AREA 17, Bilsborrow, Lancs, 30 Nov

ARENA UK Grantham, Lincs, 2 Dec

BLEWBURY CENTRE, Blewbury, Oxon 28 Nov

DABBS EC, Ladybank, Fife, 2 Dec

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 1 Dec

HAND EC, Clevedon, Avon, 1-2 Dec

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 24-25 Nov

KINGSTONMAURWARD Dorset, 2 Dec

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 2 Dec

MARKFIELD EC Markfield, 2 Dec

MEDSTEAD GRANGE Alton, Hants, 31 Nov-1 Dec

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 27 Nov

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1-2 Dec

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 2 Dec

SOLIHULL RC Solihull, West Midlands, 2 Dec

SOUTH WALES EC Mid-Glamorgan, 1-2 Dec

STAINSBY GRANGE, Thornaby, Cleveland, 2 Dec

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 25 Nov

THORPE GRANGE, Lincoln, Lincs. 2 Dec

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 24-25 Nov

British Novice 1, Touch of the Irish (G O’Mally); 2, Nori (A Louisson); 3, Tigger (Y Holloway). Discovery 1, Cassandra IV (V Hempel); 2 & 3, Sir Walter & Forward Lady (A McKeowen). Newcomers1, Nadja (C Hanley); 2, Young Brooky (N Turkington); 3, Show the Business (J Kenny). 1.10 Members 1, Vogue II (C Halim); 2, I’m Back (P Kelly); 3, Dolce Rosa (A Kublin). Open 1, Dolce Rosa; 2, Joli Baron (K Pearce); 3, Woftam (M Armstrong). 1.30 Open1, Olysa (M Armstrong); 2, Quickstar Schaarphof (R Willis); 3, Quick Flash (J Fisher). Open1, I’m Back; 2, Zim Zam Saddam (Y Fenstrom); 3, Pandora (J Maslin). Winter Novice 1, Mystery Town (B Menzies); 2, Major van het Lindehof (T Burchmore); 3, Xplode (J Bowman). Foxhunter 1, Minka (R Willis); 2, Cantanova (J Harris). 3, Kindred Spirit II (S Lamb). Open 1, Olysa; 2, Prince Darco (J Harris); 3, Warren (M Armstrong).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 25 Nov

Trailblazer 85cm 1, J.F.K. (Charlotte Cockerham); 2, Still Mr Hawkins (Louise Cuthbert); 3, Kithran (Elizabeth Thackeray). British Novice 1, Inshallah Haze (Fiona Aspinwall); 2, Grace-O-Malley (Fiona Aspinwall); 3, Ocean Mist (Stacey Morley). Discovery 1, Its Only Village Rumours (Mark Smith); 2, Falco’s Girl (Geoff Kersey); 3, Rosco’s Gulan (John Shaw). 1m Open 1, Parcival Van Het Meer (Mark Stubbs); 2, Sunnyside Up (Heather Bennett); 3, Blarney Bandit (Kate Word). Newcomers 1, Free Sprit of Moorside (Andrew Garner); 2, It’s Only Village Rumours (Mark Smith). 1.10M Members Cup 1, B Merry (Andrew Garner); 2, Sunnyside Up (Heather Bennett).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 27 Nov

Charles Owen British Novice 1, Gouvino (S Taylor); 2, Snap Judgement (J Armstrong-Small); 3, Kyle Hero (L Ansell). Hadrian Equine Discovery 1, Longmead Gitano(V Mills); 2, On A Secret Mission (K Ford); 3, Royal Frondeur (A Parker). 1.05m 1, Zerro II (M Russell); 2, Otzivchevya (J Russell); 3, Whistling Dixie (A Bywater). Great Leighs Newcomers 1, Westpoint Ryan (I Aguado); 2, Broadstone Dingle Dell (A Sladden); 3, Whistling Dixie (A Bywater). 1.15m A4 1, Radiant C (J Mincher); 2, The Fantasy Image (F Adair-Hill); 3, Shamu II (J Renwick). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Shamu II; 2, Radiant C.

