ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 11-12 May

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 6 May

AYR AGRICULTURAL SHOW Auchincruive, Ayrshire, 10-11 May

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 11-12 May

CROCKSTEAD EC Halland, E Sussex, 9 May

DORSET SHOWGROUND West Stour, 11-12 May

DONCASTER SPRING Northern Racing College, 11-12 May

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 8 May

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 10-12 May

JUMPS EC Carluke, Lanarkshire, 11-12 May

LOANHEAD EC nr Aberdeen, Scotland, 11-12 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 7 May

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 11-12 May

NOTTS COUNTY Newark, Notts, 11-12 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8 May

PYECOMBEHORSE SHOW Pyecombe, Sussex, 9-12 May

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 6 May

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 8 May

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 12 May

WARREN FARM Formby, Merseyside, 12 May

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 6 May

Great Leighs Newcomers 1, Olivia II (J Davies); 2, Reddink (S Nicholson); 3, Corporate Image (B Bradley). 1.10m 1, Silver Sea (S Nicholson); 2, Edenside Cavalcado (T Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Orion II (D Rogers); 2, Oakey Dokey (P Ricketts). East of England Grade C 1, My Boy Clover (S Upton); 2, Matadora (P Warmoth); 3, Naomi II (J Davies). 1.25m select 1, Sky Star (K Leggott); 2, Dry Icicle (E White); 3, EMR Rebound (L Rogers). Charles Owen British Novice 1, Lemon Jelly (M Bolsouer); 2, My Matilda (J Williams); 3, Ironie Des Bles (S Haycock). Equimax Discovery 1, Budding Sensation (K Henderson); 2, Houdini Special FX (H Blunsdon); 3, Reddink (S Nicholson). 1m 1, Happiness (K Green).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 6 May

BEIB Jnr British Novice 1, Conquistador (T Alexander); 2, Clevedon Indie Chick (H Housel); 3, Frer Jacques (B Gardener). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Frankie Determined (F de Giles); 2, Flaxlands Buffy (H Howe); 3, Millie Molly Mandie (G Cook). jnr members cup 1, Flaxlands Buffy; 2, Millie Molly Mandie. Charles Owen British Novice 1, Bannat Diadem (J Cracknell); 2, Holy Mit (S Bassett); 3, Celtic Myth (P Merritt). Equimax Discovery 1, Ottol (C Formaggia); 2, Galaxy (N Florence); 3, Silver Moomin (C-L Bond). BEIB Members Cup 1, Ottol; 2, Blubber Lumps (P Proce); 3, Could It Be (C-L Bond). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Cuesta (A Edwards); 2, Maerdy Swoppit (K Davies).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 7 May

Charles Owen British Novice 1, Captains Daughter (L Pimblett); 2, Ali (G Lovegrove); 3, Krisdrum Casterhoff (M Wright). Equimax Discovery 1, Je Suis RG (J Renwick); 2, Bullands Sandival; 3, Connie III (G Lovegrove). 1.05m open 1 & 2, Pheonix Prestige & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Drombarra (N Ward). Great Leighs Newcomers 1, Cool Kelda (N Ward); 2, Penny III (D Nichols). 1.15m open 1, Pheonix Prestige; 2, Colorado VI (J Renwick).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 8 May

Charles Owen British Novice 1, Mr Mcgonigle (C Thornton); 2, Whisperway Faberge (S Gingell); 3, FI Piccasso (A Berry). Equimax Discovery 1, Conal Di Caprico (M Thompson); 2, Strathmore (A Hunter); 3, Ashdale Cruising High (D Quigley). Great Leighs Newcomers 1, Elmside Orlando (M J Crawford); 2, Bally Miss Cruise (N Chadwick); 3, Blithe Quinton (J Hassall). Horse & Hound Foxhunter 1, Largus (G Billington); 2, Jalisco Des Brummes (D Quigley). B&C 1, Flashy Harry (D Walsh); 2, Arabba (A Hunter); 3, Frederik (S de Chair). 1.30m 1, What A Business (A Trickett); 2, Never Mind (D Quigley).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8 May

