, Ferndale Summer Breeze.

ANGLESEY COUNTY Mona, Anglesey, 10-11 August

newcomers 1, Chances Choice (S Roberts); 2 & 3, Waikiki VD Platan & Symphonie De La Ramoniere (T Pritchard). Horse & Hound Foxhunter 1, Victor (E Carroll); 2 & 3, Radetsky & Connery (R Bevis). Middlewood Commercials A&B 1, Celine II (K Shore); 2, Harpoon Feeling Fine Too (E Carroll); 3, Rapier Vant Schurke (C Rossetti). Thayers Ice Cream IT 1, Mr Cawley (R Maguire); 2, Sunboy (P Barker); 3, Cheers Cassini (R Davenport). High Offley Stud 1.25m 1, Pakko (K Shore); 2, Medio R (A Davies); 3, Cordia 7 (J Billington). newcomers 1 & 2, Waikiki VD Platan & Athletico Van De Ablendreef (T Pritchard); 3, Vivaldi Van Het Dingleshoeve (M Marsh). Horse & Hound Foxhunter 1, Aristocratic Princess (R Hughes); 2, Connery; 3, Jokers Diamond (C Spencer). Ainsdale Computer Open 1, Celine (A Davies); 2, Qui Vive (R Bevis); 3, Temple Ryefield (P Barker). Royal Air Force Valley Grand Prix 1, Sky News (K Shore); 2, Sunboy; 3, Woodlands Millvale (J Cassan).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 10 August

British novice 1, 2 & 3, Sassy Rose, Noble Bing & Crimson Carnival (T Davies). Equissage Discovery 1, The Midnight Sun (T Davies); 2, Doctor Jazz II (D Palmer); 3, Rebels Pride (K Stewart). 1.05m 1, Castlebin Boy (S Clark); 2, Miss Magglen (D Crowe); 3, Mr Mac II (V Attwood). newcomers 1, Fairhand Lady (L Renwick); 2, Ramiro II (S Low-Mitchell); 3, Miss Magglen. 1.15m A4 1, Castlebin Boy; 2 & 3, Mr Mac II & Coeur De Fohr (V Attwood). Horse & Hound Foxhunter 1, Kartonne-De’L’Abbaye (P Howard); 2, BF Utopia (J Streeter). 1.25m 1, Yabbadabbadoo (L Renwick). BEIB Jnr British Novice 1, Go Shortie (M Freeman); 2, Timahoe Aladdin (D Maybin); 3, Bart Simpson (E Sturgess). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Paddy’s Day (J Drea); 2, Mr Broom (K Brummitt); 3, Killfassey Freddie (S Sutton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Paddy’s Day; 2, Killyfassey Freddie; 3, Who’s Bob (C Bailey). 1.10m jnr 1, Hawkswood Madrid (K Evans); 2, Keelings Phoenix (J Cocksedge); 3, Island Greengrass (S Ward). jnr members cup 1, Keelings Phoenix (J Cocksedge); 2, Apache Cloud (S Nichols). 10 & under 1, 5 tied. 128/138cm 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Finnigans Fancy Fred (C Bailey); 3, Jessie Rabbit (J Drea). sml 128cm 1, Rapkyns Just Bob (J Drea). sml 138cm 1, Finnigans Fancy Fred. 15 Aug: 10 & under 1eq, J’s Junior (T Willett) & Bwllfa Pie (P Salter). 128/138cm 1, Ballyclough Brisco; 2, Jessie Rabbit; 3, Rapkyns Old Castle (M Sampson). sml 128cm 1, Millersford Hugo (R Offord). sml 138cm 1, Ballyclough Brisco. BEIB Jnr British Novice 1, Tay Lodge Sprockett (E Magee); 2, Quantum Light (J Drea); 3, Killowen Ruby (K Brummitt). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Paddy’s Day; 2, Who’s Bob; 3, Ballymena’s Bracken (M Spry). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Paddy’s Day; 2, Sylvia III (H Paul). 1.10m jnr 1, Chester II (N Sapsford); 2, Prince Khan (M Sapsford); 3, Applejax Mr Ed (D Willett). jnr intermediate 1, Hidden Extra (M Sampson); 2, Prince Khan. 17 Aug: British novice 1, Jays Ali Optimist (S Wicken); 2, King Rufus (A Walsh); 3, Paliter Van Der Casterhoeve (K Smith). Equissage Discovery 1, Miss Magglen; 2, Tocado (J Annett); 3, Rebel’s Pride (K Stewart). 1.05m 1, Zerro II (M Russell); 2, The Beacon Horse (D Clark); 3, Second Time Round (E Hickley). newcomers 1, Qusop (T Davies); 2, Samantha (L Phillips); 3, WEC Skyhawk (S Butchart). 1.15m A4 1, Pride Of EHG (K Butchart); 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Lamaree (S Butchart). Horse & Hound Foxhunter 1, Clave BZ (B Maher); 2, Olympic (K Butchart); 3, Elmsdale Extrovert (C Sadler). 1.25M 1, Luxury (C Sadler); 2 & 3, Olympic & Notting Hill (K Butchart).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 11 August

