ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 28 January

Charles Owen British Novice 1, The Con Man (K Steele); 2, Huntercombe Mr Muggins (P Sangster); 3, Oharmeta (J Annett). 1m 1, Lets Take It Easy (S Tiley); 2, Harry Hopkins (T Goodall); 3, Harmony Dawn (J Martina). 1.05m 1, Lord Concorde (A Boyce); 2, Clover Miz (G Talbot); 3, Derrygolans Hero (A Boyce). Great Leighs Newcomers 1, China Blue (C Nicol); 2, Derrygolans Hero. Horse & Hound Foxhunter 1, Papachico; 2, Emerald Did He (P White). 1.20m 1, Nicky Lord; 2, Neander (C Nicol); 3, Charlies Gaelic Gamble (B Lear). 1.30m 1, Neander; 2, Grandas (A Watkins); 3, Corretto (B Fernandes Tubau-Tascon).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 29 January

Charles Owen British Novice 1, Two Tone Tiger (C Collison); 2, On a Par (F Cardrick); 3, Just a Fayre (T Crisp). Hadrian Equine Discovery 1, The Smoothie (H Carroll); 2, The Irish Hussar (F Cardrick); 3, Royal Pardon (T Crisp). Gardiner 1.10m M’Cup/Newcomers 1, Welton Vivat (E Baldwin); 2, Albie O G (J Marsh-Smith); 3, ChevalierDe Valois (P Hingston). EQuest Midway Open 1, Albie O G; 2, Caparetto (S Gosling); 3, KGW Southern Venture (C Worcester).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 30 January

mini grade C 1, Foxtrot Oscar VII (B Staples); 2, Marionette (L Frigen); 3, Classic Prince (C Smith). Great Leighs Newcomers 1, Sandersons (J-P Sheffield); 2, Master Dominic (A Sharman). 1.15m 1, Emmetts Animies (C Marsh); 2, Hula Hoop (C Frazer); 3, Nobody (H Kane).

MEDSTEAD GRANGE EC Hants, 31 Jan-1 Feb

Open 1.10m 1, Key Defendant (R Beechcroft); 2, Business Like (J Marshall); 3, Positivity Caviler (N Charles). Great LeighsNewcomers 1, Indian Summer (S Crippen); 2, Jools Holland (J Harris); 3, Difianda (A Nelson).Open 1.20m 1, Knightly Mist (N Charles); 2, Prince Darco (C Read); 3, Barra (S Crippen). Horse & Hound Foxhunter 1, Oeculado (N Channing Williams); 2, Henry All Day (R Beechcroft); 3, Carman III (J Johnstone). B & C Handicap 1, Baileys Larigo (S Crippen); 2, Montreal VDL (N Channing Williams); 3, Ispaman Du Ter (N Channing Williams). Festival Q 1.30m 1, Bog Diamond (PCrago); 2, Watch Me (M Armstrong). 1 Feb: 85cm warm up 1, Jacob (F Heeney); 2, Simple Seamus (B Wood); 3, Phoenix Legend (H Shilling). Charles Owen British Novice 1, Dragon Flyer (S Royal); 2, Killala Belle (C Baxter); 3, Woodland Wallace (A Austin). Equimax Discovery 1, My Secret (H Saget); 2, Bally Breck (A Austin); 3, State Dilemma (L Avery). Open 1m 1, Dr Francis (L Hudson); 2, First In The Queus (E Kelly); 3, Bodieve Spring Fever (K Andrews). Open 1.05m 1, Grasslands Gaileo (L Young); 2, Partouche (C Read); 3, Rigaletto VD Kempenhoeve (J Birch). Great Leights Newcomers 1, Pauldarys Joylasso (J Kenny); 2, Ramzes (D Johnson); 3, Rigaletto (P Crago).Medstead Grange Open 1.10m 1, R H Imagine (L Fogerty); 2, Bodieve Spring Fever (K Andrews); 3, Gambler (F James).

