NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 24 August

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tiamo (M Gilmour); 2, Zig-Zag Little Rascal (S Wicken); 3, Gem Set (C Jenks). Equissage Discovery 1, Miss Maglen (D Crowe); 2, Rebel’s Pride (K Stewart); 3, Prince II (B Dove). 1.05m 1 & 2, Zerro II & Applepip Jack (M Russell); 3, Zanimo (P Knight). Norton Heath Newcomers 1 & 2, Howard & Fairhand Lady (L Renwick); 3, Qusop (T Davies). A4 1, Yabbadabbadoo (L Renwick); 2, Qutie (M-A Parkin); 3, Reustrade (L Phillips). Horse & Hound Foxhunter 1, Olympic (K Butchart); 2, Qusop; 3, Elmdale Extrovert (C Sadler). 1.25m 1, Luxury (C Sadler); 2, Primma (D Powell).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, East Sussex, 25 August

British novice 1, Border Native (Z Warren); 2, Lucy’s Little Miss (L Hawker); 3, Landgirl (T Large). Equissage Discovery 1, Oakhurst Little Bow Wow (B Drea); 2, Tiger Beach (L Gaukroger); 3, Right Van Het Wauwerhof (E Sender). 1.05m 1, Venus De Mylo (T Crisp); 2, Caparetto (S Gosling); 3, Oakhurst Little Bow Wow (B Drea). newcomers/1.10m 1, Oakhurst Pie Marks (B Drea); 2, Tiger Beach; 3, Wizards Canyon (A Winter). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Oakhurst Pie Marks; 2, What A Spark (E Hinkley); 3, Black Silk (R Osbourne).

