HOLLINGWORTH LEISURE Milnrow, Lancs, 28 September

1.20m. 1, Henri De Here (E Whitaker); 2, Tinello Celine (A Davies); 3, Grand Classe (K Shore). 1.30m. 1, Anderson’s Free Spirit (K Shore); 2, AK Kanselier (E Whitaker); 3, Pamone (L Whitaker).

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 28 September

Sue Carson Saddles/Aruba Rubber British Novice. 1, Perhaps B (L Babes); 2, Touchdown Valley (R Leonard); 3, Blue Moon III (K McGhee). Equissage Discovery. 1, Unika (A Christie); 2, Resina (K Hamilton); 3, Moulin Rouge IV (R Pottie). Norton Heath Newcomers. 1, Burn Queso (K Holt); 2, Stryker (J Aird); 3, Oka G (L Babes). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Stryker; 2, Kanderosa (NWarwick); 3, Hillside Honey (K Miller).

AREA 43 Southampton, Hants, 29 September

British Novice 1, Mister Ed IV (S Bardell); 2, Joli Madame Pompadour (A Austin); 3, Frankies Sanne (Z Hood). Equissage Discovery 1, Mister Ed IV (S Bardell); 2, Ra Tina H (P Jones); 3, Pitchwood (K Doyle). 1.05m Open 1, Kappelles K (C Davey); 2, First Edition (C Osmond-Smith); 3, Just for Chance (S Evans). Senior Newcomers 1, Easter Promise (K Doyle); 2, Harrington II (K Doyle); 3, Executive Decision (S Godding). 1.10m Open 1, Buzz Light Year (B Herbert); 2, Tettina (C Read); 3, Genia (C Read). Horse & Hound Foxhunter 1, Easter Promise (K Doyle); 2, Harrington II (K Doyle); 3, Carnival Twist (P Jones). 1.20m Open 1, Original (R Cole); 2, Ballybrack (A Austin); 3, Andora III (A Austin).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 29 September

1.15m open 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Watussi (S Reeve-Young); 3, Neptunis (A Watkins). 1.25m open 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Rocky S (W Funnell); 3, Primina (D Powell). 1.35m open 1, Nouska (C Platt); 2, Udo Van De Rinkerakker (P Miller), 3, Cappuccino 18 (S Reeve-Young). 1.25m open 1, Oakhill Supreme (P Miller); 2, Peter IV (S Reeve-Young); 3, Sasso (A Hanson).

QUOB STABLES EC Southampton, Hants, 29 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Mister Ed IV (S Bardell); 2, Joli Madame Pompadour (A Austin); 3, Frankies Sanne (Z Hood). Equissage Discovery. 1, Mister Ed IV; 2, Ratina H (P Jones); 3, Pitchwood (K Doyle). 1.05m. 1, Kappelles K (C Davey); 2, First Edition (C Osmond-Smith); 3, Just For Chance (S Evans). Norton Heath Newcomers. 1 & 2, Easter Promise & Harrington II (K Doyle); 3, Executive Decision (S Godding). 1.10m. 1, Buzz Lightyear (B Herbert); 2 & 3, Tettina & Genia (C Read). Horse & Hound Foxhunter. 1 & 2, Easter Promise & Harrington II; 3, Carnaval Twist (P Jones). 1.20m. 1, Original (R Cole); 2 Ballybrack & Andora III(A Austin).

