WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 28-30 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Davidor (S Clutterbuck); 2, Bo Ban (S Aston); 3, Meina Of Bellhouse (M Lockhart). Equissage Discovery 1, White Star II (S Mercer); 2, Meina Of Bellhouse; 3, Monica III (C Roworth). Norton Heath Newcomers 1, L’Image (D Austin); 2, Senator W (J Knox); 3, Top Totty (R Denton). Horse & Hound Foxhunter 1, Radeem (A Cole); 2, Magic Word (A Bywater); 3, I’m A Carnival Star (V Lynden). Dodson & Horrell 1m 1, Mamma Mia (M Edwards); 2, Downtown James (K Grimster); 3, Now Or Never IV (K James). NAF 1.05m 1 & 2, Lola Cruiso & Randaletto M (J Randall); 3, Nikki Lord (N Price). 1.15m 1, Spring Showers; 2, Jupilot (M Edwards); 3, Vivaldi Van De Roshoeve (S Clutterbuck). B&C 1, Rolex (J Reed-Stephenson); 2, Rail Road (R Donaldson); 3, Vivaldi Van Het Dingeshof (M Marsh). Sportsman 1.25m 1, Pino (L Newman); 2, Kouros Du Pachis (J Kirk); 3, Go With The Flow II (B Hooker). 1.35m 1, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 2, Gitan D’Incoville (M Watson); 3, Romanov (P Spivey). 5/6-y-o 1, 46 tied. 29 Jun: Sue Carson saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Party Socks (P George); 2, R Demi (E Eynon); 3, Patsy’s Pint (N Merritt). Equissage Discovery 1, Chloe’s Boy (M Brain); 2, Talal (B Menzies); 3, Meina Of Bellhouse. Norton Heath Newcomers 1, Mon Cherie (A Davies); 2, Midnight Flash (T Pearson); 3, Picasso (A Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Athletico Van Dablendreef (T Pritchard); 2, Huxley II (C Moyce); 3, Tabbiaca (S Aston). Dodson & Horrell 1m 1, Downtown James; 2, Megan (P Griffith); 3, Nikki Lord. NAF 1.05m 1, Spring Showers (J Price); 2, First Edition (E Smallman); 3, Abbey Lass (J Roworth). 1.15m 1, Kantara VH (H Tredwell); 2, Palmiro 4 (P George); 3, Vivaldi Van De Roshoeve. B&C 1, Larissa (J Fry); 2, Ratina (L Whitehouse); 3, Poker (R Fernyhough). 1.20m 1, Ballinteskin Timahoe; 2, Ballinteskin What A Girl (M Butcher); 3, Grange Guest (C Keeling). 1.35m 1, Mona De Smet (S Aston); 2, Siracusa Racaline B (M Marsh); 3, Rebel Rebel (L Pavitt). 5-y-o 1, 6 tied. BEIB 6-y-o 1, 15 tied. Royston products 7-y-o 1, 5 tied. 30 Jun; Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Davidor; 2, Bo Ban; 3, Graffito’s First Edition (C Osmond-Smith). Equissage Discovery 1, Party Socks; 2, Nuclear De Montsec (A Clutterbuck); 3, White Star II. Norton Heath Newcomers 1, Lummel (A Heath); 2, Running On Red (L Newman); 3, L’Image. Horse & Hound Foxhunter 1, Calvida Z (H Tredwell); 2, World’s Fair (P Spivey); 3, Huxley II. Dodson & Horrell 1m 1, Lola Cruiso); 2, Nikki Lord; 3, Rodeo Star (J Peake). NAF 1.05m 1 & 2, Bartonfield Duet & Spring Showers (J Price); 3, Downtown James. 1.15m 1, Ballinteskin Timahoe; 2, Blossom Hill E (J Reed-Stephenson); 3, Myrddin (M Edwards). Sportsman 1.25m 1, Beachcombe Edy (S Price); 2, Rockburren (A Thomas); 3, Perpetual Motion (M Edwards). 1.40m grand prix 1, Opportunity B (H Tredwell); 2, Hamilton De Survil (L Whitehouse); 3, Rambo III (S Price). 5-y-o ch 1, Athletico van Dablendreef; 2, Amor Van Het Lindehof (C Moyce); 3, Tygris (L Pavitt). 6/7-y-o 1, Wixstone Raymond (J Reed-Stephenson); 2, Rockafella (L Newman); 3, China Blue (M Edgar).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 29 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1,Sally Lightfoot (D Dick); 2, Penny Craft (C Martin); 3, Slightly Coloured (C Browne). Oxon grade C 1 & 2, Carnivals Atlanta & Ureka (V Ashworth); 3, Lawful (A Svensson). Equissage Discovery 1, Frankies Sanne (Z Hood); 2, Indian Blue (L Thornton Allen); 3, RS Gamble ( T Hedges). Norton Heath Newcomers/1.10m 1 & 2, Kiwi & Jubla (J Halim); 3, Sobranie ( A Measor). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Jubla; 2, Primo K (B Mason); 3, Isle Blanche (J Halim).

