PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8 June

Norton Heath Newcomers 1, Amaryllis (N Pavitt); 2, Tullibards Finnegan (G Sayers); 3, Andoreen (P Spivey). 1.10m 1, Jloom Du Mesnil (P Spivey); 2, Karlos (S Goding). Horse & Hound Foxhunter 1, Keano (S Davies); 2, Sablet O (L Renwick); 3, Sandokan (S Davies). 1.25m 1, Collin (J Renwick); 2, Uttah Van Het Indihof (E-J Slater); 3, Egalisca De Ruiere (S Davies). 1.30m 1, Collin; 2, Narina (S Harvey); 3, Carol’s Cavalier (L Ashe). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1,Venture (T Bracey); 2, Paprika (I Iguado); 3, Inky Skipper (S Payne). Equissage Discovery 1, Mymwood Laroue (A Clarkson); 2, Venture (T Bracey); 3, United (G Slater). 1m 1, Ringside Destiny (E-J Slater); 2, Swallowsbrook Hullabaloo (S Lyon); 3, Sirenna Renkum Shauna (A Clarkson).

DABBS AC Giffordtown, Fife, 9-11 June

1m 1, Crown Alliance (E Galbraith); 2, Miss Fifi (L McCafferty); 3, Exion (N Ferguson). Norton Heath Newcomers 1, Radancer (W Rennie); 2, Agincourt II (M Livingston); 3, Rea Diamond (A Bonnelli Baird). 1.10m 1, Leonie (K Clarkston); 2, Midnight Dancer (J Aird); 3, Opus Van’t Eikhof (G Coia). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Silvano & Warrior Van Dingeshoff (S Buckley); 3, T In Vienna (D Wicks). 1.20m 1, Mississippi B (L Hutt); 2, Cantaro (S McKie); 3, Biaggi (S Coull). 1.30m/YR 1, Soliegette (V Tulloch); 2 & 3, Medio R & My Miss Saigon (J Kirk). snooker class 1, Seacroft Lad (D Harland); 2, Hunter’s Level (S Brash); 3, Pure Shores (C Collins). 10 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Quality Cruiser (T Nicholson); 2eq, Clovers Rose (F Quennell) & Titi D’Oase (A Spalding). Equissage Discovery 1, Ever So Lucky (J Kirk); 2, Cash Z (S Neads); 3, Where’s My Sox (L Smith). Horse & Hound Foxhunter 1, Border Venture (D Wicks); 2, Ramiro B (V Christie); 3, Bluerisk Connection (L Hutt). 1m 1, Miss Fifi; 2, Megan V (P Griffiths); 3, Monty (J Beattie). Norton Heath Newcomers 1, Viper (S Brash); 2, Ever So Lucky; 3, Lamami (J Picken). 1.20m 1, Cruisin Susan (S McKie); 2, Fabritzio (D Harland); 3, Megan V. 1.25m 1, Hunter’s Level; 2, Djidda (J Scullion); 3, Quentin Tarantino (M Irving). YR 1, Mister Maxi (D Harland); 2, Klipper (L Hutt); 3, HS Rebound (M Bryceland). 1.30m/amateur 1, Bullands Ladalco (L Hutt); 2, Kino (D Duffin); 3, Light N Sassy (K Fitzgerald). 11 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Lady L (A Bonelli Baird); 2, Ingliston Forget Me Not (L Newman); 3, Pow Wow (J McIntosh). Equissage Discovery 1, Song Bird II (D Duffin); 2, Ever So Lucky; 3, Quality Cruiser. Norton Heath Newcomers 1, Polka B (M Bryceland); 2, Le Marquand (J Cameron); 3, Verona (D Campbell). 1.10m 1, Chimes Of Midnight (R Leonard); 2, Ramzes II (M McDonald); 3, Kelso Billabong (D Shaw). Horse & Hound Foxhunter 1, Bluey Green (L McCafferty); 2, Blue Ridge Daylight (D Duffin); 3, Salerno II (L Newman). 1.15m 1, Shakira II (R Leonard); 2, Leonie (K Clarkston); 3, Halifax II (C Collins). Norton Heath Newcomers 2nd round 1, Senette (S Brash); 2, Ungaro (S Szymanski); 3, Love Me (C Collins). Scope 1.40m 1, Klipper; 2, Touche (M Smith); 3, Zeliki Gogo (C Raynard). YR 1, Fabritzio; 2, Mister Maxi; 3, Fior (K Connor). indoor Derby 1, Hunter’s Level; 2, Nethertowns Kiss (D Duffin); 3, Djidda II. 12 Jun: Smarter Builders 1.15m Members Cup 1, Leonie; 2, Chimes Of Midnight (R Leonard); 3, Stryker (L Newman). South East of Scotland ch 1, Plutonikk Gasse (A Craig); 2, Waylands Playboy (M Arnott); 3, Acke (K Connor). Oneida Viviers B&C 1, Risolde (M Arnott); 2 & 3, Shandoor II & Wetherosschen (S Neads). YR ch 1 & 2, Cartino II & Ashton Charmer (A Barr); 3, Kuros Du Pachis (J Kirk). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Grecion Almaz (N Robb); 2, Where’s My Sox; 3, First Class MI (V Tulloch). 1.05m 1, Kelso Billabong; 2, Thera (H Haig); 3, Sea Nymph (D Shaw). Norton Heath Newcomers 1, Polka B; 2, Cavalier Agostino (R Leonard); 3, Clover Wings (A Craig). 1.10m 1, Uber (H Haig); 2, Seacroft Lad; 3, Winwood Master Class (H Ross). 1.25m 1, Burn Flight (N Warwick); 2, Ngauruhoe (E Meuleman); 3, Its Cool (J Scullion). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mississippi B; 2, Cantaro (S McKie); 3, Biaggi (S Coull).

