AREA 15 Rochdale, Lancs, 1-2 August

AREA 23 Edwinstowe, Notts, 5 August

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 31 July

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 3-5 August

CRANLEIGH SHOW 5 August

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 3 August

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 4-5 August

MUNDOLE EC Forres, Invernesshire, 5 August

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 31 July

PYECOMBE Pyecombe, W Sussex, 2-5 August

SCOTTISH HPI Llanark, 2-5 August

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 31 July

British Novice 1, Chester Glen (B Robinson); 2, Mozart II (G Howitt); 3, Sir Nickleby (B Ensten). 95cms 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Flash Biker (R Dearden); 3, Only Sometimes (D Perry). Discovery 1, Carnival Lord (O Beer); 2, Granette (H Tredwell); 3, Gosfard Lady (L Hollick). 1.05m 1, Astra Daisy (B Ensten); 2, Darleen (C Simmons); 3, Only Sometimes. Newcomers 1, Malagaii (J Crowson). 1.10 Memb’s Cup 1, Kantaravh (H Tredwell).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 31 July

British novice 1, Moats Ice Million (J Wilkins); 2, Rickstone To Predict (J Westgate); 3, Con Lucimento (S Bayjoo). discovery 1, Mollee (B Martin); 2, Samadhi (M Kerr); 3, Louie Ve (C Ludlow). 1.05m 1, Sabrina II (J Mincher); 2, Country Minstrel (N Tinworth); 3, Capitalise (J Renwick). newcomers 1, 4 tied. A4 1, Capitalise; 2 & 3, Galina & Perdix Little Gem (H Stennett). Foxhunter 1, Robin Hood II (J Renwick); 2, Burgaafs Girl (R Ockendon-Day); 3, Domini II (G Williams). 1.25m 1, Ardens Olaf (R ockendon-Day); 2, Capitalise; 3, Twinings McCains DM (S Newton).

AREA 15 Rochdale, Lancs, 1-2 August

1.25m 1, Ivo (P Murphy); 2, Kilkenny Diamond (A Pilling); 3, Dovecote Jilly (A Cowan). newcomers semi-final 1, Candle Queen (S Wild); 2, Ashdale Spirit (D Quigley); 3, Parsons Advocate (K Fletcher). 1.35m 1, Seven Dales (A Bell); 2, Baileys Pion (J ReedStephenson); 3, Aparte (J Rossetti). star of the future 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Sarah’s Pride (C Curtis); 3, Angeline (L Brennan). British Novice 1, Opposite Time (S Osborne); 2, Tsunami (P Barker); 3, Roscoe’s Galani (J Shaw). 1.05m adventurer 1, Moonraker (A Bell); 2, Heritage Pontos (S Cuthbert); 3, Forever Grace (J Moult). newcomers 1, Delholme Delight (S Cuthbert); 2, Uptons Liberty (J Garton-Pope); 3, Catch A Cloud (G Walker). 1.20m members cup 1, Heritage Pontos; 2, Monty’s Star (H Goodby); 3, Miss Nikita (L Redfearn). 148cm 1, Treebo Willowbrook (S Ryan); 2, Copper Shell (A Walker); 3, Foxmill Montana (N Bampton). sml pony 1, Necta Peebles (J Davison); 2, Young Highland Robbie (J Siddons); 3, Douroug Peeples (L Gee). novice 1, Fourth Flight (J Day); 2, Mr Riverside (F Davison); 3, Simply Spot (C Alpin). jnr progressive 1, Cloud Number Nine (R Moult); 2, Bowes Brave Heart (N Pow); 3, What Complaint (D Moseley). jnr adventurer 1, Herbies Way (J Bullock); 2, Keeley Rock (S Ryan); 3, Cottonwood Kid (S Osborne). jnr 1.15m 1, Firedance Rosie (R Whitford); 2, Toleman Express (D Moseley); 3, Majors Angel (C Graham). B&C 1, Great Love (E Whitaker); 2, Kilkenny Diamond; 3, Nethertown Kiss (P Barker). 5-y-o 1, Charlie (R Jones) & It’s Otty (R Brewin); 3, Hawthorn Sierra (T O’Hara). open 1, Bambuk (C Collins); 2, Seven Dales; 3, Karina (M McCourt). A4 1, Ricochet Rex (G Billington); 2, Degusa (T Newman); 3, Castle Anna (C Curtis). DMS novice 1, Aspen Magna (L Brennan); 2, Roscoes Galaxy (J Shaw); 3, Southbrook Sparkle (J Reed-Stephenson). Blue Riband 1, Gravnor De La Mare (P Barker); 2, Croft Romulus (M Marsh); 3, S Para D (L Brennan). jnr star of the future 1, Scooby Boo (M Williams); 2, Tyke Tyler (A Soar); 3, Lynwood Gem (A Derbyshire). sml jnr open 1, Bowes Semtex (H Swailes); 2, Lynwood Gem; 3, Scooby Boo. jnr newcomers semi-final 1, Herbies Way; 2, Cottonwood Kid; 3, Crystal Magic (T Knox). 10 & under 1, Noble Collette (T Davison). 128cm 1 & 2, Cappagh Misty & Stainsby Starburst (J Revely); 3, Get Ready Freddie (T Whitaker). 138cm 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Necta Peebles.