BLEWBURY CENTRE, Blewbury, Oxon 28 Nov

British novice 1, 2 & 3, Snow Leaf, Court Jester & Another Sale Agreed (A de Verteuil). discovery 1, Cassandra (V Hempell); 2, Baynards Bronze (C Tristram); 3, Harry The BFG (F Hempell). oxon mini open 1, Vogue ll (J Halim); 2, Goresbridge (H Lewis); 3, Libro (H Tredwell). 1.10 members cup 1, Libro; 2, Pharlap(C Grime); 3, Trevalion Merlyn (S Benson). newcomers 1, Young Brooky (N Turkington); 2, Knockmeal Star (A de Verteuil); 3, Ile Blanch (C Grime).

AREA 17, Bilsborrow, Lancs, 30 Nov

1.05m 1, Cruising Tom (N Martin); 2, Out In The Open (M Jagger); 3, Bobby Sox (R Friend). Blue Chip Power 1, My Lucky Jim (S Pountain); 2, Newman (D Ryder); 3, Prins Pablo (V Jefferies). 1.15m 1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Rustic Gent (J Kaye); 3, Bentley Master (A Owens). Foxhunter 1, La Ina (L Williams); 2, Kingston De Morzaine (K Douglas); 3, Atlantis (P Murphy). 1.20m 1, Salopian Inschallah (L Tough); 2, Son Of A Gun II (J Knox); 3, Atlantic Clover (K Douglas). 1.30m 1, Puerto Rico (T Newman); 2, Salopian Inschallah; 3, Nijinsky II (N Coupe). 90cm jnr A4 1, Little Logic (A Mizon); 2 & 3, Applejax Glory Be & Lynwood Gem (A Derbyshire). jnr Discovery 1, Swen Erin (N Rigby); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Springbank Top Notch (A Derbyshire). Winter 128cm 1, J’s Junior(L Saywell); 2, Little Gingerbread Man (W Whitaker); 3, Crookbank Firebird (L Saywell). Winter 138cm 1, Miss Moon (D Joliffe); 2, Little Logic; 3, It’s Lulu (P Dobby). Sml Jnr Open 1, Timothy II (N Bampton); 2, Bowes Watchout (P Shaw); 3, Bilko Lad (J Whittingham). Jnr Foxhunter 1, Irish Freestyler (N Slater); 2, Little Atom (D Joliffe). Winter JC 1, Monkey Nuts (G Williamson); 2, Western Riley (W Whitaker); 3, Young Charisma (A Hilliard). Jnr Open1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, Forever Rosie (P Sims); 3, Foxhill Montana (N Bampton). British Novice 1, Pegasus Million (C Kenyon); 2, Country Ha Ha (K Raine); 3, Miss Poppins (R Kenyon). A4 1, Handel’s Oriodante (C Richardson); 2, Stunning Stuff (D Howarth); 3, Quayside Capitalist (J MacDonald). Area 17 Novice ch 1, Moschino (D Bowen); 2, Bobby Sox; 3, Fair Actress (C Al-Rheda). 1.15m A4 1, Bentley Master; 2, Count Bellair (V Jefferies); 3, Princess Jade (C Collins). Grand Prix 1, Sunny Top (P Barker); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Keltic Fantasy (I Wright).