JM EQUESTRIAN Northallerton, Yorks, 29 June

Norton Heath Newcomers/1.10m 1, DJA’s Soft Touch (A Bell); 2, Colando (S Russell); 3, Prinses T (A Bell). Horse & Hound Foxhunter 1, Maserati (S Cuthbert); 2, Darraks Sante (J Taylor). 1.20m 1, Kamiska (J Dixon); 2, Valco Van Het Kabeljou (A Bell); 3, Goulton Exclusive (S Cuthbert). 1.25m 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Lord Brocket (J Russell); 3, Hawthorn Breeze (A Bell). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber 1 & 2, Freeway & King’s Cross (D Smith); 3, State Of Independence (E Boynton). Equissage Discovery 1, Freeway; 2, Tolhide (J Yeats); 3, My Tanganyika (L Broad).

ROYAL NORFOLK Costessey, Norfolk, 29-30 June

restricted grade C 1, Baroness (T Conyers); 2, Jason Du Valday (M Holden); 3, Wayside Diamond Vision (C Day). Young Showjumper Award 1, Paola II (H Mousley); 2, Uline (L Louden); 3, Key Defendant (R Beecroft). 1.25m 1, High Society Party (L Fitch); 2, Heathcliffe II (T Page); 3, Nepardie (H Stennett). 1.40m 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Jump De La Cote (P Crago); 3, Corleone II (V Young). ITV Anglia Grand Prix 1, First Love (J Renwick); 2, Gypsy De Bacon (S Pellon Maison); 3, Fresh Direct Cloudy Night (T Stockdale).A&B 1, Marleen (G Luckett); 2, First Love; 3, Blue Chip Quinton (P Barker). Norfolk AT 1, Cortaflex Tibor (W Funnell); 2, Gypsy De Bacon; 3, Wexford (R Bevis).

