BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 26-27 May

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 23 May

CHEQUER FARM STABLES, York, 27 May

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 26-28 May

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 26-27 May

CRANBERRY FIELDS Wigan, Lancs, 26-28 May

EXETER EC, Exeter, Devon 26 – 27 May

HAND EC, Clevedon, Avon, 21-22 April

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 24 May

MORETON STABLES, Dorchester, Dorset, 27 May

REDPOST SJC Totnes, Devon, 21 May

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 27 May

VICARAGE FARM Sunbury-on-Thames, Middx, 26-28 May

REDPOST SJC Totnes, Devon, 21 May

PH Hair Systems Hadrian Equine Discovery. 1, Welton Tiggy (C Bradshaw); 2, Fools Gold (T Johnson); 3, Burnt Bay (E Michelmore). Burgess Supa Foods Newcomers. 1, De Beer’s Dominic (C Wilson); 2, Burnt Bay; 3, Jackena (N Walker). Bath & West Open. 1, Chevron First Lady (A Wallis); 2, Its Icarus (C Presley); 3, Bodiceas Revenge (A Ellery). BEIB Members Cup. 1, Emerald Spirit (S Rosewell); 2, The Contractor (S Elford); 3, Maestro Rossini (T Kuszek). Horse & Hound Foxhunter/Leggard/BHF 1.20m Open. 1, Killycoonah (L Tucker); 2, Wryly (B Payne); 3, Fading Grey (S Wakeham).Tremarron Engineering Charles Owen British Novice. 1, Silver Enigma (L Tucker); 2, Remington (B Payne); 3, Miss Rufus Fox (L Baker). Bath & West Novice. 1, Monarch Of The Glen (D Rosewell); 2, Sativa (S Rosewell); 3, Mistral Force Ten (A Padden. Bath & West Grade C. 1, Wendethor (J Tuff); 2, Desert Ruler (A James); 3, Belford Spirit (J Tuff). Thurlestone Hotel Jnr British Novice. 1, Hilltop Baby Blue (E Robson); 2, Anfildons (L Egginton) 3, Dibberford Willam (E Foot). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Abbas Liberty Bell (L Egginton). jnr open. 1, Dibberford William (E Foot).

HAND EC, Clevedon, Avon, 21-22 April

tiny tots 1, Show Me Heaven (D Plumley); 2, Victory Bay (M Brierley-Barton); 3, Gwennap Tom Boy (R Bee). small pony open 1, It’s Gnasher (B Mantel); 2, Welsh Surprise (J Shakleton); 3, Foxmill San Diego (L Mantel). national 128cm 1, My Little Pumpkin (E Davis); 2, Metric (G Horsley); 3, My Little Tinker (D Plumley). national 138cm 1, Springlea Appleboba (J Dunn); 2, Foxmill San Diego; 3, Pedrog Barton Lad (S Broome). jnr British novice 1, Blaney Resgair (C Nicholls); 2, RocK On Roly (C Parsons); 3, Drysgoed Dutch Dream (R Wrey).1m jnr open 1, Lilly The Pink (S-J Catterall); 2, High & Mighty II (P George); 3, KE Calibre (K Downes). jnr newcomers 1, Alacrity Lad (S Hacker); 2, Anvil Lass (H Bee); 3, KE Just As I Am (C Parsons). jnr members cup 1, Paddioco (LLewis); 2, KE Calibre; 3, Diamond Calypso (S Heaven). 22 Apr: British Novice 1, Foxhill III (M Marino); 2, Ozzy (E Kenny-Herbert); 3, Indian Creek (A Conlon). discovery 1, Business As Usual (F Menzies); 2, Crystal Blue (A Edwards); 3, Auburn Silk (C Richards). 1.05m open 1, Rodeo Star; 2, KE First Diamond (K Bevan); 3, Quiz’s Son (J Peake). newcomers 1, Springfield Harlequin (M Hobbs); 2, Hendwr Celtic Warrior (L Skelton); 3, Spirit Of Mae (S Elliott). 1.15m open 1, Hi Pal (C Williams); 2, Overton Sunrise; 3, KE First Diamond. Foxhunter/1.20m open 1, Darcline (T Dunn); 2, O’Harry (M Broome); 3, Ashley Wilkes (G Paternoster).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 23 May