British Novice 1, Sheer Genius (A Lewis); 2, Lotta (B Dalton); 3, Old Park Lad (A Stevenson). Equissage Discovery 1, Miss American Pie (H Mack); 2, Houdini (F Patty); 3, Sidnificant (C Lewis). 1.05m Open 1, Venus De Mylo (T Crisp); 2, Exclusief (C Oakley);
3, Woodfalls Maple (S Jennings). Newcomers Cruise By Night (G Talbot); 2, Cruisalier (C Lewis); 3, Venus De Mylo (T Crisp). 1.10m Open 1, Jetaway (C Lewis); 2, Exclusief (C Oakley); 3, What A Spark (E Hinkley). Foxhunter/1.20m Open 1, Ardal Boy (N Braidwood); 2, Jetaway (C Lewis); 3, Mossfort (S Lewis).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11 August

newcomers 1, Calve Z (B Maher); 2, Waikiki (P Miller); 3, Tarco (S Crippen). 1.10m 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Neptunis (A Watkins); 3, Downtown James (K Grimster). Horse & Hound Foxhunter 1, Pira (L Renwick); 2, Mr White (G Williams); 3, Very Versace (P Miller). 1.25m 1, Mysteron (G Williams); 2, Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Gold Horizon (A Lewis). 1.30m 1, Mysteron (G Williams); 2, Yabbadabbadoo (L Renwick); 3, Otage (P Miller). British novice 1eq, In The Red (N Pettit) & Corabell (D Moore); 3, Prince Giacomo (L Akers). Equissage Discovery 1, Moonlight Dazzler (L Rodgers); 2, Cool Customer (L Junak); 3, White Clover Squirrel (V Thompson).

SHREWSBURY FLOWER SHOW Shrops, 13-14 August

GKN Sankey IT 1, Gem Of India (J Whitaker); 2, Laconda 25 (M Whitaker); 3, Two Mills Showtime (R Maguire). Frank Tanner Memorial Cup Table C 1, Pjort (G Luckett); 2, Tropicana (B Twomey); 3, It’s Mine (D Morton). 14 Aug: Telford Shopping Centre Challenge A4 1, Jalisco (R Robinson); 2 & 3, Mercurius & Equinege Des Aus (B Maher). Carnelian Seat Cars ch 1, Sunboy (P Barker); 2, Fresh Direct Cloudy Night (T Stockdale); 3, Jalisco.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 14 – 15 August

14/8 – 95cm Open 1, Vagar (S Northwood); 2, Azura (M Smith); 3, Nupilla (M Hunt). British Novice Championship Second Round 1, Rastello M (E J Slater); 2, R S Thriller (E J Slater); 3, Zugspitze (A Bedford). 1.25m Open 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Ridgeside Khalico (E J Slater); 3, Notting Hill (K Butchart). 15/8 – British Novice 1, Miss Philosophie (A Shreeves); 2, Ironie Des Bles (S Haycock); 3, The Exhibitionist (L Young). Equissage Discovery 1, M&M (D Mattock); 2, Rinroe Bittersweet (C Giddings); 3, Cool Diamond Star (A Hardie). 1.05m Open 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Delta (S Butchart); 3, Mojo C (K Howell). 1.15m Open 1, Blacklands Romulus (C Marsh); 2, Falcon Equine Lara P (C Marsh); 3, Catweezle (S Reeve-Young). 1.25m Open 1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Jessica Du Warchet (L Phillips); 3, Tour De France (C Robertson).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 14-15 August