MEDSTEAD GRANGE Alton, Hants, 31 Nov-1 Dec

1.10m 1, Redman (N Charles); 2, Ewerbys Rio II (J Harris); 3, Graffito (C Millard). Newcomers 1, No Nonsense (C Anderson); 2, Cilady Z (A Austin); 3, Cantonova (J Harris). 1.20m 1, Flash Dance II (R Willis); 2, Pipit (P Crago); 3, Business Like (A Austin). Foxhunter 1, Galiteis (F Atkins); 2, Olona (B Dunning). B&C 1, Quick Roxanne (R Willis); 2 & 3, Greta & Rex (M Armstrong). open 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Machiavelli II (D Charles); 3, Smooth Contender (B Dunning). 1 British Novice 1, Ringside Optimist (E Lawlor); 2, Pauldarys Tiger Bright (P Filer); 3, Kimba (S Evans). Discovery 1, Catch The Sun (R Stevens); 2, Kimba; 3, Noble Krasnee (M Mould). 1m 1, Gavina (N Boulter); 2, Redwood Park (M Etherington);3, Mr Spike Milligan (N Chapman). 1.05m 1, Wickhams Fancy (H Knowles); 2, Rodiene Spring Fever (K Andrews); 3, Don Cerutti (J Kenny). Newcomers 1, Ellie B (N Boulter); 2, The Stone Fly (H Knowles); 3, Pauldarys Tiger Bay (R Shilling). 1.10m 1, Prince Darco (C Read); 2, Hyundi (H Knowles); 3, Due Diligence (M Etherington).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 1 Dec

British Novice 1, The Tadpole (N Stones); 2 , Chamrock V (F Cardrick); 3, MaCrae Highlight (F Whittington). Small Open 1, Dianthus (F Whittington); 2, Lucky Step (J Whibley); 3, Charlies Gaelic Gamble (M Barratt). Newcomers 1, The Quizmaster (R Gilbert); 2, Our Josh (F Cardrick); 3, Happy Dreams (R Gardiner) Open 1, Charlies Gaelic Gamble (M Barratt); 2, Silent Sam (J Piper); 3, Frogs Hill (J Piper). Fox/1.20m Open 1,Rideout Rose (S Frankland) ;2, Omega II (K Willard); 3, Frogs Hill.

HAND EC, Clevedon, Avon, 1-2 Dec

sml pony open 1 & 2, Marskyfe Jake & Dreamtime Outlaw (G Spence). winter 128cm 1, My Little Pumpkin (E Davies); 2, Flicka’s Fortune (L Mantel); 3, Briljant Cut (B White). winter 138cm 1, My Godfather (B Mantel); 2, Dreamtime Outlaw; 3, Glencoes Trick Or Treat (K Haines). Jnr British Novice 1, Roseview Little Love (C Golledge); 2, Raider Of The Valley (K Pike); 3, Clevedon Night Life (S Hall). Jnr Newcomers 1, It’s Shananagans (A Williams); 2, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley). winter JC 1, Matsuru’s Sensai (L Mantel); 2, Prince Khan (G Plumley); 3, Dellalio (S Heaven). jnr 1.15m 1, Riverside Dream (S Heaven); 2, Crocodile Dundee (G Plumley). Jnr British Novice 1, Royal Lilly (F Ball); 2, I’m In Heaven (E Scholes); 3, Little Shonti (C Watkins). Jnr Newcomers 1, Delalio; 2, Jackson (S Heaven); 3, Celtic Lad (V hann). 1.05m jnr 1, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 2, Snorter (G Hannay); 3, Gwaun Ricky (H Wells). Jnr Foxhunter 1, Rusty Rock (K Haines); 2, Lucky Foxy Lady (T Waldron); 3, TJ’s Cosmic Gold. 1.15m jnr 1, Short Step (Z Phillips); 2, Snorter (G Hannay); 3, Up & Coming (G Plumley). jnr intermediate 1, Treebow Willowbrook (L Whitehouse); 2 & 3, Up & Coming & Crocodile Dundee (G Plumley).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1-2 Dec