Charles Owen British Novice. 1, Uncle Oska (M Wilkie); 2, Z for Zara (R Gove); 3, Mutley (P Tucker). Hadrian Equine Discovery. 1, Mr. Goodtime (A de Verteuil); 2, Cloutham Bel Air (L Elkins); 3, Thrills (J Robertson). mini open. 1, Ridgeside Classic (T East); 2, Livewires Folly (B Jacob); 3, Trevalion Merlin (S Benson). newcomers. 1, Livewires Folly; 2, Knockmeal Star (A de Verteuil); 3, Sand Halls Gingeroo Spice (B Smith). Horse & Hound Foxhunter/1.20m open. 1, Tudor Carousel (B Smith); 2, Test de Langers (N Browne); 3, Fireside Flight (J Harter).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 24 May

en Beeston qual 1, Lexikon (S Gee); 2, Mr Sprockett (J Richardson); 3, Bradmoor Silk (M Thompson).newcomers 1, Sequin II (S Gee); 2, No Problem II (D Morton); 3, Ferran Lad (V Eaton). Horse & Hound Foxhunter1, S Para D (L Brennan); 2, Arabba (A Hunter); 3, Me O My (M Thompson). 1.20m1, La Luma II (S Mogensen); 2, Leopold II (R Burr). B&C/YR B&C 1, Dale Park Jongleur (S Pountain); 2, Stuart’s Pride (R Chatfield); 3, Mig (L Brennan). 1.30m/Breeders’ Cup 1, Hargate Cavalier (A Hunter); 2, Castle Anna (L Brennan); 3, Cuddly Coachman (S Pountain). Charles Owen British Novice 1, Ember III (P Arthers); 2, Bradmoor Silk; 3, Dexters Image (V Eaton). Hadrian Equine Discovery, J’S Contiki (C Smith); 2, Emerald Did He (J Marshall); 3, Sparky II (P Arthers). 1.05m Adventurer. 1, The Aviator (M Jones); 2, Me O My; 3, Bradmoor Silk.BEIB Members Cup. 1, Little King (M Lomax); 2, Enchanted Princess (S Pountain); 3, Doubtful (H Schatzerger). 27 May: Hadrian Equine Discovery. 1, Bradmoor Silk; 2, Ferran Lad; 3, Go Again (K Fuller). Polly Phillips Memorial A/B/C. 1, Nethertowns Kiss (P Barker); 2, Karel Utopia (G Bilbrough); 3, Coral Cove (V Phillipps). Horse & Hound Foxhunter. 1, Braunston Fandango (D Burnham); 2, Narak (M Williams); 3, Leopold II. 1.30m open/breeders’ cup. 1, Lord Cromwell (D Burnham); 2, Larius (G Dickens); 3, Make Haste V (V Phillipps). 28 May: Ken Beeston qual. 1, Indorst (G Turner); 2, Neithernor (S Rammell); 3, Saladin II (M Williams). Horse & Hound Foxhunter 1, Braunston Fandango; 2, Monsignor (G Turner); 3, Saladin II. B&C. 1, Embla Marksman (C Freeman); 2, Malibero (G Turner); 3, Broken Rule (J Picken). 1.25m open. 1, The Fox (A Brady); 2, Stable Express Sunorra’s Son (C Freeman); 3, Stuart’s Pride. Image Data Group Star of the Future. 1, Larius; 2, Lord Cromwell; 3, Broken Rule. Charles Owen British Novice. 1, Golden Spirit (J Antliff); 2, Moondust (S Beale); 3, Dexter’s Image. Hadrian Equine Discovery. 1, Golden Spirit; 2, Neithernor; 3, Fantasy Island (M Holland). newcomers. 1, Diamond Magna (M Miles); 2, Golden Spirit; 3, Micklewood Amber (C Freeman). 1.15m open. 1, Prospect Alice (A Bradley); 2, Breceen (L Newman); 3, Freia P (T Wright).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 26-27 May11 & under. 1, Ella May (K Sharratt); 2, Priory Drummer Boy (N Moore); 3, Jagens Zee Zee Flash (R Connor). national 128cm. 1 & 2, Cappagh Misty & Stainsby Starburst (J Reveley).national 138cm. 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, Miss Moon (D Joliffe). 90cm jnr open. 1, Mystic Starlight Express; 2, Crystal Magic (T Knox); 3, Tock Tock Tiggywinkle (S Duggan). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Harry’s Way (L Cliburn); 2, Crystal Magic; 3, La Tonia (GWilliamson). nr members cup. 1, Gem’s Pure Genius (V Thornley); 2, Kilrea Bay (D Joliffe); 3, Lynwood Gem (A Darbyshire). jnr open. 1, Copper Shell (A Walker); 2, Gem’s Pure Genius. 27 May: Charles Owen British Novice. 1, Darricks Calypso (C Garvey); 2, Painted Pip (N Ellison); 3, Royal Day (R Garvey). national 128cm. 1 & 2, Stainsby Starburst & Cappagh Misty; 3, Wharfedale Boy (S Locker). national 128cm. 1, Guinness Special (J Kirk); 2, Blonde Bombshell (P Sims); 3, Miss Moon. 90cm jnr open. 1, Lynwood Gem; 2 & 3, Just Like Milton & Layton Inspiration (P Sims). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Layton Legend (P Sims); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Spot The Lady (L Ferguson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1,Spot The Lady; 2, Monkey Nut (G Williamson); 3, One To One (P Sims). JC/JA. 1, Bilko Lad (J Whittingham); 2, Kayleys Jasper (P Sims); 3, Stainsby Hotspot (E Denton). jnr open. 1 & 2, Statham Shalako & Foxmill Montana (N Bampton).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 26-27 May

