• AREA 18 Woodford, Cheshire, 9-10 August
  • AREA 44 Sunbury-on-Thames, Surrey, 5 August
  • BCA SUMMER SHOW 9 August
  • BERKSHIRE COLLEGE Burchetts Green, Berks, 8 August
  • CARTMEL Cumbria, 6 August
  • DABBS EC Giffordtown, Fife, 9 August
  • HARGATE ARENA Egginton, Derbys, 8-9 August
  • PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 August
  • ROYAL DUBLIN Ballsbridge, Ireland, 6-10 Aug
  • SYKEHOUSE ARENA, Sykehouse, 10th August 2003
  • WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 6-10 August


    • AREA 44 Sunbury-on-Thames, Surrey, 5 August

      BEIB Jnr Novice 1, Blue Skyliner (J Caudle); 2, Risky Business (C Grimster); 3, X-Scream (F Bellm). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Zero To Hero (P A Blosse); 2, Miss Abbeytown (O Loader); 3, Baltic Prince (J Burley). Scope 1.35m 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Cushty (J Renwick); 3, Hoire De Maretz (M Armstrong). Charles Owen British Novice 1, Diamond Rose (K King); 2, Badgers Inca (E Halfhide); 3, Spider (H Dzenis). Horse & Hound Foxhunter 1eq, Pembroke Avocks Shannon (M Farmer) & Fyandra (A Gordon). jnr 1.05m 1, Rock On Jimmy (H Berryman); 2, Baywood Matchstickman (D Milton); 3, Ooh La La (S Parsons). 1.25m 1, Ema (N Boulter); 2 & 3, Cushty & Halifax (J Renwick). jnr 1.20m 1, Wayside It’s A Buzz (A Measor); 2, Another Dollar (N Pavitt). Scope 1m 1, 2 & 3, Lady Calypso, Lady Barnes, & Rastello M (E J Slater). Great Leigh Newcomers 1, Uttah Van Het Indihof (E J Slater); 2, Fairfax (H Antikatzidis). 1.10m 1, Lady Calypso; 2, Toy Saab (L Pavitt).

      CARTMEL Cumbria, 6 August

      Charles Owen British Novice 1, Kildalton April Light (C Richardson); 2, Iron Master (H Dixon); 3, Sea Sundance (K Bowman). open 1, Stainsby Carlos (L Frame); 2, Diamond Deal (D Wicks); 3, Sanna Bay (C Richardson. Horse&Hound Foxhunter 1, Croft Another Love (M Marsh); 2, Jovantin (L Alston); 3, Haizum Firecracker (C Dixinson). 1.10m Members Cup 1, Leonie (L Alston); 2, Border Delta (D Wicks); 3, Dixie Dean (E Williamson).

      ROYAL DUBLIN Ballsbridge, Ireland, 6-10 Aug

      speed 1, Windgates Mystique (C Swail), IRE; 2, Gerry Maguire (R Smith), GB; 3, That’s Life (M Hecart), FRA; 5, Russel (N Skelton), GB. jump-off 1, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 3, Abrisca (M Whitaker), GB; 5, Arko III (N Skelton). power & speed 1, Anastasia (B Twomey), IRE; 2, Splendido (H Marshall), IRE; 3, LB Galileo (M Hughes), IRE; 8, Russel. speed Derby 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Windgates Mystique; 3, Lismore Clover (D O’Brien), IRE. six-bar 1eq, Equitop De Moyen (P Lejeune), BEL & Gelvin Clover (C McMahon); 3, Cim Christo (A Ripke), GER; 4, Gerry Maguire; 5eq, Dobels Frechdachs (M Whitaker); 8eq, Cortaflex Machiavelli (W Funnell), GB. Samsung Nations Cup 1, FRA (First De Launay/F Angot: 0+8; Flipper D’Elle: 4+0; Ephebe Forever/C Hermon: 0+0; Quilano De Kalvarie/M Hecart: 0+NP) team total 8; 2, GB (Arko III: 8+4; Fleur Z/M Whitaker: 0+12; Cortaflex Amber Du Montois/W Funnell: 4+1; Mr Springfield/R Smith: 0+0) = 9; 3eq, IRE (Coolcorran Cool Diamond/R Splaine: 4+4; Waterford Crystal/C O’Connor: 4+4; Luidam/B Twomey: 5+0; Carling King/K Babington: 8+0) & HOL (HBC Jacomar/M Houtzager: 0+10; Audi’s Jikke/E van der Vleuten: 0+8; Eurocommerce Montreal: 0+1; Norit Joint Venture/P Geerink: 8+8) = 17; 5, BEL; 6, GER; 7, SWE; 8, ITA. masters 1, Zara’s Pride (P Smyth), IRE; 2, Hermes De Reve (C McMahon); 3, Equitop De Moyon. puissance 1, Dacapo (M Whitaker), GB; 2eq, Irish Independent Absolon (C McMahon) & XL (H Marshall). speed grand prix 1, Cortaflex Machiavelli; 2, Lismore Clover; 3, ABC Landliebe; 4, Dobels Frechdachs; 5, Gerry Maguire. grand prix 1, Eurocommerce Montreal; 2, Luidam; 3, McKinley (R-G Bengtsson), SWE; 4, Mr Springfield.


      WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 6-10 August

      Equimax Discovery 1, Punker (J Bowman); 2, Just Forever (J Peake); 3, Golden Jubilee (C Norman). Great Leighs Newcomers 1, My Miss Saigon (A Thomas); 2, R Luther (T French): 3, Coldbrook Tigger (A Brown). Horse & Hound Foxhunter 1, Lionheart (M Finlayson); 2, Little Miss (M Watson); 3, Pele IV (N Fiddes). Dodson & Horrell 1m 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Breinton Bezique (M Edwards); 3, Hometime (R Pearson). 4/5-y-o 1, 17 tied. NDS Members Cup 1, Spring Showers (J Price); 2, My Teacher’s Pet (C Richards); 3, Quiz’s Son (J Peake). Jump4Joy 1.15m 1, Zacharias John; 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Idem De Bonfort (S Aston). 1.20m 1, Ballinteskin What A Girl (M Butcher): 2, Mulloughdrin Diamond (S Lane); 3, Nalida (C Millard). 12 & under 1, 13 tied. jnr 85cm 1, Magic Choice (M James); 2, Little Anglezarke (M James); 3, Indian Boy (K Ford). jnr 90cm 1, Just Like Dolly (H Cobley); 2, Five Oaks Crackshot (K Norman); 3, Emma Rose (H Bates). jnr 1m 1, Cottage Celeste (A Cole); 2 & 3, Hollyoaks & J’s Junior (D Willett). Cushionbed Jnr 1.05m 1, Again & Again (C Bailey); 2, Skybourne (M Grose); 3, Glanwern Guinness (L Yeo). jnr 1.10m 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Mr Muldoon (R Hawes). Oakley 148cm 1, Okehurst Crackerjack (G Spence); 2, Frankie’s Ace (A Cole). 7 Aug: Charles Owen British Novice 1, Dylan Llewellyn (T Houlihan): 2, Mikey Finn Again (D Austin); 3, Broadway Classic (V Pike). Great Leighs Newcomers 1, Nileria (S Harvey); 2, R Luther; 3, Ullisina (B Menzies). Horse & Hound Foxhunter 1, Rolex (H Luck): 2, Reflection II (P Scandrett); 3, Dream On (L Edgar). NAF 1.05m 1, Ballinteskin What A Girl; 2, Cwrtycadno Mel (K McBride); 3, Walton Bombadier (L Long). NDS Members Cup 1, Spring Showers; 2, Downtown James (K Grimster); 3, Graffito (C Millard). Jump4Joy 1.15m 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Downtown James; 3, Ashroe Clover (Z Phillips). Sportsman 1.25m 1, Rockburren (A Thomas); 2, Cynfig Showtime (E Eynon): 3, Golden Pele (P Spivey). 1.35m 1 & 2, Luigi & Skip Two Ramiro (G Williams); 3, Oakhurst Highlife (K Doyle). Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Ara (S Neads); 2, Mandriaan II (B Dunning): 3, Norman IV (D Wilson). 12 & under 1, 16 tied. jnr 85cm 1, Magic Choice; 2, Penforma Farm Kerry Gold (L Bettinson); 3, Huntsman’s Turn (R Truman). jnr 90cm 1, Cottage Celeste; 2, Huntsman’s Turn; 3, Silver Sands (C Meachin). jnr 1m 1, Zander Klein (A Cole); 2, Silver Sands; 3, Ausdon Klavy (M Edwards). Cushionbed 1.05m 1, Tomadachi II (H Wells); 2, Little Yo Yo (E Akers); 3, KM Bronze (C Mitchell). jnr 1.10m 1, Cottage Celeste; 2, Bowes Ricochet (D Willett). Oakley 148cm 1, Ballyclough Brisco; 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davis): 3, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton). 