ABERDEENSHIRE JUNIORS Loanhead, Scotland, 3-4 Nov

ARENA UK Grantham, Lincs, 2-4 Nov

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 4 Nov

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 4 Nov

BRYN DERW Brynrefail, Gwynedd, 30 Oct

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 4 Nov

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 2-3 Nov

FARAWAY RIDING CENTRE Rothienorman,Aberdeenshire, 4 Nov

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 31 Oct

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 3 Nov

HAND EC Clevedon, N Somerset, 4 Nov

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 2 Nov

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 1 Nov

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 4 Nov

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 2-4 Nov

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 4 Nov

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 3-4 Nov

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 3-4 Nov

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 4 Nov

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 4 Nov

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall 4 Nov

BRYN DERW Brynrefail, Gwynedd, 30 Oct

BEIB Jnr British Novice 1, Kick Up A Storm (N Tidswell); 2, Forydd Celt (A January); 3, Copper Mine Candy (S Parry). 90cm jnr 1 & 2, Black Fancy & JD’s Gold Digger (D Hughes); 3, Mrs Boot (K Bailey). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Black Fancy; 2, It’s Scooby Doo (N Jones); 3, Mr Pepperpot (N Tidswell). JC/JD 1, It’s Scooby Doo; 2, Mrs Boot; 3, Hip Hop Harry (N Jones). Charles Owen British Novice 1, Aristocrat Princess Rose (C Owen); 2, Speedy Diamond (T Pritchard); 3, Just Ginelli (J Dalefrost). Hadrian Equine Discovery 1, Aristocrat Princess Rose; 2, Gaelic Rebel (N Pritchard); 3, Noble Rosina (S McLean). sml open 1, Anderson Choice (R Roberts); 2, It’s Rock On Tommy (C Owen); 3, Luna Eclipse (N Pritchard). BEIB Members Cup 1, It’s Rock On Tommy; 2, Cymran Sand (C Carnall); 3, Foxglen Aranmore (K Griffiths).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30 Oct

British novice 1, On ASecret Mission (K Ford); 2, Handley Barns Daphne (J Renwick); 3, Bacches (K Turner). discovery 1, Curragh Chase (J Mathias); 2, Royal Frondeur (A Parker); 3, Beau Bailey (C Baker). 1.05m 1, Sabrina C (J Mincher); 2 & 3, J’Ippie &Inspiration II (J Egmore). newcomers 1, EMS Obi Won Kenobi (M Heggarty); 2, Cushty (J Renwick). 1.15m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Drombarra (N Ward). 1.20m/Foxhunter 1, Artic Cruise (A Clutterbuck); 2, J’Ippie; 3, Temple What A Flash.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 31 Oct

British Novice 1, McAdam (F Cardrick); 2, Bouran (J Bedford); 3, Goldline Jetset (S Sangster). Discovery 1, Comely Star Walk (G Tattersall); 2, Goldine Jetset; 3, The Tadpole (N Stones). 1.10m M’Cup 1, Lucky Step (J Whibley); 2, Special Graf (J Whibley); 3, Jetaway (C Lewis). Midway Open 1,Southern Maestro (N Miller); 2, Gordon Goodtime (J Whibley); 3, Jetaway.

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 1 Nov

mini grade C 1, Princeswood Maestro (N Morris); 2, TK (W Kennedy); 3, Market Option (C Taylor). newcomers 1, Mr Coolwater (R Robinson); 2, Princeswood Maestro; 3, James Bigglesworth (C Clayton-Bailey). open 1, Mig (A Nemeth); 2, Classic Queen (A Thompson); 3, Nethertowns Kiss (P Barker). Foxhunter 1, Cindy (R Whitaker); 2, Arya (M Cartmell); 3, Brisante (T Stockdale). open 1, Springmaster (J Wingrave); 2, Bullands Ladalco (T Stockdale); 3, Calle Carlson (M Whitaker).