EASIBED SCOPE FESTIVAL 26 August-5 September

easibed Grand Prix 1, Laconda (M Whitaker); 2, Nabab Forever (C Ellis); 3, CB Intermission (E Carroll). DWL Home Improvement A7 qual 1, Anastasia (B Twomey); 2, Hickstead Horse Feeds Skip Two Ramiro (G Williams); 3, Flaretime (M Whitaker). Simon Davies A4 qual 1, Loro Piana Hamlet (G Williams); 2, Jerry Maguire (R Smith); 3, Celine II (K Shore). David Hopkinson Consolation 1, Now Or Never V (V Young); 2, True Braveheart (M Young); 3, My Life (T Conyers). High Offley Stud 1.25m ch 1, What A Business (A Trickett); 2, Temple Guess What (P Barker); 3, City Slick (J Ward). 2-phase qual 1, Mysteron (G Williams); 2, Mercurius (B Maher); 3, Temple Guess What. A7 qual 1, Ballinteskin What A Girl (M Butcher); 2, Mysteron (G Williams); 3, Mercurius. consolation 1, Eddystone (A Derbyshire); 2, Yours Forever More (B Dunning); 3, Yabadabbadoo (L Renwick). Smarter Builders 1.15m ch 1, Elegant C (S Clark); 2, Eddystone; 3, Greenside Amy (A Carpenter) A4 qual 1, Elegant C; 2, Napardie (H Stennett); 3, Oriental Roulette (G Elliott). A7 qual 1, Pride of EHG (K Butchart); 2, Carnaval Dance (L Renwick); 3, McEvoy (J Pyke). A7 qual 1, Napardie; 2, Broadstone Destiny (I Wynne); 3, Pip It (B Dunning). A4 qual 1, Ballinteskin What A Girl; 2, Uttah Van Het Indihof (E Slater); 3, Parlinus (J Shaw). consolation 1, Pretty Woman (R Cottam); 2, Jasmijn (J Whinnett); 3, Colour Of Night (S Wilkinson). Riverside Ladies’ ch 1, Redhill Manta (V Young); 2, Elegant C; 3, Opportunity B (H Tredwell). Unex Corporation Gents’ ch 1, Flaretime (M Whitaker); 2, Alfredo II (B Maher); 3, Lucy May (A Saywell). Leonardo Collection 4-y-o ch 1, Talan (P Miller); 2, It’s Charlie (D Morton); 3, Je T’Aime Flamenco (P Miller). qual A 1, Talan; 2, Alina (C Moyce); 3, Cartier Z (P Miller). qual B 1, Talan; 2, It’s Charlie; 3, Tallot K (G Williams). consolation 1, 11 tied. Equiport & Pro-Sportive 5-y-o ch 1, Waldman D’oo (M Whitaker); 2, Warco (S Davidson); 3, Waikiki Van De Plataan (T Pritchard). Equiport & Pro-Sportive prelim 1, 25 tied. Equiport & Powell family prelim 1, 18 tied. consolation 1, Sorino (C Birch); 2, Applejax Amigo (D Smith); 3, Market Mate (P Connor). Stratstone Maserati 6-y-o ch 1, Grazie (P Murphy); 2, Vallblanc Van Het Panishof (L Pavitt); 3, Caretino Glory (G Williams). Stratstone Maserati 7-y-o ch 1, Brickfield Boy (M Watson); 2, Lanique (C Platt); 3, Udally Van Overis (K Jackaman). 2-phase qual 1, Brickfield Boy; 2, Temple Ryefield (P Barker); 3, Najed (M Watson). A7 qual 1, Victor (E Carroll); 2, Temple Ryefield; 3, Valblanc Van Het Panishof. consolation 1, Non Stop Royale (G Williams); 2, Sir Graditz (A Davies); 3, Orlof Wisbecq (S Crespin). Oneida Viviers Grade B ch 1 & 2, Mysteron & Otto (G Williams); 3, Summertime Molly (A Thompson). Oneida Viviers Grade C ch 1, Dun Surprise (P Sims); 2, Ackworth Eclipse (A Bradley); 3, Olibero (J Davenport). 2-phase qual 1, Summertime Molly; 2, Newman (D Ryder); 3, Powerboy III (T Gredley). A7 qual 1, Grand Classe (K Shore); 2, Otto; 3, Nescio J (C Collins). George Babes Young Riders B&C ch 1, Lucky Moon 2 (P Howard); 2, Carino Beine SZ (S Ryan); 3, Rosgan Irco Dora (J Crippen). 2-phase qual 1, Rosgan Irco Dora; 2, Aspen Gold (R Hill); 3, Crown Tungsten (R Prater). A7 qual 1, Victor III; 2, Tender Emotion (H Penny); 3, Valblanc Van Het Panishof. Esengroup Young Riders ch 1, Crown Rhodonite (E Shaw); 2, Lavinda (S Lynch); 3, Great Love II (E Whitaker). 2-phase qual 1, Great Love II; 2, Harpoon Feeling Fine Too (E Carroll); 3, Rosgan Irco Dora. A7 qual 1, Matador (R Hill); 2, Landini (T Mallin); 3, Touch Wood (V Jeffries). Credit & Business Services Under-18 qual 1, Saffier Van De Brandkreek (H Paul); 2, Medrano (T Gredley); 3, Miss Commett (K Forsyth). Smith of Whiteinch Star of the Future 1, Lisnavaragh (T Whitaker); 2, No Regrets IV (H Williams); 3, Niels (N Pavitt). 2-phase qual 1, Arabba (A Derbyshire); 2, Retsina H (J Hughes); 3, Taifun (A Mizon). A7 qual 1, Finbar II (J Hughes); 2, Jenny From The Block (L Binney); 3, Retsina H. Sport Horse Classic Blue Riband ch 1, Crest Of A Wave (G Williams); 2, Pira (L Renwick); 3, Tannique (C Shepherd). 2-phase qual 1, Vancouver III (S Mogensen); 2, Passion M (P Sims); 3, Ricky Boy (C Platt). A7 qual 1, Zero Wattage (T Pearson); 2, Fantasie (A Bratt); 3, Pedro VI (G Billington). consolation 1, Tinka’s Serenade (E Slater); 2, Vallenthieno (M Edgar); 3, Cool Running Chadzy (J James). Quicksplash Adventurer ch 1, Tinka’s Serenade; 2, Amorella (R Barton); 3, R Pilot (G Goodwin). 2-phase qual 1, Little Red Dazzler (G Evans); 2, Tinka’s Serenade; 3, Insatiable (R Barton). A7 qual 1, Insatiable; 2, Little Red Dazzler; 3, Tinka’s Serenade. consolation 1, Helms Mach One (J Helm); 2, Master’s Pride (J Burns); 3, Electra (R Barton). Katherine James Novice ch 1, Falcon Equine Little Miss Evee (K Grimster); 2, Innocent II (N Proffitt); 3, Mystic Spot The Dot (R Lowe). 