Jnr Novice. 1, 7 tied. Jnr Newcomers. 1, Our Hercules (D Jenkinson); 2, Fizz Pop Bang (T French); 3, Malnor Danby Lad (D Jenkinson). jnr members cup. 1, Foxlynch Nice N Easy (K Butchart); 2, Just Juice (M Russell); 3, Velika (R Prater). jnr starspotters. 1, The Goose (M Gale); 2, Okehurst Crackerjack (V Gower); 3, Foxlynch Bay Rum (M Russell). 148cm. 1, Classic Henna (H Morgan); 2, Patience (M Gale); 3, Toleman Express (D Moseley). 128cm novice. 1, Forever Penny (M Newall); 2, Little Missy (J Sizer). 128/138cm. 1, Springleigh Switched On (D Prater). 27 May: Jnr British Novice. 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2, Temple Santino (F Loveman); 3, Caperann Kimble (C Matthews-Brown). JD/JC. 1, Golden Piper (W Newton); 2, Billystrayhorn (V Pepper); 3, Thorndell Carrowraun Kilmore (J Antha). Jnr Newcomers. 1, Dream Maker II (L Card); 2, Lakeland Cartoon (J Clark); 3, Homer J (H Gillott). 1.05m jnr open. 1, Fenland Fudge (L King); 2, Golden Piper; 3, Nobody’s Blues But Mine (L King). Jnr Foxhunter. 1, Charlie’s Angel (H Morgan); 2, Lakeland Cartoon (J Clark); 3, Sunnyside Up (A Heads). 1.15m jnr open. 1, Nonbody’s Blues But Mine; 2, Fenland Fudge; 3, Golden Celebration (K Butchart). jnr intermediate open. 1, Foxlynch Nice N Easy; 2, Bowes Gunsmoke (G Evans); 3, Nethertowns Air To Spare (C Ellis). 29 May: Discovery. 1, It’s Bumble Bee(E Gibbs); 2, Foolish Hero (N Maxted-Massey); 3, Astra Daisy (B Ensten). 1.05m open. 1 & 2, Dexter IV & Dexters Puzzle (R Gilsenan); 3, The Hilt (D Kemp). newcomers. 1, Master Otter (S Edmunds); 2, Baythorne Mouse (T Tsuchiya); 3, Iago Du Quesnoy (M Whitaker). Members Cup. 1, Miss Millenium (N Denton); 2, Veneur (D Foster); 3, Elvedon First Edition (B Rippon). Foxhunter. 1, Mon Cadeau (M Korenika); 2, Market Force (R Robinson). 1.20m members cup. 1, Longmeads Destiny (C Berger); 2, Here We Go (R Robinson); 3, Ashgrove Laughton’s Pet (S Shaw). B&C. 1, Waylands Playboy (L Junak). 10 Jun: Scope 1.25m. 1 & 2, Brookend Fuehrer & Danger Mouse (J Renwick); 3, Red Salutation (H Tredwell). topscore. 1 & 2, Brookend Fuehrer & Temple Voyager (J Renwick); 3, Fakir De La Lande (B Twomey). IT. 1, Bit More Candy (C Edwards); 2, Laura’s Choice (G Fletcher); 3, Desert Prince (T Fletcher). B&C. 1, Corleon II (V Young); 2, La Touche (S Pharo); 3, Honeybourne (L Whitaker).