1m 1, Background (N Price); 2 & 3, Lonora & Carnival Graduation (S Cubitt). Great Leighs Newcomers 1, Grefel (S Cubitt); 2, Bunting (N Pirie); 3, Ofelia (S Livsey). 1.10m 1, Mr Quigley (J Renwick); 2, Delta (P Miller); 3, Luxor II (S Cubitt). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Charming Touch (P Cornish); 2, Mr Cawley (J Renwick); 3, NC On Fire (N Price). 1.25m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Hortense (L Junak); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 1.30m 1 & 2, Halifax & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Corodino K (S Reeve-Young).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 8 May

0.85 Open1, Belinda Broomstick (G James); 2, Brief Encounter III (R Westbury); 3, Castle Special Brew (H Lyon). Charles Owen British Novice 1, Akeida Showman (C O’Neill); 2, Fandors Ellie May (E Hughes); 3, Castle Special Brew. 1m Open 1, County Grammer (N Timworth); 2, Wexford Bits & Bobs (F Down); 3,Maori (C O’Neill). Equimax Discovery1, County Grammer; 2, MidRaya (A Nemeth); 3, Kings Vella (L Blackburn). Great Leighs Newcomers1, Hot Two Steps(N Timworth); 2, Rocket Roddy (G Rose).

CROCKSTEAD EC Halland, E Sussex, 9 May

11yrs & under/golden bear tiny tots 1, Here Comes Hettie (C Surtees Chapman). BEIB Jnr British Novice 1, Duggans Silver Sky (A Hollett); 2, Rowfantina Heartthrob (C Rees). jnr 1m open 1, PJ Picachue (EJ Moore); 2, Rainbow Monarch (F Patty); 3, Silverlee Rozen Cavalier (EJ Moore). nat 138cm champ 1, Silverlee Rozen Cavalier; 2, Malt Street Special (L Bunn). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Penrhos Pippa (L Pheasant); 2, Tallyho Twiglet (F Patty); 3, Cwm Maddoc Nimrod (K Grimster). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Tally Ho Twiglet; 2, New Inn Summertime (K Manville).

