NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 23 March

British novice 1, Handley Barns Spring (J Cummins); 2, Gemset (C Jenks); 3, Ice Maiden III (P Clark). Equissage Discovery 1, WEC Skyhawk (S Butchart); 2, Samantha W (l Abraham); 3, Little Edition (J Freeman). 1.05m 1, SS Hollywood Star (H Joslin); 2, Positively Crafty (J Mincher); 3, Rusty (M Lockhart). newcomers 1, Primoverdi (M Lockhart); 2, Rusty Dusty (K Smith); 3, First Date (D Scott Garrett). 1.10m 1, Notting Hill (S Butchart); 2, Robin Wood W (L Abraham); 3, Olympic (K Butchart). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Notting Hill; 2, Resustrade (L Phillips); 3, Robin Hood W. 27 Mar: BEIB Jnr British Novice 1, Midday Mischief (C Hanson); 2, Kimbar Classic (M Sapsford); 3, Velvet Moon (R Chandler). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 2, Edsilia & King Louie II (J Whittaker); 3, Zimmer (J Buxton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Edsilia; 2, Irish Chockabloc (H Berryman); 3, Amber Tiara (S Sutton). 1.10m jnr 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 2, Softee Supa Nova (Z Adams); 3, Darraks Babe (S Ward). jnr members cup 1, Softee Supa Nova; 2, Rock On Jimmy (H Berryman); 3, Diego Flow (E Parker). sml pony 1, Magic Shadow; 2 & 3, Proud Flyer & Tiger Tim (D Whittaker). 128cm 1, Proud Flyer; 2, Magic Shadow; 3, HR’s Maverick (R Offord). sml 138cm 1, Bowes Ricochet (D Willett); 2, Royal Declan (A Pownell); 3, Grey Palace (J Whittaker). 138cm 1, Grange Sandy (A Pownall); 2, My Bugsy Malone (D Willett); 3, Bowes Ricochet. 28 Mar: PSOA sml pony 1, Will Take A Chance (C Bastone); 2, Paper Money (R Parker); 3, Ariel (H Rawson Smith). sml pony 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Ashbrook Lad (Z Adams); 3, Bowes Ricochet. 128cm 1, Magic Shadow; 2, Get Ready Freddie (R Gunn); 3, WSP Oh Boy (E Scholes). PSOA 138cm 1, Royal Declan; 2, Mr Blue (J Sawyer). PSOA jnr novice 1, Ella Malla Mou (E Belcher); 2, Always And Again (J Sawyer); 3, Kimbar Classic (M Sapsford). PSOA jnr intermediate 1, Ballysid (C Ellis); 2, Mister Dynamite (S Simon); 3, Amber Tiara (S Sutton). PSOA 1.10m jnr 1, High Life (D Willett); 2, Chester II (N Sewell); 3, Midwest Star (C Bailey). jnr members cup 1, New York Sunrise (S Frost); 2, T-Adh Leis (N Pavitt); 3, Chester II (N Sewell). jnr intermediate 1, Mr Amontilano (H Paul); 2, New York Spritzer (L Sims); 3, Hopala (H Paul). 30 Mar: British novice 1, Peaches And Cream (C Jones); 2, Coltrane (S Taylor); 3, Ron (S Taylor). Equissage Discovery 1, Keldawyth (K Hollick); 2, Mexico Way II (D Davis); 3, Qusop (S Harvey). 1.05m 1, Tiffcrum (M Gilmour); 2, Castlebin Boy (B Martin); 3, Shaina (S Hunt). newcomers 1 & 2, Pentonville Lodge & In The Red (N Ward); 3, Samantha W. 1.10m 1, Shambahla (S Coughlan); 2, Loch Hoy (A Clutterbuck); 3, Pokussion (H Adams). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, La Borboletta (L Abraham); 2, Russi Van De Zuuthoeve (S Harvey); 3, Tender Emotion (H Penny).

COOMBE PARK Totnes, Devon 24 March

British Novice First Round 1, Stafford Boy (K Marsh); 2, Maybe Babe (T Upsher); 3, Woodland Bay (E King). Discovery First Round 1, Lorcan Hennessey (J Hext); 2, Scintillaire (C Booker); 3, Woodland Bay (E King). 105cm Open 1, Cotts Glendale (L Baker); 2, Shaab Moor (S Eames); 3, Penny Black IV (S Ellis). Newcomers First Round / 110cm Open 1, Senorita (J Kirkby); 2, Kenza (V Hill). Open 1, Shantung II (C Sheldon-Smith). 120cm Open 1, Exford Horace (J Douglas); 2, Prince Farn (V Done).