128cm 1, J’s Junior; 2, Hollyoaks; 3, Indian Luck (B Gould). 138cm 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Ballyclough Brisco; 3, Kosmic Smoke (C Bailey). 4/5-y-o 1, 25 tied. 8 Aug: Charles Owen British Novice 1, Elmswood Summer Cruising (H Aird); 2, Rio Mario (J Hayles); 3, Chipie GP Z (M Smith). Great Leighs Newcomers 1, Nileria (S Harvey); 2, Rescator (J Draper): 3, Jewel Pierreville (J Neal). Horse & Hound Foxhunter 1, Kalorik (R Tillson); 2, Kilcluney (J Bowman); 3, Dream On. Dodson & Horrell 1m 1, Downtown James; 2, Walton Bombadier; 3, Hometime (R Pearson). intro Derby 1, The Bing (R Pearson): 2, Cwrtycadno Mel (K McBride): 3, Waterston Girl (A Prettyman). Jump4Joy 1.15m 1, No Fear (C Gibbs); 2, Socrata (H Stennett); 3, Ballinteskin What A Girl. Sportsman 1.25m 1, Honnie (K McVean); 2, It’s Mine (D Morton); 3, Laughton James (C Baker). 1.35m 1, Luigi; 2, La Clochette (L Abraham); 3, Laughton James. Thomas Bates 7-y-o 1, 14 tied. Aon 6-y-o 1, 15 tied. 12 & under 1, 14 tied. jnr 85cm 1, Master Nathaniel (A Wicken); 2, Rolling Rock (T Pearson); 3, My Jenny Wren (V Sims). jnr 90cm 1, Cottage Celeste; 2, Essay (A Cole); 3, Magic Choice (M James). jnr 1m 1, Cottage Celeste; 2, Just Chester (L Bettinson); 3, Ruckham Megan (H Webb). Cushionbed Jnr 1.05m 1, Timberhill Flame (C Bacon): 2, Quality Time (M Browning); 3, Tomadachi II. nr 1.10m 1, Cavendish (G Hann): 2, Batman II (M Browning); 3, What’s The Story (S Evans). jnr Derby 1, Cavendish; 2, Skybourne (M Grose); 3, Cottage Celeste. Oakley 148cm 1 & 2, Another Dollar & New York Skyline (N Pavitt); 3, New York Spritzer (L Sims). 9 Aug: Charles Owen British Novice 1, Rio Maria (J Hayles); 2, Handy Sugar (M Edwards); 3, Ardcroney Dawn (K Viveash). Equimax Discovery 1, Just Forever (J Peake); 2, Monarch Gold (H Aird): 3, Mikey Finn Again. Great Leighs Newcomers 1, Patilla (S Platt); 2, Watts Middle March (J Bailey); 3, My Miss Saigon. Horse & Hound Foxhunter 1, Nileria (S Harvey); 2, Chakotay (E Eynon); 3, Pioneer (C Nicol). NAF 1.05m 1, Zacharias John; 2, Walton Bombadier; 3, Lady Tropics (L Thirlwell). NDS Members Cup 1, Wild Buck (L Long); 2, Cwrtycadno Mel; 3, O’Ryan Himself (J Blackburn). 1.20m 1, Ballinteskin Review (M Butcher); 2, Flash for Cash (K Bloomfield); 3, Llertta’s Cher Delight (J Attrell). B&C 1, Angelique (K Doyle); 2, Orion II (S Tobin); 3, Hermes (P Spivey). Toggi 1.25m Grand Prix 1, JGE Nenagh (G Burchmore); 2, It’s Mine; 3, Euphoria USA (S Heaven). Young Show Jumper Award 1, Elmside Orlando (S Heaven); 2, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 3, Obleem (B Penny). 