ARENA UK Grantham, Lincs, 10 March

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 9-10 March

DEVON LEISURE CENTRE Fishcross, Alloa, 9-10 March

FARAWAY RIDING CENTRE Rothienorman, Aberdeenshire, 10 March

HAND EC Clevedon, Somerset, 9 March

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 10 March

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 9 March

MUIRMILL EC Symington, Ayrshire, 9-10 March

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 10 March

OSBALDESTON HALL Blackburn, Lancs, 10 March

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 March

PENCOED COLLEGE 9-10 March

PRESCOTT EC Baschurch, Shropshire, 10 March

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 10 March

SOUTH VIEW SENIOR PREMIER Winsford, Cheshire, 8-10 March

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 8-10 March

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 9 March

THORPE GRANGE LINCOLN, Lincs, 10 March

WIX EC Wix, Essex, 10 March

SOUTH VIEW SENIOR PREMIERWinsford, Cheshire, 8-10 March

1.25m 1, White Light (C Collins); 2, Ashdale Early Bird (D Quigley); 3, Blackstuff Knight (K Shore). B&C 1, Will E Squeak (K Bosworth); 2, Nikita (M Jones); 3, Together Time (S Jack). 1.35m 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Pakko (H Marshall); 3, Joyride (G Billington). Blue Chip Performance 1, Corofino (A Bradley); 2, Othello’s Retreat (V Lynden); 3, Crown Rhodernite (E Shaw). B&C 1, Diamond Dealer (M McCourt); 2, Flambeau (A Saywell); 3, Fleur De L’Etang (M Edgar). Blue Chip Dynamic 1, Lexa (W Funnell); 2, Kaltaire (I McGeoch); 3, Hosire Des Chaines (R Bevis). 1.25m 1, Pakko; 2, White Light; 3, Lady Incipit (N Channing-Williams). 1.35m 1, Hot Line (E Whitaker); 2, Libra K (C Collins); 3, Granada 232 (L Williams). 1.25m 1, Pakko; 2eq, Ashdale Early Bird & True Braveheart (M Young). Winter Grade C 1, La Ina (L Williams); 2, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 3, Pagena (B Twomey). winter A&B grand prix 1, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell); 2, Two Mills Showtime (R Maguire); 3, Exander (H Marshall).

STAINSBY GRANGEThornaby, Cleveland, 8-10 March

8 Mar: jnr welcome 1, Darraks Babe (S Ward); 2, MacNugget (M Sampson); 3, Whiskey Tipple (S Ward). sml pony 1, Willowpark Riffraff (L Saywell); 2, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 3, Diego III (A Valks). jnr open 1, Desert Queen (L Whitehouse); 2, Girls Knight (Z Kelly); 3, Justa Nuther Fred (A Mizon). 9 Mar: 128/138cm 1, Spirit Of Boadicea; 2, Grey Guy (D Harland); 3, Sligo Lucky (D Nielson). winter 128cm 2nd round 1, Proud Flyer (J Whittaker); 2, Shreddar (M Samspon); 3, Spring Disney (J Whittaker). national 138cm 1, Spirit Of Boadicea; 2, The Night Hawk (A Evans); 3, It’s Lulu II (P Dobby). August Silk Jnr Restricted Open 1, Royal Mint (J Whitaker); 2, Applejax Solitaire (D Smith);3, Ballyconeely (M Beaumont). winter JC 2nd round 1, Rhapsody Lad (L Whitehouse); 2, Royal Mint; 3, Forget Me Not V (R Beecroft). 148cm 1, Top Knotch II (E Doherty); 2 & 3, Colton Maelstrom & Meadowcroft Minstrel (M Beaumont). 10 Mar: 128/138cm 1 & 2, Proud Flyer & Spring Disney; 3, Madame Sin II (J Sizer). winter 138cm 2nd round 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, My Bugsy Malone (J Whitaker); 3, Spirit Of Boadicea. national 128cm 1 & 2, SkibbereenGirl & J’s Junior (L Saywell); 3, Spring Disney. jnr A4 1, Desert Queen; 2, Ocean Colour Scene (D Smith); 3, Park Larry (K Forsyth). winter JA classic 1, Colton Maelstrom; 2, Park Larry; 3, Master Bill (L Hutt). Blue Chip Sparkle 1, Lady Millenium (D Smith); 2, Little Irish Lad (S Robinson); 3, Girls Knight.

