• BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 11 July
  • BRIDGEND Glamorgan, 10-11 July
  • BSJA AREA 48 Clevedon, North Somerset 10-11 July
  • CASTLE ASHBY Northants, 11 July
  • CHAMPIONS OF SCOTLAND Chatelherault, 9-11 July
  • GOLDEN CROSS EC Golden Cross, Sussex, 7 July
  • INKBERROW Inkberrow, Worcs, 10 July
  • KINGSWOOD EC Staffs 10 July
  • PATCHETTS EC Aldenham, Herts 7 July
  • PONDEROSA EC Newport, Gwent, 10-11 July
  • PRAZE, Cornwall 10 July
  • ROYAL LEISURE Henfield, West Sussex,11 July
  • SNOWBALL FARM EC Burnham, Bucks 5 July
  • SYKEHOUSE ARENA East Yorks 11 July
  • TENDIRNG HUNDRED SHOW 10 July

    SNOWBALL FARM EC Burnham, Bucks 5 July

    British Novice 1, Jack of Clubs (J Davy); 2, Quigley (K Davis); 3, Dizzie Gillespie (K Carson). Discovery 1, Little Miss Elie (K Grimster); 2, Irish Nutcracker (K.Grimster); 3, Back on Track (T Cottrell). 1m open 1, Thameside Pinzola (N Saunders); 2, Asti Opium (J Dawson). Newcomers 1, Irish Laughter (N Western-Kaye). 1.15m open 1, Thameside Pin up (N Saunders); 2, Touchstone Copenhagen (R Hawes).

    GOLDEN CROSS EC Golden Cross, Sussex, 7 July

    British novice 1, Golden Lily (B Lear); 2, Budies Whisper (S Walker); 3, Rincooler Kate (S Walker). Equissage Discovery 1, Woodenbridge (P Hingston); 2, Black Silk (R Osbourne); 3, Geo Phys (J Tees). 1.05m 1, Exclusief (C Oakley) 2, 5 tied. newcomers/1.10m 1, Anderida Cosmo (B Lear); 2, Exclusief;3, Black Silk.

    PATCHETTS EC Aldenham, Herts 7 July

    Senior Newcomers 1, Vinca (J Whinnett); 2, Sandakan (S Davies); 3, Waikiki (P Miller). 1.10m Open 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Catweazle (S Reeve-Young); 3, Laguna 64 (LJ Street). Horse & Hound Senior Foxhunter 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Udo Van De Rinkerakker (P Miller); 3, Very Versace (P Miller). 1.25m Open 1, Lanique (S Davies); 2, Oakhill Supreme (P Miller); 3, Daninos (N Pavitt). 1.30m Open inc Daniel Paul Under 21 Qualifier 1, Gambit (L Pavitt); 2, Jessica de Warchett (L Phillips); 3, Ocean (S Aston). British Novice 1, Poco Loco (P Miller); 2, Vermouth (C Graham); 3, Murphy (D Moore). Equissage Discovery 1, Tarola (S Livsey); 2, Onwards & Upwards (T Arnold); 3, Cool Diamond Star (A Hardie).