ROYAL CORNWALL Wadebridge, Cornwall, 9-11 June

Horse & Jockey Grade C 1, Second Time (A Ellery); 2, Two Star (J Cassan); 3, Kernick (B Facey). ITV Westcountry Cornwall AT 1, Rambo III (S Price); 2, Woodlands Millvale (J Cassan); 3, Qui Vive (R Bevis). County 1.35m 1, Jump De La Cote (P Crago); 2, Connery 9 (R Bevis); 3, Uber De Carmel (D Quigley). South West Loos Open 1, Oksana W (A Thompson); 2, Katlain (P Crago); 3, Retro (J Tuff). Riders Garages Group Accumulator 1, Skerne Skytality (D Morton); 2, Olivier (K Doyle); 3, Teddy Bear (D Morton). JUMP West Best of the West ch 1, Retro; 2, Emigrant (B Willmer); 3, Oscar IV (J Tuff). JUMP West Grand Prix 1, Katlain (P Crago); 2, Ellie B (T Davies); 3, Retreats Uppercut (K Doyle). Royal Bank of Scotland Local Heroes ch 1, Flash For Cash; 2, Kestor (M Frost); 3, Fabrice (L Oxland). West of England Jnr Open 1, Connie IV (J Engel); 2, Micado (L Clarke); 3, Cosmic Bubbles (C Facey).

WESTON LAWNS Bulkington, Warks, 9 June

Sue Carson saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Clonterm Diamond Special (H Moodie); 2, Cashmere Mist (D Wingrove); 3, Pipers Vitesse (E Brown). 1.05m 1, Wulston Rock On (L Shears); 2, Centaur Sonny Boy (B Robinson); 3, My Buddy (F Bergendorff). Norton Heath Newcomers 1, Watino (N Price); 2, Tango De Luna (E Paxton); 3, Le Roi (V Young). 1.15m 1, Elegant C (S Clark); 2, Utah Van Het Westleven (M Lanni); 3, Waikiki (C Heynemann). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Escape II (M Lanni); 2, Rubis Van De Hoeve (N Tabor). 1.25m 1, Vina (M Cartmell); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Handel’s Messiah (N Tabor). 11 Jun: BEIB Jnr British Novice 1, Colwyn Jack (A Selwood); 2, Xena (M Townsend); 3, Limited Edition Yaris (V Wearing). jnr 90cm 1, Emma Rose (J McLean); 2, Jasperoo (S Charley); 3, HR Owen (A Prime). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Spiders Dance (G Hughes); 2, Sweet Chariot (A Tate); 3, Spring On Meg (S Broadley). 1m jnr 1, Toleman Five Star (S Martin Winkle); 2, Golden Piper (A Prime); 3, Colourwood Colando (S Gunn). 138cm 1, Jasperoo; 2, Templedruid Anastasia (E Forrester); 3, Silver Lad Round Cavalier (K Hardwick). jnr 1.05m 1, Bishopton No Limit (J Gracie); 2, Mini Megan (V O’Brien); 3, Toleman Five Star. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Sam Whiskas (S Charley); 2, Irish Storm In A Teacup (L Wingrove); 3, Boost (D Farnsworth). 1.10m jnr 1, Sannanvalley Top Tier (M Townsend); 2, Mr Smartie (D Farnsworth). jnr members cup 1, Nyton Mister Mistopholees (Z Kennedy); 2, Miss Crunchie (D Farnsworth); 3, Woodside Outlaw (A Ashley).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 10-12 June