HAND EC Clevedon, Somerset, 9 March

Charles Owen British Novice.– 1, Emerson (B Burton); 2, Flash Captain (R Moss); 3, Martleaves Danny Boy (K Saker). DMS Novice.– 1, Penny Black (L Sperring); 2, Flash Captain; 3, Galaxy II (N Florence). 1.05m.– 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Collybeg Lad (M Busch); 3, Jacklands Alleycat (J Nunn). Great Leighs Newcomers.– 1, Manorica (C L Bond); 2, Move Over (V Eklov); 3, Future Surprise (C Presley). 1.10m.– 1, Rose-A-Bazaar (G Hannay); 2, Collybeg Lad; 3, Tender Touch (J Storrie). 1.15m.– 1, Professional Playgirl (R Moss); 2, Diamond Lady II (L Atherton); 3, Wandering Star (S Elliott). Horse & Hound Foxhunter/1.20m.– 1, Rose-A-Bazaar; 2, Laughton James (C Baker); 3, Simpson (V Eklov). 1.30m.– 1, Laughton James; 2, Giro Tiller (J Storrie); 3, Simpson.

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 9 March

Charles Owen British Novice 1, Triumphal Song (M Mousley); 2, Lucy Hill (B Brick); 3, Knightley Bell (N Charles). Equimax Discovery 1, Class Combination (C Suter); 2, Lucy Hill; 3, Dino (J Harris). 1m 1, Andiamo (A Mouturat); 2, Ilusa (I McDermid); 3, Nori (A Luisson). 1.05m 1, Vengeful (C Haywood); 2, Rondoo (S Sayers); 3, Bodieve Spring Fever (K Andrews). Great Leighs Newcomers 1, Regal Surprise (P Jones); 2, Ashe Park (H Bellm); 3, Super Girl (S Mercer). 1.10m 1, Vengeful; 2, Kadioicco (C Read); 3, Cantanova (J Harris).

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 9 March

British Novice 1, Dreamweaver (J Kirkby);2, Wringworthy’s Corvenna (K Nicholas); 3, Sola Future (Rebecca Goodchild). DMS Scope Novice qual 1,Friday Feeling (L Wiegersma); 2, Sola Future (R Goodchild); 3, Bowjangle (J Retallick). Discovery 1, Topping Gift (E Oldham); 2, Peanut (H Wright); 3, Gretchen of Crill Valley (H Paddy). Tall Trees 1,05 1, Halibote Arizona (K Gibson); 2, Friday Morning; 3, Gretchen of Crill Valley. 1,10 Members Cup 1, Crown Revenge (S Tucker); 2, Another Mayday (H Bishop); 3, JD Breakpoint (AEllery). Bath & West Novice qual 1, Pendarves Raffles (S Williams); 2, Marco (M Orzazewska); 3, J D Breakpoint. Westcountry Winter 1,30 Open Champ qual 1, Riviera Reg (C Rushworth); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Bodiceas Revenge (A Ellery). Westcountry Winter 1,40 Open Champ qual 1, Hallo Mossy; 2, Riviera Reg; 3, Cavy’s Boy (S Williams).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 9-10 March

Golden Bear Tiny Tots.– 1, Corralass (E Bell); 2, Meadowhead Foxtrot (R Connor). Courtney Group 128cm.– 1, Magic Shadow (O Hilliard); 2, Corralass. 90cm jnr.– 1, Spotted Fever (J Bell); 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Young Charisma (R Hilliard). Scope Jnr Progressive.– 1, Arjay (R Walker); 2, Barnaby Barnett (S Staples); 3, Vivachi Hip Hop (R Garner). jnr adventurer.– 1, Arjay; 2, La Tania (G Williamson); 3, Billy Of Diamonds (P Sims). Credit & Business 1.15m jnr select.– 1, Irish Freestyler (N Slater); 2, Spot The Lady (L Ferguson); 3, La Tania. 10 Mar: 90cm jnr.– 1, Lynwood Gem; 2, Baydale Velvet (S Magennis); 3, Ernies Keep (M Heath). Scope 138cm.– 1, Necta Peebles (J Davidson); 2, Fountain Ranger (O Hilliard); 3, Bowes Firework (P Shaw). Scope Jnr Novice.– 1, It’s Red Alert (T Cassels); 2, Pennwood Little Drummer Boy (S Needham); 3, Million Dollar Millie (L Ferguson). jnr 90cm ch.– 1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, Lynwood Gem; 3, Baydale Velvet. 1.15m jnr open.– 1, Ryan’s Touch (P Shaw); 2, Little Irish Frost (R Walker); 3, Phearless Phantom (P Sims). jnr open.– 1, Germonie (C Smith); 2, Bilko Lad (J Whittingham).