2-phase 1, Helms Tolu (J Helm); 2, Dubble (P Linning); 3, Falcon Equine Little Miss Evee. A7 qual 1, Sky Hawk (S Butchart); 2, Lexington Ghost (M Thompson); 3, Corelli (C Healey). consolation 1, Cranfield Bay (R Barton); 2, Ransom B (S Pountain); 3, Tockas True Colours (H Swailes). Cats & Pipes by UED Pairs Challenge 1, Mr Murdoch (P Holmes) & Grand Classe; 2, Ballinteskin What a Girl & Hollywood (C Nicol); 3, Broadstone Destiny & Business As Usual (L Ashe). Whittaker Coachbuilders Senior Riders Grand Prix 1, Bonfire (C Spanner); 2, Milette II (P Crann); 3, Paddington X (T Newbery). A4 qual 1, Dutch Classic (G Goodwin); 2, Dale Park Jongleur (S Pountain); 3, Landown Chase The Ace (A Hunter). A7 qual 1, Cuddly Coachman (S Pountain); 2, Amoray (B Ford); 3, Dale Park Jongleur. Credit & Business Services Dunglenn 148cm ch 1, Colton Maelstrom (N Sewell); 2, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 3, Spot The Lady (J Ward). A4 qual 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Clover Dash (M Sampson); 3, Spot The Lady. A7 qual 1, CJ’s Kemosabi; 2, Colton Maelstrom; 3, Loobeen Shamrock (P Dobby). 148cm/jnr Starspotters consolation 1 & 2, Applejax Solitaire & Mr Swampy (A Derbyshire); 3, Buckley Boy (J Clayton). Courtenay Group Jnr Star Spotters ch 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 2, Murphy’s Flight (J Wingrove); 3, Edna (N Pavitt). 2-phase 1, Woodside Way (A Derbyshire); 2, Double Bluff (S Leach); 3, Applejax Solitaire. A7 qual 1, Woodside Way; 2, Double Bluff; 3, Applejax Solitaire. Mandy Hall Sports Horse Jnr Select ch 1 & 2, Lynwood Gem & Bella Star (A Derbyshire); 3, For A Few Dollars More (H Berryman). 2-phase qual 1, Maximus Gladiator (N Pavitt); 2, Ringo Starr (W Whitaker); 3, Bella Star. A7 qual 1, Lynwood Gem; 2, Germanie (W Whitaker); 3, Chocks Away Ginger (H Thomas). consolation 1, Heineken Hill (E Akers); 2, Prince Khan (M Sapsford); 3, Birchill Dessy (K Leach). Courtenay Group Jnr Adventurer ch 1, Edsilla (J Whittaker); 2, Reflex For Real (N Pavitt); 3, Silvia II (H Paul). 2 phase qual 1, Cambrai Fenman (H Berryman); 2, Diamond Lad (H Stevens); 3, Ultimate Kaos (C Chamberlain). A7 qual 1, Flame Of Tara (J Reveley); 2, Half Star (G Morrissey); 3, Edna. consolation 1, Wispa II (C Hill); 2, Saucy Shenanigans (H Broad); 3, Ella Malla Mou (E Belcher). Lithgow Contractors Jnr Progressive ch 1, Typentre Anwen (B McCaul); 2, VIP Tixylix (E Akers); 3, Reflex For Real. 2-phase qual 1 & 2, Cambrai Fenman & Irish Chocabloc (H Berryman); 3, Reflex For Real. A7 qual 1, Mystic Milly (S Mockler); 2, Cambrai Fenman; 3, Bubble Up (D Newman). consolation 1, Whistlewood Warrior (C Morton); 2, Sir Morholt (C Fellows); 3, Sakama Chezni (C Kinsley). Prograde Junior Novice ch 1, Condor Lady (R Roe); 2, Whispers Touch (A Cole); 3, Daylight Distinction (P Ann-Blosse). 2-phase qual 1, VIP Tixylix; 2, Mini Muffin Man (C Angell); 3, Mystic Bay (K Rothwell). A7 qual 1, Pirate’s Delight (E Rowe); 2, Dublin Four (J Wingrove); 3, Sir Morholt (C Fellows). consolation 1, Vision (L Jackson); 2, Long Stone Jazz Singer (P Green); 3, Sheridan II (V Jones). Pownall & Adams 138cms ch 1, Strawberry Fair (M Sampson); 2, My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Silverlea Rozencavalier (T Whitaker). 2-phase qual 1 & 2, Grey Palace & My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Merrie Madelina (E Toomey). A7 qual 1, Grey Palace; 2, Double Dominic (J Clayton); 3, Try To Hit Me (S Meegan). Mike Willett 128cm ch 1, Silver Wonder (P Allen); 2 & 3, Tiger Tim & Proud Flyer (D Whittaker). A7 qual 1, Flinor Songbird (E Stoker); 2, Proud Flyer; 3, My Little Tinker (D Plumley). 2-phase qual 1, Proud Flyer; 2, Get Ready Freddie (R Gunn); 3, Spring Disney (D Whittaker). Smith of Whiteinch 128cm Primary ch 1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 2, Silver Wonder; 3, Brookhall Glimpse (A Dobson). Smith of Whiteinch 138cm ch 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Take Your Time (E Stoker); 3, My Bugsy Malone. 2-phase qual 1, Grey Palace; 2, Emmersbrook Rosella; 3, Double Dominic. 2-phase qual 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Midnight Dynamite (P Allen); 3, Tiger Tim. consolation 1, Snapwater Jack (M Murphy); 2, Miss Congeniality (S Platts); 3, Whatcroft Excalibur (K Bennett). Golden Bear Tiny Tots ch 1, Forever Penny (S Gunn); 2, Corralass (P Allen); 3, Dooneen Abby (R Gunn). A7 qual 1, Forever Penny; 2 & 3, J’s Junior & Hollyoaks (T Willett). A7 qual 1, Forever Penny; 2, Pariss (R Marsh); 3, Greybrook Taz (M Murphy). consolation 1, Thorneycroft Strawberry (L Edwards); 2, Ardchvain Kate (L Stewart); 3, Dovecote Delight (S Gunn).