PYECOMBE Pyecombe, W Sussex, 2-5 August1.05m 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Walton Bombardier (L Long); 3, Colorado Countdown (J Annett). novice Derby 1, Neander (C Nicol); 2, Malibu Express (A Rees); 3, Derrylavins Joy (C Lewis). 1.15m 1, Velvisto (N Boulter); 2, Positively Cavalier (D Charles); 3, Gavina (N Boulter). Foxhunter 1, Cruising About (D Charles); 2, Romina II (M Lockhart); 3, Rosstowner (P Colgate). 1.30m 1, Romulus 16 (D Charles); 2, Ballinar (J Pay); 3, Calle Carson (D Inglis). British novice 1, The Illuminator (L Lodge); 2, Miss Connie (C Bunn); 3, Kurara (D Powell). discovery 1, Magic Dougal (A de Bearn); 2, Chablis (E Sender); 3, Witches Storm (M Lockhart). newcomers 1, Quira G (A Watkins); 2, This Time (A Clutterbuck); 3, Hollywood (C Nicol). young riders 1, Otzivchevya (J Russell); 2, Prince Farn (N Tinworth); 3, Just Cruising (J Russell). 1.05m 1, Otzivchevya; 2, Otaff (A Winter); 3, El Conquistador (J Neal). JB Arenas ch 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Walton Bombardier (L Long) 3, Blacklands Remus (C McAuley). accumulator 1, Sea Cat (C Foreman); 2 & 3, Satan &Sensation (T Priest). speed Derby 1, Harlem (C Foreman); 2, Against The Odds (G Williams); 3, Mister Bentley (N Tinworth). Wyndham Classic ch 1, Machavelli II (D Charles); 2, Comex (W Funnell); 3, Gold Horizon (A Lewis). 6/7-y-o ch 1, Genette Kervec (S Crippen), 2, Gemini De Terlong (J Popely); 3, Ideal Exchange (G Cashmore). jnr novice ch 1, Tomadachi (G Strutton); 2, Flying Opposition (K Johnston); 3, Centre Point (D Delani). jnr open ch 1, Flying Opposition (K Johnston); 2, Tomadachi; 3, Mr Muldoon (R Hawes). British novice 1, Southgates Sylvie (A Hempleman); 2, Aluira G (S Ekefelot); 3, The Illuminator. 1m 1, Walton Bombardier; 2, Blazing Comet (K Ruff); 3, Country Minstrel (N Tinworth). discovery 1, Guarded Affair (J Loreda); 2, Rosgan Fine Echo (J Crippen); 3, Gallantie (K Ashe). 1.10m 1, Otzivchevya; 2, Naomi (H Turrell); 3, Hot Two Step (N Tinworth). 4/5-y-o ch 1, Opportunity B (H Turrell); 2, Unbelievable Darco (D Charles); 3, Carnaval Pleasure (K Cooper). ladies’ 1, Bullands Extrovert (N Boulter); 2, Woodlands Millvale (J Cassan); 3, Rum Baba (J Cobb). Derby 1, Finns Flight (G Cashmore); 2, Franklands Prince Caspian (P Lajtha); 3, Coffee Royale (M Dorgan). grand prix 1, Miss Sante (D Inglis); 2, Rodrigo (C Hanley); 3, Calle Carson. YR ch 1, Apple Pip Jack; 2, Velvisto; 3, Hot Two Step. 0.90m 1, Temple Singer (K Watts); 2, The Model (J Price); 3, Northern Celtic Pride (C Howard). discovery 1, Nobless Oblige (T Priest); 2, Rock A Billy (J Kingshotte); 3, Milltyme Ramano (F Frankland). 1m Derby 1, Walton Bombardier; 2, The Model; 3, Etoil (N Campbell). 1.15m 1, Sea Cat; 2, Castlequinn Clover (D Baker); 3, Just For Chance (L Lodge). HOYS grade C 1, Huit De Coeur (J Burgess); 2, Royal Recruut (N Tinworth); 3, Anderida Polydora (J Annett). ladies’ ch 1, Melissa C (S Rawding); 2 & 3, Mercurious & Hello One (L Murphy). Derby 1, Comex; 2, Rum Baba; 3,Pauldarys Romeo (P Filer). 1m 1, Walton Bombardier; 2, Backshee (K Puttock); 3, Carnival Moon (B Dunning). newcomers 1, Lara II (P Crago); 2, Gitane Des Plains (A Roebuck); 3, Hastings II (J Annett). novice ch 1, Otzivchevya; 2, Walton Bombardier; 3, Guarded Affair.

