ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 23 May

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 24-26 May

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 25-26 May

EXETER EC Poltimore, Devon, 25-26 May

FIELDINGS EC East Lothian, 25 May

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 22 May

HERTS COUNTY Redbourn, Herts, 25-26 May

HOLMSIDE PARK Edmondsley, Co Durham, 26 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 21 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 22 May

PENCOED COLLEGE Wales 25 May

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, 22 May

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 22 May

VICARAGE FARM Sunbury-on-Thames, 22 May

WESTFIELD PARK EC South Yorks, 26 May

WHITCHURCH & NORTH SHROPSHIRE Shrewsbury, 25 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 21 May

Charles Owen British Novice 1, Rivendell Ghost (L Branton); 2, Keldawyth (K Hollick); 3, Talinis Bellini (N Murphy). Equimax Discovery 1, Lolo Cruiso (J Randall); 2, Lord Smokey (P Brooks); 3, Landlord V (K Watts). 1.05m 1, Busters Folly (C Allen). Great Leighs Newcomers 1, First Edition (S Butchart); 2, Carousel Highflyer (S Dean). 1.15m A4 1 & 2, Colorado VI & Temple What A Flash (J Renwick). Horse & Hound Foxhunter 1, Melisimo (J Bunyan). 1.25m select 1, Temple What A Flash; 2, Maritime Boy (A Clutterbcuk); 3, Colorado VI.

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 22 May

Charles Owen British Novice 1, Mr McGonigle; 2, Miy Tia (E Portas); 3, Little Bud. Equimax Discovery 1, It’s Roco; 2, Socks Curtis; 3, My Lass (L Deakin). Ken Beeston Int 1, Sure Choice (C Healey); 2, Socks Curtis; 3, Outlaw III. Great Leighs Newcomers 1, Curragh Curtis (C Dealy); 2, Biras Creek II (C Phillips); 3, Staretta (R Ferry). Horse & Hound Foxhunter 1, Schenkendorf; 2 & 3, Star Of Fortuna & Oh Lucky Jim (S Pountain). 1.30m 1, Handels Messiah (A Pacheco); 2 & 3, It’s Mine & Stable Express Sunorras Sun (D Morton).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 22 May

1m 1, Jitterbug (P Spivey); 2, Lonora (J Whinnett); 3, Zidane (K Brown). Great Leighs Newcomers 1, Bunting (N Pirie); 2, Diamante Brillante (K Norton); 3, The Big Chocolate Smartie (S Sayers). 1.10m 1, Jitterbug; 2, Temple Voyager (J Renwick); 3, Lemar (S Reeve-Young). Horse & Hound Foxhunter 1, NC On Fire (N Price); 2, Neils Diamond (K Ower); 3, Rosgan Irco Dora (J Crippen). 1.25m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, No Doubt (J Crippen); 3, Reet Petite (N Fiddes). 1.30m 1 & 2, Mr Quigley & Halifax (J Renwick); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young).

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, 22 May

Charles Owen British Novice 1, Southview Sacred Spot (C Sanders); 2, Goom Bay (A Richardson); 3, Cruise On Oscar (T Hope). Equimax Discovery 1, Goom Bay; 2, Southview Sacred Spot. mini open 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 2, Macho Man (D Price). Great Leighs newcomers 1, Burnt Sherlack (A Davies). members cup 1, Colemore Petrina (R Tilson); 2, Lucaya (A Richardson). Horse & Hound Foxhunter 1, Bitteswell Be Fran (R Tilson).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 22 May

0.85 Open 1, Hayday Magna(J Corney); 2, Hidden Gem (JCorney); 3, Belinda Broomstick(G James). Charles Owen BritishNovice 1, My Sweet Tempest (D Briggs); 2, Brogan Clemane(C Grocock); 3 Shelford Cranwell(J Chatterton). 1M Open 1, My Sweet Tempest; 2, InschallahHaze (F Aspinwall); 3, Rosemary’sHeaven (J Schofield). EquimaxDiscovery 1, Master Darwin(F Deller); 2, Juris Prudence(A Rodgerson); 3, Mid Raya(A Nemeth). Great LeighsNewcomers 1, Mid Raya;2, General Gordon (S Dunnett).