jnr starter 1, Red Wharf Bobby (N Modlin); 2, Hillon First Knight (E Turkington); 3, Royal Crown II (O Mawson). 128/138cm 1 & 2, Karma Chameleon & Temple Tantrums (E Turkington); 3, I’m Otto (A Buller). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 2, Lady Excalibur & Hi Ho Silver (A Johnstone); 3, The Sultan Of Brunei (H Ferguson). 1m jnr 1, In Deep (L Beattie); 2, Tullavilla Lad (R Stonehouse); 3, Mavericks Chance (H Millican). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, King Con (C Drain); 2, Another Pep Talk (F Tague); 3, Hi Ho Silver. 1.10m jnr 1, Outrath Hero (L Beattie); 2, Applejax Sky Eye (E Wilson); 3, Rockin Robin III (R Haynes). 11 Jun: 90cm jnr1, Red Wharf Bobby; 2, Bowes Royal Dance (J Flannigan); 3, Rash Decision (S Needham). Babes Horses 128cm Debut 1, Karma Chameleon; 2, Temple Tantrums; 3, Star Spangled Banner (A Buller). Babes Horses 138cm Debut 1, Black Fancy (A Walker); 2, Taylors Kyfe Kay (M Jane Clarke); 3, Muirsland Heather Belle (G Anderson). Lithgow Contractors Jnr Progressive 1, Covehill Mandy (A Valks); 2, Roscoes Golinka (C Drain); 3, Litle Boomerang (M McCarron). Courtney Group Jnr Adventurer 1, Cloverhill Minsky (S Harvey); 2, Just A Dash (J Thomson); 3, Lady Excalibur. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, King Con; 2, Lady Excalibur. 1.10m jnr 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, Little Jackpot (S Lithgow); 3, Rathsallagh Flash (J Clayton). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Rash Decision; 2, Independence Day (A Valks); 3, In Deep. Mandy Hall Jnr Members Cup 1, Roscoes Golinka; 2, Blue Icicle (J Stephen); 3, Rathsallagh Flash. South West Jnr Open ch 1 & 2, Seymore Dixon & Up And Coming (C Mowbray); 3, Spottie Dot Com (C Drain). 12 Jun: jnr welcome 1, Young Polar Bear (D Thompson); 2, Broomfield Spark (J Harrison); 3, Artic Polar Bear (D Thompson). Rankine Tiny Tots 1, Penwood Little Drummer Boy (K Needham); 2, Ballytaggart Boy (C Geddes); 3, Shasa (M Cadden). Scope Golden Bear Tiny Tots 1, 7 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Broomfield Spark; 2, Jack Be Nimble II (C Cameron); 3, Hillon First Knight. jnr open 1, Lacken Shaft (S Needham); 2, Scarlet Adventure (C Drain); 3, Lakeland Little Atlas (E Wilson). new recruits 1, Worth Waiting For (K Burnside); 2, Black Jack XIV (R Buchanan); 3, Quick Silver (H Carmichael). 90cm jnr 1, Rolo (M Robinson); 2, Dinky Dynamite (L Mitchell); 3, Bowes Royal Dance. Smith of Whiteinch 128/138cm 1, 15 tied. 128/138cm 1, Star Spangled Banner; 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Forever Penny (L Smith). 14 Jun: Sue Carson Saddles/ Alruba Rubber British Novice 1, Letters Of Gold (I Warnock); 2, Moneymore Diamond (M Crockett). Equissage Discovery 1, Grecian Almaz (N Robb); 2, Burn Springs (K Holt); 3, Kingsway (I Spiers). Norton Heath Newcomers 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, Sticky Finger Too (S Babes); 3, Running On Red (L Newman). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Aventurine (S Babes); 2, Stryker (L Newman); 3, Phoenix Gold Quest (A Craig).