SYKEHOUSE ARENA Nr Doncaster 24 March

British Novice 1, Hawthorne Hiccups (M Gray); 2, Mauticia (K Mellor); 3, Tanqueray (J Bailey). Equissage Discovery 1, Tricky Micky (S Jimmison); 2, Southern Time (K Mellor); 3, Tomb Raider (J Snape). 1.0m Open 1, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 2, J’s Salukie (A Cole); 3, Vic (M Stubbs). Newcomers 1, Handels Largo (A Bedford); 2, Ginellie II (A Bedford); 3, Eddy’s Law (I Bennett). 1.10m Members Cup 1, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 2, Corlea Paddy (R Bennion); 3, Rainbow High (C Dealy). Horse and Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Port Benedict (K Lodge); 2, Rainbow High (C Dealy); 3, Glenfields Qeust (R Bennion).

ADDINGTON CLASSIC Winslow, Bucks, 25-28 March

British novice 1, Forever Amber Too (J Plotkin); 2, Camaris (K Turner); 3, Sarafina De L’Eau (S Livsey). Equissage Discovery 1 & 2, Welton Select II & Bally Bill (G Davies); 3, Ashdale Cruise Along (V Gohl). 1m 1, Test De Langers (N Browne); 2, Happiness (K Green); 3, Gaelic Vanilla (H O’Rourke). newcomers 1, Shenandoah Valley (S Lyon); 2, Master Cruise (D Lampard); 3, Jloom Du Mesnil (P Spivey). Horse & Hound Foxhunter 1, Kadia Mouche (S Lynch); 2, Gaelic Vanilla; 3, Cabalva Lola (T Sinclair). 1.20m 1, Hot Ice (M Gatland); 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Counterfoil (D Inglis). 1.30m 1, Graceful (C Webley); 2, Cemtavo (R Walker); 3, Amandalear (S Smith). 26 Mar: Inch’s at Addington Horse & Hound Foxhunter 1, MGS Classic (A McGlynn); 2, Pedro VI (G Billington); 3, Jloom Du Mesnil. C & A Garratt Falling Stars 1, Marleen (G Luckett); 2, Be Precise (G Williams); 3, Thornavons Microlite (N Tinworth). V Redbart Rising Stars 1, Drossage (T Stockdale); 2, Power Boy (P Spivey); 3, Fresh Direct Brisante (T Stockdale). NSR Communications British Open qual A7 leg 1, Marleen; 2, Bob’s Diamond (P Crago); 3, Fresh Direct Jerome (T Stockdale). Tushinghams Stable Hire 1.35m 1, Be Precise; 2, Taomie Star (P Murphy); 3, Jurius (S Heaven). 27 Mar: Inch’s At Addington Horse & Hound Foxhunter 1, Grazie (P Murphy); 2, Calypso Cover Girl (P Spivey); 3, MGS Classic. C & A Garratt Falling Stars 1, Titus Van Euverbraeke (G Williams); 2, Chanoeka Z (J Scullion); 3, Fresh Direct Corlato (T Stockdale). V Redbart Rising Stars 1, Nesquick (V Young); 2, Drossage; 3, Power Boy. ARPR Marketing British Open qual A4 leg 1, Two Mills Showtime (R Maguire); 2, Landwind 19 (S Smith); 3, Florie Du Moulin (J Davenport). Tushinghams Stable Hire 1.35m 1, Hosire Des Chaines (R Bevis); 2, Jalisco II (R Robinson); 3, Candy Lupe (R Bevis). 28 Mar: Inch’s Of Addington Horse & Hound Foxhunter ch 1, Grazie; 2, Rolette (A Saywell); 3, Rolita II (R Prater). C & Garratt Falling Stars ch 1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Carlsson 17 (G Billington); 3, Orlando W (M Cartmell). V Redbart Rising Stars ch 1, Crown Tungsten (R Prater); 2, Fresh Direct Corlato; 3, Lexicon (L Glendinning). Country Equestrian British Open qual Grand Prix leg 1, Mr Cawley (R Maguire); 2, Cloudy Night (T Stockdale); 3, Lulu 41 (L Ashe). Tushinghams Stable Hire 1.35m ch 1, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale); 2, Opportunity B (H Tredwell); 3, Mercurius (B Maher).