British novice 1, Kalbarri Boy (C Cowper); 2, Dilwys Northern Echo (K Murdoch); 3, Fa’hills Ace Of Hearts (J Brogan). discovery 1, Cara Tannask (G Ulke); 2, Azzuri (J Cross); 3, Hairshaws Glaswegian (A Hamilton). newcomers 1, Rose’s Double (F Muirhead); 2, Atareha (P Deasy); 3, Faldon (C Pearson). members cup 1, Riverstown Queen (M Casey); 2, Scottish Monarch (H Aird); 3, Summerhill Let’s Dance (S Linford). 1.20m/Foxhunter 1, Hisopanie (N Warwick); 2, Wild Boar (A Hamilton); 3, Elmwood JFK (J Dawson). B&C 1, La Bonita (GGillespie); 2, Hidden Agenda II (A Hamilton); 3, Abrisca (G Gillespie). 1.25m select 1, Kanderosa (S Dinning). 2 Dec: British novice 1, LP Sapphire (L Power); 2, Cadonna (T Nicholson); 3, Passport To Paris (J Boyce). discovery1, Cadonna; 2, Turbeau (V Roy); 3, Sea Lion (S Main). newcomers 1, Osarin (S Mckie); 2, Atarhea (P Deasy); 3, Lisdun Lady (V Butler). 1.10m 1, Burn Triple Crown (N Warwick); 2, Milnholm CrŠme De La CrŠme (J Fairgrieve); 3, Marco III (SDinning). 1.20m/Foxhunter 1, Gold Island (I Warnock); 2, Quilly Rose (T Nicholson); 3, Linton Lavado (L Brash). 1.30m 1, Mega Chance (I Warnock); 2, La Bonita; 3, Abrisca.

SOUTH WALES EC Mid-Glamorgan, 1-2 Dec

128cm 1, Daylight Dancer (E Farr); 2 & 3, Emily’s Tom Thumb & Sunseeker (J Reynolds). 148cm 1, Prince Rudolph (C Williams); 2, Wild Wild West (J Kington); 3, Glynebourne Wood Sorrel (B Griffiths). 128cm discovery 1,Bwllfa Pie (E Farr); 2, Criban Bright Eyes (M Edwards); 3, Blaen Pentre Showman (K Tobin). 128cm 1, Mena Fach (D Parsons); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Paddy’s Delight (W Griffiths). 128/138cm 1 & 2, Ballyclough Tess & Tremenyn Flyaway (H Thomas); 3, Paddy’s Delight. winter 138cm 1, Tremenyn Flyaway. jnr British novice 1, Just The Biz (J Roworth); 2, Just Bubbles (C Roworth); 3, KE Partly Cloudy (C Parsons). jnr discovery 1, Wild Wild West; 2, Indian Luck(B Gardner); 3, Otto’s Encore (J Shears). jnr starter 1, Jungle Jim (M Edwards); 2, KE Commanchero (C Parsons); 3, Miss McCauley (L Roberts). jnr newcomers 1, Prince Rudolph (C Williams); 2, Jungle Jim; 3, Miss McCauley. jnr memberscup 1, Syncro (J Shears); 2, Hot Copper (K Tobin). jnr open 1, Hot Copper; 2, Coconut Creek (J Kington).

ARENA UK Grantham, Lincs, 2 Dec

Charles Owen British Novice 1, Danny Boy V (S Pointon); 2, Issu De Champs (M Williams); 3, Tattenger (D Burnham). Discovery 1, Belinda Broomstick (L Brennan); 2, Elizabeth Of York (S Clarkson); 3, Remy Royale (M Stubbs). mini grade C 1, Spirit Of St Louis (L King); 2, OTT Oscar (M Foley); 3, Simply Syra (E Gray). Newcomers 1, HES Joalomo (L King); 2, Palermo II (S Watson); 3, Retreats Double Take (C Robertson). Members Cup 1, Robo Cop (A Strawson); 2, Dawn Cracker (M Kyle); 3, Vetiver De Gamet (E Hunt). Foxhunter/1.20m 1, Abalone Cracker (M Kyle); 2, Vetiver De Gamet; 3, River Lady (D Lampard).