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 2 Nov

British Novice 1, Cherokee Dancer (A Papadakis); 2, Corale Z (C Hopper); 3, Tigger (Y Holloway). Discovery. 1, Dali (A McKeowen); 2, Forward Lady (A McKeowen); 3, Cherokee Dancer (A Papadakis). Newcomers. 1, Dali; 2, Zaiwin (S Mercer); 3, Graffik (M Reid). 1.10 Members 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Finns Flight (L Pavitt); 3, Joli Baron (K Pearce). Foxhunter 1, Rabanna (R Willis); 2, Little Teddy (N Browne); 3, Voltaires Cracker (J Harris). 1.30 Open 1, Make Haste; 2, Brilliant (R Willis); 3, My Legoman (P Crago).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 2-3 Nov

Charles Owen British Novice 1, Lucre (H Taylor); 2, Goldline Jet Set (S Sangster). Hadrian Equine Discovery 1, The Quizmaster (R Gilbert). 1.05m midway 1, The Quizmaster; 2, Tilla (A Moore). Great Leighs Newcomers 1, Java (F Yawetz). BEIB Members Cup 1, PJ Kung Fu (E-J Moore). 1.15m 1, Eperlan De Fouquet (A Moore). 3 Nov: 11 & under 138cm 1, Hot Shot Crackers (A Pierce); 2, Discovery (D Maybin). BEIB Jnr British Novice 1, Free Styler (C D’Espagnac); 2, Barnaby Bay II (M Hendrixson); 3, My First Rolo (B Blake). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Jaybee Pegasus (J Birch); 2, Sir Gethin (K Posgate); 3, Emerald Island Evening Star (A Flemming). 1.05m jnr 1 & 2, PJ Picachue & Silverlea Rozen Cavalier (E-J Moore). winter 128cm 1, Here Comes Hettie (G Talbot); 2, Pepsi Girl (B Mantell). winter 138cm 1, My Godfather (L Mantell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, PJ Barcelona (E-J Moore). winter JC 1, PJ Picachue.

ARENA UK Grantham, Lincs, 2-4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Thorpe Hi Juice (A Botham); 2, Hot Toddy IV (C Playne); 3, Valentine Delight (J Clark). Hadrian Equine Discovery 1, Hot Toddy IV; 2, Royal Mint II (N Smith); 3, My Boy Clover (S Upton). mini grade C 1, Sullivans Way (R Holden); 2, Carlow (J Whinnett); 3, S Para D (L Brennan). Great Leighs Newcomers 1, Taifun (S Neads); 2, Orkaan (C Moyce); 3, Iago Du Quesnoy (B Twomey). BEIB Members Cup 1, Bellvue Haypence (K Grant); 2, Easton Promise (K Partrick); 3, Lonora (J Whinnett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Together Time (S Jack); 2, Keshi (L Poxon); 3, Mr Naughty (M Pyrah). 3 Nov: Charles Owen British Novice 1, Casita (J Whinnett); 2, Staretta (R Ferry); 3, Lemar Regano (L Chilvers). Hadrian Equine Discovery1, My Boy Clover; 2, Another Mayday (L Robertson); 3, Big Ears (D Fairclough). mini grade C 1, Carlow; 2, Milford Venture (S Reid); 3, Baileys Laurens (J Reed-Stephenson). Great Leighs Newcomers 1, The Bing (S Cubitt); 2, Derry II (J Whinnett); 3, Temple Polly (L Whitaker). BEIB Members Cup 1, Pride Of EHG (J Whitaker); 2, Robo Cop (A Strawson); 3, Irish Town Party (J Whinnett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Irish Town Party; 2, Mr Naughty; 3, Ollies Party Piece (S Cubbit). 4 Nov: starter stakes 1, Kalcavella (A Duncan); 2, Derry II; 3, Market Option (C Taylor). easibed Novice 1, Arabella II (G Turner); 2, Mid Accord (A Saywell); 3, Lord Winthrop (M Boddy). BEIB Members Cup 1, Sea Saga (K Bowman); 2, Robo Cop; 3, The Bing. Horse & Hound Foxhunter 1, Largo II (M Boddy). 1.20m 1, Magic Darco (A Saywell); 2, Ashley (M Whitaker); 3, Prince Termie (C Frazer).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 2-4 Nov