DEVON LEISURE CENTRE Fishcross, Alloa, 9-10 March

1.10m warm-up.– 1, Solo Flight II (S McTaggart); 2, Spinola Creek (D Duffin); 3, Edenside Renoir (F Burgoyne). Great Leighs Newcomers.– 1, Trigamatic (K Fitzgerald); 2, Meadowhead (M King); 3, Maestro (E Smith). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Arden Joe (T Carruthers); 2, Elmwood JFK (J Dawson); 3, Donna Z (J Dawson). 1.20m.– 1, Airdrie Silver King (R Brady); 2, WS Ryans Touch (V Forbes); 3, Piccolo (L Johnstone). Renfrewshire Show Promotions RHS Grade C.– 1, Summerhill Let’s Dance (S Linford); 2, Elmwood JFK; 3, JSJ Millands Grey (J Dawson). 1.25m.– 1, Temple Flash Harry (D Duffin); 2, B Dynamic (R Brady); 3, Airdrie Silver King. Charles Owen British Novice.– 1, Anique Clovers Dream (A Bonelli Baird); 2, Silverado (J Higgins); 3, Duncarring (K Sandilands). Equimax Discovery.– 1, Amira (S Brogan); 2, Hughie (J Davidson); 3, Jumbuck Jackeroo (J Lewis). 10 Mar: Charles Owen British Novice.– 1, STB McCoist (CWalker); 2, Hejera (S Tothill); 3, Midnight Mazda (P Whitson). Equimax Discovery.– 1, LP Sapphire (L Power); 2, Burnbank Cavalier (M Murray); 3, Hejera. Great Leighs Newcomers.– 1, Burnbank Cavalier; 2, Parsons Alibi (D Duffin); 3, Duncarring. Blue Chip Star.– 1, Gavinson (L Power); 2, Orkellos Limited Edition (V Logan); 3, Diamond Deal (S McKie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m.– 1, Piccolo; 2, Mega Chance (I Warnock); 3, Airdrie Silver King. 1.30m.– 1, B Dynamic; 2, Midnight Serenade (S Laird); 3, Wish For A Chance (L Jamieson).

MUIRMILL EC Symington, Ayrshire, 9-10 March

jnr 90cm.– 1, Highline Flash Of Fortune (E Galbraith); 2, Lara Jane (R Haynes); 3, SobranieCocktail (R Imrie). Mighty Midgets 10 & under.– 1eq, Willo The Wisp (J Smith), Bwllfa Bonnie (E Macintosh), Gizmo The Gladiator (J Smith) & Merlin Gold (G Mitchell). national 128cm.– 1, Another Chance (N Dingwall); 2, Midnight Dynamite (M Baillie). jnr 1m.– 1, Highline Flash Of Fortune; 2, Midnight Gelignite (H Haig); 3, Kale Kathy (E Galbraith). RHS 138cm.– 1, Penny Farding (J Stirling). jnr open.– 1, Byron Ferrari (M McLeish); 2, Highline Flash Of Fortune;3, Kale Kathy. 10 Mar: BEIB Jnr British Novice.– 1, Jeremy Fisher (R Ogilvie); 2, Night Cap (H Donaldson); 3, Blueberry Jojo (F Galbraith). jnr 90cm.– 1, Highline Flash Of Fortune; 2, Jeremy Fisher; 3, Midnight Gelignite. Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, Jeremy Fisher; 2, Kale Kathy; 3, Masterton Born Free (J McCallum). RHS 128cm.– 1, Midnight Dynamite; 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 3, Another Chance (N Dingwall). jnr open.– 1, Kale Kathy; 2, Mr Rubix (L Thomson). Scottish Indoor 138cm ch.– 1, Hazel The Nut (S Lithgow).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 Mar

