ARENA UK Grantham, Lincs, 31 March

COOMBE PARK EC Totnes, Devon 26 March

CROCKSTEAD EC Halland, E Sussex, 29 Mar-1 Apr

PONY OF THE YEAR SHOW Braintree, Essex, 30 Mar-2 Apr

MOOR FARM Haverfordwest, Pembrokeshire, 30 March

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 26 March

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29 March

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30-31 March

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 29 March

STAINSBY GRANGE Cleveland, 29-30 March

STAINSBY GRANGE Cleveland, 31 March

TALK OF THE NORTH Milnrow, Lancs, 29 March-1 April

WESTFIELD PARK S Yorks. 27 March

COOMBE PARK EC Totnes, Devon 26 March

British Novice1, Vicky’s Business (L Baker);2, Bowden Saphire (E Cottrill);3, Triple Chance (T Picknet).Discovery 1, Vicky’s Business (L Baker);2, Miss Rufus Fox (L Baker);3, Devon Flagship (S Rogers).Newcomers 1, Cotts Glendale (L Baker);2, Plympton Tacks Lightning (L Rendle);3, Devon Flagship (S Rogers).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 26 March

British novice 1, Sweet Ballyduff (C Savage-Roberts); 2, Temple Francesca Di Georgio (J Russell); 3, An Easy Life (V Hennessy). discovery 1, Elegant C (J Mincher); 2, Temple Ginji (J Russell); 3, Carnaval Dance (L Pimblett). 1.05m 1, Robin Hood II (J Renwick); 2 & 3, Bullands Musette & Toy Turbo (J Mincher). newcomers 1, Elegant C; 2, Temple Phoenix (J Russell); 3, Valentines Woodstock (J Zielinski). 1.15m A4 1, Artic Cruise (A Clutterbuck); 2, Robin Hood II. Foxhunter/1.20m 1, Watussi (J Renwick); 2, Artic Cruise.

WESTFIELD PARK S Yorks. 27 March1.15m schooling open 1&2 The Fox & Magic Prince (A Brady); 3, Princes Wood Maestro (C Curtis). Horse & Hound Foxhunter/1.20m open 1, Princes Wood Maestro; 2, Coer De Fohr (L Whitaker); 3, Corlea Paddy (R Bennion). 1.25m open 1, Utopian Opposition(J Whitaker); 2, Pride of EHG (J Whitaker); 3, Royal Deer (L Whitaker). Charles Owen & Co British novice 1, Thinford Chantilly (J Thompson); 2, Ambers LA (J Rothery); 3, Milton Paladin (H Baker). Equimax discovery1, Elysee Paolo S (ABell); 2, Tsu- Na-Mi (K Hussey); 3, Khan (R Wright). 1m Open 1. Fast & Furious (J Shaw); 2, Killala Two K (A Duncan).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29 March

British novice 1, Mr Frosty II; 2,Little Echo; 3, The Procrastinator. discovery 1, Cwrtycadno Mel (K McBride); 2, Just Chico (S Cubitt); 3, Miss Altitude (M Harris). 1.05m 1, Robin Hood II; 2, Occupation (V Cooper); 3, Khakan Fox (R Everett). newcomers 1, Sporting Option (P Davies); 2, Calypso Twist (S Cubitt); 3, Commas Red Alert (J O’Leary). 1.15m A4 1, Robin Hood II; 2, Temple Slipway (J Russell); 3, Galina (H Stennett). Foxhunter 1, Mr Cawley (J Renwick); 2, Monalee (M Lockhart); 3, Temple Matelot (G Lovegrove). 1.25m 1, Corrado II (L Phillips); 2, Halifax (J Renwick); 3, Jacqhart (M Lockhart).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 29 March