12 & under 1, 13 tied. jnr 85cm 1, The Current Affair (C Mitchell); 2, Himalayan Blue Poppy (H Broad); 3, Toffo (T Houlihan). jnr 90cm 1, My Toffee Crisp (C Mitchell); 2, Bwlfa Bonnie (E Farr); 3, Thurlestone Red Cirrus (G James). jnr 1m 1, Cavendish; 2, Wyrehill Brandy Snap (S Oliver); 3, J’s Junior. Cushionbed Jnr 1.05m 1, KM Bronze (C Mitchell): 2, Little Craft (D Stanbridge); 3, Louie (E Farr). jnr 1.10m 1, Tomabachi (H Wells); 2, Cloughins Prince (K Conway); 3, Butcher’s Boy (M Edwards). Oakley 148cm 1, New York Spritzer; 2, Bobby Bracken (L Sims); 3, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver). 4-y-o ch 1, 9 tied. 5-y-o ch 1, Nonstop Royale (G Williams); 2, Rialto III (J Draper); 3, Kingsland Gold (E Eynon). Jump4Joy 1.15m 1, Myrddin (M Edwards); 2, Downtown Jazz (C Ellis); 3, Kiss and Tell II (H Tredwell). 10 Aug: Charles Owen British Novice 1, Tremels Mr Leivesley (T Wilson): 2, Gran Turismo (S Nicol): 3, Playboy’s Jewel (T Cotterell). Horse & Hound Foxhunter 1, Linaro (L Williams); 2, Dream On; 3, Isadora (D Morton). Jump4Joy 1.15m 1, Zacharias John; 2, Lord Concord (A Boyce); 3, Oyster Hill (K Harding). Sportsman 1.25m 1, My Lego Man (Z Phillips): 2, Abalone Cracker (M Kyle); 3, Cappa Flight (J Bowman). 12 & under 1, 40 tied. jnr 90cm 1 & 2, Maverick’s Chance & Mountain Ghost (H Thomas); 3, Rolling Rock (T Pearson). jnr 1m 1, Roly (M Reed-Stephenson): 2, Butcher’s Boy; 3, Polly Flinders (B Mantel). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Sunkist (H Turrell); 2, O’Grand (G Turner); 3, Flare Time (A Pacheco). jnr 85cm 1, Rolling Rock; 2, Tremenyn Tommy Red (H Thomas); 3, Painted Chip (J Mendoza). 1.35m grand prix 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Skip Two Ramiro (G Williams): 3, The Riddler (J Draper). Equimax Discovery 1, Wilmertastic (M Watts); 2, Eastwood (E Eynon); 3, Portius (T Hill). 138cm 1, Ballyclough Brisco & Bowes Ricochet (D Willett); 3, Gypsy Jack (B-J White). 128cm 1eq, Nantcol Pervain (B Mantel) & Little Anglezarke ; 3, J’s Junior. Great Leighs Newcomers 1, Pamela Extien (M Smith); 2, Espirito (C Curtis); 3, Vyrnwy Bovril (E Wheeler). jnr 1.10m 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Timberhill Flame (C Bacon); 3, Cottage Celeste. jnr 1.05m 1, Mohurry Jack (R Anstee); 2, Snorter (L Fishwick); 3, Zander Klein (A Cole). B&C 1, Genius (P Spivey); 2, Angelique; 3, Charming (S Strawson). Oakley 148cm ch 1 & 2, Mister Amontilano & Hopala (H Paul); 3, Sorcerer’s Apprentice. Cushionbed Jnr 1.05m 1, Bowes Ricochet; 2, Snorter; 3, Butcher’s Boy. Dodson & Horrell 1m ch 1, Zacharias John; 2, Walton Bombadier; 3, Ballinteskin What A Girl. NAF 1.05m 1, Ballinteskin What A Girl; 2, Myrrdin; 3, Concordedor (K Willard).