Kraiburg Jnr Novice 1, Grovely’s Slam Dunkin (D Dunne); 2, Irish Hotshot (D Goodwin); 3, Oceans Eleven (J Wingrove). jnr discovery 1, Dancing Flame (S Campin); 2, Carrbrook Special Edition (K Evans); 3, Midnight Joker (D Wingrove). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Just A Possibility (M West); 2, Carrbrook Special Edition; 3, May BLucky (L Rayner). jnr members cup 1, Miss China Black (L Louden); 2, Foxlynch Nice & Easy (K Butchart); 3, Exquisite (M Eilberg). jnr intermediate open 1, Wayside It’s A Buzz (K Grimster); 2, Rollright Rough Diamond (M West); 3, GoldenCelebration (K Butchart). 10 Mar: Charles Owen British Novice 1, Sasso (T Allin); 2, Kapelles K (J Greally); 3, Moonshine Dealer (S Lyon). Equimax Discovery 1, Ophelia (S Livsey); 2, Simply Allez (P Grayson); 3, Westlife Queen (L Appel). Great Leighs Newcomers 1, Kiss The Clover (K Newstead); 2, Ophelia; 3, Strolling Waters (T Fabrello). 1.10m 1, Gavina (L Fitch); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Quandelero (S Aston). Horse & Hound Foxhunter 1, Coeur (S Reeve Young); 2, Cushty (J Renwick); 3, Royal Vialli (S Davis). 1.20m 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Watussi (J Renwick); 3, Corodino K. 1.30m 1, Lawyer (L Fitch); 2, Estranged (P Cornish); 3, Corodino K.

PENCOED COLLEGE 9-10 March

Jnr Starter Novice 1, Clarionville (B Griffiths);2, Talkha Dominic (B Gould);3, Devils Dancer (J Rowarth).BEIB British Novice1, Knightsford Star (L Evans);2, Penmorfa Farm Lara (L Bettinson);3, Spirit du Punto (M Hartley).Blue Chip Jnr Newcomers1, Devils Dancer;2, Knightsford Star;3, Spirit du Punto.Squibb & Davies Jnr Foxhunter1, Arthur Comet (N Tate);2, Camouflage (K Haines);3, Jungle Jim (M Edwards).Jnr Members Cup1, Lady Ashfield (J Kington);2, Camouflage (K Haines);3, Rolling Rock (M Hartley).Junior JC/JA Handicap1, Rolling Rock.Charles Owen British Novice1, Just Candy (C Morris);2, J R’s Black Magic (C Morris).Hadrian Equine Discovery1, Henry Harris (S Harris);2, Another Quest (M Edwards);3, Ruzen (M Edwards).1m Open1, Bonny’s Boy (J Harris);2, Pen y Bryn Diamond (C Morris);3, Maerdy Swoppit (K Davey).10 March: Charles OwenBritish Novice1, Holy Hit (S Bassett);2, Keltic Belle (C Morris);3, Simply the Time of Your Life (L Morgan);Equine Horseboxes Discovery 1, Millstreet Sir (C Morris);2, Keltic Belle;3, Touch of Clover (R Faulkner). Newcomers1, Jarrets Gem (S Worral);2, Oneida Golden Girl (P James);3, Ruxton Pascha (E Slater).BEIB Members Cup1, Spring Showers (J Price);2, Pen y Bryn Diamond (C Morris);3, The Tin Man (T Yate). 1m Open1, Ballinteskin Tommo (E Eynon);2, Pen y Bryn Diamond (C Morris);3, Pen y Bryn Girl (C Morris).1.25M. Open1, Ballinteskin Tommo (E Eynon);2, Pen y Bryn Girl (C Morris).

