ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 5 October

Sue Carson saddles/Aruba Rubber British Novice. 1, Andanti Gold (F Costello); 2, Perhaps B; 3, Touchdown Valley. Equissage Discovery. 1, Touchdown Valley; 2, Fastrack (A Malcolm); 3, McFly (N Malcolm). Norton Heath Newcomers. 1, Shannon Lad (C Caldwell); 2, Oka G; 3, Big Mac (R Leonard). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Kanderosa; 2, Sanbucca Baby (H Hunter); 3, Arakai (N Malcolm).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 5 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Verenko (S Tiley); 2, Maplehurst Judgement Day (S Franks); 3, Tackeray (C Lamb). 1m. 1, Let’s Take It Easy (S Tiley); 2, China Drum (S Forbes); 3, Ranger 33 (C Lamb). 1.05m. 1, Knights Return (C Connor); 2, Cool Impression (L Stoner); 3, Chianti Classico (D Inglis). Norton Heath Newcomers. 1, Platoon (J Annett); 2, Sorraya (S Franks); 3, Ricard (B Lear). 1.10m. 1, Downtown B (T Priest); 2, Zorro’s Advocate (S Franks); 3, Brindisi (H Morris). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1 & 2, Kimberley & Vanity (D Inglis); 3, Royal Rose II (J Annett).

BADGWORTH ARENA Badgworth, Somerset, 9 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Moomin Himself (T Fowler); 2, So She Is (K Whiston); 3, Kelson’s Liberty (S Bowen). Equissage Discovery 1, Durfee Arrowood (H Woodgate); 2, Ard Princess (C Presley); 3, Star Of Devon (S Hedderley). 1.05m 1, Just Whispa (H Buffin); 2, Carnaval Fever (K Johnson); 3, Poolmoor Dark Star (L Watkins). Norton Heath Newcomers 1, Final Magic (P Collett); 2, Coolgarrow (K Johnson); 3, Looks As If (P Baber). 1.15m 1, Magoury Star (L Trendall); 2, Didi’s Ragtime (K Pike); 3, Highland Princess (R Kempe). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Didi’s Ragtime (K Pike); 2, So Let’s Dance (P Baber); 3, Victor Van Erpekom (M Marino).

BARTON EC Preston, Lancs, 9-10 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, May Million (C Kenyon); 2, Chance Encounter (T Price); 3, Maxwell (R Campbell). Equissage Discovery 1, Rye Hill (K Woodward); 2, Patique (T Newman); 3, Aachen (L Tough). 1.05m 1, Desmond Million (C Kenyon); 2, Mahala (H Connolly); 3, Gold Digger (S Williams). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Idem De Bonfort (G Pollard); 2, Revanche Landzight (T Newman); 3, El Mystique (C Shepherd). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Abbey’s Accolade (D McNulty); 2, Safir (C Kenyon). 1.25m 1, Abbey’s Accolade; 2, Idem De Bonfort; 3, Gambarda (G Pollard). 10 Oct: Sue Carson Saddles/Alrubba Rubber British Novice 1, Mardy Music (A Berry); 2, Rockmoor (R Moorhouse); 3, Auburn Whenever (L Astall). Equissage Discovery 1, Patique; 2, Royal Clover (T Redfern); 3, Balltown Lad (C Dobson). 1m 1 & 2, Lawton Bell & It’s Cinderella (J Watson); 3, Just Bella (J Powell). Norton Heath Newcomers 1, Strinesdale Zambuka (E Cooper); 2, Black (C Homer); 3, Revanche Landzight. 1.10m 1, It’s Cinderella; 2, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 3, Kelvedon First Edition (PTaylor) Horse & Hound Foxhunter /1.20m 1, Woodstock Miss Chatterbox; 2, San Benito (T Davin); 3, Azreal (L Ferguson). 1.25m 1, San Benito.