      BERKSHIRE COLLEGE Burchetts Green, Berks, 8 August

      Charles Owen British Novice 1, Chilli B (B McMahon); 2, Yukon (J Davey); 3, Tango (V Ashworth). Equimax Discovery 1, Diamond Lizzie (P Adams); 2, Four Leaf Clover (S Page); 3, My Secret II (H. Saget). 1m 1, Jazzed Up (E. Slater); 2, Wildfire (K Pullen); 3, Affricks Gold (S Whylie). Great Leighs Newcomers 1, Utah Van Het Indihof (E Slater); 2, Some Canary (T Stokes). 1.20m 1, Ridgeside Destiny (E Slater); 2, Chat D’or (V Ashworth); 3, Jazzed Up.

      HARGATE ARENA Egginton, Derbys, 8-9 August

      jnr A4 1, Hedgefield Chancer (D Markham): 2, Western Andy (H Davies); 3, Carmel (H Roe). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Woodside Way (K Chevin); 2, MVF Supreme (S Frost); 3, Shipley’s Lad (H Howsam). jnr A4 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, Grange Sandy (A Pownall): 3, Forever Penny (R Gunn). HOYS 128cm 1eq, Tommy Tee (A Tate) & Kay Jay (C Williamson); 3, Magic Shadow (C Evans). HOYS 138cm 1 & 2, Strawberry Fair & Miss Congeniality (M Sampson); 3, Double Dominic (J Reveley). jnr intermediate 1, A Touch Of Rust (W Whitaker); 2, Tigerwood (P Dobby); 3, Street Angel (J Kirk). 12 & under 1, 5 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Back Before Dark (L Gee); 2, Spider’s Dance (J Sizer); 3, Downseny Popit (M Mikosz). Scope Jnr Novice 1, 4 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Scope Jnr Adventurer 1, Watson & Thornton Shrewsbury (P Shelbourne): 2, Another Dazzle (A Valks); 3, Colin’s Pride (M Parkin). jnr open 1, Smudge (S Ballard); 2, Dibberford William (E Nuttall); 3, Homer J (H Gillott). 9 Aug: CBS 1.15m Jnr Select 1, Foxmill Montana (W Whitaker); 2, Catmandu (C Keeling); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). jnr A4 1, Foxmill Montana; 2, Caramel II (P Dobby); 3, Loobeen Shamrock (A Mizon). Kraiburg Jnr Showjumper of the Year 1, Kahola Maestro (J Whitaker): 2, Tigerwood (P Dobby); 3, Indien De Here (N Sewell). jnr A4 1, Gem’s Pure Genius (D Moseley); 2, Justa Nuther Fred (A Mizon); 3, Top Gun (L Pheasant). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1eq, Elan Mr Charles (S Magee) & Devlin (W Whitaker); 3, Highfield Sir Hugo (L Wade). August Silk Restricted Jnr 1, T’Adh Leis (S Ballard); 2, Colin’s Pride; 3, Indien De Here. Golden Bear Tiny Tots 1eq, His Nibs (S Costello), Sparrow Fox (D Whitaker) & Cloigen Fair Georgie (S Holliday). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Solo Artist (C Kemp); 2, Gunsmokes Irish (L Hayward): 3, El Arion (M Elliott). Smith of Whiteinch Primary 1, 5 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Apache Craze (R Westmoreland); 2, She Who Dares (S Holliday); 3, Cardells Maximillion (A Platts). Scope Jnr Novice 1, Kentucky Blue (J Whitaker); 2, Ashwood Mizz Dynamite (J Meakin); 3, Dixie (D Whitaker).

      AREA 18 Woodford, Cheshire, 9-10 August

      1.05m 1, Country Herb (C Collins); 2, Victor Van Erpicot (S Hibbert); 3, Hawthorn Tarek (E Bell). Area 18 novice ch 1, Clarissa (C Collins); 2, Raffiness (G Billington); 3, Cool Impression (N Bampton). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Odilia (D Andrews); 2, Hawthorn Lad (S Moss); 3, Cassius Clay (G Billington). IT Business Systems 1.25m 1, Addy The Eagle (O Lazarus); 2 & 3, Jubilant & Ontario (J Andrews). Charles Owen British Novice 1, Orfus De L’Eau (D Richards); 2, Cascade (S Speechley); 3, Master Pride (J Burns). Equimax Discovery 1, Fabien P (G Billington); 2, Murphy’s Tipple (S Pountain); 3, Zim Zam (H Hool). Great Leighs Newcomers 1, It’s Supergirl (G Billington); 2, Cool Impression (N Bampton); 3, Ratisbon (C Nicholas). 1.10m 1, Country Herb; 2, Dixie Deam (E Williams); 3, Haughton Rupert (C Thompson). 1.15m select 1, Adamo America (T Davin); 2, Janet (C Shepherd); 3, Reval (T Wilkins). 1.05m 1, April Affair (J Powell); 2, Bristo Bob (C Smith); 3, Spring Equinox (E Wright). Charles Owen British Novice 2nd round 1, Townhead Fantasia (L Glendinning); 2, Victor Van Erpekon; 3, Good Friday (P Shaw). Scope 1.35m 1, Noblesse (R Bevis); 2, Carlsson 17 (G Billington); 3, Pure Shores (C Collins). IT Business Centre 1.25m 1, Croft Latifia (J Garton-Pope); 2, Medaille D’Or (J Shaw); 3, Jubilant. DMS Novice 1, Utille Van Lozerheidt (C Collins); 2, Paulett De La Houpe (T Fowles); 3, Maid Of Diamonds (S Scott). DMS Adventurer 1, Milrowes Say No More (J Powell); 2, Tigger Too (I Wynne); 3, Paulett De La Houpe. Great Leighs Newcomers 1, Krishna De Sisse (S Whitaker); 2, Juliette Silver (J Matthews); 3, Grazie (P Murphy). 1.10m 1, Domingo (S Buckley); 2, Lord B (D Fairclough); 3, Country Herb. Smarter Builders 1.15m 1, Una Van Berkenbroek (J Garton-Pope); 2, Crack Malone (K Phillips); 3, Paulinus (T French).