British novice 1, Solitaire (T Barker); 2, Finesse IV (J Langmaid); 3, Kim (L Stoner). Equissage Discovery 1, Solitaire; 2, Finesse IV; 3, Kim. 1.05m 1, Pedro (J Kingshotte); 2, Chianti Classico (D Inglis); 3, Baroness (M Williams). newcomers 1, Chianti Classico; 2, My Wild Megan (C Baker); 3, Baroness. 1.10m 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (S Barker); 2, Red Mist II (N Charles); 3, Severino (J Tutt). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Mirage & Vanity (D Inglis); 3, Noberina (N Channing-Williams). 1.20m 1, Knightly Mist (N Charles); 2, Falcon Equine Lara P (C Marsh); 3, Baywood Black Magic (V Forward). 1.25m 1 & 2, Finns Flight & Knightley Belle (N Boulter); 3, Guidam Unique (M Barratt). 15 Aug: British novice 1, Easter Sunday (K Grimes); 2, Jesters Jessie James (E Shaw); 3, Son Of A Gun (R Stevenson). Equissage Discovery 1, Okehurst Little Bow Wow (B Drea); 2, Son Of A Gun; 3, Schumacher II (T Begg). 1m 1, Chocdun (S Skillin); 2, Secret Weapon (J Hatfield); 3, Bugsy (S Davidson). 4-y-o style & performance 1, That’s Me (J Randall); 2, Cadillac Z (M Maksa); 3, Tamara (M Shirley). 5-y-o style & performance 1, Silvester (C Nicol); 2, Warco (S Davidson); 3, Donna Carrera Z (C Read). Horse Health 1.05m 1, Black Number (L Long); 2, Manhatten (S Begley); 3, Quasar IV (M Shirley). newcomers 1, Biscuit Blue (M Maksa); 2, Pablo VI (J Annett); 3, Reflex De Haar (M Shirley). 1.10m 1, Manhatten; 2, Jetaway (C Lewis); 3, Brindisi (H Morris). Horse & Hound Foxhunter 1, Summerfield Spritzer (G Dalton); 2, Krakatoa (S Marsh). 1.20m 1, Royal Pageant (V Coath); 2, Mirage (D Inglis); 3, Market Rinaldo (N Boulter).

BINGLEY Myrtle Park, Yorks, 15 August

Horse & Hound Foxhunter 1, Simply Sequentos (T O’Hara); 2, Lord Rocket (J Russell); 3, Solcana (J Parkinson). A Farrell B&C 1&2 Temple Ginja, Panacee (P Barker); 3, Lar Chin G (L Whitaker). Estate Sawmills Open 1, Touchwood V (V Jefferies); 2, Randy’s Gold (C Curtis); 3, Temple Phoenix (P Barker). Bradley & Bingley Open 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Nureev (L Whitaker); 3, Carmen (J Whitaker).

BSJA AREA 23 Notts,15 August

95cm 1, Irolette (A Cole); 2, Kennokins Boy (A Garner); 3, J’s Saluki (A Cole). Equissage Discovery 2nd round 1, Keep Ticking (C Bowman); 2, Riste (R Chatfield); 3, O Celano (A Thompson). topscore 1, Miss Commett (K Forsyth); 2, Summertime Molly (A Thompson); 3, Baloney Spice (C Healey). 1.20m 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Cuddly Coachman (S Pountain); 3, Cruising Carmen (L Godber).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 15-16 August