PYECOMBE HORSE SHOW Pyecombe, Sussex, 9-12 May

1m 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Waltons Bombardier (L Long); 3, Pembley Artemis (G Worsley). newcomers 1, Master Wallace (G Williams); 2, Kojak (J Clee); 3, Miss Harmony (A Bean). 1.15m 1, Country Minstrel; 2, Thornavons Microlight (N Tinworth); 3, Blacklands Remus (C McAuley). 1.25m 1, Temple Navigator (J Russell); 2, Thornavons Microlight; 3, Ducatti (P Colgate). 90cm 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Rivendell Kavaliet (K Willard); 3, Crafty Chat (A Groves). British novice 1, Derrygolans Hero (A Boyce); 2, Crystal Blue Z (C Baker); 3, Burrogama Fox (C Dengelly). discovery 1, Lilacs Classic (M Medhurst); 2, DMS Distinction (P Colgate); 3, Bullands Impression (K Milczarek). 1m 1, Rivendell Kavaliet; 2, Conrad IV (H Bennett); 3, Diamante Brilliante (K Norton). 1.10m 1, Apple Pip Jack; 2, Wild Buck (K Rocliffe); 3, Madge (C Milbank). grade C 1, Belvo Boy (D Charles); 2, Summerfield Spritzer (B Dalton); 3, Mr Continental (P Colgate). Foxhunter 1, Lara Joy (C Hanley); 2, Downtown Jazz (J Clee); 3, Napoleon (P Colgate). 1.20m 1, Temple Another What (J Russell); 2, Blackstuff Clover Story (G Williams); 3, Jaquart (M Lockhart). 1.30m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Insider (G Williams); 3, Southerns Major (M Dorgan). 90cm 1, Rivendell Kavaliet; 2, Gerna Be Good (K Puttock); 3, Royal Joseph (A Boyce). British novice 1, Temple Francheska Di Giorgio (J Russell); 2, Querida De La Couer (B Al-Omran); 3, Master Kaja (P Bursby). 1.05m 1, Rivendell Kavaliet; 2, Conrad IV; 3, Seacat (C Foreman). 1m 1, Blackstuff Clover Story; 2, Walton Bombardier; 3, Country Minstrel. YR 1, Riann (K Willard); 2, Thornavons Microlight; 3, Temple Slipway (J Russell). newcomers 1, Malarco (L King); 2, Graidy (A Lewis); 3, Pandour (S Rawding). accummulator 1, Castlequinn Clover (D Baker); 2, Vinnie (A Lewis); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 1.30m 1, Gold Horizon; 2, Rinaldo (A Lewis); 3, Melissa C (S Rawding). 90cm 1, Bally Zak (A Groves); 2, Crafty Chat; 3, Doolan (R Reeve-Young). British novice 1, Denstar (C Hamlet); 2, Harry’s Quest (L Mills); 3, Chalice II (S Reeve-Young). 1m 1, Conrad IV; 2, Rivendell Kavaliet; 3, Royal Joseph. discovery 1, Derrygolans Hero; 2, Temple Polly (J Russell); 3, Lilacs Classic. newcomers 1, Savilla (B Dalton); 2, Roxsy (L Fitch); 3, Temple Polly. grade C 1, Unbelievable Darco (J Clee); 2, Temple Slipway; 3, La Rochelle (G Williams). ladies 1, Chasetta (H Coulstock); 2, Pauldarys Romeo (P Filer); 3, Calgary (C Inglis). B&C 1, Royal Recruut (J Clee); 2, La Rochelle; 3, Nederland (G Williams). 1.30m 1, Insider; 2, Cortaflex Mondriaan (S Franks); 3, Dazzal (C Warren). British novice 1, Bullands Impression; 2, Echo Reef (G Williams); 3, Nagana (E Lovett). 1m 1, Gouverneur (K Puttock); 2, Apple Pip Jack; 3, Echo Reef. YR 1, Riaan; 2, Temple Springer (K Watts); 3, Carnaby Street (A Dunsdon). 1.10m 1, Temple Springer; 2, Ramzes (D Johnson); 3, Olympic Dream (S Coughlan).

AYR AGRICULTURAL SHOW Auchincruive, Ayrshire, 10-11 May

newcomers 1, Hairshaws Glaswegian (A Hamilton); 2, West Link (A Craig); 3, Hawthorn Sierra (T O’Hara). Foxhunter 1, Burn Flight (N Warwick); 2, De Beers Destiny (M Nairn); 3, OKA G (V Christie). A4 1, Sanbucca Baby (A Craig); 2, Silver Sir (L Babes); 3, Mega Chance (I Warnock). 1.40m 1, I Believe (A Hamilton); 2, Different Class FCS (S Neads); 3, Quando Blue (R Barton). grade C 1, City High (A Christie); 2 & 3, Ben Loyal & Simply Cider (J McGeoch). 1.25m 1, Silver Sir; 2, Romari (R Barton); 3, Harlequin Sunset (A Craig). 11 May: novice ch 1, The Master Farrier (S Clark); 2, Nina Ricci (R Jenkinson); 3, Louis Mhor (P Fraser). B&C 1 & 2, La Bonita & Luigi Armani (S Neads); 3, Business Link (ACraig). 1.40m ch 1, Different Class FCS; 2, Silver Sir; 3, Silk (S Neads). 1.30m 1, Delphus (A Hamilton); 2, Mount Lofty (W Dunlop); 3, Dauntless Prince (D Duffin). 128/138cm 1, Willow The Wisp (J Smith); 2, Wizadora’s Dream (C McNaughton). 148cm 1 & 2, Mystery Music & Top Knotch III (E Docherty); 3, C’s Surprise (C McNaughton).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 10-12 May