B&C 1, Sunboy (P Barker); 2, Frederick (J Billington); 3, Dun Surprise (T Maguire). 1.25m 1 & 2, Grandas & White Light (C Collins); 3, Lois Lane (V Bevan). 1.35m 1, Jamaica La Silla (J Davenport); 2, Corleon Two (V Young); 3, It’s Magic Max (K Shore). Foxhunter 1, Dun Surprise; 2, Beechwood Camilla (K Shannon); 3, Ngauruhoe (S Low-Mitchell). 1.15m 1, Pimpernal (S Mogensson); 2, Prospect Gold (S Moss); 3, Sally Van Corte (R Hopkinson). Foxhunter 1, Muscovite (A Done); 2, Pure Shores (C Collins); 3, The Mrs (J Dereham). 1.25m 1, Grandas; 2, Blackstuff Knight (K Shore); 3, Chain Reaction (D Morton). 1.35m 1, Halifax (C Collins); 2, Dobels French Das (B Twomey); 3, Bullands Ladalco (T Stockdale). B&C 1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Dieu Donnez (J Dereham); 3, Caloma Z (J Davenport). 1.25m 1, Thornbank Hannah; 2, Bullands Ladalco (T Stockdale); 3, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton). grand prix 1, Cabri D’Elle (S Smith); 2, Libra K (C Collins); 3, It’s Magic Max. novice 1 & 2, Magic Swap & Just Another Harry (K Shore); 3, Abby’s Accolade (D McNulty). adventurer 1, Magic Swap; 2, Leonardo (J Powell); 3, Unesco (T Coppola). 1.10m 1 & 2, Andersons Free Spirit & Mrs Magic (C Collins);3, Nashville (V Bevan). newcomers 1, Beechwood Sundance (K Shannon); 2, Irish Ruby (S Gibson); 3, Ingenious (K Shannon).

STAINSBY GRANGE Cleveland, 29-30 March

British novice 1, Crackenthorpe Jeu D’Espirit; 2, Foiled The Game (B Meek); 3, Stela Tenna (A Thompson). discovery 1, Foiled The Game; 2, Hassells Ever Ready (R Shields); 3, VJ Jester (A Fielder). newcomers 1, Just Flint (R Shields); 2, Dovecote Jenny (J Cowan); 3, Southbrook Springtime (J Picken). members cup 1, Westbourne Easy Does It (A Cana); 2, Hamilton Poppet (E Wright); 3, Kelvedon First Edition (K Fletcher). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Stainsby Sponek & Stainsby Don Eduardo (J Tanfield); 3, Nippon (P Wilson). 1.25m 1 & 3, Stainsby Sponek & Stainsby Don Eduardo; 2, Broken Rule (J Picken).

CROCKSTEAD EC Halland, E Sussex, 29 March-1 April

85cm jnr 1, Kachanski (M Freeman). 138cm 11 & under/Golden Bear Tiny Tots 1, Betcha By Golly Wow (R Bee); 2, Crookbank Firebird (A Plowman). jnr British novice 1, Piglet (B Howell); 2, Nyton Nobodys Fool (C Putman); 3, My Favourite (C Howell). jnr novice 1, Mosstown Paddy (C Taylor); 2, Tidge (R Park). jnr 1m 1, Starlight Express (A Pierce); 2, Sweet Briar Rosie (R McElroy. jnr progressive 1, Kachanski; 2, Mystique (H Adams); 3, Jupitas Calisto (A Perren). 30 Mar: 11 & under 138cm/Golden Bear Tiny Tots 1, Marquise Double Diamond (S Le Butt); 2, Crookbank Firebird. jnr British novice 1, Mystique; 2, He’s Sky Blue Pink (I Peck); 3, Tidge. jnr novice 1, Welton Hot Gossip (S LeButt); 2, He’s Sky Blue Pink; 3, Reflex (A Hanson). jnr 1m 1,For A Few Dollars More (H Berryman); 2, Snow Mule (A Hanson); 3, Anvil Lass (H Bee). jnr progressive 1, Tally Ho Twiglett (F Patty); 2, Welton Hot Gossip; 3, Ballontynes Pirate (K Manville). jnr newcomers 1, Welton Hot Gossip (S LeButt). jnr Foxhunter 1, For A Few Dollars More. 31 Mar: British novice 1, Hillmont Elliott (W Davis); 2, Jester Dream (L Von-Kuhn). discovery/novice 1, Millford Boy (E Armstrong); 2, Jester Dream; 3, Hillmont Elliott. 1.05m 1, Stanbrook Hit N Miss (H Garner); 2, Rocky Light (P Sanger); 3, My Bally Bay (L Gaukrager). newcomers/ members cup 1, The Flying Instructor (K Smith). 1 Apr: British novice 1, Quick Decision (E Pincus); 2, Farrington Saffron (S Griffiths). discovery/novice 1, Facet (B Lear); 2, Miss Pearl (S Strange); 3, Goldline Jet Set (S Sangster). 1.05m 1, Goldline Jet Set; 2, Seejaal (B Hicks). newcomers/members cup 1, Saxon Gold (R Stevenson); 2, Red Card (B Lear); 3,Phoenix Joy (M Barratt). top score 1, Cavalo (B Lear); 2, Madam Dee (O Leverson); 3, European Echo (T Robins).