EXETER EC, Exeter, Devon 26 – 27 May

British novice 1, Bannerman II (J Kitto); 2, Fergal Keen (T Kuszek); 3, Ultimate Abigail (T Kuszek). discovery 1, Posy Rosy (C Rushworth); 2, Squash (R Hill); 3, Sweet William II (R Neale). 1.05m 1 & 2, Hollys Folly & Vague Impression (J Rosewell); 3, Pitt Cottage Crest (L Crisp). members cup 1, The Contractor (S Elford); 2, Fading Grey (S Wakeham); 3, JR Just Murphy (K Wills).1.15m 1, The Contractor; 2, Gianni (J Rosewell); 3, Carnival Chance (A Hutchings). 1.20m/ Foxhunter 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Rockburren (A Thomas); 3, Kilkenny Diamond (P Taylor). 1.25m/Scope B&C 1, Laughton James (C Baker); 2, Kilkenny Diamond; 3, Rockburren. 27 May: British novice 1, Nanette B (A Thomas); 2, Suzriva (L Jones); 3, Wollaston Woodsides George (C Baker). discovery 1, Stormhill Barndance (S Ratcliffe); 2, Cavaliers Casual Touch (S Williams); 3, Blue Alert (E Tompkins). 1.05m 1, Cotts Glendale (L Baker); 2, General Leev-E (J Spiller); 3, Druimghigia Oskar (J Headford). 1.10m 1, Collybeg Lad (M Busch); 2, Kremlin (S Ratcliffe).

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 26-28 MaySamuels Jnr Small Open. 1, Miami Bound (E Whitaker); 2, New York Spritzer (L Pavitt); 3, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse). amuels JA Trial.1, Colton Maelstrom (M Beaumont); 2, Savy Mill (E Whitaker); 3, Ryan’s Touch (K Allison). 128cm. 1, Ultimate Challenge (J Harland); 2, Spring Disney (J Whittaker); 3, My Little Tinker (D Plumley). Dobby 138cm. 1, Necta Peebles (J Davison); 2, Ballyclough Briscoe (D Kenny); 3, Grey Guy (D Harland). jnr members cup. 1, Meretown Martini (S Edenborough); 2 & 3, Holywell Humble Pie & Loobeen Shamrock (K Shaw). 11 & under. 1, Proud Flyer (J Whittaker); 2, Ultimate Challenge; 3, Necta Peebles. small pony open. 1, Magic Choice (D Kenny); 2, Kilpike Lad (J Harland); 3, Beechways Delight (L Fitch). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Kiltown Lad (P Sims); 2, Mr Blue (A Mizon); 3, Khalimas Quest (L Hinton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Keeley Rock (S Ryan); 2, Bally Connelly (M Beaumont); 3, Noble Collette (J Davison). 27 May: Samuels Small Open 1 & 2, Batman II & Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Bobby Bracken (L Pavitt). Sims JA Trial. 1, New York Spritzer; 2, Colton Maelstrom; 3, Robocop (A Strawson). 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, Corra Lass (C Mowbray); 3, Magic Shadow (O Hilliard). 11 & under. 1, Ultimate Challenge; 2, Proud Flyer; 3, Necta Peebles. small pony open. 1, Magic Choice; 2, Beechways Delight; 3, Little Logic (A Mizon). Paul Fabrications Debut 128cm. 1, Shredder (M Sampson); 2, Rockfield Charm (O Loader); 3, Ballygloss Rose (S Charley). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Bowes Smoke Signal (H Swailes); 2, Gybe Monkey (S Strawson); 3, Playmate Buzz (J Swambo). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Whisky Tipple (S Ward); 2, Rockham Robin (J Ward); 3, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley). baton relay. 1, Dawn Flame (E Davies) & Beechways Delight; 2, Crystal Storm (A-J Bravington) & Blue Diamond Mist (V Callaghan); 3,Miami Bound & New York Skyline (L Pavitt). IDS Consultants 138cm. 1, Drysgoed Daybreak (D Smith); 2, Ashbrook Lad (H Arnold); 3, Strawberry Fair (P Dobby). 28 May: Samuels Jnr Small Open. 1, Batman II; 2, Colourwood Colando (D Harland); 2,Miami Bound. Samuels JA Trial. 1, New York Spritzer; 2, Savy Mill; 3, Meadowcroft Minstrel (L Riley). Dobby JC/JA. 1, 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, My Little Pumpkin (E Davies); 3, My Little Tinker (D Plumley). Dobby 138cm. 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, Grey Guy; 3, Dawn Flame. small pony open. 1, Dawn Flame; 2, Minnie Me (P Dobby); 3, Glencoes Trick Or Treat (A Mizon). 11 & under. 1, Get Ready Freddie (T Whitaker); 2, Molly Maid (H Stevens); 3, Spring Disney. Paul Fabrications 138cm Debut. 1, Mr Blue; 2, That’ll Do (K Conway); 3, Sannan Valley Piccolo (M Townsend). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Gybe Monkey; 2, Graybrook Snaffles (D Kenny); 3, Khalimas Quest. Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Kinestic (E Whitaker); 2, Bowes Smoke Signal; 3, Gybe Monkey.