British novice 1, Handley Barns Daphne; 2, Woodlands Black Bear (A Beeson); 3, Midnight The Minx (J Egan). discovery 1, Shannondale Showman (S Cronin); 2, Janard Breezair (A Clutterbuck); 3, Captain George (C Hermet). newcomers 1, This Time (A Clutterbuck); 2, Mollee (B Martin); 3, Springtime (K Tropp). A4 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Handley Barns Bambee (K Phillips). 1.20m/Foxhunter 1, Hot Two Step (G Williams); 2, Temple What A Flash; 3, Melissa C (S Rawding). 3 Nov: British novice 1, Fervour (B Dove); 2, Midnight The Mint (J Egan); 3, Barksway Boy (K Thurston). 1m 1 & 2, Applepip Jack & Otzichevya (J Russell); 3, Twinings Melford Fandango (S Newton). discovery 1, Reflexion; 2, Temple Ryfield (J Russell); 3, Veuve Clicquot (J Spencer). A4 1, Applepip Jack; 2, Harbour Lites (L Wrigley); 3, Khakan Fox (R Everett). newcomers 1, Sporting Option (P Davies); 2, Glenhawk Fraser (C-L Dubbin). members cup 1, Vetiver De Gamet (E Hunt); 2, Temple Ratina (K Harman); 3, Jagassi V (K Nelson). 4 Nov: British novice 1, True Saying (S Cooper); 2, Lily Marlena (R Hale); 3, Cindy Of Bellhouse (K Milczarek). 1m 1, Ballin Rose (S Cooper); 2, Macepark Mollee (G Barton); 3, Handley Barns Blue (M Yeo). discovery 1, Pride X (D Everett); 2, Handleybarns Blue. 1.05m 1 & 2, Don’t Tell The Wife & Opposition GB (L Fitch); 3, The Specialist (L Agastina). newcomers 1, Glenhawk Frazer (C Louise); 2, Shiraz (S Goldsworth); 3, Bally Forge (L Stone). members cup 1, Lawyer; 2, Night Shift II (G Barton); 3, Handley Barns Bambee.

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 3 Nov

jnr sml open 1, Coconut Creek (J Kington); 2, Smart Charlie (A McKain); 3, Groveleys Just Marmite (L Wingrove). BEIB Jnr British Novice 1, McCoist Cowboy (J Wingrove); 2, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 3, My Golden Delight (L Hinton). sml jnr open 1, Dom’s Choice (G Akers); 2, Groveley’s Just Marmite; 3, Sannan Valley Piccolo (M Townsend). Kraiburg Jnr Sapphire 1, Irish Angel Delight (A Measor); 2, Kinny Jo (S Marchant); 3, Playmate Buzz (J Swambo). winter JC 1, Irish Angel Delight; 2, It’s Shennanigans (A Williams); 3, Lucky Foxy Lady (T Waldron). jnr intermediate 1eq, Moneygold Magic (M Eilberg) & Meretown Martini (S Edenborough).

ABERDEENSHIRE JUNIORS Loanhead, Scotland, 3-4 Nov

Jnr 80cm Open1, ML Brushstrokes (C Andrews);2, Bishopston Second Episode (L Bradford);3, My Polly Pockey (A McDonald).Jnr 1m Open1, Guiness Special (J Kirk);2, Rose of Sligo (C Cumming);3, Black Bob (K Connor).Jnr Members Cup1, Guiness Special (J Kirk);2, Street Angel (J Kirk);3, Its Showtime (N Ferguson).Jnr 1.10m Open1, Guiness Special (J Kirk);2, Its Showtime (N Ferguson).4 Nov: New Recruits/Warm Up1, Oaklands Lilac (M Sinclair);2, Lady Levi (C Robinson);3, Silver Wonder (C Millar).Dengie Pony Club1, Colourman (W Smith);2, Lady Levi (C Robinson);2, Prophet (C Cobb).Jnr 80cm Open1, Another Chance (N Dingwall);2, Sligo Chance (A Ferguson);3, Jimmy Boy (L Barclay).Kraiburg Jnr Sapphire1, Abbey B (E Gilbert);2, Tshakanni (W Smith);3, Bishopston Second Episode (L Bradford).Jnr 1m Open1, Jazzy Lady (R Henderson);2, Black Bob (K Connor);3, Guiness Special (J Kirk).128/138 Handicap1, Guiness Special (J Kirk);2, Bowes Charlie Brown (L Hutt);3, Midnight Dynamite (M Baillie).Winter JC1, Wickenstones Classic Touch (J Kirk);2, KC’s Challenger (K Connor);3, Jazzy Lady (R Henderson).Jnr Members Cup1, Rose of Sligo (C Cumming);2, Sparkling Special Edition (S Hutt);3, Bowes Cemtex (N Robb).Jnr 1.20m Open1, Weavers Legacy (T Shearer);2, Shes Elastic (J Kirk);3, Guiness Special (J Kirk).