TALK OF THE NORTH Milnrow, Lancs, 29 March-1 April

jnr members cup.– 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, Whisky Tipple (S Ward); 3, Bilko Lad (J Whittingham). JC.– 1, Royal Mint (J Whitaker); 2, Herbies Way (J Bullock); 3, Jazztime Caprice (S Duggan). 148cm.– 1, Savy Mill (E Whitaker); 2, Bilko Lad; 3, Kilkenny (J Whitaker). 11 & under.– 1 & 2, Meadowhead Foxtrot & Jaegens Zee Zee Flash (R Connor); 3, Ballyglass Munchie (S Charley). 90cm jnr.– 1, Diana’s Memory (H Webb); 2, Mr MacElroy (S Charley); 3, Simpatico (M Sampson). 128/138cm.– 1, Odd Socks (L Gee); 2, Coco Can (J Thompson); 3, Again & Again (S Needham). national 128cm.– 1, Meadowhead Foxtrot ; 2, Wharfdale Boy (S Locker); 3, Bowes Springbok (T Whitaker). national 138cm.– 1, Mr Spriglet (H Jenkins); 2, Necta Peebles (J Davison); 3, Bugsy Malone (J Whitaker). 11 & under.– 1 & 2, Rockies Tough Cookie (J Davison); 3, Meadowhead Foxtrot. 90cm jnr.– 1, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2, DianaFs Memory; 3, Zeemax (J Garside). 128/138cm.– 1, Plynor Songbird (E Stoker); 2, Black Fancy (D Hughes); 3, Simpatico. national 128cm.– 1, Dickens (A Kelly) ; 2, Ballyglass Munchie; 3, Bowes Springbok. national 138cm.– 1, Applejax Glory Be (A Derbyshire); 2, Grange Sandy (J Whitaker); 3, MacNugget (M Sampson). 1.15m jnr members cup.– 1, Jermarnie (E Whitaker); 2, Darrak’s Babe (S Ward); 3, Canteeny (Z Phillips). JC.– 1, Royal Mint; 2, Herbies Way; 3, Lakeland Little Wonder. 148cm.– 1, Sandstorm Tiger (S Strawson);2, Canteeny; 3, Loughnatousa Carlos (C Smith). 1.15m jnr members cup.– 1, Barbarian Black Boy; 2, Canteeny; 3, Short Step. JC.– 1, Herbie’s Way; 2, Bobby Sparrow Blue (N Slater); 3, Impression (T Davison). 148cm.– 1, Short Step;2, Canteeny. 11 & under.– 1, Jaegens Zee Zee Flash ; 2, Rockies Tough Cookie; 3, Captain Fantastic (T Whitaker). 90cm jnr.– 1, Barbarian Black Boy; 2, Applejax Glory Be; 3, Foxmill Montana (N Bampton). 128/138cm.– 1, Plynor Songbird; 2, Forever Penny (M Newall); 3, Houdini’s Flaxen Flyer (S Locker). national 128cm.– 1, The Night Hawk (A Evans); 2, Applejax Glory Be; 3, Nector Peebles. 138cm.– 1, Dickens; 2, Wharfdale Boy (S Locker). 11 & under.– 1, Krimpy (T Whitaker); 2, Little Gingerbread Man (G Whitaker); 3, Plynor Songbird. 90 cm jnr grand prix.– 1, Diana’s Memory; 2, Applejax Glory Be; 3, Crystal Magic. 128cm grand prix.– 1, Coco Can; 2, Little Bounce (A Kelly); 3, Dickens. 138cm grand prix.– 1, Simpatico; 2, Bugsy Malone; 3, Grange Sandy. 148cm grand prix.– 1, Kilkenny (E Whitaker); 2, Short Step ; 3, Foxmill Montana. 1.15m jnr members cup.– 1, Royal Appeal (E Whitaker); 2 Sandstorm Tiger; 3, Loughnatousa Carlos. JC grand prix.– 1, Royal Mint; 2, Lakeland Little Wonder.