VICARAGE FARM Sunbury-on-Thames, 22 May

Great Leighs Newcomers 1 & 3, Sandi Monica BK & Knightly Belle (N Boulter); 2, Coral IV (D Powell). Horse & Hound Foxhunter 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Symphonie III (J Annett); 3, Olimpus (T Allin). 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Cuba (S Davies); 3, Positively Cavalier (N Charles). 1.35m 1, Kelzelma De Laubry (R Willis); 2, Rinaldo (A Lewis); 3, Cuba. Charles Owen British Novice 1, Knightly Belle; 2, Touch Of Class (J Coombes); 3, Padrio Di San Patrignano (N Charles). 1m/DMS Novice 1, Real Diamond (A Edwards); 2, Gipsy Des Monceaux (S Pavey); 3, Cavort (C Toms). Dengie Horse Feeds 4-y-o 1, Ramzes (D Johnson); 2, Caretino Glory (J Clee); 3, Bajan Blue (S Davies). Fordyce Curry 5-y-o 1, Puidam (T Allin); 2,For Fun (G Urch); 3, Primeur (S Davies).

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 23 May

British Novice1, Partly Ming (N Tabor);2, Carramore Clover (S Malim);3, Spirit of Tralee (K Flanagan).Senior Discovery1, Corams Red Alert (P Wright);2, Telstar L’Amour (M Edgar);3, Coolatine (N Taylor).1m Open1, Talk Time (C Brazil);2, Carlton Cowroy (R Woolaton);3, Postage Stamp (C Couldron).Addington Manor EC 5/6/7yo Champs=1, Silvia (J Dixon); Olivia 2 (J Davies); Power Ball (P Spivey); G.F.S. Otto (G Luckett); One Way (J Loffett); Light Space (J Dixon).Newcomer1, Cochabimba (D Tsatson);2, Pirlando (J Wingrove);3, Chamonix (M Cartmel).H&H Foxhunter1, On the Rocks 2 (S Worker);2, Landino (N Pinchin);3, Blakeney Castle (P Kelly).1.25m Select/Open1, Debutante (E Edgar);2, She’s the Rose of Tralee (M Edgar);3, Suma’s Oscar (H Tredwell).

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 24-26 May

Courtenay Group Jnr Sml Open 1 & 2, New York Skyline & New York Spritzer (L Pavitt); 3, Loobeen Shamrock (K Shaw). Moore & Bravington JA A4 1, New York Spritzer; 2, Desert Queen (L Whitehouse); 3, Colton Maelstrom (M Beaumont). Tapsell & Whitehouse Naional 128cm 1, Spring Disney (J Whittaker); 2, Miss Nancy (O Griffiths); 3, Proud Flyer (J Whittaker). Kurt Smith National 138cm 1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Forever Katie (L Sims); 3, Mystic Starlight Express (W Whitaker). Mark Finn Jnr Members Cup 1, Rhapsody Lad (L Whitehouse); 2, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley); 3, Exquisite II (M Eilberg). 11 & under 1, Flicker’s Fortune (A McKain); 2, Foxy Boy (OLiley); 3, Creden Tio Pepe (D Whittaker). Doostdar Sml Pony Open 1, Mystic Starlight Express; 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3, Necta Peebles (J Davison). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Midnight Maverick Dancer (N Bryant); 2, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 3, Brookfield Simply Red (L Parry). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, TJ’s Cosmic Gold; 2, Miss Congeniality (M Sampson); 3, Keeley Rock (M Gale). 25 May: Courtenay Group Jnr Sml Open 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, Lansdown Three’s Are Wild (H Bohringer); 3, Mystery Music (E Doherty). Simon Paul JA Trial 1, New York Spritzer; 2, Colton Maelstrom; 3, Loobeen Shamrock. Saywell National 128cm 1, Proud Flyer; 2, Micklow Rapidash (D Neilson);3, Metric (H Smallwood). Kirk National 138cm 1, Mystic Starlight Express; 2, Colour Code (C Mowbray); 3, Spirit Of Boadicea. Beaumont Baton Relay 1, Ocean Colour Scene (D Smith) & Applejax Glory Be (A Derbyshire); 2, Royal Mint (E Whitaker) & New York Skyline; 3, Mr Blue (A Mizon) & Lakeland Little Cracker (C Mowbray). Phoneline 11 & under 1, Tiger Tim (J Whittaker); 2, Benjamin Bunny (Z Wilson); 3, Cappagh Misty (P Allen). Phoneline Sml Pony Open 1, Necta Peebles;2, Get Ready Freddy (O Liley); 3, Bowes Springbok (T Whitaker). BEIB Jnr British Novice 1, Devito (M Eilberg); 2, Penpantbren Lady Jane (N Bryant); 3, Black Falcon (K Hopkins). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Ceefax (A Mizon); 2, Midnight Maverick Dancer; 3, Oakhurst Shooting Star (E Davies). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Young Charisma (P Sims); 2, Highfields Sir Hugo (S Evans); 3, Kito (A Smith). 26 May: Courtenay Group Sml Jnr open 1, Mystery Music; 2, MeadowcroftMinstrel (M Beaumont); 3, Bobby Bracken (L Sims). Dobby JA Trial 1, Colton Maelstrom; 2 & 3, New York Spritzer & New York Skyline. M&S Kelly JC/JA 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, Air Force One (P Dobby); 3, Myra’s Sampson (H Penny). Arnold National 128cm 1, WSP Oh Boy (O Griffiths); 2, J’s Junior (L saywell); 3, Spring Disney. Beaumont National 138cm 1, Spirit Of Boadicea; 2, Mystic Starlight Express; 3, Colour Code. Shaw Sml Pony Open 1, Mystic Starlight Express; 2, Necta Peebles; 3, Grange Sandy (J Whittaker). Mady 11 & under 1, Cappagh Misty; 2, Tiger Tim; 3, Creden Tio Pepe. BEIB Jnr British Novice 1, My Stolen Charisma (K Payne); 2, Black Falcon (K Hopkins); 3, Penpantbren Lady Jane. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Giftsgrange Z (M Williams); 2, Park Puzzle (H Rayner); 3, Loobeen Lady (P Dobby). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Fourth Flight (J Day); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Dixieland Jazz (V Sadler).