BRYN DERW Caernarfon, Wales, 2 Dec

jnr British novice 1, Kick up a Storm (N Tidswell); 2, The Harrier (A Evans); 3, Andersens Fancy (C Roberts). jnr Newcomers 1, Black Fancy (D Hughes); 2, Golden Groove Foxtrot (Z Owen); 3, Bryn Teg Caramel Cream (T Chambers). 12 & under 1, Bryn Teg Lad (K Chambers); 2, Wigdale Wizard (C Roberts); 3, Coolcorran Jazz (N Bream). 1m open 1, Gems Pure Genius (V Thornley); 2, Scooby Boo (M Williams); 3, Black Fancy (D Hughes). winter 138 1, Black Fancy; 2, Macs Mardi Gras (S Bream). winterJC 1, Mrs Boot (K Bailey); 2, Tom Hanks (S Owen). jnr Members Cup 1, Absolute Comanche (N Jones); 2, Scooby Boo; 3, Wigdale Wizard. sen Discovery 1, Red Wharf Return (L Stabbins); 2, Its Mustang Sally (J Lowry); 3, Bally Sally (C Owen). snr Newcomers 1, Bally Sally; 2, Cymyran Sands (C Carnell). Members cup 1, Andersens Song of Norway (G Jones). 1.20 Open 1, Cashiered (J Matthews).

DABBS EC, Ladybank, Fife, 2 Dec British Novice 1, Vinnie The Villain (T Carruthers); 2, Cassie (J Higgins); 3, Park Firefly (S Krawczyc). Discovery 1, 2 & 3, Celtic Eyre, Lomondside Geronimo & Georgie Girl V (K Cousar). Newcomers 1 & 2, Ideal Prospect & Relax Lady B (D Duffin); 3, Limburg S (J Aird). 1.05m 1, Miniature Free Flow (D Duffin); 2, Islander (S Hutt); 3, Grand Hand (D Duffin). Foxhunter/1.20m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Modetia (A Barr); 3, Lamall (N Slater). 1.25m 1, Airdrie Silver King (R Brady); 2, Miniature Free Flow; 3, Travis Roma.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 2 Dec

British Novice 1, Miss Finesse (M Bowe); 2, Tigger (Y Holloway); 3, Dexters Lad (H Garnish). Discovery 1, Noble Max (L Pinney); 2, Binghams Light Infantry (A Gillman); 3, Dexters Lad (H Garnish). Members Cup 1, Ella Va (J Maslin); 2, Santa Monica (R Hook); 3 Makita II (M Lilley). Newcomers 1, Noble Max (L Pinney); 2, Mistress Millie (A Valentine); 3, Westhill Flashman (S Tupman). Small Open 1, Mistress Millie (A Valentine); 2, Makita II (M Lilley); 3, Mainbeam (S Evans).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 2 Dec

128/138cm 1, Wanda Bewitched (S Frost); 2, Watermans Cartier (J Emblem); 3, Wickenstone Fantasy (S Butchart). jnr British novice 1, Copperfield Star Attraction (J Parker); 2, Silent Gun (C A Chapman); 3, Pinball Wizard II (K Manville). 90cm jnr 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2,Silverlea Rosen Cavalier (E J Moore); 3, Fizz Pop Bang (S French). jnr sapphire 1, Bally Sid (D Everett); 2, The Triple Echo (L Fitch); 3, Fizz Pop Bang. winter JC 1, MVF Surprise (N Clark); 2, Ballyfinn Claire (H Bohringer); 3, ClipClips Spot That (J Burley). 1.05m jnr 1, Ballykissangel III (N Pavitt); 2, Bobby Bracken (L Pavitt); 3, Ballyfinn Clover (H Bohringer). jnr members cup 1 & 2, Quincy De La Ferme Rose & Bobby Bracken (N Pavitt); 3, Miss China Black (L Louden).