MOOR FARM Haverfordwest, Pembrokeshire, 30 March

Jnr British Novice1, Penmorfa Farm Lara (L Bettison);2, Byrgwm Alice (G Joynson);3, Alisha Prettyman Dunnit.Jnr newcomers1, Devils Dancer (J Rowarth);2, Brrgwm Alice (L Joynson);3, Greylands Contrary (M Rhys Thomas).1.O5 Jnr Open1, Whats The Story (S Evans);2, Cornmill Joshua (D Longotano).Snr Members Cup1, Knightsford Lady Lord (H Rees);2, Royal Elegance (H Rees).1.20m1, Penybryn Girl (C Morris);2, What A Girl (S John);3, Oneida Imp (B Moore).Foxhunter1, Knightsford Diamond (H Rees);2, Ballinteskin Diamond Serpant.1.25m1, Knightsford Black Prince (H Rees);2, Mr Whoppit (A Davies);3, Zacharias John (M Butcher).Discovery1, Half A Penny (G Evans);2, Harvey Brown (J Scale);3, Oneida Golden Girl (P James).British novice1, Solar Eclipse III (A John);2, Keltis Belle (C Morris);3, Fabulous Mr Fox (H Tegg).1m 0pen1, Ballinteskin Review (M Butcher);2, Bandelera (P James);3, Fabulous Mr Fox.Newcomers1, Waterston Girl (M Butcher);2, Oneida Golden Girl;3, Oneida Belle.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30-31 March

British novice 1, Lady Stargazer (C Sadler); 2, Cwrtycadno Mel; 3, Royal Servant (K Norman). discovery 1, Cwrtycadno Mel; 2, Belgian Waffle (C Chaplin); 3, Catrina (E Weaver). 1.05m A4 1 & 2, Robin Hood II & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Temple Slipway. newcomers 1, Miss Ireland (J Renwick); 2, Nadja S (C Hanley); 3, Commas Red Alert. Foxhunter 1, Hombline De Letang (C Hanley); 2, Diamond Abbey (N Pirie); 3, La Borboletta (L Abraham). 1.20m 1, Temple What A Flash; 2, Maritime Boy (A Clutterbuck); 3, Vetiver De Gamet (E Hunt). 1.30m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Honnie (C Hanley); 3, La Clochette (L Abraham). 31 Mar: British novice 1, Clarissa’s Liquid Gold (J Monnington); 2, Affricks Gold (S Wili); 3, Sir Ross (A Greenhalgh). 1m 1, Kariana (K Harris); 2, Khakan Fox; 3, Bally Flint (J Hill). discovery 1, Affricks Girl; 2, Cwrtycadno Mel; 3, Foxglove Snap To It (S Anthony). 1.05m 1 & 2, Temple What A Flash & Robin Hood II; 3, Temple Springer (K Watts). newcomers 1, Pride X (D Everett); 2, Carnaval Dance; 3, Sister Bing (A Holson).