SCOTTISH HPI Llanark, 2-5 August

1m. 1, Simply Elegant (B Valks); 2, Sky One II (P Sims); 3, Royal Declan (A Valks). newcomers. 1, Sorcerers Apprentice (C Saunders); 2, Scarlet Adventure (C Saunders); 3, Meretown Martini (S Edenborough). 10 & under. 1 & 2, Little Bounce & Little Joy (A Kelly); 3, Sunny Delight (D Willet). scurry. 1, Foxlynch Nice & Easy (K Butchart); 2, Ratina (L Morton); 3, Weavers Legacy (T Shearer). 148cm. 1, Mystery Music (E Docherty); 2, Sorcerers Apprentice; 3, Riverside Dream (S Heaven). starters. 1, Holly Oaks (D Willet); 2, Tasman Archer (S Ward); 3, Double Whammy (A McCullagh). 128cm. 1, Ultimate Challenge(J Harland); 2, Welsh Wonder (H Skelton); 3, WSP Oh Boy (O Griffiths). 138cm. 1, Little Logic (A Mizon); 2, Forever Katie (L Sims); 3, Campus (C Saunders). progressive. 1, One To One (P Sims); 2, C’s Surprise (C McNaughton); 3, Have You Got A Minute (S Duggan). new recruits. 1, Sparkling Rossnahane (J Creswell); 2, Thornycroft (K Faragher); 3, Smokeycot Windsor (Morgan Buchanan). newcomers. 1, Thornycroft Misty Blue (P Sims); 2, Errigal Dancer (J Creswell); 3, Brynteg Caramel Cream (T Chambers). 1.15m. 1, Meretown Martini; 2, Justa Nuther Fred (A Mizon); 3, Tiger Wood (P Wood). JC. 1, Hock I (K Bowman); 2, Orlando King (C Neath); 3, Greyoaks Morning Mystery (N Robb). 1.10m. 1, The Night Hawk (A Evans); 2, Ocean Colour Scene (D Smith); 3, Mereton Martini. Scottish jnr open ch 1, Ocean Colour Scene; 2, Riverside Dream; 3, Short Step (S Heaven). 128cm. 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 3, Midnight Dynamite (H Haig). 138cm. 1, Night Hawk (A Evans); 2, Forever Katie (L Sims); 3, Bowhayland Rockin Robin (K Haines). 90cm. 1, Chocks Away Ginger (B Valks); 2, Bowes Cemtex (H Swailes); 3, Spotted Fever (J Bell). British novice. 1 & 2, Bowes Smoke Signal & Bowes Peter Pan (H Swailes); 3, Shady Nook II (A Mizon). newcomers. 1, It’s Scooby Doo (N Jones); 2, Mr Blue (A Mizon); 3, Errigal Dancer. Foxhunter. 1, Menumenum (S Heaven); 2, Scarlet Adventure (C Saunders); 3, Little Irish Frost(R Walker). JC. 1, Weavers Legacy (T Shearer); 2, Sky One II; 3, Owenmore Bobby (R Jack). new recruits. 1, Kay Jay (E Williamson); 2, Westerton Top Scarlet (A Lee Johnstone); 3, Atomic Kitten (S Lithgow). 10 & under. 1, Little Joy; 2, Robin B (O Evans); 3, Rio Recardoe (J Whittaker). 128/138cm. 1, Lara Jane (R Haines); 2, Double Whammy (A McCullagh); 3, Echo Wold (Z Wilson). star of the future. 1, Ratina; 2, Ashton Batchelor Boy (M Davin); 3, Orlando King (C Neath). adventurer. 