CROCKSTEAD EC Halland, East Sussex 9 – 10 October

British Novice 1, Marksman (D Keegan); 2, Myard Vision Allez (S Champney Warrener). Equissage Discovery 1 Chesil Beech (J Eastwood); 2, Rosscourt McFadden (CJ Taylor). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Largo II (C Ann Chapman); 2, Balou Mena G (J Bergstroem); 3, Rafaella (K Manville). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Daytona Bay (Ruth Gardiner); 2, Ramses (I Bonev) Area 46 A/B/C 1, Kelly de la Roche (J Whibley); 2, Keelings Skippy (L Long). 10 Oct: Gustavii Stud Starter Jnr Open 1, Diamonds Moonlight (J Locke); 2, Hopscotch Toffee Pop (Z Herbert); 3, My Last Rolo (E Erde). BEIB Jnr British Novice 1 & 2, Candy Lass &Oakhurst Blackjack (S Ponton); 3, Steanan Monarch (A Hollett). Crockstead jnrIntermediate 1, Hopscotch Toffee Pop; 2, Fontwell Rasputin (J Alcroft); 3, Micklow Rapidash (Hamish Rawson-Smith). Winter 128cm Jnr 1, Banana Daiquiri (B Blake); 2, Bwllfa Pie (P Salter). Blue Chip Jnr Newcomers 1 Maximus Gladiator (G Solomon); 2, Muscavite II (B Davidson); 3, My Best Buddy (L Tate). 1m Jnr 1, Playmate Dancer (J Coulter); 2, Narnia (K Wood). Gustavii Stud 1.05m jnr 1, Nobody’s Blues But Mine (G Haynes); 2, Kilimanjaro II (F Beum). British Novice 1, Exercising Decorum (A Davidson); 2, Irish Emerald (E Turton). Equissage Discovery 1, Myard Vision Allez; 2, Irish Emerald (E Turton); 3, Sinault (J Streeter). Gustavii Stud 1.05m 1, Gordon Goodtime (J Whibley); 2, Tosca III (S Howes). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Gordon Goodtime; 2, Golden Rose (J Murray); 3 Chesil Beach (J Eastwood). Horse & Hound Foxhunter 1.20m 1, Kelly de la Roche.

UNEX TOWERLANDS Essex, 9-10 October

12 & under 1, Gingers Choice (M James); 2, B for Beatrix (K J Coupe); 3, Millersford Hugo (R Offero). 90cm Jnr 1, Finnegans Fancy Fred (C Bailey); 2, Magic Choice (M James); 3, Diego III (J Reynolds). Winter 128cm 1, Rapidash II (M James); 2, Dourough Pebbles (P Goddard); 3, My Mercedes (P Goddard). Winter 138cm 1, Finnegans Fancy Fred; 2, Sunnyside It’s It (R Offord); 3, With All Due Respect (M James). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dear Prudence (C Surtees Chapman); 2, Who’s Bob (C Bailey); 3, Shooting Star Supreme (K Ewins). 1m Jnr 1, Willow Park Skywalker (B Mantel); 2, Mister Speck (J Cocksedge). Squibb & Davies Foxhunter/1m 1, Prize Lady (B Mantel); 2, Mister Speck; 3, Who’s Bob. Jnr Members Cup 1, Prize Lady; 2, MVF Supreme (S Sutton). 1.20m Jnr 1, Aida (L Mantel); 2, Keelings Phoenix (J Cocksedge). 12 & under 1, Belle Vue Good News (C Bastone); 2, H R Maverick (R Offord); 3, B for Beatrix. 90cm Jnr 1, Mosstown Teddy (J Reynolds); 2, Kosmic Smoke (C Bailey); 3, Ladymead Coeur de Lion (R Davies). Winter 128cm 1, Gingers Choice; 2, Rapidash. Winter 138cm 1, Moonjumper (M James); 2, Magic Choice (M James); 3, Typentre Anwen (B McCaul). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Midday Mischief (C Hanson); 2, Just Poppit (C Drew); 3, Saucy Shananigan (H Broad). 1m Jnr 1, Mr Speck; 2, B for Beatrix; 3, Bally Sid (C Ellis). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, MVF Supreme; 2, Top of the Spots (C Frisby); 3, Byron Ferrari (L White). Jnr Members Cup 1, Keelings Pheonix; 2, Byron Ferrari. Jnr 1.20m 1, Keelings Pheonix.

WARWICKSHIRE COLLEGE Moreton Morrell, Warks, 9 October

85cm 1, Nimmus (L Hughes); 2, Crescent Tiddles (C Dancer Farren); 3, Tiro (A Ward). Equinox Novice 1, Mr Beni (T Pearson); 2, Raheenwood Puissance (N Profitt); 3, Kwiz (T Burchmore). Equissage Discovery 1, Worth A Gamble (N Goodson); 2, Hunkey Brown (S Taylor); 3, Decivin (T Hicken). Norton Heath Newcomers 1, Okaria II (B Murphy).

BRYN DERW Brynrefail, Gwynedd, 10 October

85cm jnr 1, Dromana Rose (N Belton); 2, Moneygold Chief (L Pritchard); 3, Above And Beyond (R Jones). Kitt-Kraiburg Jnr Novice 1, Paddy Power (O Evans); 2, Mr Allsorts (N Tidswell); 3, Cape Clear Crystal (H Peters). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Andersons Grey Delight (C Roberts); 2, Moneygold Chief; 3, The Night Hawk (O Evans). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, The Red Fox (O Evans); 2, Andersons Grey Delight. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Grangewood Dynamo (S Owens); 2, Smokey Joe Morgan (A Morgan); 3, Andreya (G Jones). Equissage Discovery 1, Falconwood Spider (G Jones); 2, Jade De Forcil (H McKie); 3, Morgan Charlie Maine (S Harris). 1.05m 1, Morgan Palermo (S Harris); 2, Aristocratic Princess Rose (R Hughes); 3, Falconwood Spider. 1m 1, Falconwood Spider; 2, St Pedrog (A Williams); 3, Gizmo (Y Edwards). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Aristocratic Princess Rose; 2, It’s Rock on Tommy (C Owen); 3, Cymran Lights (C Carnall).