MARKFIELD EC Markfield, 2 Dec

BEIB Jnr British Novice 1, Dark Dimension (L Cheetham); 2, Laramies Legend (V Baker); 3, Meretown Maestro (A Hughes). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Chantilly Cloud (C McKain); 2, Cherry Picker (S Otterwell); 3, Irish Splash Of Colour (E Williamson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Emerald Reward (G Teal); 2, Lucky Lady Jane (H Skelton); 3, Irish Bright Prince (D Cuomo). jnr members cup 1, MaxtonHijack (R Prater); 2, Ballyclough Brisco (H Skelton); 3, Charnwood Clover Girl (P Dobson). August Silk JC/JA 1, Kandahar II (R Beecroft); 2, Park Larry (K Forsyth); 3, Birchgrove Lad (R Prater). jnr intermediate 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2 & 3, Kay’s Fancy & Park Larry (K Forsyth).

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 2 Dec

British Nov 1, Master Pat (R Shellam); 2, Little Chips (L Davies); 3, Sheer Diamond (T Rogers Nash). Discovery 1, Strawberry Flo Jo (N Blythe); 2, Hogwarts Express (H Revington); 3, Manson Free Chance (K Dickson).lm Open 1, Just Wispa (H Buffin); 2, Acquire (K Hinton); 3, Wenderis Pilot(J Merrett). 1.05 Open 1, Strawberry Mo Jo; 2, O’Belle (C Neath); 3, F.I. Molly May (K Peates). 1.15m Open 1, Wyville (R Collett); 2, O’Belle; 3, Bartonfield Duet (J Price).

SOLIHULL RC Solihull, West Midlands, 2 Dec

British novice 1, Midsummer Eve(R Palmer); 2, Murray’s Diamond (R Mayne); 3, Houdini The Showman (H Blunsden). discovery 1, Newsflash (A Saywell); 2, Ridgeside Espri (E-J Slater); 3, Just Cruise (E Shaw). newcomers 1, Newsflash; 2, Norman IV (D Wilson); 3, Arizona (C Webley). 1.20m 1, Jalisco (S Smith); 2, Lugano (D Morton); 3, Kiss N Tell II (H Tredwell). Blue Chip Pro 1, Red Mustard (D Morton); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Classic Vision (A Smith).

STAINSBY GRANGE, Thornaby, Cleveland, 2 Dec

1.15m 1, Colando (S Russell); 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Broken Rule (J Picken). Blue Chip Performance 1, Silvano Van Texelbos (A Hamilton); 2, Hamilton Poppet (R Shield); 3, Delphus (A Hamilton). 1.30m 1, The Cullinan (K Fuller); 2, Newcastle Brown II (A Craig); 3, Dovecote Jilly (A Cowna). British Novice 1, Only A Sioux (L Key); 2, Westbourne Special E (E Wright); 3, Galaxy Express (C Curwen). Discovery 1, Blue Beau (J Robinson); 2, Ragtrade (C Dennis); 3, Jean Genie (J Dixon). Newcomers 1, Great Northern Otis (R Shields); 2, Dovecote Ballivor (A Cowan); 3, Calypso Katie (J Lishman). mini grade C 1, Crievestone (J Brannen); 2, Mr Unpredictable (H McDonnell); 3, Winter Fair II (S Murray).

THORPE GRANGE, Lincoln, Lincs. 2 Dec

British novice 1, Evening Star (J Brazier); 2, Dubious Background (J Burns);3, Fast & Furious (R. Murray). Novice Q 1, Jades Magic (S. Platt); 2, GeneralGordon (S Dunnett); 3, Silver Curtis (R Canter).1M Open1, Swallow (K Rimmer); 2, Beckside Silvannah (C Pearson); 3, MIG (A Nemeth) Discovery 1, Inca (S Whitney);2, Sammie B (C Peatfield);3, Vagabond (C Peatfield). Sen Newcomers 1, I’m a Lady (L Pears); 2, Genuine Jack (L Pears);3, Sierra (N Chappell). 1.10 Members Eurythmic (L Pears); 2, Major Impression (R Ward); 3, Fine Painting (A Garner). Foxhunter 1, Genuine Jack (L. Pears); 2, Milldale (L. Pears); 3, I’m a Lady (L Pears). 1.20M Open 1, Major Impression (R Ward); 2, Fine Painting (A Garner);3, Sunnyside Up (H Bennett)