DABBS AC Giffordtown, Fife, 30 June-3 July

Horse & Hound Foxhunter 1eq, Sterling (F Macintyre) & Ramiro II (S Low-Mitchell). 1.20m 1, Ingrid (S Fox); 2, Oesha (R Walker); 3, Neverland (P McKeever). 1.30m amateur 1, Universal (M Young); 2, Diamond Deal (D Wicks); 3, Soliegette (V Tulloch). Cavan 5-y-o 1, Hallmark Ruby (H McGowan); 2, Checkane (L McKee). Speed with joker 1, Mississippi B (L Hutt); 2, Groetz (K Connor); 3, Heart And Soul (R Hill). 1.05m 1&2, Sea Nymph (D Shaw) & Kelso Billabong (D Shaw); 3, Buninadden (D Palmer). Norton Heath Newcomers 1, Robertstown Lady (M Young); 2, Rosslayne Billy The Kid (A Bonelli Baird); 3, Raymond (L McKee). 1.10m 1, Midnight Dancer (J Aird); 2, Fair Actress (J McLelland); 3, Kelso Billabong. 1 Jul: 1.25m 1, Neverland; 2, Ingrid; 3, Ramera B (V Christie). Scottish grade C ch 1, Drumbreck Prince (A Hamilton); 2, Young Gun (R Hill); 3, Corndale Millenium (A Craig). Horse & Hound Foxhunter 1, Parameter (M Doyle); 2, Montana V (C Fox); 3, Hawkes Bay (A Craig). 1.30m ch 1, True Braveheart (M Young); 2, Colarado VI (D Duffin); 3, Light N Sassy (K Fitzgerald). ride & drive 1, Djidda II (J Scullion); 2, Ngauruhoe (E Meuleman); 3, T In Vienna (D Wicks). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Orgarina (R Hill); 2, De Cartet (S Hutt); 3, Hallmark Geneva (H McGowan). Equissage Discovery 1, Walk On Air (C Steel); 2, Corella II (J Duffy); 3, Miss Repertoire (C Lindsay Brown). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Viper (J Brogan); 2 & 3, Tripoli & Cardento (L McKee). B&C 1, Naros Fortuna (L Hutt). 2 Jul: 1.05m 1, Kelso Billabong; 2, Winwood Master Class (H Ross); 3, Buninadden. Equissage Discovery 2nd round 1, Cyrill II (N Jennings); 2, Perle D’Or (R Leonard); 3, Diamond Du Carel (J Richmond). 1.25m 1, Now Be Dazzled (J Cross); 2, Cartino (A Barr); 3, Ramera B (V Christie). ladies’ ch 1, Acke (K Connor); 2, Soliegette; 3, Sky Classic (N Jennings). gents’ ch 1, Giacomo (J Scullion); 2, Waylands Playboy (M Arnott); 3, Temple Phoenix (N Springer). Scottish Puissance ch 1, Little The Best (E Proudfoot); 2eq, Running On Red (L Newman) & True Braveheart. Norton Heath Newcomers 1, Portobello (N Springer); 2, Record (M Arnott); 3, Irish Darco (R Leonard). 1.10m 1, Montana V (C Fox); 2, Apollo Q (D Ockenden); 3, Walk On Air. Horse & Hound Foxhunter 1, Raymond; 2, Soistara; 3, Grand Jete (F Macdonald). 4-y-o style & performance 1, Hallmark Geneva; 2, Typhoon (D Duffin); 3, Umenno (A Bonelli Baird). 3 Jul: novice grand prix 1, Song Bird II (D Duffin); 2, Raymond; 3, Cyrill III. intermediate grand prix 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Oesha; 3, Chanoeka Z ( J Scullion). Dabbs Summer Grand Prix 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Pino (L Newman); 3, Bullands Ladalco (L Hutt). Cavan 5-y-o 1, Tripoli; 2, Taikwando (S Low-Mitchell); 3, Akoestiek Van Landhuyse (R Leonard). 1.15m members cup 1, Neverland; 2, Heart And Soul; 3, Schiller (L Newman). Cavan 5/6-y-o 1, Palouchka (M McLeish); 2, Hawkes Bay; 3, Soistara. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Consider It Dunn (E Stuart); 2, MJS Shere Khan (L Sneddon); 3, Knightsbridge (D Brizzel). Equissage Discovery 1 & 2, Geelonge & Real Special (D Ockenden); 3, Ballihama (F Quennel).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 30 June

1.05m 1, Findon Faux Pas (J Bunyon); 2, Bridies Whisper (S Walker); 3, Chesil Beach (A-M Joyce). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Claudius (P Redman); 2, Bridies Whisper; 3, Mr Teddy Bere (H Metcalfe). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Claudius; 3, Panieta (I List-Brain). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tofino Du Lys (D Connock); 2, Remco (M Gillon); 3, Latest Ambition (S Girdler). Equissage Discovery 1, Ullswater (S McLellean); 2, Bushmeadow Prince Of Darkness (C Cornford).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1-3 July