Ken Beeston Int Nov 1, Athena T (M Thompson); 2, Amadeous (A Bedford); 3, Jack Splash (R Whysall). BEIB 1.10m Members Cup 1, Killavil Cruise (W Plunkett); 2, Native Diamond (A Hunter); 3, Tamlamotown (C Spanner). Horse & Hound Foxhunter 1, Schenkendorf (S Gee); 2, Arya (M Cartmell); 3, Blayney Spice (C Healey). B&C h’cap 1, Cour De Lionne (C Smith); 2, Master Harley (A Hunter); 3, Pop Art (J Davenport). 1.30m 1, What A Business; 2, Decoded (M Watson); 3, Taifun (A Pacheco). Charles Owen British Novice 1, AzteccaGold (J Antliff); 2, Halli Bopper (N Dean); 3, Ziggy (P Arthers). Equimax Discovery 1, Dextas Image (C Thornton); 2, Aztecca Gold; 3, Bonfire (C Spanner). 1.05m 1, Inschallahs Legacy (C Smith); 2, Fountaindale (K Grant); 3, Clueless (MWatson). Great Leighs Newcomers 1, The Rock (C Healey); 2, Just Teasing (A Trickett); 3, Golden Spirit (J Antliff). 11 May: DMS 1.05m Adventurer 1, Blithe Quinton; 2 & 3, Thistledown Bill & Just Teasing (A Trickett). Great Leighs Newcomers 1 & 3, Retreats Little Lennon & Retreats Every Chance (C Robertson); 2, Totally Committed (N Butterworth). Stable Express 1.15m 1, Fritz Luke (J Helm); 2, Retreats (C Robertson); 3, Elmside Orlando (M J Crawford). Horse & Hound Foxhunter 1, Oh Lucky Jim (S Pountain); 2, Big Ears (D Fairclough). 1.20m members cup 1, Dollar Bay (T Wright); 2, Killavil Cruise (W Plunkett); 3, Hargate Cavalier (A Hunter). Charles Owen British Novice 1, Lucy Lastik (L Garland); 2, Hiscox Gurkha (G Davison); 3, Little Bud (C Smith). Equimax Discovery 1, Fountaindale; 2, Socks Curtis (L Brennan); 3, Smarty Party (J Andrew). Snowflake 4-y-o 1, Who’s Oscar (M Thompson). Extra 1.05m 1, J S Contiki (C Smith); 2, Listers Boy (D Whitehead); 3, Inschallahs Legacy. 12 May: Ken Beston Int Nov 1, Pitmedden Tequila (J Hassall); 2, Classic Prince (C Smith); 3, Lexa (M Potter). Great leighs Newcomers 1, Outlaw III (V Bevan); 2, Special Oats (M Thompson); 3, Harrison Curtis (L Brennan). Horse & Hound Foxhunter/Blue Ribband 1, Tinkerbell (M Jones); 2, Oakka Valley (C Beecroft); 3, Yoshin (K Bosworth). URL Ltd & Stable Express 1.25m 1, Cuddly Coachman (S Pountain); 2, The Fox (A Brady); 3, Lois Lane (V Bevan). 1.30m 1, What A Business; 2, Jelmar (S Brady); 3, Mig (A Nemeth). Charles Owen British Novice 1, Just Phoebe (N Newcombe); 2, Mr Salt (J Wilton); 3, Freys Bay (M Poole). Equimax Discovery 1, Beau Peter (M Poole); 2, Bonfire; 3, Fairviews Charlie Brown (J Ross). jnr nov 1, Little Pocket Rocket (K Brennan); 2 & 3, Figaro Figaro & Miss Crunchie (D Farnsworth). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sannan Valley Picolo (M Townshend); 2, West Flight (J Day); 3, Little Pocket Rocket. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, The Irish Rocketman (S Heathcote); 2, Fourth Flight (J Day); 3, Sandy Bandycoot (L Godber).

ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 11-12 May

British novice 1, Stroma Tender Touch (J Watson); 2, Signed And Sealed (M Rhaffan); 3, Not Guilty (M Maher). discovery 1, Big Bob’s Crisis (C Andrews); 2, Drumerick Queen (J Young); 3, Jessop Maximum Effect (M Maher). 1.10m 1, SH Amilion (A Spalding); 2, Big Bob’s Crisis; 3, Just Impulz (J Gollnick). yng horse 1, Midnight Dancer (J Aird); 2, Exion (A Spalding); 3, Outburst B (S Brownie). newcomers 1, Barmekin Breeze (J Leckie); 2, Daytona Jake (J Moir); 3, Hughie (J Davidson). members cup 1, Crofters Girl (S Murray); 2, Fly Free (K McGhie); 3, What’s New (J Gollnick). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Moonraker IV & First Clover (R McCrae); 3, Half A Diamond (L Mitchell). British novice 1, Silver Rhapsody (P Smith); 2, Signed And Sealed; 3, Sonic Boom Bang (L Craigie). discovery 1, Drumerick Queen; 2 & 3, Annie Oakley & Regent S (S Sinclair). newcomers 1, Mini Movie (K Baird); 2, Lhanna (L Buchan); 3, Big Bob’s Crisis.members cup 1, Linton Livewire (N Ferguson); 2, Barmekin Breeze (J Leckie); 3, Springdale Steven (C Martin). Foxhunter/1.20m 1, Fly Free; 2, Rascal S (S Sinclair); 3, Okey Cokey (S Coull). B&C 1, First Clover; 2, Fly Free. open ch 1, First Clover.

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 11-12 May

Charles Owen British Novice 1, Offley Megan (T Green); 2, Wise Guy (N Coupe); 3, Flixton School Girl (J Martin). Equimax Discovery 1, Dalton Imperator (C Richardson); 2, Rivers Leigh (P Ashburner). 1.05m 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Two Wishes (E Tough); 3, Ryelands Sea Master (N Martin). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Croft Tinkas Lad & Sondretto (M Marsh); 3, Amber Gold (S Lowther). 1.10m 1, Colando Gold (E Tough); 2, Exclusive Splash (T Knox); 3, Kelly’s Romany Princess (K Shaw). Horse & Hound Foxhunter 1, Just Chicane (E Tough); 2, Storyteller (T Davin); 3, Tarina N (M Bunting). 1.20m 1, Croft Summer Wine (M Marsh); 2, Kings Temple (P Murphy); 3, Lakeland Gold Diamond (S Buckley). 1.25m 1, Northern Magic B (P Murphy); 2, Salopian Inschalla (l Tough); 3, Mr Marnix (N Coupe). 12 May: Charles Owen British Novice 1, Rockhills Free Spirit (T Green); 2, Eve’s Mate (M Powell); 3, Quick Du Domanez (M Marsh). Equimax Discovery 1, Pinball Wizard (T Green); 2, Eve’s Mate; 3, It’s Serious (J Martin). 1.05m 1, Ryelands Sea Master; 2, Dillion Dollars (S Foster); 3, Daunting Lady (Z Eglin). Great Leighs Newcomers 1, Parisian (P Murphy); 2, Carnival Clover (C Conlon); 3, Sondretto. 1.10m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Panama Franco (A O’Neill); 3, Colando Gold. 1.20m 1, Adamo America (T Davin); 2, Colando Gold; 3, Gold (C Al Redha). Horse & Hound Foxhunter 1, Fair Actress (C Al Redha); 2, Just Chicane. 1.30m 1 & 2, Huntingtown & Sublime (N Martin); 3, Highland Skyboy (J Mustoe).