PONY OF THE YEAR SHOW Braintree, Essex, 30 Mar-2 Apr

jnr novice 1, Emeralds Blackbird (P Grimster); 2, Kingfishers Tarantella (F Fisher-Atack); 3, The Triple Echo (L Fitch). JC 1, Town End Oliver (N Mady); 2, Nasdaq (Z Kelly); 3, Baskin Ilex (K Forsyth). jnr talentspotters 1 & 2, Up & Coming & Prince Khan (G Plumley); 3, Girls Knight (Z Kelly). 11 & under 1, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 2, My Little Pumpkin (E Sholes); 3, Madame Prissy (J McLean). 128cm 1, Sligo Lucky (D Neilson); 2, J’s Junior (L Saywell); 3, My Little Tinker (D Plumley). 138cm 1, Its Lulu (P Dobby); 2, Ballyclough Briscoe (H Skelton); 3, Maltstreet Special (L Bunn). 148cm 1, Colton Maelstrom (M Beaumont); 2, Loobeen Shamrock (K Shaw); 3, New York Spritzer (L Pavitt). jnr talentspotters 1, Up & Coming; 2, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 3, Kelly’s Magical Mist (C Ellis). JC 1, Little Irish Clover (J Clark); 2, Blue Amber (H Penny); 3, Ballyfin Clover (H Bohringer). 148cm 1, Colton Maelstrom; 2, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer); 3, The Katapult (L Louden). jnr novice 1, Quaysider (N Sewell); 2, Its Skye (P Neill); 3, Snatch (M Beaumont). 11 & Under 1, Tremenyn Flyaway; 2, Campus (Z Adams); 3, Weggs Last Chianti (T Houlihan). 128cm 1, Sligo Lucky; 2, Magic Shadow (O Hilliard); 3, J’s Junior. 138cm 1, Strawberry Fair III (P Dobby); 2, My Gizmo (N Pavitt); 3, Celtic Wysteria (J Shackleton). 148cm sml GP 1, Colton Maelstrom; 2, New York Spritzer; 3, Landown Three’s Are Wild. 138cm sml GP 1, My Gizmo (N Pavitt); 2, Silverlea Rosen Cavalier (E J Moore); 3, Guinness Special (D Neilson). 128cm sml GP 1, Skibbereen Girl (L Saywell); 2, Show Me Heaven (D Plumley); 3, Madam Sinn II (J Sizer). 11 & under sml GP 1, Youngs Highland Robbie (C Bailey); 2, Campus; 3, Weggs Last Chianti. jnr novice GP 1, The Triple Echo; 2, Extra Bound (J Kirk); 3, Oh-La-La (S Parsons). talentspotters GP 1, Prince Khan; 2, Airforce One (K Forsyth); 3, Floating Change (L Wade). JC GP 1, Blue Amber; 2, Emerald Reward (G Teal); 3, Top Line Lad (D Prater). talentspotters sml GP 1, Desert Queen (L Whitehouse); 2, Quincy De La Ferme Rose (L Pavitt); 3, CJ’s Kemosabi. 11 & under GP 1, Youngs Highland Robbie; 2, Apache III (S Sutton); 3, Highling Greenacres Blueprint (J Loader). 128cm GP 1, Skibereen Girl; 2 & 3, My Little Tinker & Show Me Heaven. 138cm GP 1, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 2, Mars Kyfe Jake (G Spence); 3, Woodstock Second Chance (H Gillott). 148cm GP 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Okehurst Showman (E J Moore); 3, Loobeen Shamrock (K Shaw). JC sml GP 1, Forget Me Not II (R Beecroft); 2, Ballyconneely (M Beaumont); 3, Ballyfin Clover. jnr novice sml GP 1, Tick Tock Tiger (J Newnham); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, The Triple Echo.

ARENA UK Grantham, Lincs, 31 March

British novice1, Weston Touchdown (G Wells);2, Lemar Kruise (A Savage);3, Jacks Are Wild (L King).discovery1, Nababs Quest (J Miller);2, King Triton (H Scholl);3, Camray Comrade (AStrawson).mini Grade C1, Doubtful (H Schatzberger);2, Sin City (R Simpson);3, Camray Comrade (A Strawson).newcomers1, News Flash (N Tinworth);2, Retreats Every Chance (D Burnham);3, It’s Dime (R Robinson).members cup1, Robo Cop (A Strawson);2, Archdale (L Trundley);3, Keshi (L Poxon).Foxhunter1, Summertime Molly (A Thompson);2, Jo Burg (R Underwood);3, H E S Joaland (L King).1.20m open=1, Carneville (M Lanni);=1, City West (L Chorlton);3, Jamel (L Brennan).

STAINSBY GRANGE Cleveland, 31 March

mighty midgets 1, 5 tied. sml pony 1 & 3, Diego III & Royal Declan (A Valks); 2, Coco Can (J Thompson). 128cm 1, Go Mandingo (F Moiser); 2, Cappagh Misty (P Allen); 3, Corralass (E Bell). 138cm 1, GS Hot Gossip (A Lumley); 2, Royal Declan; 3, Kosmo (J Thompson). jnr British novice 1, Mister Simpson (A Valks); 2, Quayside Candy (A Lumley); 3, Solans Choice (J Thompson). jnr newcomers 1, Patch Of Colour (K Portee); 2, Mister Shortie (H Stevenson); 3, Riverside St Emilion (V Allen). jnr members cup 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Royal Declan; 3, Startrek Boy (D Smith). jnr Foxhunter1, Myrah Kilgobben Rebel (J Bell); 2, Patch Of Colour; 3, Riverside St Emilion. jnr 1.15m 1, Little Irish Lad; 2, Lady Millennium.