HOLLINGWORTH LEISURE Rochdale, Lancs, 25 March

newcomers 1 & 2, Croft Sunset & Vivaldi Van Het Dingershof (M Marsh); 3, Lui Vuitton (R Williams). 1.10m 1, Leonardo II (J Powell); 2, Pieonroos (J Powell); 3, Jubilano (D Richards). Foxhunter 1, Temple Cenarcos Z (M Boddy); 2, Olivia III (R Williams); 3, Senator Raffiness (J Mustoe). 1.20m 1, Ni-enke (C Shepherd); 2, Temple Phoenix (P Barker). 1.25m 1, Onarco (M Marsh); 2, Temple Ryefield (P Barker). British novice 1, Delfach Bracken (J Short); 2, Poetic Rose (N O’Connor); 3, Hot Tip (L Hull). discovery 1, Curly Kircubbin (R Barton); 2 & 3, Sieta R & Freigraf (D Smith). 27 Aug: 1m 1, Woodfield Cross (S Lears); 2 & 3, Blue Beauty & Nindoctro (C Miller). newcomers 1, Mystic Maxine (K Shore); 2, Rhubarb Royale (C Farnsworth); 3, Temple Zandor Z (P Barker). 1.10m 1, Dauntless Princess (C Shepherd); 3, Rhubarb Regal Red (C Farnsworth); 3, Blue Beauty (C Miller). Foxhunter 1, Temple Cenarcos Z (M Boddy); 2, Rush On M (S Ryan); 3, Caleo (T Davin). 1.20m 1, Lakeland Gold Diamond (A Mizon); 2, Faraway Hills (P Barker); 3, Marianne (J Whitaker). B&C 1, Solitaire Sky (N Coupe); 2, It’s Wendy (D Richards); 3, Grande Classe (J Daly). 1.25m 1, Pakko (K Shore); 2, Temple Ryefield; 3, Sunboy (P Barker). 28 Mar: British novice 1, High & Mighty (M Dudman); 2, Miss Looby Lou (S Nelson); 3, Ally McBeal (L Doyle). discovery 1, Longlands Sebastian (L Greenwood); 2, Grey Flight (G Gleave); 3, Ally McBeal. 1.05m 1, Deep Heat (T Redfearn); 2, Wise Guy (S Eglin); 3, Wonette H (M Marsh). newcomers 1, Nobel (S Gibson); 2, Croft Sunset; 3, Vivaldi Van Het Dingershoff. 1.10m 1, Jubilano; 2, Oakmoor (R Moorhouse). Foxhunter 1, Tannique (C Shepherd); 2, Furisto Bob (K Smith); 3, Caleo. 1.20m 1, Marianne; 2, Lakeland Gold Diamond; 3, Country Herb (C Collins). 1.25m 1, Lakeland Gold Diamond; 2, Adamo America (T Davin).