BSJA AREA 43A Brickfields, Isle of Wight, 10 October

85cm 1, Island Life (E Thompson); 2, Shalcombe Skyline (S Sheldon); 3, Miss Possible (K Begley). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Aiden (T Hughes); 2, Okehurst Limited Edition (J Vaughan); 3, Serock Bubbly Arthur (H Faulkner). Equissage Discovery 1, Maximillian Mirage (R Booth); 2, Digiman (T Hughes); 3, Ultimate Hero (N Gaskin). 1m 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Galloway Bay (K Begley). 1.05m 1, Manhatten (S Begley); 2, Dutch Passion (K Begley); 3, Dubai Star (S Begley). Norton heath Newcomers/1.10m members cup 1, Dutch Passion; 2, Golden Locket (C Hammond); 3, Lucky Girl (S Begley). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Riverwood (R Booth). BEIB Jnr British Novice 1, Cleveland Country Boy (Y Brown); 2, Wilstrop Sunday Girl (R Vaughan); 3, Spot The Clover Girl (T Hughes). jnr progress 1, Irish Rose III (P Green); 2, Salty’s Top Cat (M Green); 3, Tick Tock Tiger (C Mourkogiannias). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Irish Rose III; 2, Salty’s Top Cat. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Irish Rose III; 2, Salty’s Top Cat.

COOMBE PARK EC Totnes, Devon. 10 October

British Novice 1, Stafford Boy (K Marsh); 2, Alaska Bay (M Adams); 3, Acorn (L Harris). Equissage Discovery 1, PDQ (C Hobson); 2, Raindance III (L J Dale); 3, Woodland Bay (E King). 1.05m Amateur 1, Shaab Moor (S Eames); 2, Follytrenawinhillinor (S Jobson-Scott); 3, Mayday (R Gardiner). 1.15m Amateur 1, Follyfoottrenawinhillinor (S Jobson-Scott); 2, Rickytickytavy (C Hobson); 3, Miss Kiss (P Connor). 1.20cm Amateur 1, Dolce Rosa (A O’Dwyer); 2, Didi’s Ragtime (K Pike); 3, Shirwell Scarlett Ribbons (A Williams).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 10 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Montana Bay (K Ritchie): 2, Spring Fever II (K Fitzgerald); 3, Nacona Black Elk (R Aird). Equissage Discovery 1, Phoebe (A Hippisley Gatherum); 2, Apacha (A Easdon); 3, Montana Bay. Norton Heath Newcomers 1, Phoebe; 2, Tonka A II (C Lindsay Brown); 3, Senette (S Brash). 1.10m 1, The Auctioneer (C Lindsay Brown); 2, Anique Duty Calls (A Bonelli Baird); 3, Sea Nymph (D Shaw). Horse & Hound Foxhunter 1, Shawhill Jacko (K Fitzgerald); 2, Cartino (A Barr); 3, Senette. 1.20m A4 1, Miss Fifi (S Low Mitchell); 2, Sinbhsuil (A Black); 3, Groetz (K Connor). 1.30m 1, Ashton Charmer (A Barr); 2, Ominous (S Low Mitchell); 3, Cainby (N Ross Watt).

FOREST OF DEAN Yorkley, Glos, 10 October

BEIB Jnr British Novice 1, Buster Black Magic (N Makin); 2, Nick Of Time II (M Browning). JD/JC 1, Nick Of Time II; 2, Errigal Blaze (L Shepherd). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 2, Caramel & Glencoes Trick Or Treat (S Jenkins); 3, Errigal Blaze. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1 & 2, Caramel & Arthur Comet (S Jenkins); 3, Frere Jacques (B Gardner). jnr members cup 1, Frere Jacques. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Sorts (S Bayliss); 2, Baringa (H Barry). Equissage Discovery 1, Fast Forward (F Hollings); 2, Sorts. Norton Heath Newcomers 1, Turbo Bill (S Bayliss); 2, Regent S (H Shepherd). Horse & Hound Foxhunter 1, Regent S.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 10-11 October