1, One To One (P Sims); 2, Sparkling Mr Easdale (J Creswell); 3, Ezzadin (A Christie). Foxhunter. 1, Menumenum; 2, Little Irish Fros); 3, Tom Hanks (S Owens). 1.10m. 1, Meretown Martini; 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, Ashton Batchelor Boy. 148cm. 1, Mystery Music; 2, Air Force One (K Forsyth); 3, Twice As Ice (M Davin). 128/138cm. 1, Blonde Bombshell (P Sims); 2, Little Logic; 3, WSP Oh Boy (O Griffiths). 128cm. 1, Forever Penny (M Newall); 2, Double Whammy (A McCullagh); 3, Madame Sin II (K Chambers). 138cm. 1, Layton Inspiration (P Sims); 2, Mr Blue; 3, Errigal Dancer. tiny tots. 1, Bally Red Wharf (M Sampson); 2, Bay Street Blues (H McCaie); 3, Kay Jay (C Williamson). 128cm team. 1, England (Coralass/C Mowbray; Proud Flyer/J Whittaker; J’s Junior/ L Saywell; Duncrynes Jungle Bunny/J Ward); 2, Scotland (Dickens/A Kelly; Myra’s Boy/S Lithgow; Another Chance/N Dingwall; Midnight Dynamite/H Haig); 3, Wales/Ireland (Miss Nancy/OGriffiths; Cappagh Misty /J Reveley; Drumcaghy Rose/J Coyle; Sligo Chance/A Ferguson). 138cm team. 1, England (Strawberry Fair/P Dobby; Fieldens Tamarind/P Neil; Campus /C Saunders; Lakeland Little Cracker/ R Cottam; 2, Scotland (Alpine Jet/L Thomson; Bowes Charlie Brown/L Hutt; Hazel The Nut/S Babes; Guiness Special/J Kirk); 3, Wales (Glencoes Trick Or Treat/K Haines; Trench Casanova/E Griffiths; The Night Hawk/A Evans; High Rise/R Griffiths). 148cm team. 1, Wales (Short Step/S Phillips;Red Osprey/ K Haines; Ratina/L Morton; Diamond Calypso /S Heaven); 2, England (Telstar Snap Shot/L Maybin; Mr Swampy/ G Kay; Exquisite/V Callaghan; CJ’s Kemosabi/S Jeffries); 3, Scotland (Woodlands Grasshopper/S Brash; She’s Elastic/G Kirk; Stainsby TopThat/J Raeside; Master Roscoe/E Docherty). 5 Aug: 10 & under grand prix. 1, Forever Penny (M Newall); 2, Echo Wold; 3, Proud Flyer. Im. 1, Chocks Away Ginger; 2, Jump For Gold (J McElrath); 3, Bowes Semtex. do, new recruits. 1, Thornycroft Misty Blue; 2, Madame Sin II; 3, Applejax Solitaire. do, 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Midnight Dynamite; 3, J’s Junior. do, 138cm. 1, Bowhayland Rockin Robin; 2, Glencoes Trick Or Treat; 3, Flyaway Peter (D Smith). do, 148cm. 1, Mystery Music; 2, Woodands Grasshopper (S Brash); 3, Park Larry (K Forsyth). star spotters. 1, Applejax Mr Ed; 2, Lochnatousa (C Smith); 3, Ashton Batchelor Boy (M Davin). newcomers. 1, Errigal Dancer; 2, It’s Scooby Doo (N Jones); 3, Hayley Bop (H Lowry).