AMATEUR INTER-NATIONS CUP Braintree, Essex, 26-28 March

1.05m 1, Wilster (E Peeters), BEL; 2, Watermans Hench (N Dowson), GB; 3, Georgefields Amber Diamond (F Christian), GB; 5, Delta (K Butchart), GB; 6, China Drum (S Forbes), GB; 7, Picco Colour (E Volk), GB; 8, Gypsy Des Monceaux (S Pavey), GB. 1.10m GP qual 1, Duel (J Freeman), GB; 2, Mauritius (A Samuels), GB; 3, Mr Porky (G Elson), GB; 4, Georgefields Amber Diamond; 5, No Fear (C Gibbs) GB; 6, Tender Moment (R Pearson), GB; 7, Sasso (A Hanson), GB; 8, Temple Voyager (M Florence), GB. 1.15m team qual 1, Mauritius; 2 Raja II (H Stennett), GB; 3, Cabrio (D Verheyen), BEL; 6, Kelifi Imp (R Watling), GB; 7, Narpardie (H Stennett); 8, Lola Cruiso (J Randall), GB. 27 Mar: power & speed 1, Rex Van Westland (R Crack), AUS; 2, Flash Brigade (G Elson); 3, Fallowfield Mr Plod (R Collins), GB; 4, First Date (D Scott-Garrett), GB; 5 Gypsy Des Monceaux; 8, Lola Cruiso. team qual/veteran riders 1, Mauritius; 2, Urielle Van De Leeuwerk (J Es), BEL; 3, Park Sheba (G Parkinson), IRE; 4, Lola Cruiso; 5, Raja II; 6, Kelifi Imp; 7, Shalom Sonetti (N Murphy),GB; 8, Astral Invader (C Grossmith), GB. Royale Horseboxes GP 1, Mr Porky; 2, Cabrio,; 3, Yew Too (A Evans), GB; 5, Napardie; 8, Georgefields Amber Diamond. 28 Mar: 1.10m 1, Watermans Hench; 2, Kings Archer (H Jackson), GB; 3, Panama O’Hec (R Crack), AUS; 5, Flash Brigade; 6eq, Top Cat III (C Flitch), GB; 8, Cedria (S Pavey), GB. Veteran GP 1, Alfa Romeo (M Florence); 2, Flora McDonald (C Steel), GB; 3, Ramosa (K Vernon), GB. 1.10m 1, Cabrio; 2, Wister; 3, Vamiro (C De Borrekens), BEL; 4, Mr Porky; 5, Kings Archer; 6, Eastminster Highlight (D Scott-Garrett); 8, Little Edition (J Freeman). Rato Stud Inter-Nations Team Cup 1, GB (Raja II; Kelifi Imp; Lola Cruiso; Mauritius): team total 0; 2, AUS (Snickers/E Fletcher; Miss Avoca/A Johnston; Reflex Diamond Clover/G Mickan; Rex Van Westland) =4; 3, BEL (Titan/M Royer; Urielle Van De Leeuwerk; Renmans Fidelity/L Smet Morley; Cabrio) =4.

LIMES FARM EC Folkestone, Kent, 26-28 March

British novice 1, San Marco V (C Moyce); 2, Sidney Pink (D Sharp); 3, Super Ted (D Sharp). Equissage Discovery 1, Rhustyon (M Bellinger); 2, Spartan Melody (R Ford); 3, San Marco V. 1.05m/Giles Hopper Memorial Trophy 1, Kate’s Chancer (D Roud); 2, Moonlight Raider (H Watchhorn); 3, Findon Fresco (T Fraser). newcomers 1, Rhustyon; 2, Diamond Edge (L Russell). 1.10m 1, Business As Usual II (A Meredith); 2, Miss Saffy (C Moyce). 1.15m 1, Miss Saffy; 2, Orton Lane Chantelle (C Foreman). British novice 1, Nocturne (O King); 2, Huxley II (C Moyce); 3, Patsy’s Dream (A Berry). Equissage Discovery 1, San Marco V; 2, Op Mars (M Williams); 3, Get With The Wicked (L Taylor). Scope Novice 1, Capital C (J Mincher); 2, Patsy’s Dream; 3, Huxley II. 1m 1, Romantis (Z Causer); 2, Kate’s Chancer; 3, Ace Koral (A Adams). 1.10m members cup/newcomers/1.10m 1, Business As Usual II; 2, Orasa (B Dalton); 3, Miss Saffy. 1.15m 1, Miss Saffy; 2, Expressive Keanu (T Green). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Orasa; 2, Business As Usual II. British novice 1, Sidney Pink (D Sharp); 2, Patsy’s Dream; 3, Vamiro (C Phillips). Equissage Discovery 1, Southey Express (S Nickels); 2, Saumur II (C Moyce); 3, San Marco V. newcomers 1, Foxwood Cardoman (D Connock); 2, Patsy’s Dream; 3, Huxley II. 1.10m 1, Mr Mac II (V Attwood); 2, Naked Ambition (L Evans). 1.10m/Smarter Builders qual 1, Miss Saffy; 2, Occorde (N Jones); 3, Mr Mac II. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Findon Fourleaf (S McClellan); 2, Orka C (J Charlesworth); 3, Stanton (M Hollis). 1.25m 1, Perfect (A Harris); 2, Gunners Magic (G Mooney).