HOLLINGWORTH LEISURE Milnrow, Lancs, 26 August

newcomers 1, It’s Monkey Business (A O’Neil); 2, Vasco (L Ryan); 3, R Pilot (G Goodwin). 1.10m 1, Darius D (M Stubbs); 2, Nienke (C Shepherd); 3, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs).

BSJA AREA 25 Shrewsbury, Shrops, 27 August

jnr warm-up 1, My Little Munchkin (P-A Blosse); 2, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 3, Irish Paddy’s Star (S Cornwell). .Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1eq, Irish Storm In A Teacup (J Wingrove) & Mrs Midas (N Tidswell); 3, Field Of Dreams (J Wingrove). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Power Point (A Baker); 2, Bulcan Eddie (R Penton); 3, Mighty Sam (S Duggan). 1.10m jnr 1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, Mr Polo Bear (A Valks); 3, Watson & Thornton Emerson (P Thornton). 1.20m jnr 1, Mr Polo Bear; 2, Power Point; 3, Okehurst Showman (J Buxton). BEIB Jnr British Novice 1, Triple Gold (A Lumley); 2, Black Satin (Z Owen); 3, Sir Morholt (C Sellows). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Triple Gold; 2, Deep Mill Briony (R Evans); 3, Shady Fox (A Harding).