MALTHOUSE CENTRE Abingdon, Oxfordshire, 30 September

Sue Carson Saddles/Aruba Rubber British Novice. 1, My Takara (C Smith); 2, Elmhurst Midway Girl (A De Verteuil); 3, Smalloof (K Davies). Equissage Discovery. 1, Perdita (N Browne); 2, Elmhurst Midway Girl; 3, Je Ne Sais Quois II (J Abbott). Malthouse Sml Open. 1, Autumn Streaker (B mason); 2,Lawful(A Svennsson). Norton Heath Newcomers. 1, Indigo Rhy (A De Verteuil).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 1 – 3 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Just Biff (D Duffin); 2, Sheryl Van De Rietvenne (P Argo); 3, Sur Animo (A Wilson). Equimax Discovery 1, Sexy Eyes (D Duffin); 2 & 3, Whisky Van T’Neerhof & VDL Promise (A Gatherum). 1.10m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, The Auctioneer (C Lindsay Brown); 3, Cainby (N Ross Watt). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Hunter’s Level; 2, Ulstar De La Barre (A Hippesley Gatherum); 3, Miss Fifi (S Low Mitchell). 1.30m 1 & 2, Hi Regard & Nethertowns Kiss (D Duffin); 3, Mississippi B (L Hutt). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, What If (E Charlesworth); 2, Gelintano (T Nicholson); 3, Ben Quicke (M Casey). 1m jnr 1, Anique Shucassey (A Bonelli Baird); 2, Winwood Master Class (H Ross); 3, Paradise Found (L Barclay). Norton Heath Newcomers 1, Lancelot (L Buchan); 2, Blue’s Inspiration (D Duffin); 3, Charakter (A Barr). 1.10m 1 & 2, Legato & Anique Duty Calls (A Bonelli Baird); 3, Airdrie Silver King (R Brady). 1.20m A4 1, Tannaghill (R McCrae); 2, Hi Regard; 3, Rainbow Harvest (H Haig). 3 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Montanna Bay (K Ritchie); 2, Uppy (P Steven); 3, Nocona Black Elk (J Aird). Equimax Discovery 1, Ravensby Catch The Magic (W Blain); 2, VDL Promise; 3, Knock The Spots Off (C Andrews).Norton Heath Newcomers 1, VDL Promise; 2, Intertoy Z (S Brash); 3, Tonka A III (C Lindsay Brown). 1.10m 1, Shawhill Jacko (K Fitzgerald); 2, Hunter’s Level; 3, Country Herb (J Raeside). Horse & Hound Foxhunter 1, Palouchka (M McLeish); 2, Ramiro II (S Low Mitchell); 3, Shawhill Jacko. 1.20m speed with joker 1, Cavalier Angel (L Hutt); 2, Never Never (L Johnstone); 3, Groetz (K Connor). 1.30m 1, Light N Sassy (K Fitzgerald); 2, Ominous (S Low Mitchell); 3, Nethertowns Kiss.

MEDSTEAD GRANGE Alton, Hants. 1-2 October

Open 1.10m 1, Positively Cavalier (N Charles); 2, Ballybrack (A Austin); 3, Romeo B (N Channing Williams). Newcomers 1, Old Mill Allibi (N Boulter); 2, Sorraya (S Franks); 3, Rocky S (W Funnell). Open 1.20m 1, Super Girl (S Mercer); 2, Fuban du That (J Marshall); 3, Claudia VII (W Funnell); Horse & Hound Foxhunter 1, Kip D’elle (J Neal); 2, Rocky S (W Funnell); 3, Ricky Boy (C Platt). B & C Handicap Q 1, Unicorn Dor (J Marshall); 2, Jersey des Brumes (P Charles); 3, Jump de la Cote (P Crago). Open 1.30m Q 1, Jersey Des Brumes (P Charles); 2, Grandera (M Armstrong); 3, Johnny Jumper (P Charles). 2 Oct: British Novice 1, Keesa Touch & Go (S Mercer); 2, Snault (S Franks); 3, Sy Karlos (D Godding). Equissage Discovery 1, Sy Karlos (D Godding); 2, Petrs in the Red (H Gray); 3, Simply Seamus (B Wood). Open 1.05m 1, Simply Seamus (B Wood); 2, Karla (C Graham); 3, Vex Red (S Moore). Newcomers 1, Mr Amati (S Franks); 2, Vermouth (C Graham); 3, Bumble (H Mullins). Open 1.10m 1, R.H. Imagine (L Fogarty); 2, First Edition (C Osmond); 3, Cruise Connection (L Hudson). Horse & Hound Foxhunter & 1.20m Open 1, Carnaval Twist (P Jones).