ARENA UK Grantham, Lincs, 10 March

Charles Owen British Novice.– 1, Thyme & Money (L Humber); 2, Gormless Norman; 3, Ultimate Accolade (D Foster). Equimax Discovery.– 1, Dean Dally (A Saywell); 2, Camray Comrade (S Strawson); 3, Mulligans Pride. mini grade C.– 1 & 3, Sale Van Corde & Mid Start (A Saywell); 2, Retreats Finesse. Great Leighs Newcomers.– 1, Mid Com (A Saywell); 2, News Flash (N Tinworth); 3, Issu Des Champs (M Williams). BEIB Members Cup.– 1, Miss Illustrious (A Strawson); 2, Mid Start; 3, Celtic Mistress (H Evans). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Taittinger; 2 & 3, Genette Kervec & Lady’s Mans Spirit (C Frazer). 1.20m.– 1, Castle Anna (L Brennan); 2, Jet Set II (A Saywell); 3, Mavis Davis (G Turner).

FARAWAY RIDING CENTRE Rothienorman, Aberdeenshire, 10 March

early riser.– 1, The Flying Pheonix (L Ferguson); 2, Vienna V (T Craigie); 3, Thunder (L Craigie). Charles Owen British Novice.– 1, The Flying Pheonix; 2, Willie Heartbeat (A Heasman); 3, Craigmancie April (J Johnston). Equimax Discovery.– 1, Little Hill Lion (F Reid); 2, Craigmancie April; 3, Highland Wood (K Briss). 1.05m.– 1, Kamima (D Taylor); 2, Regent S (S Sinclair); 3, Another Eden (J Cameron). Great Leighs Newcomers.– 1, Lhanna (L Buchan); 2, Big Bob’s Crisis (C Andrews). BEIB Members Cup.– 1, Blue Siam (C McKinnon); 2, Rascal S (S Sinclair); 3, Eangelo (S Hamilton). Horse & Hound Foxhunter/1.20m.– 1, Le Monopoly (S Hamilton); 2, Eangelo; 3, Rascal S. A/B/C.– 1, Lamall (N Slater); 2, Le Monopoly.

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 10 March

Smiths Of Whiteince 128/138cm 1, 4 tied. sml jnr open 1, Spinneybrook Cinnamon (M Sapsford); 2, Sunnyside It’s It (C Bailey); 3, The Triple Echo (C Bailey). BEIB Jnr British Novice 1, Nyton Master Valet (S Ellis); 2, Banana Daiquiri (R Denton); 3, Flaming Arrow (V Jones). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Jnr Progressive 1, Nyton Master Valet; 2, Gabbana’s Royale (D Garner); 3, La Questionnaire. 1.05m jnr 1, Blackstuff Murphy’s Rebel (C Brown); 2, My Minstrel (S Parsons); 3, Ballyfinn Clover (H Bohringer). jnr members cup 1, Dancing Dolly (L Maybin); 2, For A Few Dollars More (H Berryman).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 10 March

British Novice1, Main Mannertrell (R Shields);2, Earl of Montrose (V Wood);3, Mein Fruhling (N Lander).Discovery1, Oakleas Kings Quest (E Brown);2, Priory Royale (N Stoker);3, Galaxy Express (C Craven).1.05m Open1, Ferndale Cleo (A Wall);2, Sparticus II (H Bennett);3, Sunnyside Up (H Bennett).Newcomers1, Cottage Bay (K Brennan-Vaccaro);2, Wonderful Life (D Mewse).1.10m Members Cup1, Sparticus II (H Bennett);2, Gibside Sarleen (A Mills);3, Great Northern Otis (R Shields).Foxhunter/1.20m Open1, DJA’s Soft Touch (D Mewse);2, Aminimo (S Russell).

OSBALDESTON HALL Blackburn, Lancs, 10 March

Charles Owen British Novice.– 1, Just Never Can Tell (A Smith); 2, Keltic Breeze (L Rowe); 3, Lynbeck Martini (J Smith). Equimax Discovery.– 1, Bowlers To Chesnick (D McNulty); 2, Vivachi Million Bob (S Ballard); 3, VVF First Choice (R Szaralotta). Great Leighs Newcomers.– 1, Pretty Woman (G Catlow); 2, It’s Wendy (D Richards); 3, For Business Or Pleasure (W Hall). 1m.– 1, Deep Heat (C Shepherd); 2, Cheeky Half (L Stephenson); 3, Bowlers To Chesnick. 1.10m.– 1, Show Business (T Davin); 2, Snickers (E Fletcher); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). 1.20m.– 1,Rare Team (G Pollard); 2, Labito (M Daniels); 3, Temple Matelot (D Lovegrove).