DONCASTER SPRING Northern Racing College, 11-12 May

Scope jnr Novice 1, 10 tied. Scope jnr Progressive 1, Thorndale Kildolta Lad (D Moseley); 2, Ken-O-Kens Jailbird (F Davison); 3, El Avion (M Elliott). Scope Primary 1, Lion King (J Ward); 2eq, Oddsocks (L Gee) & Little Miss(A Prime). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sherry Brown (D Smith); 2; Carmel; 3, Thorndale Kildolta Lad. jnr members cup 1, Toleman Express (D Moseley); 2, Wishbones Brownie (H Webb); 3, TheMuffin Millar (L Boardman). Credit & Business Systems Jnr 1.15m 1, Ginger Fox II (D Moseley); 2, Regal Lady (A Soar); 3eq, Wishbones Brownie & Dianas Memory (H Webb). Charles Owen British Novice 1, Whetstone Crackerjack (T O’Hara); 2, Luigis Choice (M Beevers); 3, Ballinvisto (K Bassett). Equimax Discovery 1, Royal Nadine (B Thompson); 2, Aughton Willow (C Vaughan); 3, Ideal Du Mazure (A Garner). DMS 1.05m 1, Amadeus (A Bedford); 2, Kamee (G Elliott); 3, Gamble On (S Russell). BEIB Members Cup 1, Major Impression (R Ward); 2, Red Hill Manta (A Bedford); 3, Oriental Roulette (G Elliott). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Alcina (A Bedford); 2, Randi’s Gold (C Curtis); 3, JC Priz Amour (T Meager). 1.25m 1, Priamos (A Bedford); 2, Quando Blue (J Barton); 3, Aminimo (S Russell).

DORSET SHOWGROUND West Stour 11-12 May

1.10m 1, Garrsions Scout (C Martin); 1, Bentley Rythm Ace (M Hoskins); 3, Tudor Carousel (L Pinney). Great Leighs Newcomers 1, Harry Hip Hop (L Fidler); 2, Master Scarcen (T Hill); 3, Hollandic Flight (S Boyd). Bath & West Novice J Q 1, Boston (A Collins); 2, Ronzo Vande Herkant (A Collins); 3, Hollandic Flight. 1.20m 1, Emerald Spirt (S Rosewell); 2, Rolled Gold II (L Down); 3, Just for Chance (L Lodge). Bath & West, West of England Open qual 1, Boston; 2, Lando (E Oakley); 3, Just a Mirage (Z Hood). Charles Owen British Novice 1, Blue Grey Mobility (M Raymond); 2, Granbel (D Love); 3, For Fun (G Urch). Equimax Discovery 1, Foxglove Snap It On (S Anthony); 2, Little Buddah (S Oakley); 3, Murgatroyd (J Webb). 1.10m 1, Fidlers Grey (P Baber); 2, Noble Max (L Pinney); 3, Carnival Feutiz (K Johnson). Great Leighs Newcomers 1, Tudor Carousel; 2, Posi Primo (A Valentine); 3, Rapps Fair Deal (A Brake). 1.15m 1, Maestro Rossini (T Kuszeck); 2, Berryhill Smart Alex (S Jarmen); 3, Kestor (M Scarr). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Kartouch (B Ford); 2, Gotteib (J Webb); 3, Rolled Gold II. Top Score 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Animation II (J Rosewell); 3, Rolled Gold. Charles Owen British Novice 1, Foxglove Step OnIt (S Anthony); 2, Game Plan (D Jay); 3, Justice II (E Harris). Equimax Discovery 1, Allemate Rhegal (T Kuszek); 2, Joli Jaspu (C Webb); 3, Fergal Keen (T Kuszek). 1.05m 1, Rapps Fair Deal; 2, Lillarney Lough (A Brake); 3, Carnival Fever (K Johnson).