FIELDINGS EC East Lothian, 25 May

Charles Owen British Novice 1, Silverado (J Higgins); 2, Be Different (F Burgoyne); 3, Du Monde (T Nicholson). Equimax Discovery 1, Cassie (J Higgins); 2, Mr Buzzy (A Bonelli Baird); 3, Silverado. Great Leighs Newcomers 1 & 2, Nethermuir Touchline & Mrs Springer (J Cameron); 3, Diamond Tosh (F McFadyen). 1.10m 1, True Cavalier (M Young); 2, First Clover (R McCrae); 3, Dun Olaf (M Young). Horse & HoundFoxhunter 1, Diamond Deal (S McKie); 2, Highland Chablis (A Craig); 3, Middlebank Hindsight (C Pearson). 1.35m 1, I Believe (A Hamilton); 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Dun Olaf.

PENCOED COLLEGE Wales 25 May

Charles Owen British Novice1, Smugglers Run (J Williams);2, G Kirk Club (M Edwards);3, Simply Bolgoed Finigan (L Morgan).Equimax Senior Discovery1, Call Me Ellie (M Edwards);2, Looks Familiar (P Urch);3, Simply thetime of your Life (L Morgan).DMS 1m Novice1, Solar Eclipse III (A John); 2, Pour Toi (J Bailey);3, Look Alike (P Baber).1m Open1, Spring Showers (J Price);2, Standby (C Morris);3, Golan Logan (D Clapp).Great Leighs Newcomers1, Bonny’s Boy (J Harris);2, Oneida Clover Bay (H Moore);3, J’R’s Black Magic (C Morris).1.10m Members Cup1, Caladora (D Clapp);2, Standby (C Morris);3, Lord Gilabee (D Clapp).H&H Foxhunter/1.20M Open1, NanetteB (A Thomas);2, Chili Hi Fly (G Allen);3, Montreux (M Edwards).1.25M Open=1, Mr Whoppit (A Davies);=1, JSJ’s Gallant Grey (S Arkell);=1, Lamiro (G Allen);=1, Knightsford Diamond (G Cranton);=1, JSJ’s Banks Lass (S Arkell).90cm Jnr Open1, Trimenyn Flyaway (H Thomas);2, Ballyclough Tess (H Thomas);3, Cribban R Bright Eyes (M Edwards).Scope Jnr Progressive1, Broadway Bandit (J Tilley);2, Penmorfa Farm Lara (L Bettinson);3, Cwm du Cockney Rebel (L Bissmire). Jnr Newcomers/1m Open1, Fortridge Napoleon (H Thomas);2, Tremenyn Flyaway;3, Mohurry Jack (R Anstee). Small 128cm1, Ballyclough Tess (H Thomas);2, Tremenyn Tommy Red (H Thomas). BEIB Jnr British Novice1, Cashmere (E Viles);2, Butchers Boy (M Edwards). Jnr Starter Novice1, Tremenyn Tommy Red (H Thomas);2, Tiger May (J Tilley);3, Paddy Mac (T Quinn).