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 27-28 March

British novice 1, Evita IV (S Main); 2, Sparko (C Lithgow); 3, Combestone Grenada (C Cousar). Equissage Discovery 1, Pot Luck (K Fitzgerald); 2, Silver Song II (S Rybak); 3, Bee Boy (G Ulke). newcomers 1, Remote Control (S McKie); 2, Shawhill Jacko (A Carruthers); 3, Tonka A III (C Lindsay). 1.10m 1, No Telling (F Burgoyne); 2, North Light II (L Johnstone); 3, Together Time (S Hutt). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Cavalier Angel (L Hutt); 2, Big Red Too (K Fitzgerald); 3, Sea Lion ((S Main). 1.30m 1, Polydora (L Brash); 2, My Lulu (N Robb); 3, Cavalier Angel. 28 Mar: BEIB Jnr British Novice 1, Artic Polar Bear (D Thompson); 2, Wizard IV (H Donaldson); 3, Hideaway Harry (R Aird). 90cm jnr 1, Midnight Candy Boy (T Drummond); 2, Sparkling Jiggy (H Donaldson); 3, Artic Polar Bear. 11 & under 1, 9 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Outrath Hero (L Beattie); 2, Rosmuc Rebel (J Spence); 3, Nimbus (G Taylor). jnr 1m 1 & 2, Johnty’s Lad & Wallsinghams Return (J Spence); 3, Sligo Lucky (J Smith). 128cm 1, Sligo Lucky; 2 & 3, Highland Star & Cheeky Chester (L Lorimer). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Barnaby Bay (H Gair); 2, Miss Trouble (L Kennedy); 3, Rosmuc Rebel. 1.10m jnr 1, Street Angel (J Kirk); 2, Ceefax (C McNaughton); 3, Gems Pure Genius (M Baillie). 138cm 1, Help Ma Bob (E Proudfoot); 2, RB Spot On (H Haig); 3, Lois Dubh (C Millar). jnr open 1, A Dance In Time (E Proudfoot); 2, Street Angel.

JM Equestrian Yafforth, North Yorks, 27-28 March

jnr starter 1, Bowes Misty Grey (J Flanagan); 2, Little Jesse (E Douglas); 3, Banager Bay (S Wray). sml pony 1, More Than Milton (J Smith); 2, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 3, Golden Fortune (A Valks). 128cm 1, Skibbereen Girl (O Wells); 2, Bowes Springbok (J Flanagan). 138cm 1, Mystic Starlite Express (G Whitaker); 2 & 3, Strawberry Fair II & Miss Congeniality (M Sampson). BEIB Jnr Novice 1, Power Up Crystal (M Gair); 2, Shaab Ben Megan (N Thompson); 3, WLS Pilot Guide (L Jewitt). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Power Up Crystal; 2, Another Dazzle (A Wright); 3, Penshaws Party Time (K Vayro). 1m jnr 1, Kentucky Blue (T Whitaker); 2, Mittenhill Classic (A Wright); 3, September Lady (R Atkinson). Scope Jnr Adventurer 1, Penshaws Party Time; 2, My Special Effects (k Vayro); 3, Hectors House (M Kent). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Devlin (W Whitaker); 2, King Pyon (M Kent); 3, Ringo Starr (W Whitaker). Scope 1.15m 1, Devlin; 2, Little Irish Lad (M Kent); 3, Flame Of Tara (J Reveley). 28 Mar: British novice 1, Insomniak (J Lishman); 2, Golden Times (E Taylor); 3, Dovecote Hall Green (A Cowan). Equissage Discovery 1, Dovecote Hall Green; 2, Calveretta Z (D Richardson); 3, Royal Rebel (P McKeever). newcomers 1, Valco Van Het Kapelhof (D Mewse); 2, C Pablo (J Andrews); 3, Goulton Loxby Fox (S Cuthbert). 1.10m 1, Westbourne Easy Does It (R Cana); 2, Lingmoor (S Holland); 3, DJA’s Soft Touch (D Mewse). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1eq, Soliegette (V Tulloch) & Lord Brocket (J Russell). Horse & Hound Foxhunter 1, Orcano S (K Leake); 2, Baboushka (S Wright); 3, Goulton Exclusive (N Robinson). 1.20m 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Wizz (M Cowan); 3, Storm Alert (J Cowan). 1.25m 1 & 2, Temple Croesus & Faraway Hills (P Barker); 3, Nixion (K Leake).