SOUTH VIEW JUNIOR PREMIER Winsford, Cheshire, 31 January-1 February

1.10m jnr 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Desert Secret (H Berryman); 3, Bally Golden Girl (K Chambers). Scope Primary 1, 8 tied. 1.15m jnr 1, Garlands Cashman (L Whitehouse); 2, Papadacus (J Newnham); 3, Tiger Wood (P Dobby). 1.25m jnr 1, New York Skyline (N Pavitt); 2, Ryan’s Touch(P Shaw); 3, Mid West Star (H Penny). 1.25m jnr 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2 & 3, Walmore Diamond Quest & Gold Harvest (L Whitehouse). 1.15m jnr 1, Forever Rosie (P Sims); 2, The Harrier (A Evans); 3, Blue Amber (H Penny). August Silk 1.20m jnr 1, Floating Change (L Wade); 2, Western Reilly (W Whitaker); 3, Lakeland Little Wonder. sml pony 1, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 2, Holly Oaks (D Willett); 3, Tremenyn Flyaway (H Thomas). winter 128cm 2nd round 1 & 2, Tiger Tim & Tom The Bomb (J Whittaker); 3, Rockfield Charm (C Golledge). 1.20m jnr 1, Nethertown Air To Spare (N Pavitt); 2, CJ’s Kemosabi; 3, Master Bill (L Hutt). JC/JA 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Street Angel (J Kirk). AK Horseboxes Winter Classic 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Colton Maelstrom (N Sewell); 3, New York Skyline. 1.10m jnr 1, Tremenyn Flyaway; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Sannan Valley Piccolo (M Townshend). winter 138cm 2nd round 1, Guinness Special (D Neilson); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Strawberry Fair (M Sampson). winter JC 2nd round 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 2, For A Few Dollars More (H Berryman); 3, Saving Grace (D Moseley).

ARENA UK SENIOR PREMIER Grantham, Lincs 31 January-2 February

Great Leighs Newcomers 1, Utah Girl (M Lanni); 2, Opporto (A Bell); 3, Licara (J Popely). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 11 tied. Horse & Hound Foxhunter 1, Remember Me IV (N Jennings);2, Tzigane De Muze (M Lanni); 3, Elysee Paolo’s (A Bell). 1.25m 1, Mercurius (B Maher); 2, Ephesia (R Whitaker); 3, Crown Rhodonite (E Shaw). 1.30m 1, Lord Liberty W (R Whitaker); 2, Orange Juice (P Charles); 3, Wales Whisper (J Reed Stephenson). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 13 tied. Blue Chip Performance 1, Tzigane De Muze; 2 & 3, Baileys Opium IV & Roscoes Gallante (J Reed Stephenson). 1.25m 1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Finns Flight (L Pavitt); 3, Paddock Duplicity (L Drown). Blue Chip Dynamic B&C 1, Casyopaya (J Billington); 2, Pagena (B Twomey); 3, Titus Van Euverbraeke (G Williams). 1.40m 1, Orange Juice; 2, Mercurius; 3, Carnavelly (P Charles). 1.25m 1, Olona (B Dunning); 2 & 3, Finns Flight & Daninos (L Pavitt). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Witches Touch Of Fleur De Lys (D Lampard); 2, Little Bit 5 (J Popely); 3, Nastara (C Ellis). BSJA winter A&B grand prix 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Othello (B Twomey); 3, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 9 tied.

ROWALLAN AC Ayrshire, 31 Jan-2 Feb

Equimax Discovery 1, Show Me More (L Babes); 2, Copperfield Diamond (L Anderson); 3, Imperial Double Deck (R Pottie). Great Leighs Newcomers 1, Show Me More; 2, Azzuri (J Cross); 3, Storm Ahead (A Brown). 1.15m 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Lakota Lady (J Cross); 3, Masterly (L Babes). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Roscoes Skip On; 2, Masterly; 3, Now Be Dazzled (J Cross). 1 Feb: Charles Owen British Novice 1, Connelly (D Shaw); 2, Let It B (B Malcolm); 3, Kilconnor (R Carlaw). Equimax Discovery 1, Uptown Girl (T Nicholson); 2, LA Sunburst (S Laird); 3, Vesuvio (J Brogan). Great Leighs Newcomers 1, Tandetto D (C Lithgow); 2, Hillside Honey (K Miller); 3, Pendora (A Wilson). 1.15m 1, Ataura (S Neads); 2, Eevee (J Smith); 3, Burn Frenchie (N Warwick). 1.20m 1, Shelly Beach (M Young); 2, Tiptronic (C Lithgow); 3, Poll Pinger (M Doyle). Horse & Hound Foxhunter 1, Show Me More; 2, City High (A Christie); 3, Oka G (V Christie). 1.25m 1, Lendel (S Neads); 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Gavinson (L Power). 2 Feb: Charles Owen British Novice 1, Ben Skeid (K Murdoch); 2, Eulara (D Shaw); 3, Connelly. Equimax Discovery 1, Monkton Star (K Ritchie); 2, Loudon Elegance (M Smith); 3, Inzoni Lu (L Nelson). Great Leighs Newcomers 1, Natural Spring (M Arnott); 2, Trust Me Van Het Dennenhof (K Fitzgerald); 3, Caf‚ Latte (T Christie). 1.15m 1, Dun Olaff (M Young); 2, Just A Tick (S Lennox); 3, No Telling (F Burgoyne). 1.20m 1, Masterly; 2, Gozo (S Brash); 3, Roscoes Skip On. Horse & Hound Foxhunter 1, Cavallus (R Fyfe); 2, Oka G (V Christie); 3, Now Be Dazzled. 1.30m 1, True Braveheart (M Young); 2, Aventurine (S Babes); 3, Lochlaiden (J McGeoch).