JUMPS EC Carluke, Lanarkshire, 11-12 May

British novice 1, Shakira (T Nicholson); 2, Silverado (J Higgins); 3, Be Different (F Burgoyne). discovery 1, Bruno Boy (A Gilbert); 2, Highland Paganini (T Carruthers); 3, Vinnie The Villain (K Fitzgerald). 1.10m 1, Ginola (J Cross); 2, Miniature Freeflow (L Morton); 3, Gavinson (L Power). newcomers 1, Milnholms Flying Gentleman (J Fairgrieve); 2, Cala Senna (H Bilsland); 3, Keep in Touch (A Henderson). 1.20m 1, McStevie (N Nelson); 2, Ginola; 3, Ferranti (C Freeman). 12 May: British novice 1, STB McCoist (C Walker); 2, Hejera (S Tothill); 3, Ghofar (J Lamont). discovery 1, It’s Another Dollar (DShaw); 2, Dulargy William (M McConechy); 3, Mr Jam (M Arnott). 1.10m 1, Hairshaws Glaswegian (A Hamilton); 2, Quilty Rose (T Nicholson); 3, Dulargy William. 1.20m 1, Champagne H (A Hamilton); 2, Dynasty GN (S Laird); 3, Scottish Monarch (A Barr). Foxhunter 1, The Auctioneer (A Hamilton); 2, Simply Shane (L Creighton); 3, Orkellos Special Edition (D Duffin). grade C 1, Night Lux (R Brady); 2, Luigi Armani (S Neads); 3, Ferranti. B&C 1, Night Lux; 2, ChampagneH; 3, Donna Z (J Dawson).

LOANHEAD EC nr Aberdeen, Scotland, 11-12 May

90cm Open1, Milton Kingfisher (H Guild);2, Clodaghs Dream (L Lorimer);3, Upwardley Mobile (E Gilbert).12yrs & under1, Lios Dubh (H Haig); 2, Silver Wonder (C Miller);3, Fantasia (L Lorimer).128/138 Handicap1, Silver Wonder (C Miller);2, Midnight Dynamite (M Baillie);3, Corralass (E Bell).Nat 128cms Qual1, Silver Wonder (C Miller); 2, Corralass (E Bell). Newcomers/1m Open1, Midnight Gelagnite (H Haig); 2, Extra Bound (J Kirk); 3, Dashing Blade (A Mcqueen). Foxhunter/1.10m Open1, Wickenstones Classic Touch (Y Geddie); 2, Barmekin Mist (L Barclay). Members Cup 1, Street Angel (J Kirk); 2, Stainsby Top That (J Raeside); 3, Bowes Cemtex (N Robb). Junior Open 1, Shes Elastic (J Kirk); 2, Bowes Cemtex (N Robb). 12 may: 90cm Open 1, Kosmic Kate (E Bell); 2, Midnight Gelagnite (H Haig). 128/138 Handicap 1=, Midnight Gelangnite (H Haig); 1=, Silver Wonder (C Miller). Nat 138 Qual1, Lios Dubh (H Haig). Newcomers/1m Open 1, Sparkling Special Edition (L Hutt); 2, Brownhills Eurostar (J Raeside). 1.05m Buzz Round 1, Street Angel (J Kirk); 2, Rolling Rock (M Hatley). JC1, KC’S Challenger (K Connor). 1.15m Open 1, Bowes Cemtex (N Robb); 2, Grasshopper Pop (N Robb). Findon Junior Open 1, Master Bill (L Hutt); 2, Johnny Rainbow (K Conor).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 11-12 May