KINGSWOOD EC Staffs, 27 March

British Novice 1, Tickled Pink (G Lawton); 2, Wheelmore Polyanna (T Coppola); 3, Westezza (I Wynne). Equissage Discovery 1, Mr Royale (S James); 2, Law (N Emery); 3, Renegade (T Coppola). 1M Open 1, Une De La Affaire (K Marsh); 2, C’est Mon Affaire (K Marsh); 3, Red Hot Foxy Lady (S Wall). Newcomers 1, Kildemock (S Cadwallader); 2, Tacco (S Wall); 3, Navel Sin (M Grobelney). 1-10Open 1, Ashdale Quest (E Carroll); 2, Just Teasing (A Trickett). 1-10Members Cup 1, Traken Swell (T Fowles); 2, Ravello (S John); 3, Yours And Mine (S Rammell). Foxhunter 1, Ulf Van De Kampagne (D Quigley); 2, Jalisco De Brummes (D Quigley); 3, Sultan Van Het Voorhof (A Broster). 1-20m Open 1, Udamo (A Trickett); 2, Willie Squeak (K Bosworth); 3, Just Teasing (A Trickett).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 27-28 March

British novice 1, Gertrude (H Morris); 2, Dawn Chorus II (B Lear); 3, The Great Gatsby (M Tomlinson). discovery 1, Graf Native (S Davidson); 2, Maximus II (M Tomlinson); 3, Beamish Bear (S Champney-Warrener). 1.05m 1, Jarretts GT (T Goodall); 2, Gemmaire (J Whibley); 3, Tarantella (S Davidson). newcomers 1, Tarantella; 2 & 3, Sassy & Romeo B (J Popely). 1.10m 1, Gordon Goodtime (J Whibley); 2, Connie V (J Slade). Foxhunter 1, Warco (S Brash); 2, Original Way (J Popely); 3, Rolanda (C Bracken). 1.20m 1, Kelly De La Roche & Feinn Mann (J Whibley). 1.25m 1, Corona (T Priest); 2, Merrifields Star Struck (J Popely); 3, Huit De Coeur (J Burgess). 28 Mar: British novice 1, Gertrude (H Morris); 2, Gallicores Apollo (N Tinworth); 3, Rebels Pride (K Stewart). discovery 1, Tommy Thumb (C Franks); 2, Celtic Gold (L Stevenson); 3, Knockwraith Spring (N Tinworth). 1.05m 1, Aberaeron Prince (M Barratt); 2, Just For You (M Dorgan); 3, Sadie Sparks (F Patty). newcomers/1.10m 1, Baywood Black Magic (V Forward); 2, Nabucca (E Harrison); 3, Guidam Unique (M Barrett). Foxhunter/1.20m 1, Guidam Unique; 2, Little Ear (C Bunn). 30 Mar: British novice 1, Dawn Chorus II (B Lear); 2, Pedro II (J Kingshotte); 3, Rapidash Pokemon (Z Newhouse). 1m 1, Mayfield Madness (M Gibbs); 2, Ashfield Rondo (S Garry); 3, Siciliana (S Jennings). 1.05m 1, Belvo Boy (S Lathrope); 2, Mayfield Madness; 3, Jarretts GT. newcomers 1, Tarantella; 2, Anna Graf (W Funnell). 1.10m 1, Ackworth Roxanne (M Dorgan); 2, Mayfield Live The Life (M Gibbs); 3, Sir Blue Monarch (T Whipps). Foxhunter/1.20m 1, Kashmira (S Elliott); 2, Oakwood (M Dorgan).3 Apr: jnr British novice 1, Shooting Star Supreme (K Ewing); 2, Who’s Bob (J Drea); 3, Rascal Rover (S Antoniou). 90cm jnr 1, Seafield Silver Jet (G Talbot); 2, Telstar Snapshot (K Ford); 3, Hopscotch Toffee Pop (Z Herbert). jnr newcomers/jnr progressive 1, Seafield Silver Jet; 2, Fieldings Mystic Prophet; 3, Irish Chocoloc (H Berryman). 1m jnr 1, Telstar Snapshot. jnr Foxhunter/1.10m jnr/jnr adventurer 1, Fieldings Mystic Prophet; 2 & 3, Blue Amber & T-Adh Leis (N Pavitt). 1.15m jnr 1 & 2, T-Adh Leis & Blue Amber. tiny tots 1eq, Bwylfa Pie (P Salter), Ariec (H Rawson-Smith) & Dourough Pebbles (P Goddard). primary 1, 5 tied. 128cm 1, Magic Shadow (C Evans). 138cm 1, Mosstown Teddy (J Reynolds). 4 Apr: British novice 1, Beechlands Jumping Jack Flash (H Smith); 2, Mayville Fair Play (S Bliss); 3, Pedro (J Kingshotte). discovery 1, Beechlands Jumping Jack Flash; 2, Second Time Round (E Hinckley); 3, Billy Golightly (C Franks). 1.05m 1, Nabucco; 2, Cosima Seventy-Nine (C Clarke); 3, Slatta Mist (S Sparrow). newcomers 1, Lars Chin G (P Toscano); 2, Casio II (A Evans); 3, Ramses (I Bonev). 1.10m 1, Guidam Unique (M Barratt); 2, Chico PS (D Pearson-Smith). Foxhunter/1.20m 1, Guidam Unique; 2, Rocky (W Funnell).