90cm 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, No Fear (C Gibbs); 3, Charlie’s Fire Cracker (C Kelleher). Elevator Discovery 1, White Clover Squirrel (V Thompson); 2, Capital C (J Mincher); 3, Wickstone Eunita (L Gray). 1.05m 1, Narc (T Pearson); 2, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 3, Two D Frost (P Adams). 1.15m 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Ridgeside Khalico (E-J Slater); 3, Peter IV (S Reeve-Young). 1.25m 1 & 2, Chief Trooper & Cappuccino (S Reeve-Young); 3, Lilly III (L Driscoll). 11 Oct: Norton Heath Newcomers 1, Waleska De Loupe (L Junak); 2, Sydney (C Platt); 3, Dancing Ben (S Sayers). 1.10m 1, Jaffeur (L Junak); 2, Santana II (S Broome); 3, Watussi (S Reeve-Young). Horse & Hound Foxhunter 1, Blue Eye (L Junak); 2, Miss Parker II (N Boulter); 3, Grenoble (C Platt). 1.25m 1, Finn’s Flight (N Boulter); 2, Oakhill Supreme (P Cornish); 3, Nobu II (C Platt). 1.30m 1, Katlain (P Crago); 2, Rinaldo (A Lewis); 3, Nouska (J Davies). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Jolico (B Wright); 2, Rose Bali (J Crippen); 3, Rufus (S Symons). Equissage Discovery 1, Vadoc Delisse (S Reeve-Young); 2, Brockley’s Sherriff (DGuilfoyle) 3, Summer Cruise (J Crippen).

PRESCOTT ARENA Bascott, Salop, 10 October

future star 1, Golden Grove Foxtrot (R Lewis); 2, Cherry B (R Thompson); 3, Mighty Maverick (B Barton). sml pony 1, Mr Boots (C Thompson); 2, Golden Grove Foxtrot. BEIB Jnr British Novice 1, Consdale Star (A Lewis); 2, Magical Toffee (C Thompson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Black Satin (Z Owen); 2, Kilkenny Moonlight (A Jones). 25 Alive Jnr Open 1, Meretown Mischief (L Apperley); 2, Elan Mr Charles (K Kirkham). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Irish Misty Weather (L Apperley); 2, Elan Mr Charles. jnr members cup 1, Irish Misty Weather.

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 10 October

starter open 1, Royal Blue (S Costello); 2, Irish Emerald (E Turton). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Siberian Blue (L Hanan); 2, Irish Emerald; 3, Harvey Moon III (L Milne). Equissage Discovery 1, Hucknall (C Franks); 2, Rustic Gold (A Stevenson); 3, Executive Decision II (S Goding). Horse Health 1.05m 1, Concordedor (K Willard); 2, Ema (S Smith); 3, China Drum (S Forbes). Norton Heath Newcomers 1, Sophie II (S Smith); 2, Turbo (K Wellings); 3, Mill Hollow Artic Cruise (J Cullip). 1.10m 1, Dazzal V (L Long); 2, Mr Murdock II (P Holmes); 3, Solitaire V (G Cashmore). Horse Health 1.15m 1, Mr Murdock II; 2, Mr Springer (S Evans); 3, Omiro (S Davidson). 12 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1 & 2, Fantasia & Tiamo (C Nicol); 3, Killmallock (T Whipps). 1m 1, Sophie II (S Smith); 2, Gordon Goodtime (J Whibley); 3, Tanatella (S Jennings). 1.05m 1, Black Number (L Long); 2, Lucky Step (J Whibley); 3, Orissa (N Pinchen). Norton Heath Newcomers 1, Archangel II (T Priest); 2, Rocky S II (W Funnell); 3, Sorraya (S Franks). 1.10m 1, Black Number; 2, Ema; 3, Downtown B (T Priest). Horse & Hound Foxhunter 1, Claydons Annie (N Pinchen); 2, Rolien (P van den Heever); 3, Cornelius Z (C Nicol). 1.20m 1, LB Lancaster (W Funnell); 2, The Megabyte (C Baker); 3, Noberina (N Channing-Williams).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, South Yorks, 10 October

nursery stakes 1, 9 tied. 128/138cm 1 & 2, West Flight & Chestnut Wonder (H McCaie); 3, Whispa II (C Hill). BEIB Jnr British Novice 1, Polly Pocket Rocket (N Madnerson); 2, Abracadabra (N Broxup); 3, Arctic Copy Book (D Baugh). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dancing Delight (H McCaie); 2, Escobar (R Boardman); 3, High Riot (J Elliottt). 1m jnr 1, Moonlight IV (P Aitken); 2, Tupelo (E Illsley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Golden Jodine (S Marshall); 2, Bowes Portland Lad (R Knowles); 3, Major Angel (H Bramley). jnr members cup 1, Kingfisher’s Tarantella (J Clayton); 2, Golden Jodine; 3, Chocolate Supreme (R Hughes-French).