ADDINGTON MANOR EC Addington Bucks 1 February

1m Open 1, Fallowfield Mister Plod (R Collins); 2, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 3, Test De Langers (N Brown). Easibed W Novice Q 1, Uttah Van Het Indihof (S Tobin); 2, Oriental II (G Slater); 3, Majic Blue (J Mincher). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Kantara VH (H Tredwell); 2, In The Black II (M Cartmell); 3, Power Boy (P Spivey).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 1 February

Charles Owen British Novice 1, My Wild Megan (C Baker); 2, Thyme And Money (D Hubbs); 3, Major Harley (C Oxley). Equimax Discovery 1, Ballinqueen (I Bonev); 2, Harry J (D Gill); 3, Thyme And Money. 1.05m 1, Concordedor; 2, Harry J; 3, Duca Star (M Dorgan). Great Leighs Newcomers 1, Octopuss (J Phillips); 2, Nikita (I Bonev); 3, BF Utopia (J Streeter). 1.15m 1, Riaan; 2, Lydmar (M Dorgan); 3, Springfield Neoliet (J Streeter). 1.25m 1, Maruix (J Philips); 2, Lydmar.

EXETER EC Poltimore, Devon, 1-2 February

Charles Owen British Novice 1, Bowden Sapphire (E Cotterill); 2, Maybe Legal (D Lane); 3, Beckli (P McNulty). Equimax Discovery 1, Henry Hobnob (M Swadling); 2, Mr Burlington Bertie (E Gawler); 3, Rock Chick (L Meynell). DMS Adventurer 1, Now Or Never IV (K James); 2, Mr Burlington Bertie; 3, Exford Horace (J Douglas). Great Leighs Newcomers 1, Up The Road (J Horen); 2, Limestone Lass (C Fox); 3, Presco S (A James). 1.10m 1, Flash For Cash (K Bloomfield); 2, De Beers Duchess (T Cheffings); 3, Pendarves Churchill (L Heywood). Bath & West Novice 1, De Beers Duchess; 2, Issy Bell (K Pike); 3, Kojak (V Done). Charles Owen British Novice 1, Maybe Legal (D Lane); 2, Red Light (L Pinney); 3, Lily Savage (E Baker). Equimax Discovery 1, ConeyparkSpice (A Millar); 2, Quintessentially Pride (C Wilson); 3, Mullagh Flower (H West). 1.05m 1 & 2, Regent S & Xplode (J Bowman); 3, Vague Impression (K Spiller). BEIB Star 1, Oryssa (P George); 2, Regent S; 3, Imperial Saluut (J Tuff).1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Flash For Cash; 2, Desert Ruler (A James); 3, Vic De Port Brehay (J Tuff). Scope 1.25m 1, Gianni (K Spiller); 2, Kinetic (B Wilmer); 3, Prince Farn (V Done).