AREA ML Carluke, Lanarkshire, 28 March

British novice 1, Welsh Royal Gold (P Williams); 2, Ja Zooz (B Savage); 3, Reo II (Z Coll). Equissage Discovery 1, Furistinno (A Henderson); 2, Minardi (R Leonard); 3, Aprils Delight (A Harkin). 1.10m 1, Danson (A Laird); 2, Tanrt Van De Elshoeve (P Argo); 3, Pisanto (K Argo). Horse & Hound/RHS Foxhunter 1, Toyboy Town (L Cecchini); 2, Kengarth Brook (A Craig); 3, Dream Clover Zest (R Leonard). Deebees Rosettes RHS Grade C 1eq, Risolde & Record (M Arnott), Kengareth Brook & Quintin Tarantino (M Irving). Jean Gillespie RHS B&C 1, Austin Q (R McCrea); 2, Spinola Creek (S Linford); 3, My Lulu (N Robb).

ARENA UK Grantham, Lincs, 28 March

BEIB Jnr British Novice 1, Condor Lady (R Roe); 2, Manhattan Fridays Fable (J Boyles); 3, Murphy’s Girl (H Roe). PSOA jnr 95cm 1, Boost (D Farnsworth); 2, Murphy’s Girl; 3, Tupelo (E Illsley). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sandilands Milton Merlin (J Nason); 2, Crack On (S Nichols); 3, Hectors House (M Kent). PSOA jnr intermediate 1, Cider Sue (L Saywell); 2, Simply Charlie (P Mallender); 3, Miss Crunchie (D Farnsworth). PSOA jnr 1.10m 1, Keelings Phoenix (J Cocksedge); 2, Dunwoody LS (L Saywell); 3, Kings Pyon (M Kent). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Irish Squibbs Dream (L Saywell); 2, Simply Charlie; 3, Thorndell Carrowbaun Kilmore (D Moseley). jnr open 1, Sophie’s Dream (T Whitaker); 2, Kings Pyon; 3, Saving Grace (D Moseley).

EXETER EC Poltimore, Devon, 28 March

British novice 1, Beckli (P McNulty); 2, Purple Mengo (F Chesterton); 3, Portlaw Candy (K Martyn). Equissage Discovery 1, Portlaw Candy; 2, Ocharmy (A Edwards); 3, Toyd Cinnamon (S Rowcliffe). 1m 1, Margoury Star (L Trendell); 2, Loch Neah Cruise (A Williams); 3, Toyd Cinnamon. newcomers 1, Ocharmy; 2, Influential (K Spiller); 3, Rieu (A Baker). 1.10m 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Shalom Zara (A Williams). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lady Sapphire (A Edwards); 2, Hallo Mossy; 3, Gianni (K Spiller).

FARAWAY RIDING CENTRE Huntley, Aberdeenshire, 28 March

British novice 1, It’s Leia (F Macdonald); 2, KE Partly Cloudy (L Little); 3, Ricks Rebellion (S Borland). Equissage Discovery 1, Ridinghill Gold (H Guild); 2, Newtowns Castle Clover (A Macdonald); 3, Mirleona (L Cumming). 1.05m 1, Kamima (S Sinclair); 2, Seacat Sally (S Sinclair); 3, Cocktail Party (M McLennan). newcomers/1.10m 1, Ridinghill Gold; 2, Kamima; 3, Highland Connection (S Bain). 1.15m 1, Anique Harrison; 2, Lhanna (L Buchan).