British novice 1, Volcano (F Burgoyne); 2, Rigoletto 122 (M Middleton); 3, Viper (S Robertson). Equissage Discovery 1, Big Mac (R Leonard); 2, Scoubidou (M Irving); 3, Mr Majenta II (K Fitzgerald). newcomers 1, Carvella (V Stewart); 2, Ravel (D Duffin); 3, Tantallon (F Burgoyne). 1.10m 1, High Regard (D Duffin); 2, Shakira II (J Wilmer); 3, Fair Actress (J McLellan). Horse & Hound Foxhunter 1, Shakira II; 2, Ballyragget Boy II (J Lamont); 3, Antrim Sunshine (M Irving). 1.20m 1, Cavalier Angel (L Hutt); 2 & 3, Heathcliff II & Nethertowns Kiss (D Duffin). 1.30m 1, Heathcliff II (D Duffin); 2, Mississippi B (L Hutt); 3, Meadowhead Diamond (D Duffin). 16 Aug: British novice 1, Sea Nymph (D Shaw); 2, Borthwick Barney Rubble (C Lowe); 3, Viper. Equissage Discovery 1, Mr Majenta II (K Fitzgerald); 2, Just B (J Dearden); 3, Mr McAulay (S Hislop). newcomers 1, Ravel; 2, Aktive (L Johnstone); 3, Waterside (A Barr). 1.10m 1, Little Miss Bridget (A Craig); 2 & 3, Rainbow Harvest & Airdrie Silver King (R Brady). Horse & Hound Foxhunter 1, Pamela Ekstein (M Smith); 2, Allround (J Aird); 3, Little Miss Bridget. 1.20m 1, Heathcliff II; 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Nethertowns Kiss. 1.30m 1, Riverstown Queen (K Fitzgerald); 2, Castlehill Reiver (S Brash); 3, Mississippi B.

MID-SOMERSET Shepton Mallet, 15 August

Horse & Hound Foxhunter 1, Cruisings Mickey Finn (J Maslin); 2, Take Time (R Shields). 1.20m 1, Ellesa (S Heaven); 2, Scottish Monarchy; 3, Kartouche (B Ford). BEIB HOYS Grade C 1, Olivier (K Doyle); 2, Unicorn D’O (J Marshall); 3, Wickstone Raymond (J Stephenson). 1.10m Members Cup 1, L’Amore (Z Trim); 2, Coolmore Dark Star (M Hobbs); 3, Brimleys Fedora (H Webb). British novice 1, Sunshine V (M Orzazewska); 2, Bilbo Baggins II (S Jones); 3, Millennium Cruiser (H Webb). Equissage Discovery 1, Colgarron (K Johnson); 2, Vanilla Skye III (K Tudgay); 3, Cassiopeia (J Francis). newcomers 1, Who’s Dilemma (J Wembridge); 2, Coolmore Dark Star; 3, Initio (M Hobbs). Jack Haskins Memorial 1.30m 1, Oakhills Supreme (J Renwick); 2, Britney (M Broome); 3, Carnival Dance (L Renwick). John & Rose Haskins 1.35m 1, Bailey’s Larissa (J Reed-Stephenson); 2, Hopes Are High (M Broome); 3, Laura’s Choice (G Fletcher).

REGION E CHAMPIONSHIPS Lordsbridge, Cambs, 15 August

novice ch 1, Wixstone Supapilot (A Botham); 2, Sonata (M Russell); 3, Foxtrot Oscar (T Neal). advanced novice ch 1, Wixstone Papillion (A Botham); 2, Wixstone Pretty Polly (K Vale); 3, Belle Of The Ball (T Wilkinson). intermediate ch 1, Miss Emily Grey (T Wilkinson); 2, Urostar Van Het Hagenhof (L Trundley); 3, Lady Athena (J Payne). sml open ch 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, Rusty Dusty (K Smith); 3, Lagavulin (J Payne). advanced intermediate ch 1, Temple Whatever (C Keeling); 2, Lagavulin; 3, Baileys Opium (A Botham). open ch 1, Symphony Red (A Peruzzi-Smith); 2, Napardie (H Stennett); 3, Big Mystery (M Fursedon). 90cm 1 No Fear (C Gibbs); 2, Ridgeside Dilemma (F Garrett); 3, Rivelle Delta (C Roff). 1.05m 1, Apple Pip Jack (M Russell); 2, DJ Jazzy Bits (M Self); 3, Grange Guest (C Keeling). 1.15m 1, Big Mystery; 2, DJ Jazzy Bits; 3, My Life (T Conyers).