WW SJ CLUB Moor Farm, Haverfordwest 1-2 February

75cms Starter Open 1, seven tied. 128/138 Handicap 1, Regency Gold (L Evans); 2, Waterston Star (A Davies); 3, Dapper Dee (S Dunwell); 4, KE Flying Promise (S Jenkins); 5, I’m a Firestarter (T Rice). Jnr British Novice 1, KE Flying Princess; 2, Wishmaster (L Roberts); 3, Bockner Brooklyn (G Joynson); 4, Simply Samuel (R Thomas); 5, Waterstone Wizard (A Prettyman). Jnr Newcomers 1, Greylands Contrary Mary (R Thomas); 2, Pentyparc Sir Galahad (K Bushen); 3, Byrgwm Rebecca (G Joynson); 4, Waterston Wizard (A Prettyman); 5, I’m a Firestarter (C Rowarth). Jnr Foxhunter/1.10 Open 1, Pentyparc Sir Galahad; 2, Whats the Story (S Evans); 3, I’m a Firestarter; 4, Strawberry Hill (R Thomas); 5, Dapper Dee (S Dunwell). Jnr Members Cup 1, Strawberry Hill; 2, Whats the Story; 3, Silver Aspect (L Roberts); 4, I’m a Firestarter; 5, Greylands Contrary Mary (R Thomas). 2 Feb: British Novice 1, Pentyparc Jaques Kerouac (P Griffiths); 2, Pentyparc Hannah (L Kennedy); 3, Nimble Norman (E Humfreys); 4, Dukes Spiderman (H Tegg); 5, Waterston Widget (M Butcher). Discovery 1, Hi Colour of Money (E Eynon); 2, Can It (E Eynon); 3, Smauel (C Jones); 4, WoodlandBrave (J Ridge); 5, Knightsford Jester (B Moore). DMS 1m Novice 1, Numble Norman (E Humfeys); 2, Pentyparc Jaques Kerouac (P Griffiths); 3, Knightsford Jester (B Moore); 4, Waterston Widget (M Butcher); 5, Dusty Royale (E Eynon). 1m open 1, Knightstone Mist (P Evans); 2, Drovers Way (B Moore); 3, Woodland Brave (J Ridge); 4, Samuel (C Jones). Newcomers 1, Angus Bay (P Evans); 2, Hi Colour of Money (E Eynon); 3, My Miss Saigon (A Thomas); 4, Laughtons Flight (E Eynon). Stable Express 1.15m 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Ballinteskin What a Girl (M Butcher); 3, Cool Contrast (P Evans); 4, Dawson (A John); 5, Miniature Quickstep (E Rodney). Foxhunter 1, Rockburren (A Thomas); 2, Ballinteskin What a Girl (M Butcher); 3, Rambo 111 (S Price); 4, Zacharias John (M Butcher); 5, Dawson (A John). 1.25 Open 1, Rambo III (S Price); 2, Lominard L (A John); 3, Ravella (S John); 4, Jordy West (A Thomas); 5, Zacharias John (M Butcher).

THE HAND EC Clevedon, Avon, 2 February

BEIB Jnr British Novice 1, Just Billy (J Rudge); 2, Moonlight Mystique (K Goss); 3, Mr Wolfe (F de Giles). jnr 90cm 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Anbuachailliath Bertie (L Osborne); 3, Timberhill Flame (C Bacon). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Timberhill Flame; 2, Tollerhayes Bonxie (N Baker); 3, Peaches & Cream (F de Giles). Thurlestone Hotel Jnr qual 1, Frankie’s Ace (A Coles); 2, Snorter (L Fishwick); 3, Rusty Rock (K Haines). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Tollerhayes Bonxie; 2, Dun Island (A Coles). Scope 1.15m Jnr 1, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton); 2, Frankie’s Ace; 3, Coconut Creek (J Swambo).

KINGSTON MAURWARD Dorset 2 February

0.85m Warm-Up 1, Bracon Country Boy (G James); 2, Mace (L Collyer); 3, Thurlestones Red Cirrus (G James). Kitt Jnr Novice 1, Heathercombes Last Chance (S Birch); 2, Grovelys Fantas (D Dunne); 3, Mr Gussy Finknottle (O Shave-Smythies). Blue Chip Newcomers 1, Kiltinane Colin (J Baille); 2, Okehurst Wild n Willing (C Whyld); 3, Valentines Flashdance (H Webb). Small Open 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, Mr Meldrew II (L Clarke); 3, Quayside Caution (D Dunne). Thurlestone Hotel Qual/1.10m Open 1, Heineken Hill (J Davis); 2, Quayside Caution (D Dunne); 3, Bobby Sparrow (J Dunn).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 2 February

British Novice 1, Nahajola (S Pollard); 2, Harriott (M Paveley); 3, Master Royale (B Dove). Discovery 1, Dark Skies (T Gosling); 2, The Double (K Holt); 3, Grace’s Gold (C Newland). 1m Open 1, Temple Springer (K Watts); 2, Living Colour (B Dove). Blue Chip Power Q/Newcomers 1, Gresham (M Russell); 2, Rockford Lady (K Wilson); 3, True Saying (S Cooper). 1.10m Members Cup 1, Living Colour; 2, Simon De Westdun (J Lindsay). 1.15m Open 1, Living Colour.