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 1-3 October

Masters 1, Ludwig H (A Hamilton). 1.20m 1, JC Prinz Amor (J Bell); 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Sea Lion (S Main). 1.30m 1, True Braveheart (M Young); 2, Baileys Larissa II (J Reed— Stephenson); 3, Street Magic (I Warnock). Equimax Discovery 1, Diamond Jack (M Jane Clarke); 2, Silk Cut (R Rodman); 3, Unica (A Christie). 1m 1, Sea Nymph (D Shaw); 2, Valentino Gold (L Jamieson); 3, Perhaps B (L Babes). KA 1.05m final 1, Sea Nymph; 2, Plassey Cavalier (L Creighton); 3, Clyde Coaster (R Cassells). Norton Heath Newcomers 1, Silk Cut; 2, Burn Queso (K Holt); 3, Cantaro (S McKie). 1.10m 1, Dilwys Northern Echo (K Murdoch); 2, Blackford Cavalier (L Creighton); 3, Sanbucca Baby (H Hunter). Horse & Hound Foxhunter 1, Orianna (J Aird); 2, Stryker (J Aird); 3, Parameter (M Clare Doyle). 3 Oct: jnr welcome stakes 1, Vanilla Ice II (H Rankine); 2, Blueberry Muffin (H Rankine); 3, Tullyraine Apache (A Fairbrother). tiny tots stakes 1, Vo Tran (L Templeton); 2, Mosstowns Mister X (J Rooney); 3, Jack Snip (A Fairbrother). sml 128cm 1, Lara Jane (M Haynes); 2, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 3, Ardchvain Kate (L Stewart). jnr 90cm 1, Roundknowe Pop Diva (R Haynes); 2, Rockin Robin (R Haynes); 3, Midnight Casanova (J McCallum). KA 90cm jnr final 1, Rockin Robin; 2, Taylors Kyfe Kay (M-J Clarke); 3, RB Spot On (H Haig). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cloverhill Minsky (S Harvey); 2, She’s Be Witched (H Donaldson); 3, In Deep (L Beattie). jnr 1m 1, Zeemax (C Mowbray); 2, Black Fancy (A Walker); 3, Sligo Lucky (J Smith). winter 128/138cm 1, Gwaun Benjamin (J Smith); 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Brooklands Done Dreamin (M Baillie). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, In Deep; 2, She’s My Girl (L Tague). jnr 1.10m 1, Beechway Delight (A Johnstone); 2, Gwaun Benjamin; 3, Maxton Hijack (M Russell). jnr open 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, Blue Icicle (J Stephen); 3, A Dance In Time (E Proudfoot).

KINGSWOOD EC Wolverhampton, W Mids, 2 October

Sue Carson Saddles/Aruba British Novice. 1, Its Easy (D Morton); 2, Mood Indigo (T Coppola); 3, Hickador (A Sharman). Equissage Discovery. 1, Finnigans Dream (F Edwards); 2, Regency Abigail (N Shipp); 3, Belaruis (M McCourt). 1.05m. 1, Mr Baileys Irish Dream (P Harris); 2eq, Lexington Ghost (M Thompson) & Cest Mon Affaire (K Marsh). Norton Heath Newcomers. 1, It’ll Be Me (E Shaw); 2, Whiskeytown (J Leonard). 1.10m. 1,Killcarroll Diamond (N Proffitt); 2, Lake Cruise (M Thompson); 3, Swanky Lady (R Tilson). Horse & Hound Foxhunter. 1, World Party (P Harris). VNR Contracting Services 1.20m. 1, Easy Venture (D Morton); 2, Lexicon (T Mallin).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 2 October

128/138cm. 1, Watermans Cartier (J Emblen); 2, Jessie Rabbit (J Drea); 3, Playmate Dancer (J Coulter). winter 128cm. 1, Watermans Cartier; 2, Mr Magnetic (G Fraser); 3, Bits N Pieces (A Palmer). winter 138cm. 1, Playmate Dancer; 2, Typentre Anwen (B McCaul); 3, Moyralla King (M Lovett). BEIB Jnr British Novice. 1, Sarnau Sorex (A Wicken); 2, Rathmore Lad (G Talbot); 3, Spot The Clover (T Hughes). 95cm jnr. 1, Treown Foxglove (E Blount); 2, Hopscotch Toffee Pop (Z Herbert); 3, Mr Mupper (S Stevenson). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, So Shortie (M Freeman); 2, Speedy Gonzales (S Carnet); 3, The Irish Pistol Man (M Cawley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m. 1 & 2, Seafield Silver Jet & Commanding Lad (G Talbot); 3, For A Few Dollars More (H Berryman).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 2-3 October

British Novice 1, Loriot (L Gaukroger); 2, Lucys Little Miss (L Hawker); 3,Old Park Lad (A Stevenson). Equissage Discovery 1,Tiger Beach (L Gaukroger); 2, My Ard Vision Allez (S Champney-Warrener); 3, Gertrude (H Morris). National 1.05m Amateur Champ Qual 1, Baywood Black Magic (V Forward); 2, Lust For Life II (P Dell); 3, Caparetto (S Gosling). Newcomers/1.10m Open 1, Packman (L Von Kuhn); 2, Buran (S Champney-Warrener); 3, Anderida Cosmo (B Lear). Foxhunter/1.20m Open 1, Buran (S Champney-Warrener); 2, Ramses (I Bonev); 3, Anderida Cosmo (B Lear). 3 Oct: British Novice 1, Land Girl (T Large); 2, Cool Cullen Belle (E King); 3, Secrets Revenge (E Kennett). 1m Restricted Open 1,Tiger Beach (L Gaukroger); 2, Lilacs Classic (A Stevenson); 3, Son Of A Gun (R Stevenson). 1.05m Open 1, Concordedor (K Willard); 2, Lawfull Persuit (D Fisher); 3, Knights Return (C Connor). Newcomers/1.10m Open 1, Dazzal (L Long); 2, Bullands Dark Lady (S Gorham); 3, Tiger Beach (L Gaukroger). Area 46 A,B&C Handicap Q 1, Dazzal (L Long); 2, Keelings Skippy (L Long); 3, Omiro (S Davidson).