Charles Owen British Novice1, King Cocoa (R Collinson);2, Twylight Star (K Kerr);3, Mr McBeth (A Cowan).Equimax Discovery1, Grey Kharisma (L Etheridge);2, Mr McBeth (A Cowan);3, Grantbourne Landslide (J Little).1.05m Open1, Grantbourne Landslide (J Little);2, Gaelic Vanilla (S Nurse);3, Gibside Sarleen (A Mills).Great Leighs Newcomers1, Royal Blood (R Shields);2, Dovecote Jenny (J Cowan);3, Ferndale Summer (S Blakey).1.10m Members Cup1, Ferndale Cleo (S Blakey);2, Gibside Sarleen (A Mills);3, Ferndale Summer(S Blakey).Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open1, Great Northern Otis (R Shields);2, Madmarston Wispa (K Leak);3, Todd Jay (S Russell);12 May: 11yrs and under1, Cappagh Misty (P Allen);2, Simpatico (M Sampson);3, Mystic Meg (J Spencer).Small Pony Open1, Shreddar (M Sampson);2, Youngs Highland (C Bailey);3, Sligo Lucky (D Neilson).BEIB Jnr British Novice1, Santa Fe (B Valks);2, Mystic Meg (J Spencer);3, This & That (D Harland).Jnr 95cm Open1, Fear Snatcher (D Harland);2, Royal Declan (A Valks);3, Zeemax (J Garside).Blue Chip Jnr Newcomers1, Wileywell (P Aitken);2, This & That (D Harland);3, Santa Fe (B Valks).Squibb & Davies Jnr Foxhunter1, Miss Congeniality (M Sampson);2, Celtic Fusion (S Robinson).Jnr 1.15m Members Cup1, Esselle (S Robinson);2, Whiskey Tipple (S Ward).Jnr Intermediate Open1, Little Irish Lad (S Robinson);2, Papadachs (J Newnham).

NOTTS COUNTY Newark, Notts, 11-12 May

Mattie Brown Stakes 1, Junior (A Saywell); 2, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell); 3, Baileys Pion (J Reed-Stephenson). Catesby Stakes 1, Celine (D McPherson); 2eq, Millbrook (J Renwick) & Stainsby Carlos (G Billington). Up & Coming Stakes 1, Handels Messiah (A Paschesco); 2, unlisted; 3, Watussi (J Renwick). Olympic Starspotters 1, five tied. B&C 1, Sunboy (P Barker); 2, Amanda Lear (S Smith); 3, Out Line (D McPherson). Aggregates Industries ch 1, Cabri D’Elle (S Smith); 2, Give Me Remus (B Twomey); 3, Junior. open 1, Magic Darco (A Saywell); 2, Coridon (G Turner); 3, Mr Naughty (R Robinson).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 12 May

Charles Owen British Novice 1, Svengali Bay (A Large); 2, Mr Bud Wiser (L Chilvers); 3, Brogan Clemane (C Grocock). 1m Open 1, Rocking Red River (M Lewis); 2, Tullamore Dew (N Way); 3, Galoo (K Hillman). Equimax Discovery 1, FI Danoso (M Smith); 2, Master Darwin (F Deller); 3, Beaconfield Dance on Air (T Cottam). Great Leighs Newcomers 1, Master Darwin: 2, Tullamore Dew.

WARREN FARM Formby, Merseyside, 12 May

DMS Adventurer 1, Hawthorn Lad (K Shore); 2, Betty Popshot (S Lane); 3, What For (C Wainwright). Great Leighs Newcomers 1, Mr Moonraker (R Barnes); 2, Fergus Grey (L Alston); 3, What For. Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Leonardo II (J Powell); 2, Grand Classe (J Daly); 3, Prins Pablo (D Ryder). ULR/Stable Express 1.25m 1, Ouzzo (D Andrews); 2, Bally Rose (J Daly); 3, It’s Jack In The Box (D Andrews). DMS Novice 1, Brookhouse Breezer (R Becconsall); 2, Tompolitan (S Lane); 3, Rambo Total Eclipse (E Blackburn). 1.10m 1, Rare Team (G Pollard); 2, Princess Mystique (N Bampton); 3, Miami Playboy (L Mansfield). Stable Express Open 1, Rare Team; 2, Foxglen Romeo; 3, Zelikis Gaga (H Dodd).