jnr starter 1, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 2, T’s Mix N Match (L Beattie); 3, Irish Horse Reviews Ruby (L Coyne). 128/138cm 1, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 2 & 3, Here Comes Hettie & Ardchvain Kate (L Stewart). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Silver Thunder (J McCallum); 2, Another Pep Talk (F Tague); 3, Barochan Steele Delight (J Stephen). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Colour Waves (L Beattie); 2, Murphys Girl (S Lithgow); 3, Another Pep Talk. 1.10m jnr 1, Barochan Steele Delight; 2, Street Angel (C Miller); 3, London Lights (S Lithgow). jnr open 1, Ebbys Gold Dust (H Haig); 2, Barochan Steel Delight; 3, Murphys Girl (S Lithgow). 2 Jul: 128cm starter 1, Bally Deep In Disguise; 2, Midnight Dynamite (R Modlin); 3, Rare And Dandy (L Stewart). 138cm starter 1, Jays Gray (D Thompson); 2, Red Wharf Bobby (N Modlin); 3, Bowes Misty Grey. 128/138cm 1, Mavericks Chance (H Millican); 2, Rare And Dandy; 3, Major Yeates II (H Rankine). 128cm 1, Forever Penny; 2, Bally Deep In Disguise; 3, Blueberry Muffin (H Rankine). 138cm 1, Beechway Delight (L Smith); 2, Rolo (M Robinson); 3, Jays Gray. 128/138cm 1, Fountain Ranger (J Smith); 2, Mavericks Chance (H Millican); 3, Rare And Dandy. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Little Jackpot (S Lithgow); 2, Shady Reaction (N Dingwall); 3, She’s B Witched (H Donaldson). 1m jnr 1, Just A Dash (J Thomson); 2, Ceefax (M Clarke). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Just A Dash; 2, She’s B Witched; 3, Bokkespring Casper (C Miller). 1.10m jnr 1, Street Angel; 2, Murphys Girl (S Lithgow); 3, Kings Pyon (S Lithgow). jnr open 1, Mavericks Chance; 2, Murphys Girl; 3, Street Angel. 3 Jul: jnr welcome 1, Artic Polar Bear (D Thompson); 2, Ballytaggart Boy (C Geddes); 3, Jays Gray. tiny tots 1, Jims Jet (C Rankine); 2, My Godfather (A Fairbrother); 3, Shasa (M Cadden). BEIB Jnr British Novice 1, Kerrix Cowboy (G Taylor); 2, Whoopee Sky High (A Harvey); 3, Robins Quest (H Summersgill). 90cm jnr 1, Blackjack (R Buchanan); 2, Silver Exchange (L Crocket); 3, Fifi Le Bon (H Millican). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Little Jackpot (S Lithgow); 2, Jays Gray; 3, Highling Flash Of Fortune (C Craig). jnr welcome 1, Young Polar Bear (D Thompson); 2, Royal Crown II (O Mawson); 3, My Godfather. jnr starter 1, Artic Polar Bear; 2, Rainbow World (D Thompson); 3, Blueberry Muffin (H Rankine). BEIB Jnr British Novice 1, Robins Quest; 2, Kerrix Cowboy; 3, Just Gypsy (L Dunsmuir). 90cm jnr 1, Robins Quest; 2, Young Polar Bear; 3, Ballycoach Whisper (L Stewart).