WEST WALES SJC Llanelli, Carms, 2-3 October

jnr starter. 1eq, 4 tied. sml 128/138cm. 1, I’m A Firestarter (C Rowarth); 2, Spooky Lucy (S Jenkins); 3, Waterstone Star (H Humfrey). jnr 90cm single fence. 1, Tyson (E Farr); 2, Glencoes Trick Or Treat (S Jenkins); 3, Missing Pieces (L Parr). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Knightsford Challenger (Z Davies); 2, Missing Pieces. jnr 1.05m. 1 & 2, Mavericks Chance & Mountain Ghost (H Thomas); 3, Devil’s Dancer (J Rowarth). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m. 1, Vikings Irish Taggy (A Humfrey); 2, Arthur’s Comet (S Jenkins); 3, Clarenville (C Scudamore). jnr members cup. 1, Caramel II (S Jenkins); 2, Fortridge Napoleon (H Thomas). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Waders (G Evans); 2, Riverdance (H Tegg); 3, D&B Pride (B Moore). Equissage Discovery. 1, Diamond Ex (S Grey); 2, Molly XIV (R O’Driscoll); 3, Miss Isa (M Morgan). Norton Heath Newcomers/1.10m. 1, Hampton (G Evans); 2 & 3, Lord Gilabee & Caladorra (D Clapp). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Lord Gilabee (D Clapp). 3 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Rocket Fire (E Jenner); 2, Waders; 3, Woodland Brave (J Ridge). Equissage Discovery. 1, D&B’s Pride (B Moore); 2, True Justice (B Tegg); 3, Waders. 1.05m. 1, Penyparc Jacques Ker (P Griffiths); 2, Hampton; 3, Tom The Bomb (H Tegg). Norton Heath Newcomers. 1, True Justice. 1.15m. 1, Golan Logan (D Clapp); 2, Waterstone Star (A Prettyman). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Zacharias John; 2, Oneida Alleycat (B Moore). 1.25m. 1, Zacharias John; 2, Kouros Du Pachis (J Kirk); 3, Oneida Bally Pride (B Moore). 1.30m. 1, Oneida Bally Pride; 2 & 3, JSJ Lux Bay & JSJ Gallant Grey (S Arkell).

BADGWORTH ARENA Badgworth, Somerset. 3 October

Sue Carson Saddles/Almba British Novice 1, Moomin Himself (T Fowler); 2, So She Is (K Whiston); 3, Kelson’s Liberty (S Bowen). Equissage Discovery 1, Durfee Arrowood (H Woodgate); 2, Ard Princess (C Presley); 3, Star of Devon (S Hedderley). 1.05m 1, Just Whispa (H Buffin); 2, Carnaval Fever (K Johnson); 3, Poolmoor Dark Star (L Watkins). Norton Heath Newcomers 1, Final Magic (P Collett); 2, Coolgarrow (K Johnson); 3, Looks As If (P Baber). 1.15m 1, Magoury Star (L Trendall); 2, Didi’s Ragtime (K Pike); 3, Highland Princess (R Kempe). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Didi’s Ragtime (K Pike); 2, So Let’s Dance (P Baber); 3, Victor Van Erpekom (M Marino).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 3 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Purdita (N Browne); 2, So Delicious (D Venn); 3, Metric Measure (L Barber). grassroots. 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 2, Kingswell Kitty Fisher (J Barton); 3, Mercia Orbit (D Preston). Equissage Discovery. 1 & 2, Indigo Rye & Millhollow Clouding (A de Verteuil); 3, Storm Brewing (B Strong). Norton Heath Newcomers/ 1.10m. 1,Tango (VAshworth); 2, Lanarro (N Brown); 3, Millhollow Clouding.