WELSH MASTERS Crick, Monmouthshire, 10-13 June

1.05m 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Wild Fire (K Pullen); 3, Tango (P Ashworth). 1.10m 1, Tango; 2, Mytice Minding Time (L Gray); 3, Wild Fire. 1.15m 1, Thornavons Microlite (N Tinworth); 2, Waterson Girl (A Prettyman); 3, Don Asborne Z (N Grant). 1.20m 1, Hot Gossip V (G Evans); 2, Caola Du Domain (S Reeves); 3, Baroness (T Conyers). 1.25m 1, Go With The Flow (S Evans); 2, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 3, My Legoman (L Whitehouse). 11 Jun: 1.15m 1, Don Asborne Z; 2, Mytice Minding Time; 3, Fables Promise (C Osmond-Smith). gents’ warm-up 1, Go With The Flow II (B Hooker); 2, Britney (M Broome); 3, Iron De Roz Fao (R Beecroft). ladies’ warm-up 1, Graceful (C Webley); 2, La Clochette (L Abraham); 3, Barrister QC (C Webley). 1.05m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 3, Witches Touch Of Bagheera (L Poole). Keith Price Garages 1.10m Welsh Master 1 & 2, Radeem & Longfield Lee Loo (A Cole); 3, Norman V (D Wilson). Devacoux 1.20m Welsh Masters 1, Lamall (P Taylor); 2, Polo Sport (R Walker); 3, Radeem. Smarter Builder 1.25m Welsh Master 1, Perfect (G Williams); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Otto (G Williams). CBS YR Welsh Master 1, Lucky (H Paul); 2, Continue B (G Plumley); 3, Elmside Orlando (S Heaven). 12 Jun: 1.10m 1, Spirit Of Kilkee (C Nicholl); 2, Georgefields Amber Diamond; 3, Continental (L Gray). 5-y-o 1, Alvescot Paper Moon (J Bowman); 2, Alibi II (C Webley); 3, Amaryllis (N Pavitt). 1.15m 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Cemtavo (G Walker); 3, Myrddin (M Edwards). 1.20m 1, Mr Mac (V Attwood); 2, Tiger Lily (D Wilson); 3, Hi Colour Of Money (C Morgan). 1.25m 1, Ballinteskin Timaho (E Eynon); 2, Crest Of A Wave (G Williams); 3, Narla (T Mallin). Saints Transport 1.05m Welsh Master 1, Wee Welsh Lady (E Shore); 2, Spring Showers (J Price); 3, Tanfo. Alpha Cooker 1.15m Welsh Master 1, King Murphy; 2, Cemtavo; 3, Myrddin. Sofstall Gents’ Welsh Master 1, Otage (R Prater); 2, Oleander (G Williams); 3, Sir Graditz (A Davies). Equiport Ladies’ Welsh Master 1, Rambo III (S Price); 2, Balinar (J Pay); 3, Continue B. 13 Jun: 1.25m 1, Rockburren (A Thomas); 2, Myrddin; 3, Go With The Flow II. 1.30m 1, Livingston II (L Godber); 2, Landini (T Mallin); 3, Go With The Flow II. NAF Superflex Grand Prix 1, Pjort (G Luckett); 2, Cabri D’Elle (S Smith); 3, Cortaflex Tibor (W Funnell). Petplan Equine 5-y-o Welsh Master 1, Tygris (N Pavitt); 2, Camira Z (J Pay); 3, Talan (P Cornish). Champion Hats 6-y-o Welsh Master 1, Limelight De Breve (L Renwick); 2, World’s Fair (P Spivey); 3, Sablet O (L Renwick). Royston Products 7-y-o Welsh Master 1, Valblanc Van Het Panishof (L Pavitt); 2, Romanov II (P Spivey); 3, R-Umonia 52 (G Turner).

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 11 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Cashmere Mist (D Wingrove); 2, Irish Imp (D Jenkins); 3, Ideal Spot (H Tredwell). 95cm 1, No Fear (C Gibbs); 2 & 3, Moonlight Celebrity & Moonlight Sensation (L Thompson). Equissage Discovery 1, Jambo Dot (P Wilkins); 2, Fayette (A Danson); 3, Fidlers Floyd (N Marston). 1.05m 1, Miss Millenium (N Denton); 2, Shylock (K Johnston); 3, Pently Promise (J Mitchell). Norton Heath Newcomers 1 & 2, Hot Ice & White Bless (M Gatland); 3, Nippon (K Nunn). 4-y-o style & performance 1, Utah II (S Livesey); 2, Pegasus II (G Turner); 3, Ulari (P Miller). do, 5-y-o 1, Twister II (P Miller); 2 & 3 TNK & Calando (S Harvey).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11-15 June