CRANBERRY FIELDS Wigan, Lancs, 26-28 May

newcomers. 1, Classic Golden Wave (M Marsh); 2, Mondial (E Davies); 3, Clover High Light (R Maguire). Horse & Hound Foxhunter. 1, Dun Surprise (T Maguire); 2, Graveur De La Mare (P Barker); 3, Classic Golden Wave. Ballaseyr B&C. 1, Mauritius (L Williams); 2, Northern Magic B (P Murphy); 3, Nethertowns Kiss (P Barker). URL/Stable Express1.25m Open. 1, Fergus Boots (S Gee); 2, Peloma (P Murphy); 3, Sky News (C Richardson). Scope 1.35m. 1eq, Different Class (P Murphy), Chameuse De L’Augrenee (S Gibson), Tiargo (T Maguire) & Red Wharf Clover Light (S Gee). Stable Express 1.15m Open. 1, Grisby Du Hover (L Whitaker); 2, Prospect Gold (S Moss); 3, Country Top Gun (K Raine). 1.05m open. 1, Checkmate Charlie (S Proudfoot); 2, Landers Silver Lining (C Doyle); 3, Country Maid (K Raine). MS Adventurer. 1, The Goldigger (S Williams); 2, Sullivans Four Socks (S McLean); 3, Bucephalus (V Wilkins). DMS Novice. 1, Croft Piccadily Z (M Marsh); 2, Highland Pearl (C Spencer); 3, Croft Ultimate Diva (M Marsh). 05m Adventurer. 1, Manitoba (C Wainwright); 2, Amoretto (K Litherland); 3, What For (C Wainwright). newcomers. 1, Shendendorf (S Gee); 2, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 3, Poetic Promise (D Hayes). AES Milton. 1, 8 tied. Horse & Hound Foxhunter. 1, Ouzo (D Bolton); 2, Roscoes Skip On (M Lucas); 3, Rockmills Shannon (K Douglas). Ballaseyr B&C. 1, Mauritius; 2, Tiargo ; 3, Tekken (R Maguire). URL/Stable Express 1.25m 1, It’s Chico (P Murphy); 2, Nethertowns Kiss; 3, Sky News. 1.05m open. 1, Dynamiek (V Swambo); 2, Sanna Bay (C Shore); 3, Clear Springs (J Carr). 1.15m select. 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Stone Flight (C Richardson); 3, Labito (M Daniels). newcomers. 1, Croft Romulus (M Marsh); 2, Clover High Light; 3, Royal Rockstar (K Jones). AES Milton. 1 & 2, Croft Euphoria & Croft Golden Boy (M Marsh). Horse & Hound Foxhunter 1, Croft Romulus; 2, Coevers Diamond Blush (T Maguire); 3, Cosmos (T Newman). URL/Stable Express 1.25m.1, Gold (C Richardson); 2, Norwegian Wood (D Perez); 3, Emma (W Clarke). Scope 1.35m. 1, Sky News; 2, Lotto (T Newman); 3, Chameuse De L’Augrenee. Charles Owen British Novice. 1, Carrolls Touch (N Jones); 2 &3, Midnight Moneypenny & Midnight Hotspot (K Phillips). Hadrian Equine Discovery. 1, Kays Next Diamond (I Carr); 2, Light Airs (R Woodly-Jones); 3, Kyrielle Du Bois (E Staveley). 1.05m open. 1, Dynamiek; 2, Over Flow (T Newman); 3, Wonderful One (A Pilling). 1.15m open. 1, Reesh (C Membury); 2, Heart N Soul (SHedges); 3, Degusa (T Newman). newcomers 1, Classic Golden Wave (M Marsh); 2, Randi Andi (J Billington); 3, Freedom (H Price). Horse & Hound Foxhunter. 1, Ashdale Early Riser (D Quigley); 2, Largos (G Billington). RL/Stable Express 1.25m. 1, Highland Skyboy (J Mustoe); 2, Ashdale Futuro (D Quigley). DMS 1m Novice. 1, Croft Piccadily Z; 2, Woodstock Cashworth (K Webster); 3, Croft Ultimate Diva. Hadrian Equine Discovery. 1, Border Delta (D Wicks); 2, Leonardo (J Powell); 3, Roscoes Serena (J Tate). 1.05m open. 1, Dynamiek; 2, Stunning Stuff (G Pollard); 3, It’s Buddah (L Baxter).