    CHAMPIONS OF SCOTLAND Chatelherault, 9-11 July

    1.20m 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Rebecca Z (R McCrae); 3, Cordia 7 (J Billington). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Harpoon Vivaldi Odaveld (D Quigley); 2, Temple Ginja (P Barker); 3, Crown Tungsten (R Prater). Scottish 128cm ch 1, Midnight Dynamite (P Allen); 2, Bishopston Total Eclipse (L Lorimer); 3, Grange Dynamite (L Lorimer). Young Showjumper Award 1, Salenka Van’T Hertsveld (R Prater); 2, Sky Classic (N Jennings); 3, Taifun (A Mizon). 1.40m 1, Laguna Beach (S Quigley); 2, Mr George (C Curtis); 3, Sunboy (P Barker). British novice 1, Seanymph (D Shaw); 2, Skynet Z (R Henderson); 3, Spitfire (G Watchman). Equissage Discovery 1, Spitfire (G Watchman); 2, Fenrigg Boy (J Duffy); 3, Ghareebo (J Andrews). 1.10m 1, Blackford Cavalier (L Creighton); 2, Little Ryan (L Cottam); 3, Plassey Cavalier (L Creighton). Horse & Hound Foxhunter 1, Zerro Wattage (T Pearson); 2, Royal III (N Springer); 3, Carevlla (V Stewart). 128/138cm 1, Power Up Barolo (M Gair); 2, Grange Dynamite; 3, Strawberry Fair (M Sampson). national 138cm 1, Colour Code (J Drummond); 2, Grey Guy (J Harland); 3, Crown Snowdrop (A McCartney). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Maxton Hijack (M Russell); 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, Toytime (A Williams). newcomers 1, Sir Knight (M Irving); 2, Fine Filly (C Edwards); 3, Waterside (A Barr). new recruits 1, 16 tied. 12 & under 1, 8 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Condor Lady (R Roe); 2, Blue Cobweb (J Stephen); 3, Kerry’s Boy (S Farrell). jnr 90cm 1, Buckley Boy (A Derbyshire); 2, Gooig Spirit (I Roe); 3, Carmel (C Roe). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Condor Lady; 2, Skys the Limit (A Derbyshire); 3, Rash Decision (A Valks). 10 Jul: 1.20m 1, Milton Only You; 2, Tannaghill (R McCrae); 3, Sanbucca Baby (A Craig). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Bella Star (A Derbyshire); 2, Rosies Delight (H Roe); 3, Flash Back Q (M Sampson). Scottish 138cm ch 1, Strawberry Fair; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Golden Fortune (A Valks). 1.30m 1, Norlando (L Hales); 2, Temple Ryefield (M Boddy); 3, Nitouch (R Bothwell). Scottish YR ch 1, Henry All Day (R Beecroft); 2, Mister Maxi (D Harland); 3, Feeling Fine Too (E Carroll). 1.40m 1, Mississippi B (L Hutt); 2, Randi’s Gold (C Curtis); 3, Waylands Playboy (M Arnott). Horse & Hound Foxhunter 1, Van Clover III (S Morganson); 2, Little Miss Bridget (A Craig); 3, Chiwago (C Curtis). Equissage Discovery 1 Fenrigg Boy (J Duffy); 2, Carneils Topaz (C Wivell); 3, Flaming Star (L McKee). 1.10m 1, Narc (T Pearson); 2, Miniature Freeflow (L Morton); 3, Blackford Cavalier. 1.05m jnr 1, Golden Fortune; 2, Buckley Boy; 3, Power Up Crystal (M Gair). 128/138cm 1, Rapkyns Old Castle (M Sampson); 2, Sligo Lucky (J Smith); 3, Brooklands Done Dreamin (M Baillie). national 128cm 1, Midnight Dynamite; 2, Sligo Lucky; 3, Mosstowns Action Man (H Millican). new recruits final 1, Taylors Kyfe Kay (M J Clarke); 3, Artic Polar Bear (D Thomson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Oceans Midnight Mint (A Cooper); 2, Hollyhocks (A Gray); 3, Gildens Vital Spark (D Gilmour). 148cm grand prix 1, Clover Dash (M Sampson); 2, Loobeen Shamrock (A Mizon); 3, Street Angel (J Kirk). British novice 1, Sea Nymph; 2, Disan Drumbeat (R Duffus); 3, Spitfire. jnr 90cm 1, Gildens Vital Spark; 2, Springlea Switched On (M Russell); 3, Taylors Kyfe Kay. BEIB Jnr British Novice 1, Royal Dance (J Flannigan); 2, Quayside Cleo (A Lumley); 3, Funily Fudge (S Heenan). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Rash Decision (A Valks); 2, Condor Lady (R Roe); 3, Skys The Limit. newcomers 1, G West Goldrush (D Duffin); 2, Sir Knight; 3, Original Prankster (L Creighton). 11 Jul: 1.25m 1, Temple Phoenix (P Barker); 2, Leonie (M Bryceland); 3, Candle Queen (S Quigley). BEIB HOYS Grade C 1, Una Van Berkenbroek (J Garton Pope); 2, Panacee (C Curtis); 3, Raffiness (J Mustoe). Scottish JA ch 1, Loobeen Shamrock (A Mizon); 2, Street Angel; 3, Justa Nuther Fred (A Mizon). YR 1, Sirrajall De Rafio (E Carroll); 2, Iron De Roz Fao (R Beecroft); 3, Retsina H (J Hughes). Equissage Discovery 1, Spitfire; 2 & 3, First Ferro & Nickano (L McKee). 1.10m 1, Nethermuir Magnum (B Savage); 2 & 3, Never Never & Remoree (L Johnston). 1.10m jnr 1, Bella Star; 2, Zeemax (C Mowbray); 3, Applejax Solitaire (A Derbyshire). British novice 1, Sea Nymph; 2, Parkhill Rialto (L Scott); 3, Whisky (A Gatherum). 128/138cm 1, Grey Guy; 2, Silver Wonder (P Allen); 3, Beechway Delight (A Johnstone). 128cm grand prix 1, Duncrynes Jungle Bunny (P Allen); 2, Bishopston Total Eclipse (L Lorimer); 3, Silver Wonder. 138cm grand prix 1, Strawberry Fair; 2, RB Spot On (H Haig); 3, Crown Snowdrop (A McCarthy). 128cm debutante 1, Drummond King (J Rooney); 2, Ardchain Kate (L Stewart); 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). 138cm debutante 1, Midnight Candy Boy (T Drummond); 2 & 3, Rapkyns Old Castle & Shady Nook II (M Sampson). 12 & under 1, 3 tied. 90cm jnr 1, Buckley Boy; 2, Kutuzov (M Murdoch); 3, The Shady Lady (N Dingwall). 1.40m grand prix 1 & 2, Pall Mall H & Ludwig H (A Hamilton); 3, Roscoes Skip On (L Babes).