WHITCHURCH & NORTH SHROPSHIRE Shrewsbury, 25 May

Charles Owen British Novice 1, Merllyns Raphaela (A Carpenter); 2, Time (S Price); 3, Silver Ray (Z Wilcox). BEIB Members Cup 1, Treasurers Calder Mill (I Wynne); 2, Game On (C Passey); 3, Happy Talk (M Turner). Riverside Air Conditioning B&C 1 & 2, No Problem & Stable Express Niagra B (D Morton); 3, Norlando (L Hales). URL/Stable Express 1.25m 1, Fabian (S Gill); 2, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 3, Mill Lauragh (K Bosworth). 1.30m 1 & 2, It’s Mine & Sunorra’s Son (D Morton); 3, What A Business (A Trickett). Equimax Discovery 1, No Going Back (S Wall); 2, Yet Another Story (M Wynne); 3, Senang Princess (S Cadwallader). Great Leighs Newcomers 1, Ashdale (D Quigley); 2, Just Teasing (A Trickett); 3, The Diceman (N Taber). Stable Express 1.15m 1, Pop Socks (S Gill); 2, Larius (G Dickens); 3, Broadstone Destiny (I Wynne). Scope Blue Riband 1, The Handyman (N Taber); 2, Prime Time Prudence (J Dixon); 3, Jalisco De Brumes (D Quigley). 128/138cm 1, Black Fancy (D Hughes); 2, Kay Kay (C Williamson). Scope Jnr Novice 1, Royale (V Vaughn-Thomas); 2, Glens Nugget (J Pearson); 3, FI Preston (H Evans). Scope Jnr Progressive 1, Royale; 2, Irish Splish Splash (E Williamson); 3, Magical Murphy (V Vaughn-Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cuffesgrange (M Williams); 2, Roscoes Penny Black (A Goodwin); 3, Terry’s Orange (M Williams). jnr members cup 1, Gems Pure Genius (V Thornley); 2, Meretown Martini (S Edenborough); 3, Zee May (J Garside). Credit & Business Systems 1.15m jnr select 1, Gems Pure Genius; 2, Scooby Boo (M Williams); 3, Connors Classic (V Thornley).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 25-26 May

jnr 85cm 1, Courtney Princess (M Cawley); 2 & 3, Little Drummer & Rowfantina Heart Throb (C Rees). 11 & under 1, Raffels (K Ford). BEIB Jnr British Novice 1, Sunkist Lad (K Stewart); 2, White Knight’s Tale (L Standbridge); 3, Rowfantina Heart Throb. Scope Jnr Novice 1, 8 tied. jnr 1m 1 & 2, Waysides It’s A Buzz & EJ’s Flanagan (K Grimster); 3, Magical Miss (T Wratten). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Truemount Gold (R Parker); 2, Emerald Evening Star (A Fleming); 3, My Touch Of Frost (l Stonestreet). Scope Jnr Progressive 1, Starlan Pride (K Stewart); 2, Smart Colours (K Grimster); 3, Silver Dan (D Standbridge). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr 1,10m/Scope Jnr Adventurer 1, Dancing Dolly (L Maybin); 2, For A Few Dollars More (H Berryman); 3, EJ’s Flanagan. national 138cm 1, Magical Miss; 2,Silverlea Rozen Cavalier (E-J Moore). JC/JA 1, Okehurst Showman (E-J Moore). 26 May: jnr 85cm 1, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 2, Flaxlands Archelus (E-J Moore); 3, Desirable Night Fighter (J Mears). 11 & under 1, Here Comes Hettie (C Rees); 3, Charlie Beau (P Salter). BEIB Jnr British Novice 1, Snazzy Dragon (B Davidson); 2, Kirklees Kojak (N Shelley). Scope Jnr Novice 1, 5 tied. jnr 1m 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, Starlan Pride; 3, Fortridge Napoleon (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sky High Sunday (K Hinds); 2, Basford Sun (L Hylands); 3, Bowhaylands Painted Lady (H Webster). scope Jnr Progessive 1, Dyland Of Hook (R Watling); 2, Ballentynes Pirate (K Manville); 3, Teen Spirit (J Vaughn). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr 1m/Scope Jnr Adventurer 1, Okehurst Showman; 2, Tally Ho Twiglet (F Patty); 3, New Inn Summertime (K Manville). national/Scope 138cm 1, Tremenyn Flyaway; 2, Malt Street Special (L Bunn); 3, Silverlea Rozen Cavalier. jnr open 1, Okehurst Showman.