      BCA SUMMER SHOW 9 August

      Charles Owen British Novice. 1, Chilli B (B. Mc Mahon); 2, Yukon (J. Davey); 3, Tango (V. Ashworth) Equimax Equine Discovery 1, Diamond Lizzie (P. Adams); 2, Four Leaf Clover( S. Page) 3, My Secret 11 (H. Saget) 1m Open 1, Jazzed Up (E. Slater) 2, Wildfire (K. Pullen) 3, Affricks Gold (S.Whylie) Great Leighs Newcomers 1, V Hah Van Het Indihof (E.Slater) 2, Some Canary (T.Stokes) 1m 20 Open 1, Ridgeside Destiny (E. Slater) 2, Chat D’or (V Ashworth) 3, Jazzed Up (E.Slater).

      DABBS EC Giffordtown, Fife, 9 August

      jnr 90cm 1, Tshakanni (W Melville Smith); 2, Bowes Charlie Brown (R Haynes); 3, Smokey Sue II (L Brunton). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Blueberry Whorl (T Armstrong); 2, It’s Daylight Robbery (P Blosse); 3, Chilli Peppercorn (R Reilly). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, 1, Treble Trix (L Collins); 2, Highly Flammable (F Tague); 3, Johnty’s Lad (J Spence). 128/138cm 1, Bowes Charlie Brown; 2, Lois Dubh (H Haig); 3, Lara Jane (R Haynes). 128cm 1, Lara Jane; 2, The Mighty Midget (J Drummond). 138cm 1, Johnty’s Lad; 2, Highly Flammable; 3, Stone Park Heather (F Tague). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Johnty’s Lad; 2, Treble Trix; 3, Magic of the Night (R Agnew). jnr intermediate 1, Wickenstones Classic Touch (H Haig).

      PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 9-10 August

      90cm 1, Crossways Sylvester (L Street); 2, Grey Light (S Tucker); 3, Crystal Breeze (K Coombs). 1m 1 & 2, Lemar & Otsem (S Reeve-Young); 3, Aurina (C Williams). 1.05m 1, Manhattan Skyline (C Williams); 2 & 3, Lemar & Milldale (S Reeve-Young). 1.10m 1 & 2, Corodino K & Chief Trooper (S Reeve-Young); 3, Manhattan Skyline. 10 Aug: Charles Owen British Novice 1, Rosgan Irco Lara (S Darnborough); 2, Tullibards Finnegan (G Sayers); 3, Cheeky Monkey (R James). Equimax Discovery 1, Ballyhoo Bertie (J Hanson); 2, Chaconne (S Reeve-Young); 3, Zantini Z (H Aston). 1.05m 1, Lemar; 2, Milldale; 3, Broadstone Ladybird (N Lightfoot). 1.15m 1, Chief Trooper; 2, Chalice Ii (S Reeve-Young); 3, Petite Du Taillon (K Brown). 1.25m 1, Corodino K; 2, Pandor (S Rawding); 3, Chief Trooper.

      SYKEHOUSE ARENA, Sykehouse, 10th August 2003

      Warm Up Competition 1, West Flight (H McCaie); 2, My Little Munchkin (P A Blosse); 3, Stainsby So What (A Prime). BEIB Junior British Novice 2nd Round 1, Half Star (G Morrisey); 2, Tinka Two (S Doughan); 3, Whisper II (C Hill). Blue Chip Junior Newcomers 1, Milford Heather Blue (F Fowler); 2, Boden Lady (H Roe); 3, Chocolate Supreme (R Hughes-French). 1.0m Junior Open 1, Zee Max (J Garside), 2, Carmel (H Roe). Squibb & Davies Junior Foxhunter/1.10m Junior Open 1, Zee Max (J Garside); 2, Cool Oss (S Jimmison); 3, Woodside Entertainer (K Chevin). Junior Intermediate Open 1, Beamish Sunbirst (H Mcaie); 2, Tribal Dance (A Lumley); 3, Oakbanks Jack (D Harland).