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 28 March

British novice 1, KM Sky High (A Woodman); 2, Waun Fawr Bugsy (J Legge); 3, Galway Bay (A Weaver). Equissage Discovery 1, Chorleys Ltd Edition (A Dawes); 2, Mata Hari (G Smith). Scope Novice 1, Maerdy Jolly (C Noble); 2, Maerdy Puzzle (C Lewis). Scope Adventurer 1, Chorleys Ltd Edition; 2, Maerdy Jolly. newcomers/1.20m 1, PJ Little Toy (R Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Bluebell Wood (E Gwinnutt); 2, PJ Little Toy.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 28 March

Brit Nov 1, Skipping Cloud (A Greenwood); 2, Auburn Delight (C Fox); 3, Candy Drum (S Bainbridge). Equissage Dis 1, Ilex Aqua Lily (B Bick); 2, Skipping Cloud (A Greenwood); 3, Splashdown II (S Finney). 1.10m Mem Cup 1, Swanky Lady (M Lilley); 2, Retreats Orronia (S Birch); 3, VIP Bailey (B Verning). 1.15m 1, Carnaval De Houley (L Faletto), 2, Pasja (J Dunn); 3, Maximum Deal (B Verning). 1.20 Open/Royal Bath & West Grade C Qual 1, Mr Willoughby (J Dunn); 2, Just Tommy (S Norman); 3, Pasja (J Dunn). Royal Bath & West Open Qual 1, Patries (J Dunn); 2, Mr Murcok II (P Holmes); 3, McClusky (M Lilley).

LONGWOOD EC 28 March

British Novice 1, Lydia III (M Phelps); 2, Halla (C Hollick); 3, Wapper Van De Rostal (T Gosling). 1.05 Open/Psoa Champ 1, Caveys Smash & Grab (B Dove); 2, Temple Springer (K Watts); 3, Dun For Pleasure (N Maisey). Discovery 1, Top Rein (L Ashley); 2, Mymwood Princess (A Clarkson); 3, Ladantus (J Harris). 1.05 Open/Psoa Qualifier 1, Silver Sky Flyer (V Cooper); 2, Pride X (D Everett); 3, Remi Martell (A Carter). Newcomers/1.10 Open 1, Silver Sky Flyer (V Cooper); 2, Semi Sonic (L Parnham); 3, Master Dominic (A Sloman). 1.15 Open/Psoa Champ Qual 1, Uttahvan Het Indihof (EJ Slater); 2, Ridgeside Kalico (EJ Slater); 3, Louisianna Bay (N Triggs). Foxhunter/Psoa Cham Qual 1, Landmine (D Garner); 2, Ridgeside Kalico; 3, Uttahvan Het Indihof.

OSBALDESTON HALL Blackburn, Lancs, 28 March

British novice 1, Millie I Million (C Kenyon); 2, Northern Star (A Houghton); 3, Renegade (D Jenkinson). discovery 1, Freigraf (D Smith); 2, Vivachi Beebop (N Garner); 3, Northern Star. newcomers 1, Urguat (C Gardner); 2, Vasko (S Ryan); 3, Freigraf. 1m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Santa Monica (C Rushall); 3, Stonecross Venture (E Metcalfe). 1.10m members cup 1, Gambarda (G Pollard); 2, Honeyburne (D Smith); 3, Desmond Million (C Kenyon). Foxhunter/1.20m 1, Novex (N Pym); 2, Gasayas Knockout (D Smith). 4 Apr: British novice/90cm 1, Muscatel (M Hincks); 2, Bet On Babe (S Jagger); 3, Tannersmith Princess Malibu (S Ballard). novice 1, Hawthorne Zorro (M Gray); 2, Spellbound (L Broxup); 3, Harryman (K Phillipson). intermediate 1, Wee Welsh Lady (E Shaw); 2, Millbrook Cleo (D Morphet); 3, Urguart. newcomers 1, Vivaldi De Reve (D Birtwistle); 2, Rhubarb Royale (C Farnsworth); 3, Laurecella Diamond Rose (C Richardson). 1.10m 1, Monte Star (H Goodby); 2, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 3, Ameira (C Shepherd). 1.15m 1, Leonardo II (J Powell); 2, Gambarda; 3, Newman (D Ryder). 1.20m 1, Newman; 2, Cool Impression (N Bampton); 3, Touchwood (V Jefferies).