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 3 August

British novice 1, Kings Riddle (S Lewis); 2, Silent Step (L Clarke); 3, Cantanova (R Keevil). discovery 1, Nobel Max (L Pinney);2, Cantanova; 3, My Secret (M Orzazewska). newcomers 1, Galitzia (F Atkins); 2, Personality (C Corke); 3, Onix (C Corke). 1.10m members cup 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Kindred Spirit (S Lewis); 3, Ryans Cocktail (J Hyde). 1.25m open 1, Kindred Spirit.

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 3-5 August

1.25m 1, Ricochet Rex (J Billington); 2, Decoded (M Watson); 3 Drunken Disorderly (J Riddle). newcomers semi-final 1, Mid Time (R Bevis); 2, Norlando (L Hales); 3, It’s A Snip (D Morton). 1.30m 1, Panama O’Hec (C Richardson); 2 & 3, Stable Express Jadorijke & Sandro’s Whisker (D Morton). DMS Novice 1, Mr Baileys Irish Dream (P Harris); 2, Arizona (C Webley); 3, Star Of Fortuna (S Pountain). British novice 1, Sam Supreme (S Davies); 2, Scorpio Power Of Darkness (M Kyle); 3, Mid Gluck (M Boddy). newcomers 1, Lady Lord (H Rees); 2, Oakhurst High Life (K Doyle); 3, Miss Opal (D Morton). Foxhunter 1, Oakhurst High Life; 2, Lethal Weapon (M Boddy); 3, Carlsson (G Billington). members cup 1, Silver Sea (S Nicholson); 2, Count Belair (V Jefferies); 3, High Expectations (M Kyle). 4 Aug: 1.25m 1, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 2, Blue Chip Quinton (P Barker); 3, Uptons Iranda (E Gascoine). 1.35m 1, Stable Express Jadorijke; 2, Blue Chip Quinton; 3, What A Business (A Trickett). 4/5yo 1, 13 tied. Foxhunter 1, Oakhurst High Life; 2, Oblio (A Austin);3, Zeliki Go Go (E Pritchard). British Novice 1, Micklewood Amber (R Minton); 2, Calypso Z (N Price); 3, Bally Che Guevera (E Portas). discovery 1, Scorpio Power Of Darkness; 2, Prime Time Prudence (I Thompson); 3, One More Time (S Scott).newcomers 1, Hillman (M Edgar); 2, Double Cross (C Richardson); 3, The Bees Kness (E Shaw). members cup 1, Reesh (C Membury); 2, Count Belair; 3, Handel’s Oriodante (C Richardson). 5 Aug: 1.25m 1, Decoded; 2, Celtic Manor Cupidon (GCranton); 3, Oakhurst High Life. Foxhunter 2nd round 1, Temple Croesus (J Whitaker); 2, Retreats Okey Dokey (K Doyle); 3, Northern Magic B (P Murphy). 1.30m 1, Bullands Ladalco (T Stockdale); 2, Dazzle V (R Whitaker); 3, Princess Jade (C Collins). DMS Novice 1, Odam (N Price); 2, Big Ears (D Fairclough); 3, Two Mills Royale (M Jones). British novice 1, Major Prosperity (M Thompson); 2, Penncrofts Little Rosie (T Willis); 3, To Tango (J Helm). newcomers 1, Alanda (D Morton); 2, The Bees Knees; 3, Calibra (N Gauntlett). members cup 1, Prospect Alice (A Bradley); 2, Handel’s Oriodante; 3, Maytime II (M Jones). Foxhunter 1, Croft Romulus (M Marsh); 2, Mid Time (M Boddy); 3, Grand Classe (J Daly).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 4-5 August