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 3-4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Dilwys Northern Echo (K Murdoch); 2, Fa’hills Felix (J Brogan); 3, Orianna(E Smith). Hadrian Equine Discovery 1, Cara Tannask (G Ulke); 2, Swanky Stallone (K Graham); 3, Dolly Dee (F Burgoyne). Great Leighs Newcomers 1, Evee (E Geddes); 2, HS Rebound (H McGowan); 3, Mr Springer (L Swinerton). BEIB Members Cup 1, Mister Hutch (C O’Hagan); 2, Edenside Renoir (F Burgoyne); 3, Blue Serpent (S Morton). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Lucky 209 (L Frame); 2, Midnight Serenade (S Laird); 3, Trainspotter (R Morton). B&C 1, Abrisca (G Gillespie); 2 & 3, Highland Princess & O’Reilly (A Craig). 1.25m 1, Colnamara (A Hamilton); 2 & 3, Kaltaire & Nethermuir Aztec (I McGeoch). 4 Nov: Charles Owen British Novice 1, Ferrera Rocher (D Shaw); 2, Sea Lion (S Main); 3, Cartel (K Hamilton). Hadrian Equine Discovery 1, Arden Joe (T Carruthers); 2, Storm Ahead (A Brown); 3, Nethermuir Zee Tec (M Crockett). Great Leighs Newcomers 1, Miss Calella (M McShane); 2, Middlebank Hindsight (C Pearson); 3, Relax Lady Ve (D Duffin). 1.10m 1, Gold Island (I Warnock); 2, Darley Diamond Ice (L Scullion); 3, Osarin (S McKie). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Shelley Beach (M Young); 3, Nethermuir Aztec. 1.30m 1, Giacomo (L Scullion); 2, Travis Roma; 3, True Braveheart (M Young).

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 4 Nov

90cms 1, Otzivchevya (J Russell); 2, Lady Calypso (E J Slater); 3, Llanfyllin Diane (C Moody). Equiline Horseboxes Novice 1, Ridgeside Esprit (E-J Slater); 2, Rookhill Star (G Burchmore); 3, Temple Phoenix (J Russell). Hadrian Equine Discovery 1, 2 & 3, Leagun Cruise, Helios De Gouy & Sanidimonica (P Kelly). 1.05m 1, Thor Van De Bin Veldehoeve (A Robins); 2, Indiana Blue (N Gent); 3, Claydons Wizard (G Armstrong).

FARAWAY RIDING CENTRE Rothienorman, Aberdeenshire, 4 Nov

early risers 1, Craigmancie April (J Johnston); 2, Talisman (L Cruickshanks); 3, Just Looking (C Murdoch). Charles Owen British Novice 1, Big Bob’s Crisis (C Andrews); 2, Annie Oakley (S Sinclair); 3, Knights Legacy (F Reid). Hadrian Equine Discovery 1 & 2, Outburst B &Mozambique (S Brownie); 3, Pendle Warlord (C Andrews). 1.05m 1, Kamima (D Taylor); 2, Big Bob’s Crisis; 3, Pendle Warlord. Great Leighs Newcomers 1, Faraway Pizazz (A Craigie); 2, It’s Lea (F McDonald); 3, Maximum Mollis (L Craigie). BEIB Members Cup 1 & 2, Racal S & Diester S (S Sinclair); 3, SH Amilion (A Spalding). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lamall (N Slater); 2, Racal S; 3, Eangelo (S Hamilton. A/B/C 1, Le Monopoly (S Hamilton).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 4 Nov