    BRIDGEND Glamorgan, 10-11 July

    jnr starter 1, Busy Body (F Handford); 2, Golden Gunner (M Edwards); 3, Whitemere Christopher Robin (M Browning). BEIB Jnr British Novice 1, Westlide Menlough (L Bullock); 2, Donati’s Comet (L Williams); 3, Marley III (K Tobin). Prograde Jnr Novice 1eq, Polly’s Destiny (B Moorcroft) & Westside Menlough; 3, White Water (L Bullock). jnr progressive 1, Black Mystery (M Edwards); 2, Mr Brillaghtastic (S Ranson); 3, Malibeau (R Francis). 1.05m jnr 1, Butchers Boy (M Edwards); 2, Glanwern Guiness (L Yeo); 3, Don’t Matter (V White). British novice 1, Louella Girl (J Tilley); 2, Phoenix Sicilian (L Williams); 3, Pencader Moriarty (H Rees). Equissage Discovery 1, Hot Gossip V (G Evans); 2, Positana (E Eynon); 3, Triple X (G Allen). newcomers 1, Awesome Spark (G Evans); 2, Eva II (H Rees); 3, Little Red Dazzler (G Evans). 1.10m 1, Myrddin (M Edwards); 2, Merel (E Slater); 3, Canimo D (H Rees). Smarter Builders 1,15m 1, Balinean (M Edwards); 2, Manattan Skyline (C Williams); 3, Magic Light (M Edwards). Horse & Hound Foxhunter/Sports Horse Classic Blue Riband 1, Awesome Spark; 2, Hi Colour Of Money (E Eynon); 3, Pelican’s Brief (M Edwards). 11 Jul: newcomers 1, Little Red Dazzler; 2, Eva II; 3, Maerdy Jolly (C Noble). 1.10m 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Balinean; 3, Pelican’s Brief. 1.15m 1, Spring Showers (J Price); 2, Canimo D; 3, Petite Papoose (H Griffiths). 1.20m members cup 1, Ballinteskin What A Girl (M Butcher); 2, KE One More Timr (K Bevan); 3, Voucray (L Bevan). 1.30m 1, Ballinteskin Tommo (E Eynon); 2, Ballinteskin What A Girl; 3, Cynfig Showtime (E Eynon). British novice 1, Pencader Moriarty; 2, Athenrye (P Miles); 3, D&B’s Pride (B Moore). Equissage Discovery 1, Hot Gossip V; 2, Millenium Boy (P Davies); 3, Dryscoed Double Take (P Parker). Scope Novice 1, Picton Clare Grannus (E Eynon); 2, Millenium Boy; 3, Diamond Ex (S Grey). Scope Adventurer 1, Hot Gossip V; 2, Pembrey Hot Spot (E Eynon); 3, Triple X.