AREA 15 Allerton, Yorks, 2-3 July

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Temple Buccaneer (B Valks); 2, Pudrick (S Lambert); 3, Friars Flash (A Brown). Equissage Discovery 1, Holwell Lodge Maverick (L Brennan); 2, Farm Hand (J Brannen); 3, Dartmoor (R Moorhouse). 1.10m 1, Lisnavaragh (T Whitaker); 2, Seacroft Lad (D Harland); 3, Olandra (P Curtis). B&C 1, Quillan (C Curtis); 2, Krishna De Sisse (E Whitaker); 3, Orfus De L’Eau (D Richards). jnr open 1, Bella Star (J Clayton); 2, Mystic Starlight Express (G Whitaker); 3, Copper Shell. Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Red Moon (W Whitaker); 2, TJ Tinker (J Thompson); 3, Karlando (W Whitaker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Little Ryan (W Whitaker); 2, Roscoes Golinka (C Drain); 3, Reflex For Real (M Sampson). jnr open 1, Cavalcade (G Whitaker); 2, Bella Star; 3, Flashback Q (M Sampson). jnr starter 1, Boston Belted Earl (A Barton); 2, Kosmic Kate (Y Tanfield); 3, Snapshot (E Clarkson). tiny tots 1, 9 tied. 128cm 1 & 2, Metric & My Jack Frost (H Smallwood); 3, Stainsby Starburst (P Allen). 138cm 1, My Gizmo (Z Wilson); 2, Lough Dubh (P Allen). A4 1, Eddystone (A Darbyshire); 2, Jazzee (T Barker); 3, Seacroft Lad. Norton Heath Newcomers 2nd round 1, Applejax Amigo (D Smith); 2, Corelli (J Billington); 3, Temple Sandor Z (P Barker). 1.40m 1, Baileys Pion (J Reed-Stephenson); 2 & 3, Temple Croesus & Temple Guess What (P Barker). speed & 6-bar 1, Dun Surprise (P Sims); 2, Temple Guess What; 3, Romana Z (J Reed-Stephenson). A/B/C 1, Pamone (L Whitaker); 2, Ginelli II (M Lanni); 3eq, Temple Ryefield (P Barker) & Quillan. Young Showjumper Award 1, Seven Up (M Thompson); 2 & 3, Leonardo & Cassius Clay (J Billington). 1.25m 1, Eddystone; 2, Faraway Hills (P Barker); 3, JC Prinz Amor (J Bell). tiny tots 1, 11 tied. 128/138cm primary 1eq, Skibereen Girl (I Wells), Duncrynes Jungle Bunny (Y Tanfield) & Dinky Diva (A McCullagh). Equissage Discovery 1, Askari (P Sims); 2, Boomerang 19 (D Moseley); 3, Shaper (L Gill). 1m 1, Brad Supreme (G Chatterway); 2, Curly Kercubbin (R Barton); 3, Bet On Babe (A Holbrook). Norton Heath Newcomers 1, Jeribo (J Andrews); 2, Candy (M Lanni); 3, Concepto (R Hopkinson). 1.10m 1, Waterford Lad (R Jenkinson); 2, Keep Ticking (C Bolam); 3, Seacroft Lad. AT 1, Stainsby Sponek (J Andrews); 2, Temple Croesus; 3, Cassa Bacchus (G Billington). jnr starter 1, Just Rowana (E Douglas); 2, Kachanski (K Williams); 3, Boston Belted Earl. tiny tots 1, 11 tied. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Silver Bay (P Tutty); 2, Dolly May (J Whitfield); 3, Baby Cakes (K Brennan). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Starfield Sassia (N Manderson); 2, Dinky Diva; 3, Manhattan Strider (T Burrows). 1m jnr 1, Just Your Luck (B Everall); 2, Midnight Madam (J Thompson); 3, Ginger Fox (T Burrows). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Dusky Marianne (K Brennan); 2, Crystal Cannon (A McCullagh); 3, Manhattan Strider. A4 1, Eleusis De Breve (J Whitaker); 2, Valentina H (J Hughes); 3, Touche (M Smith) . Horse & Hound Foxhunter 1, Darracks Sante (J Taylor); 2, Makers Town (G Walker); 3, Sylburga (M Jo-Crawford). 1.20m 1, Seacroft Lad; 2, Rochais Last Tango (J Sizer); 3, Okana S (C Leake).

KINGSWOOD EC Albrighton, Staffs, 2-3 July

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Activate (N Proffitt); 2, Conrhenny Jewel (M Williams); 3, Another Generation (C Grandfield). Equissage Discovery 1, Lowmore Hayley (N Smith); 2, Van Dieman (D Morton); 3, Maguire (I Smith). Norton Heath Newcomers 1, Ulricke (L Ireland); 2, It’s Easy (D Morton); 3, Sapristi (J Hassall). 1.10m 1 & 2, Secret Smile & JH Sox (P Linning); 3, Sorcerers Apprentice III (S Oliver). Horse & Hound Foxhunter 1, Odelia (M McCourt); 2, Surcouf (T Coppola); 3, Easy Buck (K Rose). 1.25m 1, The Aviator III (M McCourt); 2, Mill Lauragh (K Bosworth). 3 Jul: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Activate; 2 & 3, The Kaiser & Suliet (T Fowles). Equissage Discover 1, Irish Charm (C Freeman); 2, Bowhouse Red Shamrock (K Bird); 3, Hickador (A Sharman). 1.05m 1, Beetlejuice (J Jones); 2, Libero II (C Membury); 3, Artiste (T Mallin). Norton Heath Newcomers 1, Nashwan (C Membury); 2, Bell Of The Ball (T Wilkinson); 3, Melina De Rogala (T Coppola). 1.10m 1 & 2, Kilcarroll Diamond & Trinity Sunday (N Proffitt); 3, Temple What A Flash (C Hansen). 1.15m 1, Go With The Flow (S Evans); 2, Handel’s Renaldo (A Forster).