EXETER EC Poltimore, Devon, 25-26 May

Charles Owen British Novice 1, Clydecruiser (J Maslin); 2, Mystic Mars (R Aitken); 3, Lord Lucan (S Tupman). Equimax Discovery 1, Latimer Sunshine (C Dolan); 2, Magoury Star (L Trendell); 3, Hennick Maiden (R Aitken). 1.05m 1, Rapps Fair Deal (A Brake); 2, Longdean Linguist (B Wilmer); 3, Carnival Fever (K Johnson). Great Leighs Newcomers 1, Another Mayday (H Bishop); 2, Radius (L Oakley); 3, Ellie B (T Davies). 1.10m 1, Lanarth Lass (B Facey); 2, Toby Himself (R Kemp); 3, Rise High (B Facey). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1 & 2, Lamor & Noblesse (N Benterman); 3, Ellie B. 26 May: Charles Owen British Novice 1, Challenge Air (D Rosewell); 2, Nuriznaya (C Wilson); 3, Pendarves Liason (S Norman). Equimax Discovery 1, Chalcot Sarazan (A Ellery); 2, Test Of Time (V Siddall); 3, Pendarves Liason. 1.05m 1, Its Fred The Red (J Blackburn); 2, Dibberford Reggie (P McPherson); 3, De Beers Dominic (C Wilson). 1.10m 1, Emerald Spirit (S Rosewell); 2, Penny Market (J Douglas); 3, De Beers Dominic. 1.15m 1, Penny Market.

HERTS COUNTY Redbourn, Herts, 25-26 May

URL Ltd/Stable Express 1.25m 1, Marble (P Spivey); 2, Southern Major (M Dorgan); 3, Roena (P Kelly). BEIB HOYS Grade C 1, Rabanna (R Willis); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Oblio (A Austin). IT 1, Steps Helsinci (R Whitaker); 2, Corleone II (V Young); 3, Lafite (D McPherson). open 1, Insider (G Williams); 2, Artic Dromin (S Pharo); 3, Don’t Cry (D McPherson). Equimax Discovery 1, Clover Bill (J Whinnett); 2, Pica Colour (G Burchmore); 3, Artist Fox (Paraic Kelly). Great Leighs Newcomers 1, Tagore (P Miller); 2, Lone Star (T Ivory); 3, Fallowfields Montgomery (R Collins). Horse & Hound Foxhunter1 & 3, Kavalier Light& Poucka’s Knight (J Crippen); 2, Lydmar (M Dorgan). BEIB Members Cup 1, Home Time (P Kelly); 2, Mamora (M Dorgan); 3, Universal Toy Boy (V Pepper).

HOLMSIDE PARK Edmondsley, Co Durham, 26 May

Charles Owen British Novice 1, Ad Lib Again (S Wright); 2, Gibside Nakeem (A Mills); 3, Dovecote Justice Prudence (A Cowan). Equimax Discovery 1, Foxmill Nevada (L Fox); 2, Bowes Bedazzled (H Swailes); 3, Zeus III (J McKay). DMS Adventurer 1, Bowes Bedazzled; 2, Bowes Tiger Lily (H Swailes); 3, King Cocoa (R Collinson). BEIB Members Cup 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Storm Alert (J Cowan); 3, Florentina (H Swailes). Great Leighs Newcomers 1, VJ Jester (A Fielder); 2, Grantham Landslide (J Little). Stable Express 1.15m 1 & 2, Lady Boss & King Leonarcis (K Leak); 3, Westbourne Everytime (R Shields). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Stainsby Don Edwardo & Stainsby Sponeck (J Tanfield); 3, King Leonarcis. ULR/Stable Express 1.25m 1, Stainsby Sponeck; 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Stainsby Don Edwardo.

WESTFIELD PARK EC South Yorks, 26 May

1m Open 1, Tipperary Gold (K Olivant); 2, Opporto (A Bell); 3, Rhubarbs Fresher Than Ever (C Curtis). 4yo Style & Performance Q 1, Utah Girl (M Lanni); 2, Rio Porto (S Upton); 3, Shadow Breaker (F Down). 5yo Style & Performance 1, Utah (P Barker); 2, Blofeld (A Bell); 3, Portofino II (M Lanni). Great Leighs Newcomers 1, Cladys Cavalier (C Curtis); 2, Aughton Kerrygold (C Vaughan). Horse & Hound Foxhunter 1, Randi’s Gold (C Curtis). 1.20m Open 1, Jelmer (S Brady); 2, Ackworth Roxanne (B Johnson); 3, Story Teller (T Davin). Stable Express 1.25m Open 1, Corlea Paddy (R Bennion); 2, Blexlee (J Askew); 3, Leonandra (T Davin).