jnr nov 1, Roger Rabbit (E Chamberlain); 2, Booby Prize (J Wingrove); 3, Brooklands Flash Dancer (C Brown). jnr newcomers 1, Iris Bright Prince (D Cuomo); 2, West Flight (J Day); 3, John’s Choice II (D Cuomo). jnr Foxhunter 1, Desert Secret (S Upton); 2, Topline Lad (R Prater); 3, Irish Bright Prince. jnr members cup 1, Eskimo Prince (S Upton); 2, Park Larry (K Forsyth); 3, Mac Of Haynes (S Upton). JC/JA 1, Maxton Hijack (R Prater); 2, Exquisite (M Eilberg); 3, Major Angel (C Graham). jnr intermediate open 1, Desert Queen (S Upton); 2, R Joe (A Hammond); 3, Air Force One (K Forsyth).

HAND EC Clevedon, N Somerset, 4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Every Other Inch A Lady (M Hobbs); 2, Sea King II (R Frampton); 3, Timeless Classic (A James). 1m 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Celtic Cracker (M Hobbs); 3, Every Other Inch A Lady. Great Leighs Newcomers 1, Rapps Fair Deal (A Brake); 2, Just Tommy (H Webb); 3, Pen-Y-Bryn Diamond (C Morris). 1.10m 1, Oneida Bally Pride (B Moore); 2, Kartouche (B Ford); 3, Dawson (A John). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, 6 tied.

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Shady Canadian (M Mason); 2, Direct Hit (L Stephenson); 3, Millbrook White House (D Morphet). Hadrian Equine Discovery 1, Shady Canadian; 2, Desmond Million (C Kenyon); 3, Little Condi (J Hurst). Great Leighs Newcomers 1, Cheeky Half (L Stephenson); 2, Ribbleside Grandee (C Richardson); 3, What For (C Wainwright). 1m 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Eugenie (T Newman); 3, Badgers Drift (R Evans). BEIB Members Cup 1, Count Belair (V Jefferies); 2, My Little Soldier (J Shaw); 3, Haddons Ghost Buster (J Fletcher). 1.25m 1, Salopian Inschallah (L Tough); 2, Dun Syre (C Richardson); 3, Rani (D Ryder).

SOUTH WALES EC Bridgend, Mid-Glamorgan, 4 Nov

128cm warm-up 1, Indian Luck (B Gardiner); 2, Emily’s Tom Thumb (J Reynolds). do, 148cm 1, Lord Llew (B Moorcroft); 2, Bracon Country Boy (H Thomas); 3, Busy Body (C Williams). 128cm discovery 1, Indian Luck; 2, Paddy’s Delight (O Griffiths); 3, Criban ?R’ Bright Eyes (M Edwards). do, open 1, Ballyclough Tess (H Thomas); 2, Daylight Dancer (E Harr); 3, Criban ‘R’ Bright Eyes. 128/138cm 1, Ballyclough Tess; 2, Bwllfa Pie (E Farr); 3, Trench Casanova (E Griffiths). BEIB Jnr British Novice 1, Daylight Dancer; 2, Desperate Measures (J Thomas); 3, No Angel (D Parsons). jnrstarter open 1, Jungle Jim (M Edwards); 2, Ballyclough Tess; 3, Brofiskin Flying Colours (C Williams). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Jungle Jim; 2, Red Robbo (R Rowsell); 3, Cwmdu Cockney Rebel (L Bissmire). jnr members cup 1, Beauparc Byron (J Thomas); 2, Trench Casnova; 3, Miss Nancy (O Griffiths). 1.10m jnr open 1, Trench Casanova; 2, Miss Nancy; 3, Highrise (R Griffiths).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 4 Nov

1.20mopen 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Donna Bonita (P Allen); 3, Lord Bertram (E Armstrong). BEIB Members Cup 1, Howcroft Psammite (J Robinson); 2, Dovecote Jilly; 3, Crievestone (J Brannan). Great Leighs Newcomers 1, Howcroft Psammite; 2, Zingagis Red Alert (A Lowrie); 3, Ferndale Summer Breeze (S Blakey). grade C 1, Just Flint (R Shields); 2, Blue Beau (J Robinson); 3, Alpine Marc (D Lillie). Hadrian Equine Discovery 1, Rocktops Greami (A Lines); 2, Success De Reval (A Jones); 3, Jack De Reval (C Stewart). Charles Owen British Novice 1, Fairie Glen (A Clement); 2, Mathilda (R Bowman); 3, May Design (J Bailey).