WARREN FARM Formby, Merseyside, 2 July

1 & 2, Broadstone Destiny & Kalamera Sunrise (I Wynne); 3, Cash Z (G Crook). Sue Carson Saddles/Aruba Rubber British Novice 1, Maxwell (R Campbell); 2, Ballydean Lad (C Dobson); 3, Andraya (G Jones). members cup 1, Broadstone Destiny; 2, Knaptons Pride (R Jones); 3, Mr Dexter (G Crook).

AREA 19/20 St Asaph, Gwynedd, 3 July

Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Dromana Rose (N Bilton); 2, Galway Irish Delight (K Rothwell); 3, Brynmore Lass (A Harding). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Roscoes Golinka (C Drain); 2, Irish Storm In A Teacup (L Wingrove); 3, Millie II (S Duggan). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Cape Clear Crystal (H Peters); 2, Just Annie (S Bream); 3, Park Rabbit (L Gee). new recruits 1, 10 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Penucha Maestro (G Stratford); 2, TX Mix & Match (L Beatty); 3, Nefydd Joyas (L Walton). jnr open 1, Penucha Maestro; 2, Irish Squibb’s Dream (S Higgins); 3, Lara Croft (N Jude). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Hoochi (C Plumpton); 2, Nuckin Futz (T Lloyd); 3, Muscat (S McLean). Equissage Discovery 1, Billy Delaubry (T Pritchard); 2, Trooping The Colour (C Wyatt); 3, Solitaire (C Woodcock). Norton Heath Newcomers 1, Irish Time (J Gough-Roberts); 2, The Gamekeeper (D Williams); 3, Celtic It’s Mischief (J Gough-Roberts). 1.10m members cup 1, Simpson Too (J Gough-Roberts); 2, The Gamekeeper ; 3, Sonka A (T Pritchard). Horse & Hound Foxhunter /1.20m 1, Lotus De Lahautesire (S Owen); 2, Quira G (D Hughes); 3, Dunhill Clover.

ISLE OF WIGHT BSJA Godshill, Isle of Wight, 3 July

warm-up 1, Miss Possible (K Begley); 2, T Savanah (F Hinds); 3, Comet Jazzman (H Betts). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Comet Jazzman; 2, Delta Sky (C Hannam). Equissage Discovery/1m 1, Khan (A Wright); 2, Olympus Aprils Quest (S Begley); 3, Broadstone Leona (L Vale). 1.05m 1, Maximillian Mirage (R Booth); 2, Khan; 3, Plamenny Mig Flyer (A Wright). Norton Heath Newcomers 1, Broadstone Leona; 2, Maximillian Mirage; 3, Dubai Star (S Begley). 1.10m 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Riverwood (R Booth); 3, Manhattan (S Begley). High Offley Stud 1.25m 1, Mondriaan II (K Begley); 2, Lamiro (D Webster); 3, Lucky Girl II. jnr warm-up 1, African Gnu (A Stokes); 2, Longstone Country Boy (Y Brown); 3, Ballynacally Lad (P Green). BEIB Jnr British Novice 1, Baldu Ash (R Vaughan); 2, Tooty Fruity (D Shirlaw); 3, Ballynacally Lad. Babes Horses Debut 1 & 2, Howen Blue Whisper & Bomber (K Read). Blue Chip Jnr Newcomer/1m 1, Irish Rose III (P Green); 2, My Mr Mercury (J Bircham); 3, Patchwork Warrior (K Read). Lithgow Contractors Jnr Progressive 1, Ballynacally Lad; 2, Bomber; 3, Baldu Ash. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Smith of Whiteinch Primary 1 & 2, Salty’s Top Cat & Irish Rose III (P Green).