BARTON EQUESTRIAN CENTRE Bilsborrow, Lancs , 28 – 30 August

British Novice 1, Rye Hill (K Woodward); 2, Barton Guiness (J Powell); 3, Aachen (L.Tough); Discovery 1, Moorside Enigma (E.Fletcher); 2, Arthurs Million (J.Parkinson); 3, Grosvenor Vanderman (N Eastwood). 1.05 Open 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Sorlino (C Birch); 3, Idem De Bonfort (G Pollard). Newcomers 1.101, Plassey Cavalier (L Creighton); 2, Montys Star (H Goodby); 3, Randi Andi (L Smith). Foxhunter 1.20 1, Blackford Cavalier (L Creighton); 2, It’s Cruise-the Blue (C Richardson); 3, fs Supreme (L Creighton). British Novice 1, Brief Encounter (K Igoe); 2, May Million (C Kenyon); 3, Stranger (H Ravenscroft). Discovery 1, Markeson Black Magic (D Warberton); 2, Moorside Enigma (E Fletcher); 3, Ciannamon Gold (G Anderson). 1m Open 1, C Richardson; 2, Rosanna III (R Kenyon); 3, Daunting Lady (Z Eglin). Newcomers 1, Mr Daxter (G Crook); 2, Halstead Lad (D Warburton); 3, Bright Breeze (L Middleton). 1.10 Open 1, Kaltaire (L Creighton); 2, Jippie (N Martin); 3, Ross Cottage King (A Pilling). Foxhunter 1.20m 1, Sarlino (C Birch); 2, Soltano (J Parkinson); 3, Rascoes Excell (L Creighton). British Novice 1, Regal Minty (P Roskell); 2, Kerry Blue (K McKenna); 3, Ryehill (K Woodward). 90cm Open 1, Galway Blue Moon (A Fewins); 2, The Diva (P Shannon); 3, Lift Off (P Conway). 1.05 Open 1, April Affair (J Powell); 2, Kelvedon First Edition (P Taylor); 3, Bloch (J Rhodes). Newcomers/1.10 Open 1, Knights in White Satin (J Fountain); 2, Pelydi (P Bonting); 3, Kaltaire (L Creighton). Foxhunter/ 1.20m 1, Idem De Bonfort (G Pollard); 2, Roscoes Excell (L Creighton).

DABBS EC Ladybank, Fife, 28-29 August

BEIB Jnr British Novice 1, Vo-tran (L Templeton); 2, Brook Time (R Aird); 3, Galores Last Samurai (S Mutch). 80cm jnr 1, Brook Look (W Hendry); 2, Brook Time; 3, Galores Last Samurai. sml pony 1, Garowowen (M Baillie); 2, Roundknow Pop Diva (R Haynes); 3, Brooklands Done Dreamin (M Baillie). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Kajan (H Haig); 2, Lara Jayne (M Haynes); 3, Brooklands Done Dreamin. 128/138cm 1, Garowowen; 2, Lara Jane; 3, Brooklands Done Dreamin. 1.10m jnr/Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1 & 2, J’s Dream & Bishopston No Limit (Y Geddie); 3, Cuffesgrange Trigger (H Haig). 1.20m jnr 1, Forever Reunited (M McDonald); 2, J’s Dream; 3, Highland Affair (R Boulton). 29 Aug: jnr 1m 1, Highland Affair; 2, Midnight Candy Boy (T Drummond). 1.15m jnr 1, Highland Affair. BEIB Jnr British Novice 1, Crailyn Celtic Dream (L Christie); 2, Galores Last Samurai; 3, Blue Cobweb (J Stephen). sml pony 1, Blue Cobweb (J Harrow); 2, Tiny Jester (M Lewes); 3, Midnight Candy Boy. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Keltique Silver Mist (S Wilson); 2, Galores Last Samurai; 3, Highland Affair. 1.10m jnr/Squibb & Davies Foxhunter 1, J’s Dream; 2, Mr Nice Guy; 3, Keltique Silver Mist. 1.20m jnr 1, Mr Nice Guy (J Thomson); 2, Bishopstons No Limit; 3, J’s Dream.