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 4 Nov

British Novice 1, Fair Warning (D Curzon); 2, SweepingStatement (P Wingham); 3, Riverside Centystage (L Brennan). 1m Open 1, Swallow (K Rimmer); 2, Galleyhill (M Canter); 3, Master Darwin (F Deller). Discovery 1, Swallow (K Rimmer); 2, Ambers Supreme (C Curtis); 3, Little Flora (C Curtis). Newcomers 1, Balleyforest Diamond (C Curtis); 2, Riverside William (J Burns); 3, Wexford Bits & Bobs (F Down). 1.10m Members 1, MIG (A Nemeth); 2, Widget (L Pears); 3,Heart & Soul (R Hill). Foxhunter 1, Genuine Jack (L Pears). 1.20M Open 1, MIG (A Nemeth); 2, Widget (L Pears).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 3-4 Nov

novice 1, Muscovite (A Done); 2, Catherston Liberator (L Williams); 3, Haughton Rupert (C Thompson). Great Leighs Newcomers 1, Muscovite; 2, Casiopaya (J Billington); 3, Sky Pride (C Collins). Horse & Hound Foxhunter 1, Casiopaya; 2, Caloma Z (J Davenport); 3, CB Mission (A Fazakerley). 1.15m 1, Pimpernal (D Morton); 2, Kinarus (S Scott); 3, Milette (P Crann). 1.25m 1, Enjelouse De Laugrenee (J Davenport); 2, JSJ Lux Bay (S Arkell); 3, Red Mustard (D Morton). Charles Owen British Novice 1, Laughton Belle (L Cartlidge); 2, Titanic (H Hankey); 3, Oswald (P Bevan). Hadrian Equine Discovery 1, Titanic; 2, Laughton Belle; 3, Chan Tillee (T Barker). 1m 1, Bentley Master (A Owens); 2, Bujans (C Collins); 3, Hawthorn Tarek (E Bell). Great Leighs Newcomers 1, DMS Classic (M Jones); 2, Astella (L Williams); 3, Ballylarkin Jack (C Long). 1.15m 1 , Razzmataz (C Collins); 2, Provincial Broker (J Daly); 3, Mrs Magic (C Collins).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Cassandra IV (V Hempell); 2, Mr Basil B (P Ashworth); 3, Who Dun That (A Jackson). Kerridge Computer Co Sml Grade C 1 & 2, Willows Mate & Chocolate Smartie (P Adams); 3, Xplode (J Bowman). Kerridge Novice Horse 1, Pouka’s Knight (J Crippen); 2, If Only (V Ashworth); 3, Sidney Jive (J Baldwin). Kerridge Sml Open 1, Redfire Thorn (J Crippen); 2, Happiness (V Ashworth); 3, Kantara VH (H Tredwell).

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 4 Nov

Charles Owen British Novice 1, Compass Point (N Proffitt); 2, Zorro (H Jones); 3, Bold Annabel (T Whitby). Hadrian Equine Discovery 1, BoldAnnabel; 2, Wheatfield Paris (L Walsh); 3, Triple H (J Hayes). 1.05m 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 2, The BFG (J Huzzard); 3, Star Gazers Saucy Socks (J Tilsley). BEIB Star 1, Ash Dun (N Proffitt); 2, Freia P (T Wright); 3, Enchanted Princess (S Pountain).

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall 4 Nov

British Novice 1, Phone a Friend (C Rushworth); 2, Morgan Le Fay (A Walters); 3, Good King Charlie (A Goodman). Discovery 1, Broadstone December (C Rushworth); 2, Bobby G (O Gwennap); 3, Trefullock Celtic Quicksilver (E Pill). 1.05 Open 1, Follyfoot Trenawin Lillinor (S Jobson Scott); 2, It’s Fred The Red (J Blackburn); 3, Crown Revenge (S Tucker). Newcomers 1, Crosswinds Knight Rider; 2, Flash For Cash; 3, Bobby G. 1.15 Open 1, Bodiceas Revenge (A Ellery); Bodrigan (C Dangar); 3, It’s Fred The Red.