    BSJA AREA 48 Clevedon, North Somerset 10-11 July

    1.05m 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Cooking With Floyd (C Watts); 3, Who’s Dilemma (J Wembridge). region J teams 1, Devon (Pompey Doe/S Gilmore; First Newton/L Rendle; Wildoor Gemini/E Oldham; Penny Market/J Douglas); 2, Cornwall (Shaablis/H Evans; Preston II/C Rushworth; Un Diamant/A James; Senorita O/J Kirkby); 3, Somerset (Looks As If/P Baber; Rock On Tommy/H Pontin; Ballyruane Sam/J Hobbs; Laughton James/C Baker). 1.30m 1, Kestor (M Frost); 2, Laughton James; 3, Scottish Monarch (H Webb). 5/6-y-o 1, Sandpiper II (A Edwards); 2, Mr Willoughby (T Dunn); 3, Tarmac Adam (C Baker). Horse & Hound Foxhunter 1, Didi’s Ragtime (K Pike); 2, Clander Roye (A Backhouse). 1.20m 1, Caola Du Domain (S Reeves); 2, Cockleford Mystery (K Neath); 3, Mr Willoughby. British novice 1, Firesong (V Eklov); 2, Major Attitude (J Hobbs); 3, Silver Clover (R Neave). Equissage Discovery 1, Captain Crunchie (C Barber); 2, Robertstown Lad II (N Tabor); 3, Poolmoor Dark Star (L Watkins). newcomers 1, Springtime Bunny (M Hobbs); 2, Just Forever (J Peake); 3, Didi’s Ragtime (k Pike). 1.10m 1, Raleighs Major Red (T Guppy); 2, Flicona (S Jarman); 3, Maestro Rossini (T Kuszek). BEIB Jnr British Novice 1, Skellies Silver Star (S Thomson); 2, Oakfield Henry (N Workman); 3, Yarcombe Erin (H Nuttall). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Timberhill Flame (C Bacon); 2, Rosewall Mr Softee (T Restorick); 3, Orlando King (K Neath). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Rosewall Mr Softee; 2, Lunalite (C Bacon); 3, Orlando King. 1m 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Maple Syrup (H Wells); 3, Just Whispa (H Buffin). British novice 2nd round 1, LB (S Elliott); 2, Castle Tallagh Royale (G Wonnacott); 3, Romance II (T Hammond). 1.35m 1, Hopes Are High (M Broome); 2, Simson (L Whitehouse); 3, Larichter (B Willmer). Horse & Hound Foxhunter 1, Victor (M Broome); 2, Timanso Sirocco (M Broome); 2, Timanso Sirocco (B Van Sommeron). 1,20m 1, Amoray (B Ford); 2, Overton Sunrise (S Elliott); 3, Raleighs Major Red (T Guppy). jnr 85cm 1, Fleetwater Falcon (S Rundle); 2, Diamond Pink (N Baker); 3, Irish Mahogany Madness (H Anderson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kerie (N Scholfield); 2, Fantas (D Hannington-Smith); 3, Oakhurst Wild N Willing (M Brierley-Barton). 1m jnr 1, Loughnatousa Carlos (N Scholfield); 2, Clarenville (B Griffiths); 3, Thurlestone Red Cirrus (G James). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Loughnatousa Carlos; 2, Lunalite; 3, Princetown Lad (J Payne). British novice 1, Evanescence (H House); 2, Highlight Austin (L Sperring); 3, Team Secret (S Elliott). Equissage Discovery 1, LB; 2, Furgal (L Stokes); 3, Crack O Thunder (B van Sommeren).

    INKBERROW Inkberrow, Worcs, 10 July

    British novice 1, Peacetown (T Hammond); 2, Sergeant Raffles (C Paskins); 3, Zin Zan (H Hool). Equissage Discovery 1, Fast Forward (F Hollings); 2, L’Image (D Austin); 3, Arctic Chair (C Webley). newcomers 1, William Bonney (L Cooke); 2, Tin Man (A Little); 3, Arctic Chair. 1.10m 1, Game On (C Passey); 2, Musafa (R Tillson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Game On; 2, Kiln Double Take (A Little); 3, Reigning Star (M Pearson).