PRESCOTT EC Baschurch, Shropshire, 10 March

BEIB Jnr British Novice.– 1, Murphy Pie (R Jones); 2, Terrys Orange (N Williams); 3, Pop Idol (P Thornton). jnr 1m.– 1, The Pie Man (A Baker); 2, Manderley Medley (R Evans); 3, Carlotta (F Scholfield). Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, The Pie Man; 2, Colwyn Active (H Evans); 3, Merlin (A Wood). Squibb & Davies Jnr Foxhunter.– 1, Khalimas Guest (L Hinton); 2, The Pie Man; 3, Terrys Orange. jnr intermediate.– 1, Meretown Martini (S Edenborough); 2, Manderley Medley; 3, Willowpark Diplomat (P Thorton). Equimax Discovery.– 1, Tom Kov (T Coppolla); 2, Pegs Leading Lady (P Linning); 3, No Going Back (S Wall). 25 alive.– 1, Portaballa Belle (P Harris); 2, Diamond Girl (S Russell); 3, Mr Baileys Irish Dream (P Harris). Great Leighs Newcomers.– 1 & 2, Bally Bear & Minna’s Gift (J Tulloch); 3, Lucy Lockett (S Gill). BEIB Members Cup.– 1, Reesh (C Membury); 2, Star Quality (K Webster); 3, Alfie S (M Pugh). 1.20m.– 1, Pop Socks (S Gill); 2, What A Business (A Trickett); 3, Advent (N Marmont).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 10 March

128/138cm warm-up.– 1, Finnegans Fancy Fred (E Davies); 2, Brillant Cut (B White); 3, Playmate Buzz (J Swambo). 128/138cm.– 1, Oakhills Flashpoint (J Swambo) 2, Marshkyfe Jake (G Spence); 3, Finnegans Fancy Fred. jnr A4.– 1, Wild Wild West (J Kington); 2, Oakhill Flashpoint; 3, Cockleford Simply Magic (J Goulding). small jnr open/Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, Lady Ashfield (J Kington); 2, Magic Millie (A Hammond); 3, Crystal Storm (G Spence). JC/JA.– 1, R Joe (A Hammond); 2, Lady Ashfield; 3, Willowpark Skywalker (L Mantel). jnr open.– 1, Darraks Tonto (E Davies); 2, R Joe; 3, Coconut Creek (J Kington).

THORPE GRANGE LINCOLN, Lincs, 10 March

Charles Owen British Novice 1, Celtic Lady Katy (J Mountain); 2, Moorside Enigma (D Lock); 3,Driby Star Spangled (M Moore). 1m Open 1,Coppervos (J Goodridge); 2, Granite Rose (C Thursfield); 3, Sultan (D Smith). 1m OpenFinal 1, Eurythmic (L Pears); 2, Hidden Gem (J Corney); 3, Santana Pa Ti (J Hill). Discovery 1, Lemar Pacific (J Mountain); 2, Hamilton Countess (J Mountain); 3,Take a Chance on Me (K Rowell). Great Leighs Senior Newcomers 1, Tullamore Dew (N Way); 2, Milldale (L Pears); 3, Rocking Red River (M Lewis). Horse & Hound Foxhunter 1, Milldale; 2, Genuine Jack (L Pears).

WIX EC Wix, Essex, 10 March

Charles Owen British Novice.– 1, Kirby Klein Harlequin (T Wicks); 2, Just A Taz (D Harrington); 3, Positive Idea (C Moody). Equimax Discovery.– 1, Hairos Way (L Newson); 2, La Vie (L Wrigley); 3, Sea Breeze (E Clover). Great Leighs Newcomers.– 1, Johnny Five (S Gardner); 2, Simply Airbourne (L Harris); 3, Kirby Klein Harlequin. BEIB Members Cup.– 1, U Said It (T Arnord); 2, Rusedsky (L Newson); 3, Sea Breeze. 1.15m.– 1, Eastminster Hilight (D Scott-Garrett); 2, Rusedsky. 1.20m.– 1, Everything But (M Cooper).