90cm 1, Royal Grace (J Langhorne); 2, Red Watch (F Powell); 3, Donsong (G Izzard). 1m 1, Mymwood Laroue (A Clarkson); 2, Fergal Rock (J Redding); 3, Highland Bay (P Stephens). under-18/over-40 1, Life Goes On (R Irving); 2, Cavanta (H Jenkins); 3, Inky Skipper (S Payne). 1.10m 1, Fergal Rock; 2, Bally Dan-Kel (S Fitzgerald. 12 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Calaero (A Beeson); 2, Courvelle Two Step (C James); 3, Alitha (K Williams). Equissage Discovery 1, Timo III (C Marti); 2, Galaxy III (D Shaw); 3, Florestans Song (M Zariban). 1.05m 1, Brockley’s Sherriff (D Guilfoyle); 2, Lysia (L Young); 3, Remi Martel (A Carter). 1.25m/YR 1 & 2, Lydmar & Oakwood (M Dorgan); 3, Royal Pilot (K Fitzgerald). 1.25m 1, Athena XV (R Hill); 2, Royal Pilot; 3, Ramazotti (L Mantel). 15 Jun: Norton Heath Newcomers 1, Lady Beni (S Lundh); 2, Merc (S Davies); 3, Fair Chance (A Hempleman). 1.10m 1, Una III (B Maher); 2, Chibley Double Time (T Lewis). Horse & Hound Foxhunter 1, Casanova (P Spivey); 2, Unique (B Maher); 3, Royal Pilot (K Fitzgerald). 1.25m 1, Egalisca De Rueire (S Davies); 2, Unique; 3, Norolient JE (N Boulter). 1.30m 1, Finn’s Flight (N Boulter); 2, Mercurius (B Maher); 3, Norolient JE. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Emerald Natasha (S Lundh); 2, Emir Of Rohane (EJ Slater); 3, Tango IV (D Mattock). Equissage Discovery 1, Paprika (I Aguado); 2, Jolico (B Wright); 3, Shnoggi (D Mattock). 1m 1, Ridgeside Destiny (EJ Slater); 2, Skippy Van De Diefhoek (D Mattock); 3, Timberking (L Hopwood).

UNEX-TOWERLANDS JUNIOR PREMIER Braintree, Essex, 11-12 June

128/138cm 1, Strawberry Fair III (P Allen); 2, Grey Guy (L Neilson); 3, Grey Palace (D Whittaker). HOYS 128cm 1, Tiger Tim (D Whittaker); 2, Stainsby Starburst (P Allen); 3, Ginger’s Choice (M James). 1.15m jnr 1 & 2, Rapkyns Diego Flow & Rapkyns Quantum Light (J Drea). jnr restricted 1, Rapkyns Diego Flow; 2, Edsilia (J Whittaker). 1.25m jnr 1, Hedgefield Riverdance (J Swambo); 2, Micklow Madness (D Neilson). 12 Jun: 1.15m/1.25m jnr 1, Flashback Q (M Sampson); 2, Chocs Away Ginger (H Thomas); 3, Silver Supreme II (N Bamford). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1eq, Witham Way (M Sampson) & Who’s Bob (C Bailey); 3, Mr Smartie (D Farnsworth). Kraiburg JA 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Indien De Here (W Whitaker); 3, Rapkyns Diego Flow. 128/138cm 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Corralass (P Allen); 3, Tantassaig Sandie (L Neilson). Charles Owen HOYS 138cm 1, Grey Palace (D Whittaker); 2, Typentre Anwen (B McCaul); 3, Royal Declan (S Gunn).

BARTON EC Preston, Lancs, 12 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Roos Whisker Million (R Kenyon); 2, Seppie (C Dickinson); 3, Coroness De Chatell (H Caldwell). Equissage Discovery 1, Westleton Jewel (C Garvey); 2, FKC’s Clouds Moore (H Caldwell); 3, Easy Touch II (G Priestley). 1m 1, Desmond Million (C Kenyon); 2, Rosanna (R Kenyon); 3, Irishtown Party (A Fisher). Norton Heath Newcomers 1, Vermouth (A Fisher); 2, George Lucas (K Chesterton); 3, Barley Hills (J Whittingham). 1.10m 1, Jippie (N Martin); 2, Krekor (C Kenyon); 3, Willy L (C Farnsworth). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Silk (N Martin); 2, Safir (C Kenyon); 3, Celtic Force (A Walker). 1.25m 1, Safir; 2, Rimke (R Garvey).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 12 June