BOWES MANOR EC Birtley, Co. Durham, 3 October

Starter Stakes 1, Danny Boy (A Dougla); 2, Little Jessie (E Douglas); 3, My God Father (G Foley). Small Pony Open 1, Little Jessie (E Douglas); 2, Rolo (M Robinson). 128/138 cms Handicap 1, Bowes Charlie Brown (M Gair). BEIB British Novice 1, Ocean Breeze II (A Davison); 2, Capital Magic (K Paxton); 3, Bowes Royal Dance (M Robinson). Blue Chip Jnr Newcomers / 1m 1, Bowes Milkshake (M Gair); 2, Capital Magic (K Paxton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter / 1.10m 1, Power Up Cristal (M Gair).

EXETER EC Poltimore, Devon, 3 October

BEIB British Novice. 1, Ashford Puzzles (P Wonnacott) 2, Rapps Rapour (C Bruce) 3, Irish Mahogany Madness (H. Anderson); jnr 85cm. 1, Micky Finn (H Frost) 2, Tumbleweed Polybird (S Geering) 3, Parkwater Evita (S Mitchell); jnr 90cm. 1, Micado (L Clarke) 2, Toyd Zeppy (H Rowcliffe) 3, Sauce HP (H Frost); 128/138cm 1, Tremenyn Flyaway (F James) 2, Pink Champers (F Bentley) 3, Campus (L Akers); Bluechip Jnr Newcomers. 1, Marshall Cherry Pie (C Greer) 2, Red Hot Rocket (N Greer); Open 1m. 1, Blue Amber (C Greer) 2, Dibberford William (H Nuttall) 3, Tremenyn Flyaway (G James); Squibb & Davis Jnr Foxhunter/1.10 m. 1, Heinekin Hill (E Akers) 2, Blue Amber (C Greer) 3, Marshall Cherry Pie (C Greer);

LIMES FARM Hawkinge, Kent, 3 October

90cms. 1, Diamond Sox (S Gadd); 2, Mosaro (O King); 3, Foxglove Velvet (S Anthony). Sue Carson Saddles/Aruba British Novice. 1, Private Joker (L Amiri); 2, Anelca D’Eveson (H Luck); 3, Tobias III (C Moyce). Equissage Discovery. 1, Diamond Sox; 2, Private Joker; 3, Tosca II (S Howe). Giles Hopper Memorial Challenge Trophy/1.05m. 1, Kates Chancer (D Roud); 2, Urban Hymn (D Cannock); 3, Foxhill Banjo (R Lacey). 1.10m. 1, Kates Chancer; 2, Buisness As Usual (A Meredith); 3, Confoe O (L Peacock). Norton Heath Newcomers. 1, Lotta (G B Dalton); 2, Ramosa (K Vernon); 3, Animitie (B Dalton). 1.15m. 1, Goodtomes (M Berry-Robinson); 2, Parlinus (M Bellinger); 3, Gaughs (A Harris). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1 & 3, Miss Saffy & Frankie Goes To Hollywood (C Moyce); 2, Parlinus (M Bellinger).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 3 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Miss Repetuire (M Cliffe); 2, White Diamond (J Shaw); 3, Rany Z (C Ravenscroft). Equissage Discovery 1, Sandra II (M Gray); 2, Miss Repetuire; 3, Haddon House Precious (K Lyons). Norton Heath Newcomers 1, Angelina (A Clarke); 2, Candido Z (M Lucas); 3, Sundown Jack (K Lyons). 1m 1, Greenbank Dessie Dee (C Gleave); 2, Richo (S Rhodes); 3, Rodante (G Thomason). members cup 1, Nienke (C Shepherd); 2, Annie’s Accolade (D McNulty); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Majestic (N Bampton); 2, Safir (C Kenyon); 3, Applejax Amigo (D Smith).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 3 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Silver Song (L Jewett); 2, Dundalk Diva (S McNicholas); 3, Porto H (J Lishman). Equissage Discovery 1, Calvaretta Z (D Richardson); 2, Touch III (G Petersson); 3, Porto H. Norton Heath Newcomers 1, Toccas True Colours (H Swailes); 2, Touch III; 3, More Artistic (B Davison). 1.10m 1, Limburg (J Russell); 2, Ringfort Diva (C Dennis); 3, Lingmoor (S Holland). YR 1, Great Love II (J Whitaker); 2, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 3, Landmark MB (G Petersson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lisnavarra (T Whitaker); 2, Gamble On (S Russell); 3, Pablo V (J Andrews). 1.25m 1 & 2, Hotline & Great Love II (J Whitaker); 3, Temple Ginja (P Barker).