    KINGSWOOD EC Staffs 10 July

    Prelim 18.(M Ermolenko) 1, Repetoire (Z Taylor) 67.08; 2, Crofts Persphone (S Owen) 63.75; 3, Parcvalley Magics Meteor (B Stamps) 63.33. Novice 21 (M Ermolenko) Rest 1, Parcvalley Magics Meteor (B Stamps) 64.5; 1, Rosealier (G Dickens) 64.5; 3, Lazy Rhythm (J Wagstaff) 64. Novice 21 (M Ermolenko) Open 1, Fernandez (T Munday) 67; 2, The Casual Connossieur (Z Taylor) 64; 3, Highland Generation (F Meier) 63. Novice 36 (M King) Rest 1, Jagermeister III (R Vincent-Jones) 61.92; 2, Rosealier (G Dickens) 60.77; 3, Crofts Persphone (S Owen) 60. Novice 36 (M King) Open 1, Major Harlequin (K Vaughan) 66.92; 2, Devon (J Ellis) 66.54; 3, Fernandez (T Munday) 63.46. Elementary 41 (M King) Rest 1, Rosealier (G Dickens) 65.2; 2, The Hitman (T Morley Jewkes) 64.4; 3, Tiger Wood III (J Warburton) 61.2. Elementary 41 (M King) Open 1, Oniek Stv (Z Sleigh) 66.4; 2, Grace II (L Farrer) 64; 3, Devon (J Ellis) 63.6. Elementary 51 (J Robinson) Rest 1, The Hitman (T Morley Jewkes) 59.06; 2, Albert Dot Com (J Aldridge) 56.56; 3, Dolau Cuckoo (R Hills) 55. Elementary 51 (J Robinson) Open 1, Just A Spirit (H Tate) 66.56; 2, Oniek Stv (Z Sleigh) 62.81; 3, Simply Quickly (J Alderton) 60. Medium 61 (J Robinson) Rest 1, Just A Spirit (H Tate) 61.03; 2, Arctic Mill (P Jones) 57.93; 3, Baddington Floyd (J Frith) 57.24. Medium 61 (J Robinson) Open 1, Knightime (L Farrer) 66.21; 2, Grace II (L Farrer) 62.07; 3, The Soup Dragon (R Lloyd-Davies) 56.21. Medium 63 (J Robinson) Rest 1, Thats So Just William (M Bostock) 64.14; 2, Arctic Mill (P Jones) 57.93; 3, Baddington Floyd (J Frith) 56.9. Medium 63 (J Robinson) Open 1, The Soup Dragon (R Lloyd-Davies) 58.28.

    PONDEROSA EC Newport, Gwent, 10-11 July

    10 July: British novice 1, Mister Wizzard (L Pickering); 2, Highlight Austen (L Sperring); 3, Kildalton K (H George). Equissage Discovery 1, Bend It Like Bella (R Williams); 2, Diamond Corker (A Dawes). 1.05m open 1, Ever Rebel (K Bowden); 2, 6 tied. Newcomers 1eq, Chorley’s Limited Edition (A Dawes) & Dutch Jewel (S Hacker). 1.10m 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Ever Rebel. Foxhunter/1.20m 1, Chorley’s Limited Edition; 2, Spring Showers (J Price). Jnr Starter Open 1, Tullibards Magic Trick (D Perry); 2, Cambrian Star (H Riseborough); 3, Arthen Ringzing (C Beeson). Scope Tiny Tots Q 1, 5 tied. 128/128cm h’cap 1, I’m A Fire Starter (C Rowarth); 2, Tremenyn Tommy Red (H Riseborough); 3, Double Dash Dot (J Pearson). Smiths of Whiteinch Primary 128/138 h’cap 1eq, Tremenyn Tommy Red & Just Cyber Space (J Emblem). BEIB Jnr British novice 1, Mischief (M Cawley); 2, My Little Milo (J Alcroft). Jnr Training Inc Ponderosa Jnr Discovery 1, Galaxy Golden Boy (E Jenkins) & Red Hot Basil (J Emblem). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sir Morholt (C Fellows); 2, Silver Sands (C Meachin). 1m open 1, Snorter (A McKain); 2, Devil’s Dancer (C Rowarth). Jnr Foxhunter/1.10m 1, Snorter; 2, Arthur Comet (S Jenkins). Jnr 1.15m 1, Extra Bound (L Bettinson). 11 July: Jnr Starter Open 1, Ashlet Tommy (R Parker); 2, Mr Sanco (E Farr); 3, Paper Money (R Parker). 128/138cm h’cap 1, Malt Street Special (E Farr); 2, His Nibs (S Castello); 3, Tyson (E Farr). Smiths of Whiteinch Primary 128/138 h’cap 1eq, 5 tied. www.4ponys.co.uk 11-y-o & under Q 1eq, 9 tied. Scope Prograde Jnr Novice Q 1eq, 6 tied. Jnr Training Inc Ponderosa Jnr Discovery 1eq, 3 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Vanilla Cruise (M Webb); 2, Galaxy Golden Boy (E Jenkins); 3, Tyson II (J Arnold-Jones). Jnr 1m 1, KE Commenchero (S Pugh); 2, Louis II (E Farr). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Haven Street Sweet Sensation (H Webster); 2, Arthur Comet. Jnr 1.15m Scope Select Open Championship Q 1, Rusty Rock (K Haines); 2, Louis II.