jnr open 1, The Vision (L D Jackson); 2, Chandaem Pippalay (S Stockelze); 3, Midlands Boy (J Payne). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Buttoned Up (R Watson); 2, Sir Morholt (G Fellows); 3, Homeflight (A Pierce). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Reflex For Real (A Pierce); 2, Maximus Gladiator (G Solomon). BEIB Jnr British Novice 1, Wolfellow Indian (R Boutas); 2, Bohemian (E Lucas); 3, Celton Lara (E Curley). sml pony 1, Watermans Cartier (C Aston); 2, Ariel (H Ranson Smith); 3, Ashlett Tommy (R Parker). Golden Bear Tiny Tots 1, Spilt Milk (C Aston); 2, Howen Blue Wisper (K Read); 3, Paper Money (R Parker). 128/138cm 1, Howen Blue Wisper; 2, Spilt Milk; 3, Icicle (C Aston).

BSJA AREA 14A Crooklands, Cumbria, 12 June

Sue Carson saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Solway Dollars (S Foster); 2, Nova Silverdean (K Heath); 3, Forever And Always (K Smith). Equissage Discovery 1, Starolla (A Millin); 2, Tavalos (L Creighton); 3, Ballydene Lad (C Dobson). Norton Heath Newcomers 1, Antigone (A Clarke); 2, Matonique (G Turner); 3, Quayside Caution (J Dixon). 1.10m 1, Shady Ballou (M Kendall); 2, Monteroy (N Jennings); 3, Ballysodare Lady (A Park). members cup 1, Manover Dream (S Magee); 2, Kaltaire (L Creighton); 3, Remember Me (R Cottam). Horse & Hound Foxhunter 1, Rostaar (L Alston); 2, Cruising Around (A Hadwin). 1.20m 1, Ingrid (S Fox); 2, Frasers Boy (S Skelton); 3, Rinette (N Jennings). 1.25m 1, Quayside Crack On (J Dixon); 2, C Prinz Amor (J Bell); 3, Oesha (R Walker).

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 12 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Katie Dream (E Tomkins); 2, Maybe Babe (T Upsher); 3, Porthos (T Kneen). Equissage Discovery 1, City Slicker II (C Rushworth); 2, Johan (M Frost); 3, Penrose Firecracker (H Clarke). 1.05m 1, Dynanutella (S Jones); 2, Scintilaire (C Booker); 3, Olivier VI (T Wilson). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Miss Nativia (A Bean); 2, First Newton (L Rendle); 3, Ireland’s Hope (M Grose). Horse & Hound Foxhunter/1.20m/Scope Blue Riband 1, Miss House Mouse (H Bishop); 2, Presley (L-J Dale); 3, Miss Nativia. High Offley Stud 1.25m 1, Presley; 2, Riviera Reg (C Rushworth); 3, Ballycash (A Bean).

FOREST OF DEAN Yorkley, Glos, 12 June

BEIB Jnr British Novice 1, Go Go Charlie (E Seal); 2, Just Posing (G Bissini). JD/JC 1, Coolmore Vagabond (A Cuthbert); 2, Just Posing. Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Three Dog Night (E Seal); 2 & 3, WKD Blue & Coconut Creek (S Drinkwater). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, WKD Blue; 2, Time Sequence (T Goodwin). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Baringa (H Barry); 2, Out Of The Blue (B Field); 3, Hallam Houdini (G Verrell). Equissage Discovery 1, Brooklands Born Free (A Hebburn); 2, Poco Loco (S Ellis); 3, Crown Cameo (L Yedmans). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Findon Impala (S Bassett); 2, Brooklands Born Free; 3, Paulliac (S Bassett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Findon Impala.
GOLDEN CROSS EC Golden Cross, East Sussex, 12 June

Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1, Rio II (F Cook); 2, Puzzle (A Hempleman); 3, Leason Street (H Berryman). 1m grade C 1, Kelifi Imp (J Watling); 2, Celtic Gold (S Sargeant); 3, Roelle (K Steele). 1.05m 1, Wild Buck (L Long); 2, Blazing Comet (C Foreman); 3, Cathanic (L Hurst). Norton Heath/Mercedes-Benz of Eastbourne Newcomers 1, Sora (H Turrell); 2, Bugzy (S Davidson); 3, Dreamtime Diamond (L Long). 1.10m 1, Blazing Comet (C Forman); 2, Rideout Rose (S Frankland); 3, Madam Zaza (N Bormann). Stevenson Jewellers Eventers Challenge qual 1, Tangled Up In Blue (C Foreman); 2, Anderida Cosmo (B Lear); 3, Tournado R (H Turrell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Keelings Skippy (L Long); 2, Najed (H Turrell); 3, Tangled Up In Blue.