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 2 February

Stable Express 1.15m 1, Goulton Zayla (E Denton); 2, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield); 3, Hamilton Poppet (E Wright). BEIB Star 1, Ted’s Way (D Harland); 2, Stainsby Don Edwardo; 3, Murphy Obugu (T Blackburn). open 1, Jerina II (J Andrews); 2, Toodjay (S Russell); 3, Stainsby Sponeck (J Tanfield). DMS Novice 1, Hotspot (l Boardman); 2, Indian Blues (C Ridley); 3, October Night (H Stevenson). DMS Adventurer 1, Seacroft Sapphire (C Hill); 2, Primeur T (A Fazakerley); 3, Stainsby Sacrifice (C Ramsay). Great Leighs Newcomers/ 1.10m 1, Kepwick Julia (E Denton); 2, Dutch Rhapsody (V Tulloch); 3, Colonel Travis (P Robertson).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 2 February

Charles Owen British Novice 1, Ballyhoo Bertie (J Hanson); 2, Murlens Thunder (J Billing); 3, Prince Giacomo (L Akers). Equimax Discovery 1 & 2, Galan De Rhetoric & Otto Jamba (J Rothstein); 3, Java Khandahar (J Whinnett). 1.05m 1, Lonora (J Whinnett); 2, Donna Bonita III (L Phillips); 3, Miss Chevious (A de Bearn). 1.15m 1, Elessa (D McPherson); 2, Rebel II (L Louden); 3, Lemar (S Reeve-Young). 1.25m 1, Magic Man (S Aston); 2, Red Dawn (D McPherson); 3, Roxsy (L Fitch).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 2 February

Charles Owen British Novice 1, Cockney Music (J Price); 2, Dunner Runner (S Bassett); 3, Portius (T Hill). 1m A4 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Cooking With Floyd (C Watts); 3, Country Collection (J Price). DMS Adventurer 1, Golden Sapphire (J Bingham); 2, Cooking With Floyd; 3, Cruise Master (T Taylor). Great Leighs Newcomers 1, Chapter 12 (D Whitelaw); 2, Bardino Gold (A Davies); 3, Olmea (K Walton). West of England Novice qual 1, Squire Of Rochfort (A Davies); 2, Swedish Princess (J Tilsby); 3, Bully Sam (P Tuckwell). 1.15m 1, Bartonfield Duet; 2, Groetz (S Broome).

SOLIHULL RC Solihull, West Mids, 2 February

Charles Owen British Novice 1, Independence III (M Watson); 2, Black Bess II (P Sansome); 3, Helm’s Mach One (J Helm). DMS Novice 1, Marionette (L Fridgen); 2, Little Lehanie (M Watson); 3, Mimic Out Millie (C Presley). 1.05m 1, Jazzed Up (E-J Slater); 2, Gion (M Cooper); 3, Brooklands Jack The Lad (C Brown). easibed Novice 1, Quick II (J Ford); 2, Tarina N (M Bunting); 3, Killea (C Spencer). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Barrister QC (C Webley); 2, Dry Icicle (E White); 3, Matadora (P Warmoth).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 2 February

Kitt Jnr Novice 1, Hello Molly (O Bagley); 2, Deovolante (J Barker); 3, Murphy’s Girl (C Rae). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Irish Abigail’s Dream (C Roe); 3, Kilcullen Lad (J Atha). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Hedgefield Riverdance (D Markham); 2, Colbeach Royal Fanfare (C Massarella). jnr members cup 1, Zero To Hero (P Blosse); 2, Shipley’s Lad (H Howsam). jnr intermediate 1, Emerald Reward (G Teal); 2 & 3, Sorcerer’s Apprentice & Billy Don’t Be A Hero (S Oliver).