NORFOLK SHOW JUMPING CLUB Shipdham, Norfolk, 3 July

11 & under 1, 6 tied. 80cm jnr 1, Got To Be Cash (A Zelos); 2, Arcarrig Snowball (J Wilson-Ayres); 3, Wickenstone Fantasy. BEIB Jnr British Novice 1, Templewood Time Will Tell (K McGelligot); 2, Gibbs Town Boy (C Manchett). 90cm jnr 1, Arcarrig Snowball, 2, Cracklin Rosie (C Hansen); 3, Got To Be Cash. Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Akka Van Kabnekaise (C Hansen); 2, Cracklin Rosie, 3, Readymix (K Bond). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Akka Van Kabnekaise; 2, Spot The Demolition Man (L White); 3, The Cyber Spaceman (L White). 1.05m 1, Caperam Kimble (A Lincoln); 2, Millview Bay (P McAllister); 3, IDHS Arctic Storm (H Clarke). Equissage Discovery 2nd round 1, Rainbow IV (J Attrell); 2, Uvin W (M Russell); 3, MacGarvey’s Choice (K Smith). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Crown Court X (L Crook); 2, Tip Top Hot Shot (Tamsin Conyers); 3, Deago (K Hansey). 1.10m 1, Monmec Du Val Tibermont (A Strawson); 2, Papa Echo (K Beales); 3, Marshonelle My Hilary (Y Hammonds). Norton Heath Newcomers 1, Ferndale Bainbridge (S Cox); 2, Aryzona Dreamin (L Declerk); 3, Schfiller Van De Riesthoeve (L Raynor). 1.15m 1, Foxden Muscadet (R Walker); 2, Charming (S Strawson); 3, Foxglove Funsize (D Rhodes). 1.25m 1, Foxden Muscadet; 2, Jitta (L Crook); 3, Marshonelle My Hilary.

ROYAL SHOW Stoneleigh, Warks, 3-6 July

JA grand prix 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Micklow Madness (D Nielson); 3, Colton Maelstrom (W Whitaker). 4 Jul: John Whitaker International JA Classic 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, Tigerwood (H Thomas); 3, Indien De Here (W Whitaker). 5 Jul: Stoneleigh Speed Stakes 1, Marleen (G Luckett); 2, Henri De Here (E Whitaker); 3, Animation (G Luckett). Royal Show Challenge 1, Taomi Star (P Murphy); 2, Anastasia (B Twomey); 3, Compliment (G Luckett). 6 Jul: IT 1, Quidam (G Williams); 2, AK Quinten (E Whitaker); 3, Barrister QC (C Webley). power & speed 1, Pjort (G Luckett); 2, Lactic 2 (J Whitaker); 3, Two Mills Showtime (R Maguire).

SOUTH YORKSHIRE CHARITY Brampton En Le Morthen, Yorks, 3 July

Fibresand 1m 1, Ryans Way (S Jimmison); 2 & 3, Hemosa Bella & Little Man Magna (P Mallender). Vasatrack 1.10m 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Ryans Way; 3, Rainbow High (C Dealy). Fresh Island Foods/Norton heath Newcomers 1, Tamara II (S Jimmison); 2, Felton Jinny (A Bedford); 3, Chapter One (D Clarkson). Horse & Hound/Davenport Horseboxes Foxhunter 1, Nariska (T McDonald); 2, Rimilithius (V Coburn); 3, Shadow Breaker (F Down). Massarella Catering 1.20m 1, Woodentop Valentine (E Portas); 2, Ashgrove Laughton’s Pet (S Shaw); 3, Schenkendorf (M Thompson). ARB Agri Plant 1.30m 1, Nariska; 2, Man Of Means (D Clarkson); 3, Woodentop Valentine. Hall Court Veterinary Group/Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tepper (R Cooper); 2, Tabasco B (P Bevan); 3, Ryan V (L O’Brien). Hall Court Veterinary Group/Equissage Discovery 1, Chancellor (A Measures); 2, Just Ballanvilla (C Shepherd); 3, Possibly Perfect (L Glendinning).