VICARAGE FARM Sunbury-on-Thames, Middx, 26-28 May

Horse & Hound Foxhunter. 1 & 2, Ideal Exchange & Franklins Lady (G Cashmore); 3, Prince Farn (D Charles). Scope 1.25m. 1, Satan (T Priest); 2, Gold Horizon (A Lewis); 3, Retreats She’s A Lady (V Young). ladies’ 1.35m. 1, Ephesia (L Whitaker); 2, Macepark Valhalla (G Barton); 3,Debutante (L Edgar). do, gents’. 1, Virtual Village Randi (R Whitaker); 2, Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Calle Carlson (D Inglis). newcomers. 1, Concordedor (D Charles); 2, Ipanema (S Davies); 3, Diamond Lady (J Bowman). Scope B&C. 1, Honeybourne (L Whitaker); 2, Temple Piccolo (J Cassan); 3, RH Imagine (L Fogarty). Scope 1.15m. 1, Uptons Iranda (E Gascoine); 2, Decoded (H van Heyningen); 3, Baywood Black Magic (V Forward). Charles Owen British Novice. 1, Oakwood (P Bursby-Brown); 2, Scurdargue (K O’Neill); 3, Foliana (A Austin). 1m open 1, Aylwin (R Pearson); 2, Duel (J Clee); 3, Nahren JC (N Edy). Hadrian Equine Discovery. 1, Sonieke (S Lane); 2, Kilcagar (M Dorgan); 3, Jamecho Jack (A Cullingham).Scope 1.25m. 1, Showgirl (V Young); 2, Gramena (R Ockendon-Day); 3, Bumpy (N Channing-Williams). Young Showjumper Award. 1, Temple Navigator (J Russell); 2, Sunny Top (R Whitaker); 3, EMR Rebound (S Tobin). AON 6-y-o. 1, 7 tied. Scope 1.35m. 1, Miss Sante (D Inglis); 2, Laslan II (V Young); 3, Macepark Valhalla (G Barton). Horse & Hound Foxhunter. 1, Cariotta (A Young), 2, Miss Modena (A Shuburtry); 3, My Idaho (P Crago). newcomer. 1, Baron Graphite (B Dunning); 2, Flora May (R Whitaker); 3, Silver Dollar CWA (C White). Scope B&C. 1, Shamu II (J Renwick); 2, Cocoon II (D Mattock); 3, Quattrohm (R Willis). 1.15m open. 1, Decoded (H van Heyningen); 2, Magique Du Chene (S Crippen); 3, Blacklands Romulus (C McAuley). Charles Owen British Novice. 1, Stanhopes Chavale (J Crippen); 2, Rinneroon Boy (O Matthews); 3, Diamonds In Clover (D Wetherall). 1m open. 1 & 2, Aylwin & Kallie (R Pearson); 3, King Rollo (V Gosling). Scope 1.05m.1, Roxanne D (J Annett); 2, Damora (C Warren); 3, Russian Roulette (C White). Horse & Hound Foxhunter. 1, Cedria (T Priest); 2, Lanson (E Brook); 3, Cosmopolitan (M Campbell). Scope 1.25m. 1, Gold Horizon (A Lewis); 2 & 3, Satan & Sensation (T Priest). Thomas Bates 7-y-o. 1, 14 tied. Scope 1.35m. 1, Maritime Boy (A Clutterbuck); 2, Malacoff (V Gosling); 3, Nova Du Montois (A Austin). newcomers. 1, Arctic Cruise (A Clutterbuck); 2, Ipanema (S Davies); 3, Jasmine Moon (P Colgate). Scope B&C. 1, Vinnie (A Lewis); 2, Honeybourne; 3, The Megabyte (C Baker). 1.15m open. 1, Traxdata Golden Pele (P Spivey); 2, Colombin CH (A Hardie); 3, Rupert Two (T Priest). Charles Owen British Novice. 1, Chinnor Disciple (P Spivey); 2, Chiara (S Winkler); 3, Clarisso (E Brook). 1m open. 1, 2 & 3, Home Time, Kallie & Aylwin (R Pearson). Scope 1.05m. 1, Chapter Twelve (N Ward); 2, Chinnor Disciple; 3, Night Guy II (C McAuley).