GADLAS FARM Ellesmere, Salop, 28-29 August

1m 1, Easy Venture (D Morton); 2, Limbero (C Membury); 3, Tabaluga (E Gilbert). newcomers 1, Tigger Too (I Wynne); 2, Y’Bachan Billy (M Rowles); 3, Fine Filly (A Edwards). 1.10m 1, Oporto (A Bell); 2, Fru Fru (R Minton); 3, Centrado Z (M Marsh). 1.25m 1, Casyopeya (J Billington); 2 & 3, Pakko & Grand Classe (K Shore). 4-y-o style & performance 1, Quality Street (C Edwards); 2, Aibo Ter Vinke (D Quigley); 3, Collino (C Lindsay-Brown). do, 5-y-o 1, Cotton Candy (A Edwards); 2, Love Me (C Collins); 3, Silvana (T Mallin). 1.20m 1, Juliet Silver (J Matthews); 2, Vyrnwy Marmite (S Stokes); 3, Tonka A (C Lindsay-Brown). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Ulf Van De Kampagne (D Quigley); 2, Pedro VI (G Billington); 3, Paladin (B Twomey). grand prix 1, Grand Classe; 2, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale); 3, Unbelievable Darco (G Williams). speed 1, Pakko; 2, Marleen (G Luckett); 3, Drossage (T Stockdale).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 28-29 August

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Jaysali Optimist (A Wicken); 2, Houdini Elegance (C Vale); 3, Gransiread (P Knight). Equissage Discovery 1, Doctor Jazz II (D Palmer); 2, Ladantus (J Harris); 3, Gemset (C Jenks). 1.05m 1, Zanimo; 2, Wixstone Pretty Penny (C Vale); 3, Miss Altitude (M Harris). Norton Heath Newcomers 1, Lamour (B Fleming); 2, Vivaldi Van Roshoeve (S Clutterbuck); 3, Southly Express (S Nickels). 1.10m 1, Hombline De L’Etang (S Pellon Maison); 2, Zerro II; 3, Halifax (T Page). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Pira (L Renwick); 2, Roxsy (L Fitch); 3, Orrissa (A Hanson). 29 Aug: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Simply Mason (N Homer); 2, Miss Georgia (B Wallace Stocks); 3, Mr Calypso (N Davies). 1.10m 1, Zanimo; 2, First Date (D Scott Garrett); 3, DMS Classic (P Knight). Equissage Discovery 1 & 2, Mitchell Troy Viscount & Rocky (L Goldsmith); 3, Imperial Dancer (S Hoyle). 1.10m members cup 1, Orions Chance (K Swabey); 2, Rockford Lady (K Wilson); 3, Ciao Bella (A Inceman).

WICK ST LAWRENCE HORSE SHOW Area 48, Weston-super-Mare, Somerset, 28 – 29 August

Seniors – British Novice 1, Causing Chaos (A Bottomley); 2, B B II (V Tuffs); 3, On The Button (V Tuffs). Equimax Discovery 1, B B II (V Tuffs); 2, So Lets Dance (P Baber); 3 Looks As If (P Urch). 1.05m Open 1, Pessoa (H Avison); 2, Pool Moor Dark Star (E Watkins); 3, Look Alike (P Baber). Newcomers/1.10 Open 1, High Point (S Smith); 2, Sir Francis (D Joyce); 3, Marble Quest (H Ladd). Horse & Hound Foxhunter/1.20 Open 1, High Point (S Smith); Archers Johnimo (E Barker); Xantara (S Smith). Junior British Novice 1, Dabernon Lilt (Y Wright); 2, Candas (J Williams); 3, Lady Indiana (F Bentley). Junior Newcomers/ Open 1, Furlands Star (C Mills); 2, Timberhill Flame (C Bacon); 3, Orlando King (N Baker). Derby Open 1, Furlands Star (C Mills); 2, Orlando King (N Baker); 3, Greylands Independent Trader (C Mills).