    PRAZE, Cornwall 10 July

    BEIB jnr british novice/85cm open 1, Riveroaks Country (C Richards); 2, Secret Service (L Hardy); 3, Barry’s Girl (J Couch). Blue Chip jnr newcomers/1metre, open 1, Secret Service; 2, Flying Buttons (J Couch); 3, Rosie O’Shea (S Vincent). Squibb & Davies jnr foxhunter/1.10 open 1, Hillside Drummer Boy (A Ottaway); 2, Silver Shrew (L Davies); 3, Bonoffee Toffee (A Rule). Restricted snr 1.15 open 1, Hi Jinge (C Gwennap); 2, Mr Odd Jobb (C Jones); 3, My Cloudy Bay (R Savill). South West Porta Loos 1.25 open 1, Noble Cavalier (C Jones); 2, Hi Jinge; 3, Rosemaber Lass (C Jones). Snr british novice 1, Miss Hazy (C Vinnicombe); 2, Weston Discovery (C Jones); 3, Gordies Boy (C Lindfield). Equissage discovery 1, Fare Game (C Lindfield); 2, Zula Zinga (A Richards); 3, Toy Supreme (F Jones). Newcomers/1.10 open 1, Jacobee (J Bennetts); 2, Moondice Pearl (S Cox); 3, Tomoh The Toff (J Thomas).

    TENDIRNG HUNDRED SHOW 10 July

    British Novice 1, Pyrenees (T Hegarty); 2, Clovers Riverman (A Murphy); 3, Doctor Jazz II (D Palmer). Discovery 1, Doctor Jazz II (D Palmer); 2, Loughrea Clover (S Cooper); 3, Clover Wood (J Allinson). Newcomers 1, Woodlands Black Bear (C Wright); 2, Reeva Midget (S Hobbs); 3, Kenzo Du Gravant (S Pellon Maison). 1.10m 1, Willow Park (A Brannon); 2, Lars Coco (J Carroll); 3, True Saying (S Cooper). 1.15m 1, Prince L (T Jose); 2, Crystal Breeze (K Coombs); 3, Willow Park (Miss Brannon). 1.25m 1, Claydon Pheonix (S Pellon Maison); 2, Pepe V (T Jose); 3, Thomas Curtis (M Milner-Moore).

    BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 11 July

    warm-up 1, Havana Royal (T Davison); 2, Best Mate (H Kelsall); 3, Merllyn Raphaela (A Carpenter). Equissage Discovery 2nd round 1, Wee Welsh Lady (E Shore); 2, Ugano Star (T Davison); 3, Isatonic II (D Ryder). newcomers 1, Rutkilly (J Davenport); 2 & 3, Kalahari Sunrise & Tigger Too (I Wynne). 1.10m members cup 1, Neric (D Carroll); 2, My Mulberry Hill (I Wynne); 3, It’s Ocean Blue (K Tsang). Horse & Hound Foxhunter 1, Neric; 2, Nobel (S Gibson). 1.15m 1, It’s Ocean Blue; 2, Patent (S Evans). British novice 1, Phoenix Dream (S Crespin); 2, Amia (Z Wilcox); 3, Wild Goose Chase (E Porter). Scope Novice 1, 5 tied. 90cm 1, Robe Range (S McSharry); 2, Robber Red (S Platts); 3, BFS Grey Squirrel (R Gilsenan). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, Deep Mill Bryony (R Evans); 2, Baskin Sir Patrick (A Platt); 3, It’s Funtime Franky (J Buxton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Miss Midas (N Tidsworth); 2, Brynor Lass (A Harding); 3, Tinker Too (S Duggan). jnr members cup 1, Rhapsody Lad (S Needham); 2, Ashton Number One ( S Noakley); 3, Miss Midas. Scope jnr 1.15m 1, High Ho (L Homes); 2, Rhapsody Lad.

    CASTLE ASHBY Northants, 11 July

    Travis Perkins A4 1 & 2, It’s Mine & Skerne Skyetality (D Morton); 3, Napardie (H Stennett). BEIB HOYS Grade C 1, Fresh Direct Corlato (T Stockdale); 2, Lowenhertz (D McPherson); 3, Crown Tungsten (R Prater). Hammon Osborne Grand Prix 1, Loro Piana Hamlet (G Williams); 2, Sunkist (D Inglis); 3, Panama Avoca (G Werth). accumulator with joker 1, Otto (G Williams); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Bailey’s Larissa (J Reed-Stephenson). Milton 5-y-o/Starspotters 6-y-o 1, 6 tied. Exhibition Works 1.20m Members Cup 1, Brookend Feuhrer (L Renwick); 2, My Life (T Conyers); 3, Moneymaker II (C Robins). newcomers/1.10m 1, Presley (L Robertson); 2, Bon Amour (D Wingrove); 3, San Salvador (C Robertson). P&O Ferries 1.30m/Equinn Ladies ch 1, President Utopia (M Lanni); 2, Mysteron (G Williams); 3, Cushty (J Renwick).

    ROYAL LEISURE Henfield, West Sussex,11 July

    British novice 1, All Mine (A Porter); 2, Parlando (S O’Leary); 3, Skippy Unique (D Baker). Equissage Discovery 1, Supreme Attraction (I Cobb); 2, Finesse IV (J Langmaid); 3, Hillcrest (I Martin-Dye). Horse Health 1.05m 1, Pamina Van Het Heidehof (C Brayshaw); 2, Clover Way Magic (L Ashdown); 3, Walton Bombadier (L Long). under-18/over 40 1, Okehurst Deel Lady (G Talbot); 2, Eloise (R Martin); 3, Billy Go Lightly (C Franks). newcomers 1, What A Spark (E Hinckley); 2 & 3, Neverland & Cruise By Nite (G Talbot), 1.10m 1, Favorite (G Talbot); 2, Oakwood (M Dorgan); 3, Solace (D Wise). 1.20m/Scope Blue Riband 1, Royal Recruut (G Talbot); 2 & 3, Oakwood & Matcho W (M Dorgan).

    SYKEHOUSE ARENA East Yorks 11 July

    Newcomers/1.10m Open 1, Clover Wood (D Greenway); 2, Waltons Sure Thing (S Tahlor); 3, Cavallo Z (A Bedford). The Zed Cards Young Rider Under 21 B & C 1, Matadora (P Warmoth); 2, Delexan (S Jimmison); 3, Hot Spot (L Boardman). BSJA Festival 1.20m Members Cup Qualifier 1, Ngoran Gora (J Askew); 2, Darious D (M Stubbs); 3, Berenice (R Underwood). National 1.25m Open 1, Alcina (A Bedford); 2, Parcival Van Het Meer (M Stubbs); 3, Hawthorn Breeze (A Bell). British Novice 1, Aurora’s Pride (S Taylor); 2, CFS Gold (S Jimmison); 3, Soldiers Chorus (T Barratt). Equissage Discovery 1, J C Jimmy (C Needler); 2, Black Maverick (M Skelton); 3, CFS Gold (S Jimmison). 1.0m Open 1, Port Vital (D Steadman); 2, Stockton (H Robson).