1.10m. 1, Its Eric (N Coupe); 2, Evangelista (R Clark); 3, Miami Diamond (L Mansfield). members cup 2nd round. 1, Evangelista; 2, Kenarius (S Scott); 3, Foxglen Romeo (D Ryder). 1.20m/ Foxhunter. 1, Surprise Package (N Coupe); 2, Our Blue Boy (J Powell); 3, Sandgraph (D Andrews). 1.30m. 1, Townhead Gambado (N Martin); 2, Jubillant (D Andrews); 3, Charmuse D Alune (S Gibson). mini jnr. 1, Western Riley (W Whitaker); 2, El Nimo (K Drysdale). sml pony. 1, Bowes Firework (P Shaw); 2, Cairo Gold (W Whitaker); 3, Midnight Man (J Garside). 128cm. 1, Felix Special K (W Whitaker). 138cm. 1, Miss Moon (D Jolliffe). 128/ 138cm. 1, Sherry Brown (D Smith); 2, Poplars Little Bitsa (A Done). jnr members. 1, Spotted Fever (J Bell); 2, Diamond Trouble (A Smith). jnr newcomers. 1, Sherry Brown; 2, Poplars Little Bitsa. int jnr open. 1, Bowes Watchout (P Shaw). jnr British novice. 1, Rookes Tough Cookie (D Smith); 2, Just Penn (J Ainsworth). jnr newcomers. 1, Little Atom (D Jolliffe); 2, Emerson (S Walton); 3, Sherry Brown. jnr Foxhunter. 1, Irish Free Styler (N Slater); 2, Badago Boy (A Smith); 3, Midnight Gem (N Fairhurst). jnr 1m. 1, Spotted Fever; 2, The Man From Clare (J Bell); 3, Badago Boy. jnr members. 1, Timothy II (N Bamford); 2, Western Riley; 3, Diamond Trouble. JC/ JA. 1, Foxmill Montana (N Bamford). British novice. 1, Simply The Bob (S Hill); 2, Orchard House Dazzle (J Andrews); 3, Brookhouse Breezer (R Becconsall). discovery. 1, Elizabethan Lady (N Martin); 2, Baileys Comet (M Kendall); 3, Lady Marmalade (K Bamford). members . 1, TL’s M Reg (H Dawson); 2, Ballyflame; 3, Rustic Gent (J Kaye). 1.20m/ Foxhunter. 1, Miss Dominque (M Wood); 2, Frasers Boy (S Skelton); 3, Kilcarrol Diamond (B Stephen). newcomers. 1, Baileys Comet; 2, C Fantail (S Caplin); 3, Remember Me (M Lucas).

AREA 23 Edwinstowe, Notts, 5 August

British novice 1, Ocean Mist (S Morley); 2, Diamond Playboy (S Pountain); 3, Steel The Show (H Scholl). discovery 1, Star Of The Future (S Pountain); 3, I’ll Be Back Arnie (P Walker); 3, King Triton (H Scholl). newcomers 1, Bradmoor Silk (S Pountain); 2, Dark Red (V Phillips); 3, Kelly Moss (C Hoeg-Mudd). members cup 1, The Fox (A Brady); 2, Easy Buck (R Markin); 3, EME Rebound (S Tobin). B&C 1, Dalepark Jongleur (S Pountain); 2, Arabba (A Hunter); 3, Coral Cove (V Phillips). 1.25m 1 & 2, Enchanted Princess & Cuddly Coachman (S Pountain); 3, Carneville (M Lanni).

CRANLEIGH SHOW 5 August

Snr British Novice 1, Viggen (H Harrison); 2, Pouilly Fuisse (K Conway); 3, Linden Gemma (L Roberts). 1.05m Open 1, Honest Rose (T Whipps); 2, Master Moo (A Cullingham); 3, Flighline Pikeur (C Steel). Senior Newcomers 1, Nice Karl (K Conway); 2, Flightline Pikeur; 3, Merchant of Venice (H Read). 1.15m Open 1, Chinor Enigma (C Steel); 2, Data Dunit (A Cullingham); 3, Carnaby Street II (S Dunsdon). 1.20m Open 1, Carnaby Street; 2, Baronet (Liz Millard); 3,Count Idaho (Liz Millard).

MUNDOLE EC Forres, Invernesshire, 5 August

British novice 1, Varis Mini (J Davidson); 2, Regent S (S Sinclair); 3, Pendle Warlord (C Andrews). discovery 1, Chesterfield (S Wallace); 2, Balblair Playtime (R McCallum); 3, Pendle Warlord. 1.05m 1, Deister S (S Sinclair); 2, Chesterfield; 3, Knight’s Enigma (F Reid). members cup 1, Daytona Jake (J Moir); 2, Maximum Molius (L Craigie); 3, Llhana (L Buchan). 1.20m/Foxhunter 1, IndependentArchie (A Johnston); 2, Oasis Goldstar (S Wallace).