CHEQUER FARM STABLES, York, 27 May

Charles Owen British Novice 1, Orbital Express (D Barraclough); 2, Triple XL (A Lawn); 3, Stan Brown (J Dodsworth). Hadrian Equine Discovrey 1, Im On High (A Clancey); 2, Magics Bright Spark (l Thompson Storr); 3, Oakleas Diamond Blaze (E Brown). 1.00m Open 1, Captain NemoFox (H Lowrie); 2 Bobby Grey (J Dobson); 3, Scindian Sharder (J Parks). BHF Newcomers 1, Margaret Rose (J Womersley); 2, GGJ (M Oglesby); 3, Sessay Warrior (SSwiers). 1.10m Members Cup 1, King Eddy (G Hoare); 2, Magna Dee (C Pedley).

MORETON STABLES, Moreton, Dorchester, Dorset, 27 May

Charles Owen British Novice 1, Lady Araminta (P Tucker); 2, Ridge Pool (A Gill); 3, Dukes Grange Sky (A Begbie).Hadrian Equine Discovery 1, Hollybrooke Law Breaker (P Adams); 2, Dukes Grange Sky (M Hicks); 3, Minuette III (S Harrington). Sportarm of Dorchester Open 1, Storm Cat (Z Trim); 2, Touchwood (A Kibbey); 3, Splashdown II (S Finney). BEIB MembersCup 1, Minuette II; 2, Small Fortune (N Olliffe); 3, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins). 1.15 Open 1, Galopin D’Ariane (T Foot); 2, Highwood Renegade (N Olliffe); 3, Ryan’s Cocktail (J Hyde).

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 27 May

Charles Owen British Novice. 1, Ginger Connors (J Adams); 2, Dovecote Jenny (J Cowan); 3, Ragtrade (C Dennis). Hadrian Equine Discovery. 1, Lord Bertram (E Armstrong); 2, No Ifs Or Buts (D Carcary); 3, Just Short Circuit (P Allen). newcomers. 1, Educated Risk (S Wright); 2, Juste Mileu (K Barker); 3, Westbourne Everytime (A Cana). BEIB Members Cup. 1, Just Dominic (J Robinson); 2, Toodjay (S Russell); 3,Stainsby Don Edwardo (P Allen). Horse & Hound Foxhunter. 1, Lord Bertram; 2, irish Skater (J Robinson); 3, Westbourne Easy Does it (A Cana). open. 1, Toodjay; 2, Dovecote Martine (S Wright); 3, Stainsby Carlos (J Tanfield).